Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ШПИОНАЖА И ЗЛОСТОРНИЧКО ЗДРУЖУВАЊЕ-ДАМОВСКИ,МАЏОВСКИ,ЦВЕТАНОВ,СТОЈКОВ,ДИНЕВСКИ...
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

Quote:Акција Шпион: Режисерот на Еднооки Борис Дамовски пуштен на слобода

[Image: dsc05147lpeee.jpg?itok=jCuhuhOb]

Режисерот Борис Дамовски кој утрово беше уапсен во акцијата „Шпион“ по распитот во полициска станица вечерва е пуштен на слобода, дознава Press24 од полициски извори. Според нашите информации, неизвесно е дали тој ќе се најде меѓу осомничените кои ќе биат опфатени со пријавата за шпионажа и злосторничко здружување.
Информацијата нема официјална потврда од МВР.
Борис Дамовски заедно со уште 16 лица утрово беше уапсен во полициската акција „Шпион“.

PRESS 24


Онаа што ме бунеше е отстрането сега се си е на место.

Quote:Jordan Petrovski

Со оваа, кој крена глас против апсењето, мозаикот се склопува. Ме буни само Борис Дамовски.
5 hours ago
16-09-2013, 10:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

Quote:Обвинителство бара пртивор за 20-те осомничени од „Шпион“

[Image: 7532golema.jpg]

Основното јавно обвинителство Скопје за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот суд Скопје 1 поднесе барање за спроведување истрага со предлог за определување на мерка притвор против 20 обвинети за кривични дела злосторничко здружување, шпионажа, уцена, измама, оддавање на државна тајна и кривично дело изнуда.

Како што е наведено со соопштението на Судот, приведени се 17 осомничени. Тројца од нив на кои се однесува барањето за спроведување истрага се недостапни на органите на прогон.

Во тек е распит на обвинетите од страна на истражен судија при Одделението за организиран криминал и корупција.

За натамошниот тек на постапката, а по извршениот распит на обвинетите и донесената одлука јавноста ќе биде дополнително информирана со соопштение.

NOVA TV
17-09-2013, 12:36 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#23

(16-09-2013, 10:41 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(16-09-2013, 05:30 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Зоран Божиновски: Може и сум соработувал со некоја тајна служба а јас да не знамДел од приведените ги познавам, со дел комуницирам, но има и такви за кои не сум слушнал ништо со години. Новинарот Зоран Божиновски кој е еден од осомничените во полициската акција Шпион во телефонски разговор за Нова ТВ вели едка не оддавал информации на странски разузнавачи

„Јас во Македонија не живеам веќе пет години. Живеам на Балканот. За што ме сомничат, кој ме сомничи, поим немам. Јас пишувам со години и објавувам сето она што ќе дојде до мене од мои пријатели, па дури и непрјатели, па дури и непознати луѓе. Значи, она што сметам дека е релевантно јавноста во Македонија и на Балканот да го знае, го објавувам. И на мојот веб портал Буре весник и на моите Фејсбук профили.

Јас добар дел од луѓето што се приведени денеска извонредно ги познавам и комуницирам со години со некои, со повеќето не сум комуницирал повеќе од две и нешто години ама гледам дека се пишува по медиумите дека ова било следено со години.

Јас верувам дека моја вина е тоа што сум објавувал, а не дека… Може и сум соработувал со некоја тајна служба, а јас да не знам. Значи тоа ќе треба во процедура да ме убедат. Значи луѓево ги познавам, нормално, сум комуницирал додека сум живеел во Македонија, после тоа повремено комунициравме меѓутоа немавме таква фреквенција за која овие денеска тврдат… некаква шпионажа, злосторничка група, циркус… Каква црна тајна служба? Како можам јас да работам за тајна служба кога објавувам дневно десет информации и факсимили? како се работи за тајна служба со јавно објавување информации“, прашува Божиновски

Press24 веќе објави дека Божиновски е еден од осомничените во акцијата Шпион. Во паралелената разузнавачка информација се водел под кодното име „Луди Милојко“

PRESS 24
За сите знаеше кои за која служба или мафија работи а за него да ти незнаел .. LazgoLazgo NesumjasNesumjasNesumjas Pos23Pos23Pos23


Откако порталот Прес 24 објави дека меѓу осомничените во полициската акција „Шпион“ е и новинарот Зоран Божиновски, тој на својот фејсбук профил напиша: „Признавам јавно: Сè што правам последните седум години е раск..цување на наркодилерската извршна власт во Република Македонија...“.

„Нека распишат потерница по мене, па во процедура ќе си дојдам во Скопје да се соочиме со Мијалков и Груевски. Ако сакаат циркус ќе го имаат допрва. Мислев до денес немам рејтинг, дека не сум фактор, дека не ме бива, дека сум утнал се. А тоа полн погодок!“, напиша Божиновски на ФБ.
http://www.plusinfo.mk/vest/106139/Bozhi...shna-vlast-

17-09-2013, 12:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

Quote:Целосен и детален извештај за акцијата “Шпион”


Министерството за внатрешни работи до Основно Јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска поднесе кривична пријава против М.Е.(52) од Скопје, поранешен вработен во Агенција за разузнавање на Р.Македонија, И.А.(55) од Скопје, вработен во Агенцијата за разузнавање на Р.Македонија, А.А.(46) oд Скопје, вработен во Агенцијата за разузнавање на Р.Македонија, З.K.(48) од Скопје, вработен во Министерство за внатрешни работи на Р.Македонија – Управа за безбедност и контраразузнавање, М.З.(44) од Куманово, поранешен вработен во АРМ, Б.П.(52) од Велес, Б.Ц.(49) од Скопје, вработен во Министерството за одбрана на Р.Македонија, З.Б.(47) од Куманово, по занимање новинар со моментален престој во Р.Србија, сопственик на електронски медиум „Буревесник“, М.Н.(41) од Куманово, моментално живее во Скопје, Ј.М.(38) од Крива Паланка, Г.С.(43) од Скопје, поранешен вработен во Министерството за внатрешни работи – како полициски генерал, М.М.(45) од Скопје, шеф на Кабинетот на Претседателот на Собрание на Р.Македонија, С.М.(40) од Скопје, В.С.(35) од Скопје, вработен во Државен Архив на Р.Македонија, В.Ц.(35) од Скопје, поранешен директор на Управата за финансиско разузнавање на Р.Македонија, А.Д.(54) од Скопје, А.В.(58) од Скопје, Ц.Д.(57) од Скопје, поранешен вработен во Министерствота за внатрешни работи на Р.Македонија – пензионер од МВР, Ж.П.(56) од Скопје, поранешен вработен во Министерството за внатрешни работи на Р.Македонија – пензионер од МВР и Т.К.(54) од Скопје, вработен во Министерството за одбрана на Р.Македонија, кои во зависност од улогата што ја имале во злосторничкото здружение, се пријавени поради постоење на основано сомнение за сторени кривични дела „Злосторничко здружување“, „Шпионажа“, „Злоупотреба на службената положба и овластување“, „Уцена“ и „Измама“.

