Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
УШТЕ КОЛКУ КЕ ОСТАНЕ ЗАЕВ НА ВЛАСТ??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:БОЈКОТ ИЛИ ОСТАВКИ НА ПРАТЕНИЦИТЕ А НЕ ПРОТЕСТИ НА ГРАЃАНИТЕ СЕ РЕШЕНИЕ ЗА СМЕНА НА ЗАЕВИСТИЧКАТА БАНДА НА ВЛАСТ

[Image: f8f336d27957a1b2f13b2daec1d1b4b0_L.jpg]

јордан Петровски 15.03.2018
Во државата во која не функцинира ниту една институција, во која власта не почитува Устав, закон, деловник за работа на собрание за многумина, ама најмногу за оние кои сакаат да дојде пак некој нов непочитувач на Устав, закон деовник, односно некој нов глигоров, Црвенковски, Груевски или Заев, велат и инсистираат на тоа дека решене е улицата, поточно насилието. Сум напишал многупати досега дека улицата и насилието неможат да донесат демократија во држава во која никогаш немало демократија.  сум напишал дека оној кој дошол со насиле со насилие и ке владее. Причина за тоа лежи во тоа што режисер и изведувач на таквите рушење е СЕКОГА Тајната Идеолошка Полиција. Јасен пример дека сум бил во право е власта на Заев.

Многумина ке ми контрираат со прашањето па еве што да се прави бидејки ниту Уставниот ниту Управниот суд до ден денеска не се изјаснија по „тужбите“ за изборот на Таљат Џафери за председател на собранието.
Мојот одговр ке е во форма на прашање , дали Уставниот или Управниот суд би постапиле така ако кај нив непостои страв од одлуката која треба да ја донесат??
Зат недонесување на одлука не е јасен сигнал дека таа одлука треба да е против власта. но и јасен сигнал  за тоа дека судиите знаат дека имааат работа со насилна власт и дека ке имаа последици ако донесат таква одлука.
Да се вратам на битното прашање а тоа што треба да стори ВМРО ДПМНЕ во даденава ситуација.

Онаа што можат, односно мораат да го направат од ВМРО ДПМНЕ  е да ја примораат ЕУ да застане во одбрана на демократијата, почитувањето на Уставот и законите во Македонија , поточно да го стори онаа истото  што го стори кога застана зад СДСМ со надеж дека СДСМ ке ги исполни сите барања на ЕУ преточени во планот ПРИБЕ.
Патот до остварување на тоа ЕУ пак да се најде во улога на заштитник на демократијата и правото во Македонија е веке добро познат , веке еднаш изоден. Тој пат бара од пратениците на ВМРО ДПМНЕ или бојкот на работа на парламентот или оставки на сите пратеници. ЕУ ке МОРА да застане во тој момент зад ВМРО ДПМНЕ, бидејки самиот Хан даде изјава дека законот за Албански јазик не по барање на ЕУ.
Значи ако ЕУ сака да остане доследна на своето неутрално однесување , а то ке се дознае самопреку ваков тест,  вината за блокадата на Собранието ЕУ ке мора да ја посочи во СДСМ и ДУИ.
Таквото посочување ке му даде шанса на Мицковски да бара и условува нови договори ПРЖИНО и дополнети планови ПРИБЕ!1 За дополните на ПРЖИНО и ПРИБЕ во друг текст, ако оценам дека работите се движат во тој правец. 
Оваа шанса ВМРО ДПМНЕ односно председателот Мицковски да ја искористи и со тоа да почне да го менува мислењето за неговата партија кое во ЕУ е наметнато од лажните НВО и СДСМ.

