Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЕСАД РАХИЌ ФОРМИРА ПАРТИЈА! ЗА ЧИИ ПОТРЕБИ? ДАЛИ НА ГРУЈО ИЛИ СОСОРОИДИТЕ??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Интервју со Рахиќ: Црвенковски не убедуваше дека соработката со Георгиевски е политичко предавство

Поранешниот пратеник и висок функционер на СДСМ, Есад Рахиќ, кој во 2007 беше исклучен од членство во партијата, формира политичка партија и најавува учество на локалните избори. Не открива кои му се најблиските соработници, но во тоа дрштво го нема Владо Бучковски, некогашен негов близок пријател

[Image: esadrahic-640x490.jpg]

Едноставно нашите политички правци се разидоа. Во времето пред неколку години кога постоеја зрели услови за нов политички субјект, тој се повлече. Остана верен на СДСМ и на Црвенковски. И кога сега зборува за демокдратизација на партијата, јас ќе го прашам. Зошто не го направи тоа кога беше Претседател на СДСМ., вели Рахиќ во интервјуто за ПРЕС24.

За реформи во СДСМ, не размислува, но е уверен дека во таа партија нема луѓе со капацитет кои можат да спроведат такво нешто. Не верува во повлекување на Црвенковски од политичката сцена и по евентуален пораз.

- Само да ве потсетам дека по сите изборни неуспеси една иста структура која што беше виновна за изборните неуспеси не само што остануваше, туку и напредуваше во хиерархијата на партијата. Така на пример, ЕДЕН ЛИК, по професија брат на старосватицата, кој што во една скопска општина 6 пати катастрофално ги губеше изборите, успеа да стане и генерален секретар, а потоа и пратеник во Собранието. Дефинитивно чуден критериум за понесување политичка одговорност, вели Рахиќ.

Рахиќ вели дека формирањето нов политички субјект е повеќе од потребен, бидејќи опозицијата не е способна да и споротистави на, како што ја карактеризира, катастрофалната лоша, пред се економска политика на власта.

- Сметам дека и покрај обидот на власта вештачки да го држи растот на БДП со фингиран градежнички бум, со подигање на потрошувачката на одредени енергенси, сакајќи да фризира одреден раст, нашата економија е во колапс., оценува Рахиќ во интервјуто за ПРЕС 24.

ПРЕС24: Претсојните локални избори се веројатно централниот политички настан околу кој следниве неколку месеци опозицијата и власта ќе се препукуваат. Вие веќе подолго време не сте дел од СДСМ, но неколкупати најавувавте формирање нова политичка партија. Ќе одите на овие локални избори со свои листи, или ќе бидете дистанциран?

РАХИЌ: Да, дефинитивно формирањето на новиот политички субјект е во завршна фаза и очекувам дека до крајот на овој или половината на следниот месец, сите обврски ќе бидат завршени и партијата ќе се појави на политичката сцена. Дали и во која мерка истата ќе земе учество на следните избори, ќе зависи од брзината со која што ќе бидат формирани одредени структури во рамки на истата.

ПРЕС24:Каде го лоцирате политичкото дејствување? Лево, центар или десно?

РАХИЌ: Прво многу тешко е да се позиционира, бидејќи во Македонија нема ниту класична левица, ниту класична десница. Особено што на пример, во коалицијата на Груевски имате класична левица Ѕинго, а од класична денсница Страшо Ангеловски. А, истите тие коалицираат со Али Ахмети во Владата. Сите тие приказни за идеолошка профилација на партиите во Македонија се несериозни. Меѓутоа ако се гледам себеси во некој таков дел, партијата би ја гледале како центар.

ПРЕС24:Името на партијата?

РАХИЌ: Хахаха... Името на партијата бргу ќе го дознаете. Но, едно е сигурно, опозициона партија ќе биде. Бидејќи партија не се прави за да ја поддржува власта, туку да и укажува на лошите работи во нејзиното работење и да се обиде да корегира нешто.

ПРЕС24:Има ли во нејзе поранешни членови на СДСМ?

РАХИЌ: Бидејќи во Македонија веќе нема човек кој не бил член на ВМРО или на СДСМ можеби ќе се најде по некој, особено ако сега видите дека половина функционери на ВМРО-ДПМНЕ се поранешни функционери на СДСМ, а во СДСМ од ВМРО... се е на куп. Интенцијата на самата политичка партија е формирање на нова политичка филозофија, бидејќи во Македонија 20 години имате стагнација.

ПРЕС24:Една поголема група поранешни функционери на СДСМ, практично е надвор од партијата и е еден вид опозиција на Црвенковски. Но, никако да се групирате и да покренете една нова иницијатива за реформи на СДСМ. Немате моќ, или и меѓу вас има различни позиции?

РАХИЌ: Како прво да подвлечам дека јас како поранешен член на СДСМ - исклучен со одлука од Централен одбор, немам ни можност, а ни желба да покренувам било каква иницијатива за реформи во СДСМ. Лично сметам дека за ова прашање треба да ги прашате останатите членови на кои мислите и дека за евентуални реформи таму треба да се одлучи нивното членство.

ПРЕС24: Контактирате ли со Владо Бучковски, тој е еден од најистурените критичари на политиката на ЦРвенковски?

РАХИЌ: Не, случајно се среќаваме на некои настани инаку друг вид на комуникација немаме. Што се однесува до неговите критики до Црвенковски мој личен став е дека во времето кога тој беше претседател, можеше и мораше да направи дел од реформите за кои што сега го критикува истиот.

ПРЕС 24: Зошто не контактирате со Бучковски? Бевте многу блиски, за него во “заложништво” држевте комисија во Собранието?

