Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3.14 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Американци стануваат Австријци и Бугари-не биле само македонците
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#1

Американци стануваат Австријци и Бугари да избегнат даноци

Американци се откажуваат од своето државјанство и стануваат Австријци и Бугари за да го избегнат плаќање на високи даноци во САД, тврди швајцарскиот весник "Ажефи".

- Многу земји дискретно вовеле програми за пристап до државјанство, базирани на економски принцип. Таков е случајот со Австрија, Доминиканска република, Бугарија, Сингапур, Белгија и Канада. За инвестиција помеѓу 500.000 и 1,5 милиони швајцарски франци американски државјанин може да добие европски пасош, односно, австриски или бугарски - додава весникот.

Изминатата година беше рекордна по бројот на Американците, кои се решиле да се откажат од државјанството. Конечните бројки не се познати, но само во првите десет месеци на минатата година, 1.150 државјани на САД ги вратиле пасошите.

- Објаснувањето за тоа се сведува на фактот дека САД се единствената земја во светот, каде даноците се пресметуваат според државјанството, а не според местото на живеење, односно каде и да живеат во светот, американските државјани се должни да ги декларираат приходите пред американските даночни служби - посочува "Ажефи".

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...7CC34E6D3D
07-02-2011, 10:59 AM
Reply