Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДР.ТОДОРОВСКИ, НАЈНАПАЃАН И ОСПОРУВАН,ОД ОДРЕДЕНИ ЦЕНТРИ,ДАЛИ ГО ЗАСЛУЖУВА ТОА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Quote:Nikola Andonov

Јордан пак вртиш во круг, како и секогаш кога ќе се најдеш во тесно ... до бескрај.
А ти Трајко со твојата албанизација, да знаеш дека бугарите/бугарашите и албанците се браќа по интерес и работат заедно на поделба на Македонија! Па ти сега мисли му ја понатаму.
31 Октомври во 22:26 · Ми се допаѓа · 7..

Quote:Jordan Petrovski

По јасно напишано здравје. Твој проблем е што несакаш да видиш.
По се на тебе ти треба да отктриваш "непријатели" а не да читаш и да размислуваш за прочитаното за да разбереш што сум напишал.
31 Октомври во 22:30 · Ми се допаѓа..

Quote:Vasko Srbinovski

Od site ovie komentari I analizi koj sto bil I sto rekol nema fajde. Toj sto saka da laze I manipulira sekako ke najde nacin. Stvarnosta e vo toa VMRO , ne treba da se upotrebuva vo politika I nisto poveke, zosto kolku poveke se upotrebuva tolku poveke steta se pravi na Makedoncite koj se za Makedonija. I nie ako ja sakame Makedonija treba da se svrtime kon idninata I da pocnime od ,,0'' a ne uste da toneme ispod ,,0''!
1 ноември во 01:56 via mobile

Quote:Dragi Trajkov

Јорде,

1. Ме насмеа и ми е интересно па ДАЈ го уште еднаш оној "ОРИГИНАЛЕН ПОТПИС" од К.П. Мисирков кој љубимецот твој историчар "Зоки-Поки" така НЕ-СЛУЧАЈНО го доби од Бугарскиот Архив и ни го дава на" увид"..

....Многу е "ЈАК", мене еве одма "ме увери" дека и - " Аз с`м Б`лгарин од перво качество " ! Icon_razz)))
И не треба никаков друг ваков "ФАКТ", ма доволен е само тој јас да се себенајдам национално Icon_razz))

2. Многу "веродостојно" делува кога на крајот од писмо човек наместо да се потпишува кратко како испраќач или пишувач на текст, тоа да не го прави ами да пишува што е по (непостоечки) ентитет?!

...Ти, сигурно во времето на СФРЈ кога си пишувал ПИСМО, ДНЕВНИК или ПОЕМА на крајот наместо да си се потпишувал со име и презиме, си се потпишувал со :

- " ЈУГОСЛОВЕНСКИ МАКЕДОНЕЦ ЈОРДАН ПЕТРОВСКИ" или

- " МАКЕДОНСКИ ЈУГОСЛОВЕН ЈОРДАН ПЕТРОВСКИ"

...Нашиве по Австралија, САД, Канада на крајот од писмата кои ги пишуваат се потпишуваат со

- " АВСТРАЛИСКИ МАКЕДОНЕЦ ИГОР, ТРАЈКО..." или

- " КАНАДСКИ МАКЕДОНЕЦ ЈОРДЕ,..."

Ај сеа "сиктер" со вакви глупости дури не сум начкрабал и јас некој ваков "оригинал" за некој твој љубимец-јунак, дури не сум ти го скенирал и објавил по целиот фб-простор !
1 ноември во 10:13 · Изменет · Ми се допаѓа · 1..

Никола Андонов, првин со тебе да разјасниме некои работи, бидејки покажа дека се разликуваш од другиве дискутанти, ти покажа дека мислиш. Да видам дали тоа така ми се причинило или ти навистина си таков, дај посочими каде тоа јас го бранам Др.Тодоровски. цитирај ја реченицата така ке биде најпросто а најуверливо.
1 ноември во 10:42 · Изменет · Ми се допаѓа..

Quote:Dimitar Vasil Tasef

Јордане, би ли бил љубезен да дадеш коментар на писмово на Теодосиј Гологанов до Дионисиј подолу, во релација и коализија со изјавата на Др Тодоровски и Академик Катарџиев?

" До Неговото Всепреподобие, Г.Дионисиј
Софија

Скопје, 22 јуни 1891 г.

Предраг ми во Христа брате,

Чудна е промислата Божја, а уште се почудни патиштата негови.
Христос проповедаше љубов мегу лугето и за неа отиде на Крст, а ние лугето,во името на таа Христова љубов, со неговиот најсвет симбол - Крстот,
шириме мегу лугето најголема омраза и ги потиснуваме духовно и национално убедувајки ги дека добро им чиниме.
Така и нашата Света Егзархија на чело со блажениот Егзарх Јосиф I прави севозможно да го убеди кутриот македонски народ дека му го мисли доброто,
дека се грижи за неговата сегашност и иднина и дека сака да го извади од темнината на националното неосознание и од него да создаде свети Бугари..

А не треба многу да те убедувам, премили брате во Христа, дека светата Егзархија со својата црковна и просветна дејност тука во Македонија врши всушност најмизерна задача,
му го одзема името на еден народ и го заменува со друго, му го одзема мајчиниот јазик и го заменува со чужд, за да обезбеди на својата влада и своите бугарски чорбаджии
да си ја прошират трговијата и на чужда територија.

А како ова ти ке го наречеш, Драги брате, акко не ропство, пострашно од турското?
Турците земаат имоти и животи на рајата но не посегнуваат врз неговиот дух.
Тие го уништуваат телото,но духот го почитуваат.
А светата Егзархија го убива ова другото,постојаното.
Тоа ли е братски и христијански однос?...

И ова ти го пишав за да не те чуди моето поранешно писмо во кое ти го изнесов моето мислење дека ние духовниците по потекло Македонци треба да се здружиме
и да го кренеме нашиот народ да се разбуди, да ги отфрли чуждите управи, да ги отфрли и Патријаршијата и Егзархијата и да се обедини духовно во крилото на
Охридската Архиепископија,неговата вистинска мајка црква.

Не е ли крајно време да се запре националното движење на еден ист народ само поради тоа што едни ја признаваат Патријаршијата,а други Егзархијата,дедека третиот
му се поклонува на Мухамед?
Не е ли крајно време да сопре омразата мегу брат и брат?
А како тоа може да се стори ако не преку своја народна црква, преку ОХРИДСКАТА Архиепископија?

Јас ке бидам искрен драги брате во Христа и отворено ке ти речам:
ние МАКЕДОНЦИТЕ немаме толку мака од Турците,отколку од Грците,Бугарите и Србите, кои како орли на мрша се впуштија во оваа наша многустрадална земја
и сакаат да ја расчеречат..."

Од Централен Исторически Архив, Софија
Документ 176, оп.1, арх.Ед.595, 1.5-42
1 ноември во 10:43 · Ми се допаѓа

07-11-2013, 03:47 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Драгане ТрајКОВСКИ еве ти го потписот и од оваа скенирано парче можеш да направиш проверка дали потписот е оргинален.

[Image: f50ynp.jpg]

1 ноември во 10:46 · Ми се допаѓа..

