Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЗАЕВ НАЈАВУВА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Заев: Или ќе се договориме или – избори!


October 1, 2018
[Image: .jpg?resize=696%2C320]


Во следниве неколку дена очекуваме да се знае дали постои можност за договор со опозицијата за остварување двотретинското мнозинство во Парламентот, кое е потребно за да се изгласаат уставните измени во Законодавниот дом кои произлегуваат од договорот со Грција или, пак, ќе треба да се оди на предвремени парламентарни избори, изјави денеска премиерот Зоран Заев, пренесува Макфакс.
Според премиерот постои капацитет за одржување предвремени парламентарни избори кои се последна опција доколку не се дојде до договор. Доколку дојде до избори, тие според него ќе се случат многу брзо.
01-10-2018, 01:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:За 7 до 10 дена ќе почне процедурата во Собрание или ќе распишаат парламентарни избори


October 1, 2018

[Image: sekerinska-...jpg]

За 7 до 10 дена ќе почне процедурата во Собрание или ќе распишаат парламентарни избори

Вчера граѓаните достоинствено гласаа. Порачаа дека нашиот пат и иднина се во НАТО и во ЕУ. Гласаа повеќе од 660.000 граѓани. Од сите кои гласаа, над 91 процент гласаа за Европска Македонија. Во случај на поголема излезност и бројката да одговараше на најголемат излезност во историјата на Македонија, 1.16 милиони, овој резултат ќе значеше „за“. Нашата идеја доби повеќе гласови од било кој победник на парламентарните избори. Одлучија гласовите на тие што гласаа, порача вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.
И да имаше излезност од 900.000, со 450.000 плус еден глас „За“, рече министерката, и тогаш ќе беше јасна политичката порака дека референдумот е успешен.
До пратениците таа испрати порака дека немаат друга вистинска опција освен да го следат гласот на мнозинството и да гласаат.

– Ова прашање е поголемо од интересите на сите политички партии. Пратениците ќе имаат јасен избор пред нив. Од една страна ЕУ и НАТО, а од друга изолација и неизвесност. Очекуваме да ја прифатат пораката од референдумот. Во спротивно алатката која преостанува се предвремени парламентарни избори. Во текот на кампањата имаше изјави дека можеме да почекаме и да се надеваме на друг договор. Тоа беа изјави во кампањата кои не се точни. Оваа шанса Македонија нема да ја има. До овој момент никој не излезе со алтернатива за членството во ЕУ и НАТО – рече Шекеринска.
Наредните 7 до 10 дена, кажа таа, ќе ги направат консултациите со пратениците и ќе проценат дали ќе ја почнат процедурата во Собрание за уставни измени или ќе распишаат парламентарни избори. Ако се договорат со некои пратеници, Шекеринска рече дека им веруваат на зборот дека ќе гласаат.

На прашање како ќе ги убедуваат пратениците, односно со што ќе излезат пред нив ако досега не ги кажаа содржините на амандманите кои треба да се променат таа вели дека суштината е иста.

– Сметавме дека текстот не треба да биде испишан пред референдумот. Ако немаше ваква бројка немаше да има потреба да се формираат амандмани – изјави Шекеринска.
01-10-2018, 02:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Мицкоски: Договорот не е легитимен, избори само според „Пржинскиот“ модел


[Image: gykhj-670x437.jpg]

01.10.2018
За предвремени избори вели дека ВМРО-ДПМНЕ е подготвена, но мора претходно да се завршат одредени активности за да се дојде до предвремени избори.
– Имаме Изборен законик. На една од лидерските средби се договоривме дека кога ќе дојде ред за избори 100 дена претходно треба да имаме влада според Пржинскиот модел. Заев ќе се обиде да го прескокне тоа, да толкуваат уставни законски одредби за брзи избори меѓу 45 и 60 дена, но не може да избега од Пржинскиот модел за состав на владата, вели Мицкоски.
Тој нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе инсистира на почитување на договореното.
– Ако не се почитува граѓаните треба да знаат дека има обид за нова масовна кражба на гласовите, вели Мицкоски.
01-10-2018, 11:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Прес-конференција на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски
07-10-2018, 02:32 PM
Reply