Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
УДБА ГИ РАБОТИ БУГАРИТЕ КАКО БАВЧА !!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

Кога се читаат овие службени белешки станува јасно дека врвт на МПО бил од луѓе на УДБа! Сами судете кои ја подготвувал антимакедонската орјентација на МПО!


[Image: 2vuzcd2.png]


[Image: 2rh8x7s.png]
03-01-2017, 03:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

Quote:Падот на режимот на Бранко Црвенковски и улогата на МАГ


Македонија е целосно неподготвена за распадот на Титова Југославија и претпоставената промена на системот, всушност власта е продолжение на старите болшевички и недемократски структури. Уште од првиот ден, станува јасно дека владата на Кљусев, а потоа и Владата на Бранко Црвенковски не може да се одвои од старата југословенска номенклатура од Белград, во ликот на Слободан Милошевиќ, а отелотворена во Скопје преку позициите на претседателот Киро Глигоров и премиерот Бранко Црвенковски. Американската јавност и особено македонската патриотска организација / МПО / предводена тогаш од Иван Лебамоф со загриженост следваще понатамошно нарушување на правата на немнозинските заедници во земјата и преземање сериозни репресивни мерки против сите оние кои се одредување како македонски Бугари или михајловист. На седниците на ЦК на МПО се крева глас против репресијата во Македонија, а најмногу гласовития меѓу нив е фармацевт Георги Младенов од МПО во Торонто - Канада. Заради мир во куќата и за одржување на било какви врски со одамна изгубената татковина, МПО направи заклучок за акција во Македонија. Тоа беше координирано и со одредени структури на власта во Вашингтон одговорни за Југоисточна Европа.
Заради таа цел во Америка и Канада беше поканета на голема група граѓани на Македонија и Бугарија, меѓу кои и главниот обвинител на Бугарија, Иван Татарчев и претседателот на Апелациониот суд на Бугарија Иван Григоров. Заклучениот е да се создаде оперативно - разузнавачка група која ќе има за задача да се поврзе со македонските власти, со можност за "пријателско" упад во редовите на тогаш, а ѓавол да го земе и сега недопирливата и монолитен служба за државна безбедност. За извршувањето на задачата се натоварени браќа на претседателот на МПО, Георги / Џорџ / Лебамоф од Форт Вејн, Индијана и Владимир Перев од Скопје. Георги Лебамоф беше стар разузнавател со разузнавачка кариера во Европа, во Австрија и Швајцарија и личен пријател и соработник на основачот на ОСС полковник Донован, а Владимир Перев е личен избор на браќата Лебамови, целосно поддржан од Иван Татарчев. Имаше и трето, резервен член на Македонија, исто така голем пријател на Лебамови.
Две години работа не шавна од "мртва точка", за по посетата на Владимир Перев на Стејт департментот во Вашингтон, за мене на неутвърдена датум за истиот по враќањето во Скопје да биде испрашуван од разузнавачките служби во Македонија. Обидот за атентат врз претседателот К.Глигоров и нејаснотиите околу тоа само забрзаа процесот.
Инструкциите на Владимир Перев дадени во Вашингтон беа кратки и јасни:
1. контакт по секоја цена и нејасен договор за соработка и
2. секаков начин да се влијае, Црвенковски да ја напушти власта.
Втората задача беше нешто како тајно предлог на МПО за акција во Македонија.
Притвор на Владимир Перев во јануари 1996 година беше целосен успех на МПО. По дадените инструкции, контактите се формирале релативно брзо и со успешен крај. Агентите на Државна безбедност Георги видови и Душко Климовски одговорни за работа на "бугарската линија" побараа средба со некој од МПО, за договор за соработка. По кратко напон, околу безбедноста на местото на состанокот, дефинитивно е таа да се одржи во Цирих, Швајцарија во хотел со прекрасно име "Шератон Атлантис", ама забатален во некој провинциски крај на градот. Ова беше предлог на Георги Лебамоф и тоа беше прифатено.
Секоја земја си организира сопствена стража и видео запис.
Договор дека Македонија треба да патува кон демократско општество е нешто што прво е валоризирано, треба работите да тргнат по обичен пат. Заедно со Г.Видов и Д.Климовски и Г.Лебамоф и В.Перев се вратија во Скопје, каде во еден паб во Ѓорче Петров / Жостов / биле на средба со директорот на Државна безбедност Добри Величковски. По тој повод Г.Лебамоф како подарок од Добри Величковски добил прекрасно вратоврска, но и една легитимација и значка од Службата за државна безбедност, нормално, само како сувенир со број од нула серија.
