Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Цар Самоил
Author Message
macedon
Unregistered

 

еве мапа што кажува кои се бугари

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...1200ad.jpg

Самоил е Македонец, не е хан, ами е цар.
Ви викам цела пропаганда соберете ја, ама се додека турко-монголите Борис, Симеон, Петар,Персијан, Владимир ви се во историја и ги признавате неможе Самоил да е ваш, просто едноставно
тој против таквите војувал
Чао пријатно
22-07-2010, 01:00 AM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(22-07-2010, 01:00 AM)macedon Wrote: еве мапа што кажува кои се бугари

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...1200ad.jpg

Самоил е Македонец, не е хан, ами е цар.
Ви викам цела пропаганда соберете ја, ама се додека турко-монголите Борис, Симеон, Петар,Персијан, Владимир ви се во историја и ги признавате неможе Самоил да е ваш, просто едноставно
тој против таквите војувал
Чао пријатно

Da_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_lud
тази карта нищо не доказва бе дечко!!! на нея освен Волжка България се вижда и още една България -на Балканите -ама некоя ръка услужливо точно там я отрязалаNee_taka-та да не се види до къде са и границитеYea
на нас не ни требва да се собираме и правим пропаганда -просто освен нашата гледна точка -ти показваме и СВЕТОВНАТА-това що пише по чуждите енциклопедии и истории!Па целиот свет ли се е настроил против вас по тази тема -да ви прави пропаганда!!????Shok
Айде Чао ,приятно и на теб!!

п.п. тези всичките които си изброил вкл.и Борис -също са ЦАРЕ ,а не ханове!!!!
турко-монгол е идиота измислил и наложил тази глупост както и хората които му вярват!!
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
(This post was last modified: 22-07-2010, 08:43 AM by vargo.)
22-07-2010, 08:38 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(22-07-2010, 01:00 AM)macedon Wrote: еве мапа што кажува кои се бугари

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...1200ad.jpg

Самоил е Македонец, не е хан, ами е цар.
Ви викам цела пропаганда соберете ја, ама се додека турко-монголите Борис, Симеон, Петар,Персијан, Владимир ви се во историја и ги признавате неможе Самоил да е ваш, просто едноставно
тој против таквите војувал
Чао пријатно
И аз ти благодаря за учтивостта. Насила хубост не става. Вярвай в каквото си сакаш. Верата нема нужда от доказателство поне Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
22-07-2010, 11:23 AM
Reply
Sava Offline
Member
***

Posts: 151
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

Не му е лесно на главата на бай Македон! Како може да има такво нешто - чудо невиждано - костурски бугари ! Айде бе! - Не може да бъде!!!!
22-07-2010, 07:01 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

[Image: 37884_1436459203101_1581624596_31016247_5531773_n.jpg]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html23-07-2010, 11:40 PM
Website Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

Od kniga na MPO za 50 godini od Ilindensko vostanie- "Ilinden 1903-1953"
Pishuva za Goce ,i za car Samoil:

[Image: 38855_1438331049896_1581624596_31022488_5430313_n.jpg]

[Image: 38855_1438331209900_1581624596_31022492_8047940_n.jpg]


http://www.facebook.com/album.php?aid=20...1581624596
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html26-07-2010, 01:50 AM
Website Reply
macedon
Unregistered

 

Море ханови, море Аспаруховци
тој бил бугар-Аспарух, Борис, Симеон, Петар,Персијан, не сте вие нити Самоил
Самоил е Македонец, имал престолнина во Македонија, скоро истата територија од Филип Втори итн итн
вие тупете се колку сакате нит сте виделе бугар нит знаете што е тоа нити па знаете од кај ви е потекло, нити оти татари ве владееле :D
30-07-2010, 05:08 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(30-07-2010, 05:08 PM)macedon Wrote: Море ханови, море Аспаруховци
тој бил бугар-Аспарух, Борис, Симеон, Петар,Персијан, не сте вие нити Самоил
Самоил е Македонец, имал престолнина во Македонија, скоро истата територија од Филип Втори итн итн
вие тупете се колку сакате нит сте виделе бугар нит знаете што е тоа нити па знаете од кај ви е потекло, нити оти татари ве владееле :D
Едно си баба знае, едно си бае Smiley-happy068
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
30-07-2010, 10:40 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(30-07-2010, 10:40 PM)Vodno konche Wrote:
(30-07-2010, 05:08 PM)macedon Wrote: Море ханови, море Аспаруховци
тој бил бугар-Аспарух, Борис, Симеон, Петар,Персијан, не сте вие нити Самоил
Самоил е Македонец, имал престолнина во Македонија, скоро истата територија од Филип Втори итн итн
вие тупете се колку сакате нит сте виделе бугар нит знаете што е тоа нити па знаете од кај ви е потекло, нити оти татари ве владееле :D
Едно си баба знае, едно си бае Smiley-happy068

