Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ КЕ НИ КАЖЕ ЗОШТО СЕ СМЕНИ ???!!!
Author Message
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(08-04-2011, 01:53 AM)acko Wrote: Монтехристо, ти тоа што го пишуваш е во ред, но слоганот ’зборат едно, а мислат друго’ може да се употреби за секоја работа, така ништо не би направиле. Имаме некои опипливи работи како што е Букурешт и тоа што се случуваше таму. САД таму сакаше да станеме членка на НАТО, Буш тоа и го изјави, го изјави и после тоа. Сега ако одиме според вашето останува опцијата дека САД всушност не сакаат да ја видат Македонија во НАТО. Можеби сте во право, но мене не ми е за верување.

И што правиме ако дојде некој на власт што ќе прифати компромис, тогаш пак нема да не примат во НАТО?

ОК.Ќе си останеме со различни гледања и за ова прашање... Icon_razz

Ацко не ми импутирај нешто што го немам ниту напишано ниту изјавено,а....

(08-04-2011, 02:29 AM)acko Wrote: И имаше и други депеши, во кои стои за тоа како може да се реши спорот со името. Мислам дека имаше една од Париз, каде има опции како да се реши спорот и Македонија да влезе во НАТО.

Таа депеша од Париз во кој контекст е(не само за што се работи, туку и кого цитираат, и кога било тоа)?

П.С.
Она што е вистина е дека Македонецот не сака во НАТО под друго име, Американците можат да предлагаат, а предлагаат само затоа што некој паметен Македонец се фатил во Грчко сиртаки да игра и потоа предава штафета некој друг да исправа Криви Дрини

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 08-04-2011, 09:28 AM by montehristo.)
08-04-2011, 09:24 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(08-04-2011, 01:53 AM)acko Wrote: И што правиме ако дојде некој на власт што ќе прифати компромис, тогаш пак нема да не примат во НАТО?

ОК.Ќе си останеме со различни гледања и за ова прашање... Icon_razz

Проблемот е што некој стално обеќава надвор нешто, ама не може дома да го продаде.

Заклучок:
Ниеден политичар до сега не беше искрен во своите настојувања и политички дејанија, има недоследност во она што се зборува јавно, што се зборува во партијата и она што се работи.
Сите големи проекти се водат на тој начин за да народот биде заведен му велат “види птица“, главните два проекти на СДС се Приватизација и онавозможување на Македонија да се осамостои, Главниот проект на ДПМНЕ е ревитализација ама неинвентивна и неплодна што поради сопки од целата администрација и кодошите -соработници, што од неквалитетна кадровска политика - неспособните да избијат на чело.

На народот никој до сега му го нема исполнето она што му го ветил.
Она време на Љубчо нема да се повтори се додека СДС/УДБ вирее и постои.

An inch today is tomorrow’s mile.
08-04-2011, 09:40 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Не ти импутирам, само друг заклучок не можев да извлечам.

Депешата за која стриктно се држите ти и Соленик е пред изборите 2006, тогаш уште името не беше поставено како услов. Подоцна излезе тој проблем како клучен.

Не беше муабетот дали Македонецот сака под друго име во НАТО и дали треба да направиме компромис. Зборувавме за тоа дали ќе влеземе ако се направи компромис и дали иста таква можност имало од 1998 до 2002 година. Многу ретко сум пишувал дали треба да направиме компромис и кога сум пишувал за овој проблем повеќе сум се осврнувал на според мене не секогаш издржани аргументи за идентитет и ’смак света’.

Кога зборуваш за главен проект на ДПМНЕ на каква ревитализација мислисш? Што сакаат да ревитализираат, а не можат поради другите и неспособните?

Јас мислам дека тие се една способна лоповска дружина и тоа една е од подобрите. На другите барем полесно покажувавме со прст, на овие не смееш, веднаш ќе си предавник, бранковист, против градење, чување на идентитет... Повеќе и не мислам дека таму проблем се кодошите, туку дека таа цела структура е проблем и не може да се излечи така што ќе се сменат два-троица водечки. Исто е како СДСМ треба да престане да вирее или првин да се разруши скоро до темел, па повторно да се гради. Не им е пречка администрацијата, колку само нивни запослија, а со лошите можеа да се справат, намерата им е лоша, тоа е проблемот.

08-04-2011, 12:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,071
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(08-04-2011, 12:34 PM)acko Wrote: намерата им е лоша, тоа е проблемот.


Ова Ацко ти е целата вистина. Нивната намера. Значи се што прават прават свесно.

За промената на името-компромисот, биди сигурен дека Грција пак ке изнајде начин да го блокира влезот. Со ваква неспособна дипломатија која е свесно така екипирана биди сигурен дека ништо добро неможеме да очекуваме.