По враќањето во Америка, Георги Лебамоф, пред членовите на раководството на МПО даде краток извештај и резимето за контактот, сето ова со оптимистички тон за брза промена на односот кон македонските Бугари, но и за реалните очекувања по падот на Б. Црвенковски.
Особено беше високо ценети улогата на В. Перев во создавањето на контакти и организираниот безбедност и донесувањето на видео материјалот во Цирих, со насоки оваа активност да биде продолжена, со оглед на фактот дека тој е единствениот наш доверлив човек таму, нешто како "единствениот локален и истовремено оперативен агент ". Своите знаења и контакти Георги Лебамоф сподели со задолжените за тоа американски структури. Следната година, на конгресот на МПО, во присуство на неколку лица од американската официјална политика, В. Перев даде детални објаснувања. Одлучено е да се продолжи со активностите и силите да се насочат кон тоа ВМРО-ДПМНЕ да дојде на власт, а истовремено да се спречат разгласува контакти на Красимир Каракачанов од софиското ВМРО СМД со Бранко Црвенковски - контакти со нејасни мотиви, туку со цел да го преземе македонскиот политички простор. Тоа можеше да покаже како крај на влијанието на МПО на македонската политичка сцена. МПО се плашеше дека во тоа би можеле да бидат вклучени и некои болшевички служби од поранешниот источен блок, тука се мисли главно на руските служби.
Во Америка имаме целосна видео, слики и аудио документација за средбите, таква има и во службите за безбедност во Македонија. Тоа значи дека односите треба да бидат фер и демократски. Ви испраќам дел од фотографиите од средбата во Скопје. Ако се покаже потребно, во нашата архива има и други документи и фотографии од работата на оперативно разузнавачката пар Лебамоф-Перев, работата во цела Америка, Северна и Јужна, како и други слики од нивната активност во Европа. На првата слика се гледа Г.Лебамоф, Добри Величковски и Владимир Перев во моментов на нивното познанство. На втората се гледа како Добри Величковски му пренесува подароците на Г. Лебамоф, на третата се гледа како оперативен агент Душко Климовски разговара со Г.Лебамов и Д. Величковски, а последната е најважна.
Во интелигенција, работите никогаш не се она што тие изгледаат. Средбите и договорите за тоа дека работите во Македонија треба да се менуваат беа во мај и јуни 1995 година, и се одлучи во август и септември, на конвенцијата на МПО во Вашингтон, од Македонија да бидат поканети, В.Перев и В. Милчин. Истовремено В.Милчин е и портпарол на седницата, а доби и високо признание од МПО за демократски обврски. Ударот одеше двонасочно - да падне СДСМ, но најважните личности и пријатели на Црвенковски да остане на функцијата поради своите проевропски, проамерикански и воопшто демократски убедувања.
Тандемот Г.Лебамов и В.Перев одлично завршија оперативната работа, но не се претставија убедливо во проценката на ситуацијата за напорите ВМРО-ДПМНЕ да дојде на власт. Ние надценихме можностите на тандемот Л. Георгиевски - Д. Димовска и нивните реални можности да направат било какви промени во системот. Од Државната безбедност беа сменети Живко Георгиевски, Георги видови и Душко Климовски и беа испратени на некакви ситни и понижувачки функции. Доста Димовска, во својство на министер, никогаш за овој чин не даде на Г. Лебамоф некакво разумно објаснување. Но затоа пак, бизнисменот Кире Шошев добие висока позиција во Министерството за одбрана, за кое Д. Димовска исто така не сакаше да даде објаснување.
Доказ за тоа дека "патот кон пеколот е изграден со добри намери" е дејството на МПО за која не се штедевме ресурси. Сепак, се чини дека стариот Георги Младенов од Торонто бил во право кога велеше дека "со вардарците не треба да се преговара за ништо, тие боледуваат од српски болести, за која нема лек".
Денес остануваме неколку здрави и со спомени од минатото. Никој од нас / сите сме кон деведесеттите години или повеќе / нема да седне и да напише нешто за овие времиња и состојби. Единствено остана Владимир Перев, но тој е должен со законот за молчење ... оперативни, явки, места за средби, беше во неговите раце да предаде некого, но ниту еден наш човек во Македонија, Бугарија и Грција / Егејскиот дел / не " падна ".
Се прашувам дали сите овие работи, режимот на СДСМ, воопшто беа потребни. Толку насилство кон македонските Бугари, посебно по мноштвото и брутални апсења и обвиненија по обидот за атентат врз претседателот К.Глигоров ... повеќе од сигурно е дека режимот ќе падне и самиот, но не можеме сите да си седиме дома и чекаме божјата милост ...
Забелешка: Долго живеам во Америка и затоа извинете на мојот книжевен бугарски јазик.
Со почит,
Крис В.
Феникс, Аризона, САД.....


