Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Трајко Трајковски
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#1

ПОЛИЦИСКАТА ОБРАБОТКА НА ТРАЈКО ТРАЈКОВСКИ (1 ДЕЛ)
Како полицијата го растурала зачетокот на ВМРО-ДПМНЕ

Цветин Чилиманов

На 250 страници, сите исчкртани со црн фломастер за да се скријат имињата на агентите и на кодошите, се протега животот на Трајко Трајковски. Роден во кумановското село Младо Нагоричане, Трајковски денес е емигрант во градот Гери, во американската сојузна држава Индијана, од каде што по пошта го испрати своето досие до редакцијата на „Време“. Во седумдесеттите и осумдесеттите години на минатиот век тој бил активист на Движењето за ослободување и обединување на Македонија (ДООМ) на најпознатите македонски дисиденти Драган Богдановски и Благоја Шамбевски, поради што до распадот на Југославија бил следен од страна на македонската тајна полиција, како во Македонија, така и во Германија и во САД, каде што живеел и работел. - Сакам да се види како се уништувала македонската мисла, како во Македонија, така и во странство - ни изјави Трајковски, по испраќањето на досието. Трајковски раскажува како се запознал со Богдановски, откако како работник-машинист во Германија, патувајќи со воз во 1975 година случајно дошол до примерок на списанието „Македонска нација“, кое го издавала организацијата ДООМ. Во списанието се повикувало на обединување на трите дела на Македонија и остро се напаѓале југословенските власти и македонското раководство поради несакањето да се отвори македонското национално прашање. Трајковски, погоден од текстовите, се претплатил на весникот и му пишал на авторот на текстовите Драган Богдановски и побарал средба. - На средината на март 1976 година сретнав пред вратата на мојот дом висок непознат човек со очила. Ми се претстави дека е Драган Богдановски. Ми рече дека завршил политичка школа во Париз, дека не работел никаде заради тоа што се плашел дека ќе биде ликвидиран од грчката, бугарската или југословенската полиција. Особено се плашеше од Белград - се сеќава Трајковски и додава дека „според Драган, Македонија би можела и да остане во рамките на Југославија, но ако се обединетите три нејзини дела“. Трајковски го прашал Богдановски зошто не бара помош од тогашните македонски власти за своето дело, што подоцна македонската полиција во извештај ќе го наведе како доказ за наивноста на младиот машинист. - При тој прв разговор, цело време во мојот стан, Богдановски изгледаше вознемирено, реагираше на секое мое движење, а во еден момент ме праша и дали сум испратен од УДБа - вели Трајковски за првата средба со Богдановски. По враќањето во Куманово, Трајковски бил повикан на неколку разговори во полицијата, да ја објасни средбата. Со тоа почнува и долгогодишната полициска обработка на Трајковски, од која во досието има над 40 службени белешки, записи од разговори со кодоши и други документи, од кои јасно се гледа како македонската полиција работела на разбивање на група, која иако работела за интересите на македонската нација, можела да биде конкуренција за тогашните југословенски власти. Полицијата побарала од Трајковски да соработува во разбивањето на ДООМ во Германија, на што тој се согласил. - Го послушав советот на мојот татко, кога сум во полиција да прифатам се што бараат. А, кога ќе отидам во Германија, ништо нема да ми можат. Така и сторив, од Германија им јавив дека јас не сум шпион и никогаш нема да бидам - вели Трајковски. Со тоа Трајковски се осудил на одделеност од сопругата, двата сина, родителите на кои не можел ниту на погреб да им оди и остатокот од семејството. Од Германија отпатувал во САД, каде што останал да живее до денешен ден, во големата македонска заедница во градот Гери во Индијана. Во првата разузнавачка анализа на Трајковски, од ноември 1976 година, пишува како полицијата заклучува дека тој е човек што е во контакт со „екстремната македонска емиграција во Германија“. На 16.7.1977 година Службата за државна безбедност носи одлука да стапи во акција. СДБ тогаш почнала да врши контрола на преписката на Трајковски, од што во досието се заведени околу 70 писма. Донесена е одлука за наоѓање кодоши, односно, како што стручно пишува во документот, за „проучување на неговите роднински и пријателски врски за издиференцирање лица за ангажирање и добивање нови сознанија, како и целосно проучување на наши граѓани вработени привремено во Келн, Диселдорф и Леверкузен, за наоѓање подобно лице за ангажирање. Досието го отвориле вработените во СДБ Добре Величновски, Тодор Димковски, Драган Момировски, Димитар Николовски и Киро Фузевски. Трајковски вели дека е воден под шифрата „Жеглигово“, иако на некои места за него го користат и името „Сандански“.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 01:40 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#2

ПОЛИЦИСКАТА ОБРАБОТКА НА ТРАЈКО ТРАЈКОВСКИ (2 ДЕЛ)
Ловиштето Јасен - полициско мачилиште

Цветин Чилиманов

Во досието на македонскиот емигрант Трајко Трајковски, кое тој го испрати до редакцијата „Време“, многу малку е напишано за двата најсилни удари зададени на организацијата ДООМ. Мистериозното убиство на Благоја Шамбевски е спомнато само на едно-две места, додека за киднапирањето на Драган Богдановски, судењето во Југославија и 11-годишното затвореништво се пишува како за „настаните околу Драган Богдановски“. Трајковски, кој по пуштањето на Богдановски на слобода во 1988 година повеќепати се сретнал со него, раскажува како македонската полиција го уништила водачот на ДООМ.
- Драган Богдановски ми кажа дека во затворот во Македонија му давале лекови, да се наруши. Сакаа да му го уништат сеќавањето, кога ќе излезе да биде како изгубен човек. Имаше голема разлика во тоа како зборуваше порано, и како зборуваше и изгледаше по затворот. Во разговор, ми кажа и дека бил држен во бункер во ловиштето Јасен, од страна на Службата за државна безбедност, а дека со хеликоптер го носеле во Скопје на сослушување - вели Трајковски.
Тврдењата дека во ловиштето Јасен имало таен полициски затвор во јавноста ги изнесе поранешниот началник во тајната полиција Јанко Бачев, кој тврди дека Богдановски една година бил држен во специјални објекти во Јасен и кај Солунска Глава, а еднаш при транспортите со хеликоптер се обидел и да се самоубие. Трајковски вели дека во разговор со Богдановски, по неговото пуштање на слобода, Богдановски му потврдил дека бил чуван во Јасен. По изборите во 2006 година, македонската власт организираше посета за новинарите на еден од нуклеарните бункери во ловиштето, но не откри повеќе детали за тајните објекти во оваа зона, која со години е забранета зона за обичните граѓани.
Трајковски до „Време“ испрати и трогателно писмо на Богдановски, напишано по пуштањето од затвор, на 5 јули 1989 година. Во него Богдановски му се заблагодарува на „братот Трајко“ поради парите што му ги испратил, бидејќи во Шведска каде што се засолнил од државата добива пари колку за храна. Пишува дека со помош на Миле Илиевски, уште еден од активистите на ДООМ, сакал да отпатува во САД бидејќи се уште се плаши дека „удбашите можат да ме ликвидираат“. Богдановски во писмото изразува чудење за тоа како македонските власти се осмелиле да го пуштат надвор од државата.
- Јас во Македонија по моето излегување од затворот им правев многу бељи, јавно агитирав насекаде за нашата идеја и се собра многу народ околу мене, особено интелигенција и младина, па можеби си помислија, нека крши глава во странство, тука ќе ни ја зарази младината со неговата идеологија - пишува Богдановски во писмото до Трајковски, за собирањето на јадрото што ја формираше денешната ВМРО-ДПМНЕ.
Со писмото се потврдува и уште една шпекулација, дека македонската полиција ја ангажирала дури и сопругата на Богдановски, Брит Остенген.
- Мојата бивша жена изгледа е врбувана од удбашите, тоа го почувствував кога бев во Скопје, па сега ниту сум & се јавил, ниту пак ќе & се јавам - додава Богдановски во писмото.
- Драган знаеше да пишува, добро е што се одржа и толку. Откако почина, месец дена не сакаа ниту мртов да го примат во Македонија. Мораше да избегнува шпиони, да ја лаже УДБа. Сите сакаа да не растурат. Полицијата ме повикуваше на разговори и полицискиот агент Тодор Димковски од мене бараше кога ќе одам во САД на задача на ДООМ да ги известувам како се финансира печатењето на весникот „Македонска нација“, кој го пишуваше Богдановски. Јас прифатив, а потоа, кога излегов од Југославија, им пишав дека јас шпион не сум и не можам да бидам. Во САД ќе добиев по еден примерок на „Македонска нација“ од организацијата, ќе го фотокопирав во 100 примероци и го делев наоколу. Кога конечно успеав да ги донесам и сопругата и децата во САД, со неа го печатев весникот, дури таа го криеше во облеката, за полесно да го делиме. Дури потплаќав луѓе да ми дадат простор на иселеничкиот радио-час, по десет минути, да ги претставам нашите ставови пред граѓаните - вели Трајковски за тоа како дејствувал ДООМ.


