Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.88 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЗАЕВ ПОРАЧУВА: ЖИВИ ЛУЃЕ ИМА ДА ЈАДЕМЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Царвените кмери ги симнуваат маските:


Quote:Заев: Живи луѓе има да јадеме после тоа


Градоначалникот на Струмица Зоран Заев, од Валандово излезе со скандалозни изјави за кастрење на јавната администрација и вработување на нивни лица, и според неговата изјава, „живи луѓе има да јадеме после тоа“.http://kurir.mk/makedonija/vesti/12151-Z...a-jademe-p
osle-toa


Ако почитувани социјалдемократи пред се, Ве прашаат што со пренатрупаната државна администрација од страна на ВМРО-ДПМНЕ да им кажете дека Заев беше во Валандово и рече дека ги бркаме, ќе ги избркаме од работа и тоа да го знаат, изјави струмичкиот градоначалник.

Заев изјави дека доколку сакаат да бидат на власт ќе влезат тимски, односно од хигиеничар до министер, во секој ресор во државата.

- Велат вие сте меки луѓе, вие заборавате велат ќе одмине времето и ќе бидете пак исти, ве знаеме да им кажете исто така беше Заев, апсениот Заев, живи луѓе има да јадеме после тоа, рече Заев.

Заев од Валандово нагласи дека новиот копцепт на СДСМ опфаќа намалување и кастрање целосно на администрацијата со што ќе се отворат работни места за нивните луѓе.

- Ако сме успеале сето ова време сите наши активисти да ги згрижиме со минимум по еден член од нивното семејство, сега поминавме во фази да ги згрижиме нивните братучеди, потенцираше Заев

Градоначалникот на Струмица нагласи дека се радува што ваквите пракси кои се применуваат во Струмица, Охрид и Карпош, стануваат и пракси на партијата.
18-12-2010, 06:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Заев: Секвенците од мојот настап во Валандово се извадени од контекст
18.12.2010 - 18:20 |


Потпретседателот на СДСМ Зоран Заев ги деманира секвенците од неговиот настап во Валандово кои, како што се вели во соопштението до медиумите, биде извадени од контекст.

Во целост ги демантирам и отфрлам ваквите секвенци од мојот настап во Валандово заради тоа што претставуваат флагрантно вадење од контекст. Со бришењето и непуштањето на речениците пред и после објавените секвенци на зборовите од мојот настап, апсолутно е изрежирано и измонтирано сценарио кое има за цел исклучиво создавање лоша слика за мене и мојата партија, се вели во демантот од Заев.

Во демантот стои дека пред или после тие секвенци одат негови зборови кои повикуваат на заедништво.
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...d-kontekst
18-12-2010, 07:13 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#3

Sto pretstavuvaat zakanite izreceni od Makraduli,Sekerinska,Petrov,B.C i sega naj novata zakana za "Jadenje na zivi luge ",za brkanje na administracijata od rabota.??????
Ovaa nemoknost e opasna rabota.
Nekoj misli deka sme 1945 godina. Komunjarive se besni, no ne kako pobednici vo 1945 godina tuku kako golemi gubitnici.Znaat deka na legalni i demokratski izbori,poveke namaat sansa.Ke se svedat na realni 5,3% kako vo ostanatite Evropski drzavi.Vnimavajte, ovie besni kucinja ke pocnat da kasaat.
Vo nivnoto slepilo,za grst dolari sakaat da ja prodadat i
" svojata tatkovina " ( ako ja smetaat MAKEDONIJA za nivna tatkovina ).???
Sakaat Makedonija da ja vovedat vo graganska vojna,
za niv patriotizmot e nepoznat, tie se davajgazovci.
Ako sakaat da predizvikaat graganska vojna, ke im vratime za site 50 godini tortura i divjastvo kon Makedonskiot narod.Ke im vratime za site osudeni i pogubeni patrioti,borci za obedineta i nezavisna Makedonija,za site maltretirani i ubieni zemjodelci koi ne sakaa da vlezat vo kolektiv,za site opljackani dugjandzii i sitni industrijalci,aptekari,zanaetcii koi cesno si go vadea lebot za sebe i svoite familii.
Komunjarite se povampiruvaat,no !!!!!
SAMO MRTOV KOMUNJAR E DOBAR KOMUNJAR.
18-12-2010, 07:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(18-12-2010, 07:53 PM)braniteli Wrote: Sto pretstavuvaat zakanite izreceni od Makraduli,Sekerinska,Petrov,B.C i sega naj novata zakana za "Jadenje na zivi luge ",za brkanje na administracijata od rabota.??????
Ovaa nemoknost e opasna rabota.
Nekoj misli deka sme 1945 godina. Komunjarive se besni, no ne kako pobednici vo 1945 godina tuku kako golemi gubitnici.Znaat deka na legalni i demokratski izbori,poveke namaat sansa.Ke se svedat na realni 5,3% kako vo ostanatite Evropski drzavi.Vnimavajte, ovie besni kucinja ke pocnat da kasaat.
Vo nivnoto slepilo,za grst dolari sakaat da ja prodadat i
" svojata tatkovina " ( ako ja smetaat MAKEDONIJA za nivna tatkovina ).???
Sakaat Makedonija da ja vovedat vo graganska vojna,
za niv patriotizmot e nepoznat, tie se davajgazovci.
Ako sakaat da predizvikaat graganska vojna, ke im vratime za site 50 godini tortura i divjastvo kon Makedonskiot narod.Ke im vratime za site osudeni i pogubeni patrioti,borci za obedineta i nezavisna Makedonija,za site maltretirani i ubieni zemjodelci koi ne sakaa da vlezat vo kolektiv,za site opljackani dugjandzii i sitni industrijalci,aptekari,zanaetcii koi cesno si go vadea lebot za sebe i svoite familii.
Komunjarite se povampiruvaat,no !!!!!
SAMO MRTOV KOMUNJAR E DOBAR KOMUNJAR.