Нема потреба да ти одговорам јас. Одговор ти дал самиот Теодосиј:

-"Теодосиј заминал за Пловдив каде бил поставен за ефимериј при црквата „Св. Богородица“, а потоа за игумен на Кричимскиот манастир „Св. Врач“ (1869-1873)."

-"Помеѓу 1878 и 1880 е поставен за Екзархиски наместник во Цариград."

- "а во 1885 е устоличен за Скопски митрополит,'

Значи и тој ви еден период од својот живот се ДЕКЛАРИРАЛ како МАКЕДОНСКИ бугарин. Причините зошто се декларирал така, ги знаел само тој.
1 ноември во 10:57 · Ми се допаѓа..

Јордан,така. Значи дојдовме до поентата.
А таа е дека се тоа декларации кои биле функција од влијаниа на пропаганди, а не традиции пренесувани од колено на колено од 9 век како што умислуваат бугарашките герилци калемејки бугарски корени!
1 ноември во 11:28 · Изменет · Ми се допаѓа..

Јас сум ја кажал "поентата" ама по се нема кој да чита:

-Jordan Petrovski Твоето одбегнување Игоре да одговориш на прашањето како се декларирал Сарафов за да стане офицер во БУГАРСКАТА армија прејасно говори за твојата цел за поставување на дискусијава. Цел која треба да продолжи со стварање на БУГАРОФИЛИ, омилена дисциплина на Белград и УДБа!!

Кога јас сум пишувал за Сарафов дека бил МАКЕДОНЕЦ, тогаш ми лепеле етикета дека сум БУГАРОФИЛ и ПЛАТЕНИК на БУГАРСКИТЕ служби, ке се обидам да најдам некој текст за да го видиш тоа. Така да прашањето околу тоа што бил Сарафов е излишно, но на тебе ти треба за да плукаш преку Сарафов во друг МАКЕДОНЕЦ, да плукаш во Др. Тодоровски. Зошто го велам ова, Сарафов како и другите, Делчев, Сандански за да служат во армијата на БУГАРИЈА моралр да се декларираат како БУГАРИ, значи констатацијата на Др. Тодоровскли, на Академик Катарџиеб се точни и научно ДОКАЖАНИ.

Поимањето на НАЦИЈАТА пред сто и кусур години и денеска се два различни појма.

Катарџуев дава објаснување зошто тие МАКЕДОНСКИ преродбеници се декларирале со бугарска национална свест. Но има едно за мене поверодостојно толкување, толкување на Брајлсфорд кое е скоро исто како и на академик Катарџуев. Поверодостојно е заради тоа што е дадено од неутрален човек. Еве малку да читнеш нешто од Брајлсфорд, додека да пронајдам што сум пишувал за Сарафаов:

-"Една од последица на брзиот економски развој на Булгарија беше, да нејзината потреба од работници охрабри бескраен бран на Македонски иммигранти, кои поминуваа неколку месеци, или неколку години во Кнежеството и потоа се враќаа во своите села со заштеди.
Овие луѓе станаа мисионери на Булгарската идеја."

-Пред десет и дваесет години, кога децата во македонските училишта беа учени да ја пеат султановата химна, за пречеци на официјални посетители, тие тајно беа учени да пеат чувствителна песна, "слава му нему, кој и да биде, кој ќе ни е ослободител."

-"Македонското селанство, ќе ја подржи било која пропаганда која им ветуваше, било каква надеж за брза слобода од Отоманското ропство".

-"Додека и покрај симпатиите на Софија, Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација".

-"Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација.: Булгарофилските Македонци ја започнаа својата прекрасно-организиран револуционерен комитет во 1893"

-"Само треба да се разјасни поимот БУГАРОФИЛСТВО. Тој поим не означува припадност на Бугарската нација туку почит и љубов-благодарност за одредена помош ...кон-од Бугарија"
27 October at 06:39 · Like
1 ноември во 11:35 · Ми се допаѓа..

Јордане, значи набодуваш само бугарштини за дебати???
Не знам зошто така немаш чувства,желба да дадеш коментар на едно вака чисто македонско гледиште?!
1 ноември во 14:47 · Ми се допаѓа..

Quote:Jordan Petrovski Овааа дискусија е показна вежба како работи службата. Обрнете внимание на пораките на Славко МАНГОФФ или МАНГОВИЌ*, тој ке изнесе лага и кога ке побарам од него доказ за изнесеното тој го игнорира моето барањето ама затоа ке напише "патриотско" мислење во кое барам неколку пати ке потенцира дека сум бугарофил или бугароман, се разбира без никаков материјален доказ. Единствен доказ за МАНГОФФ или МАНГОВИЌ е омилентот оружје на србокомуњарската служба тие знаат што јас мислам.
МАНГОФФ или МАНГОВИЌ заборава дека старо правило сто пати повторена лага барем за некого ке стане вистина ама тоа било правило кога можноста да го кажам моето мислење моето видување била во рацете на службата, денеска благодарејки на интернетов веке службите го немаат главното оружје, цензурата.

МАНГОВИЌ* во оргинал е ЦИГАНОВИЋ но ако го напишев во текстот могумени ке го искористеа да ме обвинат за навреда,
1 ноември во 17:30 · Изменет ·

Јордане,јас не се обидувам НИКОГАШ да манипулирам.Те уверувам дека најискрено ти го кажувам тоа.

Никогаш не сум те етикетирал вака или онака за да си се почувствувал нападнат од мене како личност.

Јас само се обидувам да ги доближиме и усогласиме приодите, толкувањата,методологиите кон коректна анализа на наштео комплексно и мачно минато како последица на што имаме сеуште неизвесна иднина.

Секогаш сум борец за слободно прикажување на фактографии, архивирани оригинали и именување на нештата и работите со вистинското им име.

Ти Јордане во поддршка на една осамена изјава на Др Тодоровски изнесе една исто таква друга осамена изјава на Академик Катарџиев.

Изнесувањето и бодењето со вакви осамени изјави создаваат антимакедонска бугарашка тенденција!!!

Подолу пишуваш пак:
„ Катарџуев дава објаснување зошто тие МАКЕДОНСКИ преродбеници се декларирале со бугарска национална свест.„

Е ти го прикажа ли тоа објаснување,Јордане????
И зошто не го прикажа???
1 ноември во 17:13 · Изменет · Ми се допаѓа

07-11-2013, 03:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Многу мислења од дсикусијава дo пред малку за мене не беа достапни затоа и избришав дел од одговрите бидејки не сооодвeствуваат на дискусијата.

Димитар, за мене од овие три изјави на Брајлсфорд нема ПО МАКЕДОНСКО ГЛЕДИШТЕ:

-"Една од последица на брзиот економски развој на Булгарија беше, да нејзината потреба од работници охрабри бескраен бран на Македонски иммигранти, кои поминуваа неколку месеци, или неколку години во Кнежеството и потоа се враќаа во своите села со заштеди.
Овие луѓе станаа мисионери на Булгарската идеја."

-Пред десет и дваесет години, кога децата во македонските училишта беа учени да ја пеат султановата химна, за пречеци на официјални посетители, тие тајно беа учени да пеат чувствителна песна, "слава му нему, кој и да биде, кој ќе ни е ослободител."

-"Македонското селанство, ќе ја подржи било која пропаганда која им ветуваше, било каква надеж за брза слобода од Отоманското ропство".

