Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.63 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СОМНИТЕЛНИ ТИПОВИ - ВИСТИНСКИ ДИСИДЕНТИ
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#21

(31-10-2010, 08:00 AM)fetak Wrote: Најпрвин да го поздравам форумот КОТЛЕ како мозност да се казе несто онака како се гледа работите сто ги гледаме , кои се слуциле или во кои сме биле директни уцесници.

Секогас цовекот имал потреба да она сто го гледа и во кое е директен уцесник и да го казе онака како тој го гледа и разбира.

Постирани се многу теми на форум Котле мора да се има доволно време и трпение и енергија за да се се тоа прати и да се тука уцествува.
Испровоциран особено од горе наведена тема помегу ЈОРДАН-БАБА ЦАНА и ФИЛИП-КУСЕМ а гледам се активира и АЛЕКСАНДАР ДАСТЕВСКИ-СПАНКО, веке не е време да работите се гледат незаинтересирано а зосто?

СИТЕ сме од ВМРО-ДПМНЕ и особено знаеме за настани од 1998 наваму.Се надевав оти по 2002 и ПРЕРОДЕНО ВМРО-ДПМНЕ дојдено е време на нови децки кои поинаку би ги воделе работите во партијата и во дрзавата.Се секавам оти во тие слуцуванја по пораз на ВМРО-ДПМНЕ во 2002 и повлекуванје на господин Лјупцо ГЕОРГИЕВСКИ и доаганје на цело на г-дин НИКОЛА ГРУЕВСКИ работите би се смениле и така и се слуцува се до формиранје на ВМРО-НП од страна на ЛЈУПЦО ГЕОРГИЕВСКИ а потоа и формиранје на Обединети за МАКЕДОНИЈА од страна на ЛЈУБЕ БОСКОВСКИ , мене сето тоа не ми е интересно јас сум заинетересиран единствено за ВМРО-ДПМНЕ

Знаци да не одиме далеку во време на конрес во ОХРИД кога се повлекува ЛЈУБЦО ГЕОРГИЕВСКИ , ФИЛИП ПЕТРОВСКИ е на страна на МАРЈАН ГОРЦЕВ , потоа умесно дипломатски му баци рака на ГРУЕВСКИ се до формиранје на Обединети за МАКЕДОНИЈА каде ФИЛИП ПЕТРОВСКИ-КУСЕМ и АЛЕКСАДАР ДАСТЕВСКИ-СПАНКО се заедно заедно влегуват и заедно излегуват АЛАЛ да им е.

Настани од 1995-1996 па се до 2006 се заедницки помегу сите нас, на моменти полни со радост и надез во исцекуванје дека конецно доага време на МАКЕДОНЦИ и МАКЕДОНИЈА

ЈОДАН ПЕТРОВСКИ-БАБА ЦАНА отвара многу теми и изнесува многу свои сопствени гледиста и доставува и документи и факти ,со оној дел каде зборува за судир на концепт како ВМРО-ДПМНЕ понатаму во КУМАНОВО јас понатаму би зборувал, а тоа е период на судир во огранок на ВМРО-ДПМНЕ во КУМАНОВО каде сто условно земено ФИЛИП-КУСЕМ е на другата страна како сто сам казува дека тој а ние не,не сме процениле кој во тоа време е појакиот така да ете тоа е тоа затоа сме изгубиле и наздравје и така и бидна си стана ФИЛИП-КУСЕМ пратеник во РЕПУБЛИЦКО СОБРАНИЕ на РМ од редови на ВМРО-ДПМНЕ како пратеник од КУМАНОВО од 1998-2002 потоа стана конзулј у САД па низа страницни придобивки за тато , мама и братцинја и тн. И се е тоа фред тој знаесе и навреме процени кој е појакиот.Мегутоа таа негова умесност некако не мине кај ГРУЕВСКИ за сто јас особено му се заблагодарувам на сегасен лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на ВЛАДА на РМ

Сето лавиранје на ФИЛИП-КУСЕМ и АЛЕКСАНДАР-СПАНКО координирано оти ете сега пак ВМРО-ДПМНЕ и НИКОЛА ГРУЕВСКИ имаат санси ако и само ако во ВМРО-ДПМНЕ победи условно земено некоја струја нарецена МИЈАЛКОВСТИ наспроти СТАВРЕВИСТИ демек со обид да во партија а преку тоа и на дрзавни функции се фратат и постават онака асолни кадри како ФИЛИП-КУСЕМ да рецеме у МНР УФФФФФФФФФФФФФФФФФФ СТСТИВА и тоа болна, и како АЛЕКСАНДАР-СПАНКО како заменик директур у ЦАРИНУ како у време на ДАЛАВЕРА ДРАГАН оти сега не знам дал е ДРАГАН нас МАКЕДОНЕЦ КУМАНОВЦАНЕЦ ил е БЕЛГРАГАНЕЦ(БЕОГРАГАНИН-СРБИН)

Така да ги поздравувам и ФИЛИПА-КУСЕМА и АЛЕКСАНДАР-СПАНКО и ЈОРДАНА-БАБА ЦАНА и форум КОТЛЕ , фала ти господе сто ни го даде интернетот , мобилните , сто сме зиви и здрави , сто ја имаме МАКЕДОНИЈА и сто сме МАКЕДОНЦИ

ГО поздравувам ФИЛИПА-КУСЕМА и го охрабрувам нека повели нека поведе постапка за свое досие од страна на ТАЈНА ПОЛИЦИЈА у НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА разоткриванје на наредбодатели за следенје на истиот и секако расцитуванје на се тоа , и одговорност за да нема простор за манипулација оти разбира мездународна дипломатија.

п.с АКО се тоцни информации кои доагаат од БРИСЕЛ и од уста на актуелен премиер на ГРЦИЈА ,г-дин ПАПАНДРЕУ оти се преговара само и само за име , а не за ИДЕНТИТЕТ и негова промена еве ЕДНА јавна БЛАОДАНОСТ до единствени наси подрзуваци у СВЕТ а тоа е УСА-АМЕРИКА thanks BUSH&OBAMA forever.


Of-topic
Fetak, добредојде на форумот ти пожелувам од екипата на КОТЛЕ.
31-10-2010, 07:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

[Image: 282245l.jpg]


[Image: 15hykvo.jpg]


[Image: n6x3et.jpg]
31-10-2010, 08:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23

Ова е мое прво сведочење кое е објавено во склоп на текстот "ПОЛИЦИЈА И ПОЛИТИКА". Текстот е објавен на 28.05.1998 година во неделникот "ДЕНЕС". За потсетување на власт сеуште беше СДСМ.


Quote:ПОЛИЦИЈА И ПОЛИТИКА


ИЛИЈА МАКСИМОВСКИ

И последната дилема дали дирекцијата за безбедност и контраразузнавање, под покритието на тековната - трансформација, можеби нешто и работи паѓа во вода. Македонската јавност по којзнае кој пат беше потресена од информацијата, но и дирекно од најновата експлозија, поставена дури и во дворот на полициската станица Бит Пазар во Скопје. Додека терористите, без разлика кои се и од кои причини и цели, ги реализираат своите планови, задожените за безбедноста на земјава го трошат буџетот за конструиранје политички афери.Експлозијата пред полициската станица Бит Пазар ми ја смени концепцијата на пишуванје текстови. Без оглед на тоа дали е точен редакцискиот злобен виц меѓу колегите од “Денес” дека бомбата, можеби, ја фрлило некое мало шверцерче кое претходно добило ќотек од некој битпазарските полицајци или зад експлозијата стои терористичка организација, работите стануваат се појасни. И повознемирувачки.
Сега дилемата се намалува, до револт. И најголемите песимисти, кога се работи за долго очекуваната, најавувана и промовирана трансформација на МВР, добиваат за право кога тврдае дека некогашниот идеолоско-политички сервис не станува параметрално-државен. Ако агенцијата за разузнавање и има извесен простор да се вади на својата младост во однос на искусните шпионски служби на соседните и останатите европски земји. Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање ја губи основата за какво било оправдување на одложувањето на трансформацијата на полициските и безбедносните структури. И одговорноста на нејзините раководители. Пред се, поради толку потребното а се позагубено граѓанското чувство на сигурност, но и како суштински дел од функционирањето и доградувањето на македонската државност во актуелна балканска, но и европска реалност, радикализирана во косовските намери и во најавеното стационирање на зголемени воени сили токму на овие простори.
Неодамна случените и јавно, на голема врата обнародени и промовирани “благопријатни” промени во врвот на Дирекцијата, со кои на местото на пензионираниот нејзин прв цовек Добри Величковски дојде надо-младо-будниот Зоран Верушевски, барем на почетокот беа, иако со резерва, сепак прифатени како обид за промени. Но, ако Верушевски од портпарол на МВР дојде на одговорното место на прв македонски контраразузнавач, настаните не му оставаат простор на адаптација, запознавање со состојбите , учење на занаетот од постарите колеги од југословенската разузнавачка школа итн.
По првичниот привиден впечаток на промени и во јавноста, но и внатре во полицијата, во суштина се потврдува продолжувањето на досега познатата ситуација за подредување на политичко-партискиот интерес кој СДС го спроведува, на штета на државните функции на МВР. За потврда на ваквата теза и не е потребна некоја посериозна анализа и некакви специјални извори на информации и податоци на кои вообичаено се повикуваат авторите на ваквите анализи. Едноставно, она што секојдневно се случува пред очите на македонските граѓани, од времето на политичките афери во првите парламентарни избори од типот на “Сина птица”, “Дувло”, велешките бомбаши, Бит Пазар итн. До актуелните афери, толку очигледно и сериозно го оптоваруваат нормалното функционирање на државата. И, ако во годините по деведесетата, во постјугословенскиот хаос и имаше, ако не оправдување тогаш барем основа за барање разбирање за потфрлањата на службата на државата, она што сега се случува во нејзиниот сектор, на голема грижа ги става најмногу нејзините граѓани.

ЗАСТАРЕНИ ШЕМИ

Важни безбедносни информации редовно, безмалку комично, испливуваат во јавноста, а се почестите терористички акти (подметнати експлозиви, киднапирања, неразјаснети убиства) се здобиваат со право на граѓанство.
Во времето на еднопартиската власт беше вообичаено, ако “непријателите” ги немаше, да се исфабрикуваат, да се конструираат… Едноставно, тогашната СДБ со која сите избегнуваа да имаат воопшто или барем што помалку контакти, кои по правило беа различни, суверена во својата недопирливост и тајност, поради “виши интереси” располагаше и уживаше во максималната концентрација на моќ. Впрочем, како и во сите тоталитарни системи.
Тогаш од страв, денес од неговата наследна форма, сектор на државната безбедност се уште е забранета и непожелна зона од која треба да се бега, а од луѓето кои таму работат да држи понастрана односно, подобро човек да не им се најде на патот.
Тоа истовремено значесе дека “човекот од државна безбедност” може да прави се, или ништо поради само нему и на неговите претпоставени познати државни интереси. Од обични сообраќајни прекршоци, преку мали повредина законот, до самоволија на заститени личности.
Исто така, она што се служуваше во првите години по воведувањето на парламентарна демократија, кога СДБ според традицијата на своите претходници (ОЗНА, УДБА итн.) функционираше во барањето на внатрешни непријатели, се изродија до ден-денес не докрај разјаснети афери “Сина Птица”, “Дувло”…. Зошто не, и последната љубовна афера на претседателот Глигоров. Бидејки, за да биде јасно, доколку Дирекцијата за аферата дознала по нејзиното објавување во јавноста, тогаш навистина нешто крупно не е во ред. Со тоа оваа, секаде во светот крајно сериозна сфатена и третирана државна сфера, во наши околности се сведува на политижка фабрика за интриги, најжесто против опозицијата, но и компромитирање на лижности во власта, до ниво на улижни шпиони и провокатори кои во својата професионална транзициона фаза на работење тешко се откажуваат од привилегијата на најповластена сфера во секој државен систем. Можеби најмногу и затоа што луѓето кои се во врвот на “службата” тешко се одвикнуваат и се откажуваат од задоволствата, но и поради тоа што во некогашните највисоки (југословенски) нивоа многу ретко имало автономни македонски кадри. Сосема сигурно е и дека дел од причината треба да се бара и во невоспитувањето нов, а прекинувањето на досегашниот образовен систем за функционирање на кадри во сферата на безбедноста, најмногу со укинувањето на Факултетот за безбедност по што безбедносната анализа е во рацете на приучени кадри со кои сигурно, веројатно не случајно, е многу полесно да се управува и да се манипулира. Сепак, недвосмислено, најголема причина лежи во политичката закоравеност и привилегиите што управувањето и располагањето со оваа сфера им ги дава на политичките шефови, во случајов владеачкиот СДС, во услови кога и единствениот систем на парламентарна контрола преку соодветната собраниска комисија е, исто така под нивна контрола.
И на првите, усте повеќа на вторите парламентарни, како и на првите локални избори, јасно се виде дека наместо во интерес на државата, СДС сите државни расположиви сретства ги става во функција на своите политички интереси.
31-10-2010, 08:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