08-04-2011, 12:59 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(02-04-2011, 03:08 AM)Nikola Wrote: Луѓе, она кое против се борите вие, УДБа или подземје или како и да го викате сеедно, е некако и некогаш, победливо, ама смислата не можам да ја приметам. Морам да забележам едно нешто. Народот не можете да го победите во неговите убедувања. Каква е таа бе ДЕМОКРАТСКА АЛТЕРНАТИВА составена од најголемите, не Титовисти, него од најтврдото, најсуровото, можеби и сталинистичко крило на КПМ. Како е можно да се протне таква лага. Што е за вас, објаснете ми, причината за немањето вистинска перцепција кај луѓето овде, ако не е менталниот склоп и она во кое тие сакаат да веруваат и да го слушнат. Значи, или јас не го зборувам истиот јазик со оние кои истите тие демократи ги гласале, или можеби треба подруго да ги толкувам зборовите кои овде се кажуваат. Можеби демократ овде значи сталинист. А Љубчо не го приметува се тоа, од неговите говори од 1990, 100% сум убеден дека не бил глуп и не ги знаел работите појасно од било кој. Не може никој да ме убеди дека е овде од незнаење нешто толку очигледно и веќе видено. Која е бе таа тајна служба, што им вика на луѓето, абе знаете, овие се старци потрошени, излезени од едноумието, ама и покрај се, тие се демократи. Не е се така едноставно, префрли ја цела вина на една група на луѓе, па како тие да се победат. Проблемот е многу подлабок, дури и психолошки, со гаранција можам да потврдам.

Добро е. Не сум сам на овој свет. Има и други кои ги споделуваат и размислуват моите дилеми за причините на македонската трагедија. Во поранешните постови се обидував да испровоцирам дискусија на ова тема, т.е. дали само службите ( или структурите) кои владееле со Македонија се одговорни за состојбите во МК, или и самите луѓе во МК ( обичниот македонец) допринел и допринесува за тоа. Оние тешкашите од Комитето ( Јордан, Соленик, Монтехристо...) за малку ке ме убедеа дека се работи за моќен систем кој владее неприкосновено со МК и дека е тој пресуден за состојбите во МК. Моите обиди да направам паралели со другите поранешни комунистички држави, кои биле и порепресивни од нашите тие не ги зедоа во предвид. Ова гласна дилема , фактички, е и мојата дилема: дали има нешто и друго што допринело за македонската состојба? Да, потполно се сложувам со констатација на Никола дека и самиот народ допринел за тоа ( обоено во црвено). Е сега, зошто тоа така. Ке оставам за понатаму со само еден заклучок, за да се развие дискусија на овој план. Ако не од тешкашите од Комитето, очекувам учество од Никола, Ацко и другите форумџии. Посебно од Наци. Заклучок ми е во еретичката констатација дека за службите, сите во Мк не мислат исто. Лично сметам дека има добар дел од етничките Македонци кои тие алужби ги сметале како СВОИ и ја оправдувале нивната работа. Тоа прозлегува од две нешта:

1. Добар дел од граѓаните на Македонија, сеуште, плаче за минатото , а тоа свое мислење го темели на реалното искуство дека за време на комунизмот ( социјализмот) живееле подобро. Имале обезбедено работа, станови, имале безбеден и сигурен живот и старост.

2. Проблемот со идентитетот. После мулиманите во Босна, Македонците биле најголеми Југословени, фактички нивниот македонски идентитет бил помешан( комбиниран) со југословенскиот ( српскиот). Затоа толку жал за таа Југославија и за Тито , како симбол на таа држава.
Се ова прави да тие бидат задоволни од стариот систем. Тие кои повеќе сакале и разбирале не можеле да активираат повеќе од населението и да направат критична маса за вистински промени, како во другите комунистички држави.08-04-2011, 01:37 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(08-04-2011, 01:37 PM)hristo Wrote:
(02-04-2011, 03:08 AM)Nikola Wrote: Луѓе, она кое против се борите вие, УДБа или подземје или како и да го викате сеедно, е некако и некогаш, победливо, ама смислата не можам да ја приметам. Морам да забележам едно нешто. Народот не можете да го победите во неговите убедувања. Каква е таа бе ДЕМОКРАТСКА АЛТЕРНАТИВА составена од најголемите, не Титовисти, него од најтврдото, најсуровото, можеби и сталинистичко крило на КПМ. Како е можно да се протне таква лага. Што е за вас, објаснете ми, причината за немањето вистинска перцепција кај луѓето овде, ако не е менталниот склоп и она во кое тие сакаат да веруваат и да го слушнат. Значи, или јас не го зборувам истиот јазик со оние кои истите тие демократи ги гласале, или можеби треба подруго да ги толкувам зборовите кои овде се кажуваат. Можеби демократ овде значи сталинист. А Љубчо не го приметува се тоа, од неговите говори од 1990, 100% сум убеден дека не бил глуп и не ги знаел работите појасно од било кој. Не може никој да ме убеди дека е овде од незнаење нешто толку очигледно и веќе видено. Која е бе таа тајна служба, што им вика на луѓето, абе знаете, овие се старци потрошени, излезени од едноумието, ама и покрај се, тие се демократи. Не е се така едноставно, префрли ја цела вина на една група на луѓе, па како тие да се победат. Проблемот е многу подлабок, дури и психолошки, со гаранција можам да потврдам.