Ти не бараш да ја најдеш вистинската причина, ти бараш причина за делба, причина да плукаш по едни МАКЕДОНЦИ а други иако се однесувале исто по прашањето на декларирање во одреден период на животот да го славиш.
Да те потсетам и на ова:

-Поимањето на НАЦИЈАТА пред сто и кусур години и денеска се два различни појма.

Затоа не се мачи да ми докажуваш нешто што јас во ниеден момент не го негираам а тоа е МАКЕДОНСКОТО ЧИУВСТВО кај СИТЕ ДЕЈЦИ.
1 ноември во 17:44 · Изменет · Ми се допаѓа..

Јордане, би те замолил тогаш да си ја одбраниш тезата:

„ Ти не бараш да ја најдеш вистинската причина, ти бараш причина за делба, причина да плукаш по едни МАКЕДОНЦИ а други иако се однесувале исто по прашањето на декларирање во одреден период на животот да го славиш.„

Кои Македонци јас ги одделив и кои ги величев а кои плукав???
1 ноември во 18:00 · Ми се допаѓа

Да ти одговорам веднаш. Дали Гологанов во еден период на својот живот, па макар бил и броен во денови, не се декларирал како МАКЕДЕОНСКИ бугарин? Дали Мисирков во еден период на својот живот, па макар бил и броен во денови, не се декларирал како МАКЕДЕОНСКИ бугарин? Дали Сарафов во еден период на својот живот, па макар бил и броен во денови, не се декларирал како МАКЕДЕОНСКИ бугарин? Дали Сандански во еден период на својот живот, па макар бил и броен во денови, не се декларирал како МАКЕДЕОНСКИ бугарин? И да не набројувам повеке....
Изјавата на Катарџуев има ПРЕГОЛЕМА ТЕЖИНА од политички причини не е многу споменувана.
Затоа или сите дејци ке ги осудиме за тоа што во одреден период на нивниот живот се декларирале како МАКЕДДОНСКИ бугари или сите ке ги прифатиме како борци за МАКЕДОНСКАТА КАУЗА. Никој од нас не бил нивни современик и никој неможе денеска да суди за тоа што го сториле пред многу, многу години.
Мудрите луѓе велат за да судиш за некого облечи ги неговите чевли и изоди го неговиот пат.
1 ноември во 18:12 · Ми се допаѓа..

Потенцирањето на Гологанов и да не барам уште кој ме наведоа на таков заклучок.
1 ноември во 18:14 · Ми се допаѓа..

Od site ovie komentari mozi da se zakluci samo nedorazbiranje I kontraverzii. Sto znaci Makedonskoto prasanje [ po vasite komentari] e bolno I neizlecivo, I vo ovoj slucaj nekoj nov citatel na ovie komentari neznae na kogo da veruva I koj e za slobodna I nezavisna Makedonija, a koj e za zaedno ili pod Bugarija !
1 ноември во 18:21 via mobile · Ми се допаѓа..

Tocno, nikoj nema pravo da sudi, togas bilo takvo vreme I samo tie licno znaat koj bile I kako se cuvsvuvale, a ne nie denes da analizirame za niv. Nie treba da se okreneme kon idninata I sto e najdobro za Makedonskiot narod I nisto drugo !
1 ноември во 18:30 via mobile · Ми се допаѓа..

Васко, кога мнозинството Македонци би размислувале и проценувале без иделошки предрасуди не бу имало никаков проблем
Еве дел од текст кој говори многу ама ке го разберат само оние на кои Македонија им е пред се и над се.

-"Како големиве ,,Македонци,, ќе ни објаснат на нас продадените ,,Бугари,,дека е патриотизам дел од Македонија (Вардарска) да ја обединиш кон некоја друга држава, во случајот СФРЈ, а невидено предавство борбата на Александров, Сарафов, и многу други да ја обединат Македонија во своите природни граници и да ја внесат во некоја си конфедерација со Бугарија???Значи овие кои го направија тоа со Вардарска Македонија, внесувајќи ја во федерација со СФРЈ се големи патритои и големи Македонци , а овие другите кои се бореле за обединета и цела Македонијапа макар и во некаков лабав сојуз со Бугарија се предавници и бараби??? Хм,чудно…."

1 ноември во 18:36 · Изменет · Ми се допаѓа · 1

(This post was last modified: 07-11-2013, 04:04 AM by ЈорданПетровски.)
07-11-2013, 04:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Јордане,неизмерно погрешен закључок си извлекол.
Зошто?
Затоа што ме читаш со однапред формирана неточна предрасуда!

Еве,не успеа да ми посочиш кој исплукав а пукаш рафално дека сум правел ДЕЛБИ на Македонците?!

Јас имам една голема предност во однос на тебе,Јордане.
Јас не сум контактирал никогаш ниту имал работа со никакви ешалони на некакви служби за разлика од тебе кој велиш си имал искуства.

Тоа значи оти јас немам трауми,предрасуди ниту страв од никого и од ништо!
За жал ти покажуваш патолошки страв дека некој те напаѓа (мојата маленкост) и кога за тоа немаш никаква основа и причина.

Ако таа твоја траума е рецидив од твојата македонска борба за македонско национално и духовно обединение денес, врз темелот на еден семакедонски консензус околу нашата мачна историја,со мечта и цел НИКОГАШ по ниту еден основ повеќе да не се делиме, тогаш јас ти симнувам капа и изразувам почит кон твојата борба во која секогаш можеш да ме имаш за соборец.
1 ноември во 18:38 · Ми се допаѓа · 2

Jordan pak ke ti napomenam, nikogas I nikade I den denes née idealno, sekogas se slucuvale I ke se slucuvaat ovie ranoti, toa istoto go pravele site lideri da negi imenuvam. Toa prasanje nikoj ne go resil nitu nie ke go resime. Samo nie dokolku ja sakame Makedonija treba da odime po drug pat I da se okreneme kon idninata !
1 ноември во 18:47 via mobile · Ми се допаѓа · 1..

Васко,така е,треба да одиме напред...но ете..не не пуштаат..не не оставаат пак намира да одиме напред...затоа ни е неопходно потребно едно обединение околу нашата блиска историја...обединение и поклон пред секој македонски борец...спознавање на духот на тоа матно тешко време...и конечно, бугарските идентитетски декларации,изјави па и заложби и чувства на македонските дејци од тоа време да не ни бидат комплекс и темел за нови делби ами да се издигнимене уште посилини и порешителни во македонската борба за опстој над таквата проклета историска голгота која ја изврвеа нашите предци!
1 ноември во 18:55 · Ми се допаѓа · 1..

Димитар, луѓето кои не прават ништо мораат многу да зборуват за својот патриотизам и за нивните "заслуги". Луѓето од ГРУПАЦИЈАТА на која и јас и припаѓам, имаат мото дека тоа што го правиме го правиме како наша граѓанска должност кон Македонија и дека затоа не треба да се фалиме, тоа е должност на секој Македонец!!
Еве дел од текст кој е наппишан пред неколку години, мислам дека тука се сите одговори на твоите прашања.

