Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НОВАТА ЛАГА НА ГРУЈОВЦИ: КАКО СЕ „РОДИ“ ГЛАС?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1


Quote:ВАКА ПОЧНАВМЕ
31 мај 2012

КАКО СЕ „РОДИ“ ГЛАС?


[Image: C487AA874009894B850C9550CD1B78EA.jpg]
ЉУПЧО ЈАКИМОВСКИ, долгогодишен уредник на „Глас“


Во раниот период на политичкиот плурализам и зародишот на демократизацијата на Македонија, по формирањето на ВМРО-ДПМНЕ, во партијата чувствувавме дека постоечките информативни гласила имаат несоодветен (антагонистички и клеветнички) став кон нас. Спасот од таквата позиција го гледавме во формирање на алтернативни медиуми кои ќе го пренесат вистинкиот глас и ќе претставуваат артикулација на мислењето на граѓаните, простор за здрава дебата, необременета од режимските светогледи. Така, една дождлива вечер, во станот на Ратка и Димитар Димитрови (бевме покојната Доста Димовска, Младен Србиновски, Милош Линдро и јас) решивме конечно да направиме партиско списание со назив „Лоза“ (како возобновување на староиот преродбенски весник. Определивме за почеток тоа да излегува еднаш месечно. Потоа ни беше укажано дека во Статутот на партијата има одредба за тоа и гласилото е запишано како „Глас на ВМРО- ДПМНЕ“. Тоа не ни се допаѓаше, но ...
Набргу се формираше редакција и на последниот ден на јануари 1991 година се појави првиот број на ГЛАС. Него како главен и одговорен уредник го потпиша поетот Јордан Даниловски. Автор на корицата беше ликовниот уметник Кочо Фидановски.
Секоја чест за храброста на двајцата, оти во тоа време тоа беше ретка доблест. Да се прави списание во тие околности беше смел чекор, бидејќи истото преставуваше разградување на монотонијата и обезбедување на простор каде може да се чуе поинакво мислење, од она што дотогаш беше сервирано.
Како прво списание кое излезе надвор од „шинелот“ на НОВА МАКЕДОНИЈА беше своевиден настан. Но, беше тешко со плаќањето, како и со дистрибуцијата на списанието во продажната мрежа. Ова беше списание кое многу брзо се соочи со предизвици, а најголемиот беше да се соочите со навиките кои продолжија од минатиот систем. Мислам дека сите ласкаа, сите го сакаа списанито, но малкумина беа подготвени да се појават во него со текст. Иако бевме најуспешна партија на првите плурални избори, против ВМРО-ДПМНЕ беше крената целата државна информативно-пропагандна машинерија, та бевме наклеветени до ерес и луѓето се плашеа јавно да бидат идентификувани со партијата. Така, тогашниот наш обид да се спротиставиме на таа машинерија со едно месечно списание, изгледа тажно и по малку наивно, но смело.
За жал, од повеќе причини не успевавме да го одржиме месечниот ритам за објавување на ГЛАС. Наредните неколку броја ги уредуваше поетот Милош Линдро, а потоа, се до избори те во 1998 уредник бев јас. Мислам дека до тој период објавивме само четириесетина броја.
Со доаѓањето на компјутерите, во голем дел ни се олесни техгничката работа, но се сеќавам дека најтешко беше да се обезбедат текстови за објавување. Немавме можност за избор. За политички теми и така и така, но најтешко беше да се добие текст од областа на економијата. Затоа многу се радувавме на соработката што започна кон средината на деведесеттите со тогашниот брокер (денес премиер на Република Македонија) Никола Груевски и неговите текстови од економијата. Тоа е златното време на ГЛАС.
Време на занос и емоции, на верба и надеж дека правиме нешто значајно за демократијатана нашата држава. Секако, повеќе верба, отколку реален учинок.
По изборите во 1998, ГЛАС излегувше како неделник, на високо содржинско и графичко ниво, со професионализирана редакција, солидно технички, но и кадровски оремена, водена од тогашниот уредник Жарко Јанковски. Во тој период јас бев генерален директор на МРТ и многу малку имав увид во нивната работа. Ова беше списание со свои подеми и падови. Важно е што никогаш и како идеја и како проект не згасна, тоа во себе ја има тежината на минатото и тежината на времето во кое функционираше, но и добра иднина пред себе. Низ ова списание поминаа многу луѓе, сите со свој став и свое мислење за работите. Професионалното време на ГЛАС кое започна во 1989 година заврши со изборите во 2002 година. Тука некаде е крајот на печатениот ГЛАС.

Нека има повеќе среќа и посилен глас - електронскиот ГЛАС.


[Image: scan0369-1.jpg]

ГЛАС БЕШЕ ПРВОТО СПИСАНИЕ ШТО ИЗЛЕЗЕ НАДВОР ОД ТОГАШНИОТ МОНОПОЛ „НОВА МАКЕДОНИЈА“
31-05-2012, 12:49 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:[Image: 173799_1344358114_1331199450_q.jpg] Илија Димовски

12 hours ago via Twitter
Повторно излегува ГЛАС на ВМРО-ДПМНЕ. Овој пат, во модерно, електронско издание..
http://t.co/Toixtnav
@ilijadimovski on Twitter · via Twitter
Like ·
13 people like this.