Добро е. Не сум сам на овој свет. Има и други кои ги споделуваат и размислуват моите дилеми за причините на македонската трагедија. Во поранешните постови се обидував да испровоцирам дискусија на ова тема, т.е. дали само службите ( или структурите) кои владееле со Македонија се одговорни за состојбите во МК, или и самите луѓе во МК ( обичниот македонец) допринел и допринесува за тоа. Оние тешкашите од Комитето ( Јордан, Соленик, Монтехристо...) за малку ке ме убедеа дека се работи за моќен систем кој владее неприкосновено со МК и дека е тој пресуден за состојбите во МК. Моите обиди да направам паралели со другите поранешни комунистички држави, кои биле и порепресивни од нашите тие не ги зедоа во предвид. Ова гласна дилема , фактички, е и мојата дилема: дали има нешто и друго што допринело за македонската состојба? Да, потполно се сложувам со констатација на Никола дека и самиот народ допринел за тоа ( обоено во црвено). Е сега, зошто тоа така. Ке оставам за понатаму со само еден заклучок, за да се развие дискусија на овој план. Ако не од тешкашите од Комитето, очекувам учество од Никола, Ацко и другите форумџии. Посебно од Наци. Заклучок ми е во еретичката констатација дека за службите, сите во Мк не мислат исто. Лично сметам дека има добар дел од етничките Македонци кои тие алужби ги сметале како СВОИ и ја оправдувале нивната работа. Тоа прозлегува од две нешта:

1. Добар дел од граѓаните на Македонија, сеуште, плаче за минатото , а тоа свое мислење го темели на реалното искуство дека за време на комунизмот ( социјализмот) живееле подобро. Имале обезбедено работа, станови, имале безбеден и сигурен живот и старост.

2. Проблемот со идентитетот. После мулиманите во Босна, Македонците биле најголеми Југословени, фактички нивниот македонски идентитет бил помешан( комбиниран) со југословенскиот ( српскиот). Затоа толку жал за таа Југославија и за Тито , како симбол на таа држава.
Се ова прави да тие бидат задоволни од стариот систем. Тие кои повеќе сакале и разбирале не можеле да активираат повеќе од населението и да направат критична маса за вистински промени, како во другите комунистички држави.

Па Христо, таа југоносталгија е производ на југословенското воспитување, кое патем речено, било насилно спорведувано во Вардарска Македонија. Тргни до Егејот, и ќе видиш слична слика: нема веќе Македонци (Егејци) таму, сите станале погрчени. Денес почнува фељтон на Шакале и Душан за досието на еден стечаен водач од 90-тите. Се надевам дека ќе ти стане јасно колку службуите работеле на сузбивањето на независното движење. Клучот е што македонскоит народ немал прилика да почувствува слобода, бидејќи УДБа е сериозно параноична организација.

Еве ти пример со ДА: зарем народот имаше избор дали ќе може или не може да гласа за нив? Сигурно не, освен ако не сакаше СДСМ да остане на власт. Сличен потег беше повлечен во 1994 кога Гошев направи партија и ја подели опозицијата. Чии луѓе беа Гошев и Тупурковски?

Денес ги имаме Достоинство да ја играат таа улога
(This post was last modified: 08-04-2011, 02:01 PM by Solenik.)
08-04-2011, 01:56 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(08-04-2011, 01:37 PM)hristo Wrote:
(02-04-2011, 03:08 AM)Nikola Wrote: Луѓе, она кое против се борите вие, УДБа или подземје или како и да го викате сеедно, е некако и некогаш, победливо, ама смислата не можам да ја приметам. Морам да забележам едно нешто. Народот не можете да го победите во неговите убедувања. Каква е таа бе ДЕМОКРАТСКА АЛТЕРНАТИВА составена од најголемите, не Титовисти, него од најтврдото, најсуровото, можеби и сталинистичко крило на КПМ. Како е можно да се протне таква лага. Што е за вас, објаснете ми, причината за немањето вистинска перцепција кај луѓето овде, ако не е менталниот склоп и она во кое тие сакаат да веруваат и да го слушнат. Значи, или јас не го зборувам истиот јазик со оние кои истите тие демократи ги гласале, или можеби треба подруго да ги толкувам зборовите кои овде се кажуваат. Можеби демократ овде значи сталинист. А Љубчо не го приметува се тоа, од неговите говори од 1990, 100% сум убеден дека не бил глуп и не ги знаел работите појасно од било кој. Не може никој да ме убеди дека е овде од незнаење нешто толку очигледно и веќе видено. Која е бе таа тајна служба, што им вика на луѓето, абе знаете, овие се старци потрошени, излезени од едноумието, ама и покрај се, тие се демократи. Не е се така едноставно, префрли ја цела вина на една група на луѓе, па како тие да се победат. Проблемот е многу подлабок, дури и психолошки, со гаранција можам да потврдам.