(продолжува)

Миле Илиевски - УДБА трипати сакаше да го убие Богдановски

Миле Илиевски, еден од најистакнатите активисти на ДООМ кој во 1989 година го примил Драган Богдановски во Шведска, по неговото пуштање од затвор, вели дека ДООМ со години не знаел што точно се случува со Богдановски.
- Во 1975 година, кога требаше да правиме конгрес во Гетеборг, Драган го снема. Ни се јавуваше од телефон, веројатно преку УДБа, имаше адреса во Швајцарија на која можеа да се испраќаат пораки од која одговараше, но јас на таа адреса не испраќав писма. Се сомневав. Не сум дури ни сигурен кога точно било организирано тоа негово киднапирање од Франција во Македонија, со југословенско дипломатско возило, дали било во 1977 година како што се зборува, или порано. Но, не е точно тоа што сега се вели дека Драган бил удбаш. Во затвор, кога го тепале, сигурно дека морал да прифати соработка за да престанат да го тепаат - изјави за „Време“ Миле Илиевски, кој има објавено книга за ДООМ, а работи на книга за Драган Богдановски.
Илиевски тврди дека и по пуштањето од затвор, Богдановски бил гонет од страна на македонската полиција и му биле местени инциденти.
- Трипати го убиваа, никако да го убијат. Еднаш го умртвија во Франција, кога издрогиран го носеа во Југославија. Кога по затворот дојде во Шведска, го викнаа да дојде дома, дека наводно некој му провалил во станот, а го пречекаа тројца со стапови, го тепаа скоро до смрт и го фрлија на ѓубриште. Го најде некој Швеѓанец што си го шетал кучето. И повторно ќе оживееше и се бореше против нив. На крајот, од третпат, го отруја во Данска - вели Илиевски.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 01:42 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#3

ПОЛИЦИСКАТА ОБРАБОТКА НА ТРАЈКО ТРАЈКОВСКИ (3 ДЕЛ)
Позитивни иселеници и проверени граѓани

Цветин Чилиманов

Досието на Трајко Трајковски, активист на Движењето за ослободување и обединување на Македонија, завршува на 25 октомври 1990 година, по повеќе од 13 години темелна обработка од страна на Службата за државна безбедност (СДБ или УДБа). На тој ден полицијата заклучила дека обработуваниот „веќе подолго време не доаѓа во земјата, според расположивите сознанија нема да доаѓа, и во иднина сметам дека е потребен да се дерегистрира“. Потписите на тројцата вработени во СДБ во Куманово се пречкртани, но Трајковски има официјална потврда од Министерството за внатрешни работи дека досието го отвориле Тодор Димковски, Драган Момировски, Димитар Николовски, Добре Величковски и Киро Фузевски.
Со текот на годините, во досието се забележуваат повеќе информации, писма и оперативни забелешки во кои се коментира за распаѓањето на политичката матрица на Југославија и осамостојувањето на Македонија, на што и работела организацијата ДООМ. Така, во белешка од кодош заведена на 23 јануари 1990 година, пишува дека „Трајко Трајковски се наоѓа во исчекување на промените во источноевропските земји, па и Југославија, а дотогаш нема да имало некоја позабележителна активност“.
За сеприсутноста на СДБ сведочи и белешка од април 1989 година, направена во прилепската тајна полиција, каде за извесен кодош чие име е пречкртано, е наведено дека „редовно информира за лица кои се членови на делегацијата која ќе патува на работата од Европскиот Парламент, како и за оние кои се членови во Комитетот за македонски човечки права во Торонто“.
Друг кодош, кој исто така бил во контакт со Прилеп и чие име исто така е пречкртано, ги дели македонските иселеници по идеолошка основа, па така пишува „во Торонто, каде што се наоѓам од 1969 година близок сум до позитивното иселеништво“. Оваа формулација, „позитивни иселеници“, може да се види на повеќе други места меѓу 250-те страници во досието. Друга формулација, која се користи во досието, е „наш проверен граѓанин“. Така, во јуни 1981 година „проверен граѓанин“ чие име е пречкртано го известил Вториот сектор на СДБ дека истакнатиот активист на ДООМ Михајло Шариновски е оневозможен да дејствува, па се обидува преку Трајко Трајковски да издејствува враќање на парите на ДООМ кои биле искористени за почнување бизнис во Бремен што ќе ја поткрепи организацијата.
Во друг документ, од 13 октомври 1977 година, подготвен од Четвртиот сектор на СДБ, полицијата заклучува дека од преписката на активистите на ДООМ Стојан Србинов, Михаило Шариновски и Ристе Ристовски станува јасно дека за оваа организација главна активност е издавањето на списанието „Македонска нација“.
- Без гласилото, сосема се изгубени - запишала полицијата за ДООМ.
За целосната навлезеност на полицијата во ДООМ, организацијата што подоцна беше јадрото околу кое се изгради денешната ВМРО-ДПМНЕ, сведочат вакви забелешки во досието на Трајковски: „Службата е во можност да спречи било каков обид за консолидација на овој пункт на ДООМ во САД, кој со мерки на СДБ е разбиен, а активност се забележува само од поединци кои издвоено делуваат“ или „Сите лица кои Богдановски ги наведуваше како идни членови на поткомитетот, Службата ги идентификуваше“. СДБ е во тек и со преписката меѓу Трајковски и активистот на ДООМ Миле Илиевски за ангажирање на меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести интернешнел“, преку која ДООМ сакал да издејствува ослободување на својот водач Драган Богдановски од затворот во Скопје. За ова во досието има неколку анализи и пресретнати писма од 1979 година.
Полицијата не пресретнувала само писма. Во 1988 година, кога македонската емиграција на 75-годишнината од Букурешкиот договор со кој е поделена Македонија организира масовни протести пред зградата на Обединетите нации во Њујорк, присутна била и полицијата која ангажирала човек да ги снима протестите. Трајковски се сеќава на протестите во Њујорк:
- Знаевме дека протестите се снимаат. Кога станав пред собраните луѓе да зборувам за Македонија, за положбата на Македонците во Грција, во Бугарија, но и во Југославија. Имаше и делегација од Скопје, дојдоа Љубиша Георгиевски, Коле Мангов, Блаже Ристески, Јордан Плевнеш. Се закануваа дека ќе си одат ако зборувам против Југославија, само Ристески велеше „оставете го човекот да зборува“ - се сеќава Трајковски.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 01:43 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#4

ПОЛИЦИСКАТА ОБРАБОТКА НА ТРАЈКО ТРАЈКОВСКИ (4 ДЕЛ)
Ништо не е премногу банално за нашата полиција