Quote:[Image: 187519_100002233038284_8176390_q.jpg]Jordan Petrovski

Во текстот "ВАКА ПОЧНАВМЕ" на возобновениот ГЛАС, напишан од Љупчо Јакимовски премногу неточности.

Иницијатор и финасиер на ГЛАС сум јас. Иницијативата му ја пренесов на тогашниот председател Љупчо Георгиевски со напомена дека јас сум подготвен и да го финсирам. Првиот број не е печатен во печатницата на "Нова Македонија". Туку корицата е печартена во Прешево, заради колор страницата а внатрешните страници се печатени во приватна печатница во Куманово. До прекин на моето финсирање дојде после четвртиот број.

Првиот бој е излезен на 31.01.1991 година а не како што стои кај вас на 31.12.1991 година.

[Image: Glas111.jpg]

4 hours ago
31-05-2012, 12:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Jordan Petrovski

Причината заради која прекинав да го финсирам ГЛАС многу добро ја зне Љупчо Јакимовски а за тоа сум пишувал поодамна во мој текст со наслов "ДОСТА ДИМОВСКА РАБОТИ ПРОТИВ ВМРО – ДПМНЕ" објавен во Фокус бр. 216 од 06. август 1999г.

[Image: Dosta-protb0a3.jpg]
4 hours ago ·


Quote:Jordan Petrovski


[Image: scan0650-1.jpg]
4 hours agoQuote:Jordan Petrovski

ПРИКАЗНАТА СО “ГЛАС” НА ВМРО – ДПМНЕ

Веднаш по изборите 1990 г. започна медиумската канонада против Љубчо Георгиевски и ВМРО – ДПМНЕ по првичните неизгласувања на Глигоров за Претседател на РМ. ВМРО – ДПМНЕ немаше начин да одговори. Донесовме одлука за издавање на партиски весник кој јас би го финансирал, и така се случи “ГЛАС”. Што е посебно интересно, на првиот оснивачки состанок на редакцијата Доста Димовска го донесе Коле Мангов, кого што подоцна таа го направи и член на Уставната комисија од ВМРО – ДПМНЕ. Излегоа четири редовни броја со прескапи колор-страници. Доста Димовска и Коле Мангов се исплашија дека ке се збогатам од издавањето на весникот, па побараа отчет и склучуванје договор за поделба на добивката. Бев изненаден, бидејки до тој момент загубите беа околу 40.000 ДМ. Доста никогаш немаше праШано дали и колку се продава “Глас”. Единствено што ја интересираше беше тоа редовна плата да земаат само Србиновски и Линдро. Бев длабоко навреден, не само заради тоа Србиновски и Линдро пишуаа само за Бугарија, додека останатите членови и основачи на редакцијата, не требаше да добијат ништо. Знам дека не пројде идејата весникот да се професионализира за да излегува како неделник, а Димовска и уште еден член на издавачкиот совет беа обвинети дека се однесуваат болшевички. “Глас” продолжи да излегува крајно нередовно, “од конгрес до конгрес”, под водство на новиот главен уредник Лјупчо Јакимовски.
4 hours ago · LikeИлија Димовски како нов директор на ГЛАС не собра храбриост да одговори. Да напише збор.
(This post was last modified: 08-02-2016, 12:10 PM by ЈорданПетровски.)
31-05-2012, 12:51 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:[Image: 565202_1307398716_820525432_q.jpg] Petar Pop-Arsov
10 hours ago near Kumanovo, Macedonia ·
http://www.glas.mk/
Index of /
http://www.glas.mk
Like · · Unfollow post · Share
Jovan Vane Petrov and 20 others like this.


Quote:[Image: 187519_100002233038284_8176390_q.jpg] Jordan Petrovski

Во текстот "ВАКА ПОЧНАВМЕ" на возобновениот ГЛАС, напишан од Љупчо Јакимовски премногу лаги и неточности.

Иницијатор и финасиер на ГЛАС сум јас. Иницијативата му ја пренесов на тогашниот председател Љупчо Георгиевски со напомена дека јас ...
See more
7 hours ago · Like


Quote:Petar Pop-Arsov

OK
7 hours ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Што сакаш да ми кажеш со тоа ОК?
7 hours ago · Like


Quote:Petar Pop-Arsov

deka e OK
7 hours ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Што е ОК, тоа што е направена манипулацијата или ОК значи тоа е вистината ама не е важно. Важно е тоа што го напишал Љупчо Јакимовски.
6 hours ago · Like


Quote:Petar Pop-Arsov

Joco, me mrzi sega da debatiram na temi koj prv pocnal. Razberi se so toj sto spored tebe kazuva nevistini. Bitno e deka Glas povtorno e vo funkcija i eve toa ti dade moznost da kazes deka ti si prviot finansier. Znaci sepak se stvorila sansa, makar i preku mojot wall, da ja plasiras tvojata informacija. Se si e OK, nema potreba od nedorazbiranja.
6 hours ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Јас не го користам твојот профил да ја дам информацијата, туку да предупредам на манипулацијата.
Информацијата сум ја дал 1999 година, во време кога ти беше потрчко на Далаверци и кога се колнеше во Љупчо и Доста

http://i1193.photobucket.com/albums/aa35...26_1-1.jpg

5 hours ago · Like ·


Quote:Jordan Petrovski

http://i1193.photobucket.com/albums/aa35...0650-1.jpg

5 hours ago · Like ·
(This post was last modified: 31-05-2012, 01:02 AM by ЈорданПетровски.)
31-05-2012, 01:01 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Petar Pop-Arsov

