Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Цар Самоил
Author Message
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

за някои истината е болезнена до толкова ,че приличат на хора които са си затворили очите и запушили ушите и пищят -не признаваме нищо -само нашата си истина която са ни учили и в която вярваме !!!Ама ,че фактите говорят обратно ...много важно -"бугарски фалшификати " !И до толкова губят връзка с реалноста ,че при написан текст на знамето -"Свобода или Смърт" -обобщават -това е македонската дивиза "слобода или смрт!!!!интересен случай за психиатрите!ShokShok
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
(This post was last modified: 18-07-2010, 06:45 PM by vargo.)
18-07-2010, 06:45 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

[quote='macedon' pid='13484' dateline='1279468693']
Го славите Аспарух? Го славите.
Што барате сега во Македонија? Македонци

Каква е връзката на Аспарух с Македония? Може би неговите родниниIcon_wink Што бараме в Македония? Бараме истото што са барали и цар Самоил и Гоце Делчев и Крсте Мисирков. Ништо по различно. Македонци - днес, но само преди 50 години тези македонци са се велели и по оште един начин. Сам се сети как са се наричали - Мисирков го пише во книгите си Icon_razz А зашто са се наричали македонците и бугари до 1945 година? Пак сам се сети.

поетот Иван Кириотес уште во тоа време ги споменува Македонците како жители на Самоиловото Царство, а Дукљанскиот презвитер Самоил го нарекува како македонски цар!
Ами дай малко източници да видим кога каде, какво по точно. Дай цитати, линкове. Така все едно си разказваш приказки
Симеон е наследен од својот роден син, бугаро-азијатскиот цар Петар, Симеон е роден син на кнез Борис, кој пак е роден син на турко-монголскиот бугарски хан Пресијан.
От рода на горните бугарски царе е и комит Никола и Самоил - синът му. И не злоупотребявай не пресилвай с това турко-, защото когато е имало бугари - турки е немало. Турките са доста по нов народ от бугарите. Днешните волшски туркобугари са по-касно формирани - исто като словено-бугарите, но обштото тук не е турското а бугарското и има голема разлика мужду различните турки, исто както и между различните словени(славяни).

Владимир, кој во 888-889 година го заменил татка си на престолот, откако Борис, откако претходно (866 година) поради политички причини, го примил христијанството, заминал во манастир.
Во јавноста е малку познато дека новиот турко-бугарски цар Владимир (иако имал христијанско име) не сакал ни да слушне за христијанството!

Пак ти казвам - не е турко-бугарски а само бугарски. Тези србски номера за татари и турки са навреда на бугарите. А и не е верно дека во јавноста е малку познато дека цар Владимир не сакал ни да слушне за христијанството. Много добре се знае този исторически факт.

Најдоа кај Самоил Македонски антиквитети од антиката од Александар V? Најдоа
Ти нешто не си чел предните постове коj е и каков е бил цар Самоил. Во сите истории во Европа цар Самоил се знае като бугарски цар.Само македонската е наобратно, но това е временно - мора да биде призната истината. А това Самоил Македонски - такова име нема - ти си го измисли Icon_razz Точно обратното - Василий Бугароубиец кой што е ослепил воjниците на цар Самоил се е велел Македонец.А тази антиква jа покажете во овоj бели свет да се види и от международните историчари - черна ли е или бела, не jа пазете само за себе си. И историчарите ке кажат но не и белетристите, кои што пишуваат романи.
Епа во Охрид и Преспа само Македонци ќе најдете.
А ти што сакаш да наjдеме - монголци или испанци? От 1945 година насам лугето во Охрид и Преспа се нарича само македонци за разлика от времето на Гоце и Мисирков(който казва - "сите се велехме бугари" ) и зошто е така? - сам си отговори. Но да ти помогна малце - по политически причини основно.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
18-07-2010, 08:35 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

(18-07-2010, 04:58 PM)macedon Wrote: Го славите Аспарух? Го славите.
Што барате сега во Македонија? Македонци

поетот Иван Кириотес уште во тоа време ги споменува Македонците како жители на Самоиловото Царство, а Дукљанскиот презвитер Самоил го нарекува како македонски цар!
Пишал Марин востание против турко-монголите? Пишал
Кои биле тоа? Симеон е наследен од својот роден син, бугаро-азијатскиот цар Петар, Симеон е роден син на кнез Борис, кој пак е роден син на турко-монголскиот бугарски хан Пресијан.

