Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ТЕМА ЗА ОСВЕСТУВАЊЕНА ЗАБЛУДЕНИТЕ „ОВЦИ“ ОД ЗАЕВ И УДБА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

БРАВО МАКЕДОНСКИ НАРОДЕ! НЕ СЕ ИЗБРИШАВМЕ!

„Дрвото на слободата повремено мора да се ѓубри со крвта на тираните!“
www.macedonianinformationcentre.org
Quote:Gorazd Rosoklija
6 hrs ·

НЕДЕЛНА НОЌ ПОСВЕТЛА ОД ДЕН
Денес, Македонија и Македонците ја пишуваат историјата на Европа, а можеби и првата страница од еулогијата на ЕУ.
Македонија е земја на велик народ и мали луѓе во улога на лидери кои судбината на земјата и народот ги жртвуваат за своите приземни интереси.
Луѓе кои во САД не би излегле од затвор заради криминал, поддржани се од САД и ЕУ како политички лидери за да го спроведат македонскиот холокауст на 21 век.
И не само овие, и тие пред нив, како и ,,столбовите” во националните институции кои секоја година ги гледаме во ред за лигавење.
Националното самоубиство кое ни го нудат не е и не може да биде лек за проблемите на Македонија.
За нас Македонците поразот во оваа борба не постои како опција.
Националниот идентитет се гради со генерации и се брани со генерации.
Браво Македонијо!
01-10-2018, 12:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Големо присуство на новинари од светски агенции.
[Image: 42835507_10217393599374749_4616622769801...e=5C274496]
01-10-2018, 01:00 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#301-10-2018, 01:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#401-10-2018, 01:53 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:ВМРО-ДПМНЕ: ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА Е ОТФРЛЕН ОД СТРАНА НА ГРАЃАНИТЕ, ТАА ОДЛУКА МОРА И ЗАЕВ ДА ЈА ПОЧИТУВА[Image: 0-92.jpg?fit=1200%2C800&ssl=1]

01.10.2018
Покрај сите притисоци, закани и уцени од страна на власта, граѓаните кажаа НЕ за штетниот договор за промена на името, се вели во соопштението на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.
Граѓаните кажаа гласно НЕ за договорот со Грција. 2/3 од македонските граѓани упатија јасна порака дека за нив овој договор е неприфатлив. Залудни се правдањата, апсурдните толкувања и манипулациите на Заев.
Граѓаните јасно упатија порака, дека Заев нема легитимитет да го турка овој договор. Граѓаните го отфрлија овој договор.
Зоран Заев наместо да манипулира треба да се соочи со реалноста и да го отфрли овој договор, кој е на штета на Република Македонија.
Насилното туркање на овој капитулантски договор ја носи државата во ќорсокак.
Зоран Заев ја изманипулира и меѓународната заедница и нејзините претставници, кои ги лажеше со голема поддршка.
Директен виновник за неуспехот на овој референдум е криминалната власт на чело со Заев. Криминалот, корупцијата, убиствата по улици и грабежите не се европски вредности. Граѓаните со СДСМ на власт имаат пад на безбедноста, владеење на правото не постои, а доживуваат крах и образованието, здравството и земјоделието. Со оваа власт државата само тоне.
Договорот со Грција е отфрлен од страна на граѓаните, тоа е одлука која дури и Заев мора да ја почитува, се вели во соопштението на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.
(This post was last modified: 01-10-2018, 11:30 AM by ЈорданПетровски.)
01-10-2018, 11:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:БОЈКОТИРАМ оди на следно ниво


October 1, 2018
[Image: Screenshot_20181001-103210_Signal.jpg?resize=696%2C389]