Bravo Joco, sekoja chest. Ajde dojdi da pomognes vo Makedonija. Gledam dosadno ti e vo Kanada pa so site se raspravas na fb. Po tvoe ke ispadne deka samo ti si Makedonec i VMROvec i deka nikoj drug ne zasluzuva da bide nitu Makedonec nitu VMROvec. Ajde, eve ti priznavam, ti si najdobar, najzasluzen, najpameten i najgolem patriot i te molam pouchi ne, daj ni malku pamet na nas obichnite potrchkovci. Ne go gubi vremeto da se karas so site na fb, ne e produktivno, nikade ne vodi toa. I uste nesto da ti kazam. Ako ne si znael vo Makedonija e 2012 godina, mnogu raboti se promeneti od tvoeto vreme. Za zal gledam deka za tebe vremeto zastanalo vo devdesetite godini. Ne si ti kriv, takov efekt se sozdava kaj sekoj sto dolgo vreme e nadvor od Makedonija. No, dobro, fb ti pruza ubava moznost da se zabavuvas i da ubivas dosada.
2 hours ago · Like · 1


Quote:Jordan Petrovski

Петре во Македонија само календарски е 2012 година, ама реално времето застанало а може да се каже дека се враќа дури и наназад, наназад кон златното доба на кожените мантили. Системот на кој си и ти дел, измисли "машина" за враќање во минатото.
Заостанувањето на Македонија ти неможеш да го разбереш, да го почуствуваш, не си видел, ниту си сонувал за демократија и човекови права и слободи. Да ти беше сонот демокрастка Македонија, немаше 1998 година да му бидеш верен послушник на Далаверски, туку ке поднесеше оставка, ке се приклучеше на оние кои предупредуваа, ТИ ДАВАА ПАМЕТ, на несреќата која ке ја снајде Македонија со таквото практикување на власт какво што го спороведувавте вие: Љупчо, Доста, Далаверци, Таса, .... Ти ....
Нудењето докази Петре не е кавга. Кавгата ја иницираат оние кои лажат, оние кои сакаат да наметнат лажна историја, лажни факти да си придадат себеси лажна важност. Јас секогаш кога некој со аргумент ке го побие моето, се повлекувам и ја прифаќам аргументираната вистина.
Околу помагањето на Македонија, јас помагам Петре и со тоа не се фалам, не го правам тоа за да ми даде некој одликување или да добијам некоја позиција.
2 hours ago · Like


Quote:Petar Pop-Arsov

Joco, nekoj mora da zivee i da se bori vo Makedonija. Nemozeme site ostavki da podnesuvame i da begame vo razvienite demokratii i da uzivame vo statusot azilant i da go trosime vremeto na fb. Ako site trgnevme po tvoj pamet ke nemase koj da im stavi kraj na site tie koi sto gi spomnuvas i so koi si optereten. Tie lugje odamna nemaat politichka relevantnost i zatoa razgovorov e bespredmeten i mi lici na onoj film "Vrakjanje vo idninata".
2 hours ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Се лажеш Петре или с обидуваш да ме лажеш мене, дека тие луѓе одамна немаат релевантност. Намерно го изоставив зборот ПОЛИТИЧКА, бидејки во Македонија никој нема политичка релевантност, релевантноста се мери на кантарот на УДБа а тие сепак на тој кантар тежат многу повеке од тебе и од многумина во врвот на твојата партија.

По прашање на останување и заминување можеме многу лесно да ги видиме причините. Да погледнеме и "извагаме" што имаше Петре пред да стане потрчко на Далаверски и што имав јас пред да станам противник на УДБа. Кога кантарот нема да биде во рацете на УДБа, а тоа ке се случи во моментот кога ке се спроведе вистинска лустрација, лустрација каква што бара Советот на Европа а не оваа лага што ја нудите, сите работи Петре ке бидат јасни како бел ден. Тогаш ке стене докрај јасно зошто ти си останал а зошто јас сум заминал. Тогаш ке ти стане јасно што сум работел сиве овие години за да и помогнам на Македонија.
about an hour ago · Like
31-05-2012, 01:04 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#6

(31-05-2012, 12:49 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:ВАКА ПОЧНАВМЕ
31 мај 2012

КАКО СЕ „РОДИ“ ГЛАС?


[Image: C487AA874009894B850C9550CD1B78EA.jpg]
ЉУПЧО ЈАКИМОВСКИ, долгогодишен уредник на „Глас“


