Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НА РЕДУ ЈЕ МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#81

(02-02-2013, 05:20 PM)Топорчо Wrote:
(02-02-2013, 04:59 PM)ЈорданПетровски Wrote: Топорчо, не аплаудираат сите Македонци. Тие што реагираат ретко се осмелуваат тоа да го прават јавно. Ако го прават јавно ке бидат етикетирани како бугарофили. Во Македонија патриотизмот се изразува преку омраза кон Бугарија тоа е така со години и ке остане се до моментот додека не се направи вистинска лустрација. Лустрацијата ке открие кои стои зад таа фабрикувана омраза. Омраза која ја шират луѓе блиски до власта. Кога велам блиски до власта, мислам на властѕа од 1945 до денеска.

Бугарија треба да е држава која најмногу ке се залага во Македонија да се спроведе лустрација по препораките на Резолуцијата 10966. Бугарија сега е членка на ЕУ и може да влијае во институциите на ЕУ да извршат притисок на Македонија. Со резултатите кои ке ги даде лустрацијата многу лесно ке се надминат "историските недоразбирања" помеѓу Македонија и Бугарија.

Йордане за да не се въртим в кръг. Най-сигурния начин нещо да бъде категорично отхвърлено от всички в Македония е да кажеш , че България явно го подръжава. В крайна сметка Лустрацията ако изобщо ще я правите - трябва да си я направите сами, без чуждо влияние доколкото е възможно.

Само да те питам ти каква Лустрация желаеш за Македония. Грубо казано има три вида.

1. При която сътрудниците на службите се обявяват публично , досиетата се разсекретяват, всеки може да ги прочете - няма други правни последици.

2. точка 1 + благи наказания - да речем забрана за заемане на някои ръководни функции при наличие на досие - президент , премиер , депутат, министър.

3 точка 1 + точка 2 + юридическо преследване - глоба , тужби от потърпевши и прочие.Точка 3 е најблиску до онаа каква лустрација треба да се спроведе во Македонија. Причина за таква лустрација е во тоа што во Македонија проблемот не бил само од идеолошка причина па ке се лустрираат соработници на комунистичкиот режим. Во Македонија треба да се лустрираат соработниците на Српската тајна полиција кои покрај чувањето на комунистичката идеологија го спречувала и вистинското Ослободување и Осамостојување на Вардарска Македонија. После ова се надевам ти е појасно зошто реков:

"Омраза која ја шират луѓе блиски до власта. Кога велам блиски до власта, мислам на власта од 1945 до денеска."

Залагањето, помошта на Бугарија за спроведување на лустрација во Македонија треба да биде во институциите на ЕУ, ЕУ да врши притисок на Македонија да спроведе лустрација и на тој начин се ослободи од српската окупација.
02-02-2013, 07:06 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#82

(02-02-2013, 05:15 PM)Larsson Wrote: Ako velis deka ima BKC jas ti veruvam,iskreno ova e prv pat da cujam takvo nesto,ne sum cul javno do sega da ima nekoja aktivnost.

Ларсоне,Ларсоне... Razmisluva
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
02-02-2013, 07:25 PM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#83

(02-02-2013, 07:25 PM)TATAP Wrote:
(02-02-2013, 05:15 PM)Larsson Wrote: Ako velis deka ima BKC jas ti veruvam,iskreno ova e prv pat da cujam takvo nesto,ne sum cul javno do sega da ima nekoja aktivnost.

Ларсоне,Ларсоне... Razmisluva

Татар, па Ларсон не живее во МК, затоа.

03-02-2013, 03:38 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#84

Drug odgovorni D.P.L javlja:Quote:Америка подготвува офанзива на северот на Косово!?


Ова е првпат на Космет да стигне борбено-извидувачка бригада обучена за војување во најтешките услови во Авганистан


Пролетва, на северот на Косово би можело да дојде до ескалација на судирите и тоа без оглед на резултатот на Бриселските преговори на претставниците на Белград и Приштина - Ивица Дачиќ и Хашим Тачи. Дека на Северот нешто сериозно се готви сведочи и најавата од Форт Бриг во Америка дека на Косово и Метохија ќе стигне 525-та борбено-извидувачка бригада, информираат српските медиуми. Таа единица требаше да оди во Авганистан, но планот е сменет, па е одлучено да оди на Косово за да биде дел од мултинационалните бригади на КФОР и да ги замени припадниците на американската национална гарда и резервистите од оваа земја.

Ова е првпат на Косово да стигне една американска борбена единица односно специјалци кои се обучени за војување во најтешките услови во Авганистан. Командантот на 525. борбено-извидувачка бригада, полковникот Савиер Брунсон рекол дека "неговата бригада на Косово ќе остане девет месеци, но дека не очекува судири и дека неговите војници ќе соработуваат со локалното население и локалните власти. Сепак, Србите стравуваат дека Американците доаѓаат да заедно со Германците кои минатата година испратија свои оклопни специјалци и "ежови" за отстранување на барикади, со сила ги натераат Србите на север на покраината да се интегрираат во независно Косово.

На сериозност на состојбата укажува и Раденко Недељковиќ, началник на Косовско-митровачкиот округ кој рекол дека секој миг судирите можат да ескалираат во мултиетничката населба Брѓани. Локалните весници потсетуваат дека во Брѓани, Албанците со целосна помош на косовската полициска служба и со премолчена согласност на меѓународната заедница градат десетина куќи и станбени објекти, одземаат српска земја, ги протеруваат Србите и се обидуваат да се инфилтрираат во северниот дел на Косовска Митровица.
- Безбедносната ситуација е крајно тешка и експлозивна, ескалацијата е можна уште пролетва. Албанците се обидуваат со освојување на Брѓани, да ни дојдат позади грб и да го загрозат опстанокот на Србите во Косовска Митровица. Прашање е уште колку српскиот народ сето тоа ќе може да го толерира, изјавил Недељковиќ за порталот Вести нагласувајќи дека "Приштина се колне во Ахтисаревиот план, но дека не се придружува на него".

По планот на Ахтисари населбата Брѓани е дел на општината северна Косовска Митровица и во овој дел на градот ништо не може да се гради без дозвола на надлежните општински служби. Албанците тоа не го почитуваат, по налог од Приштина узурпираат српска земја, се населуваат во делот на градот каде што никогаш не живееја и секојдневно провоцираат судири, додава Недељковиќ.