Еден од твитер активистите на Бојкотирам познат како @Чизкејк вчра со маичка на Трамп и капче Q. што е знак за поддржувачите на Трамп во војната против ДипСтејт пред Собранието најави дека нивната активност не запира и дека движењето активно пред се на социјалните мрежи оди на ново ниво.
“Наша е обврската да го одбраниме Уставното име и Уставот на Република Македонија. Македонија има свое име. Името е Идентитетот.
Консултативниот референдум е за Северна. Референдумот не е за ЕУ и НАТО. Бојкотирам оди на следно ниво. Враќање на сувереноста.
Бојкотираме мешање во внатрешни работи во Македонија.
Им благодариме на сите странски државници и глобални бирократи кои испратија пораки и дојдоа во Македонија да не убедуваат да се избришеме. Без нив немаше да успееме.
Благодарни сме на сите бојкотирачи и нивната креативност да ја испратат пораката до гласачите.
Се обединивме од крајно лево до крајно десно. Не забораваме кои сакаа да го избришат името Македонско и променат Уставот. Нема да ги заборавиме ниту уценетите политичари и платеничкото новинарство.
Запомнете ние сме на мрежите. Благодарност до Твитер заедницата од каде сето почна.. Бојкотираме лоповлук во име на ЕУ и НАТО, паразитска бирократија, лажен елитизам и клиентализам, тендераши и нарачано судство.
Честитки до сите оние кои јасно рекоа Бојкотирам и Не Гласам.
Благодарност до Претседателот Иванов. Ова е време Македонско. Патриотизмот на дело. Македонија е се што имаме.

“Чакаларов командуваше:
Ура, момчиња!” Да живее Република Македонија”, порачуваат од твитер движењето #бојкотирам по пропаста на вчерашниот референдум.Bravo Bravo Bravo Bravo
01-10-2018, 11:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Aleksandar Pandulovski
1 min ·

Има надеж за Македонија

Пред некој месец кажав дека овој референдум многу ќе покаже. Како прво дали овдека живеат Македонци или лингури, дали живеат луѓе со исправена кичма или безрбетници.
Јас си дадов ветување на себе дека ако успее референдумот дека ќе заминам од оваа држава.
Ако Македонците сами се откажат од тоа што се, не гледам смисла од постоење на држава што се вика Северна Македонија, и народ каде што мнозинството се морални курви без морал и интегритет.
Сепак и покрај сите истурени пари од Запад и од квинслшката влада и посети на Меркели, Курцови; Ханови и остала пропагадна банда. И покрај притосоците во јавна администрација, и покрај полнењето кутии во албанските средини на големо. Крајниот резултае 2:1 односно 1,2 милиони бојкотирачи наспрема 600 000 гласачи.
Македонскиот народ самоорганизирано се спротистави на сериозна политичка, полициска и пр машинерија од другата страна.
Овој референдум беше и еден вид лустрација., на кој паднаа маските на многу таканаречени интелектуалци, бизнисмени, спортисти, академици итн итн. За добар дел знаев што гомно се. Но сега македонската јавност има црно на бело.
Кога ќе видиш кој се искочи од спомената багра да гласа, многу голема чест и задоволство е да се наоѓаш од страната на бојкотирачите.
Македонците докажаа дека знаат да одолеат на притисоци и закани. Следно логично е што ќе бараат Македонците е прочистување на политичката, академската и бизнис сфера, од пијавици киј 27 години им ја цицаа крвта.
Доаѓаат промени која ниту една сила нема да може да ги спречи туку само ако се паметни и некомпромитирани одредени политички сили ќе им се придружат.
За СДС, немам што посебно да кажам освен дека нема да дојдат во наредни 15 години на власт, и дека најверојатно на следните парламентарни избори нема да освојат повеќе од 15-20 пратеници , со тенденција секои наредни избори да губат по 2-3 пратениаи, додека не станат како ЛДП.
Борбата за соочување на нашето име продолжува. Но ниту едно собрание веќе нема ЛЕГИТИМИТЕТ да одлучува против вољата на народот за прашањето за промена на нашето име.
01-10-2018, 12:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#802-10-2018, 12:53 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:Апасиев: “Не 80 пратеници, 120 да имате у наредни две години не смеете име да мењате”

02.10.2018
[Image: apasiev-zaev.jpg]


(Фејсбук статус на Универзитетскиот професор Димитар Апасиев)