РАХИЌ: Прво не држев заради него, туку заради кршење на законската процедура во Собранието, кршење на деловникот, што е особина на ВМРО кога е на власт. Ако сакаа вистински да го затворат од тогаш поминаа повеќе од пет години. Значи имаа доволно време, ако имаше вистинска причина. И сакам јавно да кажам дека, ако утре бидам повторно пратеник и кога Никола Груевски ќе биде во слична улога на Бучковски и ако на исти начин се обиде тогашната власт да го апси, му давам збор дека и за него исто ќе ја држам вратата. Во Р. Македонија мора да се почитуваат позитивните законски прописи и законот мора да биде еднаков за сите. Ме прашувате зошто не контактирам толку често. Едноставно нашите политички правци се разидоа. Во времето пред неколку години кога постоеја зрели услови за нов политички субјект, тој се повлече. Остана верен на СДСМ и на Црвенковски. И кога сега зборува за демокдратизација на партијата, јас ќе му го поставам истото прашање што го поставив погоре во текстот. Зошто не го направи тоа кога беше Претседател на СДСМ,.

ПРЕС24: А со Ѓорги Спасов, Никола Поповски, Димитар Бузлевски? Што станува со нивниот политичким ангажман?

РАХИЌ:Контактите со овие мои поранешни партиски колеги се многу ретки, случајни и се сведуваат на куса размена на информации за актуелните настани на политичката сцена и за она што ни се случува во приватниот живот. Што се однесува на нивниот политички ангажман, не сум запознаен со нивните политички активности, освен што знам дека се лично незадоволни од состојбите во СДСМ и коалицијата на СДСМ. Единствено од средствата за јавно информирање и од некои мои извори сум запознаен со фактот дека Бузлевски има намера да учествува на локалните избори во Ресен како независен кандидат и да победи!

ПРЕС24: И треба ли реформа на СДСМ? Лидерот на партијата тврди дека таа е реформирана со неговото враќање на челната позиција?

РАХИЌ: За реформите во СДСМ треба да ги прашате членството на партијата и ѓраѓаните. А, што се однесува на изјавата на лидерот на партијата, дали е таа реформирана или не, најдобро ќе покажат резултатите на престојните избори.

ПРЕС24: Дали Црвенковски е навистина толку моќен, или пак не постои доволно критична маса во партијата?

РАХИЌ: Во самото прашање вие го давате и одговорот. Можеби Црвенковски и не е толку моќен колку што најголемиот дел на луѓето кои што го опкружуваат немаат квалитети да функционираат надвор од неговата сенка и да се обидат да направат одредени промени.

ПРЕС24: Како ја оценувате моќтта на опозицијата, особено сега по окрупнувањето со Георгиевски, Жерновски...?

РАХИЌ: Враќањето на ЛДП во рамките на една таква коалиција е очекувано, иако сметам дека по лошиот резултат на минатите парламентарни избори и самостојниот настап, по мене требаше да продолжат сами и да се обидат да бидат стожер на една нова политичка опција. Што се однесува до Георгиевски, малку е неприродно да Црвенковски се здружи со човекот за којшто лично нас не убедуваше дека е најголем непријател на СДСМ и во 2006 година го обвинуваше Бучковски и дел од тогашното раководство за идеалошко предавство за парламентарната соработка во тој период. Моќта на оваа коалиција, природна или не, ќе се види на следните избори.

ПРЕС24: Долго време сте дел од политиката, кои се Вашите проценки, што ќе добие, а што ќе изгуби СДСМ во коалиција со Георгиевски?

РАХИЌ: Тешко е да се процени од оваа позиција што ќе добие СДСМ , а што ќе изгуби, ако и овде како во математиката 1 и 1 даваат 2, тогаш СДСМ ќе добие доволен број на гласови да го порази засега неприкосновениот Груевски, иако прашање е колку од старото незадоволно вистинско членство на СДСМ е поготвено да гласа за оваа коалиција, а колку од вистинските вмро-вци на Георгиевски се подготвени да гласаат за Црвенковски. Да не заборавиме дека добар дел од овие членови носат негативно искуство од времето на владеењето на обајцата.

ПРЕС24: Всушност која е потребата за едно вакво обединување?

РАХИЌ: Како што спомнав и претходно, во политиката 1 и 1 не секогаш даваат 2, некогаш даваат 3, ама некогаш даваат и 1. Претпоставувам дека една од потребите на ова обединување е голото политичко преживување, затоа што пораз и за двајцата значи збогување со политичката сцена. Причина бр.2 , истите оние што го измислија ( Георгиевски) и му помогнаа (Црвенковски), да стане ова што е денеска е нивната желба да ја исправат својата грешка. И причина бр.3 во која што јас би сакал да верувам, е дека за добро на граѓаните на Р.Македонија се здружиле со цел да го казнат лошото владение на оваа политичка гарнитура и да понудат поквалитетни решенија за надминување на оваа тешка состојба.

ПРЕС24: Ако добро се сеќавам, вие уште 2007 или 2008 тврдевте дека Бранко и Љубчо се оортачиле?

РАХИЌ: Да, како што на неколку пати сум рекол дека и Црвенковски и Груевски блиско соработувале, како и дека и Георгиевски во одреден временски период одработувал за Груевски. Тоа во некоја друга прилика и математички ќе ви го образложам.

ПРЕС24: Имаат ли моќ, Георгиевски и Црвенковски да победат на следните избори?

РАХИЌ: Доколку успеат да ги убедат граѓаните во 3-тата причина за нивното здружување, и доколку 1 и 1 се 3, можеби. Но, за тоа ќе им биде потребно многу пари, многу нови лица, многу работа и многу, многу среќа.

ПРЕС24: Јани Макрадули, на пример беше огромно изненадување како кандидат за Скопје. Многумина го сметаат како жртвено јагне на Црвенковски, но некои политички аналитичари оценуваат дека тој би можел да влезе како сериозен кандидат за наследник на Црвенковски преземајќи ја оваа однапред изгубена трка со Коце Трајановски?