Имено, првоосомничениот откако добил отказно решение од Агенцијата за разунавање на РМ во почетокот на 2009 година, заедно со второ и третосомничените кои во тоа време работеле во Агенцијата за разузнавање на Р.Македонија и четвртоосомничениот кој работи во Управата за безбедност и контраразузнавање како и петтопријавениот кој претходно работел во Службата за воена безбедност и разузнавање на Министерството за одбрана на Р.Македонија, создале злосторничко здружение кое имало за цел вршење на кривично дело шпионажа заради стекнување на имотна корист, профит, за злосторничкото здружение и лично за себе.

Криминалната група дејствувала на тој начин што петтемина за потребите на странски разузнавачки служби прибирале класифицирани тајни податоци и документи со кои се сретувале во текот на своето работење, за организациската поставеност и внатрешна структуираност на безбедносните и други институции, податоци за политичката состојба во државата, податоци за безбедносната состојба, изборите, за општата безбедносна состојба во државата од аспект на можни ризици и ескалации, Програми и Планови за посети и престој на Високи претставници на странски разузнавачки служби, имињата на лица кои биле во посета, податоци за лица кои биле опфатени во оперативни обработки, податоци за состојбите во верските заедници, податоци кои се однесувале на вехабизмот и радикалните структури во Р.Македонија и Р.Албанија и за структурите кои ги финансираат и помагаат. Вака обезбедените документи ги предавале на првоосомничениот, кој пак овие информации и податоци користејќи специјални сателитски оперативни системи и техники, како и лично при непосредни средби ги доставувал до лица кои работеле за странските разузнавачки служби со кои контактирал. Кон криминалната група во текот на 2010 година заради вршење на кривични дела шпионажа се приклучил и вработен во Службата за воена безбедност и разузнавање на Министерството за одбрана на РМ од каде се прибавувале информации од военото разузнавање и вработен во македонски мобилен оператор, кој обезбедувал податоци од телефонски броеви за лица од интерес за криминалната група.

Ваквите криминални активности првоосомничениот ги вршел и пред формирањето на злосторничкото здружување, односно во текот на 2005 и 2006 година во неколку наврати од вработен во Министерството за одбрана, обезбедил неколку извештаи што ги доставил до лица кои биле негов контакт и работеле во странски разузнавачки служби.

Во текот на 2010 година, припадници на криминалната групата станале и останатите осомничени. Покрај тоа што продолжиле со вршење на кривично дело „Шпионажа“, истите вршеле и кривични дела „Уцена“ и „Измама“, така што на незаконит начин обезбедувале податоци за лица од јавниот живот или бизнис заедницата со кои би можеле да им нанесат штета на нивниот углед и угледот на нивните блиски семејства. Истите, преку закани и уцени им изнудувале противправна имотна корист – парични средства држејќи ги во заблуда со прикажување на невистинити податоци и факти дека ќе ги објават ваквите податоци или документи на интернет сајтови или во медиумите – контролирани од дел од членовите на злосторничкото здружение.

Членовите на криминалната група, со цел да се стекнат со против правна имотна корист, преку вработен во Државен архив на Р.Македонија, обезбедувале документација – досиеја со класифицирана содржина архивирани во институцијата. Ваквата документација тој ја предавал на членови на злосторничкото здружение со цел истата да ја користат за да вршат закани кон засегнатите лица, дека ќе ги објават во јавноста ваквите досијеа со што ќе наштетат на нивниот углед и чест и со тоа ќе ги принудат да им исплатат парични средства на своја штета. Злоупотребувајќи ја својата службена положба и овластување, вработениот во Државниот архив, во неколку наврати обезбедил и копирал досиеја за повеќе лица и истите ги предал на неколкумина членови на групата.

Во текот на 2011 година, првоосомничениот заедно со сопственикот на електронски медиум, оствариле контакт со поранешен директор на Управата за спречување на перење пари и финасирање тероризам и од истиот обезбедиле податоци и документи кои истиот незаконски ги прибавил.

По претходно издадени Наредби од надлежен Истражен Судија извршени се претреси кај 17 лица – членови на злосторничкото здружение во 30 објекти во Скопје, и тоа: домови и други простории, службени простории во институциите каде моментално работат дел од лицата ( МВР, Агенција за разузнавање, Министерство за одбрана, Државен Архив на РМ и Собрание на РМ) и приватни фирми.

Од извршените претреси во домовите и службените простории одземени се 1.095 парчиња муниција, 481 CD-а, 134 видео касети, 125 парчиња вежбовен куршум, 81 компјутер, 67 СИМ картички, 56 флопи диска, 56 мобилни телефони, 57 мемориски уреди, 51 DVD дискови, 33 филмови за фото апарат, 29 држачи за СИМ за картичка, 22 парчиња оружје, 13 аудио касети, 9 фото апарати, 3 печати, 2 микро касети, 1 детектор за прислушни средства,1 камера,1 ГПС тракер, 1 електронски нотес , 1 радио врска и разни видови на документи, од кои поголем дел со класифицирана содржина.

Одземените предмети се предадени во Оделот за крим техника при МВР заради понатамошно вештачење. По три лица сеуште се трага бидејќи во моментот се недостапни на Службата.

Ќе се продолжи со преземање на натамошни мерки и активности заради целосно расчистување на случајот.

INFORMATOR
17-09-2013, 03:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

Quote:Дамовски: И фамозниот Луди Милојко седел во мојата канцеларија


Борис Дамовски вели дека полицијата го распрашувала за уапсените кои се негови познаници

[Image: damovsk.jpg]

Режисерот на Еднооки, Борис Дамовски објаснува како бил уапсен, како вооружени полицајци му упаднале во домот и како течел распитот.

-Иако акцијата беше спектакуларна, полицајците ме третираа коректно за време на целиот престој. Распитот траеше половина час, а потоа 13 часа седев на неудобно столче, вели Дамовски, режисерот на Еднооки и сопственик на Контрабанда.

Целата изјава на Дамовски погледнете ја во видеото.


KANAL 5
17-09-2013, 10:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

Quote:„Шпион“ го формирале 5-мина од безбедносните служби


17.09.2013 | 17:19
Македонија

Злосторничкото здружение кое имало за цел вршење на шпионажа го формирале петмина, актуелни и поранешни вработени во безбедносните служби, заради стекнување на имотна корист, соопшти денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Групата била создадена во 2009 година, откако првоосомничениот Марјан Ефремов, брат на велешкиот обвинител кој беше уапсен во акцијата „Ликвидација“, добил отказ од Агенцијата за разузнавање.

