Добредојдовте
 • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
 • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
 • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
 • 6 Vote(s) - 2.33 Average
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ј.ПЕТРОВСКИ И ПОЛИЦИСКО-КРИМИНАЛНОТО ПОДЗЕМЈЕ И НАДЗЕМЈЕ ВО МКД
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#21

(21-08-2010, 03:31 PM)Solenik Wrote:
(21-08-2010, 03:17 PM)NACIONALIST Wrote:
(21-08-2010, 03:12 PM)Solenik Wrote: Слушај Друже, ќе ти дадам совет кој ќе ти служи во животот: Цени ги луѓето спрема делата, не спрема зборовите.
На Љубчо му е најмал гревот што јаде бурек околу бугараштината. Неговото предавство е тоа што ги остави комуњарите да си тераат по старо. Ни го сврте грбот на нас старите ВМРОвци и го предаде името и идеалот, се здужи со бандитите - па затоа сега тропа глупости дека бил бугараш. Ианку, и тоа е лага - каде е вистинскиот доказ дека тој станал Бугарин? Се зборува за некаков пасош, но никој го нема видено.


Jas sto treba tatarinot da napravi za da mu veruvate deka e tatar, javno na emisija izleze mislam deka bese vo centar so Vasko Evtov i javno kaza deka e tatar so tararski pasos i koj treba da go vidi toj pasos koga javno kaza deka go ima i sto treba uste poveke da s ezboruva, a za toa sto prasuvas koi se zaslugite na Gruevski?? gi ima mnogu, samo vie so temnite naocari nemozita da gi vidite.

Околу Љубчо, повторно ја промашуваш целта: неговите денешни бљувотини околу бугараштина се шминка, па и да се вистина - каква последица имаат кон државата? Тој Република Македонија не ја припои на Бугарија додека беше премиер, така да неговите лични сентименти кон таа држава се небитни. Љубчо го знаев лично во неговите денови дури да стане Премиер и можам со главата да гарантирам дека тогаш кај него немаше ни грам бугараштина. Суди го човекот по делата, не по зборовите! Нека го ПОКАЖЕ Бугарскиот пасош!!
Проблемот е што тој продолжи со пљачкањето на државата, дозволи да се случи Татковинската војна (за која сум сигурен дека си го поддржал Љубчо тогаш - "за да им ја ебе мајката на Шиптарите") и Рамковниот Договор, проблемот е што не стори ништо да го поврати името и знамето, за се реши со криминалот и да почне демократија и просперитет. Ова денеска го работи и твојот нов идол Грујо.

Quote:Ова пак прескокна да ми го одговориш. Ти го зголемив и обележав црвено да ти е полесно да го прочиташ:

Сум те прашал неколкупати во минативе осум месеци да ми објасниш кои се големите подвизи, резултати и постигнувања на Грујовски во изминативе 4 години октако е премиер? Ако ми дадеш одговор на ова прашање ти го гарантирам мојот глас за Грујо на следните избори. Еве ти прилика да бидеш заслужен "војник" и да сториш нешто продуктивно за твојот привемен бог.

Штом ги има толку многу, нема да ти е тешко да наброиш барем 5-6!
Адје да видам список, друже.

Еве, јас ке му помогнам на Наци. Груевски го реактивира процесот на рејугословенизација на МК.Второ, организираниот криминал си тече и понатаму. За другите нека каже НациIcon_lol
21-08-2010, 08:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

(27-08-2010, 01:03 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:С П А С И Т Е Л И С А М О Ч И И ????


"НИКОЈ НЕМА ПРАВО ДА ПРЕГОВАРА ЗА МОЕТО ИМЕ!" - гласи слоганот на ММДЧП од Канада. Многу убав слоган и што е најважно со патриотски тон. Но, кога ќе се гребне малку подлабоко за да се видат активностите на носителот на идејата, веднаш се доведува во прашање добронамерноста и вистинитоста во наводната загриженост за Македонија и Македонците од страна на носителот на идејата - Македонското Маѓународно Движење за Човекови Права. За да се стане јасно ќе цитирам дел од еден текст на новинарот Цветин Чилиманов кој многу уваво ги отсликува "времето, просторот и причините":

"Ги има барем 25.000. Можеби дури и 40.000. Во секој случај ги има колку еден просечен македонски град, а по број на вработените, дневниот промет и влијанието се една од поголемите индустрии во државава. Секако, зборуваме за кодошите, шпионите, агентите на Службата. Преку ден работат како професори, новинари, пејачки, доктори, академици, фризерки, писатели, цариници, адвокати, службеници, обвинители, судии, боеми, бармени, чистачки... Живеат нормални животи, додека не падне команда. Тогаш, како во филмот во кој Чарлс Бронсон брка хипнотизирани руски агенти распоредени низ САД, некој им се јавува на телефон. Притоа можеби првин им ги чита гореспомнатите стихови на Роберт Фрост, а можеби не губат време на поетски глупости, туку веднаш преоѓаат на работа. Во секој случај, нашиве хипнотизирани кодоши се будат како од сон. Разговорот завршува, а на крајот хипнотизираниот кодош се потсетува дека, што и да направил, неговата работа продолжува, дека останува на линија. Ремембер Трпе, ју хев мајелс ту го бифор ју слип... И, по спуштањето на слушалката, разни нешта се случуваат."

Групацијата на Ветерани Дисиденти
Јордан Петровски


Овој коментар на Ченто на нашиот текст за акцијата што ја поведоа неколку организации текстот од форумот воденица ми го испрати еден пријател.


Quote: [Image: image.php?u=3&dateline=1257545144]Ченто
За работите да бидат појасни, многу е битно да се наведе кој е тој што е потпишан во име на оваа гЛупација на Ветерани Дисиденти...

Точно е дека Јордан Петровски е следен од Службата за безбедност и контраразузнавање, но треба да се знае дека тоа следење е заради сомнителните врски на ова лице со бугарските власти... Во неговото досие стои дека семејството Петровски не ужива углед во Куманово, поради тоа што за време на Втората светска војна не учествувало во НОБ и се тврди дека причина за тоа е што таткото на Јордан, Душан, работел во бугарскиот комесаријат во Куманово за време на војната...

Инаку, активностите на Јордан Петровски на форумот Воденица, а и на некои други форуми, се сведуваат на хистерична одбрана на Спаска Митрова, Виктор Канзуров, Драги Каров (кој што во својот двор во Велес постави споменик на Тодор Александров - на фотографиите се гледаат неколку десетици развиорени бугарски знамиња) и многу други пријатели и соработници на софиската ВМРО-СМД!

Од се' она што имам слушано и читано за Јордан Петровски, и јас им се придружувам на оние кои што мислат дека неговите бизнис врски со Бугарија, за кои што и тој самиот многу пати раскажувал, биле само параван за потекло на големите пари со кои што располагал... Тие пари мислам дека биле наменети за приклучување на 'новата' самостојна Македонија кон Бугарија... Знам многу интересни детали за контактите на Јордан Петровски со Огњан Петров, службеник од бугарската влада (мислам дека бил 'формално' началник во Министерството за трговија на Бугарија), но не би ги изнесувал затоа што немам никакви докази кои што би можел да ги презентирам... Како и да е, Службата за државна безбедност имаше потврдени сознанија дека тој Огњан Петров е агент на бугарската тајна служба, а за честите контакти со него пишува и во досието на Јордан Петровски!