РАХИЌ: Прво, сметам дека Коце Трајановски има одлични изгледи да добие уште еден мандат од граѓаните на Скопје, бидејки тој коректно си ја заврши работата во овој мандат. По бегството на претседателот на градската на СДСМ, Јакимовски, од мегдан со Коце, како и на поголемиот дел потпретседатели и високо рангирани членови на СДСМ, сигурен сум дека Макрадули сакајќи да се доближи и до Црвенковски и до следен мандат во парламентот прифаќа да ја одигра оваа улога. Единствено за Јани ќе биде лоша проценката ако во исто време се одржат и парламентарните и локалните избори. Тогаш ќе извиси од двете. Што се однесува до вториот дел од прашањето за евентуалната борба за наследник на Црвенковски, сметам дека тука шансите на Јани Макрадули се минимални. Во таа игранка има многу посериозни играчи, на кои што самиот Црвенковски им е понаклонет.

ПРЕС24: Црвенковски повторно најави дека ќе се повлече од политичката сцена ако ги изгуби изборите. Тоа го објасни со моментот ако на советничките листи опозицијата има помалку гласови од власта?

РАХИЌ: Па добро не е прв пат да даде таква изјава и не верувам дека и по евентуален неуспех на следните избори ќе си го одржи ветувањето. Впрочем не е прв пат во СДСМ и од негова страна, а и од сите други носители на високи функции да не си заминуваат по изборен неуспех, со исклучок на Шеќеринска. Само да ве потсетам дека по сите изборни неуспеси една иста структура која што беше виновна за изборните неуспеси не само што остануваше, туку и напредуваше во хиерархијата на партијата. Така на пример, ЕДЕН ЛИК, по професија брат на старосватицата, кој што во една скопска општина 6 пати катастрофално ги губеше изборите, успеа да стане и генерален секретар, а потоа и пратеник во Собранието. Дефинитивно чуден критериум за понесување политичка одговорност.

ПРЕС24: Но, што всушност би значело победа за опозицијата?

РАХИЌ: Колку и да се трудат да го релативизираат поимот победа на локални избори (сметајќки те вкупен број на освоени гласови, те број на советници) тука е се јасно, како во спортот. Во Скопје, победа на Макрадули или најмалку 3 освоени општини од поголемите (да го задржат Карпош?). Потоа, покрај задржување на Куманово, Струмица и Охрид и освојување на дел од поголемите градови, Штип или Кочани, Делчево или Пехчево, Неготино или Кавадарци, Битола или Прилеп итн. Ако во ова успеат, вклучувајќи и мнозинство во советите, можат да се пофалат со победа и да го оправдаат постоењето на оваа нова коалиција.

ПРЕС24: Како ја оценувате политичко-безбедносната состојба во Македонија, особено по настаните во Слупчане и влегувањето во процедура на законот за бранители?

РАХИЌ: Како здравјето на пациент со намален имунитет. Дефинитивно во Р. Македонија политичката структура на власт работи на дестабилизација на политичката состојба за да може да ја дефокусира јавноста од реалните проблеми. (сиромаштија, корупција, невработеност итн.)

ПРЕС24: Можни ли се нови меѓуетнички конфронтации особено пред локалните избори?

РАХИЌ: Не верувам , меѓутоа доколку дел од структурите на кои таква разврска им одговара проценат дека им е потребно можат и тоа да ни го приредат! Сепак со оглед на поголемата слика тука и во опкружувањето во моментот нема услови за такво сценарио!

ПРЕС24: Како ја оценувате економската состојба на државата? Има ли моќ власта да ја контролира кризата, која веројатно ќе продолжи и во 2013-та?

РАХИЌ: Катастрофална! Сметам дека и покрај обидот на власта вештачки да го држи растот на БДП со фингиран градежнички бум, со подигање на потрошувачката на одредени енергенси, сакајќи да фризира одреден раст, нашата економија е во колапс. Презадолжувајќи ја државата за проекти кои не се враќаат, како Скопје 2014, давајќки големи субвенции во земјоделието при пад на земјоделското производство и зголемен увоз на истите производи, не инвестирајќи во сериозна енергетска и патна инфраструктура многу брзо ќе се соочиме со последиците. 2013 год за жал ке биде една од низата лоши години кои ја очекуваат Македонија и најголемиот број нејзини граѓани затоа што оваа влада немаше капацитет, а и немаше слух за добронамерните и навремени укажувања!


11-11-2012, 02:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Мало потсетување:

Quote:Време е за нов лидер во СДСМ


Анализа на Ѓорги Спасов


[Image: 43314.jpg]
Владо Бучковски треба веднаш да поднесе неотповиклива оставка


Откога сум дојден на одмор во Македонија, многу граѓани ме прашуваат што се случува во СДСМ. Решив на сите да им одговорам јавно и преку весник.СДСМ во овој момент личи на оној автобус од филмот „Ко то тамо пева" што го вози еден човек со врзана марама преку очите и кој го доведува во опасност животот на сите патници во автобусот, но и го загрозува сообраќајот во целина. Некои од патниците во тој автобус по пат се исфрлени од него, некои однатре викаат „аман човеку застани", ама Мишко со врзани очи нема гајле, ужива, се смее, гази преку ниви и повторува: „Ние сме големи и во поразите". Шегата настрана, но општиот впечаток е дека во СДСМ е исчезната способноста за сериозна анализа, за самокритичност и за соочување со одговорноста. Како никогаш досега во таа партија владее некој чуден страв, стаписаност, поделеност и неизвесност. Кога Бучковски денес повторува дека е голем во поразот, тој мисли дека е голем во победата, голем во опозиција, голем во лидерството, односно во што и да се случи - тој е голем. Токму таа болест (страдање) од големина (за која се надевам дека не е наследна во СДСМ) е многу опасна болест. Партијата со најсилен интелектуален потенцијал во земјата остана без човек кој може да ч каже дека постои нешто што се вика: преземање одговорност за поразот. Постои нешто што се вика лична одговорност на лидерот, постои нешто што се вика срам и кој, ако малку го има, нема да му дозволи по најсрамниот пораз на партијата да шета по општинските организации, дотеран како за на свадба, и да прави коктели како да слави некоја голема победа. А постои и институцијата оставка која некого може да го направи голем, со тоа што ќе промовира еден заборавен принцип на однесување во сите наши политички партии.

