Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#1

Здравейте на всички

На тази тема имам намерения да публикавам новините за България в македонските медии.Без да коментирам и без да ги подбирам.За целта ще следя новините в онлайн изданията на Утрински , Дневник , Вечер , Нова Македония , Сител , Канал 5 и МТВ. Може да има и други медии но без форуми , блогченца. Ако пропусна нещо няма да е нарочно все пак не разполагам с много време.Същото не ми беше позволено на един друг македонски форум та реших да го направя тук.


Датум: 08.11.2011, 17:47
Бугарин си ја запалил сопругата, па себе

Еден 50-годишен Бугарин во селото Нова Kамена, со бензин го полеал автомобилот во кој се наоѓала неговата сопруга, а потоа го запалил пред очите на својот 14-годишен син и родителите на сопругата. По ова, тој и самиот се запалил и им подлегнал на повредите во болница, додека лекарите с` уште се борат за животот на жената која е примена со 90 отсто изгореници на телото.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=829C00...69281E388045B0


Датум: 08.11.2011, 17:47
И рускиот гроф Булгари не ја гледал Македонија заедно со Грција, Бугарија или Србија

....

ПРОДОЛЖУВА: Бугарите живеат на просторот помеѓу Дунав и Стара Планина. Се што е подолу е територија на Македонија и е населено со Македонци

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=A6CC...3F691612EC24ABЗлатна треска ги подели Бугарите
број 22426 | среда 9.11.2011

Во период кога цената на златото постојано расте на светските берзи, канадската рударска компанија „Данди прешс металс“ сака да отвори рудник за злато во југоисточниот дел на Бугарија, во близината на Крумовград

.......

Која е поентата да се одржуваат јавни сослушувања ако никој не нé слуша? Зошто приватна компанија и Владата во Софија да решаваат за судбината на луѓето што живеат под Родопите? Никој не нé слуша, а ние ќе го извлечеме дебелиот крај од целава работа - вели Рами Азис, градоначалник на Даждовник.
Некои жители на Крумовград прават споредби помеѓу старата комунистичка влада и сегашната. Кон крајот на 1980-тите, во Бугарија почна кампања наречена „Процес за обнова“, со која се бараше сите бугарски Турци и Помаци да ги сменат своите имиња и да го избришат својот културен идентитет.
Јусуф Емурла (70), кој од Бугарија пребегал во Турција за време на кампањата, но секое лето се враќа во родното место Ада Тепе, вели дека и сега владее истата политичка непромисленост.

- Тука израснав и секое срце ми е драго, но навистина не знам зошто бугарската влада толку лесно ја уништува државата - вели тој.

http://m.novamakedonija.com.mk/NewsDetal...11355&r=23
10-11-2011, 07:18 PM
Reply


Messages In This Thread
Македонските медии за България - by Топорчо - 10-11-2011, 07:18 PM