Во неа влегле и двајца кои во тоа време биле вработени во Агенцијата, еден вработен во УБК и еден кој претходно работел во военото разузнавање.

- Криминалната група дејствувала на тој начин што петтемина за потребите на странски разузнавачки служби прибирале класифицирани тајни податоци и документи со кои се сретнувале во текот на своето работење, за организациската поставеност и внатрешна структуираност на безбедносните и други институции, податоци за политичката состојба во државата, податоци за безбедносната состојба, изборите, за општата безбедносна состојба во државата од аспект на можни ризици и ескалации.
Вака обезбедените документи ги предавале на првоосомничениот, кој пак овие информации и податоци користејќи специјални сателитски оперативни системи и техники, како и лично при непосредни средби ги доставувал до лица кои работеле за странските разузнавачки служби со кои контактирал... Ние имаме инфромации во однос на странските служби, но ќе оставиме до крај да биде изанализирана документацијата и доказниот материјал за да видиме дали ќе добиеме и дополнителни информации. Значи се работи за служби најчесто од една соседна држава – изјави Јанкулоска.

Кон шпионската група, според информациите на полицијата, во текот на 2010 година се приклучил уште еден вработен во военото разузнавање, како и вработен во мобилен оператор, кој обезбедувал податоци од телефонски броеви за лица од интерес.

Истата година, припадници на криминалната групата станале и останатите осомничени.

Освен што шпионирале, осомничените почнале на незаконски начин да собираат и компромитирачки информации за познати личности и бизнисмени, а потоа под закана дека јавно ќе ги објават на електронскиот медиум „Буревесник“, сопственост на новинарот Зоран Божиновски, им изнудувале пари.

Голема улога во обезбедувањето на документите, имале вработениот во Државниот архив и поранешниот директор на Управата за спречување на перење пари, Ване Цветанов.

Со кривичната пријава што ја поднесе МВР, опфатени се вкупно 20 лица. Двајца од уапсените, вчера, по информативниот разговор во полицијата беа пуштени на слобода. За останатите решава истражниот судија.

Инаку, првоосомничениот Ефремов, според сознанијата на полицијата, своите криминални активности ги вршел и пред формирањето на злосторничкото здружување, во 2005 и 2006 година.

Тогаш во неколку наврати од вработен во Министерството за одбрана, обезбедил неколку извештаи што ги доставил до лица кои биле негов контакт и работеле во странски разузнавачки служби.

Ефремов беше уапсен пред неколку месеци, откако кај него беше најдена поголема количина на експлозив. Во затвор е уште еден од сега осомничените, а тројца се во бегство.

24 VESTI
17-09-2013, 10:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

Quote:Лидер на политичка партија близок соработник на главниот „Шпион“


[Image: spion3-630x419.jpg?itok=Zy7YNRSU]

Лидер на политчка партија од опозицијата бил во честа комуникација со првоосомничениот во акцијата „Шпион“, дознава Press24. Според нашите информации, првоосомничениот Марјан Ефремов имал чести контакти со еден политичар кој и денеска и активен, Покрај него, Ефремов контактирал и со еден поранешен министер. Се уште нема информации за какви средби станува збор.
МВР денеска објави дека Ефремов откако добил отказ во Агенијата за разузнавање, формирал паралелна разузнавачка мрежа која прибирала класифицирани информации. Добиените податоци им се продавале на странските тајни служби. МВР не сакаше да откире за кои служби станува збор, но извори на Press24 брифираат дека меѓу нив се наоѓа и грчката тајна служба со која „шпионите“ се среќавале во монденско одморалиште на Халкидики.

Press24
17-09-2013, 10:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#28

Quote:Разузнавачка афера

Грчката и унгарската служба топ-клиенти на „Шпион“


[Image: 5AFFD47BC6CD6C4784FE0FB5D0548802.jpg]

Грчката и унгарската разузнавачка служба биле најревностни соработници на учесниците во аферата „Шпион“ и на водачот на групата, Марјан Ефремов, неофицијално дознава „Дневник“. Добиените информации тие ги плаќале со пари, со тоа што понекогаш како противуслуга обезбедувале одмор или забавување на клучниот актер во аферата во едно познато италијанско монденско летувалиште. Претпоставка е дека лица од унгарската служба купените информации за состојбите во македонската држава им ги препродавале на други заинтересирани служби. Инаку меѓу лицата што комуницирале со Ефремов се среќаваат македонски политичари, меѓу кои има и претседатели на политички партии.

Актерите во случајот што пред два дена го обелодени МВР собирале и доставувале до разузнавачки служби од соседна земја на Македонија информации за радикален исламизам, за изборите и политичките случувања во земјава и за поставеност за безбедносните служби. Во интерес на истрагата, но и поради доверливост на информациите, полицијата официјално не соопштува за која земја станува збор, ниту детали за чувствителните информации со кои се „тргувало“.

Во меѓувреме, додека истражните органи ги чешлаат документите пронајдени кај уапсените во акцијата „Шпион“, тие беа спроведувани на распит кај истражен судија. Иако првично се спомнуваа 22 осомничени, по распитот во полиција двајца се ослободени, а кривични се поднесени против преостанатите 20, кои се товарат за шпионажа, злосторничко здружување, злоупотреба на службената положба и овластување, уцена и закана. По сослушувањето во полициска станица, полицијата ги ослободи режисерот Борис Дамовски и Бобан Стојковски, инспектор на УБK.

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, откри дека мозок за шпионирање на земјата е првоосомничениот Марјан Ефремов од Велес, кој во Агенцијата за разузнавање работел до 2009 година, кога и добил отказ.

Ефремов со Иџет Абедин (55) и Александар Ангеловски (46), двајцата вработени во Агенцијата за разузнавање, Зоран Kостадиновски (48), вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање во МВР, и кумановецот Мирослав Зафировски (44), поранешен вработен во Службата за воена безбедност и разузнавање на Министерството за одбрана, создал злосторничко здружение. Целта, според МВР, им била да ја шпионираат државата, а за возврат добивале имотна корист, профит за злосторничкото здружение и лично за себе.

Според МВР, Ефремов уште во 2005 почнал со шпионирање. Тогаш тој од вработен во Министерството за одбрана обезбедил неколку извештаи и ги доставил до агенти на странски разузнавачки служби.

- Имаме информации за кои странски служби станува збор, но во интерес на истрагата. не би откривале детали. Станува збор за разузнавачки служби на соседна држава - изјави министерката за внатрешни работи Јанкулоска.

Полицијата смета дека е собран богат доказен материјал, кој ќе биде доставен до Јавното обвинителство.