Остави го тоя нещастен мърльо - мъчи се да спами фино. Милиционерски номера - все едно ние от луната падаме.
(This post was last modified: 30-07-2010, 11:09 PM by Вовата.)
30-07-2010, 11:09 PM
Reply
macedon
Unregistered

 

Самоил немал врска со овај

[Image: marka.jpg]
01-08-2010, 10:53 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(01-08-2010, 10:53 AM)macedon Wrote: Самоил немал врска со овај

[Image: marka.jpg]

Ова ли баш доказите кой ги таваш ,една пощенска марка..е па ако ова са прото българи па значи дека и той е бил как тех Yea...и дали си свестен дека во царството на Самуил е имало титла чурбугуил кое е прабургаска титла Icon_wink

http://history.rodenkrai.com/new/vladete...1014_.html

Е па ей го вистинскиот цар Самул ва склуптора е правена по черепа на Самул(т.е вака е иизглеждал вистинскиот Самул) па кога го гледам да ли нема нещо слично со тия двамцата на пощенската мака от 25ст. само дека нема толкова коса .....Icon_razzIcon_lolIcon_lol

[Image: otlivka_samuil.jpg]
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

01-08-2010, 11:15 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

Добре де, Македоне, пак ти казвам. Вместо да говориш празни приказки. Дай да видим некоj исторически доказ. Нешто интересно за цар Самуил. Доказ, дека е бил македонец!!!??? Докази дека е бил българин - с лопата да ги ринеш - виж горните постове. Пак ти казвам - по негово време - на цар Самуил - македонци са се нарекувале неговите врагове - византийците. Цар Василий Българоубиец се е наричал Македонец, не цар Самуил. И това е световна история, не е българска. Така се знае во цел свет.

Василий II Българоубиец (гръцки: Βασίλειος Β΄ Βουλγαροκτόνος), наричан още Багренородни е византийски император от династията на Македонците, управлявал ( 976 – 1025), син на император Роман II и Теофано.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B...0%B5%D1%86
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 01-08-2010, 04:13 PM by Vodno konche.)
01-08-2010, 04:12 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

Македоне, ке ми кажеш ли зошто синот на Арон, брат на цар Самуил - Jоан Владислав имал син с име според Jоан Скилица - Пресиjан. Значи детето на брата на цар Самуил се е казвало Пресиjан - име на български цар - никак не прилича на име на домороден македонец?

Ето ти и Битолскиот надпис за Jоан Владислав(Иван Владислав)
оригинал

„ † Въ лѣто Ѕ ҃Ф ҃К ҃Г ҃ отъ створенїа мира обнови сѧ съ градь зидаемъ и дѣлаемъ Їѡаном самодрьжъцемъ блъгарьскомь и помощїѫ и молїтвамї прѣс ҃тыѧ влад ҃чицѧ нашеѧ Б ҃чѧ ї въз()стѫпенїе І ҃В ҃ i връховънюю ап ҃лъсъ же градь дѣлань бысть на ѹбѣжище и на сп҃сенѥ ї на жизнь бльгаромъ начѧть же бысть градь сь Битола м ҃ца окто ҃вра въ К ҃. Конъчѣ же сѧ м ҃ца ... исходѧща съ самодрьжъць быстъ бльгарїнь родомь ѹнѹкъ Николы же ї Риѱимиѧ благовѣрьнѹ сынь Арона Самоила же брата сѫща ц ҃рѣ самодрьжавьнаго ꙗже i разбїсте въ Щїпонѣ грьчьскѫ воїскѫ ц ҃рѣ Васїлїа кде же взѧто бы злато ... фоѧ съжев ... ц҃рь разбїенъ бы ц҃рѣмь Васїлїемь Ѕ ҃Ф ҃К ҃В ҃ г. лтѣ оть створенїѧ мира ... їѹ съп() лѣтѹ семѹ и сходѧщѹ “