Quote:Уште повеќе. Традицијата од југословенскиот период, кога и размислувањата различни од владејачката, тогаш една партија, беа дефинирани и третирани како антидржавни, терористицки и сл. Се пренесе и во сегашната парламентарна атмосфера кога најмногу националните партии, но и поединците со поголема економска моц, особено политички недефинираните, останаа предмет на работа на овие служби. Поради тоа подоцна, безмалку кај сите партии, се воспостави вистински синдром на “политицка шпионажа” до ниво на партиски товар. Околу тоа колку во партиските редови и кадри има уфрлено луѓе на службата за државна безбедност, кои наспроти законските одредби, работат не во функција на државните, туку на партиските интереси на партијата на власт. Што е најлошо, настаните кои се случуваат ја потврдуваат ова теза и конструкција како во професионалните сфери без исклучоци, до ниво на механизам, фрустрација и уплав дека “СЛУЖБАТА СЛУША СЕ”.
Во ваква ситуација како единствено сигурен заштитен механизам, кој веќе се формира, е граѓанска воздржаност и повлекување, инаку толку типична за недемократските држави. Не навлегувајки во социолошко-психолошката сложеност на она што ваквата состојба им го носи на граѓаните, зачудува натамошната, очигледна злоупотреба на институцијата за државна безбедност, на сметка на политичките интереси на владеачката СДС. Повеќе факти зборуваат дека речиси ништо не е сменето на релацијата политика-полиција-граѓани. “Историските” изјави на министерот за внатрешни работи, Томислав Чокревски, за тоа дека тој знае кој од пратениците се “трудни до заби” но не сака да каже, за полициско-новинарските бракови, вечната евиденција и увид на полицијата, само потврдуваат дека и понатаму функционира комунистичкиот синдром, но сега како државен проблем – политизација на полицијата. Бидејки, ако Чокревски мисли сериозно, а во секој случај треба да се сфати сериозно, тој, мочеби несвесно, но сепак помалку авторитетно а повеќе авторитарно, лоцираше “непријатели” кон Министерството што тој го води постојано ги има под контрола. Апсурдот е во заклучокот дека, според Чокревски, непријателите седат во врвот на системот. Или Чокревски има норми кои не одговараат на еден министер на полиција на парламентарна држава, или СДС преку своите министри за сметка на партиските , државните интереси ги става на страна, или најнакрај најлошото – македонскиот парламентарен систем се распаѓа одвнатре.
Законот за внатрешни работи во делот за Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање регулира дека предмет на работата на оваа служба е “застита од шпиуонажа, тероризам или други активности насочени кон загрозување или уривање на демократски институции, утврдени со Уставот на РМ, со насилни сретства, како и заштита од потески форми на организиран криминал”. Исто така Законот регулира дека директорот (од неодамна – Зоран Верушевски) е самостоен, а за својата работа им одговара на министерот за внатресни работи и на Владата. Бидејки шпионажата, посебно економската, е евидентна, тогаш бездруго и тероризмот, шверцот на оружје во огромни количини е исто така евидентно, како што впрочем се и другите активности насочени кон загрозување и уривање на демократските институции.Ова, потврдено во оценките на премиерот Црвенковски, го наметнува фактот дека надлежните иснтитуции се способни за спроведување на законот. Доколку, пак, ова не е точно, тие најпрвин би почнале да ги решаваат многуте отворени прашања од нивната надлежност, на пример, атентатот врз претседателот Глигоров. Или, дека во спроведувањето на своите надлежности се сериозно, до нефункционираност хендикепирани. Нивната добра желба е друга работа, освен ако не се има намера некој врз судбината на државата и нејзините граѓани да изигрува детектив.
31-10-2010, 08:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

Quote:ПОЛИЦИЈАТА КОНСТРУИРА НОВА ПОЛИТИЧКА АФЕРА?


Јордан Петровски, приватен бизнисмен од Куманово, познат И јавно деклариран по своите опозиционерски ставови, иако не е жлен ниту во една политичка партија, кој во последните неколку години покрај радикалните негативни промени во работењето на својата фирма преживувал и вистински “третман” од вработени во Дирекцијата, деновиве по долго молженје , за “ДЕНЕС” изјави:
Во текот на 1996 година, најпрво со недефинирана надлежност на полициска покана, бев повикан во Министерството за внатрешни работи во Куманово каде на пчетокот не се знаеше карактерот на поканата за разговор. Сепак, по првичното чуденје во полициската станица, завршив на разговор со лице вработено во секторот за дрзавна безбедност. Подоцнежните десетина телефонски и усни повикуванја за контакти доаѓаа од луѓе кои се претставуаа како вработени во секторот за државна безбедност, без лично идентификување, а се спроведуваа како во службените простории на МВР во Куманово, така и во мојот ресторан, каде тие лица си даваа за право да доаѓаат во секое време без да кажат дали се работи за службена или приватна посета на ресторанот. Тоа во мала средина како Куманово не остана без негативни последици кај моите гости.
Во разговорите кои овие лица ги водеа со мене, најмногу се интересираа за моите деловни контакти, а посебно за контактите со лица од Република Бугарија, потоа евентуални познанства со луѓе од бугарската партија ВМРО-СМД. На нивно инсистиранје контактирав со бугарскиот амбасадор Ангел Димитров во Скопје, а како повод за тоа беа посоцени ненаплатени побарувања од бугарски деловен партнер. До контакт со бугарскиот амбасадор и дојде во бугарската амбасада во Скопје, каде ме однесе лице со свое возило, без да се идентификува, но претставувајки се како вработен во службата за државна безбедност.
Мојата средба со бугарскиот амбасадор заврШи само на разговор и со предлог изнесен од мене, но сугериран од “безбедникот”. Имено, според сугестијата предложив по дипломатски пат да ми се обезбеди наплата на побарувањата на мојата фирма. Од страна на амбасадарот Димитров тоа беше оценето како невозможно.
Останатите разговори на кои ме повикуваа слузбениците на ДБК беа во службените простории на МВР во Куманово, кога, исто така, ми понудија помош и асистенција во граѓански судски спор, со мој доскорешен деловен партнер. Истовремено, лицата кои настапуваа во име на Дирекцијата за државна безбедност (најчесто лицето Кузман), си даваа за право да контактираат со членови на моето семејство на апсолутно недефиниран начин. Поради неиздрчливоста на таквиот притисок последниве месеци со истото лице имавме неколку жестоки расправии, по што разговарите и контактите станаа се поретки, речиси прекинати, но во секој случај последиците од нивното влијание се чувствуваат и предизвикуваат кај мене немир, но и страв дека луѓето од тие структури си даваат за право да ме малтретираат како граѓанин, без да бидам заштитен”.
Бидејки во случајов се работи за лижност која е блиска кон ВМРО-ДПМНЕ- овската опција, можната конструкција, доколку не се работи за самоволие и злоупотреба на службена должност, е ‘полициски” јасна. Преку евентуалното воспоставување “дипломатска” врска за наплата на побарувањата на Петровски од бугарскиот партнер се гради солидна конструкција за предеизборната кампања и познатите, веќе чуени тврдења дека ВМРО-ДПМНЕ се финансира од Бугарија. Во целиов случај зачудува самоувереноста на лицата кои настапуваат во име на Дирекцијата. Со тоа ги компромитираат сите вработени во неа, зашто се знае дека голем дел од нив, како најдобри и најсовесни професионалци, во изминатите години на градењето на македонската државна самостојност на својот грб изнесоа не мал товар од сложените состојби на југословенскиот распад.
До колку во случајов навистина не се работи за поединечно или групно самоволие, со уште посложени последици е опцијата на поделено функционирање на Дирекцијата за политичко-партиски потреби, што со оглед на насоченоста кон странско дипломатско претставниство реално може да предизвика и сериозен меѓудржавен дипломатски скандал. И да се сака овде да се биде добронамерно критичен во поглед на одговорноста, Законот за внатрешни работи сосема јасно, во член 14, определува дека “Директорот е самостоен во извршувањето на работите на Дирекцијата и за својата работа му одговара на министерот и на Владата на Република Македонија”.
Во долното ниво на претставувањето на секторот на државна безбедност се и зачестените и конкретно познати примери, оделни авантуристи кај граѓаните лажно да се претставуваат како “инспектори”, веројатно претпоставувајки дека и самиот поим “државна безбедност” им обезбедува заштита, будејки кај граѓаните страв.
Сепак, во крајно сериозната и се понапната атмосфера пред есенските парламентарни избори и пред реалната можност сегашната владеачка гарнитуре да падне, станува очигледно дека ке се користат сите методи и оружја, без разлика дали тоа значи кршенје на Уставот и законите, повреда на основните човекови права, за политижкиот фер плеј на кој сите партии, вклучително и СДС толку инсистира. На голема мака во ваква состојба се малите, средни и големи новопежени бизнисмени со политиката, кои во изминатите осум транзициони години беа во ситуација да натрупаат, секој за себе, голем капитал. Настанатите услови на безмалку вонредни парасистемски економски и политижки услови, но и желбата за брзо богатење, оправдано или не, овие луѓе ги ставаат во категорија на потенцијални жртви на обработка во методите во службите за државна безбедност. Особено што најголемиот дел од нив биле ставени или прифатиле ситуација на кршење на законите или правилата, или барем користеле услуги кои, кога-тогаш, мораат да ги вратат.
Попуаларните, иако се покажа, не толку ефикасни јавни радикални трансформации и палења на полициските досиеја, како дел од демократизацијата на бившите социјалистичко-комунистички, а пред се тоталитарни системи, во Република Македонија како дел од СФРЈ, изостанаа. И тоа не како политижко-партиска пропаганда, за што обиди имаше и кај нас, туку најчесто како формалин акт на најдемократскиот дел од политичките процеси во ослободувањето на личноста.
Според очигледната присутност на вака сериозна состојба, блиска до криза во функционирањетона безбедносните системи на земјава, државното раководство согласно законите, но и демократските принципи на политичка одговорност, ке мора да премери дали ке се определи за трансформација на полицијата и на нејзините специјални делови. Агенцијата за разузнавање и Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање или наспроти тоа, ке се определи за продолжување на партиската контрола и злоупотреба на овие државнички функции, кои по правило се повратно најпотребни токму во кризни состојби. Безмалку, како во состојбата во која се наоѓа Република Македонија, а во која политичките афери од типот “Сина птица”, “Дувло”…итн. Според се , со “заслуга” на партиска полиција на СДС, можат да се повторат.
31-10-2010, 10:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

Quote:Патрдиите на Филип Петровски

Никола Стаменковски, пензионер, Скопје

Повод: Колумната на Филип Петровски под наслов „Србомански бугаромани“,објавена на 30-31 октомври 2010 година во „Утрински весник“

Кога не би било жално, тогаш сигурно ќе биде смешно, но бидејќи е и едното и другото, тоа зборува за моралниот пад на пишувачот на колумната, Филип Петровски. Еве зошто?

Прво, пишувачот Филип Петровски без срам и перде, за сосема приватна работа ги злоупотребува страниците на „Утрински весник“ и се обидува „многу неуспешно“ да се пресмета со автор од еден неделник. Зарем е тоа демократија, кога е „царот гол“, ама излезе дека е „Филип - гол“ и со фотографијата фатен на дело, со своите идеолошко-партиски определби. Оттука, ја молам Редакцијата да му се заблагодари на пишувачот на колумната, зашто во два наврата тој приватно се пресметуваше со нешто што во „Утрински весник“ го нема...

Второ, на еклатантен начин се виде, а тоа одамна го знаат и врапчињата во Скопје, на која опција и' припаѓаше Филип Петровски, односно дека беше под шинелот на марксистката Доста Димовска и нејзината определба „до Групчин и отаде Групчин“. Фотографијата е најдобар и несоборлив доказ за неговото напредување и за неговите палавштини со негативна резултанта...

Трето, и последно, за она што Ф.П. не може и никогаш нема да може да го разбере. Имено, бидејќи припаѓаше на две третини од бугароманското крило во ДПМНЕ (несоборлив аргумент на Љ. Георгиевски, неговиот идол), затоа тој ја велича Мара Бунева и полага цвеќе на нејзиниот „гроб“. Со тоа покажува дека е роб на една тажна идеологија и аргументација. Го прашувам Ф.П. зошто прво неговата хероина - „Македонката“ Мара Бунева не отиде во Горна Џумаја (денешен Благоевград) да го убие бугарскиот ѕвер, таа можела да отиде и во Солун и да го убие грчкиот ѕвер, па да дојдеше во Скопје и да го убиеше српскиот ѕвер! Добро е што го уби, ама го уби за една друга политика, а не македонска. И, сега несоборливото: Мара Бунева е етничка Македонка, асимилирана Бугарка и борец за бугарската кауза во Македонија. Ете, тоа е формулацијата за таа „македонска хероина“.

И, сега откако патрдиите на Ф.П. завршија така како што завршија, барем горенаведеното нека го научи наизуст, па после да велича предавник(ци).

Извор-ГЛАСИЛО НА СДСМ
04-11-2010, 04:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

Quote:[Image: 2mneiz8.jpg]

ОД БИВШИ РОБИЈАШИ И СИЛЕДЏИИ, ДАРАВЕЛСКИ НАПРАВИ

ДРЖАВНИ ЧИНОВНИЦИ !ПЕТРОВСКИ, поранешен финансиер на ВМРО-ДПМНЕ, го обвинува првиот македонски цариник


· Некои луѓе кои се блиски со Драган Даравеллски и сега на раководни функции во Куманово порано не само што не можеле да го смислат ВМРО-ДПМНЕ, туку и опцијата за независна и самостојна Македонија и како такви, биле цхленови на партии со пројугословенска провиниенција.
· “Кога започнаа предизборните митинзи, Лјубцхо ми се јави и ми се пожали дека имаат проблем со готовина. Му ветив дека ќе им префрлам дваесетина илјади марки, но бидејки и јас тогаш немав готовина кај мене, му реков дека ќе треба да соберам и за некој ден ќе им ги дадам. Тогаш имав должници од Србија, па Чедо Радомировиќ ми предложи, за да не одам јас лично во Србија, мојот човек таму тие пери да и ги даде на некоја госпогја Живка во белградски “Генекс” а тој со регуларните три отсто банкарска провизија ќе ги префрли парите”.

