Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Скопие вдигна паметник на писателя Симеон Радев
Author Message
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#21

[quote='ЈорданПетровски' pid='50655' dateline='1334230906']

[Image: simeon-radev-e1334063531867.jpg][quote]
Ѓорги Чекутков

Симеон Радев бил редактор на весникот македонско движење тој имал доста блиска корелација со ВМРО со и Ѓорче Петреов и со Тодор Александров и со Пртогеров неговото влијание било толку големо во бугарското општество што лично асистирал кај бугарскиот цар да биде спасен од сигурна смрт Павел Шатев. многу се извртоперени некои изјави за него читам сега стана тема на разговор на блоговите,зошто Радев бил висок бугарски дипломат?,па и најголемиот број наши дејци имаа соработка,а некои од посебно оние од левата провиниенција на Организацијата обавуваа значајни функции во една или друга бугарска влада.Симеон Радев се залагал за автономија на Македонија на Букурешкиот мировен договор,Симеон Радев заслужува свој споменик,а исто така и Андреј Љапчев заслужува свој паметник,тој биул сограѓанин на Радев,во ремето кога премиер беше Љапчев ВМРО ги имаше најоголемите привилегии и Пиринкса беше баш држава во држава.
[/quote]

България заслужава да й се вдигне паметник в центъра на Скопие. И на всички българи, които се бориха и умряха за Македония. Другото - гръцките гейове, дето им правите паметници и хунзите дето ги посрещате като първи дружки е бош-лаф работа. И на статуите в Музея на Македония в Скопие да напишете отдолу - се самоопределувал како Бугарин.
12-04-2012, 01:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22


(12-04-2012, 01:02 PM)jingiby Wrote:
(12-04-2012, 12:41 PM)ЈорданПетровски Wrote: [Image: simeon-radev-e1334063531867.jpg]
Ѓорги Чекутков

Симеон Радев бил редактор на весникот македонско движење тој имал доста блиска корелација со ВМРО со и Ѓорче Петреов и со Тодор Александров и со Пртогеров неговото влијание било толку големо во бугарското општество што лично асистирал кај бугарскиот цар да биде спасен од сигурна смрт Павел Шатев. многу се извртоперени некои изјави за него читам сега стана тема на разговор на блоговите,зошто Радев бил висок бугарски дипломат?,па и најголемиот број наши дејци имаа соработка,а некои од посебно оние од левата провиниенција на Организацијата обавуваа значајни функции во една или друга бугарска влада.Симеон Радев се залагал за автономија на Македонија на Букурешкиот мировен договор,Симеон Радев заслужува свој споменик,а исто така и Андреј Љапчев заслужува свој паметник,тој биул сограѓанин на Радев,во ремето кога премиер беше Љапчев ВМРО ги имаше најоголемите привилегии и Пиринкса беше баш држава во држава.България заслужава да й се вдигне паметник в центъра на Скопие. И на всички българи, които се бориха и умряха за Македония. Другото - гръцките гейове, дето им правите паметници и хунзите дето ги посрещате като първи дружки е бош-лаф работа. И на статуите в Музея на Македония в Скопие да напишете отдолу - се самоопределувал како Бугарин.Едно друго прашање се наметнува од напишаното од Чекутков а тоа е дали ке имаше негативни реакции ако бистата на Ѓорче Петров ја стават во МВР или подочно пред згарадата на СДБ.
12-04-2012, 01:19 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#23

(12-04-2012, 01:19 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(12-04-2012, 01:02 PM)jingiby Wrote:
(12-04-2012, 12:41 PM)ЈорданПетровски Wrote: [Image: simeon-radev-e1334063531867.jpg]
Ѓорги Чекутков

Симеон Радев бил редактор на весникот македонско движење тој имал доста блиска корелација со ВМРО со и Ѓорче Петреов и со Тодор Александров и со Пртогеров неговото влијание било толку големо во бугарското општество што лично асистирал кај бугарскиот цар да биде спасен од сигурна смрт Павел Шатев. многу се извртоперени некои изјави за него читам сега стана тема на разговор на блоговите,зошто Радев бил висок бугарски дипломат?,па и најголемиот број наши дејци имаа соработка,а некои од посебно оние од левата провиниенција на Организацијата обавуваа значајни функции во една или друга бугарска влада.Симеон Радев се залагал за автономија на Македонија на Букурешкиот мировен договор,Симеон Радев заслужува свој споменик,а исто така и Андреј Љапчев заслужува свој паметник,тој биул сограѓанин на Радев,во ремето кога премиер беше Љапчев ВМРО ги имаше најоголемите привилегии и Пиринкса беше баш држава во држава.България заслужава да й се вдигне паметник в центъра на Скопие. И на всички българи, които се бориха и умряха за Македония. Другото - гръцките гейове, дето им правите паметници и хунзите дето ги посрещате като първи дружки е бош-лаф работа. И на статуите в Музея на Македония в Скопие да напишете отдолу - се самоопределувал како Бугарин.Едно друго прашање се наметнува од напишаното од Чекутков а тоа е дали ке имаше негативни реакции ако бистата на Ѓорче Петров ја стават во МВР или подочно пред згарадата на СДБ.

