Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПАК ТЕШКА ЛАГА НА ЗАЕВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Владата ги изигра „осудениците на режимот“ - нема да носи закон за повторување на постапките


објавено: 01.12.2017 14:34:00


[Image: tn1_20171201_144859_pravda21.jpg]


Владата нема намера да носи закон со кој ќе дозволи повторување на судските постапки водени во времето на ВМРО ДПМНЕ, ккао што побараа од здруженијата на осудени во над 30 случаи.
Иако претставници на здруженијата на осудени тврдеа дека наводно им било ветено донесување на закон кој тие и го подготвија како текст со наброени случаи, министерот за правда Биљент Салии и членката на СДСМ Ана Павловска Данева која ја крои стратегијата за реформа на судството, децидни се дека таков закон ниту бил предвиден во стратегијата ниту ќе се носи.

Quote:-Во Владата не се размислува за донесување на таков закон - дециден е министерот за правда Салии.

Павловска Данева од СДСМ вели дека во стратегијата никогаш немало предлог за донесување на закон за повторување на постапките водени во времето на ВМРО ДПМНЕ, туку само за постапките водени од Комисијата за лустрација.
Осудените кои подготвуваа закон може само да се надеваат дека ќе ги опфати амнестијата и ќе им се скрати 30 проценти од казната. За тие кои се во бегство, а има такви, за кои одлуките се правосилни, нема да важи амнестијата.
На списокот за евентуално повторување беа наведени над 30 случаи, почнувајќи од Шпион, Змиско око, Детонатор....02-12-2017, 11:18 PM
Reply