-"Не сакавме на ваков начин и во оваа време да ви ја кажуваме вистината. Но и нас не „истераа од колосек“ некои доследности на некои луѓе во барањето на вистината која не ја знааат изворно, туку само ја слушале и сакаат да ја бранат и тврдат за истата со некое достоинсво и морал. Пак ќе речеме, не е време за чукање в гради.
Но, време е да се прекине со манипулациите на самодокажување и да се престане со лаги. Бидејќи, од една се оди во друга, во трета, во бескрајна лага, се во името на распарчена, понижена и обесчестена Македонија. Од егоистичен кариеризам кој вешто го изменаџираа КОС и УДБА.

Ние, македонските националисти никогаш не сме го гледале личниот интерес кога била во прашање нашата животна определба: Македонија, Македонци, македонизам, па затоа и сме дозволувале да има и лични жртви, како придонес кон општествениот долг, како лична водилка на единката. Што значи, ги оставивме луѓето на некоја времена фикција на лични чукања в гради, но, да не бидат загрозени патиштата на сегашноста како пропозиции на интроспективата, со ретроспекција за градба на општествени гледања на секој Македонец, притоа, да излегуваат од наметнатите калапи што му ги ставале без тој да биде свесен. Имено, затоа сте недораснати за процесот кој се одвива, лустрацијата, а за неговиот неприроден и дегенеративен тек, некој треба да плати и ќе плати!!!"

-"Пред да ја кажеме нашата порака, да подобјасниме кои сме. Ние сме прогонувани, судени и затвоторани како ванчомихајловисти-бугарофили или бугараши во времето на апсолутна власт на србокомунистите. Заминати сме скоро сите од Македонија, некои уште на почетокот на педесетите, некои на почеток на седумдесетите, некои на почеток на осумдесетите, некои на почеток на новиот век. Секој од нас ако навистина бил бугарофил како што ни стои во обвиненијата, со стапнување на тлото на Европа, Северна или Јужна Америка, ќе се изјаснил за Бугарин!!! Такви меѓу нас нема. Ние сите сме Македонци"
1 ноември во 19:20 · Изменет · Ми се допаѓа..

Јордане,ти ги поздравувам и поддржувам цитатите погоре.
Но...само не знам колку ке ти значи поддршката од „Димитар луѓето кои не прават ништо мораат многу да зборуват за својот патриотизам и за нивните "заслуги"?!
1 ноември во 19:09 · Ми се допаѓа..

Сега јас сум лошо разбран од тебе , додуша имаше и една правописна грешка која ја исправив.
1 ноември во 19:23 · Ми се допаѓа · 1..

За да ги препознаме полесно луѓето кои се на ФБ по задача еве неколку основни работи по кои лесно се препознават:

-"agenti provokatori koji se mobiliziraju između natprosječno inteligentnih osoba čiji psihološki profil ukazuje na psihopatski ili šizofrenički poremećaj osobnosti s prenaglašenom potrebom za moći, a njihov motiv za suradnju s obavještajno sigurnosnim službama je pomoć u realizaciji moći."

-"Dezinformacije se pažljivo doziraju, pri čemu se umataju u ambalažu od mnogo točnih podataka koje se mogu provjeriti, ili koje su opće poznate."

-"Kad se ne mogu naći nikakvi argumenti kojima bi se napao protivnik, nastoji ga se otvoreno ismijavati organiziranom kampanja širenja neugodnih anegdota, viceva, skečeva i satira kojima se omalovažava protivnik, ili netko od članova obitelji i najbližih suradnika."
1 ноември во 19:41 · Ми се допаѓа
07-11-2013, 04:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Јордеее,

- А бре дај уште еднаш она "ОРИГИНАЛНИОТ" потпис на Мисирков каде е "Македонски Б`лгарин" а е во продукција на "Зоки-Поки" - АРХИВАТА....

А за оригиналноста како да проверам кога и "Зоки-Поки", си призна дека не го проверил оти "НЕ МОРАЛО"...тоа се препознавало и подразбирало (штом му го донесоа од "најверниот Архив" на светот - б`лгарскиот !) ..
1 ноември во 20:23 · Изменет · Ми се допаѓа..

Еве што вели твојот омилен историчар, академик Блаже Ристевски

ВРЕМЕ: Знаете ли што содржи ракописот?

- Содржината на овие Мемоари ми е, во основата, позната, бидејќи најголем дел од писмата и меморандумите што ги испраќал до разни министри и словенски дејци ми е познат и веќе преведен како подготовка за Собраните дела. Тоа се реакции на Мисирков на актуелната ситуација во Македонија на Балканот и политиката на големите сили спрема Македонија и Македонците. Но, треба да се има предвид дека целиот свој активен живот Мисирков се бореше против поделбата на Македонија и во тој момент, пред Букурешкиот мировен договор, тој се застапуваше во никој случај земјата да не се разграбува, а ако веќе не може да остане самостојна и обединета држава, да се вклучи привремено во една од соседните држави, во случајов во Бугарија, и да ја чека својата понатамошна судбина, уверен дека ќе дојде ден, како и во случајот со Украина, кога Македонија повторно ќе стане единствена и самостојна држава.
1 ноември во 20:27 · Изменет · Ми се допаѓа..

Јорде ,

Блаже баш не сум го користел до сега (за разлика од тебе), па не знам од каде заклучокот дека ми е "најомилен" освен што ти одговара на пренасочувачката теза во моментов.

...Затоа и не знам што рекол или пишал Блаже, мене ми е прашањето ШТО МИСИРКОВ ЛИЧНО ЗА СЕБЕ ПИШАЛ И КАКО СЕ ПОТПИШУВАЛ !?
1 ноември во 20:29 · Ми се допаѓа..

Еве ти.

1 ноември во 20:32 · Ми се допаѓа..

Јорде,

Збунет сум, а бе оти ваму не се потпишува така ?!

[Image: 1zwltae.jpg]
1 ноември во 20:36 · Ми се допаѓа..

Оти овде не се потпишува така ?!

[Image: 2qdbr6u.jpg]
1 ноември во 20:38 · Ми се допаѓа · 2..

Др.Растислав Терзиоски вели:

" МАНУ-Скопје Меѓународен научен собир 100 години За македонцките работи на Мисирков."

Растислав Тезиоски: "Во овие документи постојат некои содржини, коишто не се вклопуваат со неговите пишувања во За македонцките работи. Тие отстапуваат од тоа за што, според нашата наука (!!!), тој континуирано се залагал. Дали во случајот се работи за дилеми или за таканаречени дилеми (!!!)?

-Така например, во писмо до рускиот министер за надворешни работи, Мисирков се декларира како македонски Бугарин, зборува за беспорното бугарско население во Македонија, за своето бугарско потекло, за бугарскиот народ во Македонија.

-Мисирков жали за Санстефанска Бугарија, вели дека Македонија била коренна бугарска земја, за потиснатиот од Србите бугарски народ во Македонија, за трите бугарски земји Северна Бугарија, Тракија и Македонија.

-Мисирков вели, дека два и пол милиона бугарско население било поробено. Дека Русија ја одделила Македонија од Бугарија. Вели дека тезата за бугарски национални права над Македонија била беспорна. Жали дека Македонија е отргната од Бугарија.

