Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Военна мини совалка
Author Message
boreto
Unregistered

 
#1

Много странен почти таен експеримент направиха американските военни. Днес изстреляха космически самолет с ракета Атлас. Нещо като мини совалка:

[Image: 1268664743_091021-x37b-orbit-02.jpg]

[Image: 340x_spaceplane.jpg]

Не е ясно кога ще се връща.
23-04-2010, 09:09 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#2

Imeno ovaa e prva bespiloten vselenski brod, i se ocekuva da bide dobra zamena za Space Shuttle. Space Shuttle bese vselensko letalo koe gi zameni raketite sto gi koristese NASA. Imeno predsedatelot Richard M. Nixon pobara letalo koe ke leta kako avion vo vselenata, a toa da ja zameni skapata raketa, sto se koristese vo pocetokot na Vselenskata programa.
24-04-2010, 08:54 PM
Reply