Во раниот период на политичкиот плурализам и зародишот на демократизацијата на Македонија, по формирањето на ВМРО-ДПМНЕ, во партијата чувствувавме дека постоечките информативни гласила имаат несоодветен (антагонистички и клеветнички) став кон нас. Спасот од таквата позиција го гледавме во формирање на алтернативни медиуми кои ќе го пренесат вистинкиот глас и ќе претставуваат артикулација на мислењето на граѓаните, простор за здрава дебата, необременета од режимските светогледи. Така, една дождлива вечер, во станот на Ратка и Димитар Димитрови (бевме покојната Доста Димовска, Младен Србиновски, Милош Линдро и јас) решивме конечно да направиме партиско списание со назив „Лоза“ (како возобновување на староиот преродбенски весник. Определивме за почеток тоа да излегува еднаш месечно. Потоа ни беше укажано дека во Статутот на партијата има одредба за тоа и гласилото е запишано како „Глас на ВМРО- ДПМНЕ“. Тоа не ни се допаѓаше, но ...
Набргу се формираше редакција и на последниот ден на јануари 1991 година се појави првиот број на ГЛАС. Него како главен и одговорен уредник го потпиша поетот Јордан Даниловски. Автор на корицата беше ликовниот уметник Кочо Фидановски.
Секоја чест за храброста на двајцата, оти во тоа време тоа беше ретка доблест. Да се прави списание во тие околности беше смел чекор, бидејќи истото преставуваше разградување на монотонијата и обезбедување на простор каде може да се чуе поинакво мислење, од она што дотогаш беше сервирано.
Како прво списание кое излезе надвор од „шинелот“ на НОВА МАКЕДОНИЈА беше своевиден настан. Но, беше тешко со плаќањето, како и со дистрибуцијата на списанието во продажната мрежа. Ова беше списание кое многу брзо се соочи со предизвици, а најголемиот беше да се соочите со навиките кои продолжија од минатиот систем. Мислам дека сите ласкаа, сите го сакаа списанито, но малкумина беа подготвени да се појават во него со текст. Иако бевме најуспешна партија на првите плурални избори, против ВМРО-ДПМНЕ беше крената целата државна информативно-пропагандна машинерија, та бевме наклеветени до ерес и луѓето се плашеа јавно да бидат идентификувани со партијата. Така, тогашниот наш обид да се спротиставиме на таа машинерија со едно месечно списание, изгледа тажно и по малку наивно, но смело.
За жал, од повеќе причини не успевавме да го одржиме месечниот ритам за објавување на ГЛАС. Наредните неколку броја ги уредуваше поетот Милош Линдро, а потоа, се до избори те во 1998 уредник бев јас. Мислам дека до тој период објавивме само четириесетина броја.
Со доаѓањето на компјутерите, во голем дел ни се олесни техгничката работа, но се сеќавам дека најтешко беше да се обезбедат текстови за објавување. Немавме можност за избор. За политички теми и така и така, но најтешко беше да се добие текст од областа на економијата. Затоа многу се радувавме на соработката што започна кон средината на деведесеттите со тогашниот брокер (денес премиер на Република Македонија) Никола Груевски и неговите текстови од економијата. Тоа е златното време на ГЛАС.
Време на занос и емоции, на верба и надеж дека правиме нешто значајно за демократијатана нашата држава. Секако, повеќе верба, отколку реален учинок.
По изборите во 1998, ГЛАС излегувше како неделник, на високо содржинско и графичко ниво, со професионализирана редакција, солидно технички, но и кадровски оремена, водена од тогашниот уредник Жарко Јанковски. Во тој период јас бев генерален директор на МРТ и многу малку имав увид во нивната работа. Ова беше списание со свои подеми и падови. Важно е што никогаш и како идеја и како проект не згасна, тоа во себе ја има тежината на минатото и тежината на времето во кое функционираше, но и добра иднина пред себе. Низ ова списание поминаа многу луѓе, сите со свој став и свое мислење за работите. Професионалното време на ГЛАС кое започна во 1989 година заврши со изборите во 2002 година. Тука некаде е крајот на печатениот ГЛАС.

Нека има повеќе среќа и посилен глас - електронскиот ГЛАС.


[Image: scan0369-1.jpg]

ГЛАС БЕШЕ ПРВОТО СПИСАНИЕ ШТО ИЗЛЕЗЕ НАДВОР ОД ТОГАШНИОТ МОНОПОЛ „НОВА МАКЕДОНИЈА“

Go pozdravuvam povtorno izleguvanje na Glas.BravoBravoBravo

Od distanca Jordan nemozam da recam deka si sosema vo pravo po odnos na toa sto ne te spomenuvaat, ti si samo daval pari i si podrzuval VMRO-DPMNE ili Ljubco Georgievski ili Ljubisa.

No ne si bil clen na VMRO-DMNE togas.

Eve vozobnovena e i A2, alfa e podstegnata , Gero upati povik do Mincota,Kapital zabode strela vo Latas-Zingo-Bojo sockapitalisti.

Vadenjeto na dokument od strana na Branko lider na SDSM.

Katilj pismo za oligarsite vo Fokus .

Vcera Acko Kabramov ili Kabranov se izvinuvam i Nikolce Mladenov-Fokus i Kire Naumov.


Ova dali mi nalikuva na CD za prisluskuvanje i se potoa ili e samo loso pretcuvstvoDa_ne_si_ludDa_ne_si_ludDa_ne_si_lud31-05-2012, 07:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(31-05-2012, 07:57 AM)fetak Wrote: Od distanca Jordan nemozam da recam deka si sosema vo pravo po odnos na toa sto ne te spomenuvaat, ti si samo daval pari i si podrzuval VMRO-DPMNE ili Ljubco Georgievski ili Ljubisa.

No ne si bil clen na VMRO-DMNE togas.