-Мисирков се залага против српската пропаганда, којашто според него работела во Русија. Вели дека по Букурешткиот мир два милиона Бугари во Македонија биле поробени од Србите. Мисирков бара обединета етнографска Бугарија со цела Македонија, Добруџа, Источна Тракија. Тврди дека Србија добила чисто бугарски етнографски земји, а Грците го грабнале од Бугарите Солун.

-Мисирков има и некои како да кажам... чисто расистички ставови за Србите. Вели, дека тие биле шумадински овчари. Дека Србија била заснована од свинскиот трговец Караѓорѓе, дека истава Србија била единствен виновник за ропството на македонските Бугари. Зборува за некаква карактеристичка црта на српските овчари цареубијци. Вели дека Србите поробиле вековна бугарска култура во Македонија.

-Мисирков тврди, дека населението во Македонија е бугарско и треба да живее во единствена бугарска земја. Бара да се спречи српската асимилација на бугарското население во Македонија."
1 ноември во 20:39 · Ми се допаѓа..

Колку ти се бедни манипулациите. Јас пишувам "ВО ОДРЕДЕН ПЕРИОД ОД СВОЈИОТ ЖИВОТ". Дали да ти толкувам што знчи во ОДРЕДЕН ПЕРИОД или толку сам ке рабереш.
1 ноември во 20:42 · Ми се допаѓа..

Јорде,

А наместо да вадиш некакви цитати од денешни автори за наводни писма од Мисрков, да ги дадеш на сонце пред јас да "те зашамарам" со многу писма па да видиме што рекол а што не рекол во нив Мисирков ?!

... И не мавај празна слама, што стана со ОРИГИНАЛНИОТ потпис на Мисирков, је Македонски Б`лгарин или не е ?!..И ако е - ОТИ ВО ПРИЛОЖЕНИтЕ ОРИГИНАЛНИ ПИСМА НЕ Е ?!
1 ноември во 20:45 · Изменет · Ми се допаѓа · 1.

АЈДЕ УШТЕ ЕДНАШ прочитај што напишав, ПА АКО НЕ РАЗБЕРЕШ, ке мора да ти толкувам што значи ОДРЕДЕН ПЕРИОД ОД ЖИВОТОТ.
1 ноември во 20:47 · Ми се допаѓа
(This post was last modified: 07-11-2013, 04:29 AM by ЈорданПетровски.)
07-11-2013, 04:25 AM
Reply
симеон Offline
Member

Много интересен спор се е получил.Фактите и документите са в полза на тезата на Тодоровски.Документи има както в софийския ,така и в македонския архив.
Македонските архиви едва ли някога ще бъдат отворени по този въпрос.
Много от революционерите и преродбениците са се декларирали като българи не само в определен период.Това е много неудобна истина за съвременните македонски историци.
Подписът на Мисирков е истински и не е само този.
07-11-2013, 06:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Јорде,

Немој сега да ми вртиш како некоја роспија, ТИ НАСЕКАДЕ ОВОЈ ПОТПИС ГО МАВАШЕ ПОСТОЈАНО КАКО ЕДИНСТВЕНО МЕРОДАВЕН И ЛИКУВАШЕ со истиот..дури еве те цитирам во расправат со Игор го нарече "ЕКСПЛИЦИТЕН ДОКАЗ " потпис ( цитат : "пс. јас и покрај се имам еден доказ потписот на Мисирков. Дали ти имаш од некој преродбеник ваков експицитен доказ. ")

Сега кога имаме уште потпишувања од Мисирков не се врти како "стара трофртаљка", мислам биди малку "на нивоу" Icon_razz)))
1 ноември во 20:58 · Изменет · Ми се допаѓа..

Додека не понудиш доказ од верификувана институција тој потпис е ВАЛИДЕН. Дали разбираш.

1 ноември во 20:59 · Изменет · Ми се допаѓа..

Quote:Igor Avramovski Aleksandrov

Jordan Petrovski, Упорно ја вртиш логиката наопаку. Ако наводниот потпис на Мисирков е валиден додека не се докаже дека не е валиден, тогаш можеби и разните тврдења за твојата политичка позадина се валидни, додека не докажеш дека не се.

1 ноември во 21:13 · Изменет · Ми се допаѓа · 3..

Како што ти ни го понуди "доказот" од"Зоки-Поки" кој кога го прашаа дали ја проверил ОРИГИНАЛНОСТА на потписот, си призна дека не ја проверил...и сега ти со непроверен потпис - мавташ ?!..А бре ти многу умен а ние тупи а ?!...А нели гледаш заверки на писмата од Мисирков што ти ги нудам ?! или не ти се гледа од очилата ?!

1 ноември во 21:01 · Ми се допаѓа..

Да, повели докажи Игоре и за мене и за потписот.
1 ноември во 21:02 · Ми се допаѓа..

Јорде,

Ти што тоа ДОКАЖА ?!
1 ноември во 21:02 · Ми се допаѓа..

Ти си можел да ја провериш и да го заебеш Др.Тодоровски, да му ја уништиш кариерата.
По се само ти си умен, нема меѓу историчарите некој кој сака да го скине Др. Тодоровски.
1 ноември во 21:03 · Ми се допаѓа..

Јорде,

Семантиката, во недостаток на факти ти е добра рачка НО не ти помага овојпат...сега само што започнав...гледај дури очињата не то побелеле па после пак разлетувај по форумите со ФАЛСИФИКАТИТЕ...гледаш ли колку очајно изгледаат кога ќе се појават ОРИГИНАЛИТЕ ?!
1 ноември во 21:05 · Ми се допаѓа..

Зошто на мене ми го нудиш доказот, јас не сум фактор кој ке промени нешто. Обзнани го доказот во весници, поднеси кривична пријава против Др.Тодоровски, појди во МАНУ, САНУ, .. така се докажува лага и манипулација.
1 ноември во 21:09 · Ми се допаѓа..

Патем, за она со србоомразата на Мисирков и бугарштината во него кога го цитираше Ростислав, еве ти од таму едно писмо на Мисирков па види колку србоомрзаа имал во 1922 година а колку бугарштина...Човекот си пишувал писма до кого сакал на соодветен јазик кон земјата каде се обраќал иии СИ СЕ ПОТПИШУВАЛ САМО СО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ со какво го знаеле таму...

[Image: fm2efp.jpg]
1 ноември во 21:11 · Ми се допаѓа..

Jordan Petrovski, Не, според твојата логика, ти треба да докажеш дека не си Бугарски шпион или врховист. Мисирков има оставено низа јавно објавени дела кои се косат со текстот на кој ти тврдиш дека е ставен неговиот личен потпис. Ако тврдењето на Тодоровски или на други бугарски индоктринатори за тебе е доволен доказ дека потписот е навистина на Мисирков, тогаш зошто за нас да не бидат доволно тврдењата на КСИО или на СДБ дека ти си Бугарски шпион или врховист? Зошто мислиш дека за тебе не треба да важат аршините кои ти ги применуваш за Мисирков?

1 ноември во 21:12 · Ми се допаѓа · 1..

А еве ти и од Русија кога бил во СЕСЛОВЕНСКИОТ БЛАГОТВОРЕН УНИВЕРЗИТЕТ... си се потпишувал како "МАКЕДОНСКИ СЛОВЕН" за разлика од бугарските студенти кои се пишпувале како "БУГАРСКИ СЛОВЕНИ"...е оти не е барем тука " Мaкедонски Б`лгарин" или i " Словенски Б`лгар" а ?!