Недоразбирањата и конфликтите во кумановскат огранок на ВМРО-ДПМНЕ на релација меѓу Томислав Стојановски и Драган Даравелски од една страна, и дел од членството на кумановскиот огранок на партијата од друга, не се ништо ново. “Фокус” за тоа писхувасхе во март годинава, но деновиве незадоволство повторно излегува на површина. Еден од многуте не задоволни од односите во општинската организација , а особено од кадровската политика која ја спроведува координаторот на општинскиот комитет на партијата Драган Даравелски е и г-дин Јордан Петровски. Иако тој официјално никогаш не бил член на ВМРО-ДПМНЕ, финансиски ја помагал партијата уште од самото нејзино формирање. Така тој лично го платил излегувањето на првите пет броеви на гласилото на ВМРО-ДПМНЕ “Глас”, а го помогнал и излегувањето на првиот број на првиот независен дневен весник во Македонија “Република”. Инаку финансиската помош на партијата што тој ја дал во периодот од нејзиното основање до 1996 година изнесува неколку стотини илјади германски марки. Јордан, некогаш загребски студент, бил вработен во маркетингот на Радио-телевизија Приштина се до 1984 година, кога се решава да започне приватен бизнис и да ја отвори фирмата “Снезана и синови” на која основна дејност и била производство и промет со текстил и трикотажа, при што во своите погони имала 96 вработени а како добро ситуиран и патриотски ориентиран, Јордан, покрај ВМРО-ДПМНЕ финансиски ги помогнал и МААК и Лигата за демократија.
05-11-2010, 10:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#28

Quote:НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ МУ ИСПРАТИВ 20 000 ДМ ЗА ПРЕДИЗБОРНИ ТРОШОЦИ, НО ТИЕ ПАРИ НИКОГАШ НЕ СТИГНАА ВО ПАРТИЈАТА


Од 1994 година Јордан Петровски и Драган Даравелски биле деловни партнери, но како што изјавува Јордан, главна причина за соработката била партиската припадност на татко му, Томислав Стојановски. Од тој период и неговата соработка со Чедомир Радомировиќ, во тој период истакнат член на ВМРО-ДПМНЕ: “Пред парламентарните избори во 1994 година Драган и Томе, со кои тогаш соработував, почнаа многу да го потенцираат Чедо Радомировиќ, демек тој многу дал за партијата” вели Јордан. “Бидејки Љубчо Георгиевски се плашеше во партијата да влезат готови пари, се договоривме, наместо тоа, јас да ги плаќам трошоците за предизборната кампања директно, без да влегуваат парите на партиската сметка”, продолжува Петровски. “Кога започнаа предизборните митинзи, Љубчо ми се јави и ми се пожали дека имаат проблем со готовина. Му ветив дека ќе им префрлам дваесетина илјади германски марки, но бидејки и јас тогаш немав готовина кај мене, му реков дека ќе треба да соберам и за некој ден ќе им ги дадам. Тогаш имав должници во Србија, па Чедо ми предложи, за да не одам јас лично во Србија, мојот човек таму тие пари да и ги даде на некоја госпоѓа Живка во белградски “Генекс”, а тој со регуларните три отсто банкарска провизија ќе ги префрли парите”.
Кога парите стигнале, за да не оди тој лично во Скопје, го замолил Чедо да ги земе парите и да му ги даде на Љупчо или на некого во партијата, за тековни трошоци. “Тогаш воопшто не прашував дали ги дал или не ги дал парите. Кога завршија изборите во 1994 година, кога сопругата на Љубчо, Снежана, се породи, појдов кај нив на повојница. Тогаш Љубчо ме праша дали парите кои им ги ветив, сум ги дал на Змејковски, бидејки како што бил информиран, тие никогаш не стигнале во партијата”. Сведочи од нашиот соговорник. “Инсистирав да се сретнам со Чедо Радомировиќ, но не успеав, а тој во меѓувреме се слушнал со Драган и со Томе и нив им рекол дека парите наводно му ги дал на Борис Змејковски, дека тој парите не ги дал во партијата”.
Набргу потоа, на почетокот на 1995 година Јордан добива инфаркт, по што и неговото деловно партнерство со Драган Даравелски запаѓа во криза. Според него, злоупотребувајки ја неговата положба. Драган присвоил дел од заедничкиот имот во висина од 220 000 германски марки, поради што во јуни 1995 година Јордан поведува судски спор. Но според него, Даравелски цело време одбива да се јави во судот и ги избегнува рочиштата, се до октомври 1998 година, од кога случајот стои замрзнат во кумановскиот суд.


КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА ПРОТИВ ДАРАВЕЛСКИ СЕ “ЗАГУБИ”

ВО КУМАНОВСКИОТ СУД ? !Во Куманово, од 1990 година до изборите минатата година, сите директори на посилните претпријатија биле изразито пројугословенски ориентирани и членови на СК – Движенје за Југославија. “Јас тогаш настрадав, бидејки, според нивните сваќања, бев антисрпски ориентиран. А сето тоа беше бидејки во мојата кафеана “Баба Цана” не смееше да се пушта никаква друга музика освен македонската.. Многумина од нив немаат стапнато во кафеаната само поради тоа. Поголеми проблеми имав заради тоа, отколку заради моите врски со ВМРО-ДПМНЕ, бидејки, иако финансиски обилно ги помогнав, никогаш не бев нивни член”.
“За разлика од мене, Томислав Стојановски, иако постојано беше експониран како член на ВМРО, секогаш поминуваше подобро. Само како за пример, моите деца и децата на Драган Даравелски се на иста возраст. По изборите во 1994 година, се сеќавам беше понеделник, кога појдоа на училиште и двете на првиот час ги избркаа од училиште ! За мојот поголем син, на таблата во училиштето напишаа дека е ВМРО – вска свиња, а на децата на Драган, внуци на Томослав Стојановски, ништо не им се случи”, тврди Јордан Петровски.
Во 1995 година против Драган Даравелски е покрената пријава од Народна банка на Македонија за долг кон банката од 200 000 германски марки. И во една таква партиска држава која беше под целосна контрола на СДСМ, пријавата против син на еден високо експониран член на ВМРО-ДПМНЕ едноставно е заташкана. "За тоа време јас на секој чекор имав проблеми, секојдневно ми доаѓаа инспекции. Ако кафеаната работеше само пет минути по единаесет часот, кај мене доаѓаше инспекција и веднаш писхуваа пријава, а од друга страна пријавата за кривично дело против Драган едноставно се изгуби во кумановскиот суд”. По појавувањето на таа информација Драган Дравелски покажал судско уверение дека не е под истрага но на уверението наместо неговата вистинска адреса, како што дознавме, стоела адресата на неговата кафана, со што судот кој го издал уверението бил доведен во заблуда.
На нашиот разговор со Јордан Петровски присуствуваше и д-р Јордан Наумов. Тој е угледен физиотерапевт, член на ВМРО-ДПМНЕ и член на Општинскиот комитет на партијата до јануари оваа година. Него, по преземањето на контролата врз кумановскиот огранок на партијата, Даравелски го исклучува од општинскиот комитет. Во врска со чуденките на Петровски зошто кривичните пријави против Даравелски “дремеле” во полициските или судските канцеларии, Д-р Наумов вели: “Тоа беше направено или за да се создава слика дека СДСМ се обидува да уништи еден висок член на ВМРО или пак се во прашање некои други односи”.


ДАРАВЕЛСКИ НА РАКОВОДНИ МЕСТА ВО КУМАНОВО ПОСТАВУВАШЕ ЛУЃЕ КОИ НЕ МОЖЕА ДА ЈА “СМИСЛАТ” НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈАИако официјално не е член на ВМРО-ДПМНЕ Јордан, како стар активист, по изборите во 1998 година, со Даравелски доа
Ѓа во конфликт и поради кадровската политика на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово која, како што вели тој, е под целосна контрола на Драган. Како што изјавува, многу луѓе кои се блиски со Драган Даравелски или се сега на раководни функции во Куманово порано не можеле да го “смислат” не само ВМРО-ДПМНЕ, туку и опцијата за независна и самостојна Македонија и како такви, биле членови на партии со пројугословенска провиненцуја. Како пример возачот на Драган Дравелски, Томе, кој бил активен член на СК – Движенје за Југославија се до вработувањето како негов личен возач. На камионот на “Козјак” каде што работел, носел јасно истакната југословенска тробојка. Исто и возачот на Томислав Стојановски, Миќо Маненски кој, според нашиот соговорник, некогаш се презивал Китиќ. Понатаму, Јордан Петровски тврди дека “проблематичен” е и началникот на УВР Куманово Таса Богдановски, кому што Томислав Стојановски му е вујко иако не е по прва линија. Инаку, тој е машински инзинер, па така многумина во Куманово се прашуваат зошто, во еден многу ризичен момент и во едно од најризичните подрачја во земјата, на таа функција е поставен човек без никакво искуство во таа работа. Како пример за неподготвеност (насхиот соговорник се сомнева дека во прашање е само неподготвеност), ги наведува настаните пред американската амбасада во март годинава: “За време на анти – НАТО протестите пред американската амбасада во Скопје, на Таса му е јавено дека во Тутунски комбинат се подготвуваат за одење на митинг во Скопје. На таа информација Таса воопшто не реагираше. Во Куманово секојдневно се напаѓаа и каменуваа војниците на НАТО но за тоа никој ништо не преземаше”.
Сите кадри во Кумановско се избирани и поставувани од Драган Даравелски и сето тоа е правено по роднински и пријателски принцип, тврди нашиот соговорник. Така на пример, за директор на електростопанство, погон “Светлина”, е именуван Бранко Радуловиќ, масхински инзинер, кој инаку е кум на Драган Даравелски. За директор на Радио телевизија Куманово е поставен Ѓорѓи Цветковски кој, како што тврди насхиот соговорник, додека работел во кумановската гимназија, е осуден и одлежал пет години затворска казна поради сексуална злоупотреба на малолетнички, негови ученички и за кого, според нашиот соговорник, постои трајна забрана за работа во образованието а Аце Русевски сега е поставен за раководител на спортската сала и на друдите спортски објекти во Куманово.
“Целокупната кадровска политика во Куманово ја водеше и ја води само еден човек, Драган Даравелски, и сега на површина излегува целиот не квалитет на таа политика” вели Јордан. Петровски и неговите соговорници истакнуваат и други примери, за според нив, лошите кадровски решенија во Куманово, потенцирајки дека според нив таква е состојбата и во повеќе други градови во Македонија.
За да не го прекршиме основното новинарско правило, во врска со овие обвинувања се обидовме да стапиме во контакт и со директорот на Царинската управа, г-динот Драган Даравелски, прв човек на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово. Го најдовме на пат, надвор од Македонија. Даравелски во телефонскиот контакт изрази подготвеност да разговара со нас за сите обвинувања против него но, откога ќе се врати во земјата.
Како и да е обвинувањата на сметка на татко то и синот со различни презимиња се повеќе од сериозни. Впрочем, овие обвинувања од нашите соговорници не се први, не се само во Фокус, туку и во другите медиуми, а како што изгледа не се ниту последни. Очигледно, во кумановскиот огранок ВМРО-ДПМНЕ владеат крајно конфликтни односи кои предизвикуваат големо незадоволство и меѓу членството, но и во целокупната јавност. Тоа, од една страна, не само што ја компромитира владеачката партија и некои раководни личности во неа, туку, внесува целосен сомнеж во методите и принципите на работење кои, по изборите, ги наметнаа извасни луќе од врвовите на новата власт. Кумановчаните кои ни беа соговорници, депримирано заклучуваат дека меѓу двете струи е подигнат зидот кој тешко може да се урне.Изјава на Ненад Ристовски, пратеник во Собранието на Република Македонија:


“СОСТОЈБАТА ВО КУМАНОВО МОРА ДА СЕ РАЗРЕШИ”

Ние овде (во Куманово – н.з) имавме две групи на кандидати за пратеници: оние на мнозинската и оние на пропорционалната листа. Оние на мнозинската беа само фрлена мамка на народот.
Јас во општинскиот комитет фигурирам само формално и на неговите седници одамна не присуствувам. За ниту едно кадровско решение немам дадено одобрение и ниту еден цховек во Куманово не е поставен на функција на мој предлог и не учествувам во составуванјето на ниту еден управен одбор во градот. Моите односи со Томислав Стојановски и Драган Даравелски се крајно заладени и ние воопшто не комуницираме.
Само како информација, мојата сестра е веце 16 години невработена, иако е самохрана мајка (вдовица), немам вработено ниту еден човек од моето пошироко семејство а постојано ми поставуваат ситни сопки во секојдневниот живот. Не би сакал да зборувам повеќе засега, бидејки за сите аномалии кои ги имам забелажано на време сум ги известил високите функционери на партијата и верувам дека целата оваа негативна состојба во Куманово, но не само тука, наскоро ќе биде разрешена во интерес на државата и партијата.
05-11-2010, 10:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

(30-10-2010, 12:27 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Трета опција

