Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Што после (Ултра) либералниот капитализам – ликвидација на човештвото
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Што после (Ултра) либералниот капитализам – ликвидација на човештвото

Заслугите на капитализмот се неспорни . И покрај многуте критики што може да се упатат ( и јас сум еден од нив ) но ред и чесно е да се каже дека улогата и придонесот на капитализмот во развојот на човештвото е огромна и неспорна .

Што сторил – какви придобивки донел капитализмот на човештвото со својата историска појава .
Најчесто може да слушне неговата појава означила крај на мрачниот среден век .
Што е точно но не како што многумина мислат само во техничко технолошка смисла дека биле измислени енергијата и сијалицата кој донеле светлина и ја замениле свеќата .
Капитализмот означил крај на мрачниот средн век затоа што :
1 )
После 15 векови религиозно мракобесие откако во 3 –тиот век Константин основоположникот на православието ја УКИНАЛ правната држава , биле истребени – ликвидирани сите судии , адвокати ,учени луѓе капитализмот ПОВТОРНО ЈА ВОСПОСТАВИЛ ПРАВНАТА ДРЖАВА – ПРАВНИОТ СИСТЕМ ПРАВОСУДИЕТО .

Со тоа после 15 вековен дисконтинуитет капитализмот се покажал како единствено можен природен наследник на античките вредности кој постоеле до 3-тиот век кога правсолавието и католицизмот ги укинале и вовеле религиозна анархија -беззаконие .

Денес една од големите фалби на правослевието е дека Јустинијан ги собрал Римските Закони и ги кодифицирал та демек ете тоа да небило немало да постои ниту капитализмот .Што нее точно демек Рим ги немал законите .А остај друго туку нели како што велат (а историјата тоа и вистина го потврдува ) Источното римско царство –Византија постоела 1000 години ( еден милениум ) епа што имало да ги чуваат законите за некој друг зошто самите тие повторно не ја воспоставиле правната држава туку цело време си играле мајтап со луѓето .Накрај Исламот им истрчал со Шеријатот кој е сепак некаков закон колку и ние да го критикуваме па луѓето бивши правславци масовно го прифатиле оти им дошло преку глава од беззаконието .”Византиска правда” видиш некој има добар имот , ќерка , куќа итн просто прогласи го за еретик ликвидирај го и земи си што ти треба .Нема закон нема суд нема казна ти е гајле ...бог така сакал .

2)
Капитализмот донел и е единствено заслужен за масовното описменување на народите .Капитализмот им дал ПИСМЕНОСТ на народите .Самата природа на капитализмот за што повеќе писмени работници но и писмени потрошувачи довело до масовно отварање на основни средни училишта и факултети .
Фалбата на православието дека им донело писменост на Словенските народи е чиста лага .Колку луѓе описмениле ? Неможе ако во еден народ писмени да бидат само најблиски луѓе на царот и неколку свештеници да се кажува дека донело ...општо-народна писменост – описменуавње .Абе 200-300 писмени луѓе во еден народ неможе да се каже дека донело писменост на народот .
За разлика од православието католицизмот од мрачниот среден век кој биле против писменост на народот и писмените луѓе ги сметале за непријатели (народот го држеле во “блажено незнаење”) кај капитализмот биле барани во што поголем број и ценети и платени .
Писменоста на народите им ја донел никој друг туку капитализмот а таму каде го немало (ама после него)тоа го правел и Социјализмот .И по оваа основа капитализмот се покажал како природен наследник на насилно прекинатите антички вредности оти во антиката писменоста никој не ја забранувал како што подооцна православието и католицимот ги збаранувале .(Дури запалиле безброј книги од антиката со што ни го ускратиле правото да знаеме до каде стасале во науките иако и вака се знае дека биле доста напредни))

3)
Со воспоставувањето на капитализмот бил укинат вербалниот деликт воспоставен од религиите и била дозволено слободно изразување на мисла-говор и творештво. Ова довело до екслозија од новитети во уметноста кутурата итн а за техничките достигања и да не збориме .Слободата на искажана мисла и израз во ралични области е дело на капитализмот И по оваа основа капитализмот се покажал како единствен можен природен наследник на антиката .