[Image: 2eozl1e.jpg]
1 ноември во 21:16 · Ми се допаѓа

07-11-2013, 11:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

И уште едно писмо од "Сесловенскиот Благотворен Универзитет" каде е пак "Македонски Словен"
[Image: 2h6d8cx.jpg]
1 ноември во 21:18 · Ми се допаѓа..

Игоре јас сум докажал. Твојата мила УДБа веке 21 година, се обидува да најде еден ДОКАЗ. Колку ли пари потрошиле Господ знае. Ме следеле околу 60 лица, плус вработени во службите меѓу кои и големиот пријател на Славко Манговиќ, Иван Бабановски, значи ме следела елитата на УДБа. Згора на тоа биле употребени сите технички средества, озвучен дом, работни простории и да не редам што уште...
Е сега господин правник што треба јас да докажувам кога НЕМА КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ МЕНЕ, нема притвор, УДБа не обезбедила ништо. Како и врз оснобва на што, кои докази треба да ги побивам, и да докажувам нешто што не постои, тоа е некоја новина во судството.
1 ноември во 21:22 · Ми се допаѓа..

Знаеш ли пак ова што е а Јорде ?!
[Image: 21nmolg.jpg]
1 ноември во 21:23 · Ми се допаѓа..

'Мојата мила УДБа'? Ако сакаш да го спуштиш муабетов на малоумно уличарско ниво, можам и да те испратам на улица. Што се однесува до тоа кој што треба да докаже, изопачената логика е твоја, а не моја. Според твојата логика, можам и да прашам како тоа само ти ги демантираш наводите за твојата бугарштина и врховизам? Каде се 'експертите', било историчари или полицајци, тоа да го демантираат, како што ти бараш ние да обезбедиме експертски деманти за валидноста на потписот на Мисирков на кој се повикувате ти и Тодоровски?
1 ноември во 21:27 · Изменет · Ми се допаѓа · 2..

Оваа ли е културен разговор Игоре: "ти треба да докажеш дека не си Бугарски шпион или врховист." Оваа е вокабулар на УДБа, Игоре ако незнаеш.
Бидејки ти како правник треба да знаеш дека за да бидам ОБВИНЕТ треба УДБа да обезбеди МАТЕРИЈАЛНИ докази. УДБа до ден денешен не овбезбедила. Ако ги имаш ти доказите повели дај ги на УДБа. .
1 ноември во 21:29 · Ми се допаѓа..

Не, тоа е твојата локига, Јордане. Доста се правиш веќе наудрен. Ми стана здодевен.
1 ноември во 21:29 · Ми се допаѓа..

Според каков суд судиш, според таков и ќе ти се суди.
1 ноември во 21:30 · Ми се допаѓа..

Инаку, самиот овој муабет е доказ за тоа дека пропагираш бугарски индоктринации за Македонија и го застапуваш бугарскиот врховизам, кој го застапува и Тодоровски, човек кој остана во ВМРО-ДПМНЕ од бугароманската гарнитура на Љубчо Георгиевски.
1 ноември во 21:32 · Ми се допаѓа..

Оваа се однесува на тебе. Ти бараш некој да докажува непостоечка вина. Такво нешто имало кај Сталин, кај Тито, кај Глигоров и по се во Австралија
1 ноември во 21:32 · Ми се допаѓа..

Како што ти бараш некој да докажува дека потписот на Мисирков не е веродостоен, а Мисирков оставил низа јавно објавени дела кои се косат со содржината на документот кој според Тодоровски и тебе го потпишал Мисирков. Ти овдека со денови газиш по здравиот разум инсистирајќи на генерализирана и апсолутна апликација на се што укажува на Бугарска национална определба на македонски преродбеници од 19тиот и почетокот на 20тиот век, а упорно игнорирајќи секој противречен документ или доказ. Каде е тука разликата меѓу твоето дејство и дејството на Љубчо Георгиевски или на официјална Бугарија во однос на историјата на македонскиот национален идентитет?
1 ноември во 21:38 · Изменет · Ми се допаѓа · 1..

Дали Д. ТрајКОВСКИ ке ми го прочиташ името и презимето на Мисирков

[Image: 10cucgp.jpg]
1 ноември во 21:38 · Ми се допаѓа..

Јорде,

"НЕМАМ КОМЕНТАР" на "мои мислења" ?!...Тоа за твоја жал Јорде, се ЈАВНО ОБАЈВЕНИ ТЕКСТОВИ , ПИСМА, МОЛБИ, МЕМОРАНДУМИ и се сл. од Мисирков било да се во Русија, Србија, Бугарија,...Значи не се "мои мислења" - НА МИСИРКОВ СЕ !

...а особено под сите нив е НЕГОВИОТ ОРИГИНАЛЕН ПОТПИС !!!!
1 ноември во 21:44 · Ми се допаѓа
07-11-2013, 11:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Quote:Jordan Petrovski Немам кометар на овие твои мислења Игоре, премногу се стручни.
1 ноември во 21:45 · Ми се допаѓа..

И не ме кочи само што започнав со неговите писма и текстови...
1 ноември во 21:45 · Ми се допаѓа..

Ако немаш коментар, Јордане, не коментирај. Само ги збунуваш читателите. Инаку, јасно ми е дека за тебе простата логика е премногу стручна, особено кога станува збор за применување на ТВОЈАТА логика онаму каде што тебе не ти одговара. Тоа се гледа по горниот твој муабет.
1 ноември во 21:48 · Изменет · Ми се допаѓа..

ТрајКОВСКИ да не се мачиш повеке, јас ти дадов совет:

-Jordan Petrovski Зошто на мене ми го нудиш доказот, јас не сум фактор кој ке промени нешто. Обзнани го доказот во весници, поднеси кривична пријава против Др.Тодоровски, појди во МАНУ, САНУ, .. така се докажува лага и манипулација.
35 minutes ago

Сигурно тие писма ти што ги нидиш ти си ги пронашол во архиви и сигурно се ново научно откритие, откритие за кое незне никој во Македонија па и пошироко.
Прочитај го ова погоре, па поразмисли кои глупости пишуваш, тоа што ти го презентираш е ОДАМНА ПОЗНАТО. И затоа тие твои приказни ке поминат кај деца од прво оделение.
1 ноември во 21:51 · Ми се допаѓа..

Јорде,

Ако е "ОДАМНА ПОЗНАТО" за овие писма на Мисирков и како во нив се потпишува тој, тогаш што се "маваше од земја со оној ОРИГИНАЛНИОТ" потпис од " Зоки-Поки, ПРОДАКШН" како да си ни ја открил Америка ?!...што не си седеше мадро ?!
1 ноември во 21:55 · Ми се допаѓа..

Тоа ти треба да cе запрашаш, ТрајКОВСКИ. Треба да се запрашаш зошто тие писма, аргумети кои ти ги презентираш тука не се уптребени прoтив Др. Тодоровски и Др. Терзиоски.
Кога тоа ке ти се разјасни јави се да дискутираме. Дотогаш не ми земај време или мора да си ја одработиш надницата, ако е до надницата, ке ти пишам по некои мислење за да имаш на што да го заработиш корчето леб.