Владимир, кој во 888-889 година го заменил татка си на престолот, откако Борис, откако претходно (866 година) поради политички причини, го примил христијанството, заминал во манастир.
Во јавноста е малку познато дека новиот турко-бугарски цар Владимир (иако имал христијанско име) не сакал ни да слушне за христијанството!
Поради тоа, истиот тој Владимир, потпирајќи се главно на доминантините етнички Турко-Бугари, веднаш превзел низа антихристијански мерки, со цел да го истисне христијанството од Бугарија и повторно да ја воведе турко-бугарската прататковска паганска вера!

Бугарија ги признава Владимир, Борис, Симеон? Да ги признава
Најдоа кај Самоил Македонски антиквитети од антиката од Александар V? Најдоа
Епа во Охрид и Преспа само Македонци ќе најдете.

Нещата не са тикав, каквито изглеждат че са.

Macedonia (theme)

The Theme of Macedonia (Greek: θέμα Μακεδονίας) was a province of the Byzantine Empire, organised by Empress Irene in about 800, out of the Theme of Strymon. It had no relation with the historical or geographical region of Macedonia, but instead it was centered in Thrace, including the area from Adrianople (the theme's capital) and the Evros valley eastward along the Sea of Marmara. It did not include any part of ancient Macedon, which (insofar as the Byzantines controlled it) was in the Theme of Thessalonica. According to Constantine VII Porphyrogenitus, it included also Thessaly, regions of Trikalia and Larissa, and even the island of Skiathos; this view is, however, controversial. John I Tzimisces replaced this theme with a duchy of Adrianople, which included much of his Bulgarian conquests.

http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_(theme)

The early medieval Balkans: a critical survey from the sixth to the late ... By John Van Antwerp Fine

http://books.google.com/books?id=Y0NBxG9...ne&f=false

Byzantium and Its Army, 284-1081 By Warren Treadgold

http://books.google.com/books?id=xfV0LkM...ne&f=false

The Routledge companion to medieval warfare By Jim Bradbury

http://books.google.com/books?id=1C54r8G...ne&f=false

http://www.google.com/search?hl=en&tbo=1...q=&gs_rfai=
19-07-2010, 11:11 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Bulgaria (theme)

The Theme of Bulgaria was a province of the Byzantine Empire established by Emperor Basil II after the victory over Samuel of Bulgaria (997-1014 AD) and the fall of the First Bulgarian Empire in 1018. It was based on the wider regions of Skopje and Ohrid[1] (modern Republic of Macedonia and south Serbia). Its capital was Skopje and it was governed by a strategos. Two main rebellions took place in the region, the Uprising of Peter Delyan (1040-1041) and the Uprising of Georgi Voiteh (1072). After 150 years the Bulgarian Empire was briefly restored, with the Rebellion of the brothers Peter and Asen in 1185 AD.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgaria_(theme)

http://www.google.com/search?hl=en&tbo=1...q=&gs_rfai=
19-07-2010, 11:18 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

19-07-2010, 11:22 AM
Reply
macedon
Unregistered

 

на глава застанете ако сакате, спамирајте со еден тон пропаганда
ама се додека Симеон е наследен од својот роден син, бугаро-азијатскиот цар Петар, Симеон е роден син на кнез Борис, кој пак е роден син на турко-монголскиот бугарски хан Пресијан. Владимир и Аспарух ги признавате за ваши нема што да барате кај Самоил
20-07-2010, 05:40 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(20-07-2010, 05:40 PM)macedon Wrote: на глава застанете ако сакате, спамирајте со еден тон пропаганда
ама се додека Симеон е наследен од својот роден син, бугаро-азијатскиот цар Петар, Симеон е роден син на кнез Борис, кој пак е роден син на турко-монголскиот бугарски хан Пресијан. Владимир и Аспарух ги признавате за ваши нема што да барате кај Самоил


hehehe smeshko chitaj sho kazuva svetskata istorija:

[Image: 28683_1393219162127_1581624596_30908755_7040911_n.jpg]

[Image: 28683_1393219202128_1581624596_30908756_1601474_n.jpg]

