Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Българските коли не ги пущат во Македония ?
Author Message
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

чим си економист и (сигурно) возиш автомобил во бг, ќе можеш ли да ми кажеш колку данок плаќате и на која основа се пресметува?

во некој од претходните постови беше спомнато нешто за околу 200еур „импорт„ на возило од ЕУ...ама тоа е без данок (на имот)!

значи, кога би регистрирал возило, во кој рок треба да пријавам за данок и колку би плаќал годишно?

ме интересира, бидејќи барем 80% од „двојните граждани“ немаат пријавено и платено за возилата кои ги возат во МК.
по се’ изгледа, бг-држава ја толерира само оваа категорија на „граждани„, додека оние како тебе велат: „...си плащам като поп.“

???

бтв, Иванов не ја спомна бугарија, тоа го направи новинарот од Канал5!
(This post was last modified: 25-10-2010, 05:15 AM by toni_a.)
25-10-2010, 05:13 AM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

Тони, веднага ще ти отговоря, защото миналата седмица си купих пътнически микробус от Германия, вчера ми го докараха и днес ми го регистрираха в КАТ, та знам приблизителните разходи.
Най-големия ми разход беше транспорта от Германия - 650 евро.
- екотакса, номера, оценка и т.н. - 100 евро
- застраховка Гражданска отговорност - 90 евро
Нямам представа дали и колко време мога да го карам с германски номера, защото предпочитам да го регистрирам веднага.
Това беше за вноса на автомобила.
Годишна винетка и застраховка Автокаско още нямам за микробуса.
"Данък върху превозните средства" (това е годишния данък) е от 0,5 до 3 промила на конска сила ( приблизително от 30 до 180 евро годишно) и се определя от Общинския съвет, защото този налог е към местни данъци и такси. В срок от един месец трябва да обявя внесения от Германия автомобил/ микробус в НАП (Национална агенция по приходите) и след това да си платя данъка. Ако автомобила/микробуса не се кара извън съответното населено място, винетка не се купува. Май това е всичко...
Колкото до двойните граждани... ако колите им имат престой 6 месеца в РМ,
трябва да си пререгистрират колите и да си платят всички дължими данъци и такси в Македония.
Всички трябва да бъдем лоялни граждани и да спазваме законите. Не ме интересуват двойни, тройни граждани, Спаски и Маски... Законите трябва да се спазват от всички и навсякъде, където се намираш.
(This post was last modified: 25-10-2010, 05:04 PM by Han Solo.)
25-10-2010, 04:59 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

токму за ова ми беше: „...от 30 до 180 евро годишно...“ ,и : „...да обявя внесения от Германия автомобил/ микробус в НАП...“

сега треба бг на сите двојни државјани кои не платиле данок да им испрати „честитки„ со казна+основица+камата!
ретко кој има плаќано данок за возило ;)

бтв,многу си платил за транспорт....повеке од 400еур не си требал да платиш...
25-10-2010, 09:06 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Мдаа...днес говорих с баща ми и се оказа,че плаща 570 лв. данък на година за неговия джип...Винетките са отделно.Само,че данъка е местен и процентното определяне е различно за всеки град.Аз плащам за моята кола 105 евро Icon_wink на града,в който живея и интересното е,че не се събират никакви плащания върху МПСто от държавата-нито винетки,нито пътен данък...нищо!Техническия преглед струва 42 евро и застраховката-220-това е!А пътищата са перфектни!Не знам как е в България,но тук не можеш да караш без платен данък.Явно "на'ште" хора трябва или да се ограничават в определения от законите на Македония престой или да "маат крачоли" през границата.Или (разбира се) да си платят като попове и да си турят МК номера Icon_wink Ако всички си платят може и да живне държавата Smiley-happy068
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
25-10-2010, 09:32 PM
Website Reply
Han Solo Offline
Senior Member

(25-10-2010, 09:06 PM)toni_a Wrote: токму за ова ми беше: „...от 30 до 180 евро годишно...“ ,и : „...да обявя внесения от Германия автомобил/ микробус в НАП...“

сега треба бг на сите двојни државјани кои не платиле данок да им испрати „честитки„ со казна+основица+камата!
ретко кој има плаќано данок за возило ;)

бтв,многу си платил за транспорт....повеке од 400еур не си требал да платиш...

"Честитки" в РМ няма да им бъдат изпратени, защото плащането на пътен данък (след въвеждането на винетките вече е "Данък върху превозните средства") няма нужда да се следи по електронен път.
В България след като те спрат полицаите от КАТ, те проверяват дали автомобила е минал Годишен технически преглед, а такъв преглед може да минеш само ако си платил данъка на колата.
Три пъти ми се е случвало досега да забравя да платя данъка на някоя от колите и не съм получавал никакви честитки.
Глобата за неплатен данък, доколкото знам е символична...
Та мисълта ми е, че няма нужда да се пращат честитки, ако двойните граждани карат колата в България и трябва да преминат през Годишен технически преглед, ще трябва да си платят данъка, няма бегане. Icon_wink
... бтв, за леката кола платих 350 евро за транспорт, но микробуса е голям и превозвачите не се съгласиха на по-малко от 650 евро.
(This post was last modified: 25-10-2010, 10:32 PM by Han Solo.)
25-10-2010, 10:26 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

(25-10-2010, 10:26 PM)Han Solo Wrote: ... бтв, за леката кола платих 350 евро за транспорт, но микробуса е голям и превозвачите не се съгласиха на по-малко от 650 евро.

