Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.83 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Платформата на ВМРО-СМД
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

(04-07-2010, 02:54 PM)афион Wrote: Афионе,!!!!!!

1. Треба да дадеш увод/ коментар на темата што ја отвораш.

2. Да објасниш каква врска има ВМРО СМД со дневната ПОЛИТИКА ВО МАКЕДОНИЈА.[Image: 34751_1515887584310_1448079960_31401966_1090448_n.jpg]
[Image: 34751_1515887544309_1448079960_31401965_3426478_n.jpg]
06-07-2010, 12:00 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#2

(04-07-2010, 06:10 PM)афион Wrote: ВМРО-БНД е наследник на ВМРО-СМД. Затоа во почетокот кон името на оваа партија било додадено името „Сојуз на македонските друштва“ (ВМРО-СМД) со намера таа да се потврди како „легитимен наследник на македонските емигрантски организации“ и на ВМРО на Тодор Александров и Ванчо Михајлов.

ВМРО-СМД е основана на 15-16 декември 1989 година во Софија како Сојуз на Македонските Културно Просветни Друштва. Во јануари 1990 година кратенката ВМРО се јавува за прв пат по 56-годишен период на забрана. Инаку, после превратот од 19 мај 1934 година ВМРО била забранета во Бугарија. Во почетокот ВМРО-СМД е невладина организација која што се залага за „решавање на македонското прашање“.

Се прогласува како "непартиска, самостојна и независна организација, обединувајќи ги на патриотитски и демократски темели претставниците на македонските бегалци, на нивните деца и на сите родољубиви Бугари, кои што се спремни да ја штитат бугарската национална кауза во Македонија. Официjaлно објавената цел на ВМРО-СМД е комплетното и трајно решавање на македонското прашање врз темелот на историската вистина, политичката правда и меѓународните договори. ВМРО се бори против денационализацијата и асимилацијата на бугарското население во Вардарска и Егејска Македонија."

Во 1999, го променува името на ВМРО-БНД и се претвора во политичка партија.

Првиот лидер на ВМРО-СМД е доцентот по историја од Софискиот универзитет "Свети Климент Охридски" Димитар Гоцев од Панчарево, општина Пехчево. Во 1992 г. претседател на ВМРО-СМД е Стојан Бојаџиев од Егејска Македонија. Во 1995 г. Бојаџиев навршува 80 години и на конгресот во Ќустендил се повлекува од претседателството. Од 1995 до 1997 г. организацијата се води од тројца сопретседатели: Красимир Каракачанов, Рајна Дрангова (внука на полковник Борис Дрангов) и Евгени Еков.

Во 1997 година претседателското место го зазеде Красимир Каракачанов, којшто и денес раководи со организацијата.
06-07-2010, 12:01 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#3

(04-07-2010, 06:21 PM)афион Wrote: Прочитајте ја програмата на партијата на македонските бугари и кажете што има врска таа со денешните постапки на челниците на оваа партија.А каква врска има со дневната политика во Македонија е смешно да се праша затоа што константно се негира македонецот од страна на овие македонски бугари.Па малку да видиме што тие мислеле и што за нив претставува ВМРО,и како тие можи да се наследници на историското ВМРО кое се залагало за независна Македонија,а не за обединета Бугарија.


Постираното можеш да го ставиш во веке постоечката тема за Македоско-Бугарските односи или да отвориш нова тема на подфорумот ВЕСТИ ОД СВЕТОТ. Доколку не го сториш тоа сам, ТЕМАТА КЕ БИДЕ ИЗБРИШАНА.
06-07-2010, 12:02 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

(04-07-2010, 06:26 PM)Paradigm Wrote: Убава тема,само както и модераторите направиле забележка не се знае какво иска автора на да каже, да свърти темата в некое направление.
Айде аз да питам нещо автора.Всички знаеме в Македония има десетки организации кои използват кратенката ВМРО(ДПМНЕ,НП и т.н.)
Афион сам спомна внучката на полковник Дрангов, ръководител на 11 македонска пехотна дивизия в състава на Българската армия през ВСВ.Аз бих добавил още внучката на Тодор Александров, а така също и Христо Матов (син на Милан Матов),който беше юрист на ВМРО-СМД.
В София живее и е председател на СМО(Съюза на Македонските Организации) Николай Тошев,който е внук на македонския революционер Пере Тошев.Ето една негова изява от откриването на споменика на Ванчо Михайлов във Велес.Е, сега аз да питам защо всичките тие и много други наследници на велики македонски родове живеят в София и се борат за българската кауза и в една или друга степен са участвали в основаването на ВМРО-СМД и са видни дейци на ВМРО,а същото не може да се каже за ВМРО-ДПМНЕ,което беше проект на сръбските тайни служби?!
06-07-2010, 12:03 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#5

(04-07-2010, 07:03 PM)Paradigm Wrote: Еве ти е афионе внуката на Гоце Делчев,коя живее в Благоевград.И она не може да търпи сърбокомунистическата власт в Македония.Кога я праша Веско каква се осека по националност,она вика егейка Icon_wink
В България живеят наследници на фамилиите Станишеви,Занешеви,Крапчеви,Пиперевски,Мисиркови,Вапцарови, Марковски и още много много други.
Кои от наследниците на личности от историческото ВМРО взеха участие в основаването на ВМРО-ДПМНЕ това е прашането...
06-07-2010, 12:03 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#6

(04-07-2010, 07:17 PM)Paradigm Wrote:
(04-07-2010, 06:21 PM)афион Wrote: Па малку да видиме што тие мислеле и што за нив претставува ВМРО,и како тие можи да се наследници на историското ВМРО кое се залагало за независна Македонија,а не за обединета Бугарија.
Аз мога да ти дам нещо за размисъл еден правец Icon_winkПа ти сетне сам отговори си на твоето прашане каква връзка има ВМРО-СМД с историското ВМРО
[Image: 29455_1499357683830_1230784668_31479673_7052660_n.jpg]
Конгрес на българските конституционни клубове - Солун, 26 август 1909 г.
Союзот на българските конституционни клубови e българска политичка партия, создадена во Османската империя от минали во легалност членови на десницата во Внатрешната македоно-одринска револуционна организация. Целта на организацията е формулирана така:

„Българскиот конституционен клуб има за цел: а) да даде гражданско и политическо возпитание на българскиот народ во духот на конституционните свободи – областно самоуправление на Македония и Одринско; б) да пази и развива българската народна култура.“
Членовите на Централното биро и основатели:
1) Тома Иванов Карайовов от Скопие - Вардарска Македония;
2) Владимир Руменов от Крушево - Вардарска Македония;
3) Тодор Лазаров от Щип - Вардарска Македония;
4) Георги Кулишев от Дойран - Вардарска Македония;
5) Георги Баждаров от с. Горно Броди - Егейска Македония:
6) Кирил Пърличев от Охрид - Вардарска Македония;
7) Андон Димитров от с. Айватово - Егейска Македония;
8) Христо Иванов Батанджиев от с. Гумендже - Егейска Македония;
9) Симеон Радев от Ресен - Вардарска Македония.
06-07-2010, 12:05 PM
Reply