Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.44 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Израел ја нападна хуманитарната флотила
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

Quote:Вие се приближувате кон непријателска зона


[img]http://gdb.rferl.org/1A3B510B-8B4E-4667-8BF0-609ED03CFAD8_w527_s.jpg[/mg]

Израелската морнарица го пресретна и нападна поморскиот конвој со хуманитарна помош за Појасот Газа, при што има неколку жртви и ранети. Нападот предизвика жестоки реакции во Турција која неформално ја подржуваше оваа мисија во која имаше и неколку стотини про палестински подржувачи.

Израелската армија воспостави информативно ембарго за жртвите кои се префрлени во израелските болници. Флотилата од 6 бродови со хуманитарната помош и околу 700 про - палестински подржувачи формирана во Турција тргна од Кипар и беше пресретната од израелските командоси рано изутрината.

„Вие се приближувате кон непријателска зона, која е под поморска блокада. Газа и крајбрежјето на Газа се затворени за сообраќај“.

Ова беше изјавата на неименуван израелски офицер кој им се обраќал на бродовите пред да започне судирот, а емитувана од израелската армија.

„Израелската влада подржува доставување на хуманитарна помош за цивилното население на Појасот Газа и ве повикуваме да влезете во пристаништето Ашдод. Доставувањето на помошта ке биде во согласност со правилата на властите и под ваш мониторинг по што ќе можете да се вратите на бродовите со кои пристигнавте“.


Евекуација на повредените по нападот на Флотилата

Според Ал Џезаира и Турската НТВ, израелските сили потоа отвориле оган. Нападот врз флотилата за помош на Газа предизвика жестоки реакции во Турција која неформално ја подржуваше оваа мисија. Турското министерство за надворешни работи изутрината го повика изралскиот амбасадор Габи Леви за да му врачи протестна нота. Пред израелскиот конзулат во Истамбул се распоредени силни турски сили откако лути демонстранти за момент влегле во кругот на Конзулатот. Турскиот заменик премиер Булент Аринч повика на итна седница на шефовите за безбедност на војската и полицијата. Арнич е одговорен за ситуацијата додека премиерот Реџеп Таип Ердоган е во посета на Чиле.

Флотилата составена од 3 карго бродови со помош и три патнички бродови имаше за цел да го привлече вниманието врз израелската блокадата врз Појасот Газа контролиран од Хамас а во кој живеат милион ипол палестинци. Премиерот на владата на Хамас во Газа Исмаил Ханија го осуди израелскиот напад врз поморскиот конвој во кој, како што се наведува имало градежен материјал и други видови хуманитарна помош. Тој го повика Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун да ги заштити луѓето кои беа во трите патнички бродови и да обезбеди безбеден влез во Газа. Израел и Египет воспоставија блокада на Газа откако власта ја превзеде Хамас во Јуни 2007. Според Израел, таа мерка беше неопходна поради тоа што Хамас стрела со ракети врз Израелска територија. Израел истовремено тврди дека доставува доволно храна и медицински материјал и дека нема хуманитарна криза во Газа.
31-05-2010, 08:58 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#2

Najnova vest,spored AFP Evropa ja osuduva vcerasnata akcija dodeka Belata Kuka ceka site fakti da se pojavat pa togas ke go kazat svojot konecen stav, dodeka Evropa i Francija baraat da se svika sednica na NATO i EU koja ke ja osudi akcijata na Izraelskite komandosi.
World leaders demand probe into Israel raid Module body

1 hour, 6 minutes ago


BRUSSELS (AFP) - World leaders demanded Tuesday an investigation into Israel's deadly commando raid on a Gaza-bound humanitarian aid flotilla and the swift release of their seized citizens.

ADVERTISEMENT

A day after the pre-dawn assault in international waters which left at least nine pro-Palestinian activists dead, nations across the world condemned Israel for what Turkey's prime minister branded "a bloody massacre."


In New York, an emergency session of the UN Security Council called for "a prompt, impartial, credible and transparent investigation" that would satisfy international standards.


The world body and NATO demanded the immediate release of all six vessels and the hundreds of Palestinian supporters who were on board.


Turkey said that at least four of its citizens were among the dead and Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said Israel should be "punished."


"The insolent, irresponsible and impudent attack by Israel, which went against law and trampled human honour underfoot, must definitely be punished," he told lawmakers from his ruling party.


Turkey, once Israel's main partner in the region, has scrapped joint war games and recalled its ambassador.


Britain, France, Russia and China -- four of the five veto-wielding Security Council members -- urged Israel to lift its blockade of the Gaza Strip.


Even the United States, traditionally Israel's strongest ally, hinted that the blockade -- in place since 2007, when the Islamist Hamas movement seized control of the territory -- should at least be eased.


The outrage that greeted the raid prompted Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to call off a visit to Washington and talks with US President Barack Obama.


The White House voiced "deep regret" at the loss of life and said it was waiting for the full facts to emerge, but also made it clear that it trusted Israel to carry out a full and credible investigation.


Nations including France and Ireland called for the immediate release of their citizens who were seized in international waters, taken back to Israel and in some cases held incommunicado and denied consular access.


"Israel needs to listen to and act in accordance with the united voice of the international community on this issue," said Irish Foreign Minister Micheal Martin.


Delegates from the European Union and NATO gathered in Brussels for talks, after EU ambassadors criticised Israel's use of force and demanded an immediate and impartial inquiry.


Russia, hosting a summit in Rostov-on-Don with the European Union, backed the call for a probe, with President Dmitry Medvedev slamming the loss of life as "absolutely unjustified."


NATO chief Anders Fogh Rasmussen demanded the "immediate" release of civilians and boats held by Israel after the deadly operation.


EU president Herman Van Rompuy said the deaths were "inexplicable," while the bloc's foreign policy chief Catherine Ashton vowed to intensify European efforts to get Israel to lift its Gaza blockade.


China said it was "shocked" by Israel's actions and was prepared to back a quick response from the UN Security Council.

In Geneva, the 47-member UN Human Rights Council was due to hold a special session to consider setting up an international fact-finding mission.

UN chief Ban Ki-moon said he was "shocked" by the naval assault and called for Israel to "urgently" explain itself.

"Had Israelis heeded to my call and to the call of the international community by lifting the blockade of Gaza, this tragic incident would not have happened," the UN secretary general said.

Across the world, tens of thousands of people protested on the streets and many countries summoned Israel's ambassadors.

Israel had warned that it would intercept the ships, but Monday's assault turned into a fiasco. Footage from one vessel showed black-clad commandos clashing with activists and several wounded people lying on the deck.

The Israeli military has blamed activists on the ship for creating the confrontation by attacking its soldiers as they boarded.

The Muslim world united in condemning what Palestinian leader Mahmud Abbas called a "massacre" and Arab League chief Amr Mussa said was a "crime."

The Islamist movement Hamas which rules Gaza urged world Muslims to "rise up" in protest, as Iran's President Mahmoud Ahmadinejad denounced the raid as "inhuman Zionist regime action."

Egyptian President Hosni Mubarak condemned the "excessive and unjustified force" while Jordan, the only other regional power to have a peace treaty with Israel, handed in a protest note.
http://ca.news.yahoo.com/s/afp/100601/wo...gaza_world
01-06-2010, 05:28 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#3

Eve snimaka kako se odnesuvaat HUMANITARCITE.02-06-2010, 12:26 AM
Reply