[Image: 28683_1393219122126_1581624596_30908754_3218555_n.jpg]

[Image: 28683_1393219082125_1581624596_30908753_6851319_n.jpg]

[Image: 25491_1317482868767_1581624596_30740953_5187406_n.jpg]

[Image: 22677_1273971461009_1581624596_30655970_5395280_n.jpg]

[Image: 22677_1273971181002_1581624596_30655964_8365806_n.jpg]
[Image: 22677_1273971221003_1581624596_30655965_7785064_n.jpg]

[Image: 22677_1273971261004_1581624596_30655966_8231543_n.jpg]

[Image: 22677_1273970580987_1581624596_30655949_7423428_n.jpg]

[Image: 22677_1273969900970_1581624596_30655932_2842623_n.jpg]

[Image: 22677_1273970100975_1581624596_30655937_7946436_n.jpg]

[Image: 22677_1273970220978_1581624596_30655940_5233971_n.jpg]
[Image: 22677_1273970340981_1581624596_30655943_2420198_n.jpg]

[Image: 22677_1273970380982_1581624596_30655944_8288438_n.jpg]

[Image: 22677_1273970460984_1581624596_30655946_7036395_n.jpg]

[Image: 22677_1273970500985_1581624596_30655947_1689128_n.jpg]

[Image: 22677_1273970660989_1581624596_30655951_6078419_n.jpg]

[Image: 22677_1273970700990_1581624596_30655952_6073471_n.jpg]

[Image: 22677_1273971341006_1581624596_30655968_2731752_n.jpg]

[Image: 22677_1273975261104_1581624596_30656003_4874311_n.jpg]

[Image: 22677_1273975301105_1581624596_30656004_6618023_n.jpg]

[Image: 22677_1273975341106_1581624596_30656005_7220563_n.jpg]

[Image: 22677_1273975581112_1581624596_30656011_2076806_n.jpg]

[Image: 22677_1273975661114_1581624596_30656012_1983436_n.jpg]

[Image: 22677_1273975821118_1581624596_30656016_7904536_n.jpg]

[Image: 22677_1273977461159_1581624596_30656019_6184243_n.jpg]

Ajde brat koga gi prochitash tie ke ti pratam poveke knigi od SAD.
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html20-07-2010, 11:27 PM
Website Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(20-07-2010, 05:40 PM)macedon Wrote: на глава застанете ако сакате, спамирајте со еден тон пропаганда
ама се додека Симеон е наследен од својот роден син, бугаро-азијатскиот цар Петар, Симеон е роден син на кнез Борис, кој пак е роден син на турко-монголскиот бугарски хан Пресијан. Владимир и Аспарух ги признавате за ваши нема што да барате кај Самоил
Човек, ти или не разбираш или не сакаш да разбереш. От бугарска страна не се прави пропаганда, защото ние показваме факти. Целата светска история во цела Европа и целиот свет казват дека Самоил е бугарски цар роднина на истите Петар и Симеон што си ги цитирал горе. Самоил и наследник на бугарските царе и сам бугарски цар - това е факт. Вие си ги интерпретирате тези факти във ваша полза, но това не е история а белетристика.
Ако толкова много знаеш - даj ми поне един чужд источник (европски а може и азиатски или американски) кадето да пише, че Самоил е македонски цар - нема да намериш такова нешто приjател. Навсякъде се говори дека Самоил е бугарски цар. Ако можеш да читаш англиски и руски - чети чужди историчари ако мислиш, че ние бугарите правим пропаганда.
И един пат завинаги разбери, дека бугарите не са татари, нито турки а са истите като вас - ако ние сме татари, то значи и вие сте такива.
Чети Крсте Мисирков да научиш какви са бугарите и македонците. Но каквито и да са македонци во средновековието нема и ако има то те са византийци или грци. Пак ти казвам Василий Бугароубиец - што ослепил воjниците на цар Самоил се велел Македонец. И што излиза и ако Самоил бил македонец - единиот македонец ослепил воjниците на другиот. Но факта е бил Византия е водила война срещу Бугария.
Ако сакаш бараj и ке наjдеш факти...но не живей в измислен свет. Твоя си работа.
Бъди Жив и здрав!
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 21-07-2010, 07:52 AM by Vodno konche.)
21-07-2010, 07:51 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

САМОИЛ Е ЕРМЕНЕЦ ,АМА ВОЈСКАТА Е МАКЕДОНСКА!!!!!!!!!!!!!!!!