Ке искоментирам само еден дел затоа што тој дел е многу интересен. Во него е содржана целата филозофија на работата на полициско политичкото подземје. Еве го објаснувањето:

Quote:Obavještajno sigurnosne službe obično imaju više odjela ili mreža čiji pripadnici se međusobno ne poznaju. Odjeli su; odjel za mobilizaciju i obuku, odjel za prikupljanje i analizu podataka, odjel za širenje dezinformacija što rade agenti dezinformatori, odjel za provokacije što rade najtajniji agenti provokatori ubačeni u redove potencijalnog protivnika, odjel za planiranje, odjel za terorističke operacije i odjel za unutrašnju zaštitu.....
Najtajniji status obično imaju agenti provokatori koji se mobiliziraju između natprosječno inteligentnih osoba čiji psihološki profil ukazuje na psihopatski ili šizofrenički poremećaj osobnosti s prenaglašenom potrebom za moći, a njihov motiv za suradnju s obavještajno sigurnosnim službama je pomoć u realizaciji moći. Pojedinci sa znatno oslabljenim biološkim, psihološkim ili duhovnim mehanizmima obrane od zla, bilo zbog nasljednih osobina, bilo zbog nekog oboljenja ili šoka u djetinjstvu, postaju cilj kadrovika koji ih pronalaze najčešće među starijim maloljetnicima iz nesređenih obitelji, između siročadi ili izvanbračnom djecom, koja su odrasla bez osjećaja obiteljske ljubavi, te koji su kao takvi odlična sirovina koju je lako pretvoriti u robote programirane za beskrupulozno osvajanje moći. Ovakvi agenti, s dobrom obukom iz područja psihološko političkog djelovanja, ubacuju se u protivničke obavještajne, političke, vojne ili terorističke skupine, gdje glumeći ideološku, nacionalnu ili vjersku isključivost i radikalizam nastoje izbiti na vrh organizacija u koje su se ubacili. Pri tome ih se potiče na beskrupulozno istiskivanje svih konkurenata za vodeće položaje koristeći sva sredstva, a pri tom im pomažu agenti dezinformatori koji šire dezinformacije o njihovim konkurentima, pri čemu se nastoje stvoriti frakcijske borbe. Dezinformacije se pažljivo doziraju, pri čemu se umataju u ambalažu od mnogo točnih podataka koje se mogu provjeriti, ili koje su opće poznate. U ovakvim kampanjama dezinformiranja agenti dezinformatori najčešće se služe medijima......
Ovakva dezinformacijska kampanja može se provoditi preko medija ili preko mreže terenskih «dobro informiranih tračera», a kad se širi preko medija odvija se obično u tri koraka:

1. dostavljanje medijima istinitih kompromitirajućih podataka o napadnutim osobama,

2. medijski napad podatcima koji su samo djelomično istiniti,

3. otvoreno zagovaranje rušenja pojedinih političara i stranaka.

Kad se ne mogu naći nikakvi argumenti kojima bi se napao protivnik, nastoji ga se otvoreno ismijavati organiziranom kampanja širenja neugodnih anegdota, viceva, skečeva i satira kojima se omalovažava protivnik, ili netko od članova obitelji i najbližih suradnika.


Дали случајно ја користи Ченто или е дел од обука низ која поминал незнам. Но кога ке се прочитаа горенаведените карактеристики и ке се спореди со Чентовото однесување на форумот како администратор и корисник не еден куп никови...... Но да тргнеме по ред, Ченто вели: "Знам многу интересни детали за контактите на Јордан Петровски со Огњан Петров". Значи ако знае постојат две можности: да бил присутен кога се остварувани тие контакти или пак треба да постои човек кој му ги пренел/раскажувал за тие контакти. За да на оваа тврдење му даде вистинитост и сериозност објаснува кој е Огњан Петков (мислам дека бил 'формално' началник во Министерството за трговија на Бугарија).!!! И сега врвот на пефидноста "но не би ги изнесувал затоа што немам никакви докази кои што би можел да ги презентирам". Како што напишав погоре Ченто или присуствувал или информациите за средбите мои со Огњан Петков му ги пренел човек кој постои. Така да доволно е да појде во СДБ и да се пријави со име и презиме и да каже се. Што е разговарано на средбите, кога се одржале средбите, место, ден, час, кој уште присуствувал. Кој ми биле соработниците. СДБ во работата најмногу користи соработници-кодоши врз база на чие сведочење поднесува кривична пријава, така да негледам што е спорно, своите сознанија Ченто под полно име и презиме да ги пренел на СДБ, изнел во весник или на форумот. Сепак само луд човек може да поверува дека САМ сум можел да го срушам уставниот поредок на Македонија-значи сум морал да имам соработници, Ченто сигурно знае неко од нив!!!!?????
Но има и уште нешто.!!! СДБ вели: Иако беа превземени мерки и активности (следење, оперативно технички мерки...) не беа во целост потврдени сознанијата и податоците поради кој беше заведен.....и носат решение за прекин на следењето:

[Image: 35ddqpl.jpg]

Значи Ченто има сознанија до кој не можела да дојде СДБ а СДБ ме следела на секој чекор, ми ги прислушкувала телефоните, ми биле озвучени и куќата и работните простории и ресторанот, ги снимале аудиовизуелно и фотoграфски сите мои средби и не собрале докази да ми поднесат кривична пријава и да ме осудат. За чија служба работел Ченто???? Kоја е таа служба која дошла до информации за мојата антимакедонска дејност ама не и ги доставила добиените сознанија на МАКЕДОНСКАТА СДБ.?????
29-08-2010, 05:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#23

Добро, што имам јас што ви правам линк на вас двајцатаMusic4
29-08-2010, 07:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

(29-08-2010, 07:32 PM)hristo Wrote: Добро, што имам јас што ви правам линк на вас двајцатаMusic4


Па ако сакаш да имаш, ако си чесен и висински Македонец, ке треба оваа изјава на Ченто да ја испратиш на СДБ, за да кога ке дојде Ченто во Македонија го повикаат на муабет а на тебе можеби СДБ ке ти даде медал. Да се разберат зошто и за кого Ченто премолчувал така важни работи, работи во интерес на Македонија. Со своето молчење Ченто дозволил да добијам политички азил. Азилот кој го добив се одрази лошо на имиџот на Македонија и Бранко Црвенковски, Македонија влезе во кругот на земјите каде што нема демократија. Тука пак во Канада сум поопасен, го донесовме Грујо и направивме детален план на заговорот за рушење на уставниот поредок и еве и сам гледаш а сигурно и чусвствуваш Македониа е скоро Бугарска.

Можеби ти ако не сакаш Hristo, постот на Ченто ке го видат Alexandro, Sвонко, аргентинците, афифионче, АБЦ....и тие ке го алармираат СДБ. Tака тие ке го исполнат ветувањето дека ке направат се да ми се одземе азилот.
(This post was last modified: 29-08-2010, 08:06 PM by ЈорданПетровски.)
29-08-2010, 08:04 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#25

(29-08-2010, 08:04 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(29-08-2010, 07:32 PM)hristo Wrote: Добро, што имам јас што ви правам линк на вас двајцатаMusic4


Па ако сакаш да имаш, ако си чесен и висински Македонец, ке треба оваа изјава на Ченто да ја испратиш на СДБ, за да кога ке дојде Ченто во Македонија го повикаат на муабет а на тебе можеби СДБ ке ти даде медал. Да се разберат зошто и за кого Ченто премолчувал така важни работи, работи во интерес на Македонија. Со своето молчење Ченто дозволил да добијам политички азил. Азилот кој го добив се одрази лошо на имиџот на Македонија и Бранко Црвенковски, Македонија влезе во кругот на земјите каде што нема демократија. Тука пак во Канада сум поопасен, го донесовме Грујо и направивме детален план на заговорот за рушење на уставниот поредок и еве и сам гледаш а сигурно и чусвствуваш Македониа е скоро Бугарска.

Можеби ти ако не сакаш Hristo, постот на Ченто ке го видат Alexandro, Sвонко, аргентинците, афифионче, АБЦ....и тие ке го алармираат СДБ. Tака тие ке го исполнат ветувањето дека ке направат се да ми се одземе азилот.