Добро е. Не сум сам на овој свет. Има и други кои ги споделуваат и размислуват моите дилеми за причините на македонската трагедија. Во поранешните постови се обидував да испровоцирам дискусија на ова тема, т.е. дали само службите ( или структурите) кои владееле со Македонија се одговорни за состојбите во МК, или и самите луѓе во МК ( обичниот македонец) допринел и допринесува за тоа. Оние тешкашите од Комитето ( Јордан, Соленик, Монтехристо...) за малку ке ме убедеа дека се работи за моќен систем кој владее неприкосновено со МК и дека е тој пресуден за состојбите во МК. Моите обиди да направам паралели со другите поранешни комунистички држави, кои биле и порепресивни од нашите тие не ги зедоа во предвид. Ова гласна дилема , фактички, е и мојата дилема: дали има нешто и друго што допринело за македонската состојба? Да, потполно се сложувам со констатација на Никола дека и самиот народ допринел за тоа ( обоено во црвено). Е сега, зошто тоа така. Ке оставам за понатаму со само еден заклучок, за да се развие дискусија на овој план. Ако не од тешкашите од Комитето, очекувам учество од Никола, Ацко и другите форумџии. Посебно од Наци. Заклучок ми е во еретичката констатација дека за службите, сите во Мк не мислат исто. Лично сметам дека има добар дел од етничките Македонци кои тие алужби ги сметале како СВОИ и ја оправдувале нивната работа. Тоа прозлегува од две нешта:

1. Добар дел од граѓаните на Македонија, сеуште, плаче за минатото , а тоа свое мислење го темели на реалното искуство дека за време на комунизмот ( социјализмот) живееле подобро. Имале обезбедено работа, станови, имале безбеден и сигурен живот и старост.

2. Проблемот со идентитетот. После мулиманите во Босна, Македонците биле најголеми Југословени, фактички нивниот македонски идентитет бил помешан( комбиниран) со југословенскиот ( српскиот). Затоа толку жал за таа Југославија и за Тито , како симбол на таа држава.
Се ова прави да тие бидат задоволни од стариот систем. Тие кои повеќе сакале и разбирале не можеле да активираат повеќе од населението и да направат критична маса за вистински промени, како во другите комунистички држави.

Мислам дека луѓето овде се премногу заљубени во титовото време. Јас против тоа немам ништо, ама тоа како што гледаш создава пречки во сфаќањата и вистината. Никој не сака да прифати дека тоа време веќе го нема и не може да се врати, и сега треба да се прилагодиме на новото време и да направиме колку може подобри услови за живеење. Идентитет и држава никој друг не може да ти одбрани, тоа мораш сам. Зошто такви лаги се протнуваат за демек новите политички партии. Па се протнуваат зашто луѓето веруваат во безгрешноста на се она што било во социјализмот, и верува во божемните конфликти помеѓу луѓето во партиите. Прво во раниот плурализам и фракциите во СКМ-ПДП, а истата практика ја преземаа и вмровците, кои толку многу лаат и лаат за грешките на комунистите, а не се погледнале себеси дека практично станале нивни клонови по скоро сите прашања. Работата е, демек еве видете има демократија, имате избор, а тоа се прави за да гласовите не отидат кај некоја можеби права трета опција, туку да се задржат кај истото гласачко тело. А тоа гласачко тело ги води кон новата наменска партија култот кон личноста кој ја прави таа партија., уште еден остаток од социјализмот, значи ние имаме социјализам на плуралистички начин, место еден Лидер како што тогаш бил Тито и имало титова младина или Титоизам, сега има повеќе лидери и групи наречени по лидерите (Бранковизам, Љубчовизам, Грујовизам како најзначајни народни Движења досега во плурализмот). После тоа, тие фракции влегуваат во коалиција со матичните партии и се прочитани за нивната намена, па се прават нови и нови наменски партии, на кои упорно и упорно народот паѓа. А вистината е дека сите кои сега се промовираат како трета опција, сите до еден биле на власт и обавувале некакви функции. Што значи тоа. 20 години имаме влади со криминал еден тон. Секој од т.н. трета опција бил во некоја од тие влади. Целта е, гласовите пребегани од матичната партија да завршат кај Оној кој бил дел од истата Влада во која заедно учествувал или барем преќутувал на криминалот. Така, третата опција е во Македонија и натаму прва опција, зашто Кој и да ја добие власта од Оние кои се трета опција, нема да може да го уапси Оној кој ја води матичната партија од која излегла т.н. третата опција. Тоа е она кое е многу едноставно, а народот не сака (или не може) да го види и да бојкотира избори, да даде знак дека знае што се случува.
08-04-2011, 04:11 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(07-04-2011, 10:31 PM)Solenik Wrote: ПРЕВОД:

"Македонија е во својот 7-ми ПВА (План за Воена Акција) циклус и има направено значаен напредок во остварување на целите за реформи во Одбраната, но, сеуште нема сторено доволно за да ги исполни политичките и економски кртитериуми на ПВА. За да биде сметана за сериозен кандидат за членство во НАТО, за да може да очекува покана за прием, ние сметаме дека Македонија треба да ги исполни следниве критериуми до средината на 2007. година:

Да ја зајакне демократијата и владеењето на Законите, и да спроведе борба приотив комрупцијата преку:
-- спроведување на слободни и чесни парламентарни избори во 2007. година, кои ќе бидат спроведени според меѓународно-прифатени стандарди;
-- комплетно спроведување на судски реформи, за да се зајакне независноста и ефикасноста на судството; и,
-- да покаже значаен напредок во гонење на високо-профилни случаи на корупцуја.