Фетак, не си во право. ИДЕАТА да се направи весник е МОЈА. Никој не се јавил од ВМРО ДПМНЕ да ми каже : "Јордан, сакаме да правиме весник, дали ке помогнеш во финасирањето". Кај мене дома, после седница на парламентот дојде Билјана Лазаревска со нејзиниот сопруг Зоран, во тој разговор произлезе идеата за весник. Јас во нивно присуство го побарав Љупчо Георгиевски и му ја предложив идеата, со прашање кој ке ја регистрира дејноста дали тие во сколоп на партијата или ке треба да се прави ново претпријатие. Утрета ден ми се јави Љупчо и ми рече дека тие веке имаат РЕГИСТРИРАНО издавачка дејност.
31-05-2012, 12:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8Quote:Petar Pop-Arsov

Joco, sega me provociras da bidam bezobrazen. Gledam deka samo pari ti se vrtat u glava i deka baras da ti se dade medalja zatoa sto si finansiral nesto vo'90ite godini. Jas neznam ni kolku ni sto si imal i imas, ni togas ni sega. No, se nametnuva zaklucok deka toa ti sto si go imal togas ili si go stvoril pred toa e stvoreno ili vo zlatnoto vreme na tranzicijata i privatizacijata koga nikoj niti danoci plakjase niti pridonesi na rabotnicite (ti mozebi si isklucok, neznam) ili pak vo vremeto na najgolema mokj na toa sto go narekuvas UDBa. Znaci ti si bil "privilegiran" da napravis kapital i nekoj toa ti go dozvolil. Kako, zosto i na koj nacin, ti si znaes i ne me interesira. Problemite i parite sto si gi ima covek samo toj samiot si gi znae. No, interesna e edna rabota. Ti si vo postojana konfrontacija so pretstavnici ili podrzuvaci na politikite na VMRO. Eve, godini nanazad go pravis toa. Vo niedna prilika ne sum zabelezal deka vo fokusot na kritika go stavas SDSM. Cudno e kako nikoj dosega sto se pojavil vo VMRO, kako politicar, ja nema tvojata podrska. Podrskata od "najgolemiot" Makedonec, Vmrovec, finansier, patriot t.e. od tebe. Si se zaprasal li?
9 hours ago · Like


Quote:Jordan Petrovski

Петре, транзицијата започнува после 1989 година, во времето на Анте Марковиќ, тоа ти како сериозен политичар треба да го знаеш. Приватниот бизнис на мојата сопруга и мој е започнат 1984 година. Сите се смееа кога одев да пријавам даночна обврска, бидејки од игла не се печалело пари. Нашата фирма продаваше мода и квалитет и затоа направи пари. Гледам и ден денеска на некои фотографии од кумановци дека носат сеуште производи произведени кај нас, производи стари веке дваесет и кусур години.
За тоа како работела фирмата и дали била под закрилје на УДБа зборува моето досие. Зато ти напишав: "Кога кантарот нема да биде во рацете на УДБа, а тоа ке се случи во моментот кога ке се спроведе вистинска лустрација, лустрација каква што бара Советот на Европа а не оваа лага што ја нудите, сите работи Петре ке бидат јасни како бел ден.
Тогаш ке стене докрај јасно зошто ти си останал а зошто јас сум заминал".
Велиш дека сум: "во постојана конфронтација со претставници или подрзуваци на политиките на ВМРО".

Идерологијата на ВМРО, која ти ниту ја знаеш, ниту ја почитуваш, почнува да се губи во партијата после конгресот во Кичево. Смените во ОК под диригенска палка на КСИО експозитуирата на УДБа во партијата.
Во моте текстови напишани од 1999 година, па навака, сигурно не си смеел да ги читаш за да не бидеш укорен од шефовите ти Далаверски а сега Груевски, јасно се опишани причините за неслагањата. За жал досега сите мои написи се потврдија. Биди сигурен дека во моментот кога ке започне вистинска лустрација, моите пишувања за Груевски и за луѓето околу него ке се потврдат.
Неспроведувањето на лустрацијата, нераскинувањето на Времената Спогодба се прејасните показатели чиј е Груевски.
Дали ти и тогаш ке велиш некој мораше да остане во партијата и да им стави крај на таквите луѓе а со кои јас сум "оптеретен" или пак пред органите кои ке ја спроведуваат лустрацијата ке велиш дека ти не си знаел ништо, дека појма си немал кој е Далаверски, кој е Груевски, кој е Пачко .... кој е Бајруш ...
2 seconds ago · Like31-05-2012, 04:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(31-05-2012, 12:41 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(31-05-2012, 07:57 AM)fetak Wrote: Od distanca Jordan nemozam da recam deka si sosema vo pravo po odnos na toa sto ne te spomenuvaat, ti si samo daval pari i si podrzuval VMRO-DPMNE ili Ljubco Georgievski ili Ljubisa.

No ne si bil clen na VMRO-DMNE togas.