Ајде по редIcon_lol
1. Да си “ чесен и вистински Македонец“, денеска, во жална Македонија ( впрочем, така било секогаш) е опасна работа...и неисплатива. Shok

2. Ако јас ја испратам ова изјава на Ченто, тогаш, ке му ја дигнам цената кај неговите т.е. ке му направам подоброIcon_wink

3.А на муабет Ченто и така ке биде повикан...за да реферира и да се направи стратегија за идните активностиIcon_lol

4.Ченто ова изјава ја дава за “ внатрешни потреби“ за да твојот случај се минимизира а тебе омаловажи и дискредитира.

5.Да, проблем е твојот азил. Не си ни свесен колку тој азил е погубен за имиџот на Мк во светот. Сите позитивни активности на булумента македонкси политичари и дипломати ти ги фрлаш во дупка. А, од друга страна не смеат тоа да го разгласат пошироко во македонката јавност за да вистината за тоа не почне да делува негативно на свеста на обичниот МакедонецShok затоа ти праќаат службеници по, тоа, форумите за да те морално и политички унакажат. А, ти им , сепак, правиш добро...оти на твојот азил ти издржуваш 10-ина семејства...кои без тебе и твојот азил, можеби би останале без парче леб...прогласени како технолошки вишокJeee( да им бараш процентIcon_lol)

6. Во Канада си најопасен, зошто можат само да ти плукнатYeaYea

7. А, ние макдонските деца се учиме на твојот пример и, најважно, разбираме дека твојата борба е исправна и не е залуднаYeaYeaYeaJeeeJeeeJeee
30-08-2010, 11:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

(30-08-2010, 11:24 PM)hristo Wrote: Ајде по редIcon_lol
1. Да си “ чесен и вистински Македонец“, денеска, во жална Македонија ( впрочем, така било секогаш) е опасна работа...и неисплатива. Shok

2. Ако јас ја испратам ова изјава на Ченто, тогаш, ке му ја дигнам цената кај неговите т.е. ке му направам подоброIcon_wink

3.А на муабет Ченто и така ке биде повикан...за да реферира и да се направи стратегија за идните активностиIcon_lol

4.Ченто ова изјава ја дава за “ внатрешни потреби“ за да твојот случај се минимизира а тебе омаловажи и дискредитира.

5.Да, проблем е твојот азил. Не си ни свесен колку тој азил е погубен за имиџот на Мк во светот. Сите позитивни активности на булумента македонкси политичари и дипломати ти ги фрлаш во дупка. А, од друга страна не смеат тоа да го разгласат пошироко во македонката јавност за да вистината за тоа не почне да делува негативно на свеста на обичниот МакедонецShok затоа ти праќаат службеници по, тоа, форумите за да те морално и политички унакажат. А, ти им , сепак, правиш добро...оти на твојот азил ти издржуваш 10-ина семејства...кои без тебе и твојот азил, можеби би останале без парче леб...прогласени како технолошки вишокJeee( да им бараш процентIcon_lol)

6. Во Канада си најопасен, зошто можат само да ти плукнатYeaYea

7. А, ние макдонските деца се учиме на твојот пример и, најважно, разбираме дека твојата борба е исправна и не е залуднаYeaYeaYeaJeeeJeeeJeeeИмало уште една работа што Ченто не ја знае/знаел. Ченто може да биде повикан од Канадските власти и да биде казнет/осуден, да му се одземе Канадското држављанство и да биде депортиран, бидејки прикривал/прикрива докази за човек на кого тие му дале политички азил.
11-09-2010, 01:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

[Image: 2dburyd.jpg]


[Image: 2j0gzmv.jpg]


[Image: 19ms6f.jpg]
01-10-2010, 02:05 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#28

Јордан, одличен текст. Иаку искажан во сатирична рамка текстот , во најкратки црти, ја отсликува реалноста во МК, текот на настаните, актерите на драмолетката и нивна поврзаност. Едно останува најглавно. Ние задните 20-ина години сме НЕМАЛЕ македонска власт.Едни биле за Југославија ( Србија) поради идеологија, вторите поради криминалот... но никогаш не се бранел македонскиот државен интерес. Крајно време е да почнеме да работиме , таму каде е застането 1990 т.е. 1903 год. година. Од почеток... со нови луѓе кои немаат да ја прифатат соработката со српските кумови...туку, навистина, ке ја гледаат МК во редот на ЕУ и НАТО.
01-10-2010, 09:41 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#29

Joco ,
nemoj so "Bojkova carapa"premnogu kje im se ucini.
lol
01-10-2010, 03:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#30

(01-10-2010, 03:41 PM)montehristo Wrote: Joco ,
nemoj so "Bojkova carapa" premnogu kje im se ucini.
lol


ShokShokShokJeeeJeeeJeee


Имам една дилема, незнам дали Фрчолина ке одговори нешто. Што е твојата прогноза.??
(This post was last modified: 01-10-2010, 07:09 PM by ЈорданПетровски.)
01-10-2010, 07:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31

Quote:Зошто нема лустрација?
четврток, 30 септември 2010 20:06


Досијета на главните кодоши и на кодошените се во Белград!Зборуваме за кодоши и соработници, сакаме да ги откриеме и "казниме" за нивната активност. Дотука, декларативно, се е вред и е на патот кон ЕУ и почитувањето на резолуцијата за осуда на комунизмот. Ама, едно големо, ама, тоа треба да го сторат луѓе кои им давале налози и за чии кариери и идеологии, соработниците кодошеле.
За да се осигураат налогодавачите дека раката на правдата нема да стаса до нив, тие за да го спроведе законот за лустрација избраа самобендисан шутрак, кој за да ја покаже самобендисаноста се обидел како глумец, балетан, боксер и никаде не успеал. Обично таквите нарциси ги ангажира србокомунистичката тајна полиција. Дали овој нашиов шутрак е ангажиран од нив не сум 102% сигурен, ама н еми се верува дека е случајност одењето во политика на таков нарцис и времето кога е влезен во политиката.
Но, налогодавачите не би биле налогодавачи и во Караѓорѓево и во Титово и во Кирово време ако не биле претпазливи, па затоа донесоа и закон дека лустрација ќе нема по 1991 година. Наводно, 1991 година е избран демократ над демократите и донесен е демократски устав над уставите......

И сосема за крај. Овој имеил што го пренесувам во целост не е чудо над чудата, туку реална вистина за тоа кој се уште и како се грижи за нас:

From: arhivyu@eunet.rs Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели
To: jordanpetrovski@hotmail.com Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели
Subject: Re: dosije
Date: Tue, 1 Dec 2009 15:08:24 +0100

U vezi sa Vašim pismom od 30. novembra 2009. godine, obaveštavamo Vas da je potrebno da nam dostavite dopunu podataka koje tražite, gde ste bili zaposleni, zanimanje i dr, kako bi smo nastavili sa istraživanjem i dostavili Vam informaciju o traženom dosijeu ukoliko se nalazi u našim fondovima. Takođe Vas obaveštavamo da Arhiv Jugoslavije poseduje arhivsku građu od 1918. godine do 2006. godine i to uglavnom građu centralnih državnih organa.V.D. DIREKTORAMiladin Milošević

======================================================================

Во име на ГРУПАЦИЈАТА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ
ЈОРДАН ПЕТРОВСКИКонечно полициско политичкото подземје мораше да ја признае вистината. Нашиот притисок вроди со плод.