Издржаа 13 години
Мирко Милосављевиќ од Зубин Поток тврди дека сигурно ќе има немири доколку премиерот Ивица Дачиќ договори нешто што не би значело останок на Северот во состав на Србија.
- Ако издржавме 13 години мораме да издржиме и сега, има меѓу нас некои кои би се согласиле на се што Белград или Приштина ќе кажат, но 99 отсто од Србите по никоја цена не сакаат да живеат под чизмата на Тачи и ќе се спротивстават на тоа со сите средства, вели Милосављевиќ.

Беспилотно летало
На Северот на Косово како што тврдат Србите во Лепосавиќ на 28 февруари се урна беспилотно летало, кое како што се верува го снимало пограничниот регион со Србија и локациите околу Јариње. Дел од леталото паднало недалеку од планинските и славонаселените села на оваа општина во подножјето на Копаоник.
- Веднаш стигнаа неколку хеликоптери на КФОР, кои го надлетуваа ова подрачје, слетаа и полетаа и потоа исчезнаа, вели еден жител на Лепосавиќ.

Каде е црвената линија?
Началникот на Косовско-митровачкиот округ Раденко Недељковиќ нагласува дека на Србија и е доста од условување, попуштање и понижување.
Ивица Дачиќ мора да соопшти каде е нашата црвена линија, мора јасно да каже дека нема да се изгаснат српските институции и државата Србија на Северот на Космет. Се останато би било погубно за српскиот народ, рекол Недељковиќ.
http://www.vecer.com.mk/default.asp?Item...F6E7DD9735
(This post was last modified: 07-03-2013, 12:25 AM by Larsson.)
07-03-2013, 12:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#85

Quote:Балканското буре барут го менува фитиљот


Големо Kосово е поголема опасност од голема Албанија


Екстремизмот што би се појавил при поделба на Kосово лесно би се прелеал во Македонија, оценуваат експертите

[Image: BBEBE093FC5D0146B9D9033CB219B4EC.jpg]

Развојот на настаните околу северно Kосово, особено варијантите за поделба или размена на територии се најголемиот безбедносен ризик во регионот затоа што можат да предизвикаат екстремизам кој може да се прелее и во Македонија, оценуваат безбедносни експерти. Белград и Приштина с` уште немаат договор околу најгорливото прашање - статусот на заедницата на српски општини на Kосово, а косовскиот премиер Хашим Тачи е на удар на партијата Самоопределување, која и самите преговори ги смета за предавство, наведува професор Томе Батковски од Факултетот за безбедност во Скопје.

- Во Kосово, реално е да се очекува развивање протести во врска со преговорите со Србија, пред с`, од партијата Самоопределување, што има не толку мало влијание меѓу албанската популација во Македонија. Значи, прелевањето на екстремизмот од овој вид во Македонија може да се очекува, особено ако бидат „разиграни“ одредени варијанти на поделба на Kосово со барање решение за „Северно Kосово“, од една страна, и за „Источно Kосово“ (Прешево-Бујановац-Медвеѓа), од друга - оценува Батковски.

Според него, засега не би можела да се даде попрецизна претпоставка за тоа како ќе завршат преговорите меѓу Kосово и Србија.

- Во секој случај, стабилизирањето на состојбата помеѓу Kосово и Србија е исклучително значајно и за Р. Македонија. Имено, во безбедносна смисла, би спласнала националистичката тензија на Kосово, а истовремено би се смириле и тензиите во Прешевската Долина, со што би се намалил, објективно, и притисокот врз Македонија од северната страна - смета Батковски.

И пензионираниот полковник Благоја Марковски, доктор на военополитички науки, се согласува дека Kосово е клучно за регионалната безбедност.

- Се менува сликата за голема Албанија. Албанците во Албанија, Kосово, Македонија, Црна Гора и во Грција имаат повеќе разлики отколку сличности. Но разликата не важи помеѓу Албанците во Kосово, Црна Гора, Македонија и во јужна Србија и тие многу лесно би се закотвиле во нова држава големо Kосово, до што би се дошло со размена на територии – северно Kосово за јужна Србија - Прешевската Долина, на што би се приклучиле и северозападниот дел на Македонија и деловите од Црна Гора каде што живеат Албанци. Во прилог на оваа идеја е и големата роднинска поврзаност меѓу Албанците на овие територии, кои, затоа, се и најгласни, ако не во сегашната состојба, да се поврзат со зачленување на сите земји во ЕУ кога границите ќе станат ирелевантни – смета Марковски.

Сепак, интерес на меѓународната заедница е регионот што поскоро да се стабилизира и затоа веднаш реагира на големодржавни претензии, нагласува професорот Батковски.

- САД, НАТО и ЕУ, поради своите пошироки сфери на интерес и влијание, немаат интерес од дестабилизирање на регионот, напротив, настојуваат што побрзо да дојде до стабилизирање на севкупните состојби, а во таа смисла, пред с`, до пресекување во корен на какви било големонационалистички посегања – оценува Батковски.

Тој наведува дека позитивниот развој на односите меѓу Србија и Хрватска, кои најавија можност да ги повлечат меѓусебните тужби за геноцид пред Хашкиот трибунал, ќе придонесе за стабилизирање на целиот регион.

Двајцата аналитичари се согласуваат дека иако високи функционери во Албанија знаат да направат испад со изјави за големоалбански претензии, веднаш добиваат реакции од меѓународната заедница и остануваат лојални на евроатлантските аспирации. Во Босна и Херцеговина не се очекува поместување во внатрешната состојба. Според Марковски, застојот на демократскиот развој и криминалните групации во Бугарија довеле до пад на владата, а профашистичкото движење во Грција е резултат на кризата и многу лесно може да се искорени со помош од ЕУ, која ~ е извонредно наклонета на земјата. Марковски оценува и дека Србија ги продлабочува врските со Русија, особено во одбраната, безбедноста и кризниот менаџмент.

DNEVNIK
07-03-2013, 01:35 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#86

I drug "Casni" javlja:Quote:балканското Буре барут го менува фитиљот


Големо Kосово е поголема опасност од голема Албанија

Екстремизмот што би се појавил при поделба на Kосово лесно би се прелеал во Македонија, оценуваат експертите

Развојот на настаните околу северно Kосово, особено варијантите за поделба или размена на територии се најголемиот безбедносен ризик во регионот затоа што можат да предизвикаат екстремизам кој може да се прелее и во Македонија, оценуваат безбедносни експерти. Белград и Приштина с` уште немаат договор околу најгорливото прашање - статусот на заедницата на српски општини на Kосово, а косовскиот премиер Хашим Тачи е на удар на партијата Самоопределување, која и самите преговори ги смета за предавство, наведува професор Томе Батковски од Факултетот за безбедност во Скопје.