Требаше досега Груевски да ги уапси Црвенковски, Фржковски, глигоров , Малевски, Керим и Камабовски и се ке беше мирно. Неговото нереагирање во заштита на Држава та и уставниот поредок го става во ранг на соучесник.
18-12-2010, 08:20 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#5

И ти не си поарен од нив ако збориш дека треба треба сите да умрат. Комунистите веќе ги преминаа сите граници, а најстрашно е што ниедна нивна изјава органите на власта не ја истражија. Значи кривицата е двојна. Ваквите изјави, за жал му даваат кредити на ДПМНЕ за ново и ново владеење, кое за волја на вистината е еднакво катастрофално како и она на СДСМ. На наредни избори е КРАЈНО ВРЕМЕ трета партија да дојде на власт.
18-12-2010, 08:24 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#6

(18-12-2010, 08:24 PM)Nikola Wrote: И ти не си поарен од нив ако збориш дека треба треба сите да умрат. Комунистите веќе ги преминаа сите граници, а најстрашно е што ниедна нивна изјава органите на власта не ја истражија. Значи кривицата е двојна. Ваквите изјави, за жал му даваат кредити на ДПМНЕ за ново и ново владеење, кое за волја на вистината е еднакво катастрофално како и она на СДСМ. На наредни избори е КРАЈНО ВРЕМЕ трета партија да дојде на власт.

Никола, Бранители, Ситуацијата во македонија е ваква:
Good Cop/СДС - Bad Cop/ДПМНЕ(се во едно СДБ/УДБ/КОС/ОПЕРА/КПО) vs. Народ
An inch today is tomorrow’s mile.
18-12-2010, 08:35 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#7

Знам дека е така, јас тоа и го зборам...
18-12-2010, 10:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:СДСМ: Изјавата на Заев извадена од контекст


Гоце Михајлоски


20.12.2010 15:56
Зоран Заев


СДСМ се огради од изјавата на нивниот потпретседател Заев, во која најавува јадење живи луѓе и масовни отпуштања и партизација на администрацијата по промената на власта.

Партијата го дели неговото мислење дека се работи за смислено сценарио преку тенденциозна монтажа да се наруши угледот на СДСМ, но категорично демантира дека има намера на било каков начин да се пресметува со административците.

„СДСМ се залага за департизирана, професионална и високо обучена администрација во која вработувањето, напредувањето и оценувањето ќе се одвива исклучиво според објективните критериуми за стручност, професионална надградба и чесност. Сите поинакви позиции и изјави ниту биле, ниту се, политика која ја застапува СДСМ“, стои во партиското соопштение.

Заев и денеска објаснуваше дека бил изваден од контекст, но низата реакции, особено на синдикалните здруженија не запираат.

„Секогаш кога Зоран Заев е актуелен во Македонија, со своите успешни проекти за кои се зборува низ цела држава, секогаш кога со тие проекти и удира шлаканица на власта покажувајќи и како треба да се работи, редовно таа иста власт прави гнасни конструкции против Зоран Заев. Така беше со Глобал, така е и со новиот струмички градски плоштад на две нивоа“, изјави Зоран Заев.

„Изјавата која претставува голема навреда за сите граѓани на РМ, не смее ниту да се премолчи, ниту да се заборави. Дури и да се работи за лична негова изјава, бидејќи не само што се коси со уставот и законите на државата, туку тоа е длабока антицивилизациска и антиевропска изјава“, вели Јаким Неделков, СОНК.

Според политиколозите, вокабуларот што го користеше Заев само покажува колку е ниско нивото на политичката култура во земјава.