Не, оти селекцијата за “ добри“ и “ лоши“ од историското ВМРО, службите ги имаат направено уште во по 2-та Световна војна година, а критеријумите за тоа не се променети.

12-04-2012, 02:31 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#24

Мене некакси ми прави впечатление начинът, по-който тази новина циркулира в медийното пространство в Македония.

Както четох и коментари под статиите ...

Излиза,че Симеон Радев е предавник, т.к. бил подписал този договор , едва ли не - един от инициаторите на този договор.Никой дума не каза, мисля че с един-двама изключение, останалата маса го обвинява него и само него за това "мнимо" поделяне на Македония.

Гледай за какво зомбиране става въпрос ...

Нито дума не прочетох за останалите участници в тези събития,
а както всички знаем, ние сме загубилата страна, а брачата сръби, мамалигари, гръци и черногорци са от победилата страна и те определят условията.

Даже Латас от вестник Вечер дума не каза по този повод ... Сител и те нищо не написаха ... дали се крият докато отшуми бурята и пак да почнат с вечния враг ...

Детинската манипулация налагана от огромното количество коментатори, която при нормален човек не би минала, при македонците си попива като топъл хлеб ...

Мислим си за една вероятност, дали между тези статуи има некоя, от която се иска да се отмести вниманието ... Razmisluva

Или за още една, уж некаква нова статуя била безплатна ... Icon_question


12-04-2012, 06:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25


Ученикот, Симеон Радев го судиме а учителот му, Ѓорче Петров го величаме:

Quote:Симеон Радев, ученик на Петров в Битолската българска прогимназия, пише:

Четата на Гьорче Петров през 1903 година.
„ Гьорче Петров ни беше преподавател по география, по български и по френски език. Той бе несъмнено между всички свои колеги най-силната личност... Не беше добър преподавател. Френски сам не знаеше много и в българския език не бе можал да се отърве от прилепското си наречие. Блед, дори жълтеникав, със студено лице и с очи, които като че ли проникваха в душите ни, и с някаква загадъчност, която вееше от него, ние не го обичахме. Но уроците му по география ни привличаха. От тях ние добихме една идея за пределите на българското отечество. Той изтъкваше пред нас, и в тия моменти като че ли се разгорещяваше, неделимостта на Македония от българската цялост. В 1916 година го видях в Битоля. Той се радваше, както всички нас, които вярвахме тогава, че България е обединена. Гьорче Петров беше председател на Постоянната комисия в Битолския окръг, пост, несъмнено важен, но който не отговаряше нито на неговата амбиция – и ще добавя, – нито на неговите способности
12-04-2012, 07:54 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#26

Йордане,

При вас историята се учи така ... А ... Г ...Д ... Ж ... И ... Н ... О ...

При нас ... А ... Б ... В ... Г ... Д ... Е ... Ж ... З ... И ...


Нищо не се пропуска ...
13-04-2012, 02:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

(13-04-2012, 02:10 AM)Илиян_Луков Wrote: Йордане,

При вас историята се учи така ... А ... Г ...Д ... Ж ... И ... Н ... О ...

При нас ... А ... Б ... В ... Г ... Д ... Е ... Ж ... З ... И ...


Нищо не се пропуска ...Не би се сложил. Кај вас историјата уште не е ослободена од стегите на комунизмот и великобугарката идеа. Тука со Србите сте исти. Македонската историја се уште не е ни почната да се пишува. Оваа што го имаме денска односно од 1945 до денеска е само улижување на Србите. Еве што напишал самиот Блаже Ристевски:


Quote: "Се трудев сето тоа да го предавам приемливо и за чувствителните великосрпски патриоти , какви сеуште постојат, но ми се чини фактите ги изнесував со такт, внимателно, иаку сум свесен дека многупати некои работи дури прикривава за да не предизвикаат рекција кај нашиот денешен човек што би била непожелна пред се „ за нас„.
13-04-2012, 03:27 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#28

Частично съм съгласен с тезата,че некои неща трябва да изчистят от нашата история - особено руските небивалици и фалшификати за 10 000 българи и славянското море .... ама това всеки българин с развито чувство на любознателност би разбрал лесно недостоверността на подобни твърдения. Ние ( поне за мене съм сигурен ) сме учени сами да си търсим и намираме отговорите на въпросите, които ни интересуват.