- Во Kосово, реално е да се очекува развивање протести во врска со преговорите со Србија, пред с`, од партијата Самоопределување, што има не толку мало влијание меѓу албанската популација во Македонија. Значи, прелевањето на екстремизмот од овој вид во Македонија може да се очекува, особено ако бидат „разиграни“ одредени варијанти на поделба на Kосово со барање решение за „Северно Kосово“, од една страна, и за „Источно Kосово“ (Прешево-Бујановац-Медвеѓа), од друга - оценува Батковски.

Според него, засега не би можела да се даде попрецизна претпоставка за тоа како ќе завршат преговорите меѓу Kосово и Србија.

- Во секој случај, стабилизирањето на состојбата помеѓу Kосово и Србија е исклучително значајно и за Р. Македонија. Имено, во безбедносна смисла, би спласнала националистичката тензија на Kосово, а истовремено би се смириле и тензиите во Прешевската Долина, со што би се намалил, објективно, и притисокот врз Македонија од северната страна - смета Батковски.

И пензионираниот полковник Благоја Марковски, доктор на военополитички науки, се согласува дека Kосово е клучно за регионалната безбедност.

- Се менува сликата за голема Албанија. Албанците во Албанија, Kосово, Македонија, Црна Гора и во Грција имаат повеќе разлики отколку сличности. Но разликата не важи помеѓу Албанците во Kосово, Црна Гора, Македонија и во јужна Србија и тие многу лесно би се закотвиле во нова држава големо Kосово, до што би се дошло со размена на територии – северно Kосово за јужна Србија - Прешевската Долина, на што би се приклучиле и северозападниот дел на Македонија и деловите од Црна Гора каде што живеат Албанци. Во прилог на оваа идеја е и големата роднинска поврзаност меѓу Албанците на овие територии, кои, затоа, се и најгласни, ако не во сегашната состојба, да се поврзат со зачленување на сите земји во ЕУ кога границите ќе станат ирелевантни – смета Марковски.

Сепак, интерес на меѓународната заедница е регионот што поскоро да се стабилизира и затоа веднаш реагира на големодржавни претензии, нагласува професорот Батковски.

- САД, НАТО и ЕУ, поради своите пошироки сфери на интерес и влијание, немаат интерес од дестабилизирање на регионот, напротив, настојуваат што побрзо да дојде до стабилизирање на севкупните состојби, а во таа смисла, пред с`, до пресекување во корен на какви било големонационалистички посегања – оценува Батковски.

Тој наведува дека позитивниот развој на односите меѓу Србија и Хрватска, кои најавија можност да ги повлечат меѓусебните тужби за геноцид пред Хашкиот трибунал, ќе придонесе за стабилизирање на целиот регион.

Двајцата аналитичари се согласуваат дека иако високи функционери во Албанија знаат да направат испад со изјави за големоалбански претензии, веднаш добиваат реакции од меѓународната заедница и остануваат лојални на евроатлантските аспирации. Во Босна и Херцеговина не се очекува поместување во внатрешната состојба. Според Марковски, застојот на демократскиот развој и криминалните групации во Бугарија довеле до пад на владата, а профашистичкото движење во Грција е резултат на кризата и многу лесно може да се искорени со помош од ЕУ, која ~ е извонредно наклонета на земјата. Марковски оценува и дека Србија ги продлабочува врските со Русија, особено во одбраната, безбедноста и кризниот менаџмент.

БлагоЈе Граховац, аналитиЧар

Балканот пати од братство и единство на политичарите, мафијата и службите

Балканските држави треба што поскоро да се обединат, прво во соработка на поранешниот југословенски простор, па регионално, и сите да влезат во ЕУ за да се стесне просторот за ординирање на државните и воените служби, на парадржавните, паравоените служби и на мафиите, затоа што сите тие се во големо бра тство и единство, смета пензионираниот генерал Благоје Граховац, геополитички аналитичар од Црна Гора.

- Западен Балкан е многу загрозен од разни државни и воени служби, разни мафии, од албанскиот екстремизам и од клерството. Тоа се гледа низ организираниот криминал и корупцијата, кои во Западен Балкан сите народи и држави ги држат во „прегреана состојба“ - оценува Граховац.

Според него политичките елити громогласно ја раскажуваат приказната за европски и евроатлантски интеграции.

- Токму ним не им одговара интеграција во ЕУ и во НАТО бидејќи ако влезат, таквите политички елити мора да преминат во други државни институции - во затвори – смета Граховац и вели дека лобистичката мрежа на балканските политичари е „најопасната корупциска мрежа во светот.“

- Брисел и Вашингтон мислат дека добро си ја сработиле работата, а тајкуните и олигарсите од Истокот се задоволни бидејќи бизнисот на Западен Балкан им цвета. Политичките елити и мафијашите ја држат состојбата вжештена преку развивање екстремен национализам кај сите народи.

Заклучокот би бил дека тука дошло до спрега на геополитички игри и организиран криминал на највисоко можно ниво - нагласува аналитичарот.

Граховац нагласува дека е загрижен од т.н. трансферзала на радикален ислам, за која некои аналитичари предупредуваат дека се формира низ балканските земји, но уште повеќе од „православниот фундаментализам“.

- Има и исламистичка, но би рекол дека православно-словенскиот е најголем фундаментализам на Балканот бидејќи токму тој фундаментализам, особено изразен низ православните цркви, не дозволува помирување на христијанските народи. Тоа најсилно овозможува меѓупростор за исламска трансферзала – смета Граховац.

Игор K. Илиевски

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...6D8D0B7B7F
07-03-2013, 01:37 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#87

Quote:Балканот пати од братство и единство на политичарите, мафијата и службите[Image: 61E783C13C5CA0428F4007AC52F9BB63.jpg]
БлагоЈе Граховац

Балканските држави треба што поскоро да се обединат, прво во соработка на поранешниот југословенски простор, па регионално, и сите да влезат во ЕУ за да се стесне просторот за ординирање на државните и воените служби, на парадржавните, паравоените служби и на мафиите, затоа што сите тие се во големо бра тство и единство, смета пензионираниот генерал Благоје Граховац, геополитички аналитичар од Црна Гора.