Quote:Информациите тука, досиејата во Белград


Досиејата на КОС од Третата армиска област на соработниците од Македонија, како и на тие од СДБ се префрлени во Белград. Имам сигурни информации дека тие не се уништени и оти сигурно се чуваат, вели Павле Трајанов


Во Белград има неутврден број досиеја на поранешни соработници на КОС и на Службата за државна безбедност (СДБ) од Македонија, кои по распадот на поранешна Југославија директно се носени во МВР на Србија. Тие се' уште се наоѓаат таму и не се префрлени во српскиот Државен архив за да може оттаму да бидат преземени од државните архиви на поранешните ју-републики, врз основа на Договорот за сукцесија.

Токму овие досиеја и имињата на нивните носители деновиве се предмет на „потсетување“ од пензионирани домашни припадници на безбедносните служби. Тие, според најавите, треба да ја дополнат листата од стотина поранешни соработници на тајните служби што беше подготвена во почетокот на осамостојувањето на Македонија. Каква ќе биде судбината на единствената листа засега е неизвесно иако препораките се таа да биде доставена до Комисијата за лустрација за да го помогне и олесни понатамошното спроведување на процесот. Списокот на кој се стотина поранешни, но и актуелни политичари, функционери, културни работници, новинари... секојдневно се дополнува од поранешните вработени во службите, кои имаат информации за лицата, но чии досиеја се во Белград.

- Досиејата на КОС од Третата армиска област на соработниците од Македонија, како и на тие од СДБ се префрлени во Белград. Имам сигурни информации дека тие не се уништени и оти сигурно се чуваат. Се сомневам дека Белград туку-така ќе ги објави нивните имиња по најавите дека е постигнат политички договор за јавно обелоденување на сите имиња на поранешните соработници. Нивен државен и стратегиски интерес е да не ги објават соработниците од овие простори зашто можеби се' уште им требаат и ги користат. Оттука многу значајно е нашето МВР официјално по службена должност да ги побара зашто со нивната активност се' уште имаат можност да ги држат и уценуваат нивните соработници тука - вели пратеникот и поранешен министер за внатрешни работи Павле Трајанов.

Во МВР не ни одговорија дали се подготвени по службена должност да ги побараат досиејата од Белград.

- Ако на некоја институција и' се потребни тие досиеја, МВР им е на располагање - вели Иво Котевски помошник-министер за односи со јавноста при МВР.

Директорот на Државниот архив, Зоран Тодоровски врз основа на сознанијата со кои располага од разговори со колеги од поранешните ју-простори тврди дека таквите досиеја не биле предмет на размена меѓу архивите.

-Таквата документација за соработниците на КОС и СДБ од сите поранешни републички центри била директно носена во МВР на Србија и се' уште е таму. Таа досега не била префрлена во српскиот Државен архив за да може од нив да ја побараме - вели Тодоровски.

Најавите за листа со соработници на КОС и СДБ, за пратеникот Стојан Андов претставуваат обид за дефокусирање на вниманието и за забавување на лустрацијата која е во тек.

- Во Белград има досиеја на соработници на тајните служби, кои кодошеле тука, а кои по службена должност заминале таму и продолжиле да кодошат. Но, никој нема да остане неоткриен. Очекувам до крајот на годинава Белград да ги објави имињата на сите поранешни соработници на тајните служби, вклучително и нашите. Ова не може да влијае на нашиот процес на лустрација зашто сите досиеја водени тука во оригинал или во копија се во Македонија - вели Андов.

Тој потсетува на законските одредби дека која било злоупотреба за да се прикријат документи значи кривична одговорност и затворска казна од четири години.

Наспроти Андов, историчарот и член на Комисијата за лустрација Ѓорѓи Малковски смета дека не треба да се надеваме оти Белград ќе ги обелодени имињата на соработниците на тајните служби што дејствувале во Македонија.

- Факт е дека се воделе досиеја за историски значајни личности од Македонија кои биле од интерес за некогашната Сојузна СДБ на тогашна Југославија. И тоа се правело за видни личности од сите поранешни републики. Колкав е бројот на таквите досиеја никој не знае и нема да се дознае. Единствено историчарите како научни работници би можеле да направат увид во нив за да може потоа да се направи споредба со досиејата со кои тука се располага - вели тој.


Предраг Димитровски
МАриела Трајковска

ИЗВОР
(This post was last modified: 05-10-2010, 02:34 PM by ЈорданПетровски.)
05-10-2010, 02:31 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#32

(01-10-2010, 07:07 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-10-2010, 03:41 PM)montehristo Wrote: Joco ,
nemoj so "Bojkova carapa" premnogu kje im se ucini.
lol


ShokShokShokJeeeJeeeJeee


Имам една дилема, незнам дали Фрчолина ке одговори нешто. Што е твојата прогноза.??

Зошто Фрчолиона не ти одговара. Те става на игнорIcon_lol Мора да е плаши од тебе. Таков јунак што на прва крева рака на противник...мора да е измочан во гаќи кога не се јавува. Или и сам знае дека тоа што си го напишал е вистинаJeeeJeeeYeaYea
06-10-2010, 02:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33

(06-10-2010, 02:40 PM)hristo Wrote:
(01-10-2010, 07:07 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: ShokShokShokJeeeJeeeJeee


Имам една дилема, незнам дали Фрчолина ке одговори нешто. Што е твојата прогноза.??

Зошто Фрчолиона не ти одговара. Те става на игнорIcon_lol Мора да е плаши од тебе. Таков јунак што на прва крева рака на противник...мора да е измочан во гаќи кога не се јавува. Или и сам знае дека тоа што си го напишал е вистинаJeeeJeeeYeaYea


Списокот Христо на тие што несмеат да одговорат секој ден е се подолг. Бадиала не е поговорката пред вистината и Боговите молчат. Баш сабајлево правев една анализа кого се споменувам во моите текстови во овие 12 години а сум добил само еден непотпишан одговор во "ДЕЛО". Чудно е што тие што ги споменувам се многу "лесни и брзи" на перото, пишуваат за се и сешто ама за директно врзани работи за нив молчат "ко да нису из ту".
Единствено кога ке најдат некои како Аргентинциве, Диневски.... или сега АБЦ и Звонко па преку нив да се обидат да пласираат по некоја лага.
06-10-2010, 03:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34

[Image: 2lk3zsw.jpg]


[Image: dnk203.jpg]
07-10-2010, 10:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#35

[Image: vo4dbs.jpg]


[Image: b9ehds.jpg]
07-10-2010, 10:44 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#36

Современите неутрални ( објективни) историчари ке се соочат со факт дека во современа МК има 2 истории. Една, лажна, монтирана, инконструирана по потреба на службите и другата реална, за која многу малку Македонци знаат. Овој твој последен текст во ФОКУС ја кажува вистината во МК. И, тогаш, впрочем како и секогаш, имало луѓе кои и мислеле добро на МК, но биле елиминирани од политичката сцена на МК. Нивната елиминација, и сеуште, држани по страна јасно укажува на силата на удба во контрола над МК. Кога таа група во Куманово ке се етаблира како дел од вмровското дејствување, кога такви групациј ке се етаблираат во СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ низ цела МК, е тогаш ке можеме да кажеме дека МК е влегла во демократски води.
08-10-2010, 11:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37

Quote:Белград ќе ги објави и нашите кодоши

Додека го подготвував законот, компетентни луѓе ми објаснуваа дека на сите наши кодоши досиејата им се овде. Некои имаат досиеја и во Белград, ако биле од интерес и на Белград. Добро е што Србија за неколку месеци ќе ги објави имињата на сите. Меѓу нив ќе излезат и нашите кодоши, вели Андов


Има или нема досиеја во Белград на лица од Македонија што соработувале со службите?

- Додека го подготвував законот, компетентни луѓе ми објаснуваа дека на сите наши кодоши досиејата им се овде. Некои имаат досиеја и во Белград, ако биле од интерес и за Белград. Во тамошните архиви има копии, или, пак, оригиналите се таму, а копиите се тука.Значи, тие соработници на службите можат да се откријат и кај нас, без да чекаме помош од Србија?