[Image: 22196465_10207974555961626_8593222548229...e=5A8899FD]


[Image: 22359188_10207974644163831_1448263097_n....e=59DB9A1B]
(This post was last modified: 07-10-2017, 11:53 PM by ЈорданПетровски.)
07-10-2017, 11:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23

Quote:Падането на режима на Бранко Цървенковски и ролята на МПО


Македония е напълно неподготвена за разпадането на титовата Югославия и предполагаемата промяна на системата, всъщност властта е продължение на старите болшевички и недемократични структури. Още от първия ден става ясно, че правителството на Клюсев, а след това и правителството на Бранко Цървенковски не могат да се отделят от старата югославска номенклатура от Белград, в характера на Слободан Милошевич, а въплътена в Скопие чрез позициите на президента Киро Глигоров и премиера Бранко Цървенковски. Американската общественост и особено македонската патриотическа организация /МПО/, ръководена тогава от Иван Лебамоф със загриженост следваще нататъшното нарушаване на правата на малцинствените общности в страната и предприемането сериозни репресивни мерки срещу всички онези, които са се определяи като македонски българи или михайловисти. На заседанията на ЦК на МПО се вдига глас срещу репресиите в Македония, а най гласовития между тях е фармацевт Георги Младенов от МПО в Торонто - Канада. Заради мир в къщата и за поддържането на някакви връзки с отдавна изгубената родина, МПО направи заключение за действие в Македония. Това беше координирано и с определени структури на властта във Вашингтон, отговарящи за Югоизточна Европа.
Заради тази цел в Америка и Канада бе поканена по голяма група граждани на Македония и България, сред които и главният прокурор на България Иван Татарчев и президентът на Апелативния съд на България Иван Григоров. Заключено е да се създаде оперативно - разузнавателна група, която ще има за задача да се свърже с македонските власти, с възможност за "приятелско" проникване в редиците на тогава, а дявол да го вземе и сега, недопирливата и монолитна служба за държавна сигурност. За изпълнението на задачата са натоварени братя на президента на МПО, Георги /Джордж/ Лебамоф от Форт Уейн, Индиана и Владимир Перев от Скопие. Георги Лебамоф беше стар разузнавател с разузнавателна кариера в Европа, в Австрия и Швейцария и личен приятел и сътрудник на основателя на ОСС полковник Донован, а Владимир Перев е личен избор на братята Лебамови, изцяло подкрепен от Иван Татарчев. Имаше и трети, резервен член от Македония също голям приятел на Лебамови.
Две години работа не шавна от "мъртва точка", за след посещението на Владимир Перев на Държавния департамент във Вашингтон, за мен на неутвърдена дата, за същия по връщането в Скопие да бъде разпитван от разузнавателните служби в Македония. Опитът за убийството на президента К.Глигоров и неяснотите около това само ускориха процеса.
Инструкциите на Владимир Перев, дадени във Вашингтон бяха кратки и ясни:
1. контакт на всяка цена и неясен споразумение за сътрудничество и
2. всякакъв начин да се повлияе, Цървенковски да напусне властта.
Втората задача беше нещо като тайно предложение на МПО за действие в Македония.
