Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 4.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ФАКТИ - Сергей Игнатов откри 48% първолаци от малцинствата
Author Message
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#21

(02-02-2011, 07:08 PM)hristo Wrote: Проблемот со демографска криза е проблем присатен кај повеќе западни земји. Начин на решавање е различен. Чешка, на пример, тоа го реши со овозможување на имиграциона квоте од 40.000 луѓе годишно, каде приоритет имаат граѓани од поранешните источноевропски земји, кои лесно би се интегрирале во земјата ( христијани, словени, бели луѓе). Бугарија исто се соочи со таква криза.Сем намален прираст Бугарија има проблем со големиот одлив на Бугари во европските земји, со неизвеснот дали ,воопшто, тие ке се вратат во Бугарија. Еден од начините за намалување на последиците на “ белата куга“ Бугарија најде во издавање на бугарско државјанство на граѓани од други држави, каде , по нејзина процена, има бугарско население. Меѓу нив е и Македонија. Со тоа државјанство, како и бесплатно школувања на такви лица кои живеат вон Бугарија, ова соседска држава сака да го намали демограсфкиот минус. Се претпоставува дека барем дел од странските студенти, како и дел од тие што земаат бугарски државјанства, ке се решат да останата, живеат и работат во БГ. Поголемиот раст на стандардот во БГ, како и помала стапка на невработеност, ја прави БГ конкурентна земја во однос на некои нејзини соседи. За жал, МК нема таков вентил да го намали демографскиот минус. Но, како со право вели Афион, тоа на друга тема која ке се однесува на МК.

маркираново, како теорија. ама на практика?

факт е дека скоро сите држави во европа се соочуваат со истиов проблем...
преку политиката која се води во унијата, излегува дека имаме “конфликт“ (борба за превласт/опстанок) на идентитети и култури во регионален смисол.

националните државјанства веќе се наоѓаат во процес на укинување, или поблаго кажано (Е)Унифицирање.
07-02-2011, 02:59 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#22

(07-02-2011, 02:59 AM)toni_a Wrote:
(02-02-2011, 07:08 PM)hristo Wrote: Проблемот со демографска криза е проблем присатен кај повеќе западни земји. Начин на решавање е различен. Чешка, на пример, тоа го реши со овозможување на имиграциона квоте од 40.000 луѓе годишно, каде приоритет имаат граѓани од поранешните источноевропски земји, кои лесно би се интегрирале во земјата ( христијани, словени, бели луѓе). Бугарија исто се соочи со таква криза.Сем намален прираст Бугарија има проблем со големиот одлив на Бугари во европските земји, со неизвеснот дали ,воопшто, тие ке се вратат во Бугарија. Еден од начините за намалување на последиците на “ белата куга“ Бугарија најде во издавање на бугарско државјанство на граѓани од други држави, каде , по нејзина процена, има бугарско население. Меѓу нив е и Македонија. Со тоа државјанство, како и бесплатно школувања на такви лица кои живеат вон Бугарија, ова соседска држава сака да го намали демограсфкиот минус. Се претпоставува дека барем дел од странските студенти, како и дел од тие што земаат бугарски државјанства, ке се решат да останата, живеат и работат во БГ. Поголемиот раст на стандардот во БГ, како и помала стапка на невработеност, ја прави БГ конкурентна земја во однос на некои нејзини соседи. За жал, МК нема таков вентил да го намали демографскиот минус. Но, како со право вели Афион, тоа на друга тема која ке се однесува на МК.

маркираново, како теорија. ама на практика?

факт е дека скоро сите држави во европа се соочуваат со истиов проблем...
преку политиката која се води во унијата, излегува дека имаме “конфликт“ (борба за превласт/опстанок) на идентитети и култури во регионален смисол.

националните државјанства веќе се наоѓаат во процес на укинување, или поблаго кажано (Е)Унифицирање.

Тогаш, да не излезе дека џабе сме се бореле за културното наследство на Античките Македонци со Грците, ако утре сите бидеме Европјани?
07-02-2011, 08:31 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#23

(05-02-2011, 09:30 AM)hristo Wrote:
(05-02-2011, 04:25 AM)Makedonec Wrote: Машала машала...ајде па здравје сосед да ни биде Турција(кој разбра..разбра) Icon_razz

Ај да видам дали сум разбрал?Icon_lol. Значи, со таков раст на наталитет на Турци во БГ, тие можат да превагнат, и Македонија да се граничи со Турција. Но, дали ние ке можеме да оддолееме на турските убавини? Кога можат Бугарите, кои се ослободиле од Турците 1878 год. да ја изгубат,потенцијално, државата што ке правиме ние каде во нашиот код турското присаство е поголемо. Соседите не ослободиле дури 1912 год. Е сега, кога Турците ке почнат да ни чукаат на вратите ке биде интересно. Борбата помеѓу Србите и Турците за македонската душа ке биде интересна. Македонците, како и секогаш...сеирџии. Го замислувам Латас како храбро се бори со некој турски Муса Кесеџија за духовната превласт во МК. Дали во Мк да се зборува посрбено или потурчено. Дали да викаме , како сега, “ јеби га “( иди бегај) или “сиктер“?

По-вероятно е България да граничи с Албания.
07-02-2011, 10:56 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#24

Ако еден ден Бугарија граничи со албанија потоа романија и турција ќе граничат со албанија.

Тие по 7 деца од фамилија вие по 1 па види дали ќе ти е тогаш смешно Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-02-2011, 05:37 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#25

(07-02-2011, 05:37 PM)афион Wrote: Ако еден ден Бугарија граничи со албанија потоа романија и турција ќе граничат со албанија.