Цветин Чилиманов

Најапсурден момент во досието на Трајко Трајковски се седумдесетината лични писма што македонската полиција ги пресретнала, ги отворила, ги фотокопирала, уредно ги завела и потоа ги препратила до целта. Добар дел од овие писма се преписка на Трајковски со неговата мајка Коца и сестрата Милунка, кои останале во Куманово. Заведени се и приватни телефонски разговори. Сите се обележани со ознаката „строго доверливо, само за лично информирање, секаква употреба забранета“. Меѓу нив има и вакви „чувствителни“ информации.
- Коца се јавува до синот Трајко на 7 ноември. Среќна е што се слушнале по телефон и што решиле да земат слава за славење - запишала македонската полиција на 8 ноември 1979 година. Или: „на 30 јуни сопругата Живана пишува писмо до Трајко во Гери и јавува за домашни проблеми, како децата се немирни, како бараат да одат во Охрид итн“. Како државна тајна заведена е дури и обична честитка на Трајковски за Новата 1981 година, во која нема никакви други податоци, освен имињата на луѓето на кои им честита.
Од писмата јасно се гледа и драмата на семејството во Куманово, поради сознанието дека Трајковски поради својата активност во Движењето за ослободување и обединување на Македонија не смее да се врати од САД.
- Сум изгубила волја за се. Јас зборувам едно, ти тераш по старо и не слушаш. Децата се добри, само за тие деца живеам - му напишала сопругата Живана на Трајко на 17 јуни 1977 година, што било снимено и заведено од петтиот сектор на Службата за државна безбедност. Семејството со години се обидува да добие виза и да отпатува во САД, а еден од документите во досието е пријава од страна на учителка од училиштето во кое учеле децата на Трајковски, која во полицијата пријавила дека мајката сака да ги отпише и да патува во САД.
На 31 јануари 1985 година агент на Службата за државна безбедност завел писмо на Војо Трајковски до неговиот брат Трајко, во кое Војо пишува дека „животот во Југославија е многу добар. Да не заминеше во Америка ќе работеше за 100 долари, а тие пари немаше да ти стигнат за ништо. Сега земаш пари колку еден амбасадор од Европа“. Агентот на СДБ на ова писмо му направил и литературна критика, па така запишал дека Војо Трајковски за состојбите во Југославија „пишува во алегорија“.
Македонската полиција преку отворените писма се информирала и за политичката состојба во САД. На 19 септември 1980 година СДБ го запишала следново од писмо на Трајко со мајка му Коца.
- Мислам дека народот се овци ако повторно го изберат Картер. Мислам дека ќе добие друг. Сегде штом се појави да одржи говор, народот по него фрла со камења и јајца како на стока. Овде не е како кај нас да не смееш збор да кажеш за оние што сами избрале на власт - народојадци. Кај нас стана газди и на устите на народот - напишал Трајковски.
Полицијата најдетално ги обработувала писмата во кои има и некаква политичка содржина кон Југославија. Така, во извештајот за писмото од 21 септември 1980 година, кое Трајко Трајковски го испратил до мајката Коца. Во него напишал:
- Ова не е Југославија и ако само некој шепне дека Тито не работи како треба, да го осудуваат. Овде се може да се каже и ништо да не ти биде. Тито си умре самоизбран, како Стаљин - напишал Трајковски. Подолу во писмото Трајковски порачува на мајката да инсистира внуците да се школуваат.
- Сите кои имаат слабо образование остануваат гнасно оружје на болни идеологии. Од тоа не се имуни ни оние поучените, само се превртуваат како мајмуни. Сега се за Тито, а утре ќе дојдат Руси, ќе бидат први Руси. Алал нека им е. Ако треба и татко си го стрелаат само да живеат на висока нога. Се откажаа од своја нација и сега биле некоја нова нација - Југословени. Луѓе без мозок. А кобајаги имало некој Институт за национална историја - запишала македонската полиција од писмото на Трајковски.
Полицијата дошла и до роднини на Трајковски, па така во ноември 1977 година сослушала негов братучед, кого го распрашувала за семејството. Полицијата запишувала податоци за политичка ориентираност, но и за личниот живот на роднините на Трајковски, како на пример неговата сестра Милунка, со цел да ги злоупотреби против него.
Полицијата почнала да му го малтретира семејството, па во 1978 година, по повикување на неговата сестра на информативен разговор, Трајковски решил да испрати писмо до полицијата во кое напишал: „Почитувани Македонци од Одделение за државна безбедност. Ве молам отворено пишете што сакате, а не да ја малтретирате мојата фамилија. Порано сте го викале татко ми, сега сестра ми, зошто директно не се обратите до мене што ве интересира?“ И ова писмо е заведено во неговото досие.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 01:44 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#5

ПОЛИЦИСКАТА ОБРАБОТКА НА ТРАЈКО ТРАЈКОВСКИ (5 ДЕЛ)
Владиката Кирил го кодошел владиката Петар

Цветин Чилиманов

Епизодна улога во досието на Трајко Трајковски, поранешен активист на Движењето за ослободување и обединување на Македонија, игра и актуелниот владика полошко-кумановски господин Кирил.

Кирил, се запознал со Трајковски додека служел во САД, а во октомври 1985 година бил замолен од страна на Трајковски да се заложи пред властите во Скопје за пуштање од затвор на лидерот на ДООМ Драган Богдановски. Трајковски на Кирил му предал и писмо со повик за ослободување на Богдановски, кое замолил да го предаде во Собранието на Македонија.

Во документите кои се обелоденети во досието на Трајковски, пишува дека владиката Кирил побарал средба со полицијата при што на агентите на Службата за државна безбедност им го предал писмото. Потоа, пишува дека владиката ја информирал полицијата за активностите на Трајковски и други иселеници во САД, а на крајот почнал да зборува против владиката Петар.

Во досието има белешка на петтиот сектор на Службата за државна безбедност од 23 октомври 1985 година, насловена „Предмет г.г. Кирил“ во која пишува дека Трајковски му го предал писмото на Кирил.

- Во писмото, Трајко го замолува г.г. Кирил разговорот што го воделе меѓусебе, и како што се договориле, разговорот да го спроведат во дело, во врска со пуштањето од затвор на Драган Богдановски - пишува во оваа белешка.

По неа следи белешка од 11 декември 1985 година, од разговор со доушник чие им е пречкртано со црн фломастер, но јасно е дека станува збор за владиката Кирил и за истото писмо. Документот е насловен „Предмет - извршен разговор со ПРЕЧКРТАНО по негова иницијатива“, а пишува: „Извршен е разговор со ПРЕЧКРТАНО во негова канцеларија и по негова иницијатива. На самиот почеток ПРЕЧКРТАНО го предаде писмото што го добил од Трајко Траковски од Гери - САД (претходно информираше за ова писмо)“. Во текот на разговорот владиката опишува како и во чија куќа во Гери дошло до средбата со Трајковски, дава лично мислење за Трајковски,и за тоа како „сите позитивни иселеници го одбегнувале“. Во продолжение владиката Кирил на полицијата и зборува за состојбата во црковните општини, за штетното влијание на грчката, бугарската пропаганда, и како што е наведено „домашниот фактор“. По службениот дел од разговорот, владиката Кирил на агентите почнал да им зборува против владиката Петар. Кирил навел дека свештеници се жалеле против владиката Петар и го обвинува Петар за контакти со Српската православна црква.

- На неколку пати ПРЕЧКРТАНО повтори дека Петар сето ова го прави со намера да ги елиминира и тој да ја земе американско-канадската епархија – пишува во досието од разговорот со владиката Кирил.

Во анализата на разговорот, агентите на СДБ чии имиња се пречкртани како и името на Кирил, навестуваат дека имале и претходен разговор со Кирил, на кој владиката дејствувал „нервозен и дури исплашен од она што против него го преземаат тројцата архијереи, но во текот на овој разговор дејствуваше многу смирено“.

Во досието има и службена белешка од 9 ноември 1982 година, направена од Службата за државна безбедност, испостава Битола, во која се зборува дека постојат компромитирачки секси-снимки од владиката Кирил. Разговорот бил извршен со македонски иселеник во САД чие име исто така е пречкртано. Трајко Трајковски за „Време“ изјави дека се работи за Методија Веловски, кој пред полицијата дал изјава за својот син Борис Веловски, кој и денес е виден член на македонската заедница во Гери. Борис Веловски бил пријател на Кирил, но воедно бил и началник на американската полиција во Гери, а во досието македонската полиција претпоставува дека Борис работел и за американската служба ФБИ. Неговиот татко Методија на полицајците во Битола им изјавува дека Борис има компромитирачки снимки од владиката Кирил.

- ПРЕЧКРТАНО во така да речам слободниот дел од сегашната средба изнесе и тоа дека владиката Кирил пред да биде владика за време на престојувањето во Гери, како многу блиски со ПРЕЧКРТАНО раководени од женска страна оделе во секси клубовите - запишала македонската полиција при разговорот, при што пречкртаните имиња, според Трајковски се однесуваат на таткото и синот, Методија и Борис Веловски.