Задържането на Владимир Перев през януари 1996 г. беше пълен успех на МПО. След дадените инструкции, контактите са се образували сравнително бързо и с успешен край. Агентите на Държавна сигурност Георги Видов и Душко Климовски, отговарящи за работа по "българската линия" поискаха среща с някой от МПО, за споразумение за сътрудничество. След кратко напрежение, около безопасността на мястото на среща, определено е тя да се проведе в Цюрих, Швейцария в хотел с великолепно име "Шератон Атлантис", ама забатален в някакъв провинциален край на града. Това беше предложение на Георги Лебамоф и това бе прието.
Всяка страна си организира собствена охрана и видео запис.
Договор, че Македония трябва да пътува към демократично общество е нещо, което първо е валоризирано, трябва нещата да тръгнат по обикновен път. Заедно с Г.Видов и Д.Климовски и Г.Лебамоф и В.Перев се върнаха в Скопие, където в една кръчма в Гьорче Петров /Жостов/ са били на среща с директора на Държавна сигурност Добри Величковски. По този повод Г.Лебамоф като подарък от Добри Величковски получил прекрасно вратовръзка, но и една легитимация и значка от Службата за държавна сигурност, нормално, само като сувенир с номер от нулева серия.
След завръщането си в Америка, Георги Лебамоф, пред членовете на ръководството на МПО даде кратък доклад и резюме за контакта, всичко това с оптимистичен тон за бърза промяна на отношението към македонските българи, но и за реалните очаквания след падането на Б. Цървенковски.
Особено бе високо оценена ролята на В. Перев в създаването на контакти и организираната сигурност и взимането на видео материала в Цюрих, с насоки тази дейност да бъде удължена, с оглед на факта, че той е единственият наш доверен човек там, нещо като "единственият местен и едновременно операционен агент". Своите знания и контакти Георги Лебамоф сподели с задлъжнелите за това американски структури. Следващата година, на конгреса на МПО, в присъствието на няколко души от американската официална политика, В. Перев даде подробни обяснения. Решено е да се продължи с дейностите, и силите да се насочат към това ВМРО-ДПМНЕ да дойде на власт, а същевременно да се предотвратят разгласените контакти на Красимир Каракачанов от софийското ВМРО СМД с Бранко Цървенковски - контакти с неясни мотиви, но с цел да се зае македонското политически пространство. Това можеше да окаже като край на влиянието на МПО на македонската политическа сцена. МПО се страхуваше, че в това биха могли да бъдат включени и някои болшевички служби от бившия Източен блок, тук се мисли предимно на руските служби.
В Америка разполагаме с пълна видео, снимки и аудио документация за срещите, такава има и в службите за сигурност в Македония. Това означава, че отношенията трябва да бъдат честни и демократични. Ви изпращам част от фотографиите от срещата в Скопие. Ако се окаже необходимо, в нашия архив има и други документи и снимки от работата на оперативно разузнавателната двойка Лебамоф-Перев, работата в цяла Америка, Северна и Южна, както и други снимки от тяхната дейност в Европа. На първата снимка се вижда Г.Лебамоф, Добри Величковски и Владимир Перев в момента на тяхното познанство. На втората се вижда как Добри Величковски му предава подаръците на Г. Лебамоф, на третата се вижда как операционната агент Душко Климовски разговаря с Г.Лебамов и Д. Величковски, а последната е най-важна. На тази снимка се вижда как /от ляво на дясно / седят Георги Видов от Държавната сигурност, Владимир Перев, Живко Георгиевски, ръководител на 2. управление на Държавна сигурност, Георги Лебамоф и бизнесмена от Кавадарци Кире Шошев, в някакво кафене.