Александар Даштевски


Иако, сите држави од Југоисточна Европа одамна се ослободија од методите на претходниот еднопартиски систем, кај нас тие методи како да земаат се поголем замав. Старите структури, зајакнати со нови кадри, се охрабрени од својот успех и од неуспехот на законот за лустрација. Така, веднаш по излегувањето на овие информации, во еден наш неделен весник со низок тираж, Јордан Петровски почна со тешки навреди и омаловажувања на сметка на Филип Петровски. Се работи за човек кој за себе пишуваше дека барал и добил политички азил во Канада, поради тоа што сметал дека во Македонија никогаш нема да има услови за нормален живот. Се поставува прашањето дали мотивот за ваквите текстови е само ед економска природа, или во заднина стојат старите разузнавачки структури, кои сакаат да стават рака врз политичкото дејствување на Петровски. Тој, важи за чесен политичар, кој не може да падне под влијание на друг, има сопствени ставови за состојбите во општеството и не подлегнува на притисоци. Тоа е доволно споменатите структури да ја сфатат состојбата сериозно и да почнат со работа А притоа, тие не избираат средства додека не се постигне целта. Всушност, Филип Петровски го има почувствувано тоа на своја кожа во деведесеттите години. Се излажавме ако поверувавме дека тој репресивен систем многу бргу ќе заврши. Инаку, за Јордан Петровски, по потекло од Куманово, никој не знае која му е вистинската професија. Во времето на СФРЈ тој бил сопственик на фирмата „Снежана и синови“, а по распаѓањето на Југославија таа фирма пропадна. Единствено со што може да се пофали е дека бил член на ВМРО-ДПМНЕ, но не успеал да обезбеди повисока позиција. Затоа сега грубо го напаѓа Љубчо Георгиевски и сите други важни личности во ВМРО. Тоа го прави од странство, зашто овде никогаш нема да може да се врати. Тоа е и подобро за него, бидејќи во земјава има направено големи долгови спрема свои сограѓани кои до ден денес не ги вратил. Доколку продолжи со ваквото однесување и Канада може да му ја откаже довербата, бидејќи луѓето што ги плука ќе ги известат нејзините власти за неговите постапки.

Авторот е магистер по меѓународни односи и дипломатија

Извор ВРЕМЕQuote:Одговор на колумната "Трета опција" од Александар Даштевски објавена во весникот "ВРЕМЕ" на 30.10.2010 година.МАГИСТРИ ПО ПОЛТРОНИСТИЧКО ПРАВО
На 14 октомври 2010, јас и Дане Поповски објавивме статија во "Фокус" и нa http://www.kotle.ca која ја започнавме со следниов пасус:


"Знаевме дека нашиот текст од минатиот број на 'Фокус' за тоа дека досијеата се во Белград, ќе предизвика интерес, но, знаевме и дека никој од прозваните ќе нема храброст да одговори директно, па уште во 'Фокус'. Ќе пуштат некоe нивно пискаралце да напише текст полн со лаги и манипулации. Стара комуњарска игра. Си имаат тие весничиња во кои си ги објавуваат писанијата на пискаралцата, кои 'ничим изазвани' ќе објаснат дека белото не е бело. Да се спомене вистинскиот повод за писанието Бог да чува и да брани, но, затоа ние ќе се дрзнеме и ќе сакаме да одговориме на лагите."


И би, "ничим изазван" се јави "Магистерот" по меѓународно право - Александар Даштевски од Куманово.


Коорднириано, со шефот му, Филип Петровски, одат во СДБ-овска офанзива на оцрнување и девалвација на личноста - овој пат моја. Јас, за разлика од Фрчолина, Љубчо Георгиевски, Црвенковски, Стојменов и компанија, немам што да кријам, ниту од што да се плашам. Затоа, си го користам правото на реплика, за да не дозволам моето име да се валка со калта на Изметот на Македонското општество, кое преку полтронизам се докрепило до титули и функиции кои може да им ги додели само некој Луд Милојко или Црвен Кмер - а со Македонија, фала Богу, владеат и едните и другите.


Бидејќи сум "Доктор" на науки за твојот сој, ќе споделам со тебе една лекција по правото и демократијата. Како прво Магистер Даште, во твојата колумна пишуваш дека Филип Петровски се готви да стане новиот лидер на македонската држава. Во тоа немам причина да се сомневам. Затоа, како совесен Македонец, сакам да ги пренесам демократските принципи кои ги научив во Северна Америка, каде што ме испратиja кадрите од твојот калибар на "траен одмор". Тука, поедниците кои претендираат да станат лидери се ставаат низ триста филтри. Журналистите и политичките аналитичари секојдневно ги проучуваат карактерите и личните истории на кандатите, за да кога луѓето одат на Избори знаат кому му го даваат својот глас - при што граѓанинот своеволно му отстапува дел од својата Света слобода на народниот пратеник т.е. Владата. Притоа, ги нема разочарувањата во новата Власт после првите сто дена - како што стана нормална прaкса во Република Македонија. Затоа, јас ја кревам тревогата околу Филип Петровски. Доколку ти беше совесен интелектуалец и патриот, ти ќе го работеше ова.


Твоето јавување бре Дашто единствено можам да го протолкувам во својство на "занасача на кривину на туѓи ташаци" - работа која најдобро ја знаеш. Дека тоа е така најдобро зборуваат твоjoв "политички ангажман и кариера" кои се состојат од менување на партии како хартиени шамивчиња за бришење нос, а се’ со единствена цел да се дограбиш до некоја фунциичка, на твојот омилен начин - лижејки туѓи задници.

За разлика од тебе јас не членував во ниедна партија во плуралистичка Македонија, туку својот придонес се обиднов да го дадам како совесен граѓанин - без профитерски и кариерситкчки цели. Твојата лага дека сум бил член на ВМРО ДПМНЕ за да обезбедам некоја повисока позиција зборува за тебе - односно за твоето поимање на членување во партија. Јас, иако не бев член на партијата го издадов и финансирав партискиот весник "ГЛАС" на ВМРО ДПМНЕ ја помагав партијата со финасиски средства во два изборни циклуса 1990 и 1994 година. Можеби ова не го знаеш бидејќи ти тогаш беше во партијата која ВМРО ДПМНЕ ја сметаше за легло на "бугарофили".

Магистре по занасање (по бацување задници?), доколку си бил засегнат со мојот азил, требало да се спротиставиш на наводните лаги уште во 2000-2005 година, кога се водеше мојата постапка за азил во Канада. Колку ме држи умот ти 2001/02 година често патуваше службено во Торонто - додуша на пропатување за Каракас, Венецуела. Па, не ќе е на одмет да подобјасниш со кого имал "соработка" во Венецуела, бидејќи си патувал во својство на Заменик Директор на македонската Царина. Ако ти си заборавил зошто си одел во таа колевка на кокаинот, позната како Венецуела сигурно ќе знае твојот тогашен претпоставен Министер - сегашниот Премиер Груевски. Многу е смешно ти Магистар по правни науки да не знаеш основни работи за добивање и одземање на азил, па сега на јавна сцена да изиграваш кловн кој ќе се залагал, замислете, да ми се одземе доделениот азил во Канада!? Да не е смешно би било трагично.


За крај Магистре, да разголам уште една твоја лага. Само јас Магистре сум едниствениот од оние на кои им се отворени и водени досиеа од идеолошки и политички причини после 1991 година кој се залага на дело да се истурка лустрацијата. Поведов постапка пред редовен суд во Македонија, јас - "криминалецот" Јордан Петровски - со кривична пријава во 2007 година против некогашниот и сегашниот полициски врв: Фрчкоски, Чокревски, Аврамовски, Верушевски и Богоевски. Оваа кривична пријава треба да ги открие оние кои ме ограбија, и оние на кој им "должам" пари. Поминаа години, но, нема завршница по кривичната пријава. Во изборниот циклус за Председател на Македонија 2009 година, покренав иницијатива пред Комисијата за лустрација за проверка на изјавата на кандидатот на СДСМ Љубомир Фрчковски.

За "криминалец" многу дрско однесување, а Mагистре? Каде бевте тогаш вие правдољубивите "доктори" и "магистри" по меѓународно право?P.S.

Еве да прочиташ што зборува за твојот гуру, Советникот кој ви доаѓа во кафиќот деновиве: "Арно ме потсети за да се комплетира приказната за предавството на Филипчо во 1997 година. Потпиша и откако му ветија дека ќе стане претседател на УМС се попишмани. И без око да му трепне пред ТВ камерите цинично смешкајќи се образложува: Знаете во хороскоп сум Близнак! По нашему - двоцевка!" http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...54#pid6054P.P.S

Читателите кои сакаат да се запознаат со моите ставови 1998 и 1999 година ќе можат да ги прочитаат текстовите: "Полиција и Политика", "Од Бивши Робијаши и Силеџии, Даравелски Направи Државни Чиновнци" и "Доста Димовска Работи Против ВМРО – ДПМНЕ", како и целата досегашна преписка cо Филип Петровски, можат да ja најдат на линкот: http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=636

Јордан Петровски
05-11-2010, 10:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#30

Quote:[Image: 5v7kud.jpg]ДОСТА ДИМОВСКА РАБОТИ ПРОТИВ ВМРО – ДПМНЕ


(СТРОГО ЛИЧНО : Јордан Петровски, еден од првите финансиери на партијата на власт)

“Се јавувам по втор пат, со цел да дообјаснам некои работи кои во првото јавување не сакав да ги откријам. Прво, за мотивот на моето излегување во јавноста. Со приватен бизнис се занимавам од 1984 г. За првите неколку години работење се афирмирав како успешен бизнисмен, така што на крајот на 1989 г. мојата фирма, односно јас и мојата сопруга имавме легално заработено над 3.000.000 ДМ, а “СНЕАНА И СИНОВИ” стана позната во светот на бизнисот. Во 1990 г. започнаа големите опсхтествено - политички промени. Заживеа повеке партискиот живот и започна трансформацијата на економските односи, а со тоа и воведувањето на приватната како доминантна форма на сопственост. Како успешен бизнисмен, нормално сакав тој тренд да се забрза, а како патриотски ориентиран човек сакав Македонија што побргу да ја видам како независна дрзава. Тоа беше основна причина за мојата финансиска подршка на МААК, Лигата за демократија и се разбира, најмногу на ВМРО –ДПМНЕ. Токму ова ми дава морално право да го кажам она што следи понатму.

РЕЈТИНГОТ НА ВМРО–ДПМНЕ ОПАДНА ПРЕД СЕ ЗАРАДИ КАДРОВСКАТА ПОЛИТИКА


Целокупната состојба во ВМРО – ДПМНЕ, по победата на изборите во 1998 г. се влоши. Основна причина за тоа е крајно лошата кадровска селекција. Општинските координатори, поставени главно од Генералниот секретар Борис Змејковски, со подршка на главниот партиски кадровик Доста Димовска, преку ноќ се трансформираа во локални градски моќници. Непотизам, устоличуванје на поранешни робијаши во дрзавни чиновници, силеџии и членови на комунистички и пројугословенски партии, како и луѓе со поданички менталитет станаа основен критериум во составувањето на локалните градски кадровски листи. Тоа не се поединечни случаи: така е во Куманово, но истото се случува во Битола, Прилеп, Гевгелија, Свети Николе, Штип, Делчево и други градови. Промоцијата на такви кадровски критериуми стана генерална политика на партискиот кадровик Доста Димовска. Како резултат на тоа се случи катастрофално опаѓанје на рејтингот на партијата. Тоа не се долзи на погрешната надворешна политикана РМ или пак на генералната внатрешна политика на Владата, туку е резултат исклучиво на лошата кадровска политика на партијата. Како да постои намера градските функционери, со кои граѓаните ја поистоветуваат власта, да бидат така негативно селектирани со цел граѓаните да го променат својот однос кон ВМРО – ДПМНЕ.
Сето она што мене лично ми се случуваше во деловниот и приватниот зивот во последните 8-9 години ме натера на составување мозаик чија основна теза е дека во Македонија континуирано се настојува да се врши, повеке или помалку, успешна контрола врз ВМРО – ДПМНЕ од страна на структри на Државната безбедност, во содејство со југословенската КОС, со крајна цел да се контролира РМ заради негување блиски односи со Југославија.
06-11-2010, 01:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31

Quote:ОТКАКО СТАНАВ ГЛАВЕН ФИНАНСИЕР НА ПАРТИЈАТА ЗАПОЧНАА МОИТЕ МАКИ СО ДРЖАВАТА


Од 1990 до 1995 јас бев главен финансиер на ВМРО – ДПМНЕ. Веднаш по започнувањето на моето финансирање на ВМРО – ДПМНЕ започнува уривањето на мојата фирма и мојот бизнис. Во 1990 г. ЗПП
(тогасхен СОК) ми одреди повисока месечна аконтација (периодичните пресметки се правеа на 3 месеци) за делот што одеше за тогашниот Сојузан буџет, со што мојата фирма беше оштетена за 40.000 ДМ. Тие пари, и покрај моите упорни настојувања, не можев да ги повратам, иако тоа бежше сосема нормална практика. Имав деловни врски со странски фирми. Така, за плаќанје кон една германска фирма, сретствата уредно и на време ги пуштив преку ИНВЕСТ банка. Таа, од девизниот пазар требаше да купи марки и да ја изврши исплатата кон германската фирма. Меѓутоа, банката тоа не го направи кога односот марка – динар беше 1 : 7, туку кога стана 1 : 13, со што мојата фирма ја оштети за околу 170.000 ДМ. Понатаму имав еден долг од ЗИК – Куманово кој ми беше исплатен во бонови, по што веднаш дојде инспекција и ме казни. Инаку, практиката на исплата со бонови беше широкоприменувана и толерирана.
Во списанието ПУЛС се појави натпис дека, наводно, во текот на 1993 г. сум заработил 10.000.000 УСА – долари. Потоа еден судски спор со 3 отпуштени работници се реши за помалку од една и пол година. Слични такви спорови, инаку, се влешкат со години.