Во анализата на разговорот со Методија Веловски, пишува дека полицијата и претходно имала податоци дека Кирил наводно посетувал „секси клубови“.

- Сегашниот претседател на оваа МПЦ Борис Веловски, како што е познато професионално е припадник на униформираната американска полиција, а на македонски план во изминатиот период е доста активен. Има бидено претседател и порано, а и потпретседател на УО на МПЦ за САД и Канада, кое покрај другото му овозможи и голема блискост со владиката Кирил. Она што сега го изнесе татко му за односите на релацијата со владиката Кирил на соодветен начин ги потврдува сознанијата од ПРЕЧКРТАНО дека Борис од секси прошетките имал направено компромитерски фото материјал за владиката Кирил кој му служел за негово зауздано држење и добивање благослов за постигнување на свои цели во црковната средина. Борис, како што е во друга прилика одбележано, како американски војник учесник е во војната во Виетнам, а како полицаец ФИБ го користи и за свои задачи - запишала Службата за државна безбедност.

Борис Веловски не одговори на неколку повици од „Време“ да даде коментар. Трајко Трајковски за „Време“ вели дека иако Борис Веловски бил американски полицаец, соработувал и со македонската полиција, и тепал активисти кои се залагале за независна Македонија.

- Македонската црква, заедно со Матицата на иселениците, беше истурена рака на Службата за државна безбедност во дијаспората. Поповите беа поставувани од полицијата, како и црковните управи. Владиката Кирил играл како што ќе му кажат. Во македонска црква беше забрането да се зборува за обединета Македонија. Југословенските дипломати испратени од Белград можеа да влезат само во македонска црква, во српските и хрватските не смееја да влезат - вели Трајковски.


Кирил: Обвинувањата се невистинитиВладиката Кирил за „Време“ изјави дека обвинувањата против него не се точни.

- Се колнам дека тоа не е точно. Јас цело време знаев дека Борис Веловски е американски полицаец во Гери, знаев и дека учествувал во Виетнам. Немаше да му дозволам така да ме уцени. Јас во Гери бев со владиката Доситеј, како придружник, не смеев да излезам сам, а не пак да правам такви работи како што пишува во овој документ – изјави владиката Кирил за оценката во досието, дека постојан компромитирачки снимки од него.

Владиката вели дека кога служел во САД имало многу обиди за подметнување и компромитирање, насочени против него, затоа што секогаш се залагал за македонските интереси.

- Ме кодошеа во американската полиција дека сум комунист и дека сакам да ширам комунизам во САД, по што добивав закани од полицијата дека ако забележат таква моја активност, ќе бидам депортиран. Но, секогаш ми ја продолжуваа визата за по десет години, што докажува дека не сум работел во таа насока. Јас на верниците им велев дека тие се Американци или Канаѓани со македонско потекло и дека Америка е нивниот дом, со што ги убедив американските Служби дека не сум свештеник уфрлен од македонската полиција – изјави владиката Кирил.

За писмото и молбата да лобира за ослободување на Драган Богдановски, владиката Кирил изјави дека тој не одел во полиција, а не ја исклучи можноста полицајци да дошле кај него во канцеларија.

- Драган Богдановски еднаш го имам запознато. Не се сеќавам на Трајко Трајковски, но и да барал некој од мене да ургирам, тоа и ќе сум го сторел – изјави Кирил. За обвинението дека го кодошел владиката Петар во полиција, владиката Кирил изјави дека неговите контакти со владиците на српската црква во тоа време биле општо позната работа.

Владиката Кирил се изјасни против лустрација.
- Тоа што било поминало. Треба да гледаме во иднината, во НАТО, во Европската Унија. Црквата треба да ја гледа својата света просветителска мисија. Јас никогаш не сум се интересирал за тајните досиеја, дури и своето досие не сум го побарал – вели владиката.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 01:45 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#6Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 01:55 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#7

Киднапирањето во Париз,судењето во Скопје и кодошите
Фељтон – 20 години ВМРО-ДПМНЕ

borci
Драган Богдановски живеел во Париз кај Павле Митровски на ул. „Мажента” бр. 88. Полициските извештаи на Вториот сектор на Службата за државна безбедност-СДБ од Скопје за деновите четврток-17, петок-18 и сабота-19 февруари 1977 година , преку нивниот извор „ЕЛАС“ од Минхен, соопштуваат за непрекинато деноноќно следење со физичка придружба на средбата на Драган Богдановски со Гојко Јаковлевски во Минхен каде што во тоа време се наоѓа печатницата „Логос“ на весникот „Македонска нација“, како и за заминувањето на Богдановски во Бремен , а на Јаковлевски во Берлин. Изворот „ЕЛАС“ од Минхен телефонски во овие денови ја известува тајната полиција постојано за движењето на Драган и Гојко. (н.з -Јаковлевски беше сопственик на ресторанот ‘‘Ново Скопје‘‘ лоциран во срцето на Западен Берлин. Неговиот ресторан беше прогласен третиран како непријателско емигрантско јадро и на граѓаните од Македонија кои во тоа време патуваа во Германија им било гурерирано да го одбегнуваат тоа мошне популарено место прочуено по разните специјалитети, меѓу кои и македонските).

Судењето во Скопје

Богдановски враќајки се во Париз на 5 мај 1977 ненадејно е уапсен од југословенската тајна полиција. Го предава Македонец, кој во Париз држи хотел и долго време ја помага организацијата.

Префрлен е во Љубљана, а оттаму, со воен авион во Скопје. Околу 2 години тајно е чуван во бункер во забранетиот ловен резерват „Јасен“ кај Солунска Глава вo близина на планинскиот дел на Караџица. Постојано е надгледуван и испитуван од инспекторите на УДБ-а за да ги открие луѓето, нивната мрежа и дејност на организацијата во Европа и во светот. На 3 и 4 јули во градот Алтенау, Западна Германија, е одржан Четвртиот конгрес на ДООМ. Раководството и делегатите не знаеле дека Богдановски е киднапиран од тајната полиција и префрлен во изолација во Република Македонија.

Во декември 1978 година Богдановски е префрлен во истражниот затвор Шуто Оризари во Скопје. Македонската јавност ќе биде запознаена со судскиот процес против Богдановски. Во весникот „Нова Македонија”, на 17 февруари 1979 година, во рубриката „Судска хроника“ вест од Окружниот суд Скопје, со наслов „За непријателска дејност 13 години затвор”:

„По петдневно судење во Окружниот суд во Скопје, вчера е издадено соопштение, според кое, Советот од петмина, под претседателство на судијата Миладин Стојанов, му изрече пресуда на обвинетиот Драган Богдановски (50), од село Клечовце – Кумановско, емигрант во повеќе западноевропски земји од 1951 година, поради извршено кривично дело здружување заради непријателска дејност од 1956-1979 година, кога илегално дошол во земјата.

За делата изнесени во обвинението што го застапуваше окружниот јавен обвинител Јован Трпеновски, а кои на главниот претрес одржан од 12 до 16 февруари во целост беа докажани, судот му изрече казна затвор во траење од 13 години.

Обвинетиот Драган Богдановски, како емигрант во странство, дејствувал непријателски против нашата земја, нејзиното општествено уредување и самоуправниот систем заради уривање на нашиот општествено-политички систем и системот на самоуправувањето, разбивање на братството и единството и рамноправноста на југословенските народи и народности и противуставна промена и загрозување на територијалната целина на СФРЈ – пишувало во пресудата.

Веста брзо проструи во емиграцијата и така се разбра за апсењето и робијата на Богдановски во затворот „Идризово“. Гоце Македонски веднаш оди кај Миле Илиевски во Гетеборг. Тие двајцата во Малме поднесуваат писмено барање до бирото на ‘‘Амнести интернационал‘‘ за да дознаат нешто повеќе за судбината на Богдановски кој веќе се наоѓа во затворските ќелии во Идризово.

Меѓународната група за амнестија од Бакс во САД (Амнести интернационал) упатила писма до претседателот на Врховниот суд на СРМ, до Секретаријатот за правосудство и до Секретаријатот за внатрешни работи на СРМ со препорака „веднаш да се ослободи од затвор Драган Богдановски“. Тие сметаат дека осудувањето на Богдановски, односно пресудата е во спротивност со член 19 од Универзалната декларација за човековите права на ОН која гарантира слобода на искажување. Писмата од оваа група се потпишани од секретарот Едвард Рамберг.