Да создаде подобри услови за стопанисување (бизнис) преку:
-- да се сретнат воспоставените цели за проектите финансирани од Светската Банка во однос на недвижнини и регристации во Катастарот, и спроведување на судски реформи во однос на почитување на воспоставените договори; и,
-- спроведување на транспарентна приватизација на државните претпријатија за производство и дистрибуција на електрична енергија, со целосен отчет за како ќе се искористат парите добиени од овие дејства.

Да ги продолжи реформите во Одбраната преку:
-- намалување на воениот персонал, додека истовремено да се запази еквивалентноста на малцинските припадници во Оружените Сили, но на начин преку кој квалитетот на изберениците и нивната обука нема да страда.

Клучна Порака: Доколку Макеоднија не успее да ги исполни наведените задачи, тогаш не ќе може да биде сметана за сероизен кандидат за покана за членство во НАТО во 2008. година."
Името никаде не се споменува во конткест на услов за прием во НАТО.
Sega razmislluvam gllasno.Dali allbanija gi ispollni ovie usllovi koga se primashe vo nato?
Dali amerikancite imale soznanija i za raspollozhenieto na narodot na makedonija sprema usa i srbija.Frlanjeto kamenja vrz nato vojnicite i palenjeto na americkasta ambasada.Misllam deka sve znaelle i sve znat.Dali sakat makedonija da e vo nato jas misllam deka da.Bideiki vo sllucaj na makedonsko srpska federacija togash se ispollnuva vetenoto na kralica katerina za obnovuvanje na vizantija.Dali mozhat so eden zbor da im kazhat na grcite kako shto im kazha na kosovarite sus vaka ke bide i tocka.Jas misllam deka mozhat.A ne go pravat toa ekstra.Bideiki miren vlez i prijatellski odnos na makedonija so grcija stvara riziko za zapad i usa sllavo ortodoksnite koalicii.
Moja gllupa zidarska llogika misllam deka jenkite insistirat da makedonija promeni imeto.A toa da stane ekskluzivno pod grcki pritisok.Istiot gest bi ostanall zapishan vo makedonskata istorija deka grcite bille razllogot za promena na za niv tolku cenetoto ime.Allbancite se protiv grcite absollutno.I toa ke stvori za jenkite sigurnost deka makedonija kako drzhava nikogash nema da stane sojuznik so grcite protiv usa.Od druga strana ako insistirat na ovie svoi celli togash rizikuvat granicite na makedonija.Allbancite kako vnatreshen faktor ke bidat mirni i na usa nema da im kazhuvatr ne.Allbancite ke kazhuvat samo amennn.Bugarite nikoj ne gi dupit ni polla posto.Grcite ke bidat mirni.Srbite se opasni imat kaj nas jaka slluzhba imnogu lludje im se vo aktuellnata vllast i na visoki funksii.No nema da reagirat ovoj pat ke cekat gotovo pecena patka.Znaci ostanuvat edinstven riziko vnatre makedonski turbulencii i glluposti kade makedoncite predvodeni od svoite politicari prodadeni dushi da pocnat medjusebna vojna.Jas misllam deka jenkite brzat shto e mozhno pobrzo makedonija da promeni ime i so promeneto ime da vleze vo nato i eu.Gllupa zidarska fantazija

08-04-2011, 09:03 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(08-04-2011, 09:03 PM)sokoli Wrote:
(07-04-2011, 10:31 PM)Solenik Wrote: ПРЕВОД:

"Македонија е во својот 7-ми ПВА (План за Воена Акција) циклус и има направено значаен напредок во остварување на целите за реформи во Одбраната, но, сеуште нема сторено доволно за да ги исполни политичките и економски кртитериуми на ПВА. За да биде сметана за сериозен кандидат за членство во НАТО, за да може да очекува покана за прием, ние сметаме дека Македонија треба да ги исполни следниве критериуми до средината на 2007. година:

Да ја зајакне демократијата и владеењето на Законите, и да спроведе борба приотив комрупцијата преку:
-- спроведување на слободни и чесни парламентарни избори во 2007. година, кои ќе бидат спроведени според меѓународно-прифатени стандарди;
-- комплетно спроведување на судски реформи, за да се зајакне независноста и ефикасноста на судството; и,
-- да покаже значаен напредок во гонење на високо-профилни случаи на корупцуја.

Да создаде подобри услови за стопанисување (бизнис) преку:
-- да се сретнат воспоставените цели за проектите финансирани од Светската Банка во однос на недвижнини и регристации во Катастарот, и спроведување на судски реформи во однос на почитување на воспоставените договори; и,
-- спроведување на транспарентна приватизација на државните претпријатија за производство и дистрибуција на електрична енергија, со целосен отчет за како ќе се искористат парите добиени од овие дејства.

Да ги продолжи реформите во Одбраната преку:
-- намалување на воениот персонал, додека истовремено да се запази еквивалентноста на малцинските припадници во Оружените Сили, но на начин преку кој квалитетот на изберениците и нивната обука нема да страда.

