Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Кој ќе ги организира изборите било локални или парламенарни 2013 год .?
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Кој ќе ги организира изборите било локални или парламенарни 2013 год .?

Според правните норми Македонското и Меѓународното право како какви може да се квалификуваат настаните од 24 декември 2012 год ?

Вака :

Во Собранието на својте работни места беа пратениците . Пратениците имаат пратенички имунитет и тие се вработени во Собранието како највисок Законодавен дом во Македонското општество . Ама пратеници позиција - опозиција се расправале ...бе тоа им е работа тоа си е нивна работа си има таму Собраниско обезбедување во чиј опис на работните задачи е да се грижи за безбедноста на СИТЕ пратеници и да спречи физички контакт меѓу пратеници со кој би можеле да си нанесат телесни-физички повреди .(сигурно нетреба да ги спречуваат ако пратеници сакаат да се прегрнат или ракуваат ) .

Е сега на тој 24 декември 2012 година имаме НЕОВЛАСТЕН упад на вооружени невработени лица во Собранието што е строго забрането .
После физичкиот напад на пратениците и нивно физичко насилно протерување од од нивните работни места во Собранието се испостави – јавно признаа дека наредбодавачи на таквиот неовластен упад на невработени лица – силеџии кој ги нападнаа пратениците се Никола Груевски и Гордана Јанкуловска .
Никола Груевски и Гордана Јанкуловска ниту се пратеници ниту имаат- ги штити пратенички имунитет ниту пак самите како невработени лица во Собранието смеат да влегуваат во Собрането без претходно да се најават и да им биде одобрено да влегуваат во Собранието
Собранието нее корзо па кој кога сака да влегува и излегува туку таму работат пратеници кој имаат мандат од граѓаните кој го добиле на изборите и секое влегување и излегување мора да се одобри контролира и регистрира .

Спикерот на Собранието јавно се огради дека усно или писмено барал било каква надворешна интервенција или помош
Тоа го потврдија и Гордана Јанкуловска и Никола Груевски кој самите си признаа дека тие се наредбодавците на неовластениот упад на групите неоавластени ( вевработени во Собранието ) вооружени лица – силеџии кој физички ги нападнаа пратениците на нивните работни места а нивното работно место е самото Собрание .
Имаме физички напад на службени лица на нивното работно место .
И тоа не било какви службени лица туку пратеници кој својот мандат за носење закони а со тоа и управување со целото општество го добиле директно од граѓаните на избори .

Според домашното и Меѓународното право :
Дефиниција :
Напад на пратеници во Собранието на нивните работни места од надворешни неовластени лица е акт на ТЕРОРИЗАМ .
Во конкратниот случај имаме чист кристално јасен случај на тероризам . Тероризам бидејќи тука не се нападнати само обични државни службеници кој ако бидат нападнати на нивни работни места се смета за еден најтешките кривични дека за кој е обавезно е предвидена затворска казна туку имаме физички напад на пратенеци .
Физичкиот напад на пратеници во собрание не е напад само врз легално избрани претставници на народот туку и напад врз Уставот и Уставниот поредок а што по дефиниција е тероризам . Надворешен-екстерен упад на неовластени лица со конкретно дејство и последица кој се фиизички напад и насилно отстранување на пратеници – службени лица и попречување во извршување на нивна работа на нивни работни места е чист случај на тероризам .

Со тоа Никола Груевски и Гордана Јанкуловска како директни наредбодавци на групите терористи кој физички ги нападнаа народните претставници во Собранито и насилно ги исфрлија од нините работни места според домашното и Меѓународното право веќе се стакнаа со статус ТЕРОРИСТИ и дури повеќе народбодавци - водачи на терористички групи .Самите признаа дека дека ниту спикерот Вељаносвки ги контактирал усно или писмено барал испомош на Собраниското обезбедување туку самите тие (Гордана и Никола) го испланирале и организирале неовластеиот упад на терористички групи во Собранието . И тоа се испостави дека не биле ниту припадници на МВР (кој исто така несмеат неовластено да влегуваат во Собранието ) туку чисто партиски членови припадници на нерегуларните паравоени организации за кој Груевски пред тој 24 декември бараше со закон да се легализаираат .