Icon_razz Icon_razz Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
21-07-2010, 05:57 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(21-07-2010, 05:57 PM)афион Wrote: САМОИЛ Е ЕРМЕНЕЦ ,АМА ВОЈСКАТА Е МАКЕДОНСКА!!!!!!!!!!!!!!!!

Icon_razz Icon_razz Icon_razz

Ха-ХА-ХА.....аде чекаме докази дека Самуил е аерменец па войската му била макеоднска Baeh....Jас за македоно-словенска войска знам дека има после 1991г.Icon_lol(This post was last modified: 21-07-2010, 06:11 PM by ivan mihajlov.)
21-07-2010, 06:06 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Расколници изроди.За вакви уста не ми се отвора.Ѓубре
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
21-07-2010, 06:11 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(21-07-2010, 06:11 PM)афион Wrote: Расколници изроди.За вакви уста не ми се отвора.Ѓубре
Ха-Ха-ХА сите кой зборуват вистината биле изроди ...а вакви како тебе кой верват во детски приказки от Титово врме са "баш патриоти",нели Icon_lol.....нема повеке що да дебатираме цар Самуил е бугарски цар докажан факт от светската историческа наука ....па дали вакви како тебе несакат да е раберат вистината оти им е дотолкова изпран мозакот е смешно Icon_lolIcon_lolIcon_lol
21-07-2010, 07:29 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

да си го земете Јован за во БПЦ Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
21-07-2010, 07:40 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(21-07-2010, 05:57 PM)афион Wrote: САМОИЛ Е ЕРМЕНЕЦ ,АМА ВОЈСКАТА Е МАКЕДОНСКА!!!!!!!!!!!!!!!!

Icon_razz Icon_razz Icon_razz

Ха-Ха-ХА Pos23Pos23Pos23Pos23Pos23

Миниатюра за войните на Цар Самуил -12 век Yea
[Image: 004019757-big.jpg]
21-07-2010, 07:57 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(21-07-2010, 05:57 PM)афион Wrote: САМОИЛ Е ЕРМЕНЕЦ ,АМА ВОЈСКАТА Е МАКЕДОНСКА!!!!!!!!!!!!!!!!

Icon_razz Icon_razz Icon_razz

Pos23Pos23Pos23Pos23Pos23

Британика Shok

[Image: 005019255-big.jpg]
21-07-2010, 08:04 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(21-07-2010, 05:57 PM)афион Wrote: САМОИЛ Е ЕРМЕНЕЦ ,АМА ВОЈСКАТА Е МАКЕДОНСКА!!!!!!!!!!!!!!!!

Icon_razz Icon_razz Icon_razz
Е, имал е арменска кръв - верно е - майка му е арменка, но това не го прави арменец Icon_razz
Воjската си е бугарска - тогава вашата земjа се е наричала Бугариjа(днешна Македония), а Македония се е наричала земята край Филипополис(днешен Пловдив) и Одрин. Не напразно византийският император Василий се е велел Македонец. А дори да е македонска - то и през балканската война по-голямата част от българската воjна беше македонска, но никой не казва дека е имало война между Турция и Македония, а между Турция и България(и съюзниците разбира се).
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
21-07-2010, 08:24 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

Абе той и последните български царе Фердинанд,Борис и Симеон 2-не са етнически българи ама са Български царе !-факт Icon_lol
21-07-2010, 08:47 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Тие и по мајка и татко се бугари Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
21-07-2010, 09:14 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(21-07-2010, 09:14 PM)афион Wrote: Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...