Kриминалната група работела за странски разузнавачки служби, прибирала информации на незаконски начин и ги продавала, а се однесувале на безбедносните институции, политичката состојба во државата, изборите, одредени ризици, имиња на лица за кои се воделе процеси, податоци за тие лица, класифицирани информации за верски заедници и нивни радикални структури. Истрагата утврдила дека вака обезбедените документи му ги предавале на Ефремов, кој информациите и податоците ги доставувал преку специјален сателитски оперативен систем, а дел од нив и лично доставувал до странските агенти. Kон криминалната група во 2010 година, заради вршење кривични дела шпионажа, се приклучил и вработен во Службата за воена безбедност и разузнавање на Министерството за одбрана, од каде што биле прибрани информации од военото разузнавање, а вработен во еден македонски мобилен оператор им обезбедувал податоци од телефонски броеви.

[Image: 5CE495855CDD004A83A06032F36134D4.jpg]

Во 2010 година на криминалната група им се приклучиле и преостанатите 12 осомничени, Борислав Перков (52) од Велес, Благоја Цветановски (49) вработен во Министерството за одбрана, Зоран Божиновски Б.(47) од Kуманово, новинар и сопственик на електронскиот медиум „Буревесник“, Миќо Насковски (41) од Kуманово, Јане Младеновски (38) од Kрива Паланка, Горан Стојков (43), поранешен вработен во МВР како полициски генерал, Марјан Маџовски (45), шеф на кабинетот на претседателот на Собранието, Слободан Милошевски (40), Влатко Стаматовски (35), вработен во Државниот архив, Ване Цветанов (35), поранешен директор на Управата за финансиско разузнавање, Александар Диневски (54), Ацо Вучиниќ (58), Цветан Дамјановски (57), поранешен вработен во МВР, Живко Петровски (56), поранешен вработен во МВР, и Тоше Kошиновски (54), вработен во Министерството за одбрана.

Групата продолжила да следи и да обезбедува податоци за јавни личности и за лица од бизнис-заедницата. На списокот се имиња познати на цела Македонија. Нив или некои од нив ги уценувале заканувајќи им се дека во медиуми што ги контролирала групата ќе објават компромитирачки материјали.

На шпионите им помагал и вработен во Државниот архив, кој им обезбедувал досиеја со класифицирана содржина архивирани во институцијата. Архиварот копирал досиеја за повеќе лица и им ги предавал на групата.

Во 2011 година, Ефремов со Божиновски остварил контакт со Цветанов и од него како тогашен директор на Управата за спречување перење пари и финансирање тероризам обезбедиле податоци и документи.

Запленети прислушни средства и оружје

[Image: 11572C6347118F45B23582F54622ECA2.jpg]

Полицијата извршила претрес во домовите и во службените простории на уапсените и запленила 1.095 парчиња муниција, 481 ЦД-а, 134 видеокасети, 125 парчиња вежбовен куршум, 81 компјутер, 67 СИМ-картички, 56 флопи-дискови, 56 мобилни телефони, 57 мемориски уреди, 51 ДВД-диск, 33 филма за фотоапарат, 29 држачи за СИМ-картичка, 22 парчиња оружје, 13 аудиокасети, 9 фотоапарати, 3 печати, 2 микрокасети, еден детектор за прислушни средства, една камера, еден гпс-тракер, еден електронски нотес, една радиоврска и разни видови документи, од кои поголем дел со класифицирана содржина.

Пет килограми пластичен експлозив

Мозок на шпионската афера е велешанецот Марјан Ефремов, брат на поранешниот велешки обвинител Ивица Ефремов, инаку уапсен во случајот „Ликвидација“, поврзан со земање поткуп и оддавање информации во врска со случајот со нарачаното убиство во велешкото село Ореше. Во рамките на „Ликвидација“ полицијата извршила претрес во домот на обвинетиот Ефремов и беа најдени пет килограми пластичен експлозив. Биле откриени и неколку парчиња автоматско оружје и огромно количество муниција. Тогаш сопственикот на куќата, Ивица Ефремов, кажал дека потпокривот, каде што било откриено оружјето, го користел неговиот брат Марјан. Полицијата тогаш извршила претрес во куќата на Марјан Ефремов и пронашла поголема количина оружје и муниција и голем број папки со документи со доверлив карактер, досиеја, опрема за следење, компјутерска техника.

Груевски: Првин судот да ја заврши работата

- Ова е многу осетлив процес, прашање за кое истрагата е во тек. Осомничените се изнесени пред суд и затоа не би сакал да дадам коментар додека судот не ја заврши својата работа - изјави вчера премиерот Никола Груевски како одговор на новинарското прашање за апсењата на дваесетината осомничени за шпионирање.

Тој не сакаше да коментира колкава штета ~ била нанесена на Македонија.

Даниела Вељановска

DNEVNIK
18-09-2013, 03:59 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

Една слика и две реченици за умствена активност:


Quote:[Image: 20u3h5c.jpg]


ДАЛИ НА СОРОС И ГЕМ КЕ ИМ УСПЕЕ ДЕТРОНИЗАЦИЈАТА НА ЦРВЕНКОВСКИ??
Отворена тема од мене на 23.09.2012 година


Соработката помеѓу Диневски и Божиновски започнува 2010 година.
(This post was last modified: 18-09-2013, 02:37 PM by ЈорданПетровски.)
18-09-2013, 02:35 PM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0
#30

За коя държава са шпионирали?Ако не е за България ще съм много изненадан.Какви военни тайни има толкова Македония,че да се интересуват унгарци.
Срува ми се ,че всичко е кьор -фишек ,за отвличане вниманието от вътрешните проблеми и създаване на усещане за голяма значимост на Македония .
Поне един от тези шпиони трябва да е български,иначе няма да е нормално за македонската политика.
18-09-2013, 03:08 PM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0
#31

Подозирам ,че сега ще има голяма чистка сред службите за сигурност.Не разбрах ,този режисьор какво е правил,да не би да е режисирал подслушванията или шпионските снимки.Ако е така сигурно е много опасен .
18-09-2013, 03:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

Quote:Зошто ЈОРДАНКЕ, боса по плочице!?


17 Септември 2013 во 20:27

Вирее во Скопје извесна Јорданка Ивановска, која себе се умислила за голема новинарка. Во што успеала да убеди и извесна популација која и се восхитува од ден на ден. Оваа ЦУРИЦА си земала за право да анализира и да се глупира и притоа да ме земе у уста и мене. Нормално во пост на ФБ, оти надвор од оваа социјална мрежа и не знам дали некаде ја има. За да и одговорам хронолошки и онака како што заслужува, моето писание ке е БОЛДИРАНО. Да тргнам со ред:

Несреќникот Миленко сака да ги тргне криминалните црнила кои го обележаа неговиот живот, па повторно зел да си игра. Се одлучил повторно да шири лаги , па сходно на тоа-да потсетиме. Пошто на човекот му се тресат гаќите. Богами и треба да му се тресат. Тој би бил убава јаготка на цела акција „Шпион“. Миленкица у ствари му беше пред некои 7-8 год. бизнис партнер на З.Божиновски . Да, да токму тој. Заедно основаа едно весниче викано „Тројка“. (а за да основаш нешто со некој, треба да имаш ист ум и да си инфилтриран во таа шема). Потоа као нешто се тужеа, ама па не значи дека не ја продолжил комуникацијата со него.