- Западен Балкан е многу загрозен од разни државни и воени служби, разни мафии, од албанскиот екстремизам и од клерството. Тоа се гледа низ организираниот криминал и корупцијата, кои во Западен Балкан сите народи и држави ги држат во „прегреана состојба“ - оценува Граховац.

Според него политичките елити громогласно ја раскажуваат приказната за европски и евроатлантски интеграции.

- Токму ним не им одговара интеграција во ЕУ и во НАТО бидејќи ако влезат, таквите политички елити мора да преминат во други државни институции - во затвори – смета Граховац и вели дека лобистичката мрежа на балканските политичари е „најопасната корупциска мрежа во светот.“

- Брисел и Вашингтон мислат дека добро си ја сработиле работата, а тајкуните и олигарсите од Истокот се задоволни бидејќи бизнисот на Западен Балкан им цвета. Политичките елити и мафијашите ја држат состојбата вжештена преку развивање екстремен национализам кај сите народи.

Заклучокот би бил дека тука дошло до спрега на геополитички игри и организиран криминал на највисоко можно ниво - нагласува аналитичарот.

Граховац нагласува дека е загрижен од т.н. трансферзала на радикален ислам, за која некои аналитичари предупредуваат дека се формира низ балканските земји, но уште повеќе од „православниот фундаментализам“.

- Има и исламистичка, но би рекол дека православно-словенскиот е најголем фундаментализам на Балканот бидејќи токму тој фундаментализам, особено изразен низ православните цркви, не дозволува помирување на христијанските народи. Тоа најсилно овозможува меѓупростор за исламска трансферзала – смета Граховац.

Игор K. Илиевски

DNEVNIK
07-03-2013, 01:39 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#88

Quote:Dačić: Deset godina se laže da je Kosovo srpsko


Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je da se deset godina lagalo da je Kosovo srpsko i da je to čak ozvaničeno i Ustavom.
Ivica Dačić: Predsednik Srbije ne može na Kosovo. Ni predsednik Vlade. Ni ministri. Ni policija. Ni vojska

"Lagalo se da je Kosovo naše, pa je to čak i ozvaničeno i Ustavom. Danas, taj isti Ustav ni najmanje ne pomaže. Predsednik Srbije ne može na Kosovo. Ni predsednik Vlade. Ni ministri. Ni policija. Ni vojska", rekao je Dačić za današnji broj nedeljnika NIN.

Agencija Rojters ocenila je da je Dačićeva izjava najnoviji znak da je Beograd napravio istorijski zaokret u žurbi da osigura pregovore o prijemu Srbije u Evropsku uniju.

U autorskom tekstu povodom deset godina od ubistva Zorana Đinđića, Dačić je naveo da je Kosovo gotovo deset godina bilo tabu tema i da o tome, zvanično, niko nije smeo da kaže istinu.

Po rečima Dačića, Srbima je dozvoljeno da samo - napuste Kosovo. "Toliko je ono naše i toliko, na njemu, važi naš Ustav i naši zakoni", ocenio je Dačić.

Premijer je ukazao da Srbiju čeka nedovršen posao definisanja sopstvenog prostora, uspostavljanja stvarnih državnih granica, kao i pokušaj da od Kosova, pre svega za Srbe koji tamo žive, spase što se spasti može, i obezbedi im normalan, bezbedan život i jasnu budućnost.

"Na taj način, i samo na taj način, i Srbija će imati budućnost", ocenio je Dačića.

Rojters je naveo da Srbija ne priznaje Kosovo, ali je pod pritiskom da poboljša odnose sa svojom bivšom pokarajinom da bi EU "dala zeleno svetlo" za pristupne pregovore i da bi preko potrebnim stranim investitorima poslala važnu poruku o svojoj stabilnosti.

Severni, srpski deo teritorije Kosova je sada u centru pregovora koji se vode uz posredovanje EU izmedju Dačića i njegovog kosovskog kolege, bivšeg gerilskog komandanta Hašima Tačija, koji se nastavljaju 20. marta u Briselu, podsetio je Rojters.

BLIC
07-03-2013, 02:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#89

Quote:Rekao sam Tačiju da na sever može da dođe samo oružjem


Premijer je rekao da to nije tema o kojoj se razgovara samo u Briselu, već da se svakodnevno time bavi, a da će u Briselu da se razgovara i o evropskim integracijama, daljoj evropskoj budućnosti Srbije.

“Ne moramo da idemo u Brisel, to nije sada najvažnije, ali svako mora da zna da je to stav od koga odstupiti ne možemo”, zaključio je Dačić.

Premijer je podvukao da se mora prihvatiti činjenično stanje, a to je da Beograd nema vlast na velikom delu terotorije, ali i da Priština ne kontroliše jedan deo teritorije koju smatra svojom.

“Rekao sam Tačiju da na sever može da dođe samo sa oružjem i da, ukoliko ne shvata da će to dovesti do reginalne nestabilnosti, onda je to problem. Mi smo spremni da rešimo problem parlalelizma i smatramo da je predlog predednika Nikolića zaista veoma korektan”, zaključio je Dačić.

BLIC
08-03-2013, 09:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#90


Quote:-"Општинската изборна комисија од Струга не ја прифатила заедничката советничка листа на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за Струга која двете партии ја поднесоа и покрај одлуката на Државната изборна комисија за повлекување на првичната листа за советници на ВМРО-ДПМНЕ."
Некој можеби сака со оваа да испровоцира судир. Судир кој го сакаат и Албанците и Србите ....Дачиќ даде многу интересни изјави:Quote:-"Premijer je ukazao da Srbiju čeka nedovršen posao definisanja sopstvenog prostora, uspostavljanja stvarnih državnih granica ..."

-"“Rekao sam Tačiju da na sever može da dođe samo sa oružjem i da, ukoliko ne shvata da će to dovesti do reginalne nestabilnosti,... "

09-03-2013, 01:07 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#91

Dali "je pocelo" :


Quote:Danas sednica Albanaca u Preševu


Preševo -- Danas će biti održana sednica skupštine svih albanskih odbornika iz skupština opština Preševo, Bujanovac i Medveđa, na jugu Srbije.
Prema još nepotvrđenim informacijama, Albanci sa juga Srbije će iz Preševa uputiti zahtev Vladi u Beogradu, da se po uzoru na sever Kosova, u Srbiji formira zajednica albanskih opština. Oni će na ovaj način ostati dosledni svom ranijem političkom stavu po kome, u političko-institucionalnom smislu, treba da imaju najmanje onoliko koliko imaju Srbi na severu Kosova.

