Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3.14 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Што се случува во Бугарија ???Прво пописот сега весникот
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#1

Бугарската полиција вчера упаднала во печатницата „ЕТ Иранк-М“ во Благоевград, каде што се печати списанието „Македонски глас“, и ги уапсила сопственикот и еден вработен, пренесе телевизијата Сонце

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22195
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
01-02-2011, 04:53 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#2

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
01-02-2011, 04:54 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#3

Според соопштението, утрото на 31.01.2011, припадници на Државната агенција за Национална сигурност (ДАНС), влегле во печатницата на фирма „Ираник – М” во Благоевград и без да покажат било каков документ и да дадат некакво објаснување, го конфискувале што тукушто отпечатениот и уште нераспространет број на „Макеодонски глас“ во тиража од 2500 примероци, посветен главно на пописот на населението во Бугарија што започнува на 1 февруари 2011 година.

Стојков посочува и дека Директорот на печатницата, Стојан Николов Михајлов и уште еден вработен биле одведени од луѓето на ДАНС, биле држени целиот работен ден и терани да пишуваат објасненија во врска со печатењето на „Македонски глас“. Притоа ниту им била покажана некаква заповед ниту им било дадено некакво објаснување.

Конфискуваниот билтен не е вратен. До обвинителството е испратена жалба од издавачите на билтенот.

-„Македонски глас“ е бесплатно непрофитабилно издание посветено на случувањата поврзани со македонското малцинство во Бугарија. Во него не се објавуваат материјали кои на било каков начин би можеле да се сметаат за како незаконски или радикални, се наведува во соопштението од уредникот.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
01-02-2011, 04:55 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#4

Каде е сега европската унија,оон, и ситните души од бкс да се побунат Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
01-02-2011, 04:56 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#5

Българите в Македония дали си имат печатница?
01-02-2011, 09:41 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#6

(01-02-2011, 09:41 PM)veritas Wrote: Българите в Македония дали си имат печатница?

Не сум сигурен, но сметам дека немаат. Не сум, досега, прочитал ништо на бугарски, а да биде испечатено во Македонија. Или нема Бугари во Македонија, или има ама не сакаат да печатат весници, или не смејат. Icon_lolА, двата весники што излегуваат во БГ, се печатат на македонски или на бугарски јазик?

01-02-2011, 09:54 PM
Reply