Во државата во која не функцинира ниту една институција, во која власта не почитува Устав, закон, деловник за работа на Собранието за многумина, ама најмногу за оние кои сакаат да дојде пак некој нов непочитувач на Устав, закон деловник итн, односно некој нов Глигоров, Црвенковски, Груевски или Заев, велат и инсистираат на тоа дека решене е улицата, поточно насилието. Сум напишал многупати досега дека улицата и насилието не можат да донесат демократија во држава во која никогаш немало демократија. Сум напишал дека оној кој дошол со насиле со насилие и ке владее. Причината за тоа лежи во фактот што режисер и изведувач на таквите рушења е СЕКОГАШ Тајната Идеолошка Полиција. Јасен пример дека сум бил во право е власта на Заев.
Многумина ке ми контрираат со прашањето, „Па еве што да се прави бидејки ниту Уставниот ниту Управниот суд до ден денеска не се изјаснија по ‘тужбите’ за изборот на Таљат Џафери за председател на собранието?“ Мојот одговор е во форма на прашање, „Дали Уставниот или Управниот суд би постапиле така ако кај нив не постои страв од одлуката која треба да ја донесат??“
Зарем недонесувањето на одлука не е јасен сигнал дека таа одлука треба да е против власта, но и јасен сигнал за тоа дека судиите знаат дека имааат работа со насилна власт и дека ке имаа последици ако донесат таква одлука?
Да се вратам на битното прашање а тоа е што треба да стори ВМРО ДПМНЕ во даденава ситуација.
Онаа што можат, односно мораат да го направат од ВМРО ДПМНЕ е да ја примораат ЕУ да застане во одбрана на демократијата, почитувањето на Уставот и законите во Македонија , поточно да го стори онаа истото што го стори кога застана зад СДСМ со надеж дека СДСМ ке ги исполни сите барања на ЕУ преточени во планот ПРИБЕ.
Патот до остварување на тоа е ЕУ пак да се најде во улога на заштитник на демократијата и правото во Македонија е веке добро познат, веке еднаш изоден. Тој пат бара од пратениците на ВМРО ДПМНЕ или бојкот на работа на парламентот или оставки на сите пратеници. ЕУ ке МОРА да застане во тој момент зад ВМРО ДПМНЕ, бидејки самиот Хан даде изјава дека законот за Албански јазик не е по барање на ЕУ. Значи ако ЕУ сака да остане доследна на своето неутрално однесување, а тоа ке се дознае само преку ваков тест, вината за блокадата на Собранието ЕУ ке мора да ја посочи во СДСМ и ДУИ. Таквото посочување ке му даде шанса на Мицковски да бара и условува нови договори ала ПРЖИНО и дополнети планови ала ПРИБЕ! За дополните на ПРЖИНО и ПРИБЕ во друг текст, ако оценам дека работите се движат во тој правец. Оваа шанса ВМРО ДПМНЕ односно председателот Мицковски да ја искористи и со тоа да почне да го менува мислењето за неговата партија кое во ЕУ е наметнато од лажните НВО и СДСМ.
(This post was last modified: 15-03-2018, 05:33 PM by ЈорданПетровски.)
15-03-2018, 05:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:ПРЕПОРАКАТА ЗА ЕУ ВИСИ ПОРАДИ НАЧИНОТ НА КОЈ Е ДОНЕСЕН ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ, ВЕЛИ ФРАНЦУСКИОТ АМБАСАДОР ТИМОНИЕ

[Image: Timonie-Francuski-ambasador.jpg]

15.03.2018
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние за САКАМДАКАЖАМ.МК изјави дека може да се проблематизира безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради тоа што без минимум консензус и без цивилизирана дискусија вчера беше донесен Законот за употреба на јазиците во Собранието. Тој вели дека вчерашните инциденти во Собранието не се глетка од парламент на европска држава.
„Вчера беше разочарувачки ден бидејќи видовме настани за кои мислевме дека веќе сме им го свртиле грбот, дека немало минимум консензус за процедура за усвојување закон и нема цивилизирана дискусија за теми од интерес на граѓаните. Не е мое да судам, но глетката што ја видовме беше сѐ само не глетка од еден парламент на европска држава. Во период кога земјите членки на ЕУ треба да се произнесат за препораката за преговори, посебно за условеноста на препораката, ќе се постави прашањето дали агендата на Прибе ќе биде брзо усвоена и формално ќе се отвори и прашањето за почитување на Копенхашките критериуми. Европската унија може да интегрира само функционални демократии“, кажа Тимоние.
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан уште во ноември лани кажа дека Законот за употреба на јазиците не е релевантен за добивање препорака и дека власта треба да се фокусира на поприоритетни закони.
„Владата и другите фактори во земјата да се фокусираат на законите и условите кои се релевантни за добивање на препорака. Законот за јазици не е дел од она што е договорено во овој контекст“, изјави тогаш Хан, а истото го кажа Тимоние пред една недела.
Извештајот за напредокот на Македонија за членство во Европската унија ќе биде објавен на 17 април, а во јуни се очекува одлуката дали Македонија ќе добие препорака за почеток на преговорите и каква ќе биде таа.
Г. МИХАЈЛОВСКИ
15-03-2018, 05:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:ВМРО-ДПМНЕ излегува на улица - ќе бараме предвремени избори

[Image: 545953-hristijan-mickoski-e-noviot-prets...k=c-HgVmUx]

16.03.2018
ВМРО-ДПМНЕ многу скоро ќе застане на нозе, се реструктуира, моментално тече процесот на реструктуирање и тргнуваме во одлучувачки поход до конечно уривање на оваа ненародна власт на следните предвремени парламентарни избори, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на вечерашното гостување на вестите на телевизија Алфа.Тој истакна дека Македонија нема друга опција, заслужува подобро и има надеж која што ќе ја направи европска држава на среќни граѓани.
-Тоа е алтернативата, тоа е сонот на многу граѓани, а не понижена, омаловажена и со поднаведната кичма што сега е реална ситуацијата во Република Македонија, констатираше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.
Мицкоски ја користи можноста да апелира до сите луѓе истомисленици со ВМРО-ДПМНЕ и нејзините политики, но и до сите оние кои што се против политиките кои што ги спроведува СДСМ. Тој повика да застанат позади ВМРО-ДПМНЕ за да тргнат заедно кон конечниот поход – ослободување на теророт кој и се случува на Македонија и пораз на Зоран Заев на следните предвремени парламентарни избори.

 
 
(This post was last modified: 16-03-2018, 11:56 PM by ЈорданПетровски.)
16-03-2018, 10:53 PM
Reply