Odluka o tome biće doneta danas u Preševu na najvišem nivou - Skupštini odbornika Albanaca Preševske doline, kako glasi puno ime ovog najvišeg političkog tela Albanca.

Sednica ovog tela, koje čine 74 odbornika Albanca u skupštinama Bujanovca, Preševa i Medveđe, najavljena je juče iznenada, ali do ovog trenutka niko zvanično nije potvrdio osnovnu temu rasprave.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?..._id=693620
09-03-2013, 12:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#92

Quote:ЦИА: Ќе се зголемат тензиите меѓу македонската и албанската заедница
Внатрешно-политичките и етничките поделби ќе претставуваат најголема опасност за земјите од Западен Балкан во 2013 година, додека за Македонија се вели дека во периодот кој следи нема индикации за нов вооружен конфликт, но затоа ќе има натамошно продлабочување и зголемување на проблемите меѓу македонската и албанската заедница, се вели во најновиот извештај на новиот директор на ЦИА, Џон Бренан, кој заедно со директорот на ФБИ, Роберт Милер ги презентираа разузнавачките анализи на нивното соочување со членовите на американскиот Комитет за разузнавање.
Во извештајот се наведува дека се зголемуваат напорите за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија, но затоа пак се оценува дека има ризик од насилство од екстремистички групи во северниот дел на Србија.

Г.Н.
Веста ја пренесуваме со дозвола на PLUSINFO
14-03-2013, 02:14 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#93

Quote:

Лазечка федерализација

Решение за проблемите секако нема да дојде од странство. Секое замешателство на меѓународната заедница е само палијативна крпеница, која ќе попушти при некој следен притисок. Клучот за трајно решение на македонско-албанските односи во Македонија се наоѓа исклучиво во отворениот и искрен дијалог низ институциите
Дали сѐ уште постои концептот за „граѓанска Македонија“? Често пишувам дека во нашата јавност јасно се кристализираа две решенија за меѓуетничките проблеми (пред сѐ, за македонско-албанските односи) - граѓанското (интегративното) и комунитарното (федералистичкото).

Граѓанското читање ја признава мултикултурната црта на македонското општество и во рамковниот договор гледа како на серија мерки и процеси за интеграција на граѓаните од албанската заедница во главните текови на македонското општество. Според граѓанското читање, етничкото потекло претставува само еден од серијата идентитети што го дефинираат граѓанинот во демократското општество - значаен, но не и единствен идентитет, а преку признавањето на различноста треба да се овозможат еднакви шанси за развој, прогрес и за успех на граѓанинот во мултикултурното општество преку сите средства за лична промоција што му стојат на располагање. Граѓанското читање вели дека приспособувањето на македонската држава кон мултикултурниот карактер на македонското општество е процес што овозможува непосреден и директен контакт на секој граѓанин со институциите на државата и, наедно, му овозможува на граѓанинот учество во сите форми во цивилното општество, како и учество во македонската политика и бизнис. Ова толкување на рамковниот договор го гледа граѓанинот на Македонија со целиот спектар на неговите идентитети, вредности и убедувања и му овозможува слобода на каков било избор, особено слобода на изборот на животниот стил и слобода на припадноста, како и слобода за промена на изборот, промена на животниот стил и промена на припадноста.

Комунитарното толкување на рамковниот договор поаѓа од гледиштето дека Македонија со имплементацијата на овој договор е де факто претворена во нетериторијална федерација од два ентитета, како и дека граѓанинот комуницира со институциите преку избраните претставници од својата етничка заедница. Според комунитарното читање на рамковниот договор, секоја заедница во Македонија си е одговорна за уредување на животот на индивидуите што ѝ припаѓаат, а институциите на државата се, всушност, медиум низ кој етничките лидери ги реализираат интересите на заедниците. Комунитарната оптика ги гледа сите делови од организираниот живот на општеството низ призмата на етникумот и не ѝ дозволува на индивидуата да ги реализира своите права и слободи директно и непосредно, туку, напротив, сѐ мора да помине низ филтерот на „сопствената“ етничка заедница. Проблемите произлегуваат од фактот што со ваквиот развој на настаните не се охрабруваат интеракцијата и дијалогот, а наместо тоа тврдо се втемелуваат изолацијата и поделбата. Меѓутоа, главната критика на федералистичкото гледиште од граѓанската страна е тоа, што наместо дијалогот и одлучувањето да се одвиваат низ институциите на системот, во суштина етничките лидерите ја наметнуваат својата лична агенда, а институциите се само формалност. Ова дава огромен поттик за коруптивно, непотистичко, кронистичко и криминогено однесување на елитите, од една страна, а од друга страна ги остава проблемите отворени што, пак, отвора пат за радикалите и за вонинституционално соочување со предизвиците.

За жал, мора да констатирам дека застапниците на граѓанското гледиште во Македонија отсекогаш биле само едно скромно малцинство (на двете страни на доминантната етничка македонско-албанска поделба во Македонија). Уште поголема трагедија е што најтврдите федералисти во Македонија ја кријат федералистичката практика зад граѓанската реторика, а продолжува и политичката практика на федералистичко поимање на институциите.

Последните настани околу Струга и Кичево се веројатно последните шајки во ковчегот на „граѓанска Македонија“. Се покажа дека сите заколнувања дека „нема територијални решенија за етничките проблеми“, сеансите за повикување на „духот на Охридскиот рамковен договор“, како и вербата дека европската интеграција е некакво магично стапче што ќе ги реши проблемите, се само една голема политичка илузија. Уште поголема, пак, беше и илузијата дека на локално ниво преку децентрализацијата ќе се надминат етничките проблеми. Сведоци сме како децентрализацијата кај нас се разбира како борба за територија и заокружување на федералната рамка со освојување на колку што е можно повеќе општини.

Завчера премиерот Никола Груевски во Струга звучеше исто онака како што звучи Борис Тадиќ во Бања Лука, со таа разлика што овој град се наоѓа надвор од Србија, додека, пак, тоа што го зборуваат Меџити и Дехари (како и Сали Бериша пред нив) е далечно ехо на „Карлобаг - Карловац - Огулин - Вировитица“ на Воислав Шешељ, со таа разлика што Шешељ е сега во Хаг, а неговата партија одамна заборави на реториката од своето „славно минато“.