„Она што го чувме од господинот Заев е апсолутно недозволиво, претставува една форма на неполитички говор, на многу ниско ниво, не е важно дали е извадена од контекст и не е важно во каков контекст е дадена, дали пред членството или на некој митинг за мобилизација на неодлучни гласачи. Причина за тоа, меѓутоа не и оправдување е тоа што политичката култура во Македонија е таква што токму такви говори поминуваат“, изјави Анастас Вангели.

Со слична оценка се огласи и евроамбасадорот Фуере. Според него, изјавата го отсликува ниското ниво на политичка култура за кое се одговорни сите партии, и е целосно неприфатлива дури и ако е кажана на шега.


Ако се работи за монтажа зошто од СДСМ не ја пуштат целата снимка и така да ја докажат монтажата.
20-12-2010, 04:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:„Жолтата куќа“ на Заев и СДСМ


СДСМ е едно, Македонија е сосема друго. Нејзе овој пат и е потребна хартија на која ќе пишува дали момокот од Струмица е пресметлив или не. На таа хартија треба да има барем три потписи од стручњаци кај кои Црвенковски и неговите не можат да фатат врски


Зоран Заев, храбриот борец за ослободување на Република Македонија од омразениот режим на вмровците, чија истапирана, нежна и свилена кожичка цимолеше додека се покриваше со грубите притворски ќебиња во затворот во Шутка, кој немаше машкост да соочи со судот за обвинувањето за сторен криминал, кој како последен пацер се даде под наем како грејач на туѓи фотелји, сега се заканува дека со неговите сдсмовци ќе јаделе живи луѓе. Ама не сега, стрпете се мили партиски членови, додека шефот го урне Груевски. Тогаш, за да се изживуваат над незаштитените, Заев и СДСМ ќе го употребат државниот апарат. „Кажете им дека Заев беше“, грмеше неговото милно истапирано лице во Валандово. Каква силна порака! Мал чекор за СДСМ, ама голем за македонското човештво. Великиот Заев, апсениот Заев, херојот Заев, надежта на македонската опозиција, прозборе. Склопи неколку реченици со кои покажа дека не се срами од тоа што е апсен, туку мисли дека е некаков Нелсон Мендела. Заев прозборе, а Македонија го слушна.

Ах, да, речениците му биле извадени од контекст. Се извинувам, но која е целината на тој префинет контекст која треба да им даде поинаква, добронамерна смисла на зборовите „живи луѓе ќе јадеме“? Можеби некои од нас, овде во Скопје, го немаат достигнато цивилизациското ниво на градоначалникот на Струмица за да ја сфатат фината нишка на тие негови зборови, која не е простачка, која не е селска во погрдна смисла на зборот, која не е манијакална и насилничка, која не е злосторнички опасна, која не заслужува психијатриски надзор, туку фина, повикувачка на мир и љубов. Но, зар досега, всушност уште истата вечер, не требаше и самиот Заев и неговата партија да ни ја објаснат таа топла човечка нишка која ние, недоразвиените суштества, не сме способни да ја сфатиме?

Всушност, наместо СДСМ уште следниот момент да заседава, да го избрка овој егземплар од партијата, и тоа на начин на кој некои луѓе се обидувале да проверат дали нивното куче е птичар, тие застанаа зад неговото соопштение со кое тој обвинува за злонамерност. Го местеле кутрото детенце од Струмица. И тоа не е прв пат. Изгледа веќе им стана навика на вмровциве да му измислуваат на струмичкиот Калимеро, најпрвин кривични дела, сега цели говори. Како старее, за Бранко Црвенковски изгледа стана сé потешко да сфаќа и најобични работи. Овој пат дека со застанувањето зад Заев, СДСМ само потврди дека нема намера да се смени и да го симне од себе товарот и имиџот на мафијашко-бандитска партија која пет пари не дава ниту за државата, ниту за нејзините граѓани. Ова ли беше таа партија која се фалеше дека програмата и ја пишуваат 300 интелектуалци? Некој од тие 300 да не му држел курс на Заев по ораторство?

Но СДСМ е едно, Македонија е сосема друго. Нејзе овој пат и е потребна хартија на која ќе пишува дали момокот од Струмица е пресметлив или не. На таа хартија треба да има барем три потписи од стручњаци кај кои Црвенковски и неговите не можат да фатат врски. Зашто Македонија, и покрај сета хистерија на СДСМ, сепак е слободна земја, чии граѓани кои немаат социјалдемократска книшка, за жал, од завчера веќе не можат да си дозволат во исто време да се најдат на улица со потпретседателот на СДСМ. Кој знае уште колку недостига тој да почне да каса и да гризе. Кој гарантира дека неговата желба вака да ја ослободува Македонија не преминала и на другите од централата на СДСМ? Влегувате во влез и таму во мантил ве сочекува еден потпретседател на СДСМ. Влегувате во друг, во трет, бројно е тоа раководство, а поради младоста и мобилно. Еден човек, за час стигнува во неколку влезови. Тоа се вика напредок, развој, преродба. До вчера, тоа им личеше на манијаци, денес тоа е веќе програмска стратегија на партија што ќе нé внесува во НАТО и во ЕУ.