Фетак, не си во право. ИДЕАТА да се направи весник е МОЈА. Никој не се јавил од ВМРО ДПМНЕ да ми каже : "Јордан, сакаме да правиме весник, дали ке помогнеш во финасирањето". Кај мене дома, после седница на парламентот дојде Билјана Лазаревска со нејзиниот сопруг Зоран, во тој разговор произлезе идеата за весник. Јас во нивно присуство го побарав Љупчо Георгиевски и му ја предложив идеата, со прашање кој ке ја регистрира дејноста дали тие во сколоп на партијата или ке треба да се прави ново претпријатие. Утрета ден ми се јави Љупчо и ми рече дека тие веке имаат РЕГИСТРИРАНО издавачка дејност.Фетак, еве ти уште еден доказ дека Љупчо Јакимовски не ја зборува вистината. Овој договор ми е понуден на потпишување после излегување на четвртиот број, иако на него стои месец втори-фебруари 1991 година. Ако идеата била нивна, прво ке сме го потпишале договорот, па потоа ке почнал да излегува весникот.
А најголемиот апсурд е во тоа што тие не ја знаеле ни фирмата која го финасира весникот.
договорот го има изготвувано коле Мангов, правник по наобразба , судија по занимање.
[Image: scan0652.jpg]


[Image: scan0653.jpg]


02-06-2012, 12:27 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10


Нема одговор ни од редакцијата. Со молк мислат дека лагата ке помине.

Quote:From: jordanpetrovski@hotmail.com
To: glas@vmro-dpmne.org.mk
Subject: ГЛАС
Date: Wed, 30 May 2012 18:28:21 +0200


Почитувани,
ви се обраќам со меилов да ви укажам на неточностите изнесени во текстот "ВАКА ПОЧНАВМЕ" на возобновениот ГЛАС, напишан од Љупчо Јакимовски.
Иницијатор и финасиер на ГЛАС сум јас. Иницијативата му ја пренесов на тогашниот председател Љупчо Георгиевски со напомена дека јас сум подготвен и да го финсирам. Првиот број не е печатен во печатницата на "Нова Македонија". Туку корицата е печартена во Прешево, заради колор страницата а внатрешните страници се печатени во приватна печатница во Куманово. До прекин на моето финсирање дојде после петтиот број. Причината заради која прекинав да го финсирам ГЛАС многу добро ја зне Љупчо Јакимовски а за тоа сум пишувал поодамна во мој текст со наслов "ДОСТА ДИМОВСКА РАБОТИ ПРОТИВ ВМРО – ДПМНЕ" објавен во Фокус бр. 216 од 06. август 1999г.
Првиот бој е излезен на 31.01.1991 година а не како што стои кај вас на 31.12.1991 година.

поздрвав Јордан Петровски
02-06-2012, 12:35 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#11

„…Сведоци сме на jасно искажаните пробугарски ставови на Младен Србиновски и Милош Линдро. Ако идеjата на овие дваjца била посочуванье на испретплетаноста на културата на бигарскиот и македонскиот народ, поради актуелната констелациjа на односите помегу Бурариjа и Македониjа, како и поради низата предрасуди на обичниот македонски граганин, сето това требаше да се направи многу посуптилно и по систем „чекор по чекор”. Вака остана впечатокот за jасно изразените пробугарски ставови на Србиновски и Линдро...”

Ха ха, голем патриот бил тоя! Не трябвало да се каже на народа цялата истина и наведнъж, щото „обичниот македонски граганин” имал предрасуди. Пробугарски ставови? Ужас!

И така, „чекор по чекор”, белки недоносениот македонски граганин се освести от самосебе си, и без да получи инфаркт.
Вистински преродбеник! Ако той беше на мястото на Паисий, Миладинови, Джинот или Пърличев, още щяхме да се гърчееме. Хеле пък на мястото на Гоце и Даме...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
02-06-2012, 02:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(02-06-2012, 02:02 PM)Stefan Wrote: „…Сведоци сме на jасно искажаните пробугарски ставови на Младен Србиновски и Милош Линдро. Ако идеjата на овие дваjца била посочуванье на испретплетаноста на културата на бигарскиот и македонскиот народ, поради актуелната констелациjа на односите помегу Бурариjа и Македониjа, како и поради низата предрасуди на обичниот македонски граганин, сето това требаше да се направи многу посуптилно и по систем „чекор по чекор”. Вака остана впечатокот за jасно изразените пробугарски ставови на Србиновски и Линдро...”

Ха ха, голем патриот бил тоя! Не трябвало да се каже на народа цялата истина и наведнъж, щото „обичниот македонски граганин” имал предрасуди. Пробугарски ставови? Ужас!

И така, „чекор по чекор”, белки недоносениот македонски граганин се освести от самосебе си, и без да получи инфаркт.
Вистински преродбеник! Ако той беше на мястото на Паисий, Миладинови, Джинот или Пърличев, още щяхме да се гърчееме. Хеле пък на мястото на Гоце и Даме...
Лошо е Стефане да кометираш работи за кои немаш никакво предзнаење. Целта на весникот не беше да се занимава со историја, туку требаше да им даде на луѓето информации за активностите на партијата. Да се обиде да ги дематира лагите кои се ширеа за партиаја и за тогашниот председател на партијата. Наметнувањето на историски теми беше смислен акт на УДБа за да можат да го дискредитираат весникот.
Податокот за блиските врски помеѓу Коле Мангов, еден од најголемите борци против било какво менување на белградските историски "факти" и носителот на "бугарофилството" во ВМРО ДПМНЕ Доста Димовска, зборува прејасно кој центар им бил газда.
02-06-2012, 03:27 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#13

(02-06-2012, 03:27 PM)ЈорданПетровски Wrote: Лошо е Стефане да кометираш работи за кои немаш никакво предзнаење. Целта на весникот не беше да се занимава со историја, туку требаше да им даде на луѓето информации за активностите на партијата. Да се обиде да ги дематира лагите кои се ширеа за партиаја и за тогашниот председател на партијата. Наметнувањето на историски теми беше смислен акт на УДБа за да можат да го дискредитираат весникот.
Податокот за блиските врски помеѓу Коле Мангов, еден од најголемите борци против било какво менување на белградските историски "факти" и носителот на "бугарофилството" во ВМРО ДПМНЕ Доста Димовска, зборува прејасно кој центар им бил газда.