Така што, суштинскиот проблем за создавање граѓанска заедница и за промовирање на „граѓанска Македонија“ е тоа што во Македонија (во 2013 година) сѐ уште недостигаат граѓаните. Нетериторијалната поделба во две етнички заедници очигледно дека на долг рок треба да се територијализира, а актуелното уставно устројство на Македонија за многумина е само една преодна фаза пред конечното решение на балканските проблеми. Кон тоа мораме да го констатираме и фактот дека не постои ниту една политичка партија што го премостува етничкиот судир, а не постојат ниту национални институции што треба да обединуваат. Сонот на Арбен Џафери за создавање на институциите на „албанската нација“ во Македонија полека се заокружува, додека, пак, државните институции не прават вистински и искрен обид да се надмине етничкиот јаз. Кон тоа мора да се надоврзе и етничкото силеџиство, кое функционира како на локално, така и на национално ниво.

Решение за проблемите секако нема да дојде од странство. Секое замешателство на меѓународната заедница е само палијативна крпеница, која ќе попушти при некој следниот притисок. Клучот за трајно решение на македонско-албанските односи во Македонија се наоѓа исклучиво во отворениот и искрен дијалог низ институциите. Во спротивно, ќе може само немо да ја следиме лазечката федерализација на Македонија.


Автор: Ивица Боцевски

15-03-2013, 01:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#94

Quote:Македонија не смее да стане Косово


Ако српските општини на Северно Косово се поврзат во заедница што ќе има и судски и управни и други суштински надлежности, а сето тоа на крајот го поддржи ЕУ, тогаш не постојат големи пречки и Албанците во Република Македонија да го направат истото тоа. Дури, како што велат нашите извори, Приштина на крајот од преговорите со Белград може и да се согласи на такво решение, зашто ѝ оди во прилог


Како што минуваат времето и предизборната кампања станува сѐ појасно оти денот кога во Македонија дојдоа Филе, Санино и Ховит за да го убедат Црвенковски СДСМ да учествува на изборите не бил само манифестација на гола-политичка прагма на чиновништвото од Брисел, туку и важен елемент на една антиципирана регионална безбедносно-политичка криза.

Последните разговори меѓу Белград и Приштина во Брисел за решавање на косовскиот јазол и одгласите на политичките претставници на нашите Албанци завиткани во обландата на кампањата за локалните избори се аларм што ѕвони посилно во Македонија од каква било домашна политичка криза. Со други зборови, болката на Б.Ц. и елитата од Бихаќска - дефицитот на демократија во државата и нивната т.н. борба за слобода, се тотално прозаични и патетични во споредба со безбедносно-политичката закана за Македонија.

За што станува збор?

Долго време во Македонија се говореше дека рамковниот договор постигнат во 2001 година Скопје може да го извезува во Приштина, односно тој може да стане урнек за решавање на меѓуетничките конфликтни состојби во новата држава. Но, како што сега стојат работите, најавената формула за решение на српско-косовскиот спор, ако стане урнек за меѓуетничките проблеми во регионот, може да го урниса рамковниот устав во Македонија и да доведе до федерализација и меѓуетничка поделба на државата.
Деновиве во високата дипломатија на релацијата Косово - Србија се случуваат драматични настани, кои може да имаат далекосежни последици врз Македонија. Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, изјави дека Белград е блиску до постигнување договор со Приштина, иако потоа веста ја демантира премиерот Ивица Дачиќ. Каменот на сопнување за конечен договор е барањето на Србија - автономна управа, односно извршна власт на општините населени со Срби во Северно Косово, наспроти суверенитетот на Приштина.

Иако е познато дека Србија нема намера да ја признае независноста на Косово, Белград сака да постигне договор со Приштина за овластувањата на српските општини, за да добие датум за преговори за полноправно членство во Европската Унија. Покрај српските медиуми, и кругови во Брисел информираат оти евентуалниот договор на Србите и косовските Албанци, кој би го аминувала и ЕУ, е всушност создавање т.н. заедница на српските општини на Северно Косово.

Преговорите се кршат околу извршната власт или ингеренциите што ќе ги имаат српските општини. Претседателот Николиќ вели дека барањето на Белград не е општините да можат да носат закони, зашто тоа се овластувања на држава, но тој сепак истакнува оти тие мора да имаат автономија, да изгласуваат одредени правила, да избираат свои судии и своја полиција. Поврзувањето на српските општини и задржувањето на одредено ниво на паралелизам на власта во нив од страна на Белград е она што се заговара како конечно решение, иако државата Косово ќе има уставни и формалноправни надлежности врз таа територија.

Што се крие зад тој рецепт? Косово е суверена држава, која Република Македонија ја призна, како и голем број земји од ЕУ и членки на НАТО. Ако во една суверена држава, сосед на Македонија, се дозволи паралелна власт на друга држава, односно ако српските општини на Северно Косово се поврзат во заедница што ќе има и судски и управни и други суштински надлежности, а сето тоа на крајот го поддржи ЕУ, тогаш не постојат големи пречки и Албанците во Република Македонија да го направат истото тоа. Дури, како што велат нашите извори, Приштина на крајот од преговорите со Белград може и да се согласи на такво решение, зашто тоа ѝ оди во прилог! Не директно поради статусот на Косово, туку за поврзување на Албанците во регионот.

Како? Е па, вака: не за џабе и кандидатот за градоначалник на Кичево, Фатмир Дехари, но и градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, во скандалозните изјави што се вртеа деновиве по медиумите говореа за поврзување на албанските општини во Македонија. Целта на таа идеја не мора да биде - голема Албанија, прекуноќ. Но нивната приказна сигурно има многу допирни точки со идејата на косовските Срби и на Белград. Ако во Косово навистина профункционира заедница на српските општини, што ќе ги спречи Албанците иста таква заедница да направат и во Македонија, особено ако ги добијат Струга и Кичево како дел од својата етничка локална власт? И што ќе го принуди Брисел да се спротивстави на таква заедница ако веќе одобрил слично решение на Косово?