Но тоа е само едната страна од медалот. Другата е признанието на момокот кој премногу го гледал Марлон Брандо („Кажете им, Заев беше во Валандово“) дека кога ќе се вратат на власт ќе бркаат од работа сé што не е нивно, дека на место на избрканите, од хигиеничарка до директор, ќе ги удомат нивните партиски кадри и дека тоа веќе го прават во општините (Струмица, Карпош...) со кои раководи СДСМ. Баш нé интересира што вели Љупчо Шврговски за ова јавно признание на дискриминација на луѓето врз партиска основа, забрането со Уставот на РМ и казниво со Кривичниот законик на РМ. Ова е неверојатна шанса Обвинителството по 20 години да почне да става крај на партиските орди од која било страна кои ја злоупотребуваат државата. Патем, баш би сакале, овие денови, да го видиме и симпатичното главче на Ерван Фуере за да ни објасни како тоа неговите миленици мислат да создаваат професионална администрација. Дали овој начин на исполнувањето на бриселските бенчмаркови е негов совет? Патем, ова е ли „коалицискиот партнер“ на Ерван Фуере кој треба да дојде на власт и да ја одведе Македонија во Европа? Или, можеби сме грешка, тие треба да одработат само во спорот со Грција, па макар, за сметка на тоа, во Македонија ја инсталирале и „жолтата куќа“ за вадење човечки органи.

Автор: Дарко Јаневски
20-12-2010, 04:50 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#10

Se namesti raboota ta pred praznici i NOVA GODINA me isprovocira , znaci izjava na ZAEV ne e nisto drugo sem trganje na vnimanie na MAKEDONSKA JAVNOST od kazuvanje na STANKO SUBOTIC CANE za nekoja si knjiga koja ja vodel DANCO SUTURKOV nas od MAKEDONIJA TABAK i PROMOTOR na NADEZTA na MAKEDONSKATA POLITIKA , NADEZOT BRANKO CRVENKOVSKI e ZAEV e NADEZ na BRANKO oti i toj mu ucini pred nekoja godina.

IZJAVA na CANE veke odnese eden MILO , SANADER e priapsen , TACKA ne e na aren pat JEVROPA javlja , SRBIJA nekako e stabilna a ako i IVICA DACIC stane prime minister e togas ke e u JEVROPA pred naska.

Malu me iznenadi pisuvanje na VANE CVETANOV pred nekoja kolumna ama se popravi , kaj nas samo SUDII od APELACIJA go snesoja ne deka ne e e trebalo , a gledame pak se pojavuvat dosiea za DUI sega koj gi pak falsifikuva , a i za NADEZ se pozabravi nema presove BICIKLISKI ja ke e zaradi doaganje na BOZIK HRISTIJANSKI i NOVA GODINA i sto ja znam uste koj se praznik nemame.

NEKA se so sreka , a za BUNT za koj povikuva LEONOV e treba da se popriceka oti ovie toa im e NADEZ izgleda u mutno da se snajdat kako od 1990. Ja gledame i KERIM LETAL za GERMANIJA a propadna multikultura i multietnicnost u GERMANIJA kak ke toa pomine KERIM za lider na VMRO-DPMNE il PRECEDNIK na VLADA pod dominacija na VMRO. ILI CANE zdrma mnogo so taja kniga a bila od 1995 i toa samo za dolari 660 milioni e pa togas marki i franki slabo stoea vo odnos na denes

Taka ide BOZIK a CANE veke POVLECE eden MILO , TACI ne e po JEVROPSKI izgleda , SANADER e priapsen , koj li bese DANCO SUTURKOV i koj bese 1995/1996, ima li NADEZ da ne e toa uste eden fals na SPASIK MUSLIU , edino ke e verno ako PAVLE TRAJANOV izleze so bela knjiga od vremeto kako podsekretar , a ne e loso i ZORAN VERUSEVSKI imal slicno ili isto , se e vo NADEZTA a sega ne e vreme na BUNTOVI i toa na NAROD i sega pred PRAZNICI , neka si go vaka si ide poarno , golemi promeni na SVETSKA I JEVROPSKA SCENA menuvat se brzo i zacuduvacki , pripomagat narodni dobrotvori ko CANKA ama aj imam NADEZ deka za NAROD se arno ke izleze taka ke se povlecat i KERIM i BRANE a i od segasni koi sa tvorile u toa vreme , ide 2011 i sega znam zasto e pobedil OBAMA i zasto e ekonomska kriza i zasto e WIKILIKS i se ova arno so INETRNET i so dobri luge se e poradi NADEZTA deka poarno ke dojde cuvaj ne od BETER .ZNAM deka toa za NAROD vo MAKEDONIJA ke e 2011 i natamu vo poarni proekcii koi idat od AMERIKA i JEVROPA za kaj nas ne se ni MISLAT mozebbi kaj VELIKDEN KE E .
22-12-2010, 12:59 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#11

