Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
БУГАРСКО ВЕТО НА РМ???
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

(13-06-2012, 02:19 PM)Илиян_Луков Wrote:
(13-06-2012, 01:37 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-06-2012, 09:49 AM)Илиян_Луков Wrote: Това никога нема да стане без външна намеса както добре го знаеме и двамата ....

Да, се слагам со твојата констатација. Затоа Комитетот за Демократизација на Македонија веке неколку години се обидува да ја "разбуди" ЕУ и САД и да ги натера да извршат притисок врз властите во Македонија. Прв таков чекор го направи ЕУ во овогодишниот извештај за Македонија, но по се тоа нема да вроди со никаков плод. УДБа преку Груевски ке ја игнорира препораката. Дека тоа е така најдобро зборува законот за лустрација кој е пред усвојување.


Гледай сега ... никой от ЕС или Щатите нема да натиснат държава, която сама се изолира, докато не се бърка там където не трябва.
Примери колкото щеш - половината държави по Африка са толкова пропаднали и добре,че има Nacional Geographic да снимат филми за лъвовете и хиените, та тия типове да имат какво да ядат.

Ама, ако вие се организирате и натиснете и вие ... УДБА, МУДБА и тем подобни ще са като в менгеме ... ни надолу, ни нагоре ...

Ама вие искате некой друг да ви свърши вашата работа ....До "вчера" носителите на едноумието во Македонија имаа подршка од ЕУ. Бранко Црвенквоски и неговата дружина беа миленици на евроамбасадорот Фуере. ЕУ не рече збор на осуда на кандидатурата на Фрчковски за председател на Македонија. За три години успеавме да го смениме тој став на ЕУ, успеавме да докажеме дека системот во Македонија не е сменет дека се едно е, дали на власт е Црвенквоски или Груевски, демократија ке нема. Ние не очекуваме, ниту пак бараме ЕУ или САД да интевенират војно или тие да помогнат во организирање на протести кои ке го соборат Груевски. Македонците мора да созреат, да препознаат партија или движење кое ке е навистина подготвено Македонија да ја демократизира и ослободи од УДБа и да му подарат доверба на избори.

Во Македонија УДБа прогонуваше и прогонува Македонци кои беа за САМОСТОЈНА, СУВЕРЕНА И ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА. УДБа беше и сеуште е српска. По груба проценка УДБа во овој момент раполага со над 100 илјади соработнија.
13-06-2012, 11:18 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#22

(13-06-2012, 11:18 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-06-2012, 02:19 PM)Илиян_Луков Wrote:
(13-06-2012, 01:37 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-06-2012, 09:49 AM)Илиян_Луков Wrote: Това никога нема да стане без външна намеса както добре го знаеме и двамата ....

Да, се слагам со твојата констатација. Затоа Комитетот за Демократизација на Македонија веке неколку години се обидува да ја "разбуди" ЕУ и САД и да ги натера да извршат притисок врз властите во Македонија. Прв таков чекор го направи ЕУ во овогодишниот извештај за Македонија, но по се тоа нема да вроди со никаков плод. УДБа преку Груевски ке ја игнорира препораката. Дека тоа е така најдобро зборува законот за лустрација кој е пред усвојување.


Гледай сега ... никой от ЕС или Щатите нема да натиснат държава, която сама се изолира, докато не се бърка там където не трябва.
Примери колкото щеш - половината държави по Африка са толкова пропаднали и добре,че има Nacional Geographic да снимат филми за лъвовете и хиените, та тия типове да имат какво да ядат.

Ама, ако вие се организирате и натиснете и вие ... УДБА, МУДБА и тем подобни ще са като в менгеме ... ни надолу, ни нагоре ...

Ама вие искате некой друг да ви свърши вашата работа ....До "вчера" носителите на едноумието во Македонија имаа подршка од ЕУ. Бранко Црвенквоски и неговата дружина беа миленици на евроамбасадорот Фуере. ЕУ не рече збор на осуда на кандидатурата на Фрчковски за председател на Македонија. За три години успеавме да го смениме тој став на ЕУ, успеавме да докажеме дека системот во Македонија не е сменет дека се едно е, дали на власт е Црвенквоски или Груевски, демократија ке нема. Ние не очекуваме, ниту пак бараме ЕУ или САД да интевенират војно или тие да помогнат во организирање на протести кои ке го соборат Груевски. Македонците мора да созреат, да препознаат партија или движење кое ке е навистина подготвено Македонија да ја демократизира и ослободи од УДБа и да му подарат доверба на избори.

Во Македонија УДБа прогонуваше и прогонува Македонци кои беа за САМОСТОЈНА, СУВЕРЕНА И ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА. УДБа беше и сеуште е српска. По груба проценка УДБа во овој момент раполага со над 100 илјади соработнија.