СО ДРАГАН ДАЛАВЕРСКИ ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ ЗАРАБОТИВМЕ МИЛИОН МАРКИ


Драган Даравелски во 1994 г. ми се наметна со идеја за заедничко работење. Прифатив поради вмровската припадност на татко му. За тоа шестмесечно заедничко работење остваривме промет од околу 5.000.000 ГМ. и добивка од околу 1.000.000 ГМ. Поради злоупотребата на заеднчките пари бев принуден да го прекинам партнерството, а судскиот вештак пресмета дека Драган ми останал должен 220.000 ГМ. Веке 4 години водам безуспешен судски спор ( всуШност, спорот и не се води затоа што тузениот не се јавува, а претседателот на Судот воопсхто не реагира ). Затоа, пак, во мојата кафеана повеке пати ми пракаШе рекатари кои правеа инциденти со цел да ги избркаат гостите. Имав и повекекратни посети на луѓе од Дрзавна Безбедност ( ДБ ) за кои пиШував во еден напис во неделникот ДЕНЕС. Кога сме кај ДБ – од нивна страна беа распраШувани и моите работници.
Бев под постојан притисок од кој немаше Шанса да се одбранам и сето тоа на крај резултирасхе катастрофално за мојата фирма и мојот бизнис. Останав без скршен денар, со хипотека на куќата во која зивеам и кафеаната која се уште ми работи.
Од друга страна, вториот нај експониран човек од ВМРО – ДПМНЕ од Куманово – процвета. Додека мојот бизнис се уриваше, семејството “Далавери” грабеше напред. Се купуваа станови, куки, автомобили. Додека јас постојано имав проблеми со рекетари и луѓе од ДБ, “Далаверите” никаков проблем.
Сакав да направам контакт со Љубчо Георгиевски, но долго време бев оневозмоуван од Доста Димовска и Филип Петровски, посебно од овој вториот, кој тогажш беше шеф на кабинетот на Георгиевски. Секогаш бев вракан со образложение, дека наводно, Георгиевски не е тука или бил зафатен, се додека во една прилика пред штабот на ВМРО – ДПМНЕ не го сретнав возачот на Георгиевски, кој рече дека претседателот на партијата сакал да се види со мене. Следниот ден, Филип Петровски беше сменет.
Седнав и почнав да размислувам и да ги составувам парчињата од мозаикот. Во тој мозаик од луѓе чија работа може да се оцени како против интересите на ВМРО – ДПМНЕ беа трите челни луѓе: Борис Змејковски, Доста Димовска и Томислав Стојановски. Навидум повремено скарани, сите тие секогаш имаа комуникации и заеднички поврзано дејствување. Врз оснива на моите средби, случувањата со ВМРО – ДПМНЕ, констатирање на состојбите, размена на мислења со блиски, а патриотски ориентирани луѓе, сосема слободно и со чисто срце ги искажувам овие нешта, кои за недоволно упатените ке делуваат можеби шпекулативно, но за упатените, со само малку храбро и логично размислување, ке прозвучат многу рационално и причинско – последично поврзани.

ЗА “ПУЧИСТОТ” ТОМЕ И ЗА ВРСКАТА МЕЃУ ЗМЕЈКОВСКИ, ДАРАВЕЛСКИ И РАДОМИРОВЌ


Во мугрите на повеке партиското живеенје стана јасно дека по падот на комунизмот во источните земји, ке започне повторно будење на националната свест. Афирмација на македонската кауза. Старата власт сето тоа го антиципира. Сакаше да го превенира и да го стави под контрола. Се јавуваат Анте Поповски и Гане Тодоровски како официјални иницијатори за основање на МААК. Многу брзо нивната улога беше прочитана. Кога се виде дека МААК се “истрошил” и дека ке се прави нова партија која вистински ке ги брани националните интереси на Македонија, во нова партија ВМРО – ДПМНЕ, се уфрлуваа луѓе кои се активираат по потреба и процена на ДБ со инструкции од КОС. Идејата е јасна. Со ставање под контрола на ВМРО – ДПМНЕ се става и РМ под контрола и истата останува во блиски врски со Југославија.
Прв човек беше Владимир Голубовски. Кога во Велес се гласаше за неговото исклучуванје, Томислав Стојановски ( бевме заедно во Велес) инсистираче да си одиме пред гласањето. Тогаш не ми беше јасно зосхто го направи тоа. Во 1993 г. нова секвенца со Томе Стевковски и Стоиле Стојков. Со нив цело време беше и Томослав Стојановски кој во последен момент се повлече кога кога виде дека превратот нема да успее. На конгресот во Кичево во 1995 г. Томислав Стојановски го изготвува статутот на партијата со која предлага можност за лесна смена на претседателот на партијата. Обидот не успеа, но намерата беше искажана. По изборите 1994 г. односите меѓу Стојановски и Змејковски навидум се влошуваат. Дека тоа било само маска покажува некритичната и непринципиелна подршка на Змејковски кон Драган Даравелски, синот на Стојановски, кога тие го уриваа Општинското ракововодство во Куманово во 1996 г. Луѓето што собираа потписи против тогашниот цоординатор Стојанче Стефковски, Змејковски ги назначи во Комисија за избори.
Интересни се врските меѓу Змејковски , Чедо Радомировиќ и Даравелски. Сите тие деловно соработуваа и беа многу блиски. Така, во периодот на заедничко работење со Даравелски, во желба за брза наплата на побарувања од Србија, во октомври 1994 г. Драган Даравелски ми понуди решение со “Техноком” т.е. “Радобанк” т.е. со Радомировиќ. Во понудата Радомировиќ ми беше претставен како основач (заедно со “Гранит” и “Македонија турист”) на “Радобанк”. Врз основа на тој договор, а по избор на Радомировиќ, моите партнери испорачаа стока за околу 800 илјади ДМ. Радомировик не го испочитува договорот.
По неколкумесечно чување на стоката, бев принуден да му понудам снизување на цената на робата за 18 отсто за колку толку да ги повратам парите. Секвенцата со 20-те илјади ДМ кои ги дадов на партијата за бензин за изборите 1994 г. е многу симптоматичен. Радомировиќ инсистираше тие пари да одат преку српската фирма “GENEX”, иако се знаеше дека таа фирма и служи на КОС за финансирање трансакции.
Томислав Стојановски, тоа сите активисти во Куманово го знаат, постојано е во придружба на Ванчо Ковачев. Тој човек, инаку, работеше за УДБА, своевремено беше задолжен за следење, меѓу другите и на др. Страшко Георгиевски, кој во 50-тите беше затворен и шиканиран поради идеате на ВМРО. Непристојното однесување и правењето гафови како потпретседател на Собранието на РМ и како негов повремен претседавач, мое да се протолкува и како ужште како еден напор пред македонскиот народ ВМРО – ДПМНЕ да се претстави како незрела и неодговорна власт. Против неговиот син, сегашниот прв човек на македонската царина Драган Даравелски, поради затајување на 200 илјади ДМ од Народна банка во 1994 г. поднесе кривична пријава во 1995 г. Еве неколку години како спорот не се решава. Многу елегантен начин за иаплата на нивната антивмровска и антидржавна активност. Во овој контекст, ке го повторам минусот од 220 илјади ДМ од нашето заедничко работење кое судот исто така не сака да го реши.
06-11-2010, 01:35 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

Quote:ДОСТА ГО УБЕДИ ЉУБЧО ПОМЕЃУ ДВАТА ИЗБОРНИ КРУГА ВО 1994 ДА ОДАТ ВО БУГАРИЈА


Улогата на Доста Димовска е многу интересна и загадочна. Двоецот Змејковски – Димовска секогаш биле против блиски врски на Георгиевски со патриотски ориентирани интелектуалци и против нив правеле разни сплетки. Целта на тоа е дистанцирање на Георгиевски од нив и оставање впечаток тие двајцата му се најверни и најлојални соработници. Ситуацијата околу кандидатурата на претседателски кандидат во 1994 г. многу пластично го потврдува. И покрај фактот дека Георгиевски застана зад Лјубиша Георгиевски, Доста Димовска, во поединечни разговори со Симон Дракул и Димитар Димитров на двајцата им посочи дека типува на нив и дека истите ке добијат партиска подршка ако ја прифатат кандидатурата. Резултатот е познат, а целта беше заладување на односите со водечките патриотски ориентирани интелектуалци.
Има една ситуација кој многу кажува за антивмровското работење на Димовска. Веднаш по првиот изборен круг во 1994 г. таа го убеди Лјубжо Георгиевски од потреба да одат во Бугарија. Следеше еден силен медиумски удар од страна на СДСМ со основна теза: ВМРО – ДПМНЕ оди во Бугарија по консултации. Тоа резултираше со намалена посета на митингот кој се организирасхе со ДП на Петар Госхев. Знам сигурно дека Љубиша Георгиевски беше против одење во Бугарија, претпоставувајки ги негативните последици од таа посета. По тој настан се заладија односите меѓу Љубиша и Доста. Александар Диневски, наговорен од страна на Змејковски дека Љубиша Георгиевски работи против ВМРО – ДПМНЕ, ја прифака сугестијата на Змејковски да оди со прислушен апарат кај Љубиша да го провоцира, и така обезбедува “доказен” материал. Крајната цел на тоа е одалечување на Љубиша Георгиевски од Љубчо Георгиевски, што тогаш и им успеа.РАСКОЛОТ ВО 1997 Е ФИКТИВЕН

Спорот меѓу Димовска и Змејковски од 1997 г. е фиктивен. Голем дел од потписниците на петицијата против Димовска се унапредени од неа самата. Дел станаа пратеници, а на дел од нив Димовска им подели високи позиции во новата власт ( Пане Велев, Филип Петровски, Александар Пандов, Рубенс Наумовски, Звонко Трајковски итн. ). Идејата на фиктивниот спор, според мене, беше да се зацврстат позициите на еден од нив (Доста), а другиот (Змејко) да остане како резервна варијанта.
Последно што го направи Димовска со кадровската политика, само посебе е доволно за да се извлече заклучок за нејзиното штетно работење. Ваквата лоша кадровска политика може да биде одраз или на краен дилетантизам, или на незаинтересираност, или пак на свесна намера. Интересен е еден момент кој укажува на релациите Димовска – Змејковски и Стојановски. Во спорот во ОК во Куманово помеѓу Даравелски и “докторското” крило околу кадровската листа, индикативно се вмешува Змејковски со една информација, каана на еден активист од “докторското крило”, со порака дека им е џабе се и оти Доста и Драган се блиски и Драган ја има целосната подршка од Доста. Пораката беше јасна: кренете раце од се и оставете ги работите да си течат.
Маргинализацијата на Советот на интелектиалците и на државно и на општинско ниво повторно е масло на Димовска. На првиот ЦК, посветен на градската листа, таа го наговорила Георгиевски идејата на Клјусев за поширока комисија да не помине. Последиците се повеке од видливи.
Сведоци сме на јасно искажаните пробугарски ставови на Младен Србиновски и Милош Линдро. Ако идејата на овие двајцата била посочуванје на испреплетеноста на културата на бугарскиот и македонскиот народ, поради актуелната констелација на односите помеѓу Бугарија и Македонија, како и поради низата предрасуди на обицхниот македонски грѓанин, сето тоа требаше да се направи многу посуптилно и по систем “чекор по чекор”. Вака, остана впечаток за јасно изразените пробугарски ставови на Србиновски и Линдро. Во моментов Србиновски има висока функција. Тој е директор на Универзитетската библиотека “Свети Климент Охридски”, а и тој и Линдро имаат важен збор кога е во прашанје комплетното македонско издаваштво.
Се остава впечаток дека зад тоа стои Министерот за култура Димитар Димитров, под чија ингеренција е Универзитетската библиотека. Морам да казам дека знам односите помеѓу Димовска, Србиновски и Линдро се многу блиски.


ПРИКАЗНАТА СО “ГЛАС” НА ВМРО – ДПМНЕ


Веднаш по изборите 1990 г. започна медиумската канонада против Љубчо Георгиевски и ВМРО – ДПМНЕ по првичните неизгласувања на Глигоров за Претседател на РМ. ВМРО – ДПМНЕ немаше начин да одговори. Донесовме одлука за издавање на партиски весник кој јас би го финансирал, и така се случи “ГЛАС”. Што е посебно интересно, на првиот оснивачки состанок на редакцијата Доста Димовска го донесе Коле Мангов, кого што подоцна таа го направи и член на Уставната комисија од ВМРО – ДПМНЕ. Излегоа четири редовни броја со прескапи колор-страници. Доста Димовска и Коле Мангов се исплашија дека ке се збогатам од издавањето на весникот, па побараа отчет и склучуванје договор за поделба на добивката. Бев изненаден, бидејки до тој момент загубите беа околу 40.000 ДМ. Доста никогаш немаше прашано дали и колку се продава “Глас”. Единствено Што ја интересираше беше тоа редовна плата да земаат само Србиновски и Линдро. Бев длабоко навреден, не само заради тоа Србиновски и Линдро пишуаа само за Бугарија, додека останатите членови и основачи на редакцијата, не требаше да добијат ништо. Знам дека не пројде идејата весникот да се професионализира за да излегува како неделник, а Димовска и уште еден член на издавачкиот совет беа обвинети дека се однесуваат болсхевички. “Глас” продолжи да излегува крајно нередовно, “од конгрес до конгрес”, под водство на новиот главен уредник Љупчо Јакимовски.