кажи ми за што категорија на возило се работи (мотор,тежина и висина)?
и со какви таблици (жолти или црвени-цолл) ти го донесоа?

разгледував малку и за над 3,5т до 7,5т има приближно 130еур патарини (ДЕ,АТ,ХУ,СРБ,БГ)...но може точно да се пресмета...

кога сам би го возел,треба уште гориво и таблици да ставиш.
таблиците (цолл) сосе данок и осигурување нека се макс. 150еур...

значи, без гориво имаш околу 280 еур. за возило над 3,5т. до 7,5т.
за возило под 3,5т патарините се околу 35еур.
(This post was last modified: 26-10-2010, 08:01 PM by toni_a.)
26-10-2010, 07:58 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

Микробус като този:

http://www.kleyn.com/item-175431/mercede...rinter208d

За докарване на микробус от Германия до България превозвачите искат толкова - 600 -800 евро,
за лека кола (автомобил) искат по-малко.
26-10-2010, 09:02 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

премногу ти земале...овој е до 3,5т. , до максимално (со добра добивка за превозникот) признавам 500еур.

се смета како обичен автомобил, за кој патарините се многу помали! австрија,унгарија, (германија и онака нема патарина,) србија... иде како обичен автомобил!
само во србија може евентуално да ти земат повеќе бидејќи е со поголема висина...но тоа се евентуално некојси 10-20еур за цела србија, за кои искрено се сомневам.

така да имаш макс. 50еур патарини, максимум 150еур во Германија(осигурање,данок,таблици,пријавување), и дизел (гориво) до БГ.

гориво - нека троши 8л/100км на отворено,автопат...
незнам од каде до каде е транспортиран, но да речеме 2000км со средна цена дизел = 1,2еур/л...излегува 20х1,2х8=192еур

имаш 150+50+200 = 400 ЕУР
(This post was last modified: 27-10-2010, 12:03 AM by toni_a.)
27-10-2010, 12:01 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

ако ти требаат линкови и дополнителна информација, слободно кажи. на интернет ги има и патарините,и осигурањата(застраховките),цените за гориво,административните давачки,карти и пресметувачи на рути...
27-10-2010, 12:08 AM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member

(27-10-2010, 12:08 AM)toni_a Wrote: ако ти требаат линкови и дополнителна информација, слободно кажи. на интернет ги има и патарините,и осигурањата(застраховките),цените за гориво,административните давачки,карти и пресметувачи на рути...

Аз ги знам тези работи, но предпочитам да ми е сигурна работата, защото често се случва (както и в този случай) парите за колата да ги дам на ръка на човека (шофьора), който ще ми докара автомобила - без банков превод, без документи... Освен това, когато германец ти продава кола, той обикновено ти я продава със зимни, летни гуми и друго оборудване, което нашите превозвачи "си прибират" и после вдигат рамене и казват, че така са им предали колата.
Абе, с две думи, платих 250 евро повече, но поне съм в сигурен в човека, че с парите които съм му дал, ще купи микробуса и ще ми го докара с всички "екстри", които немеца ми продава за тия пари. Ще ме прощават админите за офтопика, ако се наложи нататък ще продължим на ПП.
27-10-2010, 01:38 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak

Още китайски инвестиции в България.

Китай ни кани да правим заедно скоростна железница
Транспортният министър Александър Цветков получи предложение от министъра на железниците на Китай Лиу Джъдзюн България да се включи в общ проект с Китай и Турция за високоскоростни жп превози. Това съобщиха вчера от транспортното министерство. Министър Цветков е от близо седмица в Корея и Китай.

По време на разговорите в Китай е взето решение за създаването на контактна работна група, след което ще има консултации на техническо ниво, за да бъде подготвено подписването през месец декември на тристранно споразумение.

През лятото от чужди медии стана ясно, че България е предполагаемо място, през което ще премине трасето на жп магистрала, която е планирано да свърже Лондон с Пекин.

http://www.segabg.com/online/new/article...id=0000606

Китайски дракон взима Кремиковци
Премиерът води източен инвеститор с 450 милиона

четвъртък, 28 октомври 2010 Пекин

Китайско чудо ще изникне в "Кремиковци". Азиатски инвеститор е готов да вземе фалиралия комбинат. На мястото му ще се появи огромен панаирен град, подобен на Експото в Шанхай, научи "Стандарт".

Китайци посещаваха няколко пъти комбината с намерение да участват в поредния търг, който е на 5 ноeмври, потвърдиха синдикалисти.

Знам за проекта, предстоят разговори за детайлите, уточни кметът на Кремиковци Ивайло Панев.

Наддаването за халетата започва от 450 млн. лева.

http://www.standartnews.com/news/details...1%86%D0%B8
29-10-2010, 11:18 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Абе,хора,какво стана с тези прословути номера?Забравиха се нещо...
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
08-01-2011, 10:16 PM
Website Reply