Клучна Порака: Доколку Макеоднија не успее да ги исполни наведените задачи, тогаш не ќе може да биде сметана за сероизен кандидат за покана за членство во НАТО во 2008. година."
Името никаде не се споменува во конткест на услов за прием во НАТО.
Sega razmislluvam gllasno.Dali allbanija gi ispollni ovie usllovi koga se primashe vo nato?
Dali amerikancite imale soznanija i za raspollozhenieto na narodot na makedonija sprema usa i srbija.Frlanjeto kamenja vrz nato vojnicite i palenjeto na americkasta ambasada.Misllam deka sve znaelle i sve znat.Dali sakat makedonija da e vo nato jas misllam deka da.Bideiki vo sllucaj na makedonsko srpska federacija togash se ispollnuva vetenoto na kralica katerina za obnovuvanje na vizantija.Dali mozhat so eden zbor da im kazhat na grcite kako shto im kazha na kosovarite sus vaka ke bide i tocka.Jas misllam deka mozhat.A ne go pravat toa ekstra.Bideiki miren vlez i prijatellski odnos na makedonija so grcija stvara riziko za zapad i usa sllavo ortodoksnite koalicii.
Moja gllupa zidarska llogika misllam deka jenkite insistirat da makedonija promeni imeto.A toa da stane ekskluzivno pod grcki pritisok.Istiot gest bi ostanall zapishan vo makedonskata istorija deka grcite bille razllogot za promena na za niv tolku cenetoto ime.Allbancite se protiv grcite absollutno.I toa ke stvori za jenkite sigurnost deka makedonija kako drzhava nikogash nema da stane sojuznik so grcite protiv usa.Od druga strana ako insistirat na ovie svoi celli togash rizikuvat granicite na makedonija.Allbancite kako vnatreshen faktor ke bidat mirni i na usa nema da im kazhuvatr ne.Allbancite ke kazhuvat samo amennn.Bugarite nikoj ne gi dupit ni polla posto.Grcite ke bidat mirni.Srbite se opasni imat kaj nas jaka slluzhba imnogu lludje im se vo aktuellnata vllast i na visoki funksii.No nema da reagirat ovoj pat ke cekat gotovo pecena patka.Znaci ostanuvat edinstven riziko vnatre makedonski turbulencii i glluposti kade makedoncite predvodeni od svoite politicari prodadeni dushi da pocnat medjusebna vojna.Jas misllam deka jenkite brzat shto e mozhno pobrzo makedonija da promeni ime i so promeneto ime da vleze vo nato i eu.Gllupa zidarska fantazijaСоколи, да користеше ѕидарска логика, ќе стасаше до затемелени заклучоци. Жал, ти користиш заговорничка логика. Кавка кралица Екатерина, кавки бакрачи мешаш.

Не знам дали Албанија ги исполнила условите на НАТО, затоа што не знам какво им било чарето, и уште повеќе, не видов депеша која зборува за овие услови.

САД не сака да ни го менува името, како што ни ЕУ ниту Канада го сакаат тоа. Нивниот интерес не го побудуваат вакви ситна боранија прашања. Македонија е во уникатна положба во ондос со проблемот со името, но сепак, доказите зборуваат многу цврсто дека тоа не е еднитвената пречка за нејзин прием во НАТО.
(This post was last modified: 08-04-2011, 10:34 PM by Solenik.)
08-04-2011, 10:33 PM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8

Вечерва љубчо кај ефтов си го покажа лицето кој знае по кој пат Дека целата работа е само за власт а во случајот на љубчо за да се пикне како пратеник и да има имунитет
Целиот дел посветен со него беше само пресметка како да земи повеќе гласови и пратеници и моралното влегување на Македонија во нато без разлика на името

Не сметајќи му тоа што водителот го нарече водач на бугарофилите и нивното крило

Интревју на љубчо горѓиевски за буграска телвизија БНТ кое почнува од 07:00 минута
Голем песимист ти бил овај шизовреникот а за името копромис Макеоднија да најде сила и чекор да го најде копромисот и Северна Македонија не е ништо страшно Sm_upset
интерсно е како сегашното вмро го врзува со удба и се гледа дека нешто читнувал на форумот Music3 а потоа и ставот за албанското прашање кое се разбира на наша телевизија нема да го видиме да го кажува овај европски граѓанинSmajlitoЗа наводниот проблем на бугарите во Македонија
Pishtoldzija
09-04-2011, 12:30 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8Pishtoldzija
09-04-2011, 12:54 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(08-04-2011, 10:33 PM)Solenik Wrote: Соколи, да користеше ѕидарска логика, ќе стасаше до затемелени заклучоци. Жал, ти користиш заговорничка логика. Кавка кралица Екатерина, кавки бакрачи мешаш.

Не знам дали Албанија ги исполнила условите на НАТО, затоа што не знам какво им било чарето, и уште повеќе, не видов депеша која зборува за овие услови.

САД не сака да ни го менува името, како што ни ЕУ ниту Канада го сакаат тоа. Нивниот интерес не го побудуваат вакви ситна боранија прашања. Македонија е во уникатна положба во ондос со проблемот со името, но сепак, доказите зборуваат многу цврсто дека тоа не е еднитвената пречка за нејзин прием во НАТО.