Така е, тече реката с чистото античко македонско име Вар Даря (сравни с азиатските Аму Даря, Сър Даря, както и по-малките Чеб-даря, Шах-даря, и Куп-даря и др.)... Самата дума Вар на санкрит, означава вода. Тц тц тц....
21-07-2010, 10:26 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(21-07-2010, 09:14 PM)афион Wrote: Тие и по мајка и татко се бугари Icon_razz

Просвещавай се:

Българска царска кръв у Симеон II
Спомням си разгорещените спорове в средата на 90-те години относно това какво българско има у цар Симеон II, след като дядо му е немец, а майка му – италианка. Ставаше дума за чиста биология, а не за психология. Освен това тези спорове имаха силен политически заряд и подтекст и точно поради тях не засегнаха ни най-малко историческата истина по въпроса. А тя е, че у Симеон има българска царска кръв, при това по няколко линии от предците му. Дори количеството й може да бъде измерено сравнително точно, макар че едва ли има някакъв особен смисъл да се правят изчисления. Българската следа в произхода на Симеон II е, разбира се, много тънка и доста избледняла, но въпреки това си е съвсем реална и е ясно проследима.
Тук намерението ми не е да проследявам или да изреждам изчерпателно всички прадеди на Симеон II, които са носили българската царска кръв и които съответно са му я предали по силата на наследствените връзки, а да посоча по-скоро някои от основните линии, по които тази кръв е стигнала до него. За по-голяма прегледност (ако въобще в такъв порой от генеалогични данни може да се постигне подобно нещо) ги представям по държави, а не по фамилии.

Издирването на всевъзможни потомци на династията на Асеневци през последните две десетилетия (откакто е публикувано изследването на Иван Божилов “Фамилията на Асеневци. Генеалогия и просопография”) е доста активно и атрактивно занимание, но резултатите му са често спорни. Причината е не само, че тези потомци се налага да бъдат търсени главно през византийския клон на фамилията, но и това, че следите твърде много се размиват при разпиляването на остатъците от византийската аристокрация в Западна Европа след 1453г.
Не така обаче стои въпросът с потомците на Самуиловия род, макар че те също могат да бъдат проследявани изключително през византийското битие на фамилията. Разликата е, че до 1204г. Византия е още световна държава или поне минава за такава и брачните връзки са на най-високите европейски нива, а те са много по-добре документирани.Един преглед на европейската владетелска генеалогия показва, че е трудно да се намери съвременен монарх, който да няма българска царска кръв от тзи фамилия във вените си. Разбира се, с това не искам да кажа, че подобна кръв има само у монархичните семейства. Понастоящем тя съществува у огромен брой хора, но далеч не у всички може да бъде установена и доказана. Доколкото ми е известно италианската фамилия ди Фризинга е всъщност благоприятно изключение, що се отнася до доказателствата за принадлежност към потомството на този род.

От друга страна в науката “проследяването на пътя на кръвта” през вековете бе доста компрометирано след излизането на “Светата кръв и свещения Граал” на М.Бейджънт, Р.Лий и Х.Линкълн (книгата, чиято идея плагиатства Дан Браун). В резултат от това, за значителна част от публиката подобни “проследявания” са само шарлатански опити за сензация, но на приципа на горенето на суровото покрай сухото, сянка на недоверие падна и върху чисто научните изследвания в областта на генеалогията, засягащи продължителни периоди от време. Посочвам това така да се каже за застраховка.

Главната византийска линия
Както е известно, Троян (Траян), син на цар Иван Владислав, кооптиран в ромейската висша аристокрация след 1018г., има дъщеря Мария, която е майка на ромейската василиса Ирина ( + 19.2.1133), съпругата на Алексий I Kомнин (1081 – 1118) и на Ана, съпруга на Георгий Палеолог (+ сл.1106), прапрапрадядо на Михаил VIII Палеолог. Ирина и Ана са потомки на Иван Владислав от III генерация.
Дъщерята на Алексий I и Ирина, Теодора, се жени за Константин Ангел. Тя е баба на ромейските императори Исак II (1185 – 1195) и Алексий III (1195 – 1203), които се явяват потомци на Иван Владислав от VI генерация.
Ирина, дъщеря на Исак II Ангел и потомка от VII генерация, в 1197г. се жени за германския император Филип Швабски (1197 – 1208). Чрез техните дъщери Кунигунда и Изабел кръвта на Самуиловия род навлиза в западноевропейските династии, където се очертават няколко интересуващи ни линии – на първо място бохемската и испанската, които излизат пряко от посочените две внучки на Исак II Ангел.
Посредством една внучка на Алексий III Ангел, потомка на Иван Владислав също от VII генерация, която се омъжва в Унгария, кръвта на Самуиловия род е пренесена през дома на Арпадите до владетелските фамилии в Неаполитанското кралство и Сицилия, където също се преплитат и откъдето също излизат подобни линии.
А чрез третия брак на император Андроник II Палеолог (1282 – 1328), потомък от IX генерация, за Виоланте ди Монферато, брак, който прави техния син Теодор (потомък от Х генерация) наследник на монфератското маркграфство в Италия, българската кръв преминава във фамилиите Монферато и Савоя.