Кривичното дело тероризам НИКОГАШ НЕ ЗАСТАРУВА .
Тоа ако Македонија беше правна држава досега и Гордана Јанкуловска и Никола Груевски ќе беа во затвор и ќе им се судеше за тероризам .Но кога и да дојде до промена на власта кривичното дело тероризам никогаш не застарува и каде и да бегаат во светот по нив може да се издаде потерница по Интерпол оти секоја земја која крие-неиспорачува терористи има статус на земја спонзор на тероризмот трпи санкции од меѓународната заедница .Сите лица кој физички ги нападнаа и исфрлија пратениците од нивните работни места (напад на службено лице на работно место ) имаат статус на терости а Никола Груевски и Гордана Јанкуловска се јавуваат како организатори наредбодавци на на таквите терористи со што и самите имат статус на терористи .Да се случеше ова во САД или некоја земја членка на ЕУ досега и Никола и Гордана ќе завршеа во затвор . Ама имале државни функции . Ама што е тоа битно оти во конкретниот случај немаме (само ) дело злоупотреба на службени овластувања туку чист случај на тероризам .

И не само тоа туку видовме дека екстремистите во Собранието кој јавносе закануваа како Илија Димовски и чиј закани се остварија дека се во дослух со терористичките групи надвор од Собранието .Така што во конкретниот случај имаме луѓе во самото Собрание кој се осомничени за СОУЧЕСНИШТВО ВО ТЕРОРИЗАМ што е исто така тешко кривично дело за кое е предвидена затворска казна НАД 5 години затвор а тоа практично значи дека веќе не ги штити ниту пратеничкиот имунитет .Имаме случај кога одредени пратеници во Собранието кој се во дослух -координација со надворешните терористички групи ФИЗИЧКИ ГИ СПРЕЧУВААТ другите пратеници – народни избраници во Собранието да си ја извршуваат работата за која ги гласал народот .Со тоа самото собрание од тој 24 декември 2012 година нема легитимитет за носење на било какви одлуки ниту пак таквите одлуки се обрзувачи за граѓаните на Македонија .Секое насилно спроведување на било какви одлуки од ваквото нелигитимно собрание после 24 декекмври 2012 година е исто така акт на тероризам .Може Илија Димовски и другите екстермисти да казнуваат партеници од опозиција и да си донесуваат одлуки колку душа им сака но ништо од сето тоа нее валидно бидејќи и на нив самите како соучесници во терористистички акт им престанал мандатот оти сториле кривично дело соучесништво во тероризам за кое затворската казна е над 5 години а со тоа веќе не ги штити пратеничкиот имунитет .

Исто како и за терористите и нивните народбодавци ( Гордана и Никола ) кој исто така веќе се јавно не само декларирано туку и реално терористи така и за сите соучесници на терористите важи дека таквите кривични дела никогаш не застаруваат и може да бидат кривично гонети и судени додека се живи па макар каде и да бегаати да се кријат во светот кога ида бидат најдени и судени .

Во овојслучај не треба да се пропушти и тешкото кривично дело повикување и поттикнување на насилство и тероризам под чиј удар подпаѓаат и сопствениците и уредниците и новинарите од телевизја Сител , Канал5 и МРТВ . Сите видовме дека овие цело време го вршеа кривичното дело поттикнување на насилсво и тероризам и сеуште јавно пропагираат за терористите кој ги нападнаа и насилно ги исфрлија народните пратеници од Собранието а што е исто така и соучесништво во тероризам бидејќи со самиот насилен чин на напад и исфрлање на народници од собранието веќе е сменето држаното -уставно уредување на Македонија па така денес во Собранието имаме луѓе кој сториле кривични дела соучесништво во тероризам и надвор од Собранието ги имаме на слобода терористите наредбодавци Гордана и Никола како и паравоените терористички групи кој извршија напад во Собранието на народните пратенци . Имаме нелегитимно собрание значи сменет е уставниот поредок.како плод на нивната пропаганда за насилно уривање на уставниот поредок . Ама биле приватни и државни јавни гласила. Абе какви сакааат нека бидат да беа во САД досега ќе ги заборавевме оооодамна ќе броеа решетки во Гвантанамо .
Неможе некој да пропагира насилство и тероризам и рушење на уставниот поредок и да остане неказнет . Исто така и ова кривично дело не застарува .
14-02-2013, 01:31 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#2

И сега да се вратиме на насловот .
Кој ќе се јави во улога на организатор на избори било локални или парламентарни во 2013 год во Македонија ?