4)
Укинување на ропството и масовното робовладетелство-феудализмот и враќање на граѓански права (како во антиката) и човекови права и слободи .Се е тоа заслуга на капитализмот .Точно е дека во почетокот имало крвопролевања судири со работниците но тоа довело до признавање на работнички права .Работите се менувале за разлика од религиознито општество кога биле истеребувани цели региони со луѓе бидејќи барале некакви права а црквата ги прогласувала за еретици и безмилосно ги ликвидирала а имотите им ги крадела со назнака “ дарение на црквата “ .За прв пат после 15 векови работите се менувале а жртвите не биле залудни .И покрај краткото владеење на Наполеон Бонапарта и крајниот пораз на бојното поле како и неговата смрт сепак во негово време капитализмот многу зајакнал , Инквизицијата буквално ја збришал ликвидирал (избегале останале некој жалосни остатоци ) свештенството го набутал по затвори и народите на териториите кој ги освоил ја виделе вредноста на капитализмот можеле да направат споредба можеле да видат дека може и другачје и подобро од религиозното мракобесие .После него религиите пробале да направат реставрација на мракобесието –феуадлизмот но веќе било прекасно за се .Веќе во 1848 масовно сите народи предводени од капиталистите масовно кревале револуции и ги тргале од власт старите крвници .Дури и на исток меѓу словенските народи .Од тогаш капитализмот станува доминантен општествено политички систем во Европа .А бидејќи Европа била најголем колонист капитализмот се прелеал на цела планета .
Некој работи станале неизбежни како што е граѓанската војна во САД , распадот на Отоманската империја која неуспела правовремено да се преструктуира , А Русија опиена од победата над Наполеон не ни приметила што се случува во Европа па одбиваќи да ги прифати промените на новото време и се случува Октомвриска комунистичка револуција .

5)
Признавање на интересите на луѓето и на различни интересни групации кој својте интереси како организации – политички партии ќе може да ги искажат на регуларен начин преку парламентарна демократија .И по оваа основа капитализмот се покажал како единствен можен наследник на античките вредности кога сепак како за тогашни услови постоела демократија .Религиите кој забранувале било чиј други приватни или колективни интереси освен својте приватни интереси направиле дисконтинуитет –застој од цели 15 векови .

6)
Менување на вредносниот систем кај луѓето . За разлика од мрачниот среден век кога луѓето им робувале на религиите во капитализмот веќе имаме нова ситауација каде .....”секој способен има право на добра лапачка” .Кој е ( се ) способниот-(те) е тоа ќе го одреди најдобриот судија ........пазарот .Во прво време се создава мал број на многу богати луѓе но потоа и поширок слој на средна класа која немора секогаш да биде дури ниту во областа на бизнисот туку само со свој способности вештини .
Итн
Итн
И сето тоа се случува во услови на сеуште недоволно развиена регулатива па тој период е познат како див – либерален капитализам на првобитна акумулација на капиталот .
16-10-2013, 02:15 AM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#2

И тука неможе да ги заборавиме двете главни компоненти на капитализмот дека
По дефиниција :
Капитализам нема ако нема 1) хиперпродукција масовно-индустриско производство на производи 2) ширење на кругот -бројот на луѓе –потрошувачи

Тоа е основата без која нема капитализам .Без таа основа (тие две главни компоненти ) нема да било можно да се имаат ниту претходно наброените придобивки од капитализмот кој и го укинале поразиле мрачниот религиозен феудален среден век .Без материјаланата база која ја создава индустриското производство со хиперпродукција на проиводи и масовна потрошувачка на тие производи нема капитализам .

Е сега периодично се јавувал расчекор помеѓу самата хиперпродукција –голем вишок на проиводи и бројот на потрошувачи или поради нивната слаба куповна моќ но и поради нерегулираност – финански шпекулации се јавуваат големи кризи во капиталистичките општества .Кризите носат невработеност бунтови ,политичка нестабилност ,крвопролевања па дури и војни .