Јордане, ме интересира оваа твоја теза, искажана во овие две реченици, дали има некој медијум во РМ кој може да ја објави? Па, да се развие дискусија околу тоа. Можеби ова мое искажаното ке делува малку наивно, но и тоа е можност да се види дали во РМ има демократија.

14-06-2012, 08:45 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#23

(12-06-2012, 03:48 PM)jingiby Wrote: ....заемно откажување од територијални претензии и од непријателски однесувања, заедничка комисија за толкување на историјата и на историските личности, положбата на Бугарите во Македонија, запирање на говорот на омраза и официјално креирање на јавното (антибугарско) мислење...

Нема лошо...Glava_vo_zid

Да, апсолутно нема лошо. ЕУ е проект кој ја “ жртвува“ историјата -за подобра иднина. Иднина, не само за таа земја туку за регионот и за целата Европа. Затоа сите земји кои се кандидати за ЕУ треба со своите соседи да ги “испеглаат“ разликите во пристапот кон историјата, а не таа различитост да биде користена за дневно-политички потреби или за создавање на чувство за “внатрешен-надворешен непријател“, за да некоја гарнитура остане на власт. Затоа, расчистување е потребно, и вашите барања се добри. Не знам зошто нашите не го прифатат дијалогот со БГ на таа тема, кога тоа, просто, мора да дојде на дневен ред. Нормално, ако РМ сака да влезе во ЕУ.
14-06-2012, 08:57 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#24

(14-06-2012, 08:45 AM)hristo Wrote:
(13-06-2012, 11:18 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-06-2012, 02:19 PM)Илиян_Луков Wrote:
(13-06-2012, 01:37 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-06-2012, 09:49 AM)Илиян_Луков Wrote: Това никога нема да стане без външна намеса както добре го знаеме и двамата ....

Да, се слагам со твојата констатација. Затоа Комитетот за Демократизација на Македонија веке неколку години се обидува да ја "разбуди" ЕУ и САД и да ги натера да извршат притисок врз властите во Македонија. Прв таков чекор го направи ЕУ во овогодишниот извештај за Македонија, но по се тоа нема да вроди со никаков плод. УДБа преку Груевски ке ја игнорира препораката. Дека тоа е така најдобро зборува законот за лустрација кој е пред усвојување.


Гледай сега ... никой от ЕС или Щатите нема да натиснат държава, която сама се изолира, докато не се бърка там където не трябва.
Примери колкото щеш - половината държави по Африка са толкова пропаднали и добре,че има Nacional Geographic да снимат филми за лъвовете и хиените, та тия типове да имат какво да ядат.

Ама, ако вие се организирате и натиснете и вие ... УДБА, МУДБА и тем подобни ще са като в менгеме ... ни надолу, ни нагоре ...

Ама вие искате некой друг да ви свърши вашата работа ....До "вчера" носителите на едноумието во Македонија имаа подршка од ЕУ. Бранко Црвенквоски и неговата дружина беа миленици на евроамбасадорот Фуере. ЕУ не рече збор на осуда на кандидатурата на Фрчковски за председател на Македонија. За три години успеавме да го смениме тој став на ЕУ, успеавме да докажеме дека системот во Македонија не е сменет дека се едно е, дали на власт е Црвенквоски или Груевски, демократија ке нема. Ние не очекуваме, ниту пак бараме ЕУ или САД да интевенират војно или тие да помогнат во организирање на протести кои ке го соборат Груевски. Македонците мора да созреат, да препознаат партија или движење кое ке е навистина подготвено Македонија да ја демократизира и ослободи од УДБа и да му подарат доверба на избори.

Во Македонија УДБа прогонуваше и прогонува Македонци кои беа за САМОСТОЈНА, СУВЕРЕНА И ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА. УДБа беше и сеуште е српска. По груба проценка УДБа во овој момент раполага со над 100 илјади соработнија.

Јордане, ме интересира оваа твоја теза, искажана во овие две реченици, дали има некој медијум во РМ кој може да ја објави? Па, да се развие дискусија околу тоа. Можеби ова мое искажаното ке делува малку наивно, но и тоа е можност да се види дали во РМ има демократија.

Ћирилица - 04.06.2012

Izgledajte i vnimatelno islusajte ja cela.Osobeno profesorot od Amerika.
Jordan ,vie od komitetot mozete so profesorot da stapite vo kontakt i da razmenite mislenja.Podobro i pobrgu ke razberete kolku e denes teska ziveackata vo RM ne po zasluga na UDBA ,nego po zasluga na site Makedonci i gragani vo RM.