Луѓето ме прашуваат дали Бучковски треба да поднесе оставка? Мојот одговор е да. Веднаш и неотповиклива. Не сум од оние кои го омаловажуваат чиј било придонес за она што го постигнал СДСМ. И на Бучко сум му рекол дека е добро што донесе некои нови луѓе во партијата, странски советници во владата, што внимаваше на меѓуетничките односи, што патуваше често во странство и сл. Ама тој, според мое убедување, е еден од највиновните за распаѓањето на она што се вика „бренд" на партијата, односно за распаѓањето на онаа супстанција на партијата заради која таа ја уживаше поддршката во народот. Таа супстанција, таа причина заради која му веруваа на СДСМ беше составена од многу елементи, ама ќе наведам само неколку:

1. Колку и да се караа луѓето внатре во СДСМ, за нив беше познато дека тие секогаш досега на избори излегуваа сплотени и единствени, со што ја демонстрираа својата способност за надминување на несогласувањата во клучните моменти.Тие меѓу себе се караа ама се почитуваа. Не се навредуваа. Бучковски мислеше дека е голем ако го принуди Тито Петковски да направи своја партија, ако на роденденската прослава на СДСМ го посочи јавно како предавник, ако стигне до функцијата претседател на СДСМ со јавна дискредитација на Никола Поповски и на Радмила Шекеринска, и ако создаде фронт против Бранко Црвенковски со поддршка на сите кои имаат нешто против него или не го сакаат од разни побуди. Лични промотори и најблиски соработници на Бучковски станаа луѓе без углед и со склоност кон силеџиско однесување од кои некои напредуваа дури до функцијата претседател на градската организација на СДСМ, а други во улогата на спин-доктори беа задолжени за дискредитиција преку весниците на сите што не мислат како нивниот шеф.

Сето ова доведе до тоа денес СДСМ да не може да се препознае ниту по својата интелектуална сила, ниту по нивото на политичката култура која ја негуваше. За жал, со ваквото негово однесување Бучковски не може ниту да го обедини СДСМ ниту да го зајакне, туку ќе го дорасцепка и обезличи.

2. СДСМ со сите свои слабости беше способен да прави компромиси внатре во партијата и да гради консензус со сите политички партии во Македонија, кога тоа беше потребно. Но, народот знаеше добро по што се разликува од другите партии. Луѓето знаеја што можат да очекуваат од СДСМ, што му личи и што никогаш нема да направи. На никого во тој СДСМ не му паѓаше на памет да каже или да навести дека е можно коалицирање со Љупчо Ѓеоргиевски, и со Арбен Џафери, па дури и со Никола Груевски (кон кого е зачувано извесно почитување и меѓу членовите на СДСМ). Бучковски кој го направи тоа, со низа потези и изјави, доведе до губење на потребата од гласање за СДСМ. Луѓето сфатија дека сж е можно во Македонија, секој за СДСМ стана прифатлив коалициски партнер и гледаа дека Љупчо Георгиевски и Владо Бучковски со еднаква жестокост ги критикуваа резултатите од испитувањата на јавното мислење што ги правеше Институтот за демократија, кои го навестуваа нивниот пораз. Нивен заеднички непријател стана професорот Ѓорѓе Иванов, кој со висока точност ги предвиде изборните резултати. Тој ја кажа на телевизија најголемата вистина: „Пред овие избори се случија промени во лидерските позиции на двете најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Промената во ВМРО-ДПМНЕ гласачкото тело ја награди, а промената во СДСМ ја казни". Сега, наместо јавно да му се извинат, се очекува повторно тие двајцата да го обвинат дека е гласноговорник на Груевски. Така само се одбиваат чесните луѓе и интелектуалците од СДСМ и се затвораат вратите на јавната дебата и критика.

3. Пред изборите огромен број добронамерни луѓе укажуваа на тоа дека лидерот на СДСМ манифестира одбивна ароганција, вика непотребно, јавно дели навреди и дека јавноста го доживува него и некои членови на Владата како нечесни или вовлечени во нечесни зделки. СДСМ почна да се доживува како партија која се грижи исклучително за интересите на своето најтесно партиско членство и раководство. Наместо промена во политиката и однесувањето се повтори приказната на некои поранешни лидери во Македонија: ние добро работиме, ама народот уште го нема почувствувано тоа, ние ќе бидеме жртва на сопствената голема реформска определеност, ние сме петлите кои рано пеат и завршуваат во лонец, не е грешката во нас, туку во народот и лошите медиуми. Затоа „главата горе". Напред. Вози Мишко.

Што би донела оставката или смената на Бучковски?

1. Ќе се установи една морална практика во политичкиот и партискиот живот во Македонија која гласи: лидерот на партијата кога ги губи изборите мора да поднесе оставка. СДСМ мора да демонстрира и да гради морален авторитет, принципи што ќе ги обврзуваат и идните лидери. Чесно е да се каже: партијата на чие чело бев јас на изборите доби најмалку гласови во нејзината историја и најмал број пратенички места, и јас поднесувам оставка. Во светот тоа е нормално. Има место за сите.

2. СДСМ веќе има преживеано во опозиција, но овој пат ќе му биде многу потешко ако не се организира навреме. СДСМ за да биде спсобен да гради демократско општество треба да го напушти авторитарниот модел на владеење со себеси. Потребен му е лидер кој ќе престане да го дели членството на титовисти, бранковисти , бучковисти и кој ќе го претвори СДСМ во силна , демократска и модерна партија, а не одново партија на пријателите, приврзаниците или љубителите на новиот лидер.

(Авторот е поранешен генерален секретар на СДСМ)


Quote:Спасов не го правеше тоа што го бара од Бучковски[Image: 43608.jpg]
Љупчо Јордановски

Некаде при крајот на минатата недела, или поточно во бројот за сабота-недела, под рубриката „Анализа", во „Утрински", се појави писание, со наслов „Време е за нов лидер на СДСМ". Тоа може да биде школски материјал од кој идните спин-доктори можат да научат како се прават некои работи, но уште повеќе како не смеат да се прават некои работи.