Бохемска линия
През 1224г. Кунигунда (р.1200; + 1248), потомка на цар Иван Владислав от VIII генерация, става съпруга на краля на Бохемия Вацлав I (1230 – 1253). Нейната правнучка Изабел (Елизабет), потомка на рода от XI генерация, пък е съпруга на Ян (Йохан, Жан) – бохемски крал (1310 – 1346) и граф на Люксембург (1313 – 1346), загинал в знаменитата битка при Креси.
Тяхната дъщеря Бон (Юдит)(р.1315; + 1349), е потомката от XII генерация, която пренася българската кръв в династията Валоа, с което започва френската линия.

Френска линия
С брака на Бон (р.1315; + 1349) на 28.3.1332г. за френския крал Жан II Добрият (1350 – 1364) се слага началото на четири линии: френската, неаполитанската*, бургундската и наварската. Пръв във френската линия е синът на Бон крал Шарл V (1364 – 1380), от който, през неговия син херцог Луи д’Орлеан (р.1371; + 1407) се стига до Маргьорит (р.1492; + 1549), небезизвестната авторка на “Хептамерон”, потомка от XVII генерация. Чрез брака й с Анри II д’Албре (р.1503; + 1555), крал на Навара (1516 – 1555) и потомък от XIX генерация, сключен през 1527г., започва сближаване между френската и наварската линия, които се сливат през 1589г. с възцаряването на наварския крал Анри IV (1572 – 1610) на френския трон.
При наследниците на Анри IV българската царска кръв се прелива “допълнително” три пъти във вените им: синът му Луи XIII (1610 – 1643) получава капка и от майка си Мария ди Медичи (р.1573; + 1642), а неговите внуци – кралят-слънце Луи XIV (1643 – 1715) и брат му херцог Филип д’Орлеан – и от своята майка Ана Австрийска (р.1601; + 1666), която произхожда от испанската линия. Освен това българската царска кръв тече и във вените на съпругата на Филип д’Орлеан Елизабет-Шарлот (р.1652; + 1712). Луи XIV и Филип д’Орлеан са потомци на Иван Владислав от XXIII генерация.
Филип д’Орлеан (р.1640; + 1701) е основател на т.нар. четвърти орлеански дом, чрез който по низходяща мъжка линия българската царска кръв стига до Луи Филип (р.1773; + 1850), крал на Франция (1830 – 1848) и потомък на цар Иван Владислав от XXVIII генерация. През 1809г. той се оженва за Мария Амелия (р.1782; + 1866), дъщеря на краля на Двете Сицилии Фернандо I (1759 – 1825), която е потомка на Иван Владислав от същата генерация. Принцеса Клементина Орлеанска (р.1817; + 1907), майка на цар Фердинанд и прабаба на Симеон II, е тяхното шесто дете. Принцеса Клементина, потомка от XXIX генерация, се омъжва за бащата на цар Фердинанд през 1843г.

Наварска линия
Нейното начало слага бракът на дъщерята на Жан II Добрия (1350 – 1364) и Бон Бохемска Жана (+ 1373), която е потомка на Иван Владислав от XIII генерация, с наварския крал Шарл II Злият (1349 – 1386). Нейн потомък е Анри II д’Албре (р.1503; + 1555) наварски крал (1516 – 1555) и потомък на Иван Владислав от XIX генерация, който в 1527г. сключва брак със сестрата на френския крал Франсоа I (1515 – 1547) – Маргьорит (р.1492; + 1549), потомка от XVII генерация. При техния внук Анри (р.1553; + 1610), крал на Навара (1572 – 1610) и на Франция (1589 – 1610), който се явява потомък от ХХ генерация**, наварската линия се слива с френската.