Оваа мое излегување во јавноста го правам како морален чин на одговорен и патриотски ориентиран човек. Ако некој смета дека овие факти и констатации не соодветно сум ги поврзал, нека повели нека ме демантира. Од друга страна, ги повикувам сите граѓани кои имале накаков допир со наведените работи да се јават и да ме подржат.
06-11-2010, 01:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33

(30-10-2010, 12:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Србомански бугаромани

Филип Петровски

Заинтересиран сум весникот и таканаречениот „политички дисидент“ да докажат на суд се' што тврдат

Интересно е човек да проанализира и да се изнасмее во исто време какви фрустрации се тркалаат низ нашите весници. Кризата удрила на сите страни, посебно по тиражите, па затоа сопствениците се принудени да прават разни лудории за да го задржат вниманието на читателите. Еден од начините е да се пишува постојано за теории на заговор што ги интересира луѓето за да пронајдат виновник за општата состојба некаде далеку надвор од можноста да го фатат, а со тоа и нешто да променат. Но, друг начин е, на пример, да си најдете разни отпадоци што имаат потреба своите фрустрации да ги лечат со плукање на се' околу себе. Посебно ако тие отпадоци се согласиле да пишуваат без пари. Тогаш нискиот тираж се компензира со тоа што имате весник без новинари или со само два-тројца. Оти, вие сте толку суетен што не ја признавате реалноста и со сила се правите тоа што не сте. А, тука нема помош. Ако нискотиражниот неделник решил така да опстојува, нема помош. Не може вие пријателски да ги укажете овие работи зашто пријателството се меша со личен интерес, само за пари и за некој број повеќе продаден, по секоја цена.

Со задоволство следам колку може да се падне новинарството со ваквото практицирање. Оти мене, за разлика од многумина, јасно ми е дека се' што лета не се јаде. Односно, не е вистина се' што е напишано во весниците. Ама не е така и со пошироката читателска публика. Плукачите во овој нискотиражен неделник сфатиле дека можат да пуштаат бомбички, оти на тоа се верува безрезервно. Тоа и го прават. Добро, нека тераат. Само овој пат некои работи ќе мораат да ги докажат на суд. Тоа е толку просто. Кога вие сметате дека се' може да се напише, да се навредува како што се навредува, посебно да се изнесуваат невистини и некој да се обвинува за шпионажа, кодошење - најдобро е тоа на суд да се докаже. Многумина мислат дека со игнорирање е подобро да се поминува низ ваквите глупости. Демек, за ден-два ќе помине. Што се' не поминало. Кој се сеќава на минатата недела? Можеби тоа е делумно точно. Колективното сеќавање е на завидно лошо ниво. И можеби треба и така да се игра. Но, во мојот случај, нема да биде така. Јас сум заинтересиран весникот и таканаречениот „политички дисидент“ да докажат на суд се' што тврдат. Ќе биде симпатично да се следи потоа како „кука и плука“ сопственикот по судовите, оти веќе еднаш се најде таму со своите приказни и заговори. Па потоа други му беа виновни.

Во оваа пригода пак ќе потсетам дека човекот што се претставува како политички дисидент не го сметам воопшто за дисидент, туку за криминалец, кој останал должен во Куманово и побегнал преку океан. На кого стигнал и на кој не стигнал. Имал среќа што во почетокот на деведесеттите Љупчо и Доста одеа кај него во кафеана кога доаѓаа во Куманово. Претпоставувам дека поради тоа и му отвориле досие од државна безбедност, како што тоа го правеа за многумина од нас. Исто како и за мене. И нема тука ништо нејасно. Режимот на Б.Ц. ги користеше службите против своите политички неистомисленици. Да го потсетам „дисидентот“ дека Љупчо и Доста, кои сега обилно ги плука беа на власт кога со закон се отворени досиејата. За да му се застане на пат на таквиот начин на користење на службите. Да го потсетам како се виткаше понизно пред Доста Димовска во Баба Цана. Колку му беше мерак да седи до неа. Се топеше од радост. Има луѓе што го гледале тоа, меѓу нив бев и јас. Друго е сега ако поради психичката состојба и барањето потсвесен начин да се заборави историјата за да се прикаже како што не е, наменски заборава. Едно признавам - има среќа. И вештина. Успеа со лелекање и плачење да направи замена на тези и своите криминали да ги покрие со божемно дисидентство. Да се претстави како жртва. Бог да чува, не е тоа. Затоа велам, треба да ги воспева Љупчо и Доста што му оделе во кафеана. Ако немаше досие, ќе немаше како да стане жртва. Го знаат тоа кумановци.

Но, сега една работа не ми е јасна. Зошто толку агресивно ми се нафрла? Гледам вадел некакви преписки од форуми. Гледам дека на форумите пишувал под псевдоними. Зошто се криел тогаш, а сега не се крие? Се срамел од своето име? Се срамел од мене? И треба да се срами. Па тој беше еден од моите лобисти зашто имаше партнерски врски со татко ми. Можеби тогаш на тој начин се оддолжуваше, барем делумно. Нејсе, тоа не е битно. Душата не може да избега од такви гревови, тоа е природен закон и за тоа се плаќа порано или подоцна. Туку, не ми е јасно зошто „политичкиот дисидент“ се криел на Интернет. А ме плукал колку посилно можел. Тогаш не знаев дека тој се крие зад псевдонимот и дискутирав со него. Мислев некој со нормална желба е да разговара. Всушност, станувало збор за човек со тежина на душата, со гревови, кој не знае што да прави со себе во изгон, па така се празни. Жал ми е, не можам да ти помогнам дисиденту, секако, во наводници.

Уште само неколку работи да додадам за потребите на хрониките. Горд сум што сум бил падобранец. Не може баш секој да биде тоа. Треба храброст. Го нема баш секој тоа. Служев во Ниш. Тоа е историски факт и не може да се промени ниту, пак, сакам да се промени. Имав 18 години и Југославија се' уште постоеше. Тоа значи дека немаше македонска држава и армија. Како што кажав минатата недела, како последица на српскиот национализам тогаш, мојата класа се врати од војска радикализирана и целосно македонски определена. Да ве потсетам дека таа генерација учеше за марксизам и за духот на титоизмот како за нешто најдобро. Не сме ни чуле за Мара Бунева или, пак, за борбите на вмровците за Македонија. Не дај боже да пишувало некаде за Тодор Александров или Протогеров.

Гледам ве заинтересирала Мара Бунева. Па читајте, учете. Може ќе дознаете дека таа е Македонка што го убила српскиот ѕвер Прелиќ, кој измачувал македонски студенти и патриоти. Го жртвувала својот живот за да покаже дека тука живеат луѓе. Не избегала преку океан... Тоа е чин што заслужува подарок од наша страна при самата помисла. Ако не го разбирате, тоа не можам да ви помогнам. Годината што ја споменувате не е 1993, туку 1995. Го знам тоа според косата. Тогаш бев во рокерска фаза. Ех, времиња. Друго е тоа што во недостиг од државна прослава и огромен споменик, некои чакнориси денес го злоупотребуваат местото каде што се одржува панихида. Доаѓаат со бугарски знамиња и од тоа се прави циркус. Таму треба веднаш да се постави македонски јарбол. Највисок.

П.С. На сопственикот да му порачам дека може да го пренесе вашиот форум во целост во весникот, па така да заштеди уште повеќе на новинари, а вие уште повеќе да се чувствувате дека некој ве чита.

(Авторот е доктор по политички науки)

Извор-ГЛАСИЛО НА СДСМ


Quote:Реакција на текстот "Србомански бугаромани" на Филип Петровски, објавен во вашиот всник на 30.10.2010 година


ЗА ВИСТИНАТА НЕМА НЕДОСТОИНСТВЕН МЕДИУМ


Не е голема трагедија еден "Доктор по српска стока" како мене да нема познавања од основниот политички и куртоазен бон-тон, но, кога тоа е случај со еден Доктор по политички науки, тогаш нешто смрди во македонската држава. Во оваа насока, на моите колумни во "Фокус" каде што е споменат, д-р Филип Петровски ми реплицира во "Утрински Весник", избегнувајќи дури да ми го спомене и името. Меѓутоа, покрај тоа што д-р Филип оговара во друг медиум и воопшто не ги демантира моите писанија, тој на УДБА-шки, да не речам уличарски начин, само наведува невистини од кујната на тајната полиција, со цел да ме дискредитира во јавноста.

Да одиме по ред. Ти Филипе добро знаеш дека јас не се приклонив кон посткичевските победници, бидејќи сакав да си ја исполнам мојата должност како Македонец. Не се приклонив кон српските инсталации во Македонија - а со тоа не дозволив да го добијат најголемиот доказ, со кој ќе го оспореа и осамостојувањето на Македонија. Ти добро знаеш дека доколку успееше местенката на СДБ во тоа време, преку мене да се фингира дека ВМРО-ДПМНЕ се финансира од бугарската држава, србокомунистичките инсталации осамостојувањето ќе го прогласеа за обид на "БУГАРОФИЛИТЕ" во Македонија за припојување кон Бугарија - бидејќи ќе добиеа непобитен доказ. Јас со добивањето политичкиот азил во Канада, докажав дека Македонија сеуште не е демократска држава, односно, дека сеуште е во србокомунистичката прегратка. Ти Филипе, доколку си бил засегнат патриот, требало да се спротиставиш на наводните лаги уште во 2000-2005 година, кога се водеше мојата постапка за азил во Канада, а не сега на јавна сцена да изиграваш кловн кој ќе се залагал, замислете, да ми се одземе доделениот азил во Канада. Да не е смешно би било трагично. Каде беше тогаш млад докторе, зошто не приговори ти, или МНР!? Колку што знам, тоа е обрска на дипломатите. Веројатно не приговараше од оправдани причини: од дипломат со "три дена" конзулство не треба да очекуваме ништо повеќе, освен лаги!

Филипе, очигледно е дека газдите тебе те "пуштија по бука", бидејќи на секој му е јасно дека после оваа полемика твојата политичка кариера е завршена приказна. Се надевам сега ќе видиш кој си бил во хиерархијата. Газдите решија барем засега да го сочуваат Боцевски, Фрчолина, Андов, Ефтов, Борјан и целата сурија други што ги споменувам во моите писанија и затоа во мометов ти ја доделија улогата на нов докажувач на приказната која е излезена од кујната на УДБА, а која прв ја пушти во оптек инспекторот Кузман Јовановски пред истражниот судија Туфегџиќ - лагата дека сум должел пари на цело Куманово. Причините за мојата кривична пријава против јадрото на српските инсталации, како и моето споменување на Филип Петровски во моите написи, се заради нашите политички улоги во случувањата од 1990 до денес, со цел, да дадам скромен придонес за ослободувањето на Македонија од српската смртна прегратка. Приказнава што ја промовира Филип е само нов обид на мал круг луѓе кои се претставуваат како "патриоти" и кои преку девалвирање на мојата личност и менувањето на историјата, сакаат да ја прикријат улогата на државно-полицискиот врв против просперитетот на Македонија.
Доколку навистина си патриот, националист и единствениот вистински ВМРО-вец како што се претставуваш, тогаш моите наводи ќе ги демантираш со политички аргументи. Така, за моите наводни "криминални" дејанија, на кои алудираш, постојат институции во Македонија кои треба да ги разрешат. Пред извесно време пишував за Македонија како земја на чудата. Едно од чудата е: Јас "криминалецот" Јордан Петровски, поднесов тужба против другар ти Даце - така го викаше од милост Даравелски уште во 1997 година, па потоа поднесов кривична пријава во 2007 година против некогашниот и сегашниот полициски врв: Фрчкоски, Чокревски, Аврамовски, Верушевски и Богоевски, како и споменатиот Кузман. Оваа пријава треба да ги открие оние кои ме ограбија, и оние на кој им "должам" пари. Поминаа години, но, нема завршница, ниту по тужбата, ниту по кривичната пријава. Кога ве читам вас "доктори", "магистри", комунисти и колумнисти - сите исти! Ете, извршите притисок со вашите научни авторитети и целава полициско-политичка булумента да заврши со судски процес, и најпосле граѓаните да видат, дали јас должам пари или пак сум ограбен од структурите на УДБА. Ова е толку лесно и за тридневен конзул кој сака да стане дипломат од кариера! Но, изгледа дека научниве звања инсталациите ви ги дале само да лажете во нивна корист, како обични пиуни.

Но, наместо одговор на овие прашања, ти Филипе во реакцијата до мене го коментираш тиражот на "Фокус" или посетеноста на сајтот http://www.kotle.ca.

Патем, јавноста сеуште чека одговор на прашањата во врска со мојот и твојот политички ангажман во овие 20 години, а кои ти упорно ги одбегнуваш:

1. Зошто во Куманово, низ текот на деведесетите "ОПЕРИСТИТЕ" ги рушеа, де муслиманските, де христијанските гробишта, за да да предизвикаат меѓуетнички конфликт и кој учествуваше во рушењето?