И после Втората Светска Војна имаме на голем дел од планетата да биде воспоставен Социјалистички општествен систем , дел капиталситички , дел неврзан-неутрален од секакви шеици , дикататори , демократи ..секакви .

И се до распадот на бившиот Социјалистички лагер предводен од СССР кај капиталистичките земји нема – не пријавуваат никаква криза како што претходно периодично но редовно се јавувале.
Всушност ако до 1990 година капиталистичките земји пријавеле светска економска криза таа би се однсеувала само на нив со што би признале дека капитализмот повторно запаѓа во криза и дека е неуспешно општество во однос на другите .

Но само 18 години после падот на социјализмот во 2008 капитализмот после децении застој повторно пријавува светска економска криза .
Пази кога практично добива НЕОГРАНИЧЕН број на потрошувачи и што и да произведеш ќе си најде муштерија на цела планета во такви услови капитализмот пријавува ......светска економска криза .

И уште 2008 год во еден текст напишав дека оваа криза нема никогаш да помине иако и тогаш се предвидуваше дека ќе трае кратко неколку месеци , те една година но еве сега е пред истек 2013 година и абер нема од поминување .
Исто така после некоја година во текст – тема напишав дека се подготвува истребување на голем дел од луѓето на планетата .
Но тогаш можеше само да се насетат работите а веќе денес имаме многу покомплетна слика како тоа ВЕЌЕ сега се случува и како се планира да се направи целата работа.
Вака :
1)
Хомосексуални бракови
Француска социјалистичка партија носи закон за легализација на хомосексуални бракови .Во Англија демохристијани (конзервативвци –народњаци како се нарекуваат ) гласаат за легализација на хомосексуални бракови .Амеркански уставен суд наеднаш му текнува дека уствари било грешка досегашното толкување на поимот брак од уставот и дека хомосексуалните бракови се рамноправни со хетеросексуалните .
И сега и Американци и Французи и Англичани се прашуваат не само за некакви морални вредности оти капитализмот сам по себе ја признава и алчноста како интерес главен мотив како основна движечка сила во развојот на капитализмот туку ......Туку кој е тој социјално пензиски систем кој може да издржи таков товар.Јасно како бел ден е дека социјалните и пензиски фондови нема шанса да издржат таков товар и дека сигурно ќе се распаднат .Ќе нема ниту социјални програми , ниту пензии .
Па кај нас во Социјализмот кога се дозволуваше од фирма ако се разведени маж и жена двајцата да земат станови .Па масовно почнаа да се разведуваат само да земат станови .Кога се виде дека така не се може се укина таа работа . И сега ти со легализирани хомосексуални бракови како ќе спречиш на пример двајца другари пензионери кој имаат синови или ќерки просто да се договорат едниот син-ќерка чисто на хартија да се “омажи-ожени” со пензионерот –двајцата другари кој отишле во пензија .
Па ќе има неброени пензионери кој имаат по 20 – 30 години и не ќе мора додека се живи ништо да работат бидејќи нели како “брачни другари” ќе ја наследат пензијата .
Тоа сега кога прагот за одење во пензија е кренат негде на 64 негде и до 70 години па пензиските фондови едвај кубурат да исплатат пензии а ти ако добиеш пензионери со 20-30 годишњаци .....па тоа за рекордно кратко време добијаш распад-банкрот на сите социјални и пензиски фондови .
И сето тоа оди под маска за некаков “ултра либерален капитализам “
Дека е тоа обична измама е јасно од самата дефиниција за капитализам што ја објаснивме .Нели како што рековме капитализмот поима хиперпродукција на производи и ширење на бројот на потрошувачи
Прашање :
Како ќе шириш број на потрошувачи со хомосексуални бракови .
Глупости .
Па тоа е веќе антикапитализам .Која е таа математичка формула дека ти ќе шириш број на потрошувачи ама со хомосексуални бракови кој не оставаат крвно наследство –потомство ?
Тоа нема благе везе ниту со капитализам а нели па со либерален капитализам .
Абе либералниот капитализам го победи феудализмот па нели го победи и социјализмот .Ама немаше да победи со хомосексуални бракови туку нели пропагираа дека семејството е највредна работа па дури како услов за доселување во некој земји беше да бидат цели семејства со деца а тоа нее случајно оти најдобро е кога имаш голем домашен пазар па поголемиот дел од производите си продаваш на твој терен без други давачки за транспорт,царини итн.
Ова нема везе нит со капитализам а камоли со либерален капитализам .
Да таква идеологија која признава хомосексуални бракови постои и таа е анархокапиталистичка ....ултрарадикално десничарска која лажно на луѓето им спопикува како наводно либерална (центристичка)со цел да создаде забуна .Абе бомбастичните зборови не значат ништо може да маскираат да си додаваат придавки надавки од типот ..ултра ,хипер,супер,турбо ,екстра демек либерали ама тоа е сепак анархокапитализам .Е сега кај анархокапитализамот навистина бројот на потрошувачи не игра улога .Затоа и како идеологија е најпогоден за истребување на човештвото.Нацистичката идеологија во споредба со анархокапиталистичката е мачји кашаљ.Хитлер и другарчињата треба да се рехабилитираат како хумани луѓе во случај на воспоставување на анархокапиталзиам ...а токму тоа се прави .
Арно ама тука оваа работа се форсира на глобално планетарно ниво .Нема држава и народ каде нема некакви невладини организации кој пропагираат хомосексуални бракови .И од каде им пари кој точно ги финансира ваквите организации .Дека работат из љубави за безпари и грижа за еднакви бракови е смешно.
Човекови права да (и јас сум за)ама тука нема врска со никакви човекови права туку со крајна деструкција , уништување разорување .
16-10-2013, 02:17 AM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#3