- Можат да се откријат и кај нас. Но помош од Србија е потребна бидејќи се зборува дека некои наши досиеја изгореле. Така што добро е Србија да ги објави имињата на сите соработници за кои има документи. Меѓу нив ќе излезат и нашите кодоши.


После Андов и министерката ни објаснува за белграските доисиеа:


Quote:РАЗГОВОР СО МИНИСТЕРКАТА ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ГОРДАНА ЈАНКУЛОВСКА

МВР нема надлежност за досиејатаЗа релативно кратко време двапати се сретнавте со својот српски колега Ивица Дачиќ. Дали во разговорите стана збор за досиејата на поранешните соработници на КОС и на Службата за државна безбедност?

- Во последниот период ние имавме неколку средби со министерот Дачиќ, тој беше во посета на Македонија, неодамна јас бев во посета на Србија, меѓутоа токму оваа тема не беше предмет на нашите билатерални разговори. Кога зборуваме за оваа тема треба посебно да се има предвид поставеноста на безбедносните служби во двете држави и целокупниот систем на безбедност, кој не е идентичен во Македонија и во Србија.

Дали тоа значи дека различната поставеност може да претставува пречка околу евентуалното преземање на тие досиеја, постои ли воопшто таква иницијатива?

- Не би требало да претставува пречка, бидејќи сите прашања што се од највисок државен интерес, без оглед на организациската поставеност на органите на управата, се решаваат низ билатерални средби и договори. Така што, доколку некоја институција од Република Македонија има интерес за одредена архивска документација од друга држава, низ институционални форми секако дека постои можност да бидат тие архиви побарани или, пак, да се изврши увид во нив.

Дали меѓу тие институции спаѓа и МВР, со оглед дека веќе постојат медиуми што пренесуваат делови од досиеја, што го девалвира и процесот на лустрација и личности?

- МВР досиејата ги предаде во моментот кога беше донесен Законот за отворањето на досиејата и оттогаш наваму досиејата може да се побараат, односно да се изврши увид во нив исклучиво преку Архивот на Република Македонија и по однос на сето она што е предмет на интерес, а датира од пред овој период. Значи, МВР, практично, е институција која во моментов нема надлежност за тие досиеја. Сепак, ние инсистираме дијалогот, разговорот, барањата да одат преку надлежни институции. (П.Д.)


Нивните обиди за манипулација меилов ги руши.


Quote:И сосема за крај. Овој имеил што го пренесувам во целост не е чудо над чудата, туку реална вистина за тоа кој се уште и како се грижи за нас:

From: arhivyu@eunet.rs
To: jordanpetrovski@hotmail.com
Subject: Re: dosije
Date: Tue, 1 Dec 2009 15:08:24 +0100

U vezi sa Vašim pismom od 30. novembra 2009. godine, obaveštavamo Vas da je potrebno da nam dostavite dopunu podataka koje tražite, gde ste bili zaposleni, zanimanje i dr, kako bi smo nastavili sa istraživanjem i dostavili Vam informaciju o traženom dosijeu ukoliko se nalazi u našim fondovima. Takođe Vas obaveštavamo da Arhiv Jugoslavije poseduje arhivsku građu od 1918. godine do 2006. godine i to uglavnom građu centralnih državnih organa.

V.D. DIREKTORA


Miladin Milošević
(This post was last modified: 12-10-2010, 02:53 AM by ЈорданПетровски.)
12-10-2010, 02:53 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#38

Quote:Која е вистината за ВМРО ДПМНЕ

четврток, 14 октомври 2010 15:06
УДБАШКОТО ДПМНЕ ЈА ПРОКОЦКА ШАНСАТА ШТО МУ ЈА ДАДЕ ВМРО ПРАВДА!!!По многу децении и тешки надмудрувања со комунистичката тајна полиција, раководството на ВМРО ПРАВДА, согледувајќи го моментот-распадот на Југославија, донесе решение на ДПМНЕ да му даде шанса да го продолжи континуитетот на ВМРО и така да се изборат за суверненоста и самостојноста на делот од Македонија кој се наоѓаше во составот на Југославија. Силите во ДПМНЕ кои беа инсталирани од УДБА многу бргу ја сфатија опасноста од четирите златни букви и тргнаа во офанзива да ги елиминираат вистинските носители на идејата на ВМРО.


Знаевме дека нашиот текст од минатиот број на Фокус за тоа дека досијеата се во Белград, ке предизвика интерес, но, знаевме и дека никој од прозваните ќе нема храброст да одговори директно, па уште во Фокус. Ќе пуштат некои нивно пискаралце да напише текст полн со лаги и манипулации. Стара комуњарска игра. Си имаат тие весничиња во кои си ги објавуваат писанијата на пискаралцата, кои "ничим изазвани“ ќе објаснат дека белото не е бело. Да се спомене вистинскиот повод за писанието Бог да чува и да брани, но, затоа ние ќе се дрзнеме и сакаме да одговориме на лагите.

[Image: majom-cenzura.jpg]


Веќе два пати се обидовме да укажеме на небулозите на „Фрчолина“(Љубомир Данаилов Фрчкоски) околу законот за лустрација во „Дневник“, но, уредникот Бранко Ѓорѓевски ни кажа дека, иако не сме споменати, великодушно ќе ни понуди „простор од дваесетина реда". И кога му пративме текст, ни тие дваесет реда не беа објавени. Наводно, текстот бил „преостар“, а и сме го споменувале и Бранко Црвенковски.
Во исто време, новинарка од „Нова Македонија“ беше многу „happy “што ќе може да направи текст со кој ќе им даде шанса на тие кои го понудија доказот за белградските досијеа и така да ја соголиме лажгата на Стојан Андов. Ама по се изгледа, некој и посоветувал да заборави на разговорот. Демократија и слобода на говор по „кумровачки“ терк. Затоа, одговоров на пискаралцата ќе го дадеме во Фокус и ќе им понудиме полемика на страниците на овој неделник или на нашиот сајт http://www.kotle.ca. Во двата случаи, тие што ќе се решат на полемика нема да бидат ограничувани во должина на одговорите, ниту пак, во содржината. Практично, им нудиме шанса да осознаат што е слобода на говорот.ВМРО никогаш не било мит!

[Image: 23.10mro1.jpg&t=1]
Ќе почнеме со текстот "Рушење на „митот за ВМРО“ од Ивица Боцевски, објавен неодамна во рамките на колумнистичкиот простор на „Дневник“. Господине Боцевски, треба да знаете дека ВМРО не е мит, туку реалност. Додуша, Вие бевте во ВМРО ДПМНЕ на Никола Груевски, па можеби затоа имате таква претстава и сфаќање и затоа сте се нафатиле да напишете ваков АНТИМАКЕДОНСКИ ПАМФЛЕТ. За да разберете што е ВМРО, треба да го знаете ова: ВМРО е самоцел, од себе, за себе, со себе, за Македонија! Тоа е единство. Нешто како Светото Тројство! Сето друго е манипулација.
ВМРО никогаш не згаснало друже Ивица. „Марица“ знае најубаво и најизворно. Запрашајте ја, таа не возеше до вашите центри за "демократизација", наречени од "непријателите" на комунизмот, станици на милицијата. „Таа“ ќе ви потврди дека ВМРО секогаш било присутно во Македонија и покрај невидениот прогон, судења, убиства.