Груевски и Гордана и ДПМНЕ ?
Циркус . Каде кога тоа во која држава терористи организирале избори ?
Бре па уште терористите “гарантираат “ ....пази ваму .....“фер и чесни избори “

И еве и да се одржат некакви тобоже ибори од терористите организирани и дали тоа го решава проблемот .
Кога Собранието си останува нелегитимно кога во него сеуште има соучесници терористи , кога нередбодавците на терористите кој извршија терористички чин секогаш додека се наслобода ќе може да вршат упад и физички данапаѓаат пратеници а што станува збор па со градоначалници или советници . За обичните луѓе па и да не правиме муабет .Кога во собранието ангажирале мањаци , лудаци да трчаат да ги напаѓаат жените - пратеничките , кога самите од ДПМНЕ си признаа дека уште пред 24 декември тајната партиска рганизација која му местела игри на Љубе Бошковски била и во Собрание и им поставувала скриени камери и микрофони на опозициските партенеици што е исто така мањачење и напрушување на партиската но и на личната приватност а што е исто така кривично дело закое треба да одговараат Гордана и Никола

Било какви избори организирани од терористите се обична лакрдија .
Прво мора да се состави техничка влада .
Да се очистат паравоените терористички структури на Гордана и Никола и тајните организации од мањаци лудаци психопати и силеџии на истите овие терористи и изопачени дегенерици .

Да се очисти МВР од тајните партиски организации кој даваа соопштенија во име на цело МВР а очигледно дека се инсталирани во МВР .
ИТН

Прво мора да се сраедат некој работи да дојдат во нормала па дури потоа да се организрраат регуларни избори .

Тоа дека терористи мањаци и лудаци ќе организирале ....фер и чесни избори е.... “мижи Асан да ди баам “
14-02-2013, 01:32 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#3

(14-02-2013, 01:32 PM)Flok Wrote: И сега да се вратиме на насловот .
Кој ќе се јави во улога на организатор на избори било локални или парламентарни во 2013 год во Македонија ?

Груевски и Гордана и ДПМНЕ ?
Циркус . Каде кога тоа во која држава терористи организирале избори ?
Бре па уште терористите “гарантираат “ ....пази ваму .....“фер и чесни избори “

И еве и да се одржат некакви тобоже ибори од терористите организирани и дали тоа го решава проблемот .
Кога Собранието си останува нелегитимно кога во него сеуште има соучесници терористи , кога нередбодавците на терористите кој извршија терористички чин секогаш додека се наслобода ќе може да вршат упад и физички данапаѓаат пратеници а што станува збор па со градоначалници или советници . За обичните луѓе па и да не правиме муабет .Кога во собранието ангажирале мањаци , лудаци да трчаат да ги напаѓаат жените - пратеничките , кога самите од ДПМНЕ си признаа дека уште пред 24 декември тајната партиска рганизација која му местела игри на Љубе Бошковски била и во Собрание и им поставувала скриени камери и микрофони на опозициските партенеици што е исто така мањачење и напрушување на партиската но и на личната приватност а што е исто така кривично дело закое треба да одговараат Гордана и Никола

Било какви избори организирани од терористите се обична лакрдија .
Прво мора да се состави техничка влада .
Да се очистат паравоените терористички структури на Гордана и Никола и тајните организации од мањаци лудаци психопати и силеџии на истите овие терористи и изопачени дегенерици .

Да се очисти МВР од тајните партиски организации кој даваа соопштенија во име на цело МВР а очигледно дека се инсталирани во МВР .
ИТН

Прво мора да се сраедат некој работи да дојдат во нормала па дури потоа да се организрраат регуларни избори .

Тоа дека терористи мањаци и лудаци ќе организирале ....фер и чесни избори е.... “мижи Асан да ди баам “

Ova sto si se potrudil da go srabotis e odlicno pokazuva oti ima luge sto razbiraat sto e sto vo Makedonija.
Da ja zemes i programa od 2006 i site drugi i da samo procitas i da objasnis ke se zacudis koi promasuvanja ima vo realnosta.
Samo zadolzuvanja i reklami tuka se nenadmaseni do sea, izgleda toa gi voodusevuva i onie od SDSM pa si molcat i cekaat koga oni ke se vratat da svrata 5 pati poveke milijardi evra zadolzuvanja od ovie do sega.
Oti bi mlako nesto mrmorele za ekonomija ,energetika i patista , a za zdravstvo ,zemjodelie ,obrazovanie i da ne zborime.
Kade se dvata direktora vo zdravstvo a kolku milioni se tamo protnaa i novi milioneri se stvorija ,i toa samo od pratenici od 2006.
Kade e sonceviot grad ,pa Prespa ,pa Dojran a za Ohrid i Subrata(Supata) e pa coraba.
14-02-2013, 02:47 PM
Reply