Не основавме ништо заедно Јорданке. Весникот ТРОЈКА од првиот ден 03. 01. 2006. до неговото згаснување на 09. 07. 2006. беше под команда на БРАДАТА СВИЊА и управитељка РАТКА ИЛИЕВСКА, с. Ваташа (однос 95 : 5 % во корист на СВИЊАТА во фирмата издавач СУПЕР Б доо). Ратка денес е секретарица кај БОРИС ДАМОВСКИ. Мојата улога во ТРОЈКА е опишана прецизно во ФБ белешка која и денес е достапна под наслов: ЕДНАШ И БРАДАТА СВИЊА РАБОТЕШЕ ЗА СДСМ... Или, еве ЈОРДАНКЕ накратко: пробав да инвестирам и да направам сериозен дневен весник, СВИЊАТА ме спречи во тоа, па лично го згаснав весникот! Имам сведоци. А откако го „споив„ крмето со неговите доверители и му ги искубаа косите оти не им враќа пари, веќе не го ни видов во животов, ниту го слушнав...

Ние сите други, кои не ставаш во кош со морончево без мозок, избегано во Хрватска, не сме толку глупави како тебе Миленкице. Не се дружиме со секакви имбецили. Само со фини луѓе. Тоа можеш да инсинуираш, ама па цел универзум знае дека само ти можеш да основаш нешто некој како Зоранче. Впрочем не за џабе беше обвинет и враќаше 100.000 марки на измамени граѓани, а сега си пикнат во шахта, извалкан со фекалии, само за да не ти активира оваа власт стари обвиненија.

За дружењето со мене, моронче без мозок, ти ЈОРДАНКЕ ја молеше ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА со месеци, да ти среди кафепиење и лично да се запознаеш со мене. Кафепиењето го уприличивме во кафе бар некаде у ВЛАЕ. Ќе се сетиш ЈОРДАНКЕ денес дека тогаш дојде со подмочанки гаќички од среќа што си ме запознала. Како шекната од памет ја љубеше ВИОЛЕТА и блескаше од среќа што си го дочекала денот да бидеш на маса со мене, МОРОНЧЕ БЕЗ МОЗОК.

Дали истава шема , ради која е осомничен и Божиновски ја применувале со Миленкица уште тогаш, не знаеме ,ама МВР вреди да провери е-мејл комуникација и телефонски позиви меѓу двајцава. Јас искрено верувам во обвиненијата за Зоран Божиновски.
ДА ВЕРУВАШ ЦУРИЦЕ!

Верувам дека така функционира типот - со уцени. Не сме вчерашни ние од фелата, (КОИ СТЕ ТИЕ ВИЕ ОД ФЕЛАТА!? И ЈАС ЛИ СУМ ДЕЛ ОД ФЕЛАТА ОТИ ЕНЕ МЕ НАРЕКУВААТ И МЕНЕ НОВИНАР!?)

добро знаеме кој е кој.

Ако знаете [b]ДОБРО КОЈ Е КОЈ, зошто кога влегувате во ЗНМ прво очи за КЕШ си вадите?_Па после на клоци се бркате едни со други! [/b]

Впрочем јас кога бев дел од ЗНМ, (од каде тој е избркан, единствен член во историја на ЗНМ кој е избркан),

НЕ БЕ ДЕВОЈЧЕНЦЕ, ЛАЖЕШ КОЛКУ ШТО ТЕЖИШ! ЗОРАН БОЖИНОВСКИ НЕ Е ИЗБРКАН ОД ЗНМ. Дадов неотповиклива оставка во мај 2003. од место РЕГИОНАЛЕН КООРДИНАТОР НА ЗНМ, на трибина на ЗНМ во Куманово, пред 100 души присутни. Па писмено ја архивирав во ЗНМ. Присутен беше РОБЕРТ ПОПОВСКИ ГЕНСЕК вечерта во Куманово, седеше до мене. И СЕКРЕТАРИО ВИКТОРИО БЕШЕ! Опитај се душо напатена, измучена... Од ЗНМ тебе на клоци те избркаа ЈОРДАНКЕ, оти смешавте лончиња околу парите со НАСЕРА, па те исфрлија, онака напалена и исфрустрирана...

Тој ми упатуваше навреди и клевети, затоа што е едноставно лудак. Ме обвинуваше дека не сум сакала да го процесурираме случајот со неговата пуленка Наташа Јанчиќ. А јас не бев дел од Управен, туку од Надзорен одбор, каде немам такви овластувања.

И пак ЛАЖЕШ. Све по список ти ебав јавно на ФБ кога и се нафрли на МИРОСЛАВА СИМОНОВСКА од ПЛУСИНФО, заради твојата ПЕРМАНЕНТНА омраза кон ГЕРОСКИ (нели го плукаше едно време!). И нормално, се ставив ЈАВНО на страна на послабата МИРОСЛАВА, па ти се изнаебав све по список, да ме памтиш! За Наташа Јанчиќ не ти се заканував, ти пратив само маил на тебе, ама и на НАСЕРА, ви пишав убаво што ви пишав (ОБЕЛОДЕНИ ГО ДЕ ЈАВНО!), поточно ве тестирав колку имате сенс и колку имате капацитет и колку имате новинарска солидарност. И ви го видов и капацитетот и сенсот и солидарноста. Отќутавте КУЧКО ГЛУВА, избудалена од апстиненција, асоцијалност и неаклиматизираност! Глас МОРИ не пуштивте, да браните член 16 од Уставот...

И да,, точно, читавме кај него информации добиени од полиција и подземна УДБА, но работата е дека повеќе пари се прават од она што нема да се објави. Односно од уцена-дај ми пари за да не објавам. Вистинското прашање е-колку информации не се објавени и што за тоа добил?