[Image: 41790_141472029225004_8564_n.jpg]

За да се направи дистинкција од ВМРО-то на Ванчо Михајлов , во 1947 година се формира ВМРО ПРАВДА и само за неколку месеци постоење собра преку 28. 000 членови и продолжи со борбата за самостојна, суверена и ОБЕДИНЕТА Македонија. Тројца од четворицата основачи се се уште живи и дел од нив никогаш не прекратиле со активностите.
На формирањето на ВМРО ПРАВДА никој не приговараше, па ниту Ванчо Михајлов, иако знаел за основањето и делувањето на ВМРО ПРАВДА. Не приговараа ниту во другите делови на Македонија, Пиринска и Егејска, каде што беше возобновено ВМРО. Што е јасен и недвосмислен показател, каде е континуитетот на ВМРО!
По многу децении и тешки надмудрувања со комунистичката тајна полиција, раководството на ВМРО ПРАВДА, согледувајќи го моментот-распадот на Југославија, донесе решение на ДПМНЕ да му даде шанса да го продолжи континуитетот на ВМРО и така да се изборат за суверненоста и самостојноста на делот од Македонија кој се наоѓаше во составот на Југославија. Силите во ДПМНЕ кои беа инсталирани од УДБА и кои требеше да им послужат на српско - комунистичките сили како декор дека во Македонија постои плурализам и демократија, многу бргу ја сфатија опасноста од четирите златни букви и тргнаа во офанзива да ги елиминираат вистинските носители на идејата на ВМРО. Тој атак беше пресилен за неискусното и чесно гласачко тело внатре во партијата, што на УДБА и овозможи да однесат победа, да не дозволат ниту еден член на ВМРО да влезе во раководните структури на ВМРО ДПМНЕ и со тоа УДБА воспостави целосна контрола врз ВМРО ДПМНЕ. Тие случувања беа пресудни за нашето повлекување.

[Image: 2m6n5ds.jpg]

Писмо објавено 1992 година во "ПУЛС" на кое до денеска нема одговор


Не сакавме на ваков начин и во оваа време да ви ја кажуваме вистината. Но и нас не „истераа од колосек“ некои доследности на некои луѓе во барањето на вистината која не ја знааат изворно, туку само ја слушале и сакаат да ја бранат и тврдат за истата со некое достоинсво и морал. Пак ќе речеме, не е време за чукање в гради.
Но, време е да се прекине со манипулациите на самодокажување и да се престане со лаги. Бидејќи, од една се оди во друга, во трета, во бескрајна лага, се во името на распарчена, понижена и обесчестена Македонија. Од егоистичен кариеризам кој вешто го изменаџираа КОС и УДБА.

Ние, македонските националисти никогаш не сме го гледале личниот интерес кога била во прашање нашата животна определба: Македонија, Македонци, македонизам, па затоа и сме дозволувале да има и лични жртви, како придонес кон општествениот долг, како лична водилка на единката. Што значи, ги оставивме луѓето на некоја времена фикција на лични чукања в гради, но, да не бидат загрозени патиштата на сегашноста како пропозиции на интроспективата, со ретроспекција за градба на општествени гледања на секој Македонец, притоа, да излегуваат од наметнатите калапи што му ги ставале без тој да биде свесен. Имено, затоа сте недораснати за процесот кој се одвива, лустрацијата, а за неговиот неприроден и дегенеративен тек, некој треба да плати и ќе плати!!!

Од друга страна, една група на луѓе подржана а по се и финансирана од Груевски, се обидува основањето на ВМРО ДПМНЕ да го врзе исклучиво за Драган Богдановски и Берлинската група. Целта е многу јасна. Утре, историчарите кога ќе ги обработуваат писмата, манифестите, декларациите, и досието на Драган Богдановски и кога нема да сретнат ни збор за ВМРО, ќе ја отфрлат тезата дека се работело за нешто сериозно и додавањето на четирите букви ВМРО ќе биде третирана како симбилика или само пропаганден потег. Со тоа ќе се изврши најголема историска лага и ќе се документира дека немало континуитет на ВМРО и оти единствена вистина, која ете, ја докажуваат, е дека комунизмот од српска провиниенција ни даде држава. Што е и основна цел на антимакедонската политика од 1943/1990 година и до денеска.
За овој обид за да биде успешен и во иднина, сценаристите од север ќе ни подудат преку своте новинари "ОПЕРИСТИ", дека единствени вистински ВМРОВЦИ се Брат Љубе и „Падобранецот“ Филип Петровски. Сценаристиве забораваат една многу важна работа, а таа е дека ние знаеме оти денешново ВМРО ДПМНЕ кое го води Груица и кое паѓа во транс на Девет Југовиќа и Арканица, е дело во чија изведба сериозни места имаат и Љубе и Филип. Но, уште пострашно за нив и Македонците во Македонија тоа веке почнаа да го препознаваат.

Бугараши меѓу нас нема!


Борбата против "БУГАРШТИНАТА " во ВМРО ДПМНЕ во овие 20 години е всушност перфиден начин за елиминација на македонската идеја и сквернавење на идеалот ВМРО. Старите, а и новите комунистички структури беа изненадени од две работи: од тоа дека на нивното дело ДПМНЕ постои иницијатива и желба да се додаде ВМРО и од ефектот кој го предизвикаа четирите златни букви ВМРО кај Македонците.

Дали работниот материјал "Расколот во ВМРО-ДПМНЕ - Документирана историја!" кои требеше да преточен во книга ке требеше да е увертира за Бранковиот 11 октомвриски напад на Участокот во Прилеп неможеме со сигурност да тврдиме. Но со сигурност можеме да тврдиме дека пичината за неизлегување на книгата која требаше да биде крунски доказ за "БУГАРШТИНАТА во ВМРО ДПМНЕ" е дискусијата и соголувањето на памфлетот на нашиот форум : http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=153 каде што се покажа вистината дека памфлетот е работен по нарачка. Да кажеме збор два за памфлетот. Творец на памфлетот е Александар Диневски кој воедно е и творец на писмото "Чакам те да дојдеш" повод за судирот помеѓу "македонистите" и "бугарофилите".
Целиот пафлет е обид да се докаже "бугарофилството" во ВМРО ДПМНЕ, можеби памфлетот не би ни привлекол толкаво влијание ако не беше напишан од искусен СДБ овец. А кога на искусен СДБ овец ке му се "поткраде грешка" да не го гледа слонот а мравката да ја представува поголема и од слонот, сомнежот сам се раѓа. Во една изјава (Нова Македонија 04.09.1997 година) Чедо Радомировиќ вели дека го финансирал ВМРО ДПМНЕ со 400 000 германски марки и пак ај да каземе не е чудно. Но тој беше само ДИРЕКТОР на ТЕХНОКОМ не сопственик. Сопственик на Техноком беше GENEX а GENEX е фирма на КОС. Диневски никаде во памфлетот не се занимава со прашањето зошто КОС го финансира ВМРО ДПМНЕ или непобитниот доказот за туѓо влијание кој го има во раце го игнорира а туѓото влијание за кое нема таков цврст доказ го обработува дури и е подготвен да издаде книга.

После изведбата на Девет Југовиќа на прославата на годишнината на ВМРО и гостувањето на Арканица по покана од градоначалникот на највмровскиот град на Пиво фест , „нападот на УЧАСТОКОТ за да се ослободиме од Бугарите“ не е вперен против Груица. Тие, Груица и Бранко, и двајцата здушно работата за иста цел и се аргати на ист српски газада . Србокомунистичкиот Бранков повик да се ослободиме од Бугарите, кои ниту ги имало, ниту ги има, е премногу дрска навреда за Македонците.