2. Дали ти си носител на акцијата "Чакам те да дојдеш" односно, таканаречената "Пресметка со 'бугарофилката' Доста Димовска"? На фотографијата која ја приложив во една моја колумна во Фокус јасно се гледа дека си и' бил штитеник на Димовска, за во 1997 година за време на т.н. раскол во ВМРО-ДПМНЕ и стана измислен противник, а по т.н. раскол повторно миленик. Се прашувам, како може човек да лавира од тврдокорен БУГАРОФИЛ, до тврдокорен МАКЕДОНИСТ и пак тврдокорен БУГАРОФИЛ!? Кај нормалните луѓе тоа не е нормално, па, Филипе или имаш ментални проблеми или ова го работиш по налог на некоја служба?

3. Како успеа да служиш војска во ЈНА, во 63-тата Падобранска бригада, во која одеа проверени регрути од највисока доверба, бидејќи оваа формација на ЈНА беше ударна логистика на ОПЕРА.

4. Кој е твојот одговор на коментарот:
"Позната е врската меѓу службите во Србија и „кумановското лоби“ во ВМРО-ДПМНЕ (Даравелски, Томе Стојановски-Далавера, Филип Петровски). Интересено е што 'Кумановското лоби' паѓа и го губи приматот во исто време кога паѓа Милошевиќ. Во 1997 г., во ВМРО-ДПМНЕ, а посебно во УМС, немаше човек кој можеше да организира толку добро организирани протести. Самите протести беа организирани во три фази: прво беа само студенски протести, па откако се истрошија студентите беа активирани средношколците, па потоа имаше штрајк со глад.
Имајќи го сето ова во предвид, воопшто не изненадува постапката на македонските безбедносни служби кои т.н. лидер на студентските протести, Филип Петровски, го ставаат под постојана присмотра, а токму поради сомнежот дека одржува контакти со српски разузнавачи." Извор: http://istoricar.blogspot.com/2007/02/1997_19.html

Само како илустрација да потсетиме, дека на протестите учествуваа студенти со многу посомнително минато од Филип Петровски, па за нив не е отворено досие.

Твоето досие е поради ширење на национална и верска омраза. Ти Филипе, со демонстарциите не се бореше за повеќе права на Македонските студенти - туку се бореше за одземање на правата на Албанците. Твоето досие чинам е водено во законската рамка од една година. Тогаш се наметнуваат нови прашања:

Која е цената која ја плати да нема кривичен прогон? Зошто не ги тужеш луѓето кои ти го отворија досието? Ти така чесен и правдољубив, да не ја истераш правдата? Нема логика! Како е можно додека протестиравте со глад во 1997 година пред Собранието против политиката на СДСМ, кога ви се слошуваше во шаторите пред собранието, комплетната медицинска грижа за тебе и други ја организираше ДБК - ве носеше на прегледи во Клиничкиот центар и повторно ве враќаше на протести?

Зошто до денешен ден ја криеш од јавноста службената белешка од твоето досие на која се забележани повеќето телефонски разговори на твојата мајка со тогашниот влијателен министер на СДСМ, Бузлевски, за јавноста да не види што е разговарано?
Бидејќи претендираш за местото нов лидер на македонската држава, редно е јавноста да знае кој си ти - Филип Петровски.

Доколку просторот кој ти го отстапуваат во "Утрински Весник" ти е недоволен да одговориш на овие прашања, ќе ти отстапаме неограничен простор на http://www.kotle.ca , зашто за самопрогласен борец за вистината и правдината, како тебе, не треба да има недостоинствено место за да се избориш за истите.
Читателите кои сакаат да се запознаат со вистината за мојата блискост со Доста Димовска и моите ставови 1998 и 1999 година ќе можат да ги прочитаат текстовите: "Полиција и Политика", "Од Бифши Робијаши и Силеџии, Даравелски Направи Државни Чиновнци" и "Доста Димовска Работи Против ВМРО – ДПМНЕ", како и целата досегашна преписка околу Филип Петровски, можат да ги најдат на линкот: http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=636

Јордан Петровски
Канада
06-11-2010, 02:07 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#34

(06-11-2010, 02:07 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 2. Дали ти си носител на акцијата "Чакам те да дојдеш" односно, таканаречената "Пресметка со 'бугарофилката' Доста Димовска"? На фотографијата која ја приложив во една моја колумна во Фокус јасно се гледа дека си и' бил штитеник на Димовска, за во 1997 година за време на т.н. раскол во ВМРО-ДПМНЕ и стана измислен противник, а по т.н. раскол повторно миленик. Се прашувам, како може човек да лавира од тврдокорен БУГАРОФИЛ, до тврдокорен МАКЕДОНИСТ и пак тврдокорен БУГАРОФИЛ!? Кај нормалните луѓе тоа не е нормално, па, Филипе или имаш ментални проблеми или ова го работиш по налог на некоја служба?

Се бара, човекот... Уште се нема одредено каде припаѓа, нема потреба да го брзаме... Icon_razz Icon_razz Icon_razz

06-11-2010, 02:57 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#35

SUDBINA dava moznost da KUMANOVO i KUMANOVCANI se sekogas vo centar na zbidnuvanja.IAKO sakav da nastani od 1990 pa se do 2001-2002 da se samo losi spomeni i edna GOLEMA SKOLA, bidejki togas zavrsiv POSDIPLOMSKI kaj nekulkute MENTORI na tema DEMOKRATIJA vo MAKEDONIJA.

SO mnogu obemen materjal SAMOSTOJNA MAKEDONIJA , prasanje e ZOSTO vo KUMANOVO nikogas ne e OBJAVENA kniga pod naslov "BEL TEROR " koja bese otpecatena i stoese vo depo na nekogasna pecatnica vo KUMANOVO koja i taa bese kupena od strana na COVEK koj se razbirase i vo trgovija i vo proizvodstvo i vo prodazba i vo trgovija i vo zemjodelie a i vo begstvo se do denes.

AKO FILIP PETROVSKI e bil protiv politika na DALAVERCI vo KUMANOVO a toa go znae TOJ i samo toj a nie ne togas ocigledno toa go e kazal po zavrsena GOLEMA NUZDA koga e izvikal e ti za nikade si , ili e iskopal DUPKA nekade vo KUMANOVSKO i e viknal taka silno i glasno da toa e mogal da go cue edino togasen pratenik od KUMANOVO CEDOMIR KRALJEVSKI

Znaci da ne se zalazuvame po uporni pisuvanja od strana na JORDAN PETROVSKI za FILIP PETROVSKI kako pripadnik na 63 bataljon vo NIS na nekogasna elitna PADOBRANSKA edinica vo 1990 vo septemvri pa se do 1991, i toa po direktno ucestvo vo VOENOTO RASPAGANJE na togasna YU drzava.

LELE kolkav nacionalst osoznaen po godina dena vo taja edinica dobiva MAKEDONIJA a i KUMANOVO e pa toa e kvalitet , ne se gabe reklo da togasna YU armija sto kadar proizveduva EEEE

Samo i samo treba da se pogleda koj uste vo VMRO-DPMNE od 1990 pa se do denes e bil vo takvi elitni edinici , znaci kolku e tamu bil uspesen tolku e vo VMRO-DPMNE bil visoko na funkcija .
ZA SDSM da ne se zboruva nejzini se deca na visoki oficeri vo taja YU armija i toa e sinergijata sto LJUBOV i ZIVOT znaci

Taka da FILIPE blagodaram na svojot sopstven ispovest deka si bil vo JNA vo PADOBRANCI vo 1990 i deka si bil na RATISTE ama koga si izlegol si videl kaj e sonceto ponatamu za tebe pravo VMRO-DPMNE i vo FUNKCONERSKI visocini SLUCAJNO neli PATRIOTSKI

OVDE zavrsuvame so tema FILP PETROVSKI-KUSEM
06-11-2010, 07:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36

Quote:Бев во право!

Филип Петровски

Идејата за сериозна десничарско центристичка - коалиција останува жива - таа и' е потребна на Македонија

Бев во право кога се конфронтирав со Љубе Бошкоски. Оти моја намера со самото влегување во ОМ беше да создадеме вистинска опозиција што би значела квалитетно конфронтирање со власта, со изнесување наши идеи и видувања. И, секако, да ја смениме. Воопшто не мислев дека некој таму планира да му биде приврзок на Бранко Црвенковски за да одигра улога на јазиче што би превагнало на тасот, во корист на СДСМ. Со самото влегување во партијата, во моменти кога Љубе се давеше во аферата со Јохан, кога на Интернет се гледаше неговиот исказ што подигна голема прашина, ние придонесовме партијата да застане на нозе. Внесовме кредибилитет и искуство во политичките работи, кое таму го немаше на потребно ниво. Затоа и започна забрзано етаблирање на партијата, што ветуваше дека можеме да се надеваме на резултат на наредните избори......

Извор-ГЛАСOT НА СРЃАН КЕРИМ
Quote:Бошковски со логистика и луѓе од СДСМ ќе организира бунт

06.11.2010 - 17:21 | Македонија

Тајните врски на Љубе Бошковски со Бранко Црвенковски и СДСМ се клучната причина за распадот на Обединети за Македонија.


Екс членот на партијата на Бошковски, Филип Петровски во колумна во Утринински весник, тврди дека Бошковски во моментот се наоѓа сосема изолиран, по оставката на Кесковски, обединети за Македонија, најверојатно ја напуштил и Ден Дончев.

Петровски уште во оставката ги посочуваше сомнителните релации на Бошковски со одредени структури, како и сериозната блискоста со СДСМ. Во денешната колумна многу експлицитно раскажува како Црвенковски и Бошковски ја замислувале политичката сцена во Македонија, по рушењето на Груевски.

- Некои негови контакти од СДСМ му рекле дека во нивните интерни анкети бил многу популарен и тој наивно веднаш себеси се виде во премиерската позиција. Во една пригода ми рече: „Готово е Филип, освојуваме 70 пратеници на предвремените избори!“ Останав со прашалници. Боже, за што зборува овој човек? Во вакви услови 10 пратеници се повеќе од успех.

Петровски тврди дека токму под сугестии на СДСМ, Бошковски ја растурил идејата за обединување на десницата, во која требало да биде и Народна на Љубчо Георгиевски, како и поддршката од Бранителите.

- За бранителите сметаше дека ги има в џеб и дека може да ги манипулира како што ќе му затреба, пишува Петровски.
Филип Петровски и Злако Кескоски се само дел од неколкуте најблиски соработници што го напуштија Бошковски, поради отворен судир со него.

- Се зборува дека и Ден Дончев си заминал. Не остана ништо од грандиозните желби. Но, ѓаволот доаѓа по своето. Сега мора на Б.Ц. да му испорача резултати за поткрепата што ја има тајно цело време, а пред некој ден ја потврди Кецковски. Мора да одржи бунт. Ќе ја урива Страта железничка станица. Оти бунтот значи тоа. Ама се ми се чини дека за тоа ќе му треба логистичка поддршка од пријателчињата од СДСМ. Да пратат нешто членови, оти остана сам, пишува Петровски.

Дека Бошковски добил силна логистика од СДСМ за утрешниот бунт, потврдуваат и други извори од Обединети за македионија.

Како технички организатори и фирми финансиери за митингот се посочуваат истите што пред извесно време го организираа и митингот на СДСМ. истите извори, револтирано велат дека Бопковски симпатизерите ќе превезува со автобуси измајмени од истите фирми што ги користела и опозициската СДСМ.

Маријан Николовски

Извор-ГЛАСИЛО НА БЕЛГРАД


Малку увод: денеска УТРИНСКИ ВЕСНИК и ВРЕМЕ требаше да ги објават моите реакции на колумните на Филип Петровски и Александар Даштевски. МОЈАТА РЕАКЦИЈА ЈА НЕМА. По законот за информирање посочениве весници беа должни тоа да го сторат во ист ден, на иста страница и со иста должина со која се објавени текстовите на кој одговарам. Значи во саботните броеви.
Е сега битното. Колкава тежина ке добиеше денешниов текстот на Филип Петровски ако под него одеше и мојот одговор.???? тоа е едно. Второто, налепувањето на СИТЕЛ наводен голем бранител на Грујо на одбрана на КЕИМОВАТА АГЕНДА. Полека станува и видливо со "голо око" дека СИТЕЛ е бранител на ПОЛИЦИСКО ПОЛИТИЧКОТО ПОДЗЕМЈЕ и дека наскоро ке го пуштат Груица мали "ПО БУКУ."

Љубе беше во игра кај Керима се до моментот додека не покажа сопствени аспирации, додуша Бранко му ги подгреа апетитите за да се ослободи од Керима. Затоа Филип се одвои од Љубета . Идеата за Демократска Десница е градење партија за Срѓан Керим.
06-11-2010, 06:55 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#37

Очигледна е новата стратегија на Црвената Аристоркатија на не' замолчат преку затворање на медуимската пристапност до нас.

Во изминативе две седмици првин колумната на татко ми "ЗНАЕМЕ КОЈ БИЛ 'СРБИН', КОЈ Е 'МАКЕДОНЕЦ', А КОЈ 'ОПЕРИСТ'!" мистериозно изостана од составот на магазинот каде што беше најавена; реакциите на Јордан Петровски на колумните на Филип Петровски и Александар Даштевски исто така осатнуваат необјавени од страна на веснците каде што првично се споменува татко ми - иако со закон му е гарантирано да му се отстапи соодветен простор за да си од одбарни името.