Кратка вест за судењето на Драган Богдановски објави францускиот престижен и многутиражен весник „Пари мач”, како и белградските „Борба“ и „Политика“.

Информаторите ‘‘Патрик‘‘ и ‘‘ скитник‘‘

Драган Богдановски во КПД „Идризово“ постојано е надгледуван со тоа што дел од осудените лица биле во постојан контакт со тајната полиција. Па така изворот „Патрик“ известува дека истомисленици на Драган Богдановски биле лицата Костадин Диневски шифриран како ПОО „Скитник“ и Ѓорѓи Ордев шифриран како ПОО „Осветник“ и тие работеле како членови на ДООМ.

Полицискиот извор „Патрик“ и понатаму е еден од главните поткажувачи кои се во непосредна близина и контакт со Драган Богдановски во затворот. И следниот извештај се заснова на кодошење на „Патрик“ кој ‘и ги пренесува на тајната полиција гласните размислувања и идеи на Богдановски за решавање на националното прашање на Македонците и критиката кон марксизмот.

Народноослободителниот фронт на Македонија реагира на апсењето на Драган Богдановски и од Гетеборг, на 6 октомври 1985 година, испраќа протестно писмо до претседателот на Собранието на Социјалистичка Република Македонија. Во дел од писмото патриотската организација Народноослободителен фронт на Македонија кажува дека Драган Богдановски не бил непријател на македонскиот народ и дека преку активноста и името на македонската патриотска организација ДООМ, како нејзин долгогодишен претседател, недвосмислено ја изразува ревулуционерната цел :„Ослободување и обединување на Македонија“, најсветол идеал на македонскиот народ во поделената татковина Македонија.

Во октомври истата година реагира и Трајко Трајковски, член на ДООМ кој живее во САД, со писмо со кое му се обраќа на владиката Кирил во САД. Молбата до владиката Кирил кој служел во САД е да биде ослободен претседателот на ДООМ Драган Богдановски од понатамошно издржување на казната во „Идризово“. Инаку, и Трајко Трајковски бил под полициско набљудување и бил оперативно обработуван од тајната полиција под шифрата „Жеглигово“.

Работа во библиотеката

Во затворот му е овозможено да работи како библиотекар во библиотеката, при што се занимавал со обработка на теми од историјата на македонскиот народ. Исто така, користи литература од Институтот за национална историја на СРМ. Пред судењето, 18 месеци се наоѓал во притвор – изолација, но тоа време не е внесено во пресудата, а од тајната полиција било разгледувано како можност за негово предвремено пуштање од затвор.

Но тајната полиција сметала дека може да се случат безбедносни импликации по неговото излегување од затвор, па затоа, во договор со Републичкиот совет за заштита на поредокот утврден со уставот , било оценето дека во таков случај најцелисходно е Драган Богдановски да остане во земјата, со што ќе се создадат услови за остварување непосреден увид врз неговата активност и би се оневозможило емиграцијата и странскиот фактор неговиот случај да го искористат како повод за напади и обиди за компромитирање на Југославија пред меѓународната јавност.

Службата – тајната полиција дошла до понови сознанија дека Богдановски и натаму продолжил непријателски да дејствува во затворот и надвор од него. Тоа го потврдуваат „поткажувачите“ кои биле во директен контакт со Богдановски во затворот и откриените материјали кај некои затвореници кои веќе биле на слобода.

Ставре Џиков
Александар Џиков
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 01:57 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#8

Што работи сега овој ГОЛЕМ МАКЕДОНЕЦ???Знае некој???
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 02:03 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#9

http://www.kotle.ca/index.php?option=com...y&Itemid=9
Трајко Трајковски е човекот во црвен костум.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 02:05 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#10

Многу чудно дури за неверување,големиот борец за Македонија не знае ништо за Трајко Трајковски???
Абре црни да не те касна змија па неможеш уста да отвориш???
Гледам има слики од него на форумот а ни еден збор за неговата големина.

Или се уплаши од Големите Македонци ,или ,ти си платен само да плукаш по Македонците па одкако ти ја видоа играта зеде сега да свириш од каде што дува ветрот.Или што би рекле по битолски од КДВ.
Очигледно ова ти е последна шанса нешто да заработиш,не успеа како Македонец па сега се ставаш во служба на оној кој дава повеќе.

Ајде сега почнете со скокање.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-08-2010, 01:23 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#11

(04-08-2010, 01:23 PM)афион Wrote: Многу чудно дури за неверување,големиот борец за Македонија не знае ништо за Трајко Трајковски???
Абре црни да не те касна змија па неможеш уста да отвориш???
Гледам има слики од него на форумот а ни еден збор за неговата големина.

Или се уплаши од Големите Македонци ,или ,ти си платен само да плукаш по Македонците па одкако ти ја видоа играта зеде сега да свириш од каде што дува ветрот.Или што би рекле по битолски од КДВ.
Очигледно ова ти е последна шанса нешто да заработиш,не успеа како Македонец па сега се ставаш во служба на оној кој дава повеќе.

Ајде сега почнете со скокање.


Бидејки се работи за став на ГРУПАЦИЈАТА јас ке ти одговорам. Тука можеш да прочиташ:

Quote:За насВо последниве неколку години по спонтана иницијатива на Трајко Трајковски , познат на УДБе како Жеглигово, почнаа да заживуваат контактите и да се прави поврзување помеѓу борците за МАКЕДОНСКАТА КАУЗА кои останаа верни на идеалот на ВМРО.
Во ГРУПАЦИЈАТА влегоа и влегуваат луѓе десничари, кои немаат никакви лични политички амбиции во Македонија. Еднинствена силна заложба им беше и е да се спроведе ЛУСТРАЦИЈАТА, Македонија да раскине со комунистичкото минато и да стане земја препознатлива по демократиja.

Луѓето од ГРУПАЦИЈАТА решија своите лични контакти и позиции во државите во кои живеат да ги ставаат на РАСПОЛАГАЊЕ на ВЛАДИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА со ДЕСНИЧАРСКА ПРОВЕНИЕНЦИЈА. Затоа очекувавме да бидеме прифатени со доверба и задоволство од власта во Македонија и затоа не ни помислувавме да правиме некакво средство за информирање.
Но, според се што се случува, особено со лустрацијата, Македонија не мрднала ни чекор од комунистичкото едноумие. Затоа сметаме дека мора да најдеме некој брз и ефикасен одговор на лагите и манипулациите дека политичките елити во Македонија имаат волја за исчекор и демократски капацитети.
Благодарејки на интернетот, размената на мислења, идеи и информации е многу полесна од порано, поради што и се појави КОТЛЕ. Ќе одиме чекор по чекор . Започнавме со форумот па дојдоа колумните а ќе дојдат и вестите... Крајната цел е менување на јавната свест, до која се доаѓа преку вистината. А до вистината се стигнува само ако има што повеќе места за слободно изразување на фактите, мислењата и демократска дебата преку аргументи за тоа што ни се случило, што е сега и што ќе биде.
КОТЛЕ е замислено како место каде од разни „миродии“ треба да излезе вкусна„ чорба“ која ќе зборува за Македонија. Вистина која е резултат на збир на историското наследство од времињата пред Филип и Александар Македонски, преку Јустинијан и неговата Прима, КИРИЛ и МЕТОДИЈ, ВМРО од 1893, борбата против фашистите и борбата против комунистите, која трае скоро во целиот 20-ти век, па се до денес, кога таа борба, за жал, се уште е активна и актуелна
КОТЛЕ е сајт без граници и без цензура. Но КОТЛЕ најостро ке се спротивстави на секакво повикување на насилство. Повикување на убиства како средства за решавање на политичките и идеолошлите несогласувања.СООПШТЕНИЕ бр. 1ЈУЛИ 05 2010 годинаГРУПАЦИЈАТА информира дека ставовите и написите на Трајко Трајковски не се став на ГРУПАЦИЈАТА, ниту пак ГРУПАЦИЈАТА му дава подршка на Трајко Трајковски во тие ставови. Трајко Трајковски настапува од името на председател на по се обновениот Народно ослободителен Фронт на Македонија За Америка и Канада.