На крај и ова да ти кажам: Не постои во Македонија и пошироко ЕДЕН ЧОВЕК кој сум го уценувал и рекетирал! Ова да им го кажеш ЕКСКЛУЗИВНО на сите во Македонија. Во критичниот период додека се одвива следењето на вчера уапсената група со која НЕМАМ НИКАКВА ВРСКА освен пријателска и екс пријателска оти ја изневериле мојата доверба, значи од 2007.-2011., со двајца бизнисмени, ОРЦЕ КАМЧЕВ и МИНЧО ЈОРДАНОВ, исклучиво на НИВНО БАРАЊЕ имам соработувано и за таа соработка сум примил вкупно 42.000 евра. Од Камчев 12.000 евра во текот на целата 2010., по договор за консултантски услуги. Платено е на сметка на моја фирма во РМ. За ова екипата од ФОКУС беше транспарентно известена од мене преку курирчето НОНКОВИК. Му дадов фотокопијка од ДОГОВОРОТ СО ОРЦЕ, на кавепиење у кафе бар ВЕНЕЦИЈА! Сумата во тек од една година е наплатена од мене, по месечни фактури кои се испорачани и на време платени. Од Минчо Јорданов имам примено 30.000 евра (во неколку рати во негова канцеларија во МАКСТИЛ!) како преддоговор за мој ангажман во весникот НОВА МАКЕДОНИЈА, кој подоцна беше спречен од АЛЕКСАНДАР ДАМОВСКИ САДАМ, со уцена кон МИНЧО: ИЛИ ОН ИЛИ ЈАС! Ми одговараше да отстапам па отстапив, за мир у куќа! А и немав обврска на Јорданов да му ги вратам парите. На крај да знаеш што е новинарство, ЈОРДАНКЕ ќе ти го кажам и ова: тоа што КАМЧЕВ и ЈОРДАНОВ ме финансирале НА НИВНО БАРАЊЕ (имам сведоци, посредници!) и од нивни причини и резони, воопшто не го довело мојот НОВИНАРСКИ кредибилитет и со тие пари не ме купиле до степен да не пишувам за нивните криминали. Па затоа кај мене на ФБ и на порталот БУРЕВЕСНИК ќе сретнеш подоста објави баш за КАМЧЕВ и за ЈОРДАНОВ. . . Ако дале пари и купиле услуги од мене за определен временски период кој истекол на МОЕ БАРАЊЕ, не значи дека мене ме купиле ЈОРДАНКЕ! И сега ти ЈОРДАНКЕ размисли па пиши пак јавно: ИМА ЛИ ЛОГИКА ЈАС ДА РЕКЕТИРАМ И УЦЕНУВАМ!? Или вака постави ги работите, поправо запрашај се. Ако јас уценувам и рекетирам, зошто немам автомобил никаков, зошто немам ниту стан, вила, викендица, зошто живеам од плата цели 15 години колку што потрошив да напишам околу 5.000 текстови за најбитните медиуми во РМ? Зошто моето единствено богатство се двете ќерки и внуката родена пред две недели? И зошто Јорданке после све што поминав во РМ, си заминав?


[Image: 2ce21zq.jpg]
18-09-2013, 05:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33

Quote:Кој се нашол на листата уценувани на „Шпион“


Унгарската разузнавачка служба била главен клиент на осомничените за шпионажа иако се споменува и грчката и руската служба. Документи и извештаи со разузнавачки информации кои имале дури и кодни имиња биле препраќани до странските служби преку специјален сателитски систем.


[Image: tregoo-32-.jpg]

16 мина добија 30 дневен престој во Шутка вработениот во Државниот архив доби куќен притвор а тројцата кои се недостапни ќе се бараат со меѓународна потерница.

Превезот на тајност поради строго доверливите документи уште повеќе ја предизивка љубопитноста за првата шпионска афера па во јавноста излегоа и валканиците на многумина. Сепак адвокатите највоздржани. Сериозно го сфатиле предупредувањето да се воздржат од изнесување на информации

Од она што можеше денеска да се дознае Унгарската разузнавачка служба била главен клиент на осомничените за шпионажа иако се споменува и грчката и руската служба. Документи и извештаи со разузнавачки информации кои имале дури и кодни имиња биле препраќани до странските служби преку специјален сателитски систем.

Уценувани биле повеќе јавни личности.

Според информациите до кои до сега дошле органите на прогонот еден познат бизнисмен одбил да даде голема сума на пари која дел од осомничените му ја барале. Во спротивно дел од осомничените му се заканувале дека ќе објават текстови за спорна приватизација на една од неговите фирми.

Друг бизнисмен, и поранешен политичар кој одамна е надвор од Македонија, добил абер во Белград да исплати 200 илјади евра за да не излезат некои информации и за него.

Меѓу личностите кои биле на мета на групата се споменува и еден доктор и еден актуелен функционер и поранешен директор на државна агенција.

Според информациите од првичната истрага осомничените од државниот Архив добиле 3 копии од досиеја.

Едното е на поранешен функционер кој од пред неколку месеци се наоѓа во притвор за друго дело.

Другиот е за одамна починат политички емигрант.

За третиот иако досието не било предмет на лустрација му барале 30 илјади евра и му се заканувале по живот: Твојот кодошки живот вреди 30 илјади евра или ќе умреш како куче. Ако пријавиш ќе почнеме од жена ти па се по ред. Купи си го гревот до недела. Била една од пораките кои стасале до оштетениот.


Видео на линкот:
KANAL 5
18-09-2013, 05:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34
18-09-2013, 06:07 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#35

(18-09-2013, 03:08 PM)симеон Wrote: 1. Какви военни тайни има толкова Македония,че да се интересуват унгарци.
2. Срува ми се ,че всичко е кьор -фишек ,за отвличане вниманието от вътрешните проблеми и създаване на усещане за голяма значимост на Македония .
3. Поне един от тези шпиони трябва да е български,иначе няма да е нормално за македонската политика.
1. Па и не мора да се воени тајни, има на пр. можна индустриска шпионажа, некоја македонска фирма некаде конкурира на некој тендер во трета земја каде конкурент е и унгарска фирма. Па понатаму може да е некој договор за сервисирање оружје (читај наследен крш од арсеналот на Варшавскиот Договор) на нечија војска па сака унгарска фирма да се осигура од можни конкуренти.
Патем речено, Америка редовно практикува индустриска шпионажа преку своите амбасади...
2. Не ќе да е ќор фишек, повеќе е порака до “меѓународната заедница“ дека нивниот булшит и местенките нема веќе да се толерираат, нечија агентура е разбиена за еден ден.
3. Е гризни си од увцето сега, бљуј ж`чки од јад шо нема бугарски кодош меѓу уапсените. Ете колку ви е важна Македонија, ни еден шпион не сте ангажирале да не` шпиунира а ваму братски народ ова- она...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
19-09-2013, 05:38 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#36

(16-09-2013, 05:21 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Бурни реакции на јавноста за мега апсењето денеска, Ванковска: ова е почеток на крајот на оваа власт!


Понеделник, 16 Септември 2013

[Image: biljana-vankovska-mji-0.jpg]

Биљана Ванковска: Среќа што сме land-locked country, па немаат толкав оток. Но, кога една власт почнува да апси во толкава мерка, сега веќе и луѓе кои се сметаа за блиски до неа, тоа е почетокот на нејзиниот крај. Со моќ се освојува власт, ама не се седи на него.