Некој ќе рече, Косово не може да се споредува со Македонија. Е па, може. И Косово и Македонија се суверени држави, башка соседи. На Балканот по правило важи домино-ефектот. Така беше и со војните од 1990-тите години, кога Македонија предвремено беше прогласена за оаза на мирот, а на крајот, со задоцнување, сепак ни се случи војна. Косово е етнички и роднински-крвно поврзано со Албанците во Македонија и многу е веројатно сѐ што се случува таму да има последици и тука. Од друга страна, за да има кредибилитет политиката на ЕУ кон Балканот, Брисел мора да биде консеквентен во својата политика кон регионот.

Оттаму, одлуката за учество на Црвенковски на изборите, како и здружувањето на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во битката за градоначалниците и за советничките листи на Струга и на Кичево, нема само прозаична цел - решение на политичката криза и заштита на Македонците во овие општини од мајоризација. Изборот на граѓаните таму треба да го има предвид регионалниот стратегиски политички концепт за прекројување на границите и за етничка доминација, кој од историски причини во моментов можеби им одговара и на Белград и на Приштина, наспроти граѓанскиот концепт што егзистира во Македонија.

На крајот на краиштата, српските општини на Косово се етнички чисти, населени со Срби. Струга и Кичево, пак, се мултиетнички општини. Таму не доминираат, барем не значајно, ниту Албанците, ниту Македонците, а има и многу други етнички малцинства, Роми, Египќани, Македонци Муслимани (Торбеши), Турци итн. Затоа е опасно да се прифати рецептот на Приштина и Белград за решавање на косовската криза. Ако Брисел не е свесен за тоа, мора постојано да го потсетуваме.

Автор: Зоран Димитровски

NOVA MAKEDONIJA
16-03-2013, 03:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#95

(13-03-2013, 01:06 PM)ЈорданПетровски Wrote: Израел и Турција водат битка за превласт на Балканот. Нашиве "мудри" политичари за да го покријат фаќањето на Турската страна се додворуваат на Израел со холокаустот, мислејки дека Израелците се малоумни па ке проголтаат таква дволичност.
Државниот врв не ја разбра пораката од зближувањето на Грција и Израел. Tие, македонската власт играат суеште на "преварa сa три шибицe".


16-03-2013, 09:52 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#96

I ????
17-03-2013, 02:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#97

(17-03-2013, 02:12 AM)Larsson Wrote: I ????Очекувам коментар од Коњаникот со кој ке ги разбистри изјавите на Белграѓанецот и на Бачев
17-03-2013, 02:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#98

Додека Коњаникот чека инструкции од централата, еве уште едно мислење не еминентен стучњак за опасноста од барањето специјалн статус за Северот на Косово. Бањац не ја споменува Македонија но треба да сме премногу наивни па да веруваме дека Македонија ке ја одмине тој бран на барања на специјални статуси.

Quote:Banac: Preševo i Sandžak mogu tražiti isti status kao sjever Kosova


Sjever Kosova treba rešavati brzo, obzirom da je situacija na Balkanu vrlo napeta u ovom trenutku, i sve što se odlaže radi nekih boljih rješenja može prouzrokovati sukobe, kaže u intervjuu za RSE istoričar Ivo Banac, profesor emeritus na Yale Univerzitetu i na Zagrebačkom univerzitetu.

On ističe da bi plan o evropskom regionu severa Kosova, umesto zajednice srpskih opština, zasnovan na ideji Evropske povelje o lokalnoj samoupravi, mogao predstavljati rešenje za sever, kao što je to slučaj u Istri. Banac, međutim, dodaje da bi taj isti status mogli tražiti Preševska dolina i Sandžak.

RSE: Kosovo i Srbija su sa tehničkog dijaloga prošle godine prešli i na politički, koji vode premijeri dve zemlje, sve to uz posredstvo EU. Kako gledate na ovaj politički dijalog koji se vodi u Briselu?

Banac: To je bilo neminovno, premda moram reći da nisam u početku bio siguran hoće li Beograd prihvatiti ovakvu incijativu. Međutim, izgleda da su pošli tim putem, premda nisam siguran da će konac biti onako optimističan kao što možda žele u Briselu. Ali, to je počelo. Zapravo, u konačnici jedino političko rešenje može dovesti do normalizacije odnosa između Beograda i Prištine.

RSE: Ono što je usporilo tok ovog dijaloga su nadležnosti asocijacije opština sa srpskom većinom. Dok kosovska strana ponavlja da neće dozvoliti kreiranje Republike Srpske na teritoriji Kosova i da neće da pristanu da izvršne i zakonodavne nadležnosti, Beograd ipak insistira na ovlašćenjima te zajednice. Kako vi vidite rešenje tome?

Banac: Prije svega ja mislim da je taj termin, zajednica srpskih općina, koji nažalost koristi i kosovska strana, upotrebio ga je čak i premijer Thaci, nije ispravna. Ne može postojati nekakva zajednica srpskih općina, jer nema nikakvih srpskih općiina na sjeveru Kosova. Eventualno može postojati ono što, koliko mi je poznato, jest u tekstu sporazuma što je baronesa Ashton ponudila, a to je europski region Sjever Kosova. To može biti, to je neutralno ime. Ako je to sadržaj, onda to ne bi bilo ništa bitno različito od nekih pokrajnskih situacija, koje postoje, recimo, u Hrvatskoj. Tako se Istra opredijelila u kontekstu Evropske povelje o lokalnoj samoupravi. Mislim da bi to bilo savršeno prihvatljivo za Kosovo. Hoće li biti prihvatljivo za Srbiju? Bojim se da neće, barem po onome što sam čuo iz raznih izjava koje su srbijanski predstavnici dali zadnjih dana. Primjerice, predsednik Nikolić je rekao da se to svodi na okvir unutar prištinske administracije, što je tačno, ali ja mislim da ne treba ništa bolje očekivati. I to je zapravo jedini način da se riješi ovo pitanje, ukoliko se doista ne želi postići nešto poput Republike Srpske, što mislim da ne može biti cilj ni Brisela, a svakako ne Kosova.

RSE: Koliki bi stepen ovlašćenja taj region mogao da ima?

Banac: On bi mogao da ima niz ovlaštenja, uključujući neke za koje mislim da već stoje u prijedlogu sporazuma, gdje može biti stanovitih, čak i međunarodnih kontakata oko vrlo određenih pitanja prekogranične suradnje. Ali to ni na kakav način ne znači da će tu postojati jedan posebni korpus separatum, koji će biti zapravo produžena ruka Srbije, kao što je bio slučaj do danas, i jest slučaj i danas.