(20-12-2010, 04:50 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:„Жолтата куќа“ на Заев и СДСМ


СДСМ е едно, Македонија е сосема друго. Нејзе овој пат и е потребна хартија на која ќе пишува дали момокот од Струмица е пресметлив или не. На таа хартија треба да има барем три потписи од стручњаци кај кои Црвенковски и неговите не можат да фатат врски


Зоран Заев, храбриот борец за ослободување на Република Македонија од омразениот режим на вмровците, чија истапирана, нежна и свилена кожичка цимолеше додека се покриваше со грубите притворски ќебиња во затворот во Шутка, кој немаше машкост да соочи со судот за обвинувањето за сторен криминал, кој како последен пацер се даде под наем како грејач на туѓи фотелји, сега се заканува дека со неговите сдсмовци ќе јаделе живи луѓе. Ама не сега, стрпете се мили партиски членови, додека шефот го урне Груевски. Тогаш, за да се изживуваат над незаштитените, Заев и СДСМ ќе го употребат државниот апарат. „Кажете им дека Заев беше“, грмеше неговото милно истапирано лице во Валандово. Каква силна порака! Мал чекор за СДСМ, ама голем за македонското човештво. Великиот Заев, апсениот Заев, херојот Заев, надежта на македонската опозиција, прозборе. Склопи неколку реченици со кои покажа дека не се срами од тоа што е апсен, туку мисли дека е некаков Нелсон Мендела. Заев прозборе, а Македонија го слушна.

Ах, да, речениците му биле извадени од контекст. Се извинувам, но која е целината на тој префинет контекст која треба да им даде поинаква, добронамерна смисла на зборовите „живи луѓе ќе јадеме“? Можеби некои од нас, овде во Скопје, го немаат достигнато цивилизациското ниво на градоначалникот на Струмица за да ја сфатат фината нишка на тие негови зборови, која не е простачка, која не е селска во погрдна смисла на зборот, која не е манијакална и насилничка, која не е злосторнички опасна, која не заслужува психијатриски надзор, туку фина, повикувачка на мир и љубов. Но, зар досега, всушност уште истата вечер, не требаше и самиот Заев и неговата партија да ни ја објаснат таа топла човечка нишка која ние, недоразвиените суштества, не сме способни да ја сфатиме?

Всушност, наместо СДСМ уште следниот момент да заседава, да го избрка овој егземплар од партијата, и тоа на начин на кој некои луѓе се обидувале да проверат дали нивното куче е птичар, тие застанаа зад неговото соопштение со кое тој обвинува за злонамерност. Го местеле кутрото детенце од Струмица. И тоа не е прв пат. Изгледа веќе им стана навика на вмровциве да му измислуваат на струмичкиот Калимеро, најпрвин кривични дела, сега цели говори. Како старее, за Бранко Црвенковски изгледа стана сé потешко да сфаќа и најобични работи. Овој пат дека со застанувањето зад Заев, СДСМ само потврди дека нема намера да се смени и да го симне од себе товарот и имиџот на мафијашко-бандитска партија која пет пари не дава ниту за државата, ниту за нејзините граѓани. Ова ли беше таа партија која се фалеше дека програмата и ја пишуваат 300 интелектуалци? Некој од тие 300 да не му држел курс на Заев по ораторство?

Но СДСМ е едно, Македонија е сосема друго. Нејзе овој пат и е потребна хартија на која ќе пишува дали момокот од Струмица е пресметлив или не. На таа хартија треба да има барем три потписи од стручњаци кај кои Црвенковски и неговите не можат да фатат врски. Зашто Македонија, и покрај сета хистерија на СДСМ, сепак е слободна земја, чии граѓани кои немаат социјалдемократска книшка, за жал, од завчера веќе не можат да си дозволат во исто време да се најдат на улица со потпретседателот на СДСМ. Кој знае уште колку недостига тој да почне да каса и да гризе. Кој гарантира дека неговата желба вака да ја ослободува Македонија не преминала и на другите од централата на СДСМ? Влегувате во влез и таму во мантил ве сочекува еден потпретседател на СДСМ. Влегувате во друг, во трет, бројно е тоа раководство, а поради младоста и мобилно. Еден човек, за час стигнува во неколку влезови. Тоа се вика напредок, развој, преродба. До вчера, тоа им личеше на манијаци, денес тоа е веќе програмска стратегија на партија што ќе нé внесува во НАТО и во ЕУ.