[Image: jadranka_kostova.jpg]

Јадранка Костова: Мене веќе ништо не ме изненадува, јас пишував пред две недели во Фокус дека власта спрема вакво нешто, па самата Мирка тоа го најави во колумна. А сигурна сум дека ќе има втор дел од приказнава нема да застанат тука. Инаку никако неможам да ги поврзам ликовите кои се уапсени, еден со друг никако не идат у никаква комбинација. Чекам повеќе информации за да изградам целосна слика што им е сега сево ова...

[Image: acoKabranov.jpg]

Ацо Кабранов: Дигањето на ваква галама е само уште една шашма за да се сврти внимание од актуелни проблеми. Не ме чуди и да продолжат со вакви циркуси и апсења, како ќе им се намалува рејтингот ќе стануваат се по нервозни и по раикални.

[Image: sashoOrdanovski.jpg]

Сашо Ордановски: Сите досегашни групни апсења на владата делуваа спектакуларно во првиот момент, за потоа да се испостави дкеа доказите се слаби, сведоците се предомислуваат, обвинувањеата отпаѓаат, а уапсените завршуваат со уништени кариери и уништен углед и се се сведува на линч на неистомисленици. Мене не ми е јасно што има во државава да се шпионира бидејки Македонија нема ниту некоја јака индустрија ниту пак воена индустрија како ракети или авиони или подморници или тенкови. Но мислам дека е прередување на некакви коцки на самата власт бидејќи многу од уапсените се од самата власт, се се сведува на крај на пари и линч, нема друго.

MAKTEL


По оваа кој реагира и како реагира мозаикот полека се склопува!!
Оф види кои пуфли се најдоа да реагираат... од јад што не ги уапсиле нив... аххх па тоа е тоа, важни се колку од офцата куро...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
19-09-2013, 05:42 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#37

Паралелна разузнавачка служба... кога ќе се спомене поимот “платена војска“ мнозинството веднаш подразбира фаци од Легијата на Странците, BlackStone и разни други групи составени од најкриминалните антисоцијални слоеви на општеството на кои им е дадена униформа, оружје и се подложени на воена обука.
Вистината за платеничката војска е многу послоевита, со пари се рентаат цели генералштабови- цела хиерархија од генерали преку полковници, поручници се` до најниските чинови, се рента за соодветна сума и воздухопловство, се рента ПВО па се рентаат и шпионски служби и во случајов со уапсените многу е можно да е токму таква структура на наемници. На евентуално заинтригираните форумџии топло им препорачувам да ја прочитаат Corporate Warriors, книгата почнува токму со конфликтот во Македонија 2001-ва каде извесна американска приватна агенција за безбедносни услуги ги обучува припадниците на ОНА а по конфликтот игра важна улога во преструктуирањето на македонската војска со цел задоволување на НАТО стандардите.
За Македонија, блокадата за членство во НАТО и ЕУ создава неповолна безбедносна ситуација па така оваа хајка е превентива против можните идни подјадувања и наместени конфликти.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
19-09-2013, 05:58 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#38

(17-09-2013, 10:33 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Дамовски: И фамозниот Луди Милојко седел во мојата канцеларија


Борис Дамовски вели дека полицијата го распрашувала за уапсените кои се негови познаници

[Image: damovsk.jpg]

Режисерот на Еднооки, Борис Дамовски објаснува како бил уапсен, како вооружени полицајци му упаднале во домот и како течел распитот.

-Иако акцијата беше спектакуларна, полицајците ме третираа коректно за време на целиот престој. Распитот траеше половина час, а потоа 13 часа седев на неудобно столче, вели Дамовски, режисерот на Еднооки и сопственик на Контрабанда.

Целата изјава на Дамовски погледнете ја во видеото.


KANAL 5


19-09-2013, 01:56 PM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0
#39

(19-09-2013, 05:38 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(18-09-2013, 03:08 PM)симеон Wrote: 1. Какви военни тайни има толкова Македония,че да се интересуват унгарци.
2. Срува ми се ,че всичко е кьор -фишек ,за отвличане вниманието от вътрешните проблеми и създаване на усещане за голяма значимост на Македония .
3. Поне един от тези шпиони трябва да е български,иначе няма да е нормално за македонската политика.
1. Па и не мора да се воени тајни, има на пр. можна индустриска шпионажа, некоја македонска фирма некаде конкурира на некој тендер во трета земја каде конкурент е и унгарска фирма. Па понатаму може да е некој договор за сервисирање оружје (читај наследен крш од арсеналот на Варшавскиот Договор) на нечија војска па сака унгарска фирма да се осигура од можни конкуренти.
Патем речено, Америка редовно практикува индустриска шпионажа преку своите амбасади...
2. Не ќе да е ќор фишек, повеќе е порака до “меѓународната заедница“ дека нивниот булшит и местенките нема веќе да се толерираат, нечија агентура е разбиена за еден ден.
3. Е гризни си од увцето сега, бљуј ж`чки од јад шо нема бугарски кодош меѓу уапсените. Ете колку ви е важна Македонија, ни еден шпион не сте ангажирале да не` шпиунира а ваму братски народ ова- она...

За унгарците го разбрах .По т.2 ако под "международна заедница" разбираш международна престъпност и това е удар по нея , очаквай отговора и .По т.3 наистина гриза дръвцето от яд.Явно българските служби спят или наистина Македония не е важна.Въпреки това имам надежда ,че вашите успешни служби със своята упорита дейност ще намерят поне един ,макар и малък български кодош.
Ако това се случи едва ли ще има македонски медиум,който да не го отрази.
19-09-2013, 04:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#40

Quote:Престанете да не апсите и затварате! Ние сме веќе уапсени


[Image: 7652golema.jpg]

Отоврено писмо до министерката за внатрешни работи испрати Гоце Димовски дипл. филмски и ТВ режисер. Писмото го пренесуваме во целост:

Високо уважена министерке !

Четириесет и три години ја живеам македонската голгота и се доживувам како исклучително лојален и честит граѓанин на оваа земја. Како еден од младите приврзаници на национал-романтизмот од 90-тата година на минатиот век и човек кој застана на браникот за независност на татковината и демократизација на општеството, покорно ве повикувам и замолувам: Престанете да не апсите и затварате! Ние сме веќе уапсени и затворени…!

Свесни сме за вашата голема грижа кон татковината, но тоа не би требало да ви создава чувство дека е повеќе ваша, отколку наша… Всушност и грижата подеднакво ја споделуваме. Разликата е само во тоа што вие се грижите за пристоен финансиски надомест и многу други привилегии кои призлегуваат од вашиот трон, а ние се грижиме бесплатно.