превод

„ През годината 6523 (1015-1016) от сътворението на света обнови се тази крепост, зидана и правена от Йоан, самодържец български, с помощта и с молитвите на пресветата мъченица наша Богородица и чрез застъпничеството на дванадесетте и на върховните апостоли. Тази крепост бе направена за убежище и за спасение и за живота на българите. Започната бе крепостта Битоля през месец октомври в 20 ден, и се завърши в месец (…) в края. Този самодържец беше българин по род, внук на Никола и на Рипсимия благоверните, син на Арон, който е брат на Самуил, царя самодържавен, и които двамата разбиха в Щипон гръцката войска на цар Василий, където бе взето злато (…) а този в (…) разбит биде от цар Василий в годината 6522 (1014) от сътворението на света в Ключ и почина в края на лятото.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 01-08-2010, 04:25 PM by Vodno konche.)
01-08-2010, 04:25 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(01-08-2010, 04:12 PM)Vodno konche Wrote:
(01-08-2010, 10:53 AM)macedon Wrote:
Добре де, Македоне, пак ти казвам. Вместо да говориш празни приказки. Дай да видим некоj исторически доказ. Нешто интересно за цар Самуил. Доказ, дека е бил македонец!!!??? Докази дека е бил българин - с лопата да ги ринеш - виж горните постове. Пак ти казвам - по негово време - на цар Самуил - македонци са се нарекувале неговите врагове - византийците. Цар Василий Българоубиец се е наричал Македонец, не цар Самуил. И това е световна история, не е българска. Така се знае во цел свет.

Василий II Българоубиец (гръцки: Βασίλειος Β΄ Βουλγαροκτόνος), наричан още Багренородни е византийски император от династията на Македонците, управлявал ( 976 – 1025), син на император Роман II и Теофано.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B...0%B5%D1%86

Ето ти и повече за Македонската династия враг на Българското царство и в частност царството на цар Самуил:
Македонска династия
от Уикипедия, свободната енциклопедия

Македонска династия е византийска династия, управлявала Византия от 867 година до 1056 г., когато настъпва и културния Византийски ренесанс. Неин основател е Василий I Македонец (867-886).

Ранните императори от династията стабилизират страната, като тя достига своя разцвет. Византия успява да християнизира България и Русия, създадена е славянската азбука. Но след 1025 г. (смъртта на Василий II Българоубиец) се забелязва упадък.
Представители [редактиране]

* Василий I Македонец /867-886/
* Лъв VI Философ /886-912/
* Александър (византийски император) /912-913/
* Константин VII Порфирогенет /913-959/
* Роман I Лакапин /919-944/
* Роман II /959-963/
* Никифор II Фока /963-969/
* Йоан I Цимиски /969-976/
* Василий II Българоубиец /976-1025/(той ослепява войниците на цар Самуил)
* Константин VIII /1025-1028/
* Роман III Аргир /1028-1034/
* Михаил IV Пафлагон /1034-1041/
* Михаил V Калафат /1041-1042/
* Константин IX Мономах /1042-1054/
* Теодора /1054-1056/
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 01-08-2010, 04:30 PM by Vodno konche.)
01-08-2010, 04:30 PM
Reply
macedon
Unregistered

 

Хе хе не ви е лесно и вас

Василиј бил убиц на темата Бугарија
За да ги асимилира различните етникуми во својата држава, Византија ги менува имињата на окупираните територии; така, територијата на источна Тракија станува тема Македонија, а жителите на темата Македонија за византијците се Македонци, без разлика на нивната етничка припадност. Цариград и областао колу него, станува тема Тракија, а жителите на тема Тракија географски Траки. Територијата на Македонија, Црна Гора, сегашна Србија влегуваат во византиска тема Бугарија (Воулгариа) и сите жители (Македонци, Срби, Црногорци) на темата Бугарија беа за Византија бугари (Voulgaroi). Права, вистинска Бугарија станува тема Паристрион, Загорје или Мезија (Мизија), а жителите Паристрионци, Загорци или Мизи (Ibidem, p. 43-49./Vezi P. Diaconu, Les Petchénegues..., p. 112-115, N. Iorga, Les premieres cristallisations d'État des Roumains, “Bulletin de la Section Historique”, 5-8, 1920, 1, p. 33-46; N. Bănescu, Les premiers témoignages byzantins sur les Roumains de Bas-Danube, “Byzantinisch-Neugriechische Jahrbücher”, 3, 1922, p. 287-310 / N. Bănescu, Les duchés byzantins de Paristrion (Paradounavon) et de Bulgarie, Bucarest, 1946, p. 101; P. Diaconu, Les Petchénegues..., p. 101).