Прво и најважно: мора да ја инволвирате пошироката јавност. Мора полека да создадете атмосфера каде што повеќе граѓани ќе размислуваат за тоа што сте го напишале. И затоа јавните медиуми се најсилна ако не и единствена можност. Немојте никако да се обидувате (иако изгледа коректно) своите размислувања и ставови да ги кажете во рамките на еден затворен систем, односно институцијата каква што е партијата, компанијата и сл. Однапред ќе имате тешкотии да успеете, од едноставна причина што таму се знае правата вистина или најмалку вистината има две лица.

Исто така, печатењето на "анализата" во сабота е класичен пример на добар спин. Граѓаните ќе читаат два дена, ќе се распрашуваат. Некој дури и ќе даде свој коментар. Со други зборови, ќе се создава јавен став или притисок и ако успеете тоа да оди на ваша воденица, клопчето веќе почнува да се одмотува. Секако, тоа што текстот е поместен под наслов "анализа" е еден дополнителен корисен елемент. Тоа остава впечаток на аналитичка сериозност со поттекст дека изнесените аргументи се вистинити и не треба, барем неупатените, да се сомневаат. Сепак, сум во дилема дали авторот инсистирал на тоа или не, затоа што писанието најмалку е анализа, а повеќе станува збор само за набројувани факти за кои тој, авторот, лично смета дека се многу самообјасниви. Ако инсистирал да биде анализа, тогаш еве пример за уште еден добар спин, затоа што за спинерите не е важна правата, вистинската анализа, бидејќи на тој начин се создава простор дури и неупатениот добронамерник да размислува.

Ако претходно, потенцираните, нужни, спин-услови се исполнети, тогаш треба да се посветите на текстот. Но, внимавајте!

Во примерот што се анализира, текстот започнува со една метафорична споредба. Имено, СДСМ се споредува со еден дотраен, полуискршен автобус, кој со секој изминат километар сж повеќе се распаѓа. А главниот, возачот, тера по свое, се смее и гази по ниви. Секако и на обичниот читател му е јасно кој е шоферот. Ова создава силни емоции и гнев спрема возачот. Пристапот е класичен и претставува азбука на спинерството. Но, тука, драги мои идни спинери, постои една, исто така, класична стапица, која може да се сврти против вас. Авторот, свесно или несвесно, ја игнорира таа вистина. А вистината е дека возач на тој автобус беше и самиот автор на текстот и за време на неговото возење автобусот губеше еден по друг дел, при што, на моменти, знаеше да прави паузи за одмор оставајќи го автобусот без шофер, а полн со патници, да оди. И уште повеќе, на моменти и самиот корнеше делови од автобусот. Тоа не го крие ни самиот автор, бидејќи во потписот на текстот, негов или на некој друг, претпоставувам со негово знаење, се идентификува со титулата „поранешен генерален секретар на СДСМ". Затоа, драги мои идни спинери, ако сакате да си ја олесните работата, тогаш доброто спинерство претпоставува да немате никаква допирна врска во минатото со субјектот и предметот што го спинувате, а не пак да сте биле важен фактор. Заради овој и единствено овој факт текстот е класичен, но лош пример на спинерство.

Затоа не е добро да се констатира дека „како никогаш досега во таа партија владее некој чуден страв" и со тоа да признаете дека и во ваше време (како никогаш досега) владеел стравот, како стравот да може еднаш да се правда, а другпат не.

Не е добро, драги идни спинери, да напишете дека „таа партија остана без човек кој може да каже дека постои нешто што се вика: преземање одговорност за поразот", а вие како генерален секретар кога ќе се изгубат изборите (1998) ниту буквата „о" од зборот одговорност да не ја спомнете. Дури и најотворено да го кршите Статутот и да не спроведете гласање на доверба. А, од друга страна, знаете дека сегашната партија, најдоследно го спроведува Статутот и на сите органи ќе им се гласа доверба.

Не е добро, иден спинеру, да констатирате дека „Бучковски мислеше дека е голем ако го принуди Тито Петковски да направи своја партија, ако на роденденската прослава на СДСМ го посочи како предавник...", а притоа, вие како генерален секретар да ги направите најголемите предавства спрема Петковски за време на претседателските избори 1999 и тоа не само вербално туку и конкретно со дело.

Не е добро, надежни спинери, да кажете „се повторува приказната на некои поранешни лидери во Македонија: ние добро работиме, ама народот не го чувствува тоа или не нж разбира", а притоа, како министер во влада на таа партија, по поразот на изборите 1988, да учествувате во изработка на еден официјален партиски документ, во кој се констатира токму тоа: ние добро работиме, но проблемот е во народот и во медиумите.

Но, тука има и еден добар пример. Добро е да кажете дека се повторува старата приказна „дека ние сме жртва на сопствената голема реформска определеност ", но никако не смеете да ги спомнете тие реформски зафати и успеси затоа што целта на добар спинер е, како што вели еден политички аналитичар, „со валканата вода од партиското корито на калдрмата ќе се најдат и оние резултати на сдсмовската власт кои ги имаат сите основи да бидат регистрирани како историски дострел на македонската политика".

Не е добро, идни спинери, да побарате оставка или смена на Бучковски затоа што "ќе се воспостави една морална практика во политичкиот и партискиот живот која гласи: лидерот на партијата кога ги губи изборите мора да поднесе оставка", кога, вие, како висок функционер на "таа партија", никогаш не сте се јавиле со такво писание и барање по претходните порази.

Не е добро, иден спинеру, да препорачате дека:"СДСМ за да биде способен да гради демократско општество треба да го напушти авторитарниот модел на владеење со себеси", а притоа како генерален секретар, со легитимитет и ингеренции рамни на претседател на партија, да не направите ништо во таа насока туку, напротив, сите ваши постапки да бидат во духот на лимитирање на демократијата во партијата и ширење на поделби.
11-11-2012, 02:06 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#3

(11-11-2012, 02:04 AM)ЈорданПетровски Wrote: Поранешниот пратеник и висок функционер на СДСМ, Есад Рахиќ, кој во 2007 беше исклучен од членство во партијата, формира политичка партија и најавува учество на локалните избори. Не открива кои му се најблиските соработници, но во тоа дрштво го нема Владо Бучковски, некогашен негов близок пријател


За реформи во СДСМ, не размислува, но е уверен дека во таа партија нема луѓе со капацитет кои можат да спроведат такво нешто. Не верува во повлекување на Црвенковски од политичката сцена и по евентуален пораз.