Solenik toa ne bea nikakvi zaklucoci toa beshe edinstveno gllasno razmislluvanje.Deka imeto ne e edinstveniot problem za vleguvanje na makedonija vo nato toa e jasno kako den.Ipak za nato treba standardi.No tie standardi ne gi imashe ispollneto ni allbanija.Ushte deceni allbanija treba da unishtuva golemi kolicini na sklladirana municija sprema rezervite koi gi poseduva ekspllozijata vo grdec e macji kashal.Toa e tovar za nato i mnogu drugi problemi vo rekonstruktuiranjeto na allbanskata armija.Makedonija e ushte vo poteshka pozicija so vlladeenjeto na nikolla.Nema ispllateni patni troshoci na vojnici pa ni hranarina A za drugi raboti nema ni da zboruvame.SOLENIK TOA AMERIKANCITE ZA SVOI INTERESI GO RESHAVAT ZA NEDELLU DENA.Pak potenciram amerikancite ZARADI NIVNITE INTERESI.Inace jas te razbiram deka si vo teshka dilema ili imeto ili nato.Hmm solenik ako makedonija ostanuva nadvor od nato znaci ostanuva vo grupa so srbija i bosna a tie se nestabillni regioni koi ke pretrpat promeni misllam granicni vo bliska idnina.Jas kako allbanec od makedonija mora da sum nadvor od takva igra i ne smeam vo nikakov sllucaj da ponesam nikakva odgovornost za problemot so imeto.
Mnogu e interesno edna druga rabota.Prifaqanjeto na referencata BJRM od strana na kosovecot ednookiot dzho, me podseqa na segashnata situacija.Vo vreme na turbulencii toj se reshava za UN vo shteta na imeto makedonija. denes treba druga garnitura da reshava za nato protiv imeto.Samo shto razlikata e vo toa shto ednookiot imall tocni informacii od svojot shtab deka nema da ima shirenje na front vo jug.Dodeka segashnite nemat ama bash nishto i ne znat kade ke gi odgurne ovoj uragan.

10-04-2011, 12:56 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(09-04-2011, 12:30 AM)goran16ta Wrote: Вечерва љубчо кај ефтов си го покажа лицето кој знае по кој пат Дека целата работа е само за власт а во случајот на љубчо за да се пикне како пратеник и да има имунитет
Целиот дел посветен со него беше само пресметка како да земи повеќе гласови и пратеници и моралното влегување на Македонија во нато без разлика на името

Не сметајќи му тоа што водителот го нарече водач на бугарофилите и нивното крило

Интревју на љубчо горѓиевски за буграска телвизија БНТ кое почнува од 07:00 минута
Голем песимист ти бил овај шизовреникот а за името копромис Макеоднија да најде сила и чекор да го најде копромисот и Северна Македонија не е ништо страшно.


Gorane so ovie zborovi lubco ne deka tezhji da dobie nekoj gllas tuku toj go osuduva sebesi nikogash da ne dobie nitu eden gllas.Vtoro lubco veqe so vakvi permanentni ispadi ja dostignuva cellta.Znaci za promena na imeto zboruva samo i samo toj.Temata menuvanje na ime ne e tabu.Znaci edinstveniot izdajnik ostanuva toj dodeka drugite da prekinat da se dellat na patrioti i izdajnici.Znaci od edna strana lubco izdajnikot kontra site drugi makedonci patrioti.
Vikash ic ne mu trepna okoto koga voditellot go narece bugarofil.Gorane i jas sebesi go smetam za bugarofil.Jas na moeto allbanstvo mu dadov sve shto imav vo svojot zhivot.Poseduvam nekoi prostrellni rani shto koga vrnet vo llondon jas gi oseqam bollkite vo antalija.No toa ne mi preci voopshto da imam simpatii sprema bugarskiot narod.Tie se dobri lludje gorane.Tie se po samokriticki raspollozheni od nas drugite ballkanci.Prosto bugarofil ako znaci bugarolubec jas sum takov i ic ne se sramam da go priznavam toa.Naprotiv se gordeam so toa.
Negoviot evropski stav sprema allbancite,- gorane lubco e vo pravo.Deneska stanuva moderno vo makedonija i vo regionot da bidesh allbanec.Tocno e i toa deka mnogu romi torbeshi i turci se zapishuvat allbanci i shto imam jas od toa.Namesto jas kako allbanec da gradam napredni evropski vrednosti jas ke se zatvaram vo svojata allbanska samo bendisanost da ne kazham vo svoeto allbansko geto.Pa lubco pred se gorane go saka svojot narod makedonski pa i na mene mi go posakuva dobroto.Bideiki zakonite na lek dukadjini ne mu nosat nikakva korist na lubco a shteta da, bideiki treba da zhivi zaedno so leka od prokletieto.Znaci pak dilemata imeto ili evropskite integraci.No tuka e i mislenjeto na aco dali promena na ime znaci odma i vklucuvanje vo tie procesi