2)
Економија на одржлив економски развој
Сите држави во светот ја имаат прифтено оваа идеологија.
Дури и владите на РМакедонија како и сите други имаат свој агенции формирано и програмите ги има на сајтовите на владата .
Арно ама тоа што не се кажува е дека таа “економија на одржлив економски развој “ е уствари прафарбана комунистика идеологија .Па ние до 1990 година во Социјализамот живеевме по теркот на таа “економија на одржлив економски развој “ уствари комунистичка идеологија .Ти по предмет “марксизам и самоуравување “ како се викаше чкуљаво двојче неможеше да добиеш ако тоа не го знаеше .Тоа беше алфа и омега на таа иделогија дека капитализмот го фаќаат кризи поради хиперпродукција на производи и затоа социјалистичката економија колку и да има конкуренција сепак мора да има некакво планирање .Не хиперпродукција туку прво колку за домашен пазар и извесни вишоци за извоз .
И сега западот ти ја враќа истата таа само префарбана идологија со друг назив како “економија на одржлив економски развој “ .
И пази тоа и те како практично се применува .Ти една Хрватска која стана членка на ЕУ ќе мора да ги затвара бродоградилиштата чисто ради такавата економија .Уствари планска економија .Практично се забранува конкуренцијата и се воведува планска економија .А знаеме дека во екс СФРЈ кога имаше планска економија бројот на жители споро се зголемуаше.
Хаахахаа Е што е работата ....”Амeрика и Енглеска бит че земља пролетерска”
Уствари се кажува дека додека капитализмот го победувал социјализмот и прикажувал богат живот вршел масовно уништување на природата...природните ресурси .Дека климата се менува е очигледно , дека тоа го прави и природно се знае ама јасно е дека и со самата експлоатација на природата и те како се влијае на менувањето на климата .
Планетата земја е тешко ошететена еколошката рамнотежа нарушена.
Се оди на проценка дека за природата да се регенерира сама од себе не смее да користат повеќе од 1% од нејзини ресусрси .А сега се користат 10 %
Па така се бара намалување на вкупниот број на жителите на планетата од некој сегашни колку 7- 8 милијарди на 1 до 1,5 милијарди луѓе Дури некој Американски прогнози одат дека треба да се намали на 500 милијони луѓе на цела планета .
А знаеме дека западот имаше богата средна класа која после 2008 година веќе се повеќе ја снемува Испаѓа дека Американците и западот општо јаделе и пиеле толку многу колку што требало да јадат и пијат идните генерации за некој 100-200 години.Им ја изеле иднината .И сега се бара “победата над комунизмот” да ја плати цело човештво .Не со пари туку со животите.Се бара истребување на човештвото..негов огромен дел.Масовно се снимаат спотови , сегде се појавуваат некакви невладини организации за ... “економија на одржлив економски развој.
И се пропагира планско стопанство и производство ....уставри старата комунистичка идеологија .Според оваа идеологија би опстанале само градови и села кој може самите да се издржуваат Поголемите градови како Скопје на пример кој си го уништиле полето не произведуват ниту за свој потреби би станале градови духови ..напуштени сабласни места .Се смета дека ако во наредните 20-30 години се успее да се намали бројот на жители на планетата тогаш природата би можела да се опорави регенерира .Вака неможе .Земјите членки на ЕУ од бившите социјалистички земји освен што се обврзаа дека ќе намалат дури и конвенционално оружје со што практично се неспособни за одбрана туку и тоа што го имале во социјализмот мора да го затвараат оти ЕУ веќе воведува планско стопанство.