Колкото до великобългаризма ... за съжаление точно добронамереността на свободните българи позволили на своите братя от вардарско, егейско и пиринско да имат непропорционално много власт в царството и да вкарат държавата във война с няколко съседи едновременно, развърза ръцете на еничари - сръбски или гръцки, да дефинират термина "великобългаризъм" върху територии, чиито етнически характер за голяма част от съвременниците е неоспорим, като в същото време тези съседи имаха сумарно 10% от цялата полулация без турците ....

Толкоз засега ....17-04-2012, 03:43 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15
#29

А бе бай Йордане,
Преди години вашите хора оттатък границата в Малешевията питаха „Ке я биде ли Македония”; а ние отговаряхме – „Ке я биде - како да не...”
А ма пусти „Велико-българизъм”...От къде го измислиха....?
17-04-2012, 06:39 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#30

(17-04-2012, 03:43 PM)Илиян_Луков Wrote: Частично съм съгласен с тезата,че некои неща трябва да изчистят от нашата история - особено руските небивалици и фалшификати за 10 000 българи и славянското море .... ама това всеки българин с развито чувство на любознателност би разбрал лесно недостоверността на подобни твърдения. Ние ( поне за мене съм сигурен ) сме учени сами да си търсим и намираме отговорите на въпросите, които ни интересуват...

Е те тука изтрепа рибата....Surrender
(This post was last modified: 17-04-2012, 06:42 PM by jingiby.)
17-04-2012, 06:42 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#31

(17-04-2012, 03:43 PM)Илиян_Луков Wrote: Частично съм съгласен с тезата,че некои неща трябва да изчистят от нашата история - особено руските небивалици и фалшификати за 10 000 българи и славянското море .... ама това всеки българин с развито чувство на любознателност би разбрал лесно недостоверността на подобни твърдения. Ние ( поне за мене съм сигурен ) сме учени сами да си търсим и намираме отговорите на въпросите, които ни интересуват.

Ех, што рече... Тоа Бугарин со чувство на љубознателност сигурно е нешто повеќе од обичен човек со чувство на љубознателност, само бугарското чувство за љубознателност е вистинското чувство за љубознателност. Ти пријател со ова само покажуваш какви тешки предразсуди имаш. Показател е и тоа што откако си дојден постојано се обидуваш да испровоцираш некого, но сеуште не си се запрашал зошто не ти успева - тука ти потфрлило чувството за љубознателност да го провериш тоа и да ти стане малку појасно на какво место си.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 17-04-2012, 07:15 PM by Gnoj.)
17-04-2012, 07:09 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#32

(17-04-2012, 06:42 PM)jingiby Wrote:
(17-04-2012, 03:43 PM)Илиян_Луков Wrote: Частично съм съгласен с тезата,че некои неща трябва да изчистят от нашата история - особено руските небивалици и фалшификати за 10 000 българи и славянското море .... ама това всеки българин с развито чувство на любознателност би разбрал лесно недостоверността на подобни твърдения. Ние ( поне за мене съм сигурен ) сме учени сами да си търсим и намираме отговорите на въпросите, които ни интересуват...

Е те тука изтрепа рибата....Surrender

хахахах ... добро е Icon_razz

17-04-2012, 09:14 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#33

Gnoj Wrote:Ех, што рече... Тоа Бугарин со чувство на љубознателност сигурно е нешто повеќе од обичен човек со чувство на љубознателност, само бугарското чувство за љубознателност е вистинското чувство за љубознателност.

Еееее ... човек да не напише нещо ... Smajlito

Gnoj Wrote:Ти пријател со ова само покажуваш какви тешки предразсуди имаш. Показател е и тоа што откако си дојден постојано се обидуваш да испровоцираш некого, но сеуште не си се запрашал зошто не ти успева - тука ти потфрлило чувството за љубознателност да го провериш тоа и да ти стане малку појасно на какво место си.