слабо ви одат манипулациите

[Image: ThemesintheByzantineEmpireunderBasilII.jpg]

Мапа на Темите во Византија 1025 г., Македонија со Србија се тема Бугарија, па затоа Византијците од 10 век ги нарекуваат Македонците (и Србите) Бугари, односно жители на темата Бугарија. Денешна Бугарија е тема Паристрион, а јужна Бугарија - Тракија е тема Македонија, па сите жители од географска Тракија, а тема Македонија, се наречени Македонци, а оние од Паристрион- Мизи, Паристрионци. Следствено од бугарската пропаганда, ако Македонците во 10 век биле Бугари, следува дека денешниве Бугари не се Бугари оти не се наречени Бугари после 972 г., туку Византијците ги нарекуваат Македонци и Паристрионци- Мизијци, според темите на кои припаѓаат.

"Охрид е метрополис на цела тема Бугарија, но не на права Бугарија" (Kedrinos II 462,468.1,652)

АКО СЕ ВДИТЕ ПО ОВА ВИЕ НЕ СТЕ БУГАРИ ВИЕ СТЕ ИЛИ МАКЕДОНЦИ ИЛИ МИЗИ - БИРАЈТЕ Icon_razz

Историчарот Марин Дринов пишува:
Денешна Македонија се отцепи од царството на Петар и се формира како одделна држава на чело со Самоил. Значи, нема сомнение дека Самоил и неговите браќа со татко им го кренале своето востание во Македонија токму против турко-монголските Бугари, т.е. против бугарската окупација на нашата земја.


во древната Зографска историја, за несогласувањата помеѓу братот на Самоил Давид со останатите браќа пишува: Бидејќи македонските господа не можеа да го трпат мирот, започнаа лошо да зборуваат (против Давид). Кога тој разбра за тоа, доброволно се откажа од царствиото и замина во манастир.

поетот Иван Кириотес уште во тоа време ги споменува Македонците како жители на Самоиловото Царство, а Дукљанскиот презвитер Самоил го нарекува како македонски цар!

границите на Самоиловата држава во голема мера се поклопуваат со границите на античка Македонија од времето на Филип II.


БАРАЈТЕ СИ ГИ БУГАРСКИТЕ КОРЕНИ ВО ТАТАРСТАН. ВО МАКЕДОНИЈА САМО МАКЕДОНСКИ ЌЕ НАЈДЕТЕ!
02-08-2010, 12:17 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

Добре, нека да видим што са ти дали твоите другари от КаjганаBaeh

Василиј бил убиц на темата Бугарија
За да ги асимилира различните етникуми во својата држава, Византија ги менува имињата на окупираните територии; така, територијата на источна Тракија станува тема Македонија, а жителите на темата Македонија за византијците се Македонци, без разлика на нивната етничка припадност. Цариград и областао колу него, станува тема Тракија, а жителите на тема Тракија географски Траки.

Кажи ми това кой го казва и защо и на какви документи и докази се опира. Тези глупости са безкраjни.
Точно обратното е. Темите се покривали с етносите които живеят там.
Територијата на источна Тракија станува тема Македонија защото там има много романизирани бежанци от Македония, които се нарекувале македонци и ненапразно ти казах за династията на византийските императори наречени македонци и, че Василий2-ри се е наричал македонец, а не цар Самуил, но за това от Каjгана ништо не ти казаха. Колко жалко Icon_razz
Територијата на Македонија, Црна Гора, сегашна Србија влегуваат во византиска тема Бугарија (Воулгариа) и сите жители (Македонци, Срби, Црногорци) на темата Бугарија беа за Византија бугари (Voulgaroi). Права, вистинска Бугарија станува тема Паристрион, Загорје или Мезија (Мизија), а жителите Паристрионци, Загорци или Мизи (Ibidem, p. 43-49./Vezi P. Diaconu, Les Petchénegues..., p. 112-115, N. Iorga, Les premieres cristallisations d'État des Roumains, “Bulletin de la Section Historique”, 5-8, 1920, 1, p. 33-46; N. Bănescu, Les premiers témoignages byzantins sur les Roumains de Bas-Danube, “Byzantinisch-Neugriechische Jahrbücher”, 3, 1922, p. 287-310 / N. Bănescu, Les duchés byzantins de Paristrion (Paradounavon) et de Bulgarie, Bucarest, 1946, p. 101; P. Diaconu, Les Petchénegues..., p. 101).
слабо ви одат манипулациите
Слабо одат тези манипулации по-горе. Хич не ми излизай с глупостите, дека по онова време во днешна Србия са живеели срби - точно по това време во днешна Србиjа са живеели бугари и Белград е бил български град и исторически погледнато повече е бил български град отколкото србски, а србите са живеели в Босна и там е била Првата србска држава - создадена и поддржана от Византия като оружие срещу Българите. Така си е било.И какви са тези измислици румънски, които си ми ги сложил като доказ - руманската нациjа е създадена през 18-ти, 19-ти век от Франция и АвсроУнгария, така, че румънската история е подобна на вашата - много малко верни неща има там Icon_razz