Пред да ја кажеме нашата порака, да подобјасниме кои сме. Ние сме прогонувани, судени и затвоторани како ванчомихајловисти-бугарофили или бугараши во времето на апсолутна власт на србокомунистите. Заминати сме скоро сите од Македонија, некои уште на почетокот на педесетите, некои на почеток на седумдесетите, некои на почеток на осумдесетите, некои на почеток на новиот век. Секој од нас ако навистина бил бугарофил како што ни стои во обвиненијата, со стапнување на тлото на Европа, Северна или Јужна Америка, ќе се изјаснил за Бугарин!!! Такви меѓу нас нема. Ние сите сме Македонци. Тогаш, логично е прашањето, против кого Бранко Црвенковски со неговите пајташи крева востание???
Затоа ви ја упатуваме оваа порака: Ги повикуваме Македонците да не веруваат во инсинуации во однос на нас, луѓето кои сме на залез на "сонцето" и тоа не поради нас, туку во име на правдата и вистината, за да можат идните генерациии побрзо да се најдат себеси. Црвенковски со неговата србокомунистичка братија има за цел, на нас Македонците да ни наметне чувство на Бугарофилство и тоа само затоа што се залагаме и бориме за суверена и самостојна Македонија. Тој на 11 Октомври под плаштот на наводна борба против Груевски сакаше неколку стотици илјади Македонци да ги прогласи за бугарофили. Дали тоа треба да го дозволиме.!? Мислиме дека Македонците и останатите граѓани на Македонија веќе ја разбира играта која ја играат српските „испрдоци“ во Македонија.
На нашиот сајт пред скоро еден месец и повеќе започнавме дискусија за едно од најсериозните прашања: КОЈ Е ДЕНОТ НА ВОСТАНИЕТО на Македонскиот народ, 11. ОКТОМВРИ 1941 ИЛИ 22. АВГУСТ. 1941 година.?
„ Востанието на 22.Август имало исклучиво антифашистичко обележје, бидејки од 42 -цата борци немало многу комунисти. Востанието на 11 Октовмри ја имало синтагмата „НОБ и Револуцијата“, што долго време некритички се употребуваше како доблест, содржи трагично двојство на припадност на антифашистичката коалиција, но и на Револуцијата, со тенденција кон превласт на Револуцијата. Титовиот комунизам се вградил уште во зародишот на македонската држава во форма на денунцијација. Со еден збор, од Горе, целата лојална комунистичка врхушка се претворила во соработник на тајните служби“ (цитат од текст на проф. Д. Димитров за „Дневник“). Цитат, кој се надоврзува и ја потврдува оваа наша констатација: за востанието од 11 октомври има многу дилеми. Дилемите се посебно силни ако се земе дека водачите на 11 Октомвриското востание биле најжестоки противници на САМОСТОЈНА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА. Под нивно водство, почнувајки од 1943 година, кога пројугословенската струја го издава Манифестот без согласност со демократско националната струја, почнува чистката и прогонот, убиствата на сите вистински МАКЕДОНСКИ дејци, од Кузман, Рацин па до Карпош. Прогон кој продолжи со основачите на ВМРО ПРАВДА, па до денешни дни.

Љубчо и Груевски како премиери се избор на Белград!


Мал увод.
Војната на ЈНА против републиките “сепаратисти” Хрватска и Босна и Херцеговина почна да зема сериозен замав. Меѓународната заедница, како мерка да се спречи крвопролевањето, изготви мерки за економски санкции и трговско ембарго против Југославија – која беше сметана за агресор против волјата на граѓаните на Хрватска и БиХ кои не сакаа повеќе да се дел од таа држава. Затоа и не треба да чуди “коинциденцијата”, што македонската влада која до есента 1991 за жива глава не даваше да се прогласува македонска независност, одеднаш сврте нов лист и нагло тргна кон барање на “меѓународно признавање” на независност.
Но, тоа е само врвот на ледениот брег, поради ембаргата и санкциите кои и’ се подготвуваа на Југославија. Милошевиќ итро донесе одлука официјално Македонија да стане посебно правно лице од Југославија, при што би се користела како линија на снабдување и финансирање на долгата војна која претстоеше. Но, за да биде сигурен дека Македонија сепак ќе остане неимплементирана во светските оранизации, го употреби џокерот Грција која под итно го оспори името. Леснотијата со која оспорувањето и прифаќањето да се смени името го прифатија Глигоров, Црвенковски, Андов, Малевски, јасно укажува дека биле длабоко инволвирани во сценариото и дека тие, веќе со сигурност може да се тврди, СЕ ИЗВЕДУВАЧИ НА РАБОТИТЕ.
Гледано чисто објектвно, како стратегија, тоа беше генијален потег на Милошевиќ. Затоа се донесе одлуката официјално Македонија да се дистанцира од СР Југославија и да бара меѓународно признавање како независна и самостојна држава. За да во очите на меѓународната заедница Македонија делува како држава со вистински амбиција да стане суверена и самостојна и да воспостави демократија и да му се придружи на остатокот од напредниот и ментално нормалниот свет, одлично им послужи Љупчо Георгивски, кој во времето 1990-1995 година беше вистински следбеник на идеата на ВМРО.
Но, во моментот кога Милошевиќ беше приморан да потпише капитулација во Дејтон на македонската самостојност и дојде крај. Во Скопје дојде "генерал" Зоран Јанчковиќ да си ја разбуди заспаната војска и тој лично да ја води операцијата „смрт на Макеонија и Македонците“. Љупчо беше експресно префрлен од следбеник на идејата на ВМРО во следбеника на доларите. Колку беше голема заслепеноста од сјајот на парите на Љупчо зборува и примерот дека Јаначковиќ му го смени скоро целото негово блиско опкружување. Дојдоа "дечки“ за кои Љупчо беше предупредуван дека се испрдоци на УДБА, КОС, односно на Јаначковиќ и генералот на КОС, Васиљевиќ.
Досијаета се во Белград, ама само по 1991 година


Хорското признание дека досијеата се во Белград, а за кои до вчера никој не сакаше да проговори, имаше и има за цел да го игнорира и прикрие она на што ние документирано укажвме, а тоа е дека таму се наоѓаат досиеата од 1991 година па навака. Во имејлот до мене од страна на државниот архив нс Србија, стои дека имаат досијеа до 2006 година. Но, треба да се знае дека одговорот е баран во 2009 година. Ако побараме денеска можеби одговорот ке биде дека имаат документација до 2007/8.
Затоа Андов ни објаснува сега дека Србија ќе ги отвори досијеата ама без да каже до која година.? Треба да сме луди или со нула IQ па да го послушаме Андов и да не бараме одговор на битното прашање, како е можно досиеата на тајната полиција од периодот на "самостојна" Македонија да се во Белград. Единствен логичен и точен одговор е ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е ОКУПИРАНА. А пак, да очекуваме дека Србија ке ја обелодени сама или под притисок на некој однадвор својата ШПИУНСКА мрежа во Македонија, се граничи со дебилизам.„Сина птица“ и „Бугарска амбасада“

Има неколку тешки докази за длабоката инволвираност на двете влади, наводно со провмровска провиненција, за нивната поврзаност со Белград, но, ќе издвоиме само две. Ги двоиме овие две поради тоа што се толку лесно решливи, а воедно најбрзо и најлесно водат до демонтажата на инсталациите од север и тоа во двете главни служби КОС и СДБ или како ние ја викаме од "милост" УДБА.
1. Случајот "Сина Птица", е дело на КОС и е копија на „случјот Шпегељ“. Случај кој е работен по сценариото на "ОПЕРА" и кој имал за цел да го прикаже раководстото, се разбира не целото (само оние кои не се дел од сценариото на УДБА за формирање на ВМРО ДПМНЕ) и дел од членовите на ВМРО ДПМНЕ, кои под обвинение дека се вооружуваат и прават паралелна воена формација, ќе бидат уапсени. Тука владата на Љупчо Георгиевски, но пред се самиот Георгиевски, има 102% одговорност што Д.С. - М. и ден денес шета и можеби подготвува некои нови сценарија.