Но тоа е само едната страна од медалот. Другата е признанието на момокот кој премногу го гледал Марлон Брандо („Кажете им, Заев беше во Валандово“) дека кога ќе се вратат на власт ќе бркаат од работа сé што не е нивно, дека на место на избрканите, од хигиеничарка до директор, ќе ги удомат нивните партиски кадри и дека тоа веќе го прават во општините (Струмица, Карпош...) со кои раководи СДСМ. Баш нé интересира што вели Љупчо Шврговски за ова јавно признание на дискриминација на луѓето врз партиска основа, забрането со Уставот на РМ и казниво со Кривичниот законик на РМ. Ова е неверојатна шанса Обвинителството по 20 години да почне да става крај на партиските орди од која било страна кои ја злоупотребуваат државата. Патем, баш би сакале, овие денови, да го видиме и симпатичното главче на Ерван Фуере за да ни објасни како тоа неговите миленици мислат да создаваат професионална администрација. Дали овој начин на исполнувањето на бриселските бенчмаркови е негов совет? Патем, ова е ли „коалицискиот партнер“ на Ерван Фуере кој треба да дојде на власт и да ја одведе Македонија во Европа? Или, можеби сме грешка, тие треба да одработат само во спорот со Грција, па макар, за сметка на тоа, во Македонија ја инсталирале и „жолтата куќа“ за вадење човечки органи.

Автор: Дарко Јаневски

Да. Се што кажа новинарот Дарко Јаневски држи вода. Но, за жал, новинарот Драко Јаневски ја кажа полата вистина. Втората половина лежи во причината за таквото неполитичко и недипломатско искажување на Заев. А, тоа е факт за потполна партизација на македонската администрација. Не, дека и другите тоа не го правеле ( СДСМ е зачетник), но Груевски тој проект, кој е длабоко антиевропски, го гура турбо. Мислењето на новинарот Дарко Јаневски е жална илустрација на денешниот профил на македонскиот новинар. Најверојатно, ставовите на новинарите од Време , Шпиц... за истото прашање ке бидат многу помеки. Значи, каде си се определил, или кој ти дава егзистенција... тие ставови браниш. Со еден збор- од објективност...ништо.
22-12-2010, 12:28 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#12

(22-12-2010, 12:59 AM)fetak Wrote: Se namesti raboota ta pred praznici i NOVA GODINA me isprovocira , znaci izjava na ZAEV ne e nisto drugo sem trganje na vnimanie na MAKEDONSKA JAVNOST od kazuvanje na STANKO SUBOTIC CANE za nekoja si knjiga koja ja vodel DANCO SUTURKOV nas od MAKEDONIJA TABAK i PROMOTOR na NADEZTA na MAKEDONSKATA POLITIKA , NADEZOT BRANKO CRVENKOVSKI e ZAEV e NADEZ na BRANKO oti i toj mu ucini pred nekoja godina.

IZJAVA na CANE veke odnese eden MILO , SANADER e priapsen , TACKA ne e na aren pat JEVROPA javlja , SRBIJA nekako e stabilna a ako i IVICA DACIC stane prime minister e togas ke e u JEVROPA pred naska.

Malu me iznenadi pisuvanje na VANE CVETANOV pred nekoja kolumna ama se popravi , kaj nas samo SUDII od APELACIJA go snesoja ne deka ne e e trebalo , a gledame pak se pojavuvat dosiea za DUI sega koj gi pak falsifikuva , a i za NADEZ se pozabravi nema presove BICIKLISKI ja ke e zaradi doaganje na BOZIK HRISTIJANSKI i NOVA GODINA i sto ja znam uste koj se praznik nemame.

NEKA se so sreka , a za BUNT za koj povikuva LEONOV e treba da se popriceka oti ovie toa im e NADEZ izgleda u mutno da se snajdat kako od 1990. Ja gledame i KERIM LETAL za GERMANIJA a propadna multikultura i multietnicnost u GERMANIJA kak ke toa pomine KERIM za lider na VMRO-DPMNE il PRECEDNIK na VLADA pod dominacija na VMRO. ILI CANE zdrma mnogo so taja kniga a bila od 1995 i toa samo za dolari 660 milioni e pa togas marki i franki slabo stoea vo odnos na denes