10-04-2011, 01:17 AM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8

Види вака sokoli мене не ми смета што овај болесникот е бугарин туку што со сила сака да наметнува тези и сака промена на името
Тој што сака нека си биди никој не може да му забрани и историја да си дели со бугарите и како сака нека се осеќа ама нека не се преставува како некој легитимен претсавник оти ете сег аќе има избори и ќе го видиме колку тежи и еднаш за секогаш ќе оди во историја
Инаку ако тој бил толку паметен и силен да кажува правдина како што го браниш ти кај беше до сега да се јави и да крене глас за било што туку кога му рекоај одма се тргна а сега одма го вратија тие што го тргнаа да изработи уште нешто па апк ќе му чукнат миљони и ќе се шета по некој плажи .Доста е од вакви експерти и истрошени политичари кои одработуваат туѓи задачи за некој ситни пари ќе не направат и маросвци ако треба
Друго од каде гледаш дека само тој е за промен ана името кога скоро цела опозиција е за промена односно копромис а сега и по ново и прецедателот наш ивонов за европски копромис а грујо еднаш прифатил па после се премислил што значи никој не е за зачувување не името ! Единствено рефереднумот е каков таков спас за да остане името во овај момент за жал
Трето има разлика од сипатии према бугарите(или било кој) до бугарофил србоман и гркоман !
Кој став европски према албанците дај ен заебавај па овај( ја направи омразата према вас ние никогаш не сме имале проблеми со вас како народ се до неговото доаѓање на власт не се сеќаваш ан орлите на гасните комори и т н ..
Нека каже како љубчо стана од клошар во голем бизнисмен ?
Немој молимте да браниш тоа што не е за бранење и овај ќе биде само една црна точка во нашата историја како и сите до сега
Pishtoldzija
10-04-2011, 09:58 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(10-04-2011, 09:58 PM)goran16ta Wrote: Види вака sokoli мене не ми смета што овај болесникот е бугарин туку што со сила сака да наметнува тези и сака промена на името
Тој што сака нека си биди никој не може да му забрани и историја да си дели со бугарите и како сака нека се осеќа ама нека не се преставува како некој легитимен претсавник оти ете сег аќе има избори и ќе го видиме колку тежи и еднаш за секогаш ќе оди во историја
Инаку ако тој бил толку паметен и силен да кажува правдина како што го браниш ти кај беше до сега да се јави и да крене глас за било што туку кога му рекоај одма се тргна а сега одма го вратија тие што го тргнаа да изработи уште нешто па апк ќе му чукнат миљони и ќе се шета по некој плажи .Доста е од вакви експерти и истрошени политичари кои одработуваат туѓи задачи за некој ситни пари ќе не направат и маросвци ако треба
Друго од каде гледаш дека само тој е за промен ана името кога скоро цела опозиција е за промена односно копромис а сега и по ново и прецедателот наш ивонов за европски копромис а грујо еднаш прифатил па после се премислил што значи никој не е за зачувување не името ! Единствено рефереднумот е каков таков спас за да остане името во овај момент за жал
Трето има разлика од сипатии према бугарите(или било кој) до бугарофил србоман и гркоман !
Кој став европски према албанците дај ен заебавај па овај( ја направи омразата према вас ние никогаш не сме имале проблеми со вас како народ се до неговото доаѓање на власт не се сеќаваш ан орлите на гасните комори и т н ..
Нека каже како љубчо стана од клошар во голем бизнисмен ?
Немој молимте да браниш тоа што не е за бранење и овај ќе биде само една црна точка во нашата историја како и сите до сега

Gorane ajde po mirno da razmislluvame i zaedno.Spomnuvame milioncinja na lupco a nishto ne gledame vo javnost.Sve se zboruva za lubce a izleguvat tajni konta na branko.Zboruvame za lubce a se otkrivat golemi sumi vllozheni vo nekretnini vo ceshka.Zboruvame za lubce a nekoi milijoni se navodjat po nekakvi shishinja.Sve se zboruva za lubce a nishto nema.Kaj ovie drugite gi faqat so kobilla vo raka i se sokrivat da ne izleze nadvor.Ne gorane jas ne veruvam vo vakvi raboti.Negovite zborovi za orllite i gasnite komori.Gorane spomni edna akcija koja e izvrshena vo vreme na lupco i kolku zhrtvi dalle allbancite na negovo vreme.Jas ne sum bill vo toa vreme vo makedonija beshe li bit pazar, ladorishta 9 juli vo gostivar.A bogami kiro qorot ni napravi koridori za nashite braqa ot kosovo dodeka lupco gi zadrzha vo makedonija.Pomogna kolku shto mozheshe i mie allbancite mu go dollzhime toa.I bidi siguren gorane deka ne mu go zaboravame.Dobro imame mie tea srpskite kopilinja decata na arkan koi delluvat no obicniot allbanec razmislluva so svoja gllava, ne padja na zborovi tuku na della.Gorane lupce ti se vraqa od egzil.Ako beshe celloto vreme tuka toj ke beshe likvidiran fizicki bidi siguren.A ke se likvidirashe so direktiva na llatas.Shto ne znaci deka istoto nema da se dogodi.No deneska lubco ima garancii od jaki centri na moq.Ako llatas & co se reshat na takvo neshto bidi siguren deka mnogu brzo ke imame vo makedonija nekoj vid na eulex i sudii na eulex, pa llatas i companijata neka mu se misllat.Inace gorane makedonskata crno bella politicka slika mora da se promeni.Ne mozhe cell vek samo branko nikolla branko nikolla.


12-04-2011, 09:14 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Во стилот на Ларсон: И?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
18-03-2013, 05:49 PM
Reply