В разузнаването нещата никога не са такива, каквото изглеждат. Срещите и споразуменията за това, че нещата в Македония трябва да се променят бяха през май и юни 1995 г., и се реши през август и септември, на конвенцията на МПО във Вашингтон, от Македония да бъдат поканени, В.Перев и В.Милчин. Същевременно В.Милчин е и говорител на сесията, а получи и високо отличие от МПО за демократични ангажименти. Ударът вървеше двупосочно - да падне СДСМ, но най-важните личности и приятели на Цървенковски да останат на поста заради своите проевропейски, проамерикански и изобщо демократични убеждения.
Тандема Г.Лебамов и В.Перев страхотно завършиха оперативната работа, но не се представиха убедително в оценката на ситуацията за усилията ВМРО-ДПМНЕ да дойде на власт. Ние надценихме възможностите на тандема Л. Георгиевски - Д. Димовска и техните реалистични възможности да направят някакви промени в системата. От Държавната сигурност бяха променени Живко Георгиевски, Георги Видов и Душко Климовски и бяха изпратени на някакви незначителни и унизителни функции. Доста Димовска, в качеството си на министър, никога за този акт не даде на Г. Лебамоф някакво разумно обяснение. Но затова пък, бизнесменът Кире Шошев получи висок пост в Министерството на отбраната, за което Д. Димовска също не искаше да даде обяснение.
Доказателство за това че, "пътят към ада е построен с добри намерения" е действието на МПО за която не се пестяха ресурси. Изглежда обаче, че стария Георги Младенов от Торонто бил прав, когато казваше, че "с вардарци не трябва да се преговаря за нищо, те боледуват от сръбски болести, за която няма лекарство".
Днес останахме малцина здрави и със спомени за миналото. Никой от нас /всички сме към деветдесетте години или повече/ няма да седне и да напише нещо за тези времена и състояния. Единствено остана Владимир Перев, но той е длъжен със закона за мълчание ... оператива, явки, места за срещи, беше в ръцете му да предаде някого, но нито един наш човек, в Македония, България и Гърция /Егейския част/ не "падна".
Чудя се дали изобщо бяха необходими всички тези неща, на режима на СДСМ. Толкова насилие към македонските българи, специално след множеството и брутални арести и обвинения след опита за убийството на президента К.Глигоров ... повече от сигурно е, че режимът ще падне и самия, но не можем всички да си седим у дома и чакаме божията милост...
Забележка: Дълго живея в Америка и затова извинете на моя литературен български език.
С уважение,
Крис К.
Финикс, Аризона, САЩ

СНИМКА 01
[Image: mpo_01.jpg]
СНИМКА 02
[Image: mpo_02.jpg]
СНИМКА 03
[Image: mpo_03.jpg]
СНИМКА 04
[Image: mpo_04.jpg]


makedonskatribuna
08-10-2017, 12:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2408-10-2017, 12:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

(03-01-2017, 02:30 AM)ЈорданПетровски Wrote: [Image: 15xmn39.png]

[Image: 3449xlj.png]


[Image: perev-1.jpg]
11-11-2017, 12:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

[Image: pankov.png]
21-11-2017, 01:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

[Image: pankov_1.png]

[Image: pankov-2.png]
21-11-2017, 01:39 PM
Reply