Taka ide BOZIK a CANE veke POVLECE eden MILO , TACI ne e po JEVROPSKI izgleda , SANADER e priapsen , koj li bese DANCO SUTURKOV i koj bese 1995/1996, ima li NADEZ da ne e toa uste eden fals na SPASIK MUSLIU , edino ke e verno ako PAVLE TRAJANOV izleze so bela knjiga od vremeto kako podsekretar , a ne e loso i ZORAN VERUSEVSKI imal slicno ili isto , se e vo NADEZTA a sega ne e vreme na BUNTOVI i toa na NAROD i sega pred PRAZNICI , neka si go vaka si ide poarno , golemi promeni na SVETSKA I JEVROPSKA SCENA menuvat se brzo i zacuduvacki , pripomagat narodni dobrotvori ko CANKA ama aj imam NADEZ deka za NAROD se arno ke izleze taka ke se povlecat i KERIM i BRANE a i od segasni koi sa tvorile u toa vreme , ide 2011 i sega znam zasto e pobedil OBAMA i zasto e ekonomska kriza i zasto e WIKILIKS i se ova arno so INETRNET i so dobri luge se e poradi NADEZTA deka poarno ke dojde cuvaj ne od BETER .ZNAM deka toa za NAROD vo MAKEDONIJA ke e 2011 i natamu vo poarni proekcii koi idat od AMERIKA i JEVROPA za kaj nas ne se ni MISLAT mozebbi kaj VELIKDEN KE E .

Фетак, политика ти е како дрога. А, сркнеш од неа...нема назад. Добро дојде во Котле...по втор патYeaYeaYeaJeeeJeeeJeee
22-12-2010, 12:34 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#13

DOBRO blagodaram , ama za droga ne fala kazuvat se umiralo od toa , e sea kaj nas pravis paralela i od politika se umira ama toa e , inace SREKEN BOZIK , i kazuvam ke ucestvuvam povremeno MNOGU MNOGU BIZI znaes i sam se raboti i toa e , nema se vreme za da se se prati i da se bide prisuten.

SREKA e i za VANE tuka e ne se e preodmislil me bese pokolebal pred nekoja kolumna , a na STANKO CANE ama mu trga breeeeee aj da vidime kade ke stigne so taja knjiga , dal ke go povikat nekoi NEZAVISNI NOVINARI asal pera od MAKEDONIJA ko GEROVSKI ,KABRANOV ,COM ,KOD ili VASKO EFTOV a moze i LATAS FOKUS i MIRKA VELINOVSKA pa da napravat so nego asolno intervju da ja isprocitame beleska na golen DANCO SUTUROV i da vidime koj e zemal od tie 660 miliona dolara a i od marki i franci.

Toa e interesno a gledame deka toa go onevozmozuvat ZAEV i onie originali dosieja , e toa e tesko kam vistina se ide .
SREKNI PRAZNICI pa zdravje naprolet , ako ne dobieme kompirokopaci po nas BOZIK a pred VODICI ili vinokrojaci koj bi znal ama u sosedstvo turbo vozi , SANADER,MILO,TACI , da docekame DACIC da bide premier i ke ni prati nasi doma da se vrnat a i dosta so kniga ke se ispocita , a i KERIM ke se vrati od GERMANIJA od kaj STANKO , koj znae NACIONAL
22-12-2010, 08:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

Еве кого ни потура А1 како единствен излез. Ке дошле тие и ке ги избркале од работа сите за да вработата свои. Демократската А1 ни збор за ова.Quote:Скандалозно: Нови бисери на Заев


Градоначалникот на Струмица и потпретседател на СДСМ Зоран Заев продолжува да ја разбранува јавноста, откако денеска излегоа нови изјави кои се продолжение на оние пред повеќе од еден месец кога Заев порача дека СДСМ има „живи луѓе да јаде“ откако ќе дојде на власт и ќе вработува само на партиска основа.Заев на партиската трибина брутално и директно потврди дека вработувањата во општината Струмица се чисто на партиска основа, по претходна одлука на кадровата комисија на СДСМ.

- Во Струмица овие 2744 луѓе се вработени со одлуки на кадрови комисии на СДСМ, од хегиеничарот во туларницата „Еленица“ до некој директор кои е во некоја институција која што е под општината, одлучува кадрова комисија на СДСМ, рече Заев.

- Јас се радувам што ваквите нови пракси кои што ги преминуваме во Струмица, во едно Охрид, во едно Куманово, во еден Карпош се пракса и на партијата, вели струмичкиот градоначалник.

Скандалозните изјави на Заев одат до тој степен што тој признава дека командирот на полицијата во Струмица е вработен со партиска книшка.

Во однос на вработените во јавната администрација, Заев на партиската трибина им порача на присутните дека ќе ги избркаат од работа, со што ќе се ослободат места за партиските членови на СДСМ .

- Ако почитувани социјалдемократи пред се, Ве прашаат што со пренатрупаната државна администрација од страна на ВМРО-ДПМНЕ да им кажете дека Заев беше во Валандово и рече дека ги бркаме, ќе ги избркаме од работа и тоа да го знаат, изјави Заев.

Ваквите скандалозни изјави на Заев добиваат поголема тежина со оглед на фактот што неговата партија не се огради од срамните изјави на градоначалникот на Струмица, оценувајќи дека изјавите на Заев се извадени од контекст.