"Утрински" на крајно УДБашки начин објави реакција на колумната на Филип на некој пензионер кој воопшто не е спомнат во тескот, но сепак тој ја увеличува УБДашката слика за "бугарашко" ВМРО.

До таму оди моменталнава блокада, што "Утрински" не го објави ниту мојот коментар на колумната "Петрадите на Филип Петровски", кој го презентирам подолу.


Quote:Авторот на реакцијата, дотичниот господин Никола Стаменковски, пензионер, Скопје, како и последователните коментари целосно ја промашуаат целта на расправата која ја започна Јордан Петровски во "Фокус" т.е. паднаа во стапицата на Филип Петровски - дека ВМРО е бугарашка организација. Можеби тоа е случај бидејќи "Утрински" има политичка наклонетост кон СДСМ, па им одговара на секаков начин да се оцрнува организацијата која го одржа во живот Македонскиот идентитет низ текот на дваесетиот век.
Доколку сте запозаени со контекстот во кој беше приложена фотографијата на Филип и Доста и панахидата на Мара Бунева, ќе знаете дека Филип само "врти празна слама" со неговиот коментар за неа. Фотографијата е приложена како доказ дека Фили Петровски по потреба може да стане "бугараш", исто како што можел две години пред тоа да вее југословенски знамиња на митинг на Движење за југославија во Битола, исто како што можел да оди на Словенскиот и Хрватискиот фронт како припадник на елитната 63. Падобранска единица на ЈНА.
Филип, доколку е нешто друго освен самобендисан егоситсичен нарцисоиден кариерист, тогаш е Југословен. Тој подргеваше верска омраза со Протестите во '97, ција цел, како што денес гледаме преку досиејата "Ибар", "Мама" и "Стрелец", била стварање на меѓусебна нетрпеливост кај Македонските граѓани - за потребите на Слободан Милошевиќ.
Време е Македонскиот народ да се крене над дневно-политичките интереси на управувачите на државата, за свое добро.
08-11-2010, 03:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#38

Утрински Весник иако со закон е обрзан да ја објави мојата реакција на колумната на Филип Петровски тоа несака да го стори. Текстот е пратен уште на 03.11.2010 година.

Керим по секоја цена го брани ликот и делото на падобранецот, премногу инвестираше во него за да вака лесно го загуби.Quote:From: jordanpetrovski@hotmail.com
To: vesnik@utrinski.com.mk
Subject: За Билјана Јовановска- Реакција на текстот "Србомански бугаромани" на Филип Петровски-
Date: Wed, 3 Nov 2010 16:43:39 +0100


Почитувана Госпоѓице или Госпоѓо Билјана , најдлабоко и наискрено ве молам да го обајвите текстот во целина. Оваа молба не е врзана за моја лична сатисфакции туку е врзана исклучиво за времето денешно и обид за пресретнување на настаните кои следат.

поздрав Јордан Петровски


Реакција на текстот "Србомански бугаромани" на Филип Петровски, објавен во вашиот всник на 30.10.2010 година


ЗА ВИСТИНАТА НЕМА НЕДОСТОИНСТВЕН МЕДИУМ


Не е голема трагедија еден "Доктор по српска стока" како мене да нема познавања од основниот политички и куртоазен бон-тон, но, кога тоа е случај со еден Доктор по политички науки, тогаш нешто смрди во македонската држава. Во оваа насока, на моите колумни во "Фокус" каде што е споменат, д-р Филип Петровски ми реплицира во "Утрински Весник", избегнувајќи дури да ми го спомене и името. Меѓутоа, покрај тоа што д-р Филип оговара во друг медиум и воопшто не ги демантира моите писанија, тој на УДБА-шки, да не речам уличарски начин, само наведува невистини од кујната на тајната полиција, со цел да ме дискредитира во јавноста.
Да одиме по ред. Ти Филипе добро знаеш дека јас не се приклонив кон посткичевските победници, бидејќи сакав да си ја исполнам мојата должност како Македонец. Не се приклонив кон српските инсталации во Македонија - а со тоа не дозволив да го добијат најголемиот доказ, со кој ќе го оспореа и осамостојувањето на Македонија. Ти добро знаеш дека доколку успееше местенката на СДБ во тоа време, преку мене да се фингира дека ВМРО-ДПМНЕ се финансира од бугарската држава, србокомунистичките инсталации осамостојувањето ќе го прогласеа за обид на "БУГАРОФИЛИТЕ" во Македонија за припојување кон Бугарија - бидејќи ќе добиеа непобитен доказ. Јас со добивањето политичкиот азил во Канада, докажав дека Македонија сеуште не е демократска држава, односно, дека сеуште е во србокомунистичката прегратка. Ти Филипе, доколку си бил засегнат патриот, требало да се спротиставиш на наводните лаги уште во 2000-2005 година, кога се водеше мојата постапка за азил во Канада, а не сега на јавна сцена да изиграваш кловн кој ќе се залагал, замислете, да ми се одземе доделениот азил во Канада. Да не е смешно би било трагично. Каде беше тогаш млад докторе, зошто не приговори ти, или МНР!? Колку што знам, тоа е обрска на дипломатите. Веројатно не приговараше од оправдани причини: од дипломат со "три дена" конзулство не треба да очекуваме ниќшто повеќе, освен лаги!
Филипе, очигледно е дека газдите тебе те "пуштија по бука", бидејќи на секој му е јасно дека после оваа полемика твојата политичка кариера е завршена приказна. Се надевам сега ќе видиш кој си бил во хиерархијата. Газдите решија барем засега да го сочуваат Боцевски, Фрчолина, Андов, Ефтов, Борјан и целата сурија други што ги споменувам во моите писанија и затоа во мометов ти ја доделија улогата на нов докажувач на приказната која е излезена од кујната на УДБА, а која прв ја пушти во оптек инспекторот Кузман Јовановски пред истражниот судија Туфегџиќ - лагата дека сум должел пари на цело Куманово. Причините за мојата кривична пријава против јадрото на српските инсталации, како и моето споменување на Филип Петровски во моите написи, се заради нашите политички улоги во случувањата од 1990 до денес, со цел, да дадам скромен придонес за ослободувањето на Македонија од српската смртна прегратка. Приказнава што ја промовира Филип е само нов обид на мал круг луѓе кои се претставуваат како "патриоти" и кои преку девалвирање на мојата личност и менувањето на историјата, сакаат да ја прикријат улогата на државно-полицискиот врв против просперитетот на Македонија.
Доколку навистина си патриот, националист и единствениот вистински ВМРО-вец како што се претставуваш, тогаш моите наводи ќе ги демантираш со политички аргументи. Така, за моите наводни "криминални" дејанија, на кои алудираш, постојат институции во Македонија кои треба да ги разрешат. Пред извесно време пишував за Македонија како земја на чудата. Едно од чудата е: Јас "криминалецот" Јордан Петровски, поднесов тужба против другар ти Даце - така го викаше од милост Даравелски уште во 1997 година, па потоа поднесов кривична пријава во 2007 година против некогашниот и сегашниот полициски врв: Фрчкоски, Чокревски, Аврамовски, Верушевски и Богоевски, како и споменатиот Кузман. Оваа пријава треба да ги открие оние кои ме ограбија, и оние на кој им "должам" пари. Поминаа години, но, нема завршница, ниту по тужбата, ниту по кривичната пријава. Кога ве читам вас "доктори", "магистри", комунисти и колумнисти - сите исти! Ете, извршите притисок со вашите научни авторитети и целава полициско-политичка булумента да заврши со судски процес, и најпосле граѓаните да видат, дали јас должам пари или пак сум ограбен од структурите на УДБА. Ова е толку лесно и за тридневен конзул кој сака да стане дипломат од кариера! Но, изгледа дека научниве звања инсталациите ви ги дале само да лажете во нивна корист, како обични пиуни.
Но, наместо одговор на овие прашања, ти Филипе во реакцијата до мене го коментираш тиражот на "Фокус" или посетеноста на сајтот http://www.kotle.ca.
Патем, јавноста сеуште чека одговор на прашањата во врска со мојот и твојот политички ангажман во овие 20 години, а кои ти упорно ги одбегнуваш:
1. Зошто во Куманово, низ текот на деведесетите "ОПЕРИСТИТЕ" ги рушеа, де муслиманските, де христијанските гробишта, за да да предизвикаат меѓуетнички конфликт и кој учествуваше во рушењето?
2. Дали ти си носител на акцијата "Чакам те да дојдеш" односно, таканаречената "Пресметка со 'бугарофилката' Доста Димовска"? На фотографијата која ја приложив во една моја колумна во Фокус јасно се гледа дека си и' бил штитеник на Димовска, за во 1997 година за време на т.н. раскол во ВМРО-ДПМНЕ и стана измислен противник, а по т.н. раскол повторно миленик. Се прашувам, како може човек да лавира од тврдокорен БУГАРОФИЛ, до тврдокорен МАКЕДОНИСТ и пак тврдокорен БУГАРОФИЛ!? Кај нормалните луѓе тоа не е нормално, па, Филипе или имаш ментални проблеми или ова го работиш по налог на некоја служба?
3. Како успеа да служиш војска во ЈНА, во 63-тата Падобранска бригада, во која одеа проверени регрути од највисока доверба, бидејќи оваа формација на ЈНА беше ударна логистика на ОПЕРА.
4. Кој е твојот одговор на коментарот:
"Позната е врската меѓу службите во Србија и „кумановското лоби“ во ВМРО-ДПМНЕ (Даравелски, Томе Стојановски-Далавера, Филип Петровски). Интересено е што 'Кумановското лоби' паѓа и го губи приматот во исто време кога паѓа Милошевиќ. Во 1997 г., во ВМРО-ДПМНЕ, а посебно во УМС, немаше човек кој можеше да организира толку добро организирани протести. Самите протести беа организирани во три фази: прво беа само студенски протести, па откако се истрошија студентите беа активирани средношколците, па потоа имаше штрајк со глад.
Имајќи го сето ова во предвид, воопшто не изненадува постапката на македонските безбедносни служби кои т.н. лидер на студентските протести, Филип Петровски, го ставаат под постојана присмотра, а токму поради сомнежот дека одржува контакти со српски разузнавачи." Извор: http://istoricar.blogspot.com/2007/02/1997_19.html
Само како илустрација да потсетиме, дека на протестите учествуваа студенти со многу посомнително минато од Филип Петровски, па за нив не е отворено досие. Твоето досие е поради ширење на национална и верска омраза. Ти Филипе, со демонстарциите не се бореше за повеќе права на Македонските студенти - туку се бореше за одземање на правата на Албанците. Твоето досие чинам е водено во законската рамка од една година. Тогаш се наметнуваат нови прашања:
Која е цената која ја плати да нема кривичен прогон? Зошто не ги тужеш луѓето кои ти го отворија досието? Ти така чесен и правдољубив, да не ја истераш правдата? Нема логика! Како е можно додека протестиравте со глад во 1997 година пред Собранието против политиката на СДСМ, кога ви се слошуваше во шаторите пред собранието, комплетната медицинска грижа за тебе и други ја организираше ДБК - ве носеше на прегледи во Клиничкиот центар и повторно ве враќаше на протести? Зошто до денешен ден ја криеш од јавноста службената белешка од твоето досие на која се забележани повеќето телефонски разговори на твојата мајка со тогашниот влијателен министер на СДСМ, Бузлевски, за јавноста да не види што е разговарано?
Бидејќи претендираш за местото нов лидер на македонската држава, редно е јавноста да знае кој си ти - Филип Петровски. Доколку просторот кој ти го отстапуваат во "Утрински Весник" ти е недоволен да одговориш на овие прашања, ќе ти отстапаме неограничен простор на њњњ.котле.ца, зашто за самопрогласен борец за вистината и правдината, како тебе, не треба да има недостоинствено место за да се избориш за истите.
Читателите кои сакаат да се запознаат со вистината за мојата блискост со Доста Димовска и моите ставови 1998 и 1999 година ќе можат да ги прочитаат текстовите: "Полиција и Политика", "Од Бифши Робијаши и Силеџии, Даравелски Направи Државни Чиновнци" и "Доста Димовска Работи Против ВМРО – ДПМНЕ", како и целата досегашна преписка околу Филип Петровски, можат да ги најдат на линкот: http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=636

Јордан Петровски
Канада
10-11-2010, 05:45 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#39

Јордан, "Утрински" ти даде ли било каква причина зошто не ја објавуваат твојата реакција на колумната на Филип П.?

Ова ти е комунизам без преседан. Каква е "демократијата" во Макеоднија кога на човек не му се дозолува да си го одбрани името од напади? Каде е здужението на новинарите да реагира? Каде е Владата да го одбрани индивидуалецот?

Божем "Утрински" е на СДСМ, а Филип божем бил "десничар", а сите заедно тие божем биле против Грујо. Нели се ова одлични шанси за Грујович да го покаже вистинското лице на неговите политички "противници"?
10-11-2010, 06:56 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#40

Quote:Утрински Весник иако со закон е обрзан да ја објави мојата реакција на колумната на Филип Петровски тоа несака да го стори. Текстот е пратен уште на 03.11.2010 година.

Керим по секоја цена го брани ликот и делото на падобранецот, премногу инвестираше во него за да вака лесно го загуби.
Ne be Joco, Izgleda ti imas napraveno nekoja pecatna greska, samo tie uste ne mozat da ja najdat.
Zatoa ti se nemaat uste javeno, zasto "potraga je jos u toku".
Sepak e Utrinski seriozna institucija. Costumed2 Megafonska
10-11-2010, 09:31 PM
Reply