[Image: ThemesintheByzantineEmpireunderBasilII.jpg]

Мапа на Темите во Византија 1025 г., Македонија со Србија се тема Бугарија, па затоа Византијците од 10 век ги нарекуваат Македонците (и Србите) Бугари, односно жители на темата Бугарија. Денешна Бугарија е тема Паристрион, а јужна Бугарија - Тракија е тема Македонија, па сите жители од географска Тракија, а тема Македонија, се наречени Македонци, а оние од Паристрион- Мизи, Паристрионци. Следствено од бугарската пропаганда, ако Македонците во 10 век биле Бугари, следува дека денешниве Бугари не се Бугари оти не се наречени Бугари после 972 г., туку Византијците ги нарекуваат Македонци и Паристрионци- Мизијци, според темите на кои припаѓаат.
Тук си повтараш шменти-капелите. Ти самиот дали си верваш в тези измислици, които си ги написал? Византийците нарекувале македонците и србите българи, поради политически причини, но в Македония и Илирия не живеели българи. Ейййй, Алоооо, за да наречеш някой народ българи, то значи там са живеели българи, как иначе ще наричат сърбите и македонците българи.
А на втората част - за източна Тракия - да по онова време там са живеели византийци - грци и римляни, а не българи, дури и да е имало българи(а сигурно е имало) те са били малцинство или латинизирани или грцизирани. Но след това ситуацията се промения Icon_razz

"Охрид е метрополис на цела тема Бугарија, но не на права Бугарија" (Kedrinos II 462,468.1,652)
И за да не се повтарям ето виж тук дебата за Самуилова България
http://forum.all.bg/printthread.php/Cat/...ype/thread
там всичко е обяснено.


АКО СЕ ВДИТЕ ПО ОВА ВИЕ НЕ СТЕ БУГАРИ ВИЕ СТЕ ИЛИ МАКЕДОНЦИ ИЛИ МИЗИ - БИРАЈТЕ Icon_razz
Какво да избираме - ние сме и македонци и мизи и траки. Явно не си запознат добре с българската история, но всички те в историята преди време са се наричали - българи.

Историчарот Марин Дринов пишува:
Денешна Македонија се отцепи од царството на Петар и се формира како одделна држава на чело со Самоил. Значи, нема сомнение дека Самоил и неговите браќа со татко им го кренале своето востание во Македонија токму против турко-монголските Бугари, т.е. против бугарската окупација на нашата земја.

Намери кой да цитираш - точно българският историк Марин Дринов!? Само дето го цитираш грешно Icon_razz
Ето ти нещо за Марино Дринов:
На един от важните въпроси за българската история в края на X в., а именно възникването на Самуиловото царство, Дринов посвещава специално обширно изследване. Главната задача на автора била разяснението на този въпрос и на редица други: някои вътрешни събития по време на царуването на Петър, руско- византийската война на територията на България, последсвията от тази война за политическия живот на тогавашните българи. Българската държава според историка отслабнала и станала лесна плячка за алчните съседи, а имала и вътрешни проблеми. Един от бунтовете на т.нар.комитопули довел до разпадането на единната българска държава. Като се старае подробно да опише тези събития, Дринов се стреми да се спре на всички известни нему източници, но те били крайно недостатъчни. Византийските историци от XI в. Скилица и Кедрин съобщавали толкова смътни и кратки сведения за движението на българския комитопул и на неговите синове- Давид, Мойсей, Арон и Самуил, че по тях трудно можели да се представят същността и хронологията на движението. В общия извод авторът подчертава, че Самуилова България не била отново създадено царство, а продължение на българското царство.
http://www.kaminata.net/viewtopic.php?f=133&t=19909
Ето ти и част от автобиографията му, за да разбереш какви глупости му приписваш - неща, които той като един изтъкнат български учен-историк, никога не би ги казал и написал
Роден през 1838 г. в Панагюрище, през 1858 г. Марин Дринов заминава в Русия, за да продължи образованието си. Учи в Духовната семинария в Киев, а впоследствие - в Московския университет, където се дипломира през 1865 г. Между 1865 и 1871 пътува и работи в Австрия и Италия. През 1869 г. става един от съучредителите и активен член на Българското книжовно дружество. През 1872 получава докторска степен и от 1873 е доцент по славянска филология в Харковския университет. В края на 1876 г. е признат за редовен професор.