3)
Масовно се менуваат терминологии со цел да создаде што поголема забуна .
Па така додека порано како кривично дело беше ...”.засновање на ропски однос-робовладетелство” веќе денес имаме реалтивизација како некој ситен безначаен прекршок .....”трговија со луѓе” . Абе тоа чесни некој ТРГОВЦИ е сеа малце заборавиле на патарина да пријават вишак луѓе у гепек .Али битно регистрирани трговци.Потоа немаш газда и работник туку давци (работо) и земци (земачи)
Овие давците даваат раздваат на сиромасите а овие земците просјаци ништо не сработиле не заработиле туку ете земаат-просјачат.Овие цело време се утепуваат од давање ама земциве пусти никако да земат И сеа следно ќе имаме серци и исрани-го*на.

4)
Повлкување на сите ефикасни лекарства и нивна замена со лекови кој не лекуваат.
Се повеќе и повеќе нови и нови вируси за кој постои сомнеж дека баш и не природни туку вештачки создадени
Препарати за земјодетсво кој воопшто и не делуваат итн

5)
Враќање и јакнење на деструктивните религии.
Така на пример во источните земји каде има православие ти немора да легализираш хомосексуални бракови .Па читај историја а еве и сега истотото се случува ...секогаш резултатот е ист.....масовно одумирање на населението.Секогаш во историјата народите на кој им е спопикано православието живеат во неподносливи услови и поприфатливо им е ако неможе да се иселат на друго место тогаш да исчезнат од историската сцена .
Од една страна православието на збор е против анархокапитализмот(ултралиберализмот како сакаат да се наречат) поради хомосексуалните бракови меѓутоа суштински не се разликуваат многу а резултатот им е ист ......одумирање на населението.

Итн итн

Анархокапитализам

а) Залагање за воспоставување на ултракапиталистички систем. На анархокапитализмот не може да се гледа како на најнов развој на анархистичката мисла која, соочена со “економската реалност” на почетокот на 21-от век, го прифатила капиталистичкиот систем. Аналогијата во оваа смисла со идеолошкиот развој на социјалдемократијата е целосно неоснована. Корените на анархокапитализмот не се анархистички, туку ултралибералистички. Анархокапиталистите се оние екстремни припадници на новата десница кои одат уште подалеку во својата опозиција кон државата на благосостојбата (“државата дадилка”) од неолибералите и наспроти нивната желба да ја сведат државата на “ноќен чувар”, сакаат да ја лишат државата и од таа функција, односно сакаат целосно да ја укинат државата.
анархокапиталистите државата ја сметаат за ограничувач на најсветото право, правото на непречено уживање во приватната сопственост. Поинаку кажано, ако за првите државата е непријател зашто е сојузник на капиталистите, за вторите државата е непријател зашто е сојузник на несопствениците и на корисниците на социјалните програми. Оттука, наместо државен капитализам анархокапиталистите се залагаат за воспоставување на бездржавен, од ништо неограничен капитализам каде нема да постои ништо налик на социјални програми и каде сите функции на државата (не само од економската сфера, туку и од безбедносната и правосудната сфера) би биле приватизирани.