Контакт со Трајко Трајковски можете да остварите преку : svetlost33@hotmail.com Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели

ИЗВОР

Колку ке разбереш е до тебе.
04-08-2010, 02:46 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#12

Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели

Од каде сега српски зборови,во толку македонски текст.Ти администраторе може да одговарш во име на групацијата,но јас го повикав ЦРНИ тој да одговори.Ако е толку голем „патриот„ нека не се крие зад групацијата.

А баш ме интересира кој ставови на Трајко Трајковски толку ви пречеле.Баш ќе побарам по интернетот негови ставови па да видиме што се крие зад проблемот.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-08-2010, 04:07 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#13

(04-08-2010, 04:07 PM)афион Wrote: Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели

Од каде сега српски зборови,во толку македонски текст.Ти администраторе може да одговарш во име на групацијата,но јас го повикав ЦРНИ тој да одговори.Ако е толку голем „патриот„ нека не се крие зад групацијата.

А баш ме интересира кој ставови на Трајко Трајковски толку ви пречеле.Баш ќе побарам по интернетот негови ставови па да видиме што се крие зад проблемот.

Станува збор за Трајковите анти НАТО, анти Американски и анти ЕУ ставови.
04-08-2010, 04:43 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#14

Trajko Trajkovski
Nitu narod vo Bugarija nitu narod vo Makedonija neja znajat svoja istorija
Samo primer za nase vreme.Koj e znal za CENTO vo Makedonija nikoj
Ucevme Lazat Kolisevski bese prv predsedatel na Makedonija.
Dodeka CENTO bil drzaven neprijatel rab...otel za Bugarija.
Vtor primer Ideolog i Osnovopoloznik na ova drzava i na partija
VMRO DPMNE E DRAGAN B O G D A N O V S K I .Sto vidime vo stvarnost
VMRO DPMNE NEGO NI SPOMNA NA SVOJA PROSLAVA OVA GODINA
Makedonska drzava isto taka ne go ni spomnuva ZOSTO
17.000 stranici policisko dosie iznesuva .Zamislite kolku godini sleden i kolku sluzbenika rabotele da go pratat.Ako na moe policisko dosie rabotele 5 sluzbenika na negovo sigurno 15.Dali Makedonski narod znae da se ubivani Makedonci koi rabotele za Makedonija? NE A ZOSTO
Zatoa sto vlast KRIE od narod sto tie rabotat protiv svoj narod.
Ubivani se luge bez sud familii raseluvani imot odziman.proglasuvani drzavni neprijateli.familii raseluvani i niko nee smeel da gi bara zatvoreni i ubivani.TOA BESE MAKEDONIJA Ali narod neznae na nego mu se prikazuva laga.Ete kako se pisuva ISTORIJA site knigi treba da se zapalat po istorija
i da se napise nova.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-08-2010, 04:54 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#15

Bugarija go slavi ILINDEN nie se odkazavme toa bilo nacionalisticko .Nie sme se borele za rabotnicki proleterijat Komunizam da uspee nacii ne bile vazne. VMRO i borci bile nacionalisti Ama Bugarija go slavese ILINDEN i borcite... od ilinden i gi prikazuvase kako Bugarski borci ILINDEN kako Bugarsko vostanie.Togas nasa vlast vo Makedonija se pobuni
NE ILINDEN E nas praznik ilindenski borci se Makedonci i Bugarite odgovoria.Pa ako se vasi zosto negi SLAVITE ,Akako da go slavat ILINDEN koga tie ubivaa sekoj vo MAKEDONIJA koi bea za ilindenska ideja'
I od togas nasi pocnaa da go SLAVAT ILINDEN.Aod druga strana nastavia sudenje i UBIVANJE na Makedonci koi se borea za ilindenska ideja.
Zatoa Makedonski narod osnova svoi organizacii nadvor za OSLOBODUVANJE I OBEDINUVANJE NA MAKEDONIJA
OKM DOOM NOFM od ovie organizacii koga dojde vreme organizacija osnova partija VMRO DPMNE Koja ja prevzede programata na organizacija i ja stavi vo delo.Da imame svoja vojska svoja para i vlast da raboti da gi obedini site delovi koi se pod okupacija.Dragan Bogdanovski ja osnova VMRO DPMNE toj proizleze od OKM DOOM NOFM
Organizacija uspesno ja zavrsi ova nacionalna rabota vo eden del vo Makedonija
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-08-2010, 04:55 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#16

Trajko Trajkovski
Dragan BOGDANOVSKI na 1 avgust e pogreban pred 12 godinivo KUMANOVO. Toj bese predsedatel na dvizenje za osloboduvanje i obedinuvanje na Makedoija.Osnovopoloznik na Makedonska drzava osnivatel na partija na VMRO DPMNE Uviduvajki UDBA d...eka site koi se ubivale Makedonci za Makedonija treba da izlezat vo javnost. Udba mu nareduva da ja napusti Makedonija vidi video na internet Dragan Bogdanovski doada vo Svedska mi se javuva deka UDBA se gotvi da go likvidira.Vidi pismo od nego do menewwwkotle.ca I nabrzo go ubivat vo DANSKA i mesec dena Makedonija nego prima pak blagodarenie na familija Trantalovci e donesen i sahranen vo Kumanovo.Iako bese osnovatel i dozivoten pocasen predsedatel na VMRO DPMNE nikoj ne dojde na sahrana.I do den denesen nee rehabilitiran
nek mu e vecna slava
Trajko Trajkovski predsedatel na NOFM
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-08-2010, 04:56 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#17

Trajko Trajkovski
Blasgoj SAMBEVSKI go ubi makedonska udba vo MINHEN 1974 sahranae e vo Minhen hrvatski pop go otpea na 1 avgust.Zenet za HRVATKA.
Toj bese organizacioni sekretar na DOOM dvizenje za obedinuvanje i osloboduvanje na Makedonija.Posle go preime...novme vo NOFM
Narodno osloboditelen front na Makedoija.Makedonci go ubia za tudi interesi
Neka mu e vecna slava
Trajko Trajkovski predsedatel na NOFM
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-08-2010, 04:59 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#18

Од манастирот во Мала Речица останаа само пеплосани ѕидови


Од: Trajko Trajkovski
Датум: 03.04.2010 23:36:46
Crkvata e unistena so cel da se izvrsi pritisok na Makedonsko naselenie da gi napusti ovie mesta kako vo Kosovo . Ovae plan za etnicko cistenje.Vlada na Makedonija e glaven v i n o v n i k sto tolerira e t n i c k o c i s t e nj e. Trajko Trajkovski Gary INDIANA u s a
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-08-2010, 05:01 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#19

Групацијате ќе да лаже тешко овде да има нешто против Македонија.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-08-2010, 05:05 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#20

(04-08-2010, 04:54 PM)афион Wrote: Trajko Trajkovski
Nitu narod vo Bugarija nitu narod vo Makedonija neja znajat svoja istorija
Samo primer za nase vreme.Koj e znal za CENTO vo Makedonija nikoj
Ucevme Lazat Kolisevski bese prv predsedatel na Makedonija.
Dodeka CENTO bil drzaven neprijatel rab...otel za Bugarija.
Vtor primer Ideolog i Osnovopoloznik na ova drzava i na partija
VMRO DPMNE E DRAGAN B O G D A N O V S K I .Sto vidime vo stvarnost
VMRO DPMNE NEGO NI SPOMNA NA SVOJA PROSLAVA OVA GODINA
Makedonska drzava isto taka ne go ni spomnuva ZOSTO
17.000 stranici policisko dosie iznesuva .Zamislite kolku godini sleden i kolku sluzbenika rabotele da go pratat.Ako na moe policisko dosie rabotele 5 sluzbenika na negovo sigurno 15.Dali Makedonski narod znae da se ubivani Makedonci koi rabotele za Makedonija? NE A ZOSTO
Zatoa sto vlast KRIE od narod sto tie rabotat protiv svoj narod.
Ubivani se luge bez sud familii raseluvani imot odziman.proglasuvani drzavni neprijateli.familii raseluvani i niko nee smeel da gi bara zatvoreni i ubivani.TOA BESE MAKEDONIJA Ali narod neznae na nego mu se prikazuva laga.Ete kako se pisuva ISTORIJA site knigi treba da se zapalat po istorija
i da se napise nova.