Само пред неколку дена ве гледав на црвениот фестивалски тепих во Битола, на културниот настан, фестивалот „Браќа Манаки“. Изгледавте величенствено! Стоејќи во народот кој ве дочека, во непосредна близина на патеката по која чекореше македонската елита, македонската филмска авангарда, просто се восхитував на вашиот изглед, вашиот гламур, на вашата грацилност… и како се доближувавте до влезот на битолската културна арена, така во мене растеше возбудата од самото сознание, како ќе уживате во тој вечерен настан за кој што верувам дека значително се разбирате. И можеби не колку вашата колешка, министерката за култура на РМ, но, сепак длабоко верувам дека вашите познавања не се ни многу помали…

Како и да е, сепак ценам дека местото вам ви беше таму како што ви прилега, а мене ми беше онаму… Фестивалската увертира „Présentation de mode” за нас, беше најзначајното доживување на вечерта. Jа дочекавме и последната дама која ни остави дилема дали и таа е дел од фестивалската фела. На неа, најголем впечаток ни оставија црните хулакопки со извезена орнаментика, грозје, со сребрен конец. Не фасцинираше нејзината моќ. Вратите на храмот полека се затвараа, а ние, со силни импресии полека почнавме да се повлекуваме и набрзо се вративме во секојдневната реалност.

Нешто потоа, само за неколку дена, истата таа министерка на која дотогаш и се восхитувавме, се појави на медиумите соопштувајќи и на јавноста дека успешно спровела акција, наречена „Шпиун“.

Навистина ме шокираше актуелната вест, впрочем и целата јавност. На информативните ТВ програми, гледавме како специјалните полицајци кои изледаа многу страшно (барем во мирнодобски услови) влечкаат луѓе натака- навака, а повремено, многу скржаво, медиумите откриваа по некое име инволвирано во случајот. Некои од луѓето кои беа уапсени ми беа познати од медиумите, а за некои воопшто и немав ни слушнато. Одеднаш се појави и името на еден мој пријател. Просто, не можев да поверувам дека тоа го слушнав… дека станува збор за човекот со кого сме македончеле безброј ноќи, дека е тоа човекот што цел свој живот го посвети на градење на државноста и демократијата во Македонија.

Истиот човек што во распадот на Југославија, во една жестока, сурова и неизвесна епоха, ја бранеше македонската кауза и ја градеше партијата која ве донесе на таа позиција и стигнавте до „златниот” пендрек. Тогаш, ни тој, нити јас, не се исплашивме од никого… дури на моменти бевме и дрски и безобразни со луѓето кои не мислеа како нас, иако стануваше збор за прекрасни познаници, сограѓани. И денес се срамам од некои од нив да им погледнам во очи. Тој човек кого неодамна го уапсивте, како што вие практикувате, АД, драга министерке, никогаш не ја пееше песната: „Млада партизанка, бомбе бацала” Си помислив: Господе боже, можно ли е ова…?! Можно ли е мојот пријател да бил некаков “шпиун”, па уште и државен ?! И уште пострашно, „зласторнички здружен” ?! Веднаш и се јавив на неговата сопруга, а таа, не можеше нити да ми објасни што се случило. Накратко ми одговори: „Не знам што се случува, немам сила нити да зборувам”. Потоа, продолжив да ги следам вестиите од медиумите. Сето она што можеше да се види, беше ужасно сурово, застрашувачки. Бидејќи вашата служба (професија) е многу далечна од мојата и морам да признам дека немам некакво значајно познавање од таа област, затоа не би сакал, а нити би можел да носам некаков суд…

Како и целата јавност, така и јас ги следев емисиите кои набрзо следуваа и на кои настапуваа еминентни професори (експерти), стручни за таа проблематика. Појаснуваа за начинот на лишење од слобода, постапки за апсење, за приведување.

Е па почитувана министерке, од ниту еден од нив не слушнав дека вашиот начин на применување на механизмите кои сте ги избрале, некој ги оправда, или потврди дека се во ред.

Постои ли некаков кодекс, некакви норми, стандарди или етика во сето ова што се случува?

Ако вашата идеа е да не заплашите, ве уверувам дека ја имате постигнато целта. За прв пат во независна Македонија се чувствуваме небезбедни… за прв пат во нашата татковина постои колективен страв, да неречам и колективна депресија. Затоа, лично сум убеден дека нема потреба од такви спектакуларни акции, со најсилните и најстрашни полицајци, кои со шмајзери упаѓаат во домовите, во спалните соби, небаре ќе апсите некого кој се заканил дека ќе активира атомска бомба. Доволно е да испратите еден курир, тазе бричен и секој ќе дојде сам на распит… и тоа како мисир.

Многу интерено ми се стори, па тоа обвинувањето кое гласи: “Злосторничко здружение”.

Такви здруженија кога не постоеле? Па токму тие здруженија се причина за вековниот егзил на македонскиот човек, македонската емиграција, што се повеќе укажува на македонски егзодус…

Тоа се едни исти фамилии и нивни поколенија кои датираат уште од кралство СХС па наваму, заедно со оние кои им се приклучија во 45-та… Секој систем и секоја власт е нивна. Не се ли тоа злосторнички здуженија? Кога некој ме елиминирал од правото да создавам, да работам она за кое сум се едуцирал, тогаш ве прашувам, како да го дефинираме тој проблем? Ете, затоа неодамна не одевме заедно по црвениот фестивалски тепих, ценета и уважена министерке, иако можеби нескромно, наспроти сите нив се чувствувам “космос.”

Народот се чуди, почитувана. Се прашуваат луѓето што е тоа што може да се шпиунира од нашава земја?!

Што незнае светот за нас?! Внатрешноста на Македонија изгледа како дедо ми Трајан на 85 години, пред да умре, а Скопје незнам што има за шпиунажа?! Тоа би било нешто слично, како некој да шпиунирал некое поголемо српско село.

Најголема државна тајна уважена министерке, е податокот што народот ни се исселува од земјава… тоа што се повеќе народ е по кантите за ѓубре барајќи храна, заедно со кучињата скитници. Секоја втора фамилија размислува да ја напушти татковината. За тоа можеби и треба да молчиме, оти ако разбере агресорот дека нема веќе луѓе, ќе влезе и со клоци ќе не испотепа. Можеби ќе остане само мајками во Битола и тоа не дека би сакала, туку е неподвижна, со мозочен удар. Се извинувам, сигурно ќе остане и тетка ми во Брезово демирхисарско!

Уважена министерке, бидете спокојни.

Можеби наскоро и сите ќе си одиме… Дајте ни малку време, дозволете барем да ја пронајдеме нашата алтернативна “татковина”.

Со почит,

Скопје

Гоце Димовски

Дипл. Филмски и ТВ Режисер

NOVAМногу забегани луѓе имало во Македонија.
Се прашувам каде беа овие демократи да кренат глас кога СДБ следеше луѓе и ги прогласуваше за виновни без судеки процеси.
Зошто оваа лажно демократче не ја искометира изјавата на Фрчковски , Чокревскки во која судат без суд и во која велат дека следените од нив биле виновни.

20-09-2013, 05:19 PM
Reply