През {1878–1879 г.} Марин Дринов участва активно в изграждането на държавните устои на нова България. Един от съставителите на Търновската конституция. Негово е предложението София да е новата столица на България.


во древната Зографска историја, за несогласувањата помеѓу братот на Самоил Давид со останатите браќа пишува: Бидејќи македонските господа не можеа да го трпат мирот, започнаа лошо да зборуваат (против Давид). Кога тој разбра за тоа, доброволно се откажа од царствиото и замина во манастир.
Какви пет лева, каква древна Зографска историjаShok Каде е тази историjа. От Каjгана ли jа измислихаBaeh


поетот Иван Кириотес уште во тоа време ги споменува Македонците како жители на Самоиловото Царство, а Дукљанскиот презвитер Самоил го нарекува како македонски цар!
Отново празни приказки неподкрепени с ништо....
Но ти прочети што е напишал Венко Марковски в книгата си крвта вода не става
http://books.google.bg/books?id=EHxqxk8U...HnVB7PlzIk
Точно Геометър или византийскиот поет Иван Кириотес е написал песен за поражението на ромеите в българската теснина Icon_razz

границите на Самоиловата држава во голема мера се поклопуваат со границите на античка Македонија од времето на Филип II.
Да ама не. Само ти така си мислиш Icon_razz Во голема мера - не Icon_razz Каде е Jамбол, каде е Стамбул, казват тракийските българи Icon_razz, а чукчите ке кажат - нема ништо општо со Великиот северен Елен Icon_razz


БАРАЈТЕ СИ ГИ БУГАРСКИТЕ КОРЕНИ ВО ТАТАРСТАН. ВО МАКЕДОНИЈА САМО МАКЕДОНСКИ ЌЕ НАЈДЕТЕ!

Да де ама и в Татарстан и в Македония намираме бугарски корени. Голема држава са имали бугарите. Огромна. И не една држава само Icon_razz
А по твоята логика вие мора да си барате корените во Египет, Иран и Анадола, както и во Грциjа Icon_razz А вие си ги барате во Бугариjа, бегате во Бугариjа, веке от 1903 година насам - македонските бежанци предимно идват во Бугариjа, да не би да са jа мислили за татковина. Май така е било Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
02-08-2010, 01:11 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

[Image: 38100_138234066201281_100000440665428_28...5613_n.jpg]

[Image: 33424_138452222846132_100000440665428_29...0734_n.jpg]

Уште србите ве лажат.Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-08-2010, 01:39 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(01-08-2010, 10:53 AM)macedon Wrote: Самоил немал врска со овај

[Image: marka.jpg]

Председателот на ОМО Илинден Стойко Стойков дека татко му и майка му българи па той етнически македонецIcon_lol....

Айде сега погледниги сликите горе и долу и дали има нещо исто ?Jeee
[Image: stojko-stojkov.jpg]
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

03-08-2010, 03:37 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(03-08-2010, 01:39 PM)афион Wrote: [Image: 38100_138234066201281_100000440665428_28...5613_n.jpg]

[Image: 33424_138452222846132_100000440665428_29...0734_n.jpg]

Уште србите ве лажат.Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam

Нали не си мислиш дека во Британика са неписмени или лажат ...Дали во Британика историчарите са неписмени како во МАНУ Icon_lol

Дали има един збор за постоенето македнска държва,македонски народ ShokShokShok

[Image: 005019255-big.jpg]
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

03-08-2010, 03:47 PM
Reply
macedon
Unregistered

 

И што испадна монголот Аспарух дошол па со неговите наследници Борис, Симеон, Петар,Персијан, Владимир сите турко-монголи(татари) ја создале Бугарија и владееле со неа
против неа војувале Византија и Македонија со центар во Преспа и Охрид на чело со Самоил

Тоа ви викам цело време вие не разбирате
ако не личите на Аспарух неможе да сте бугари ви сте запнале може
епа ужувајте како монголи што да ви кажам друго
само накосете ги очите Icon_razz
03-08-2010, 04:19 PM
Reply