1 ноември во 22:02 · Изменет · Ми се допаѓа..

Македонци мои, уште како студент раните деведесети години, имав некое чувство дека е историско време..си мечтаев Македонците да се покажеме асолни по македонското прашање да направиме работи од голем маштаб.

Имав интимно чувство дека за тоа ни е неопходно обединение од истиот таков голем маштаб..обединение не само во републиката ами и низ целата дијаспора и на сите македонски организации...кога велам сите не исклучувам никого па ни МПО ниу ВМРО БНД во тоа време....обединение околу историјата и тежненијата и визиите за единствена Независна Македонија.

Покажавме ли и покажуваме ли и денес капацитет и желба за такво обединение?
За жал читајки се што пишуваме по фб ние и она што политичките лидери ни го сервират да го кркаме, далеку сме од обединение!

Го разбирам ставот ,барањето и желбата на Трајков за потврдување на оригиналноста на тој потпис колку што не ја разбирам мотивацијата на Јордан да го толку експлоатира баш тој потпис?!

Ако му е единствената мотивација таа да покаже дека нема македонски деец кој барем еден краток период не се чувствувал македонски Бугарин а со цел да не ги делиме на добри и лоши, на црни и бели, нан грешни и безгрешни и СО ЦЕЛ СИТЕ ДА ГИ ОБЕДИНИМЕ КАКО МАКЕДОНЦИ тогаш го разбирам и не го осудувам.

Напросто, ако сме прагматични, наместо да бараме истрага на веродојстојност на потпис доволно е да го прочитаме Мисирков во За македонцките работи,делот каде вели дека : ако татко му и дедо му,прадедо му се велеле Бугари....па ако татко му се велел Бугарин тогаш логично е и Крсте бар мал дур бил и не знаел да пише да се велел Бугарин и тој...и сега како и зошто ли да се зафатиме од мало неписмено дете потпис да бараме???

Значи еве,Јордане нека биде вака..малиот 6 годишен Мисирков се велел Бугарин и сега тој потпис што го експлоатираш веќе е незанимлив!

Дајте да сфатиме,проповедаме и да се обединиме околу ова:
“Татко ми, дедо ми, предедо ми, ако се велеле по недоразбериiа бугари, то ушче не значит, оти и iас требит да сум као ниф во мрак за моiата народност; ако се велеле ови бугари, то не значит, оти ниiе ке требит да престаниме да веруаме во русите за атар на разни Стамбуловци и Свирчовци, на место, заiедно со нашата пролиiена крв, ниiе да си бараме праото от каi шчо требит, да допушчиме да ни се бркаат во работите л'уг'е, коiи шчо и сами не знаiат, шчо бараат; ако се велеле моiите дедовци бугари, ушче не значит, да iас имам прао да експлуатирам македонцките интереси со издааiн'е ноини, коiи на место да бранат интересите на нашиiот народ, и бранат бугарцките и интересите на бугарцкиiот кн'аз. Нашите дедовци, велеiки се бугари и не мислеле, оти ниiе ке праиме от тоа име капитал, за да се наiадиме, напиiеме и облечеме со него.

Значит, у македонците името бугарин iет фал'шлива монета, со коiа они плаiк'аат на Бугариiа и неiниiот кн'аз и на нивната таткоина и нивниiот народ. Време iет да се раскриiет таiа фал'ш, за да се престанит да се експлуатират со неiа.„

Значи Јордане,еве и Мисирков за бугарското име вели да се раскриет таја фалш монета и да се престане да се експлоатира со неа.

Ако имаме навистина порив да се обединиме тогаш мораме да покажеме и капацитет и умешност да го сториме тоа,наместо да се бодеме меѓусебно до изнемоштие, како програмирани експериментални глувци на соседните лаборатории!!!
1 ноември во 22:09 · Изменет · Ми се допаѓа..

И кај ми е последниот скен што го поставив ?!...Хм ај пак, знам дека е незгоден за некого оти Мисирков го беше објавил среде Бугарија ..и јасно си кажал за се па овие нека му лепат денес што сакаат !

[Image: 2rqkh2p.jpg]
1 ноември во 22:10 · Ми се допаѓа
07-11-2013, 11:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Јордане мислам оти овој цитат од Мисирков треба да стави точка не цела дебата околу значението на тој потпис кој експлоатираш:

„ Значит, името бугарин во Македониiа, со коiе сега експлуатираат бугрите, никак не iет национално, и затоа никоi од македонците немат прао со него да експлуатират македонцките интереси во негоа полза. Никоi не ни имат дадено прао заради него да ни се набркуваат бугарите во нашите работи. „
1 ноември во 22:18 · Ми се допаѓа · 1..

Димитар,

А бре ти некако "наивен" брат,... да видам како ќе ти заврши мисијата ! Еве, јас замолкнувам и прекинувам....ионака е касно (т.е рано сабајле )...Се гледаме утре - поздрав на сите !
1 ноември во 22:22 · Ми се допаѓа..

Quote:Jordan Petrovski Димитар

проблемот не е во то:

-Затоа не се мачи да ми докажуваш нешто што јас во ниеден момент не го негираам а тоа е МАКЕДОНСКОТО ЧУВСТВО кај СИТЕ ДЕЈЦИ.
4 хоурс аго

Проблемот е во ова:

Како ке се обединиме Димитар ако сите дискутанти на дискусијава, освен мене, целата десница ја прогласуват за Бугари!!

Утре ке му дам една многу убава изјава на Сандански за тоа каков е Сарафов, се разбира по нациоанлна определба!!
1 ноември во 22:24 · Изменет · Ми се допаѓа..

Јордане, за мене нема десница и левица. Безполезни се такви маркации. За мене важно е оти сите се МАКЕДОНЦИ!!! Тоа треба да ги обедини и нив сите и нас сите!
1 ноември во 22:24 · Ми се допаѓа..

Трајков, еве јас прифаќам и таков епитет НАИВЕН како цена за наше ОБЕДИНЕНИЕ ЗА МАКЕДОНИЈА!
1 ноември во 22:26 · Ми се допаѓа..

Колкумина на оваа дискусија се како тебе?? Овдерка сите, освен мене, еве и ти ми се придружи се за левицата
1 ноември во 22:26 · Изменет · Ми се допаѓа..

Jordan Petrovski, До кога ќе го злоупотребуваш мојот зид за тенденциозно да заведуваш? Од каде ти е глупоста дека СИТЕ ДИСКУТАНТИ, ОСВЕН ТЕБЕ, jа прогласуваат целата десница за Бугари? Ако некој тоа го направил, тоа сте само ти и твојот историчар, Зоран Тодоровски.

Јас уште од почетокот ти посочив цитат од Сарафов, ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ИМИЊА НА ДЕСНИЦАТА, кој противречи на изјавата на Тодоровски за наводното бугарско чувство на СИТЕ преродбеници од 19тиот и почетокот на 20тиот век. А ти си тој кој завергла во безнадежни и противречни обиди да го одбраниш ставот на Тодоровски.
1 ноември во 22:30 · Изменет · Ми се допаѓа · 1..