Тия работи ги разправяй на някой друг! "Да им даде на луѓето информации за активностите на партијата" ,ама без историски теми? И още какви други теми са били нежелателни за читателите на "Глас"? И как точно "Глас" е искал да покаже ставовите на новата партия, без да пише за всякакви обществено-политически въпроси, които занимават македонското общество?
А тук не става дума за "историски теми". За каквото и да се пише, то не може да бъде извадено от времето. Тук ясно се показва конкретната причина, заради която се отказва финансирането на вестника. И тя не е "наметнувањето на историски теми" изобщо, а "посочуванье на испретплетаноста на културата на бугарскиот и македонскиот народ".
Удбаши има, ама май си се объркал кои са те. Дали тези, дето излагат ставовите си във вестника, или тези дето го спират...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
03-06-2012, 09:37 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

(03-06-2012, 09:37 AM)Stefan Wrote: Тия работи ги разправяй на някой друг! "Да им даде на луѓето информации за активностите на партијата" ,ама без историски теми? И още какви други теми са били нежелателни за читателите на "Глас"? И как точно "Глас" е искал да покаже ставовите на новата партия, без да пише за всякакви обществено-политически въпроси, които занимават македонското общество?
А тук не става дума за "историски теми". За каквото и да се пише, то не може да бъде извадено от времето. Тук ясно се показва конкретната причина, заради която се отказва финансирането на вестника. И тя не е "наметнувањето на историски теми" изобщо, а "посочуванье на испретплетаноста на културата на бугарскиот и македонскиот народ".
Удбаши има, ама май си се объркал кои са те. Дали тези, дето излагат ставовите си във вестника, или тези дето го спират...Стефане, Бугарите во Македонија си ја знаат таа историја што ти сакаш да им ја кажеш. На "бугарофилите" бадијала ке се мачиш, такви нема. Тие што ви глумат бугарофили се творба на УДБа. На Македонците неможеш да им продаваш лаги и магли и затоа да те замолам не се плеткај на оваа тема.
Весник кој излегувал еднаш во месецот од чиј 12 000 тираж, едвам 2 до 3000 броја се осмелиле да ги земаат читателите, иако 80% од тиражот е делен бесплатно по штабовите на партијата, неможе да направи промена во историјата. Целта на тие што протежираа такви текстови им беше да згасне весникот, да се задуши никулецот на поинаквото мислење од србокомунистичкото.
03-06-2012, 11:13 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#15

(03-06-2012, 11:13 PM)ЈорданПетровски Wrote: ... и затоа да те замолам не се плеткај на оваа тема...
Аз къде се плеткам, изобщо не е твоя работа. Знам, че най обичаш да си четеш собствените монолози, но сори, батка, животът е суров.

(03-06-2012, 11:13 PM)ЈорданПетровски Wrote: ... На Македонците неможеш да им продаваш лаги и магли...
Знам, знам! Ама и вистината трябва да им се казва чекор по чекор. Че да не им изгърми бушона. Я кажи, 20 години минаха оттогава, как е, напредък има ли?


(03-06-2012, 11:13 PM)ЈорданПетровски Wrote: ...Целта на тие што протежираа такви текстови им беше да згасне весникот, да се задуши никулецот на поинаквото мислење од србокомунистичкото.
Тези дето пишувале во весникот, сакале той да згасне, а тези, които му спрели субсидията сакале да го има. Чудя се какво толкова опасно има в "посочуванье на испретплетаноста на културата на бугарскиот и македонскиот народ", при условие, че първо става дума за един народ (колкото и да те е яд), второ - и два народа да бяха, в БГ живеят потомците на 2-3 милиона от "другия народ", така че сигурно са се поизмешали малко в културно отнишение. Между другото "бугарофилите" не спечелиха ли изборите няколко години по-късно?
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
05-06-2012, 08:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Оваа ми го испрати еден пријател:


Quote:Zvonko Stankovski

Со одлука на ИК1991 и член на -редакциски совет бев задолжен да се реализира весникот ''глас-вмро-дпмне'' . Весникот финансиски со АНЕКС договор го покри Јордан ПЕТРОВСКИ а јас го дистрибуирав до сите партиски организации во Македонија и странство..-интересно-?....НИП Нов МАКЕДОНИЈА несакаше да го печати!!!????
[Image: 20041_1362209502454_1448079960_31021004_176603_n.jpg]
4 Јуни 2012 во 02:53


Оваа Ѕвонко го напишал на 14-01-2011 година


(15-01-2011, 12:12 AM)ЈорданПетровски Wrote: Zvonko Stankovski

Da Jordan 1990 dojde kaj mene i se ponudi da finansira partiski vesnik i barase kontakt .Jas vo konsultacija so Ljupco i Zmejko dobiv pozitiven odgovor ,Jordan napravi dogovor dokument- KOJ JAS GO POSEDUVAM i otpocna da go pecatese ''GLAS v...mro-dpmne''1990 no NAGLASUVAM ne stana clen na partijata so izgovor deka nego ne go biva za POLITIKA tuku za biznis i pari.Da napomenam deka po moja naracka go izraboti i prvoto partisko zname na VMRO-DPMNE 1991 koe stoese na kongresot-koe jas go poseduvam i ke bide del od postavkata vo MUZEJOTВиди повеќе
пред 4 часа ·И мој одговор на 14-01-2011 година


