Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Преуморни за да славиме!

За францускиот композитор Клод Дебиси може да се прочитаат најразлични информации за неговиот животен пат и делоПјер Ла Мур во неговиот роман „Кларие де Луна“, базиран на биографските белешки на Дебиси, говори дека композиторот одел по многу трнлив пат, бил неразбран од околината, потценет од своите колеги, за на крајот на околу 40-годишна возраст конечно да му биде признаен неговиот труд. Но признанието на Дебиси повеќе ништо не му значело. Па така, кога цела публика станала да му аплаудира на крајот на изведбата на едно од неговите дела и кога конечно на таков начин добил потврда за неговата големина, Дебиси останал закован во седиштето на салата, бил рамнодушен, по толку маки низ животот, триумфот не му бил сладок.

Така е тоа кога од некого се бара премногу за да го примат во високото елитно друштво и на крајот кога тоа ќе се случи може да му биде сеедно.

Нешто слично ни се случува и нам во однос на ЕУ. Ништо не е доволно за Старата дама да нѐ интегрира во нејзиното друштво. И покрај сите реформи и усогласувања со европските стандарди, секогаш има нешто плус што како задача мора да го исполниме. Годишниот извештај на ЕК за Македонија се оценува како позитивен, но условот за решавање на спорот со Грција останува, а планот е преговорите за членство да одат паралелно со изнаоѓање компромис со нашиот јужен сосед.

Која иронија да те тепаат по рамо колку многу си постигнал во однос на интегрирањето во ЕУ, ама проблемот бил не во тоа колку си добар, вреден и си сработил, туку твоето име.

А околу решавањето на спорот со Грција, барем сега засега не се гледа никаков напредок. Сѐ уште нема поместување на грчките црвени линии, кои задираат во македонскиот идентитет. Како тоа Европејциве планираат да се реши 20- годишниот спор? За нив не е проблем кога Грција не признава малцинства, ама проблем е кога Македонецот сака да е Македонец, проблем им се бурките на муслиманските жени, а бараат од нашата држава да ги изедначи борците на ОНА со македонските бранители. Не им се проблем хомосексуалните бракови, ама проблем им е што градоначалникот на српска Јагодина венча две жирафи во Зоолошката градина. Некои извртени вредности и принципи, кои дејствуваат збунувачки за човековиот ум.

Тие европски аршини може Македонците да ги чинат прескапо ако притисокот за решавањето на спорот за името не се сврти кон Грција, која во 1995 година се обврза да не го попречува нашето интегрирање во светските организации само поради тоа што Македонците одбиваат да се самоукинат. ЕУ бара толеранција по верска основа, расна и сексуална ориентација и секакви форми на други однесувања само не и правото на Република Македонија да се нарекува Република Македонија и право на самоопределување на Македонецот.

Но, ако е за некоја утеха, барем повеќе не го криеја условот за името, туку го ставија на маса, без заобиколување како претходните години. Од нас плус се бара да се реши статусот на борците на ОНА исто како на нашите бранители, што, пак, е тешко сварливо за Македонците. Овие условувања од ЕУ ја намалуваат привлечноста на европската елита. Сѐ повеќе граѓани стануваат рамнодушни кон таа прозаична европска бајка, особено последниве години, откако кризата царува низ континентот.
Информациите за должничката криза, проблемите во самата Унија и предвидувањата за нејзин распад, анализите што говорат дека најзагрозени членки во ова елитно друштво се новопримените, се доволен повод за ширењето на евроскептицизмот и кај нас. Падна цената на ЕУ и тоа на европретставниците им е јасно. Дури и Велика Британија е на размислување да излезе од Унијата. Таму јавното мислење покажало дека половина од граѓаните не сакаат повеќе да се дел од елитата на Европа.

Ако пред 10 години Европејците доаѓаа во Скопје и ги навиваа часовниците дека мора ден поскоро територијално да се реорганизираме, сега часовници не минуваат. Згора на тоа, во Македонија е владејачка гарнитура, која не е голем љубител кога некој ѝ вели дека мора нешто да сработи по секоја цена. Популарноста на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу другото, се должи и на бранењето на македонските црвени линии, со што власта не би се коцкала.

Од друга страна, веќе и на малите деца им стана јасно дека ЕУ не е социјално друштво што им помага на сиромашните и дека секоја од државите треба пред сѐ да се потпре на сопствената умешност за развој на државата, врз сопствените ресурси, функционалноста на институциите, а ова особено важи за новопримените членки. Кризата од пред пет години, која почна да се шири од САД кон Европа, први ја осетија членките како Латвија, Литванија и Естонија, кои се приклучија кон Унијата во 2004 година. Тие најдобро почувствуваа дека нивниот статус не е ист со постарите, како на пример Грција, држава што неколку години ЕУ буквално ја одржува во живот.

Дека ЕУ не значи и автоматски економски бум најдобро говори примерот со нашиот сосед Бугарија, која од 2007 година е членка на ЕУ, а која сѐ уште не може да се пофали дека нејзините граѓани имаат подобар стандард во однос на македонските.

Сепак, ЕУ и НАТО се нашите стратегиски цели кон кои се стремиме. И последниот извештај се оценува како најпозитивниот досега. Но да не ни се случи на крајот на патот да ја доживееме истата судбина како композиторот. Преуморни за да славиме!

Авторот е новинар


Автор: Ирена Радовановиќ

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22702
Без Ботев няма България
12-10-2012, 06:27 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-10-2012, 06:27 PM