Афионе ако ти се чесни намерите ке побараш мислења со соодветну датуми. Гледам ти датумите ги криеш. Но еве ја целата дискусија која е водена во актуелниот миг. Така да тоа што се обидуваат сега да и го импутираат на ГРУПАЦИЈАТА твоите газди преку тебе е премногу прозирно.Quote:Jovan Poprusev : СООПШТЕНИЕ бр. 1

ЈУЛИ 05 2010 година


...
ГРУПАЦИЈАТА информира дека ставовите и написите на Трајко Трајковски не се став на ГРУПАЦИЈАТА, ниту пак ГРУПАЦИЈАТА му дава подршка на Трајко Трајковски во тие ставови. Трајко Трајковски настапува во негово лично име или во името на председател на по се обновениот Народно ослободителен Фронт на Македонија за Америка и Канада.

http://www.kotle.ca/

05 јули во 18:39


Quote:Trajko Trajkovski :Prvo covek koj saka da iznese nesto treba da stoi so celo ime i prezime znaci da stoi zad ona sto napisal .Gledam covek JOVAN POP Rusev se podpisuva Deka grupacija ne stoela zad mene?cudno Prvo jas niti imam grupacija banda niti bilo sto ...Jas govoram i stojam zad se ona sto go kazuvam Nitu baram nekoj da stoi zad mene niti povikuvam.Izatoa nikoj nema pravo da kazuva da stoi pozadi mene .Zad mene mozat da stojat luge CESTITI koi nese sramat da ja iznesat VISTINA na videlo NEDA SE ULUZUVAT N a PEDERASI OD EU I i nato JAS samo bi preporacal na nego da sigo stavi pravo ime i prezime a ne pod drugo Koga covek stavi drugo ime e B E Z L I C E N negovo ime e Jordan Petrevski toj sto si komentira toa sie negova rabota jas nesum povikan da se distanciramod nego
Cel vek sumse pokazuval vo prava svetlost Nikogas nesum se ulizuval na nicija vlasat,Bidejki vlast doada i zaminuva .I koga umram da nese sramam od onoj sto ce gi cita moite komentari A onie sto gledat da od brav sto se klatat muda pa ce padnat da gi zemat grdno sese prevarile
Trajko Trajkovski
06 јули во 12:11


Quote:Jovan Poprusev
"За нас

Во последниве неколку години по спонтана иницијатива на Трајко Трајковски , познат на УДБе како Жеглигово, почнаа да заживуваат контактите и да се прави поврзување помеѓу борците за МАКЕДОНСКАТА КАУЗА кои останаа верни на идеалот н...а ВМРО.
Во ГРУПАЦИЈАТА влегоа и влегуваат луѓе десничари, кои немаат никакви лични политички амбиции во Македонија. Еднинствена силна заложба им беше и е да се спроведе ЛУСТРАЦИЈАТА, Македонија да раскине со комунистичкото минато и да стане земја препознатлива по демократиja.
Луѓето од ГРУПАЦИЈАТА решија своите лични контакти и позиции во државите во кои живеат да ги ставаат на РАСПОЛАГАЊЕ на ВЛАДИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА со ДЕСНИЧАРСКА ПРОВЕНИЕНЦИЈА. Затоа очекувавме да бидеме прифатени со доверба и задоволство од власта во Македонија и затоа не ни помислувавме да правиме некакво средство за информирање.
Но, според се што се случува, особено со лустрацијата, Македонија не мрднала ни чекор од комунистичкото едноумие. Затоа сметаме дека мора да најдеме некој брз и ефикасен одговор на лагите и манипулациите дека политичките елити во Македонија имаат волја за исчекор и демократски капацитети.
Благодарејки на интернетот, размената на мислења, идеи и информации е многу полесна од порано, поради што и се појави КОТЛЕ. Ќе одиме чекор по чекор . Започнавме со форумот па дојдоа колумните а ќе дојдат и вестите... Крајната цел е менување на јавната свест, до која се доаѓа преку вистината. А до вистината се стигнува само ако има што повеќе места за слободно изразување на фактите, мислењата и демократска дебата преку аргументи за тоа што ни се случило, што е сега и што ќе биде.
КОТЛЕ е замислено како место каде од разни „миродии“ треба да излезе вкусна„ чорба“ која ќе зборува за Македонија. Вистина која е резултат на збир на историското наследство од времињата пред Филип и Александар Македонски, преку Јустинијан и неговата Прима, КИРИЛ и МЕТОДИЈ, ВМРО од 1893, борбата против фашистите и борбата против комунистите, која трае скоро во целиот 20-ти век, па се до денес, кога таа борба, за жал, се уште е активна и актуелна
КОТЛЕ е сајт без граници и без цензура. Но КОТЛЕ најостро ке се спротивстави на секакво повикување на насилство. Повикување на убиства како средства за решавање на политичките и идеолошлите несогласувања.

http://www.kotle.ca/index.php?option=com...2&Itemid=3"

Господине Трајко, сте трбало да реагирате и да побарате да не бидете споменувани како дел од ГРУПАЦИЈАТА. За сите активности бевте ИЗВЕСТЕНИ од Јордан Петровски-ЦРНИ. Посебно ви беше потенцирано дека ке бидете споменати во краткиот опис за ГРУПАЦИЈАТА.
Ние од Групацијата вашата иницијатива за поврзување нема да ја поречеме и да ви го одземеме тоа што сте го сториле.
Соопштението мораше да го издадеме за да ги решиме дилемите кај луѓето.

06 јули во 14:09


Quote:Zoran Siljanoski: Jovane od kade vi se ovie informacii za mojot dobar prijatel jas bi sakal g-dinot Trajako Tarajkovski na ova da dade odgovor ili komentar prosto sum vcudoneviden od ovie informacii sto mozebi i ne treba da stojat na dzidot!!!!
06 јули во 15:17 ·


Quote:Jovan Poprusev: Јас дадов линк: http://www.kotle.ca/index.php?option=com...2&Itemid=3
oд кој се гледа краток опис за ГРУПАЦИЈАТА.
Сајтот на ГРУПАЦИЈАТЕ e:
http://www.kotle.ca/
Јордан Петровски-Црни ги одржуваше/одржува контактите со Трајко Трајковски.
На сајтов постои и форум за дискусија
http://www.forum.kotle.ca/
06 јули во 15:47


Quote:Trajko Trajkovski :Prvo trebe da se osnova nacionalen sud vo Makedonija
I pred nego da se proiznesat site zlocini sto se napraveni od strana na VLADEACKA KLASA.
Isto taka da se rasprava za velepredavstvo na Makedonska drzava.OD STRANA NA LICA KOI GO IZVRSIA ...TOA I POVECE DA NIKOJ NE POMISLI
DA VISI TAKVI DELA .Tuka spada pdpisuvanje na OHRIDSKI DOGOVOR
Toj sud treba da gi odmeri kazni i das vovede kazna Vesanje na BANDERI kako vO Tursko da nikoj povece ne pomisli da gi predava Makedonski nacionalni interesi. A ne nekojsi ako im se spomenat da treba da se kaznat da gi brani.Mene nikoj nemoze da me zamolci niti pak sum necij opinok da moze da mi nareduva dali nekoj da kritikuvam ili da predlagam kazna za ona sto sego storile predavnicite.Imame pravna drzava pa koga padnat predavnici od vlast Ce gi stavime i niv pred sud i toa MAKEDONSKI NACIONALEN SUD Glasila nese da se zamolcuvat luge tuku da dejstvuvat
Da moze Makedonija da se opravi Ti JORDANE A NE JOVANE KAKO SI GO STAVIL IMETO JAS I TI NEMAME NISTO ZAEDNICKO Teraj sija rabotata i ne moze ti mene da mi nareduvas dali daq gi osuduvam zlocincite i predavnicite na tvojata strana dali si objavil nesto i ako ti pustiv NESAKASE STO SEGA TI I NA DRUGI STRANICI NEKOMU CE NAREDUVAS KOJ STO CE KAZE ZNACI TI STANA UDBIN PANDUR.AKO TI SE NE DOPADA MOJA KRITIKA NE CITAJ JA kAKVA GRUPACIJA SME JAS I TI DA NEMAME FABRIKA ZAEDNICKA STO MISLIS PA MOI KOMENTARI IMA PREKU 25 OBJAVENI NA STRANICI.Utrinski vesnik .Vreme Nova Makedonija i drugi i toa sto se vnatre vo Makedonija a ne ti od nadvor imas li si stranica imas teraj si rabota Ja i ti nesme nikakva grupacija po nikakva osnova Ti raboti kako te uci pamet Ti davam do znaenje nikogas povece da ne te cujamda delis pamet socuvaj go za tebe i ge pikaj se kade netie mesto
Ti zivees uste vo vreme na komunizmot so tvoeto razmisluvanje
06 јули во 16:50


