Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#4

Кризата го зголеми бројот на милионери во Бугарија
11.11.2011 - 11:35 |

Бизнис

Бројот на милионери во Бугарија многу нарасна во периодот на економската криза, покажуваат податоците на Бугарската народна банка.

Во последните три месеци Бугарија добила 27 нови милионери. Милионер во Бугарија се смета лице кое поседува повеќе од милион лева, односно 500.000 евра.

Секоја недела нови две лица на својата банкарска сметка имаат преку милион лева. Најмногу расте бројот на депозити во банките со депозити меѓу 50.000 и 100.000 евра што е 44,3 отсто или повеќе од 17.000 лица во последните една година.

Дека богатите стануваат се побогати, а сиромашните се посиромашни покажува и податокот дека бројот на сметките со количество пари од под 500 евра нараснал за 2,7 отсто или за 262.000 лица.

Бројот на фирми кои имаат повеќе од милион евра на сметка нараснал за 11 отсто и сега во Бугарија има 1.928 такви компании.

Во Бугарија според последниот попис живеат 7,3 милиони жители. Бројот на вработени изнесува 2,19 милиони и тие месечно примаат во просек 353 евра.

http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/kriza...o-bugarija
11-11-2011, 05:28 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 11-11-2011, 05:28 PM