Не оградувањето од ваквите скандалозни изјави, власта тогаш го оцени како уште еден срамен потег на СДСМ за собирање на политички поени.
31-01-2011, 04:18 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#15

(31-01-2011, 04:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Еве кого ни потура А1 како единствен излез. Ке дошле тие и ке ги избркале од работа сите за да вработата свои. Демократската А1 ни збор за ова.Quote:Скандалозно: Нови бисери на Заев


Градоначалникот на Струмица и потпретседател на СДСМ Зоран Заев продолжува да ја разбранува јавноста, откако денеска излегоа нови изјави кои се продолжение на оние пред повеќе од еден месец кога Заев порача дека СДСМ има „живи луѓе да јаде“ откако ќе дојде на власт и ќе вработува само на партиска основа.Заев на партиската трибина брутално и директно потврди дека вработувањата во општината Струмица се чисто на партиска основа, по претходна одлука на кадровата комисија на СДСМ.

- Во Струмица овие 2744 луѓе се вработени со одлуки на кадрови комисии на СДСМ, од хегиеничарот во туларницата „Еленица“ до некој директор кои е во некоја институција која што е под општината, одлучува кадрова комисија на СДСМ, рече Заев.

- Јас се радувам што ваквите нови пракси кои што ги преминуваме во Струмица, во едно Охрид, во едно Куманово, во еден Карпош се пракса и на партијата, вели струмичкиот градоначалник.

Скандалозните изјави на Заев одат до тој степен што тој признава дека командирот на полицијата во Струмица е вработен со партиска книшка.

Во однос на вработените во јавната администрација, Заев на партиската трибина им порача на присутните дека ќе ги избркаат од работа, со што ќе се ослободат места за партиските членови на СДСМ .

- Ако почитувани социјалдемократи пред се, Ве прашаат што со пренатрупаната државна администрација од страна на ВМРО-ДПМНЕ да им кажете дека Заев беше во Валандово и рече дека ги бркаме, ќе ги избркаме од работа и тоа да го знаат, изјави Заев.

Ваквите скандалозни изјави на Заев добиваат поголема тежина со оглед на фактот што неговата партија не се огради од срамните изјави на градоначалникот на Струмица, оценувајќи дека изјавите на Заев се извадени од контекст.

Не оградувањето од ваквите скандалозни изјави, власта тогаш го оцени како уште еден срамен потег на СДСМ за собирање на политички поени.

Јордан, да го дадеш линкот на информацијата!
31-01-2011, 05:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

(31-01-2011, 05:30 PM)hristo Wrote: Јордан, да го дадеш линкот на информацијата!


http://kurir.mk/makedonija/vesti/17252-S...ri-na-Zaev
31-01-2011, 05:43 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#17

(31-01-2011, 05:43 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(31-01-2011, 05:30 PM)hristo Wrote: Јордан, да го дадеш линкот на информацијата!


http://kurir.mk/makedonija/vesti/17252-S...ri-na-Zaev

Супер. Заев, само, искрено призна каква е кадровската политика и пристап кон вработување на СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ, се однесува помангупски и не признава, иаку цела МК знае дека и таа тоа го прави. Братја од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ само продолжете да се оголувате, Третата опција , веројатно, ке ќари нешто од тоа.Jeee

31-01-2011, 05:47 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#18

Не го сфаќајте лошо,на човеков му се јаде.А откако Велија е во затвор,кој не ранеше со Кокошкини батаци мислам сите Македонци ќе огладнат.
И затоа упатувам апел до власта,ослободете го Велија веднаш,пред Зоран Заев не почне да јаде живи луѓе.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
31-01-2011, 06:33 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#19

(31-01-2011, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Не го сфаќајте лошо,на човеков му се јаде.А откако Велија е во затвор,кој не ранеше со Кокошкини батаци мислам сите Македонци ќе огладнат.
И затоа упатувам апел до власта,ослободете го Велија веднаш,пред Зоран Заев не почне да јаде живи луѓе.

Не се плаши толку од Заев, Бацилус. Ако убаво го разбрав Заев, прво ке почне со вмровци. Е, дали со вистинските или тие на функциите...не знам.SmajlitoSmajlitoSmajlito Додека дојде до нас, обичните луѓе, веројатно ке наполни стомак.Music4Music4Music4

31-01-2011, 06:37 PM
Reply
nuleg Offline
Junior Member
**

Posts: 19
Joined: Jan 2011
Reputation: 0
#20

луѓе вие грешка сте го разбрале нашиот градоначалник Заев.Само да ве информирам дека тој го направи плоштадот во два дела за да се разреди сообраќајот во градот Струмица.Струмица е најубавиот град во Македонија, трговскиот центар Глобал и новиот плоштад го прават градот уште поубав.Инаку јас на последните локални избори гласав за човек,а не за партија.Заев е добар градоначалник а тоа што го кажа дека ке јаде живи лиѓе оваа не му чини.
31-01-2011, 06:44 PM
Reply