Да, дефинитивно формирањето на новиот политички субјект е во завршна фаза и очекувам дека до крајот на овој или половината на следниот месец, сите обврски ќе бидат завршени и партијата ќе се појави на политичката сцена. Дали и во која мерка истата ќе земе учество на следните избори, ќе зависи од брзината со која што ќе бидат формирани одредени структури во рамки на истата.


Дефинитивно во Р. Македонија политичката структура на власт работи на дестабилизација на политичката состојба за да може да ја дефокусира јавноста од реалните проблеми. (сиромаштија, корупција, невработеност итн.)


I sea so...pisman adzija...
10-02-2013, 01:55 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(10-02-2013, 01:55 AM)Larsson Wrote:
(11-11-2012, 02:04 AM)ЈорданПетровски Wrote: Поранешниот пратеник и висок функционер на СДСМ, Есад Рахиќ, кој во 2007 беше исклучен од членство во партијата, формира политичка партија и најавува учество на локалните избори. Не открива кои му се најблиските соработници, но во тоа дрштво го нема Владо Бучковски, некогашен негов близок пријател


За реформи во СДСМ, не размислува, но е уверен дека во таа партија нема луѓе со капацитет кои можат да спроведат такво нешто. Не верува во повлекување на Црвенковски од политичката сцена и по евентуален пораз.


Да, дефинитивно формирањето на новиот политички субјект е во завршна фаза и очекувам дека до крајот на овој или половината на следниот месец, сите обврски ќе бидат завршени и партијата ќе се појави на политичката сцена. Дали и во која мерка истата ќе земе учество на следните избори, ќе зависи од брзината со која што ќе бидат формирани одредени структури во рамки на истата.


Дефинитивно во Р. Македонија политичката структура на власт работи на дестабилизација на политичката состојба за да може да ја дефокусира јавноста од реалните проблеми. (сиромаштија, корупција, невработеност итн.)


I sea so...pisman adzija...
Или добил подобра понуда од СДСМ или пак научил нешто од времето кога беше председател на комисијата за надзор на ДБК. Односно сега можел и практично да го осознае онаа за што се зборува. Само УДБа-СДБ можат да формираат партија.
10-02-2013, 02:02 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#5

(10-02-2013, 02:02 AM)ЈорданПетровски Wrote: Или добил подобра понуда од СДСМ или пак научил нешто од времето кога беше председател на комисијата за надзор на ДБК. Односно сега можел и практично да го осознае онаа за што се зборува. Само УДБа-СДБ можат да формираат партија.

Moze samo da se nadevame deka "naucil" nesto,a toa ce go doznaeme i potvrdime ako vidime deka dobil visoka funkcija vo MVR,se razbira koga ce dojde na vlast...
10-02-2013, 02:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(10-02-2013, 02:19 AM)Larsson Wrote:
(10-02-2013, 02:02 AM)ЈорданПетровски Wrote: Или добил подобра понуда од СДСМ или пак научил нешто од времето кога беше председател на комисијата за надзор на ДБК. Односно сега можел и практично да го осознае онаа за што се зборува. Само УДБа-СДБ можат да формираат партија.

Moze samo da se nadevame deka "naucil" nesto,a toa ce go doznaeme i potvrdime ako vidime deka dobil visoka funkcija vo MVR,se razbira koga ce dojde na vlast...
Да се надеваме. Оваа изјава на Есад е од 2007 година:

Quote:Пратеникот Есад Рахиќ, кој претседава со Комисијата за надзор над работата на безбедносните служби, изјави дека работата на службата за државна безбедност и контраразузнавање (ДБК) е определена со само неколку законски членови, што овозможува многу широко толкување на нејзините овластувања. - Јас и самиот знам дека сум под обработка - изјави Рахиќ. Тој истакна дека шест месеци чека да му се овозможи да ја посети ДБК, иако во други земји тоа е уредено така што претседавачот со комисијата за надзор над службите може кога сака да влегува и да бара увид во нејзината работа.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefau...rticleID=81351
10-02-2013, 02:41 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#7

(10-02-2013, 02:41 AM)ЈорданПетровски Wrote: - Јас и самиот знам дека сум под обработка - изјави Рахиќ.


I site si molcat si svirkaat...
10-02-2013, 02:55 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(10-02-2013, 02:55 AM)Larsson Wrote:
(10-02-2013, 02:41 AM)ЈорданПетровски Wrote: - Јас и самиот знам дека сум под обработка - изјави Рахиќ.


I site si molcat si svirkaat...Да, молчат бидејки кога тие ке дојдат на власт ке го практикуваат истото.
10-02-2013, 02:57 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#9

(10-02-2013, 02:57 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-02-2013, 02:55 AM)Larsson Wrote:
(10-02-2013, 02:41 AM)ЈорданПетровски Wrote: - Јас и самиот знам дека сум под обработка - изјави Рахиќ.


I site si molcat si svirkaat...Да, молчат бидејки кога тие ке дојдат на власт ке го практикуваат истото.


Ima li kraj na toj madjepsan krug ,ce izlezeme li vece ednas od kotleto...

10-02-2013, 03:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(10-02-2013, 03:03 AM)Larsson Wrote:
(10-02-2013, 02:57 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-02-2013, 02:55 AM)Larsson Wrote:
(10-02-2013, 02:41 AM)ЈорданПетровски Wrote: - Јас и самиот знам дека сум под обработка - изјави Рахиќ.


I site si molcat si svirkaat...Да, молчат бидејки кога тие ке дојдат на власт ке го практикуваат истото.