Кој по тебе Игоре од десницава не е со Бугарски чувсвства!!
1 ноември во 22:28 · Ми се допаѓа..

Jordan Petrovski, Време е да почнеш повнимателно да читаш пред да пишуваш.
1 ноември во 22:33 · Изменет · Ми се допаѓа..

Јордане ти кажав. Кај мене сите македонски дејци и револуционери побудуват чувства на македонски борци,борци за Македонија а никакви идеолошки чувства!

Ако не смогнеме сили да ги обединиме Сарафов и Петров, Александров и Сандански..тогаш напред до самоистребување!
1 ноември во 22:33 · Ми се допаѓа · 1..

Игоре оваа е цитат од фељтонот на Цветановски:

„Сите што агитираат било во Македонија било надвор од неа врз основа на ослободување и обединување на Бугарите, треба да бидат пресретнати непријателски од ВМРО,

Не мора да ми одговориш веднаш, прочитрај кој биле со Сандански а кои биле дејците кои Сандански ги сметал за непријатели,.
Само ке ти приспомнам дека први се убиени Сарафов и Гарванов.
1 ноември во 22:38 · Ми се допаѓа..

Jordan Petrovski, Од што си се заинаетил веќе губиш ориентација. Твојот последен коментар е апсолутно нерелевантен за тоа дали Сарафов или сите други дејци од релевантиот период имале недвосмислени бугарски чувства.
1 ноември во 22:41 · Изменет · Ми се допаѓа..

Димитар точно во центарот:

-Ако не смогнеме сили да ги обединиме Сарафов и Петров, Александров и Сандански..тогаш напред до самоистребување!

Оваа заслужува милиони лајкови.
1 ноември во 22:41 · Ми се допаѓа..

Зборувам за десницата Игоре. Сандански е представник на левицата. и затоа ти го цитирам неговото МИСЛЕЊЕ!!!!
1 ноември во 22:42 · Ми се допаѓа..

НЕРЕЛЕВАНТНО
1 ноември во 22:42 · Ми се допаѓа · 2..

За тебе се што ти ја руши тезата е нерелевантно.
1 ноември во 22:45 · Ми се допаѓа..

Која теза? Ајде цитирај ме и мене.
1 ноември во 22:48 · Ми се допаѓа..

Одговорот го дадов, зошто го нема незнам. Но еве ке го повторам:

-Јордан Петровски Ме интересира кој ги оценил тие изјави дека се тенденциози, јас невидов полемика кај историчарите.

На оваа прашање Игоре ти одговори дека твои се тезите. Да го барам тоа мислење или паметиш дека така си одговорил!!

пс. што ти е целта на заканатите, да ме уплашиш мене или да глумиш стогост пред другите.
1 ноември во 23:04 · Ми се допаѓа..

Jordan Petrovski, Јас те повикав ДА МЕ ЦИТИРАШ за да ми покажеш за која моја теза зборуваш кога велиш дека си ја разбил со цитатот околу Сандански, а ти уште ми изигруваш мудрости со нерелевантни муабети, кога гледаш дека никој тука не мисли дека си толку мудар и начитан колку што изигруваш. Досаден си ми и немам трпение за твојата неискреност. Јасно ли ти е тоа? Или треба да те блокирам за да ти стане појасно?
1 ноември во 23:09 · Изменет · Ми се допаѓа..

По се на тебе некои работи не ти се јасни. Кој авторитет си ти во ИСТОРИСКАТА наука, НИКОЈ, значи твоето мислење е еднакво на ничто, ја не ти спротивставив мое мислење кое исто така е ништо, ти спротивставив мислење на АКАДЕМИК, Доктор по Историски науки. За сите разумни луѓе тоа е рушење на твојата теза. Кога ке спротивставиш авторитет равен на Академик Катарџиев на Др. Тодоровски ке можеш да говориш дека некој ги оспорил нивните ДОКАЗИ.

1 ноември во 23:15 · Ми се допаѓа..

Jordan Petrovski е блокиран затоа што почна упорно да го злоупотребува гостопримството. Неговите тези и неговата логика се доволно пати повторени погоре, за да му дозволам и понатаму да ми го заматува зидот со едните исти глупости. Кој сака да го чита повеќе, нека повели на неговиот зид.
1 ноември во 23:20

Jordan Petrovski е блокиран затоа што почна упорно да го злоупотребува гостопримството. Неговите тези и неговата логика се доволно пати повторени погоре. Кој сака да го чита повеќе, нека повели на неговиот зид.
2 ноември во 02:23 · Изменет · Ми се допаѓа · 3..

(This post was last modified: 08-11-2013, 12:15 AM by ЈорданПетровски.)
08-11-2013, 12:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

(06-11-2013, 03:54 PM)симеон Wrote: Интересен спор по темата се е получил.На Игор мога само да му кажа да има по голямо доверие на Тодоровски ,защото последния като началник на архива вероятно се е запознал с архива на ВМРО получен от България през 1946 г. заедно с костите на Гоце Делчев.
Когато едни факти говорят ,човек трябва да ги приеме с разума си ,а не да ги отхвърля с безсмислено упорство защото не са му удобни.

Игор не ја отвори дискусијата за да провери дали доволно знае. Неговата цел беше да се плука по Др. Тодоровски.
08-11-2013, 02:18 AM
Reply
симеон Offline
Member

Дајте да сфатиме,проповедаме и да се обединиме околу ова:
“Татко ми, дедо ми, предедо ми, ако се велеле по недоразбериiа бугари, то ушче не значит, оти и iас требит да сум као ниф во мрак за моiата народност; ако се велеле ови бугари, то не значит, оти ниiе ке требит да престаниме да веруаме во русите за атар на разни Стамбуловци и Свирчовци, на место, заiедно со нашата пролиiена крв, ниiе да си бараме праото от каi шчо требит, да допушчиме да ни се бркаат во работите л'уг'е, коiи шчо и сами не знаiат, шчо бараат; ако се велеле моiите дедовци бугари, ушче не значит, да iас имам прао да експлуатирам македонцките интереси со издааiн'е ноини, коiи на место да бранат интересите на нашиiот народ, и бранат бугарцките и интересите на бугарцкиiот кн'аз. Нашите дедовци, велеiки се бугари и не мислеле, оти ниiе ке праиме от тоа име капитал, за да се наiадиме, напиiеме и облечеме со него.

Значит, у македонците името бугарин iет фал'шлива монета, со коiа они плаiк'аат на Бугариiа и неiниiот кн'аз и на нивната таткоина и нивниiот народ. Време iет да се раскриiет таiа фал'ш, за да се престанит да се експлуатират со неiа.„

Значи Јордане,еве и Мисирков за бугарското име вели да се раскриет таја фалш монета и да се престане да се експлоатира со неа.

Самият Мисирков казва ,че татко му и дядо му са българи.Дали са такива по"недоразбиране" или "фалшиво" е въпрос на тълкуване ,но то не променя факта ,че са българи.
Тодоровски само показва един факт,че през този период от време революционерите и преродбеницате са се декларирали като българи.
Дали са го декларирали "фалшиво" или са "недоразбрали" какви са,не променя самия факт.

Между другото къде точно се води предходната дискусия?
08-11-2013, 03:47 PM
Reply