“Абе глеам сите правници станавте, па да ви речам у два збора: Не 80, 120 пратеници да имате, у наредни две години не смеете име да мењате. <3
Чунки, одлуката на задолжителниот Референдум од 1991 останува во правна сила и важи за сите erga omnes, се додека не се донесе нова референдумска одлука за промена на уставното име ?
p.s. „Urbi et orbi“ – и на Небо и на Земја!
#RuleOfLaw
#СамСебеУбио
#ОставкаИИзбори”
02-10-2018, 08:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:СО ИЗЈАВА ЗА “УСПЕШНОСТ“ НА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗАЕВ ПРОДОЛЖУВА ФЛАГРАНТНО ДА ГИ КРШИ УСТАВОТ И ЗАКОНИТЕ

2 октомври 2018 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла изјавата на Зоран Заев за “успешност“ на референдумот за промена на името на државата, и покрај тоа што одлуката на референдум не е усвоена,
Во согласност со членот 73 став 2 од Уставот, врз чијашто основа Влcта го распиша референдумот:
“Одлуката на референдумот е усвоена, ако за неа гласало мнозинството од избирачите кои гласале, доколку гласале повеќе од половината од вкупниот број избирачи.“
И покрај масиванатa измама поради полнење на кутиите од владини инсталации, во места каде што живеат Албанци, СМК потсетува дека: Одлуката за членство на Македонија во ЕУ и НАТО со прифаќање на Преспанскиот договор за промена на името и идентитетот донесена од Собранието на 30 јули 2018 година - НЕ Е УСВОЕНА!
Одлуката нe е усвоена затоа што за неа не гласаа мнозинство 903.169 од вкупниот број 1.806.336 запишани избирачи.
Според законот, за истата одлука Собранието НЕ МОЖЕ ДА ГЛАСА ПОВТОРНО пред 30 септември 2020 година.
Собраниските пратеници се предупредени дека задолжителна, трајна и непроменлива е одлуката од референдумот од 8 септември 1991 година кога Македонците во апсолутно мнозинство гласаа “ЗА СУВЕРЕНА И САМОСТОЈНА ДРЖАВА МАКЕДОНИЈА“ без додавки и без придавки!
Одлуката на референдумот од 1991 година е задолжителна за сите, без исклучок!
Бараме Јавниот обвинител да поднесе обвинителен акт против премиерот, министрите и пратениците кои гласаа за Преспанската спогодба и Одлуката за распишување на референдум, поради сторени кривични дела против државата и нацијата.
03-10-2018, 12:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Quote:Македонија – привидението исчезна

[Image: Carlos-Flores-Huberias-696x464.jpg]
Карлос Флорес Хубериас


03.10.2018
Расположено во срцето на Балканот – и како многу други нешта во регионот – со припадност на три држави, Македонија, Грција и Албанија, Преспанско Езеро се смета за древно езеро чија старост се оценува на милиони години. Cпротивно со овој факт, Преспанскиот договор што го потпишаа премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев на 17 јуни годинава за да се реши спорот за името на Македонија, се чини дека ќе биде од многу краток рок.
Како што обично се случува во овие ситуации, договорот вроди ентузијазам само кај оние што го доживеаја оддалеку, додека истовремено ги разочара оние што се осмелија да ги анализираат подетално неговите клаузули – и посебно она што беше кажано меѓу редови. Претставен до самата граница на Македонија како решение на еден од најстарите и закоравени проблеми на регионот и рекламиран кон народот на РМ како клуч за посакуваниот и заслужен влез во Европската Унија и во НАТО, Преспанскиот договор е, како прво, олицетворение на едно предавство на основните начела на меѓународното право и како второ, сосема празно ветување без никакви гаранции.
Во првиот случај, бидејќи значи давање право на една земја – Грција – да се меша во внатрешните прашања на друга земја – Македонија – оставајќи ги на тој начин на милост на еден билатерален договор прашањата околу името, идентитетот на народот па дури и јазикот, определби што ниедна слободна земја не би требало да дозволува да бидат одлучувани од некој однадвор, туку само од своите граѓани. Згора на тоа, Грција поседува јасна предност како член на двата гореспоменати сојузи (алијанси) при кои Македонија цели да пристапи.
И второ, отстапките што сега и овде се очекуваа од Македонија ќе беа само во замена за едно нејасно ветување за почнување преговори за членство што би можеле да водат некаде или да не водат никаде, и чиј успешен заклучок на крајот на краевите не ни беше во рацете на Грција.
Имајќи го сето ова предвид, не е за чудење што граѓаните на Македонија оваа недела одлучија да му го свртат грбот на својот премиер, следејќи ги советите на претседателот на државата и да останат дома наместо со својот глас да поддржат еден договор, договор, кој, пак, како врв на дрзнувањето, беше ставен на референдум преку едно од најизмамничките прашања во историјата на сите референдуми. Сместена во срцето на Балканот, ги спојувала Рим и Византија, Македонија е една млада нација што сѐ уште не знае дали ќе доживее старост како Преспанско Езеро. Но, барем засега повторно ја докажа својата намера дека не е само едно привидение.
(Авторот е професор по уставно право од Шпанија. Неговиот текст е оригинално напишан за „Ел Паиз“ на англиски, но истовремено достапен и за македонската јавност преку нашиот весник.)
03-10-2018, 10:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:Spanish Professor: Prespa Agreement, worst document I’ve ever seen, contrary to International Law
-
October 3, 2018
[Image: spain.jpg]