Ima li kraj na toj madjepsan krug ,ce izlezeme li vece ednas od kotleto...
Мора да има крај а и надежта секогаш последна умира.
10-02-2013, 03:48 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

Quote:НДМ на Јанко Бачев бара ВМРО-ДПМНЕ да ја распушти коалицијата за да исчезнат партиите по нарачкаВторо, распуштањето на коалицијата несомнено ќе придонесе за натамошно јакнење на демократскиот капацитет на државата. Да потсетиме, во нашето коалициско друштво „За подобра Македонија„ рамо до рамо седат дури седум претседатели на политички партии кои своевремено се формирани од тајната полиција и кои во заднина за својот соработнички однос со УДБА со години користеле бројни привилегии.

Затоа, токму преку распуштањето на коалицијата и самостојниот настап на локалните избори на сите партии во владеачката коалиција, ќе се види дека овие партии по нарачка ќе исчезнат од политичката сцена а нивните таканаречени лидери ќе престанат да бидат чинители на политичката сцена.
10-02-2013, 04:01 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#12

(10-02-2013, 04:01 PM)ЈорданПетровски Wrote: Да потсетиме, во нашето коалициско друштво „За подобра Македонија„ рамо до рамо седат дури седум претседатели на политички партии кои своевремено се формирани од тајната полиција и кои во заднина за својот соработнички однос со УДБА со години користеле бројни привилегии.Dali nekoj ce reagira na ovaa izjava,(komisijata za lustacija,obvinitelstvo,opozicija ,intelektualci,novinari) so ovaa izjava vo bilo koja normalna drzava padja vladata...no bidejci Makedonija e "cudesna" nikoj nema da obrne ni troska vnimanie...povazni se gacite na nekoja tamu...
10-02-2013, 04:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(10-02-2013, 04:35 PM)Larsson Wrote:
(10-02-2013, 04:01 PM)ЈорданПетровски Wrote: Да потсетиме, во нашето коалициско друштво „За подобра Македонија„ рамо до рамо седат дури седум претседатели на политички партии кои своевремено се формирани од тајната полиција и кои во заднина за својот соработнички однос со УДБА со години користеле бројни привилегии.Dali nekoj ce reagira na ovaa izjava,(komisijata za lustacija,obvinitelstvo,opozicija ,intelektualci,novinari) so ovaa izjava vo bilo koja normalna drzava padja vladata...no bidejci Makedonija e "cudesna" nikoj nema da obrne ni troska vnimanie...povazni se gacite na nekoja tamu...
Молкот само кажува дека не се само седум лидери поставени од УДБа. По тоа како е примена изјавата излегува дека 99% од лидерите се луѓе поставени од УДБа.
10-02-2013, 04:51 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#14

(10-02-2013, 04:51 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-02-2013, 04:35 PM)Larsson Wrote:
(10-02-2013, 04:01 PM)ЈорданПетровски Wrote: Да потсетиме, во нашето коалициско друштво „За подобра Македонија„ рамо до рамо седат дури седум претседатели на политички партии кои своевремено се формирани од тајната полиција и кои во заднина за својот соработнички однос со УДБА со години користеле бројни привилегии.Dali nekoj ce reagira na ovaa izjava,(komisijata za lustacija,obvinitelstvo,opozicija ,intelektualci,novinari) so ovaa izjava vo bilo koja normalna drzava padja vladata...no bidejci Makedonija e "cudesna" nikoj nema da obrne ni troska vnimanie...povazni se gacite na nekoja tamu...
Молкот само кажува дека не се само седум лидери поставени од УДБа. По тоа како е примена изјавата излегува дека 99% од лидерите се луѓе поставени од УДБа.

Dali komitetot za demokratizacija moze da go prasa Bacev koi se tie sedum lideri koi se sega predsedateli i se vo vlasta,i dali toj ima nekoi dokazi za toa?
I potoa dokazite da se isprataat vo komisijata za lustracija mozebi ili da se objavaat javno?
Za pocetok naprimer...
10-02-2013, 04:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

(10-02-2013, 04:57 PM)Larsson Wrote:
(10-02-2013, 04:51 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-02-2013, 04:35 PM)Larsson Wrote: Dali nekoj ce reagira na ovaa izjava,(komisijata za lustacija,obvinitelstvo,opozicija ,intelektualci,novinari) so ovaa izjava vo bilo koja normalna drzava padja vladata...no bidejci Makedonija e "cudesna" nikoj nema da obrne ni troska vnimanie...povazni se gacite na nekoja tamu...


Молкот само кажува дека не се само седум лидери поставени од УДБа. По тоа како е примена изјавата излегува дека 99% од лидерите се луѓе поставени од УДБа.

Dali komitetot za demokratizacija moze da go prasa Bacev koi se tie sedum lideri koi se sega predsedateli i se vo vlasta,i dali toj ima nekoi dokazi za toa?
I potoa dokazite da se isprataat vo komisijata za lustracija mozebi ili da se objavaat javno?
Za pocetok naprimer...Бачев веке се понуди да го стори тоа. Бачев: Ако Иванов ме помилува, ќе го обелоденам досието на Керим!
Инаку и да ги прати имињата до Комисијата за луустрација таа нема да реагира. Во декември 2011 година поднесовме иницијатива до комисијата за лустрација, до денеска иницијативата не е разгледана. Причина за неразгледувањето лежи во фактот дека со иницијативате ке бидат опфатени неколку функционери од сегашната власт.


10-02-2013, 05:21 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#16

(10-02-2013, 05:21 PM)ЈорданПетровски Wrote: Dali komitetot za demokratizacija moze da go prasa Bacev koi se tie sedum lideri koi se sega predsedateli i se vo vlasta,i dali toj ima nekoi dokazi za toa?
I potoa dokazite da se isprataat vo komisijata za lustracija mozebi ili da se objavaat javno?
Za pocetok naprimer...


