Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ШТО Е ПРИЧИНАТА ЗА ВОЈНАТА ПОМЕЃУ МИА И ВОА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:“Македонски глупаци во Вашингтон”, МИА во војна со VOA


November 1, 2018
[Image: Screenshot_20181101-105922_Samsung-Inter...=300%2C216]
Македонската Информативна Агенција (МИА) влезе во јавен судир со радиото Гласот на Америка (ВОА) откако вчера нејзиниот дописник од Вашингтон со навредливи зборови се нафрли на македонскиот сервис на ВОА и координаторот на тимот новинари Лилица Китановска.
Петпарачко новинарство, повраќаница и македонски глупаци се навредите кои дописникот на македонската државна информативна агенција ги упатува кон луѓето и медиумот кој по втората светска војна како официјално гласило на САД на различни начини (радио, ТВ, интернет) се пренесува во десетици земји, меѓу нив и во Македонија.
“VOA – Глас на Америка Во нивниот безнадежен случај на петпарачко новинарство, предводено од повраќаницата Л. Китановска, VOA би имало смисла да значи Vomit of America – Macedonian schmucks in Washington DC” (Повраќаница од Америка – Македонски глупаци во Вашингтон), напишал на својот фејсбук профил Борис Камчев, актуелен дописник на МИА од Вашингтон.
Камчев не открива што е причината за ваквите навреди кон шефицата на македонскиот сервис на ВОА и кон медиумот кој се финансира од страна на американските власти.
Ваков директен напад на претставник на македонски државен медиум кон американска институција или медиум не е забележан досега.
01-11-2018, 01:23 PM
Reply