2. Наметнувањето на БУГАРШТИНАТА. Почнувајки од „летоците“ во 1990 година, па летоците кои ги растураше Аце Циганот во 1994 година и случајот со бугарската амбасада во 1997 година.
Можеби за летоците во 90 и 94 година не можат да се најдат докази. Случувањата со обидот да се докаже дека ВМРО ДПМНЕ се финансира од Бугарија, е најлесен и најбрз начин да се дојде до врвот на српските инсталации во Македонија. Затоа зачудува фактот што двете влади на ВМРО ДПМНЕ не го истераа расчистувањето докрај. За воља на вистината, за владата на Љупчо има една олеснителна околност, многу бргу по дозволата да имаме слободен увид во досиеата, се случи војната.
Затоа пак, за опструкциите кои ги прави владата на Груевски нема друго образложение, освен дека не сака да дозволи демонтажа на инсталациите на полициско политичкото подземје. Неколку непобитни факти: Јавната Обвинителка Драгица Михајловска со флагрантен фалсификат ја отфрли кривичната пријава. Мојата приватна кривична пријава, де ке се загуби, де ке ја препратат на нов истражен судија и се така веке три години. Во меѓувреме ќе се обидат да ме исплашат преку истражниот судија Туфегџиќ на кого ни влакно не му фали после лагите изнесени на разни луѓе за истрагата што ја води. Колку што знам, тој не смее да ги обелоденува сознанијата до кои дошол во истрагата на улични познаници. До каде оди решеноста на Груица да ги сочува извршителите , планерите и налогодавачите, зборува фактот што луѓето кои го креирале планот за докажување на тоа дека финансирањето на ВМРО ДПМНЕ е од Бугарија, му се заменици директори во ДБК, аташеа во амбасади..

[Image: 2v2xwft.jpg]

.Последното мое писмо до министерот Маневски упатено уште во јули, годинава, е до ден денешен без одговор, а Груица мали ветува нов закон за лустрација кој ќе важел за сите и дури до 2010 година!
Мислам дека веке Груица сериозно го загрозува приматот на Глигоров како лажго и манипулант број еден.


Рамка 1


ВМРО е самоцел, од себе, за себе, со себе, за Македонија! Тоа е единство. Нешто како Светото Тројство! Сето друго е манипулација. ВМРО никогаш не згаснало друже Ивица. „Марица“ знае најубаво и најизворно. Запрашајте ја, таа не возеше до вашите центри за "демократизација", наречени од "непријателите" на комунизмот, станици на милицијата. „Таа“ ќе ви потврди дека ВМРО секогаш било присутно во Македонија и покрај невидениот прогон, судења, убиства.


Рамка 2


Ние сме прогонувани, судени и затвоторани како ванчомихајловисти-бугарофили или бугараши во времето на апсолутна власт на србокомунистите. Заминати сме скоро сите од Македонија, некои уште на почетокот на педесетите, некои на почеток на седумдесетите, некои на почеток на осумдесетите, некои на почеток на новиот век. Секој од нас ако навистина бил бугарофил како што ни стои во обвиненијата, со стапнување на тлото на Европа, Северна или Јужна Америка, ќе се изјаснил за Бугарин!!! Такви меѓу нас нема. Ние сите сме Македонци.


Рамка3


Уште една потврда дека времево сегашно е многу битно, односно дека се е исто како и вчера. Сегашниот Генерал-амбасадор на Србија во Македонија е од истото "легло" како Зоран Јаначковиќ: Томислав Ѓурин, поранешниот воен разузнавач, главен човек за безбедност во српското Министерство за надворешни работи....Дали случајно.???


ГРУПАЦИЈА на ДИСИДЕНТИ ВЕТЕРАНИ
Дане Поповски Јордан Петровски

ИЗВОР
14-10-2010, 07:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#39

[Image: 2s653sw.jpg]


[Image: nmg30n.jpg]


[Image: 2z4iqyv.jpg]
(This post was last modified: 15-10-2010, 07:09 PM by ЈорданПетровски.)
15-10-2010, 07:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,681
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#40

(07-06-2010, 01:18 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 4. Сепак, најзастрашувачко господине Груевски, е што моето досие го нема во Архивот на Македонија. Значи дека сеуште е активно. Јас се уште сум под обработка. Тоа е најголемиот доказ дека политичко-полициското подземје сеуште функционира. Функционира а вие сте скоро четири години Премиер, кој наводно не е дел од ИНСТАЛАЦИИТЕ. Некако нема логично објаснување, бидејки крајната цел на политичко-полициското подземје е да нема самостојна и демократска МАКЕДОНИЈА.
За многумина вашето коалицирање и правење влада 2006 година со партијата на Тито Петковски беше необјаснив чин. ИНСТАЛАЦИИТЕ го објаснија со тоа дека Тито бил премногу лут на Бранко. Кумановци викаат "Жми да те л'жу". За помладите, ова е веќе видено. Партијата Демократска Алтернатива по налог и помош на инсталациите ја основаа најтврдокорните членови на Сојуз на Комунисти-Движење за Југославија (Србија), а причина за основање беше тоа што во ВМРО-ДПМНЕ по Кичевскиот Конгрес, сепак успеа да остане по некој вистински ВМРО-вец и со тоа да внесе повторно страв кај инсталациите. Потрошија толку пари,толку луѓе и пак работата незавршена. ВМРО-ДПМНЕ ке остане на ВМРОвци. Ве именуваа Вас за председател на ВМРО-ДПМНЕ, веројатно како цената која мораше да ја плати Љубчо Гергиевски за да не го гибаат инсталациите. Вашето доаѓање на чело на ВМРО ДПМНЕ значеше дека ширум се отворени вратите за кадрите на СК-ДЈ да ги освојат раководните општински и републички функции во ВМРО-ДПМНЕ.
Cо победата на изборите 2006 година и коалицирањето со Тито Петковски, кој никогаш не се откажа од СКЈ, и е вистинскиот лидер на СК-ДЈ во Македонија во сиве овие години, дојдовте на власт и така новата генерација на СК-ДЈ која своето искуство со "патриотизмот" и наводната ВМРОВШТИНА ја стекна преку студенско/средношколските демонстрации, кои по се се дело на инсталациите. Со што ja приведовте кон крај смена на генерациите што ја почнаа полициските инсталации донесувајќи го Бранко Црвенковски за председател на СДСМ. Единствено смена на генерациите нема во судската власт.
ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .
Оттука, доколку навистина г. Груевски целта ви беше да го сочувате името МАКЕДОНИЈА, вие ке понудевте решение за тоа! Решение кое ќе ја врати Македонија во рамноправна позиција. Позиција која ја имала пред прифаќањето на навредливата референца ПЈРМ. Тоа можете да го направите само со демонтажа на полициско политичкото подземје, а повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот. Со Грција може да се преговара само откако ќе го размонтирате шупливиот политички систем инсталиран во Македонија, врз темелите на комунистичкиот тоталитаризам. Нешто за што Вие не покажавте ниту минимум интерес.


Се стега обрачот. Магливо е само пред очите на оние кои несакаат да ја видат вистината.

Quote:„И ден денес, најголемиот интерес во бившите републики има да се дознае кој бил агент. Дали оној работеше за Вас? Мене дневно, по три-четири пати ме прашуваат, дали оној работеше за Вас? Тоа е сепак нешто што луѓето ги оптоварува...
Ајде ова е момент на вистината:- Дали е можно некој да дојде на власт во овие бившите ЈУ-републики, да стане некој претседател или премиер а да не бил агент на УДБА? Дали има некој што е сега на власт во овие нови држави што никнаа на урнатините на СФРЈ а да не бил Ваш агент?
- Немора да бил наш агент, ама мораше ние да се согласиме! Тоа е важно, вели Спасиќ.

Среќко Поповски

ALFA TV
24-10-2010, 11:45 PM
Reply