In all my years of studying and teaching law, I’ve never come across such travesty, this document called the “Prespa Agreement”. First, it is treason to the most basic standards in international law, and second, it’s packed with nonsense, empty promises with zero guarantees – says famed Spanish law professor Carlos Flores Juberias.

[Image: Carlos-Flores-Huberias-696x464-520x347.jpg]

It appears Mr Juberias was not briefed this “agreement” was not worked out between Macedonia and Greece, instead was put together by the Nazis at the US State Department who apart from not mentioning Macedonia in the document (thus nullifying the ‘agreement’), inserted clauses to ensure the document bypasses the UN and the UN Security Council who would clearly block this nonsense. They know it’s illegal.
Professor Juberias is stunned by the document itself. First, he says, how can one country (Macedonia), give the right to another (Greece) to be involved in Macedonia’s internal affairs, thus allowing Athens to decide what it wants to do with the name of the country, the people’s identity, even the language, something that no country on Earth can ever allow – someone from outside to be changing people’s names, language and identity!
If this isn’t terrible enough, and it really is, continues Mr Juberias – Greece has a clear advantage of being a member of an economic and military unions that Macedonia wishes to join. 
Second, these ludicrous demands are asked of Macedonia, yet nothing, absolutely nothing is being requested of Greece where a vague unexplained promise is made for negotiations with EU or NATO, negotiations that may go somewhere or go absolutely nowhere, negotiations that can take decades!? And the best part is, Greece has nothing to do with these negotiations. – says prof. Juberias.
Considering the facts stated above, continued prof Juberias – is it really a surprise that Macedonians with overwhelming majority boycotted this insanity called “Prespa Agreement” – it is completely illegal under international law. Is it surprising that Macedonians listened to their president and not their prime minister and did not vote in a Referendum that had easily the most illegal and confusing question(s) recorded in all of world’s Referendums throughout history.
Everything in Macedonia thus far has been illegal. The Prespa Agreement, the Referendum, the questions in the Referendum, the only legal aspect of it was the boycott – concluded professor Juberias.

Editor Note: Greece had 60 legal experts review the document, not for legality, to ensure not a trace is left of Macedonia’s culture, identity, language and the very foundations. Macedonia had Zaev, an intellect rivaled only by garden tools. Sekerinska was given the duty by Baily to lie to the public what the document allegedly entailed. Macedonians never heard the propaganda, everyone immediately changes the channel when Sekerinska appears on TV. The opposition, the president, legal experts… nobody ever saw or was consulted about the document. Only later when legal experts got their hands on the document explained even nations who have lost major wars wouldn’t dare sign such insanity. Zaev & Dimitrov did.
When Fascists have an identity crisis, they describe themselves as Democrats. When they want to get creative, it’s Social Democrats.
04-10-2018, 01:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

Собранието не може да го промени уставното име, дури и ако се соберат 80 пратеници што ќе гласаат за уставните измени, вели универзитетскиот професор Димитар Апасиев, според кого последниот референдум немал цензус и е неуспешен, а поради тоа важечка е рефрендумската одлука од 1991 година кога граѓаните се изјасниле за суверена и незавинска држава Македонија
09-10-2018, 09:32 PM
Reply