14-06-2012, 09:08 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#25

ЈорданПетровски Wrote:До "вчера" носителите на едноумието во Македонија имаа подршка од ЕУ. Бранко Црвенквоски и неговата дружина беа миленици на евроамбасадорот Фуере. ЕУ не рече збор на осуда на кандидатурата на Фрчковски за председател на Македонија. За три години успеавме да го смениме тој став на ЕУ, успеавме да докажеме дека системот во Македонија не е сменет дека се едно е, дали на власт е Црвенквоски или Груевски, демократија ке нема. Ние не очекуваме, ниту пак бараме ЕУ или САД да интевенират војно или тие да помогнат во организирање на протести кои ке го соборат Груевски. Македонците мора да созреат, да препознаат партија или движење кое ке е навистина подготвено Македонија да ја демократизира и ослободи од УДБа и да му подарат доверба на избори.

Во Македонија УДБа прогонуваше и прогонува Македонци кои беа за САМОСТОЈНА, СУВЕРЕНА И ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА. УДБа беше и сеуште е српска. По груба проценка УДБа во овој момент раполага со над 100 илјади соработнија.

Малките държави са обречени да бъдат лъгани от политиците си врез "ляво" и "дясно" политическо крило. Когато си беден и мизерен моралът, който сигурен съм е възпитан средния статистически човек, избледнява пред изкушенията на съвременния свят и възможността да осигуриш нормална среда за живот на семейството и децата си. Както и да е, да се върнем на темата.

Проблемът със съработниците - германците имаха късмет, че друг им изчити оборите от национализъм при процесите в Нюнберг и за 20 години направиха икономическо чудо. Гледай ги сега.

Докато при комунистическите страни, която и да избереш, особено по на изток, такъв процес не се случи и старите кадри са си на местата и знаеме какво правят.

14-06-2012, 12:33 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#26

hristo Wrote:И јас се сложувам. Еми, сега, Јордан вели дека од македонската страна нема политичари кои верно ке го бранат македоднскиот интерес. Бара лустрација и прочистување на македонската политичка сцена. Вие, тие работи ги поминавте. Јас, лично, сакам да со Бугарија имаме многу добри политички, економски и културни односи. На рамноправна основа, и од позиција на членки на ЕУ и НАТО. Тоа е врвен приоритет.

Много пък си ни захвалил със лустрацията, а аз тука не бих се съгласил. Icon_razz

Ако се интересуваш много от БГ ще знаеш кой точно сектор от държвата е окупиран от старите муцуни.

Секторът, който в БГ стана нарицателен за корупция, кражба и измама.

Секторът, който търпи критика на всеки евро доклад и тия се правят на чули - недочули.

Секторът, който има съмнения даже да поръчкови убийства, изнудвания и т.н.

Секторът, в който всички се мислят за недосегаеми и не може ни парламент, ни премиер, ни президент може да смени некой от тех сам.

Секторът, който е главната причина да не е БГ в Шенген по простата причина,че където има граници има и кражби и контрабанда.

Секторът, който дела могат да се водят векове наред, ако подсъдимият е от нашите хора и т.н и т.н.


Не сме си изчистили оборите както на много хора им се иска, но определено сме много по-напред от вас ... вие си останахте на нивото от преди 20 години.

МК2012 = БГ1994-95

Затишие пред буря, ние обеднехме - за вас това ще е оптимистичния вариант...

П.С. Брей колко много написах ... Icon_razz
14-06-2012, 12:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

(14-06-2012, 08:45 AM)hristo Wrote:
(13-06-2012, 11:18 PM)ЈорданПетровски Wrote: До "вчера" носителите на едноумието во Македонија имаа подршка од ЕУ. Бранко Црвенквоски и неговата дружина беа миленици на евроамбасадорот Фуере. ЕУ не рече збор на осуда на кандидатурата на Фрчковски за председател на Македонија. За три години успеавме да го смениме тој став на ЕУ, успеавме да докажеме дека системот во Македонија не е сменет дека се едно е, дали на власт е Црвенквоски или Груевски, демократија ке нема. Ние не очекуваме, ниту пак бараме ЕУ или САД да интевенират војно или тие да помогнат во организирање на протести кои ке го соборат Груевски. Македонците мора да созреат, да препознаат партија или движење кое ке е навистина подготвено Македонија да ја демократизира и ослободи од УДБа и да му подарат доверба на избори.

Во Македонија УДБа прогонуваше и прогонува Македонци кои беа за САМОСТОЈНА, СУВЕРЕНА И ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА. УДБа беше и сеуште е српска. По груба проценка УДБа во овој момент раполага со над 100 илјади соработници.Јордане, ме интересира оваа твоја теза, искажана во овие две реченици, дали има некој медијум во РМ кој може да ја објави? Па, да се развие дискусија околу тоа. Можеби ова мое искажаното ке делува малку наивно, но и тоа е можност да се види дали во РМ има демократија.Таков медиум нема Христо во Македонија.
Во Македонија за лустрација зборуваат џелатите: Фрчковски, Бабановски, Пивоваров ... заменик директор во СДБ е Силјан Аврамовски ...
14-06-2012, 01:30 PM
Reply