(15-01-2011, 12:12 AM)ЈорданПетровски Wrote: Групација Дисиденти-Јордан Петоровски:

Ѕвонко пак лажеш ја си ти немавме никакви контакти додека не почна да излегува весникот. Весникот кај тебе го носев како кај технички секретар, ти беше во просториите на ВМРО ДПМНЕ, првиот и вториот број за да го превзема...ат општинските комитети. Потоа се продаваше на киосците на Н. Македонија.
Првиот разговор за излегување за ГЛАС е напрвавен по телефон помеѓу мене и Љупчо, за тој разговор има неколкумина сведоци, луѓе кои беа кај мене дома. Ти можеш и понатака да лажеш тоа е твоја задача попрецизно работа за која по се примаш плата.
Кога велиш по твоја нарачка сум го израбитил знаемето, дали си ми платил. Бидејки за НАРАЧКА СЕ ПЛАЌА. Како ти толку важен човек на партијата не беше на советувањето на езерото Младоста ти сиго дал името ВМРО, ти си го предложил, Љупчо за председател ти си го договорл ГЛАС и којзнае што уште не.


10-06-2012, 03:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17(15-01-2011, 01:19 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Zvonko Stankovski

JORDANE crni Kotle ti izgleda si bolen ili imas SKLEROZA jas go imam tvojot dogovor sto mi go dade ptpisan od tebe, ,Procitaj vo vesnicite Glas sto ti gi pustiv po SUTE-SINTEZIS ke go vidis moeto ime ''redakcija'' Cerni Joco- mara-popara ....Ti nebese clen na partija VMRO-dpmne a ZOSTO? Zmejko tebe ne te ni znae a za Ljubco NEZNAM.Jordane fala bogu site mi vikaat deka si covek na JU UDBA koj e ubacen po zadaca da se diskreditira partijata i prevzeme a vleguvanjeto togas vo partijata bese SKRSI SLIKA NA TITO stavi slika na GOCE i VLEZI VO PARTIJA KAKO PATRIOT.A za znameto od COJA kako da ti platam koga ti se falis deka si bil patriot sponzor.Мене не ме јаде склероза Ѕвонко. Но тебе те јаде по се УДБА. Еве го скениран ПРВИОТ БРОЈ НА ГЛАС. Долу лево е редакцијата, ТВОЕ ИМЕ ЅВОНКО НЕМА. Ако ти си тој кој посредувал, односно донел одлука да се издава ГЛАС КАКО ДА ТЕ НЕМА ВО РЕДАКЦИЈАТА НА првиот број. Затоа Ѕвонко ти можеш да лажеш пред селска коперација, ама тука НЕ, пусто измислија скенер, интернет ... заебани-смртни работи за УДБа и нејзините аргати...

[Image: 651jdg.jpg]


И вторава твоја лага се распрсна како меур од сапуница. Договорот беше понуден да се прави после 4 излезен број.

Quote:ПРИКАЗНАТА СО “ГЛАС” НА ВМРО – ДПМНЕ

Излегоа четири редовни броја со прескапи колор-страници. Доста Димовска и Коле Мангов се исплашија дека ке се збогатам од издавањето на весникот, па побараа отчет и СКЛУЧУВАЊЕ ДОГОВОР за поделба на добивката. Бев изненаден, бидејки до тој момент загубите беа околу 40.000 ДМ. Доста никогаш немаше прашано дали и колку се продава “Глас”. Единствено што ја интересираше беше тоа, редовна плата да земаат само Србиновски и Линдро. Бев длабоко навреден, не само заради тоа Србиновски и Линдро пишуаа само за Бугарија, додека останатите членови и основачи на редакцијата, не требаШе да добијат ништо. Знам дека не пројде идејата весникот да се професионализира за да излегува како неделник, а Димовска и уште еден член на издавачкиот совет беа обвинети дека се однесуваат болшевички. “Глас” продолжи да излегува крајно нередовно, “од конгрес до конгрес”, под водство на новиот главен уредник Љупчо Јакимовски.

Фокус број 216 од 6.август.1999 година


Змејко ме знаеше одамна можеби пред да те знае тебе. Динката од Македонка беше мој купувач и се знаевме некаде од 1986/7 .


Јас не сум бил член на партијата. Никој не ме знаел во паријата, што фајде ке имала УДБа од мене. На УДБа и требеле луѓе кои ја креирале политиката, луѓе низ чии раце поминувале писма, луѓе кај кои доаѓало членството. Едноставно на УДБа и требел човек кој е цел ден во ШТАБОТ.

За нарачки секаде се плаќа Ѕвонко. Околу знамето ти ја беше уплескал работата, свесно или не, незнам. На ден пред Конгресот ти беше заборавил дека треба знаме. Ми се јави ти а ми се јави и Љупчо Јакимовски да ме замоли да направам се што можам да ја спасиме работата.
10-06-2012, 03:47 AM
Reply