(10-02-2013, 05:21 PM)ЈорданПетровски Wrote: Бачев веке се понуди да го стори тоа. Бачев: Ако Иванов ме помилува, ќе го обелоденам досието на Керим!
Инаку и да ги прати имињата до Комисијата за луустрација таа нема да реагира. Во декември 2011 година поднесовме иницијатива до комисијата за лустрација, до денеска иницијативата не е разгледана. Причина за неразгледувањето лежи во фактот дека со иницијативате ке бидат опфатени неколку функционери од сегашната власт.Mozebi se raboti i za blef,jas misam deka ako ima takvi jaki dokazi,treba da gi iznese pred javnosta,ima mnogu nacini kako moze da go napravi toa,(da gi prati po posta,da gi objavi na internet,da sletaat vo nekoj dvor slucajno...),ako ima cesni nameri ,zosto toj kalkulira so toa?

Za vasata inicijativa moze treba da gi prasate uste ednas ili da podnesete uste edna nova...upornosta se ispaca ponekogas...
10-02-2013, 05:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

(10-02-2013, 05:34 PM)Larsson Wrote:
(10-02-2013, 05:21 PM)ЈорданПетровски Wrote: Dali komitetot za demokratizacija moze da go prasa Bacev koi se tie sedum lideri koi se sega predsedateli i se vo vlasta,i dali toj ima nekoi dokazi za toa?
I potoa dokazite da se isprataat vo komisijata za lustracija mozebi ili da se objavaat javno?
Za pocetok naprimer...


(10-02-2013, 05:21 PM)ЈорданПетровски Wrote: Бачев веке се понуди да го стори тоа. Бачев: Ако Иванов ме помилува, ќе го обелоденам досието на Керим!
Инаку и да ги прати имињата до Комисијата за луустрација таа нема да реагира. Во декември 2011 година поднесовме иницијатива до комисијата за лустрација, до денеска иницијативата не е разгледана. Причина за неразгледувањето лежи во фактот дека со иницијативате ке бидат опфатени неколку функционери од сегашната власт.Mozebi se raboti i za blef,jas misam deka ako ima takvi jaki dokazi,treba da gi iznese pred javnosta,ima mnogu nacini kako moze da go napravi toa,(da gi prati po posta,da gi objavi na internet,da sletaat vo nekoj dvor slucajno...),ako ima cesni nameri ,zosto toj kalkulira so toa?

Za vasata inicijativa moze treba da gi prasate uste ednas ili da podnesete uste edna nova...upornosta se ispaca ponekogas...
Неверувам дека Бачев блефира. Незнам дали знаеш дека за изнесување податоци од досиеата следи казна затвор од три години.
Нашата иницијатива е веке двапати поднесена. Можеби ке треба да ја поднесеме и по трети пат, заради онаа народната: "од трети пат Господ помага"
10-02-2013, 05:53 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#18

(10-02-2013, 05:53 PM)ЈорданПетровски Wrote: Неверувам дека Бачев блефира. Незнам дали знаеш дека за изнесување податоци од досиеата следи казна затвор од три години.
Нашата иницијатива е веке двапати поднесена. Можеби ке треба да ја поднесеме и по трети пат, заради онаа народната: "од трети пат Господ помага"


Ajde treta sreca...

Postojat mnogu nacini da bidat objaveni podatocite vo javnost a nikoj da ne odgovara za toa....ponekogas ako se raboti za dobroto na site ,nekoi raboti mora da se napravat bez ogled na zakonot...

Da ne zaboravime deka sepak Bacev e bivsi, a vo taa sluzba kako znaes nema bivsi, mozebi toj i nesakajci e del od igrata...ne e ednostavno da se tolkuvat izjavite i konkretnite potezi na bilo koj sto e vkucen vo politickiot zivot vo Makedonija,pa makar i da doadjat od marginalni politicki licnosti,nikogas da ne zaboravime deka Makedonija e "cudesna"...
(This post was last modified: 10-02-2013, 06:20 PM by Larsson.)
10-02-2013, 06:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

(10-02-2013, 06:15 PM)Larsson Wrote:
(10-02-2013, 05:53 PM)ЈорданПетровски Wrote: Неверувам дека Бачев блефира. Незнам дали знаеш дека за изнесување податоци од досиеата следи казна затвор од три години.
Нашата иницијатива е веке двапати поднесена. Можеби ке треба да ја поднесеме и по трети пат, заради онаа народната: "од трети пат Господ помага"


Ajde treta sreca...

Postojat mnogu nacini da bidat objaveni podatocite vo javnost a nikoj da ne odgovara za toa....ponekogas ako se raboti za dobroto na site ,nekoi raboti mora da se napravat bez ogled na zakonot...

Da ne zaboravime deka sepak Bacev e bivsi, a vo taa sluzba kako znaes nema bivsi, mozebi toj i nesakajci e del od igrata...ne e ednostavno da se tolkuvat izjavite i konkretnite potezi na bilo koj sto e vkucen vo politickiot zivot vo Makedonija,pa makar i da doadjat od marginalni politicki licnosti,nikogas da ne zaboravime deka Makedonija e "cudesna"...
Се е можно.
Но има една работа која ние кои не сме биле дел од службата не сме ја знаеле. Имено никој од нас не ги знаел последиците од отворениот судир со службата (неприфаќање на статусот нивни соработник-кодош) а кои ги дознаваме откако ке ни се случат, е тие работи луѓето кои биле дел од службите ги знаат и затоа можеби вагааат до каде ке одат во судирот со службата.
За несреќа никој од нас не зборува за работите кои ни се случиле внатре во семејството, со нашите најблиски, како се однесувала средината, односно нашето опкружување кон нас. Ми се чини дека со многу помали последици по мене а убеден сум и за потесното семество би преживеал повекегодишна затворска казна отколку она што ми се случи во периодот 1994-2005 година.
10-02-2013, 11:06 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#20

(10-02-2013, 11:06 PM)ЈорданПетровски Wrote: Но има една работа која ние кои не сме биле дел од службата не сме ја знаеле. Имено никој од нас не ги знаел последиците од отворениот судир со службата (неприфаќање на статусот нивни соработник-кодош) а кои ги дознаваме откако ке ни се случат, е тие работи луѓето кои биле дел од службите ги знаат и затоа можеби вагааат до каде ке одат во судирот со службата.

Nema ni obid za sudir so sluzbata...se e parada...
10-02-2013, 11:59 PM
Reply