Тие по 7 деца од фамилија вие по 1 па види дали ќе ти е тогаш смешно Icon_razz

Прав си, точно албанците са заплаха. По време на възродителният процес в България се изселиха около 500 000 турци. Тук останаха предимно възрастани хора. След 1989 г. съм обикалял цялото Кърдажлийско за социологически проучвания. Там има цели запуснати села. Но истината ще се види след като бъде направен подписот на населението. И въобще турците не са ни никакъв проблем. С тях живееме добре, пък е те имат раждаемост, която не се различава от тази на българите. По-голям проблем са циганите, които имат по-висока раждаемост от нашата. Но и тя не е толкова висока. В България голяма част от циганите живеят в доста добри условия и при тях раждаемостта е като при българите. Но има една група необразовани и диви, които наистина имат по 7 деца. Вероятно ще се изненадаш, но и в Турция има такъв проблем. Имам приятел турчин, който се изсели в Турция. Та той ми казва, че там заплаха са кюрдите, които имат по 11 деца. Приръстът на населението там се дължи главно на високата раждаемост на кюрдите. Не знам как е при вас с албанците, но знам че и те имат голям прираст. Как ще ви браниме от тех, не ми е ясно? Тука колкото и танковете да ви даваме това няма да помогне.
(This post was last modified: 07-02-2011, 08:08 PM by veritas.)
07-02-2011, 08:07 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#26

Светот за 20 години ќе биди со двојно зголемено мусламанско население ,додека христијаните ќе бележат падови.

Во Македонија иако тоа е за во друга тема моментално само селата со доминантно албанско и турско население се со 5-7 деца од фамилија ,додека во градовите овие муслимански семејства имаат по 2-3 деца ,а во Скопје и Битола и по 1 дете.

Кај нас ромското население не претставува толку голем проблем ,затоа што се безверници(слават и по христијански и во мусимански календар) и имаат краток животен век.Тие се уште живеат во 15 век.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-02-2011, 08:20 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#27

По данни на "Кориере дела сера" в околностите на Рим живеят около 7000 роми, най-вече от България и Румъния. Над половината от тях са непълнолетни. В цялата Италия нелегалните роми са 150 000 души, обитаващи 100-тина лагери. В Европа пък има около 11 млн. роми.

http://www.segabg.com/online/new/article...id=0000802
07-02-2011, 08:47 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#28

(07-02-2011, 08:31 AM)hristo Wrote:
(07-02-2011, 02:59 AM)toni_a Wrote:
(02-02-2011, 07:08 PM)hristo Wrote: Проблемот со демографска криза е проблем присатен кај повеќе западни земји. Начин на решавање е различен. Чешка, на пример, тоа го реши со овозможување на имиграциона квоте од 40.000 луѓе годишно, каде приоритет имаат граѓани од поранешните источноевропски земји, кои лесно би се интегрирале во земјата ( христијани, словени, бели луѓе). Бугарија исто се соочи со таква криза.Сем намален прираст Бугарија има проблем со големиот одлив на Бугари во европските земји, со неизвеснот дали ,воопшто, тие ке се вратат во Бугарија. Еден од начините за намалување на последиците на “ белата куга“ Бугарија најде во издавање на бугарско државјанство на граѓани од други држави, каде , по нејзина процена, има бугарско население. Меѓу нив е и Македонија. Со тоа државјанство, како и бесплатно школувања на такви лица кои живеат вон Бугарија, ова соседска држава сака да го намали демограсфкиот минус. Се претпоставува дека барем дел од странските студенти, како и дел од тие што земаат бугарски државјанства, ке се решат да останата, живеат и работат во БГ. Поголемиот раст на стандардот во БГ, како и помала стапка на невработеност, ја прави БГ конкурентна земја во однос на некои нејзини соседи. За жал, МК нема таков вентил да го намали демографскиот минус. Но, како со право вели Афион, тоа на друга тема која ке се однесува на МК.

маркираново, како теорија. ама на практика?

факт е дека скоро сите држави во европа се соочуваат со истиов проблем...
преку политиката која се води во унијата, излегува дека имаме “конфликт“ (борба за превласт/опстанок) на идентитети и култури во регионален смисол.

националните државјанства веќе се наоѓаат во процес на укинување, или поблаго кажано (Е)Унифицирање.

Тогаш, да не излезе дека џабе сме се бореле за културното наследство на Античките Македонци со Грците, ако утре сите бидеме Европјани?

тоа е идејата - грчката. затоа уште од старт го кочат природниот регион Македонија. географски,културно,јазично...итн...
според економскиот пример, се обидуваат и другите елементи да ги стават под свое влијание/контрола...
се обидуваат да пораснат, а преку растот би си обезбедиле опстанок Icon_wink

бтв, србите загубија замав, а бугарите се со „добра доза на неисполнета желба„...
(This post was last modified: 08-02-2011, 11:22 PM by toni_a.)
08-02-2011, 11:21 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#29

вака,
за разлика од грција или бугарија, во Македонија е останато само јадрото. семка која чека да биде насадена...
кога на истата ќе и обезбедиш услови, таа ќе почне да расне,цути и раѓа...

ЕУ и ЕвроРегионите се одлично тло за Македонската семка ;)
би дошле на истото кое било во минатото, она кое било физички одземено би исчезнало.

пс-единствената причина за мојот проЕУропски став
(This post was last modified: 08-02-2011, 11:46 PM by toni_a.)
08-02-2011, 11:40 PM
Reply