Quote:Zoran Siljanoski: G-dine Jovan Poprusev kako sto se predstavuvate a vaseto ime i prezimee Jordan Petrovski a vasata sopruga se vika Snezana Petrovska i po poteklo ste od Kumanovo za vas sakate nalutete se ili ne no i za vas imame drugi pointeresni podatoci za vaseto minato i kako ste se steknale so fabrikata sto momentalno ja poseduvate vo Kanada zaboravivte deka i nie sme bezbednosni strukturi pa proveruvame se ne treba po moemislenjekako pravi makedonci da e napadzame i navreduvame treba da se obedinuvamekade i da sme !!!Pozdrav i sekoe dobro!!!!
07 јули во 09:35

За проверка на веродостојноста тука:


Quote:Jovan Poprusev: 07 јули во 19:00
Jovan Poprusev Бидејки немам креирано моја страница на ФБ за да ви одговорам ке ја искоистам страницата на ГРУПАЦИЈАТА, страницата Ј.Попрушев. Јас како Јордан Петровски ЦРНИ никогаш не сум се сокривал зад никого и зад ништо. Во обракјањето од име на ГРУПАЦИЈАТА стоеше многу јасно дека јас сум бил задолжен за контактите со Трајко Трајковски, од ова појасно здравје... Види повеќе.
Јас на Трајко Трајковски во телефонски разговор му обрнав внимание (добив задолжение) дека неговите писаниа во врска со ЕУ, НАТО и САД се спротивни од ставовите и сознанијата кои ги има ГРУПАЦИЈАТА.По изнесениот од него став дека тоа е негово мислење и убедување ГРУПАЦИЈАТА мораше да се огради. Оградувањето имаше за цел да ги сочува контактите и врските кои ги имаат членовите на ГРУПАЦИЈАТА со некои влади на земјите членки на НАТО.
Во постапката на ГРУПАЦИЈАТА нема ништо спорно ниту недемократско.

Сега околу личниот дел.

Кога веке вие ја превземате улогата на потпарол на Трајко Трајковси би ве замолил да ми појасните некои нејаснотии:

1. Соопштението бр.1 од ГРУПАЦИЈАТА е на ФБ на зидот на страницата што ја користи ГРУПАЦИЈАТА и сајтот на ГРУПАЦИЈАТА:http://www.kotle.ca/ . Зошто Трајко ја користи вашата страница за да одговори на СООПШТЕНИЕТО???.

2. Вашето објаснување господине Сиљановски која ми е сопругата од каде сум, дали треба да го разберам како закана.... Ке ликвидирате некој мој близок!!!!! ме вракјатe господине Сиљановски десетина години наназад во времето кога Мујо, Шинтер, Југ...се обидуваа да ме замолчат....

3. Кај мене е многу јасно КОИ И ЧИИ БЕЗБЕДНОСНИ СТРУКТУРИ МЕ СЛЕДЕЛЕ И СЛЕДАТ,ПРОВЕРУВАЛЕ И ПРОВЕРУВААТ, дали ги коистите услугите на тие структури!!!!

4.Зошто не ги публикувате документите и сознанијата од моето минато и документите и сознанијата затоа како сум се стекнал со "фабриката" во Канада. Сокривањето на криминални дејаниа е соучесништво во криминалот.


Quote:Zoran Siljanoski: 07 јули во 19:42 Dlaboko vi se izvinuvam za nedorazbitanjeto kako prvo nikoj ne spomna nokakva likvidacija na nikogo samo celta ni bese da go kazete pravoto vase ime i prezime jas vo toa ne vidov nisto loso so zlonamera , a kako vtoto ja spomnav vasata sopruga poradi toa da vi kazam deka imame informacii koi ste , a za fabrikata sekoja cest milo mi e i drugi nasi Makedonci da bidat uspesni kako vas no jas na Trajko prvo ne sum mu potparol bideci jas licno imam konsultanti i ppotparoli koi moite stavovi za OBEDINETA MAKEDONIJA GI ISKAZUVAAT javno pa bisakal kako procuen Makedonski biznismen kako patriot del od vasiot biznis da go preflite tuka vo Makedonija so toa cedokazete koi ste i sto mislite bideci takvi ludze kako vas znaete sami kolku na makedonija i na makedonskiot narod im se potrebni za razvoj na ekonomijata e razbira i za vrabotuvanje bideci stapkata kako to kazuvam ja nadminuva mozebi i 40% nevrabotenost i se ova srto momentalno se raboti e so poslednata sila i mozeme kako teritorijalno sekako i ekonomski ova zemja da ja doneseme do totalen haos kako sto e i uste poloso. Pa bi ve zamolil uste ednas da ne mi se lutite sakam pak da ostaneme dobri prijateli ne samo na fb i koga ce dojdete tuka milo ce mi bide i licno da se zapoznaeme i imame mnogu raboti za razgovor se razbira pozitivni se razbira toa e vasa volja ako sakate jas ce vi ostavam moi telefoni pa koga ce dojdete tuka kako sto kazav bas bi sakal i licno da se zapoznaeme !!!!Uste ednasvi se izvinuvam na nedorazbiranjeto!!!So pocit Zoran Siljanoski momentalno predsedatel na nezavisniot sintikat na agencisko obezbeduvanje na RM vo sklop na site bezbednosni strukturi vo R.Makedonija!!!Pozdrav do vas i do vaseto semejstvo i vi posakuvam senajubavo i sekoe dobro!!!


Quote:Zoran Siljanoski :
08 јули во 09:40 So pocit ocekuvav povratno da receme pismo ili komentar ili uste stemi luti? POZDRAV!!!


Quote:Jovan Poprusev: 08 јули во 12:58 Почитуван господине Зоране

Нема зошто да ми се извинувате. Не сте ја разбрале консталацијата и начинот на работа-комуникацијата со јавност на ГРУПАЦИЈАТА и заради тоа сте помислиле дека го задскривам мојот идентитет.
Ке ви повторам, страница Јован Попрушев на ФБ е страница на ГРУПАЦИЈАТА.

Моето вракјање во Македонија е невозможно од проста причина што јас сум во Канада како лице со одобрен политички азил од Канадската власт. Лице кое било прогонувано како идеолошки и политички несисомисленик на СДСМ. Непревземањето никакви чекори на двете наводно ВМРО ски влади да се расчисти со структурите кои ме прогонуваа и на кои главна задача и цел им беше да го попречат и попречуваат ОСАМОСТОЈУВАЊЕТО на Македонија ми е показател дека во Македонија нема што да барам и онаа што е најважно отука можам многу повеке да сторам. Затоа активно пишувам во весниците во Македонија до институциите на ЕУ, на Белата Куќа.
За контактите. Јас сум отворен и подготвен да контактира со сите. Не се срамам да му погледнам секому во очи. За вас ако сакате да ме контактирате можете да го користите мојојот емаил: jordanpetrovski@hotmail.com и да sирнете и во вториот дел на нашиот сајт, на форумот: http://forum.kotle.ca/index.php
Нашиот сајт е отворен за сите , ако имате соопштенија, пораки, материјали од вашите активности можете да ги објавите кај нас.

пс. доцнењето со одговорот е од технички причини.

поздрав


Quote:Zoran Siljanoski :08 јули во 14:00 Vi blagodaram na razbiranjeto i jas potpolno vas ve razbiram ,a za materijali sto treba da se objavat imam mnogu za mnogu nasi predavnici kako od sega takanarecenoto VMRO i se razbira za SDSM.......
04-08-2010, 05:41 PM
Reply