Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДОГОВОРОТ НЕ Е ВО СИЛА НО ГРЦИТЕ ВЕКЕ ГО ПРИМЕНУВААТ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Катимерини открива дека МИА цензурирала изјави на Заев по налог на Ципрас


September 21, 2018
[Image: Screenshot_20180922-004930_Samsung-Inter...=696%2C406]
Грчкиот весник „Екатимерини“ тврди дека на барање на владата во Атина македонската државна новинска информативна агенција ги сменила изјавите на премиерот Зоран Заев дадени во кусото интервју за МИА од Вашингтон.
Интервјуто е направено по средбата со потпретседателот на САД Мајк Пенс, но неговата прва верзија објавена од агенцијата била променета откако интервенирала грчката влада која практично направила цензура во македонски национален државен медиум.
Првата изјава на Заев
[Image: Screenshot_20180922-005042_Samsung-Inter...=640%2C335]
Во оргиналното интервју за МИА во Вашингтон, Заев изјавил: „Северниот дел од Грција е Грција, западниот дел од Бугарија е Бугарија. Ова е наша Македонија и нема да има ниедна друга во светот“. МИА веднаш го пренесе интервјуто, но подоцна комплетно ги промени изјавите на Заев.
Цензурираната изјава на Заев
[Image: Screenshot_20180922-005059_Samsung-Inter...=640%2C261]
Променетото интервју изгледало вака: „Сите знаеме денес дека дел од геополитичкиот регион од Македонија е во Грција, дел во Бугарија и северниот е во нашиот дел. Придавката “северна” прави разлика и ние потврдуваме дека постојат региони во Бугарија и во Грција кои се нарекуваат Македонија“, пишува во текстот на “Катимерини”.
Деновите МИА прославува 20 години од основањето а агенцијата и покрај обидите на сите предходни влади да врши политичко влијание најчесто била доживувана како професионална медиумска куќа со високи стандарди.
Единствен начин МИА да се одбрани од обвинувањата е да ги објави видео или аудио снимките кои вообичаено се прават за време на интервјуата.


Quote:One Macedonia’ comment by FYROM PM retracted


[Image: zoran_zaev-thumb-large.jpg]


VASSILIS NEDOS
TAGS: Diplomacy, Politics
The Former Yugoslav Republic of Macedonia's (FYROM) state-run MIA news agency on Friday changed comments attributed to Prime Minister Zoran Zaev after an intervention by Athens.
In an interview with MIA in Washington, Zaev reportedly said: “The northern part of Greece is Greece, the western part of Bulgaria is Bulgaria. This is our Macedonia and there will not be another one in the world,” MIA initially reported him as saying. However, MIA later completely changed the quote.
The revised quote read: “We all know that today a part of the geopolitical region of Macedonia is in Greece, a part is in Bulgaria, and the northern part is in our country. And no one will ever try to deny our Macedonia. The adjective ‘North’ makes a distinction and we reaffirm that there are regions in Bulgaria and in Greece which are called Macedonia.”
In Greece, Prime Minister Alexis Tsipras and his junior coalition partner Panos Kammenos appeared to have buried the hatchet, at least for now, after recent tension between the two men over the name deal.
Tsipras and Kammenos met on Friday in a bid to iron out their differences and, according to government sources, they agreed that the issue should not be allowed to disrupt political unity and stability as the country emerges from eight years of bailout agreements. The same sources said the two agreed to readdress the issue in March.
Ahead of the referendum on the name deal with Greece, meanwhile, FYROM's opposition VMRO party hinted on Friday that it could back the changes in the country’s constitution.
The party’s leader Hristijan Mickoski said he is still against a revision of the constitution as stipulated in the so-called Prespes agreement, but added that if the majority of citizens approve it then “we will respect this decision” – as long as more than 50 percent participate in the referendum and the result is a “yes” vote. Mickoski also said he is sticking to the party decision not to tell its supporters what to vote for in the referendum.Уште сега Грците реагираат на непочитување на договорот !! Дали оваа не го гледа Љупчо Героргиевски па  не убедува дека договорот е добар, подобар неможе да биде!

Луѓе што биле премиери, министри, председагели , ...глумат буали , односн се прават дека не го разбираат а тоа ја потврдува мојата теза дека сите премиери, министи на полиција, дирекоти на УБК биле и се избор на УДБа
22-09-2018, 05:01 PM
Reply