RSE: Da li verujete da bi jedan takav region mogao da radi pod kosovskim zakonodavstvom?

Banac: Ja mislim da je to jedini put, i kada bi se to postiglo, onda bismo ovdje imali sva rješenja koja su predviđena ovom Poveljom evropskog regionalizma. Primjerice, kada idete u Istru, vi ćete videti da je na javnim zgradama sve dvojezično – hrvatski i italijanski, da se vije talijanska zastava, da je dvojezičnost čak i šira od službene upotrebe, ali naravno, nema nikakvog državnog povezivanja sa Italijom. To bi bilo potpuno nezamislivo, i to se ne može očekivati.

RSE: Koliko verujete u sprovođenje sporazuma u praksi? Da li je potreban vremenski okvir ili garant?

Banac: To ovisi o tome kako se dve strane dogovore, i dakako od toga što bi Brisel želio poduzeti. Koliko sam razumio i oko toga postoje stanoviti nesporazumi između potpisivanja vrlo tvrdog sporazuma, do neke vrste interegnuma, a gdje bi zapravo Brisel arbritrirao između dve strane.

RSE: U svakom slučaju, izgleda da obe strane moraju da učine određene kompromise. Koji je maksimum na šta bi Srbija pristala?

Banac: Teško je reći. Od onog što sam čuo, posebno iz izjava nekih srbijanskih političara, najrecentnije je ono što je Dragan Marković Palma rekao, bojim se da Srbija neće pristati na ovakvo jedno rješenje, odnosno na nacrt sporazuma koje je baronesa Ashton ponudila. Tako da se nalazimo u jednoj situaciji gdje smo već i prije bili. Vi ćete se prisjetiti Rambujea, i znate točno na šta alaudiram. Ali, možda ipak prevagne činjenica da za Srbiju postoje stanoviti plusevi u ovom aranžmanu. Srbija bi, primjerice, dobila datum za početak pregovora za ulazak u EU, što Kosovo ne bi dobilo. To jeste jedan disbalans koji je protiv interesa Kosova. Kada bismo, što se tiče integracije u EU, pristali na jednak tretman prema Kosovu, onda bi situacija bila prihvatljivija i prema jednoj i prema drugoj strani.

RSE: I Kosovo i Srbija su pred važnom odlukom EU o njihovom procesu integracija. koliko EU daje mogućnosti Srbiji i Kosovu da se više približe uniji?

Banac: I to je upitno. Naravno, u ovom trenutku kriza u Evropi, svako širenje čini problematičnim i verovatno dugoročnim. Tako da, bojim se da ukoliko ne dođe do odluke u Beogradu da se prihvati ovakav kompromis, zbog početka pregovora o integraciji, što je opet na dugom štapu, da će se ovi pregovori jednostavno produžiti i da će mali pomaci prema nekakvom kompromisi biti u kontinuitetu.

RSE: Kako ocenjujete ulogu, odnosno angažovanje međunarodne zajednice, u ovom dijalogu?

Banac: Ja mislim da oni pokušavaju. Koliko je ovo inicijativa EU, koliko je SAD zapravo motor iza ovog prijedloga sporazuma, to je teško proceniti. Mislim da je više ovo potonje slučaj. Ali bilo kako bilo, ja mislim da je to još uvijek nedovoljno jer ovo pitanje treba rešavati brzo, upravo zbog toga što je opšta situacija na Balkanskom poluostrvu vrlo, vrlo nategnuta u ovom trenutku, i sve ono što odgađa neka bolja rešenja, može postati uzrokom sukoba. Ti sukobi se više ne bi zadržali na jednoj od zemalja ove regije, nego bi postali, bojim se, jedna mnogo šira pojava.

RSE: Premijer Dačić s vremena na vreme pominje opciju podele. Kakve su posledice tako nečeg?

Banac: Ja mislim da bi to imalo fatalne posljedice po region, a to sam vam i u više navrata spomenuo. Jer naravno, dok razgovaramo o kosovskom pitanju, ne smemo zaboraviti da je i u BiH jedna posvemašnja kriza. Da se upravo sada mnogo razgovara o reformi Federacije, o novoj kombinaciji za budućnost BiH, i to nikako ne može biti odijeljeno od ovog što bi, recimo, podjela Kosova značila. Uostalom, čak i ovaj prijedlog evropskog regiona sjevera Kosova ima stanovite implikacije, ne za Bosnu, ali za Srbiju. Mislim da, kada bi se ovo postiglo, mislim da bi sledeća tačka dnevnog reda bila traženje istog statusa od strane Preševa, eventualno stanovitih opština Sandžaka, ili cijelog Sandžaka. Tako da, uvijek kad date jednome, morate dati i drugome, i to je jedan zakon koji je postao nezaobilazan. Naravno, kad se uzme u obzir da EU, pa i SAD zapravo ne vjeruju u forsiranje jakih država u ovom dijelu svijeta. Možda bi takvo jedno rešenje bilo održivije barem u ovakvim situacijama.
Amra Zejneli

RADIOSLOBODNAEVROPA
18-03-2013, 02:15 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#99

Барањето статус за северно Косово не е никаква новост. Со години Србите ја протињаат идејата за поделба на Косово и и` се закануваат на “меѓународната“ заедница со распад на Босна и Херцеговина преку отцепување на Република Српска ако не им се даде автономија на Србите на Косово.
Албанците од друга страна би сакале трампа на територии, Медвеѓа и Прешево за северно Косово. Нешто што тешко би поминало, ионака светските фактори се против понатамошни промени на границите на Балканот. Се разбира доколку империјална Германија не се предомисли.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
18-03-2013, 05:30 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(16-03-2013, 09:52 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-03-2013, 01:06 PM)ЈорданПетровски Wrote: Израел и Турција водат битка за превласт на Балканот. Нашиве "мудри" политичари за да го покријат фаќањето на Турската страна се додворуваат на Израел со холокаустот, мислејки дека Израелците се малоумни па ке проголтаат таква дволичност.
Државниот врв не ја разбра пораката од зближувањето на Грција и Израел. Tие, македонската власт играат суеште на "преварa сa три шибицe".
Во Грција блеснала онолкава Златна Зора со кукасти крстови за да Грција и Израел се... зближат?! Glava_vo_zid
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
18-03-2013, 05:54 PM
Reply