Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НА РЕДУ ЈЕ МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(18-03-2013, 05:54 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(16-03-2013, 09:52 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-03-2013, 01:06 PM)ЈорданПетровски Wrote: Израел и Турција водат битка за превласт на Балканот. Нашиве "мудри" политичари за да го покријат фаќањето на Турската страна се додворуваат на Израел со холокаустот, мислејки дека Израелците се малоумни па ке проголтаат таква дволичност.
Државниот врв не ја разбра пораката од зближувањето на Грција и Израел. Tие, македонската власт играат суеште на "преварa сa три шибицe".


Во Грција блеснала онолкава Златна Зора со кукасти крстови за да Грција и Израел се... зближат?! Glava_vo_zidЗлатна Зора не е власт во Грција. Кога ке дојде на власт тогаш ке зборуваме какви ке бидат односите Грција-Изрел.
Quote:ГРЧКО ИЗРАЕЛСКО ПРИЈАТЕЛСТВО


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја заврши тридневната посета на Грција, прва на израелски премиер во историјата на еврејската држава.

Израелските и грчките лидери во последниов месец драстично ги зголемија меѓусебните дипломатски контакти во обид да ја исфрлат Турција од рамнотежа и да ги попречат нејзините обиди за наметнување во регионите на Блискиот исток, на Кавказот и на Балканот, сметаат аналитичарите на институтот „Стратфор“ од САД.
18-03-2013, 09:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(18-03-2013, 05:30 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Барањето статус за северно Косово не е никаква новост. Со години Србите ја протињаат идејата за поделба на Косово и и` се закануваат на “меѓународната“ заедница со распад на Босна и Херцеговина преку отцепување на Република Српска ако не им се даде автономија на Србите на Косово.
Албанците од друга страна би сакале трампа на територии, Медвеѓа и Прешево за северно Косово. Нешто што тешко би поминало, ионака светските фактори се против понатамошни промени на границите на Балканот. Се разбира доколку империјална Германија не се предомисли.
Кој вели дека е новост барањето статус за северно Косово. Ново е што преговорите нема да дадат плод, барем така најавуваат дел од гласилата во Србија.
Трампата е можна само со "војна". После секоја војна следат преговри помеѓу завојуваните страни, односно помеѓу победниците и поразените. тие преговори се за да се ИСЦРТААТ ГРАНИЦИТЕ. Каде е тука Македонија дали си размислувал или ти си убеден дека Македонија нема да настрада од решавањето на границите помеѓу Србија и Косово.
18-03-2013, 09:24 PM
Reply