б) Поддржување на општествените нееднаквости.
Ваквото аргументирање е сосема на линија на либерализмот, чија изведена теорија и е анархокапитализмот, а за да ја утврдиме дистинктивноста на анархокапитализмот во однос на останатите либералистички теории на ова поле ќе кажеме дека анархокапитализмот е најрадикален во осудата на оданочувањето како најнеприфатлива државна активност и на крадењето (дури и на храна од страна на гладен човек) како еден од најлошите социјални пороци.

в)
Ваквото гледање на работите ги доведе анархокапиталистите (и екстремните неолиберали) дотаму што сметаат дека и ропството е сосема во ред ако настане доброволно, врз основа на склучен договор.

г) Оживување на традицијата на антидемократскиот либерализам. Напаѓајќи ја државата на благосостојбата, неолибералите инсистираат на враќање на начинот на функционирање на економијата од времето на класичниот либерализам
Незадоволен од преголемата демократичност во денешното општество, Рендол Холкомб ќе објасни дека “во своите крајности, слободата и демократијата се некомпатибилни една со друга. Ханс-Херман Хопе оди уште подалеку и, давајќи до знаење дека “... идејата на демократијата е неморална, а исто така е и неекономична”, ќе заклучи дека “наместо демократија, правдата и економската ефикасност бараат чисто и неограничено општество на приватната сопственост - 'анархија на производството'. Преку ваквите ставови, анархокапитализмот се профилира како една од ретките политички теории на денешницата што отворено ја истакнува својата антидемократска ориентација.


http://anarhija.freediscussions.net/html-h30.htm

Но како и да е
Штом така решиле така и ќе направат .
Во моментов не постои сила која може да ги спречи во намерите
После некој 20-30 години би се создало ултра крволочно ѕверско општетсво како луѓето повеќе не би можеле да ја надминат бројката предвидена како вкупен број на луѓе на планетата .
Живите ќе им завидуваат на умрените .
И така целиот свет сложно чекори во ....улица.....темница .
16-10-2013, 02:19 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

Флок, не ја решивме македонската состојба а ти не префрлаш на светски терен. Темата ти е интересена, е таа тема која ја наметнуваш во светот носи име-НОВ СВЕТСКИ ПОРЕДОК. Некои таа тема ја ставаат во сфера на конспиративни теории, некои во реални, работа која веќе се случува. Ке постирам неколку ставови за таа тема:
16-10-2013, 09:47 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#5

Hristo ti u dilema me stavas.E sto keif mu stori na Mracen ,Blgarin a Srpsko...............

Flok sto odgovori so prethodno elaboriranje??????????????
17-10-2013, 01:21 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#6

Нема да има нищо друго освен капитализъм. Освен това, капитализмът не е статична система. Капитализмът е установеният от Бога ред, защоро единствен взема под внимание фундаменталните характеристики на човека и ги регулира ЗАКОННО. В този смисъл, капитализмът ще еволюира заедно с еволюцията на човешките ценности, защоро човешките ценности са единия от фундаментите му, а законът - другия. Капитализмът е еволюирал (може да се проследи) и ще еволюира (може логично да се предвиди). Това е естественият ход на нещата. Революциите, нарушаващи този божи ред, са обречени, защото се базират на утопии, които не вземат под внимание човешката същност. Красиви, но уотпии, нереални бленувания. И за да ги реализират, осъществилите революциите трябва да игнорират човешката същност. За да я игнорират, те трябва да потискат, да принуждават и насилват и това неизбежно довежда до "правилни" диктатури, които потискат "неправилното", за да наложат техния (нереален) ред, вместо божия ред. Затова и след нещастията, които предизвикват, революциите се провалят. Истината е само в еволюцията на човешкото общество.
17-10-2013, 01:57 PM
Reply