Бургундска линия
Началото й слага Филип льо Харди (р.1342; + 1404) херцог на Бургундия (1363 – 1404), който, в качеството си на син на френския крал Жан II Добрия и Бон Бохемска, е потомък на цар Иван Владислав от XIII генерация. Неговата праправнучка Мария (р.1457; + 1482), наследствена херцогиня на Бургундия (1477 – 1482) и потомка от XVII генерация, е първа съпруга на германския император Максимилиан I (1493 – 1519) и майка на Филип Красиви (р.1478; + 1506), чрез който българската царска кръв повторно навлиза в испанската линия и открива нова – в империята на Хабсбургите***.

Унгарска линия
Чрез брака на крал Бела IV (1235 – 1270) за внучката на византийския император Алексий III Ангел (1195 – 1203) Мария, наричана Саломе, се поставя началото на сравнително късата, но съществена унгарска линия.
Чрез нейната внучка Мария (+ 1323), съпруга на неаполитанския крал Карло II д’Анжу (1285 – 1309) и потомка на Иван Владислав от Х генерация, българската царска кръв влиза във владетелската фамилия в Неапол, а оттук - в сицилийския дом, в баварските династии и в Арагон.

Испанска линия
Нейното начало слага бракът на дъщерята на Филип Швабски и внучка на Исак II Ангел Изабел (р.1202; + 1245),потомка на цар Иван Владислав от VIII генерация, която през 1219г. се жени за Св.Фернандо III, крал на Кастилия (1217 – 1252) и Леон (1230 – 1252). Тяхната далечна наследница - покровителката на Колумб Изабел (р.1450; + 1504) кралица на Кастилия и Леон (1474 – 1504) - се явява потомка на Иван Владислав от XVII генерация. Добре известно е, че нейната дъщеря Хуана (+ 1555), кралица на Кастилия, Леон, Арагон, Валенсия, Каталония и Гранада, т.е. на цяла Испания (1504/16 – 1555), която е потомка от XVIII генерация, още през 1496г. сключва брак със сина на император Максимилиан I фон Хабсбург (1493 – 1519) – Филип Красиви (р.1478; + 1506), койтопо линия на майка си Мария Бургундска (+ 1482) е също потомък на Иван Владислав от XVIII генерация. Безумната любов и ревност, изпитвани от Хуана към съпруга й, я довеждат до пълно умопомрачение след неговата смърт и поради това фактически властта над испанското кралство упражнява синът им Карлос (р.1500; + 1558), който в 1519 наследява и дядо си Максимилиан на трона на германските императори под името Карл V (1519 – 1558). В края на живота си той разделя своите владения, оставяйки Испания на сина си Филип II (1558 – 1598), потомък от ХХ генерация, а Германия – на своя брат Фердинанд I (1558 – 1564). От испанските Хабсбурги ни интересуват в случая още две лица: Ана Австрийска (р.1601; + 1666), внучка на Филип II и потомка от XXII генерация, съпруга от 1615г. на френския крал Луи XIII (1610 – 1643) и нейната братова дъщеря Мария-Тереза (р.1638; + 1683), потомка от XXIII генерация, която през 1661г. се жени за големия син на Ана Австрийска – Луи XIV (р.1638; + 1715), също крал на Франция (1643 – 1715).
Борбата за испанското наследство, избухнала след смъртта на Карлос II (1665 – 1700) между Бурбоните и австрийските Хабсбурги довежда в края на краищата на трона в Мадрид Филип V (1700 – 1746) – внук на френския крал Луи XIV и следователно потомък на цар Иван Владислав от XXV генерация. Впрочем той получава българска кръв не само от баща си дофина Луи (р.1661; + 1711), но и от майка си Мария-Ана-Кристина Баварска (р.1660; + 1690)****. Именно от Филип V произхожда както пармската линия, която ни интересува с оглед произхода на Симеон II, така и тая на Бурбоните от кралството на Двете Сицилии.

Неаполска Бурбонска линия
Началото й поставя внукът на испанския крал Филип V (1700 – 1746) – Фернандо I (р.1751; + 1825), който е потомък на цар Иван Владислав от XXVII генерация и който е първият владетел на т.нар. кралство на Двете Сицилии (1759 – 1825) от фамилията Бурбон. От тази линия ни пряко ни интересуват две личности: Мария Амелия (р.1782; + 1866), потомка от XXVIII генерация и съпруга от 1809г. на бъдещия крал на Франция Луи Филип д’Орлеан (1830 – 1848); праплеменницата й Мария-Пиа (р.1849; + 1882), потомка от ХХХ генерация и съпруга от 1869г. на бившия вече пармски херцог Роберто (1854 – 1859).

