Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДИК: РЕФЕРЕНДУМОТ Е НЕУСПЕШЕН!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:ДИК по 100% преброени гласови: Одлуката не е усвоена, референдумот пропадна

октомври 1, 2018

[Image: Screenshot_20180930-114234-696x517.jpg]

На вчерашниот референдум гласале 666.743 граѓани или 36,91 од вкупно запишаните 1.806.336 во Избирачкиот список, соопшти денеска ДИК по обработени 100 отсто од избирачките места.
На референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“, „за“ гласале 91,46 проценти, или 609.813 граѓани, а „против“ се изјасниле 5,65 отсто или 37.700. Неважечки се 19.221 ливчиња или 2,89 проценти.
Претседателот на ДИК Оливер Дерковски рече дека согласно утврдените резултати, одлуката не е усвоена зашто не гласале повеќе од половината граѓани запишани во Избирачкиот список. Извештајот од ДИК  ќе биде објавен во Службен весник во рок од 15 дена, а ќе биде доставен до Собранието и објавен на веб страната на Комисијата.
МИА


Дали Заев и после оваа одлука на ДИК ке продолжи со игнорирање на Уставот, законите??
01-10-2018, 03:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Председателот Иванов дециден дека референдумот не е поминат!!


Quote:– Реалноста е дека референдумот не успеа, не се обидувајте да ја измените оваа реалност, не ја потценувајте суверената волја на македонскот народ. Не може да се збори за воља на мнозинството во услови кога не е исполнет законскиот цензус за референдум. 36,9% излезеност не е волја на народот, туку 63,1% кои не излегоа, колку и да ја извртувате не можете да ја променете реалноста. А реалноста е дека референдумот е неуспешен, време е за одговорност пред македонскиот народ!!
(This post was last modified: 01-10-2018, 04:42 PM by ЈорданПетровски.)
01-10-2018, 04:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Докази дека биле полнети кутиите :

Quote:Дарко Јаневски
2 hrs ·

Ова кое поглавје од преговорите за ЕУ е?

Избирачкото место Радуша каде што 15 до 17 часот гласале 188 гласачи или 38 секунди по еден гласач.
Изборното место Рашче каде што од 13 до 15 часот гласале 208 гласачи или на секои 34 секунди по еден гласач.
Населено место Копаница од 11 до 13 часот гласале 303 гласачи или на секои 23 секунди по еден гласач.
Населено место исто така Копаница од 15 до 17 часот гласале 162 гласачи или на секои 44 секунди по еден гласач.
Населено место Грчец од 15 до 17 часот гласале 500 гласачи или на секои 14 секунди по 1 гласач.
Населено место Глумово од 15 до 17 часот гласале 215 гласачи или на секои 33 секунди по 1 гласач.
Населено место Шишево од 17 до 19 часот гласале 468 гласачи или на секои 15 секунди по 1 гласач.
Населено место Бојане од 17 до 19 часот гласале 168 гласачи или на секои 42 секунди по 1 гласач.
Повторно Бојане, друго избирачко место од 17 до 19 часот гласале 161 гласач или на секои 44 секунди по 1 гласач.
Ласкарци од 13 до 15 часот гласале 186 гласачи или на секои 38 секунди по 1 гласач.
Населено место Арнакија од 11 до 13 часот гласале 334 гласачи или на секои 21 секунда по 1 гласач.
Долно Свиларе од 15 до 17 часот гласале 360 гласачи односно на 20 секунди по 1 гласач.
Сарај, Долно Свиларе повторно од 15 до 17 часот гласале 495 гласачи односно на 14 секунди по 1 гласач.
Горно Свиларе, населено место, избирачко место 2455 од 13 до 15 часот гласале 267 гласачи односно на 26 секунди по 1 гласач. А, процентот на излезност постигнува неверојатни 91%.
08-10-2018, 09:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Службен весник на РМ – 186/18 од 8.X.2018 (стр. 12)
[Image: image.jpg]


Но лудаков тера по свое:(This post was last modified: 10-10-2018, 09:20 PM by ЈорданПетровски.)
10-10-2018, 09:20 PM
Reply