Пармска линия
Началото й е поставено от син на испанския крал Филип V (1700 – 1746) от негов втори брак. Този син се нарича също Филип (р.1720; + 1765), херцог на Парма, Пиаченца и Гуастала (1748 – 1765) и е потомък на Иван Владислав от XXVI генерация. Негов прапраправнук е Роберто (р.1848; + 1907) херцог на Парма и Пиаченца (1854 – 1859), баща на българската княгиня Мария Луиза (р.1870; + 1899), съпруга на цар Фердинанд от 1893г. и баба на цар Симеон II. Тя е потомка на Иван Владислав от XXXII генерация по бащина линия, а по линия на майка си – сицилийската принцеса Мария-Пиа (р.1849; + 1882) – от XXXI генерация.

Савойска линия
Българската кръв влиза в Савойския дом чрез брака на Виоланте ди Монферато (+ 1342), дъщеря на
Монфератския маркграф Теодор I (1305 – 1338) и потомка на цар Иван Владислав от XI генерация, със савойския граф Аймон Миролюбиви (1329 – 1343) през 1330г. Правата низходяща линия (в която 3-4 пъти се добавя по някоя и друга капка от кръвта на Самуиловия род чрез бракове на представители на тази фамилия в лица от другите линии, в които също има българска царска кръв) отвежда пет и половина века по-късно до Джованна Савойска (р.1907; + 2000), дъщеря на италианския крал Виторе-Емануеле III (1898 – 1946) и потомка на Иван Владислав от ХХХ генерация, която от 1930г., сключвайки брак с царя на българите Борис III (1918 – 1943) в Асизи, започва да се нарича Йоанна, царица българска.

Саксонска линия
Началото й е поставено с брака на Ернст (р.1441; + 1486) херцог на Саксония (1464 – 1486) с дъщерята на баварския херцог Албрехт II (1438 – 1460), която е потомка на Иван Владислав от XVIII генерация от баварската линия. Далечният им наследник Франц-Йозеф-Фридрих (р.1750; + 1806) херцог фон Сакс-Заалфелд-Кобург (1800 – 1806) е потомък от XXVI генерация. Един от внуците на последния – Август-Лудвиг-Виктор (р.1818; + 1881) фон Сакс-Кобург-Гота, потомък от XXIX генерация, се жени в 1843г. за принцеса Клементина Орлеанска (р.1817; + 1907), дъщеря на френския крал Луи Филип (1830 – 1848) и потомка от същата генерация. Техен син е българският цар Фердинанд (р.1861; + 1948), който е потомък от ХХХ генерация. През 1893г. той сключва брак с принцеса Мария-Луиза ди Бурбон-Парма (р.1870; + 1899), потомка от XXXI генерация, а през 1894г. се ражда първият им син – бъдещият български цар Борис III (1918 – 1943). Той е потомък на Иван Владислав от XXXII генерация. Неговата съпруга Джованна Савойска (царица Йоанна) е също потомка на цар Иван Владислав – от ХХХ генерация. Така че цар Симеон II се явява потомък на този средновековен български владетел от XXXIII генерация по бащина и от XXXI генерация – по майчина линия.


__________________
* Не разглеждам тази линия, макар че връзките й с испанската и сицилийската са многобройни, за да
съкратя обема на настоящото изложение.
** Това е така да се каже средно, тъй като дъщерята на Маргьорит и Анри II, Жана д’Албре, която е майка на Анри IV, е XVIII генерация по майчина, но XX по бащина линия. Освен това бащата на Анри IV, Антоан дьо Бурбон (р.1518; + 1562) също е потомък на Иван Владислав – обаче от XIX генерация.
*** Не разглеждам българската царска кръв в австрийската линия на Хабсбургите, тъй като тази линия няма пряко отношение към Симеон II.
**** С оглед да не натоварвам прекалено много изложението, не разглеждам тук и баварската линия.

Бойна слава
21-07-2010, 10:31 PM
Reply