Айде, мани ги тия оценки и диагнози за битолските власи ... остави ме мене ... аз нали съм си татарин ... гледам да провоцирам мъже ... ама като те гледам от коментара още не си разбрал кай е ключът от бараката ....Glava_vo_zid

Иначе до местото къде съм .... мене ми е ясно ... ама незнам на тебе и тия около тебе дали им е ясно ... Razmisluva

P.S. Гледай с един пост кви работи праим ... добре,че си имам по-важни работи да вършим ... Iconwaveea917-04-2012, 09:26 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#34

(17-04-2012, 06:39 PM)Valkanizater Wrote: А бе бай Йордане,
Преди години вашите хора оттатък границата в Малешевията питаха „Ке я биде ли Македония”; а ние отговаряхме – „Ке я биде - како да не...”
А ма пусти „Велико-българизъм”...От къде го измислиха....?

Хорицата са си научени - сръбин или влах да им казва как да мислат ... кво очакваш ... яко комплекси и здраво подценяване на умствения потенциал ...

17-04-2012, 09:31 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#35

(17-04-2012, 09:26 PM)Илиян_Луков Wrote:
Gnoj Wrote:Ех, што рече... Тоа Бугарин со чувство на љубознателност сигурно е нешто повеќе од обичен човек со чувство на љубознателност, само бугарското чувство за љубознателност е вистинското чувство за љубознателност.

Еееее ... човек да не напише нещо ... Smajlito

Gnoj Wrote:Ти пријател со ова само покажуваш какви тешки предразсуди имаш. Показател е и тоа што откако си дојден постојано се обидуваш да испровоцираш некого, но сеуште не си се запрашал зошто не ти успева - тука ти потфрлило чувството за љубознателност да го провериш тоа и да ти стане малку појасно на какво место си.

Айде, мани ги тия оценки и диагнози за битолските власи ... остави ме мене ... аз нали съм си татарин ... гледам да провоцирам мъже ... ама като те гледам от коментара още не си разбрал кай е ключът от бараката ....Glava_vo_zid

Иначе до местото къде съм .... мене ми е ясно ... ама незнам на тебе и тия около тебе дали им е ясно ... Razmisluva

P.S. Гледай с един пост кви работи праим ... добре,че си имам по-важни работи да вършим ... Iconwaveea9

Пхех... Биди си и татарин ако штеш бе чувек, ти гу каза, не аз. Имаш поважни работи од чувството на љубузнатеуност? Ми евауа, кво да ти кажа.
Let me hear you make decisions without your television.
18-04-2012, 02:25 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36Quote:Како долета и одлета Радев

[Image: FC07103D3BDFDE4F9C303DAAA2E5F2F6.jpg]Ерол Ризаов

Скандалот со споменикот на Симеон Радев ја покажува суштината на односите меѓу Македонија и Бугарија

Скопските голубари ќе ви кажат дека најлоши гулаби се таканаречените таванџии и ќерамидџии. Обично тоа се дифтари, ама меѓу нив има првокласни примероци кои, за жал, попримиле лоши навики. Летаат кога сакаат, се спуштаат кога сакаат. На ќерамидите на новото барокно Министерство за надворешни работи во Скопје слета едно јато такви гулаби, измешани демкиши, по некој поштар, месрки, некои англиски и француски високолетачи, една чудесна мешавина на која не и' е рамна француската овошна салата „маседоан“. Овие гулаби без газда тешки по неколку стотици килограми не се обични, не се ни глинени, туку, по се' изгледа, се мермерни, или од некој друг материјал погоден за правење споменици. Бидејќи веќе на земјата и на плоштадите наши нема место за споменици, почнавме да ги качуваме на покривите, поблиску до небото. Ете еден таков споменик изделкан од најизмешаните сорти на чист македонско-бугарски демкиш долета во некое невреме, од никого невиден и нечуен.

Скандалот со споменикот на Симеон Радев, познат ресенец и македонски новинар, голем бугарски деец и најголем бугарски дипломат, кој живеел и работел цели 88 години во еден многу драматичен историски период за Бугарија, за Македонија и за Балканот е само еден од многуте типични примери што внесуваат конфузија во македонската и бугарската јавност и се производ на големи предрасуди, стереотипи, незнаење, примитивизам и провинционализам. Ако направите една анкета во Македонија кој е Симеон Радев, ставам две раце во оган дека 99 отсто само ќе кренат раменици. Освен неколкумина историчари, дипломати и нашиот новинар Виктор Цветановски, тешко ќе најдете наш човек кој знае нешто повеќе за Симеон Радев. Па, зошто тогаш споменик за некого за кого луѓето не знаат ни два збора, ни кој бил, ни што бил.

Одговорот на ова прашање длабоко завлегува во суштината на односите меѓу соседните држави Македонија и Бугарија. Искривената слика што ја остави идеологизираната историја во двете држави и меѓусебната повеќедецениска политика на омраза и недоверба создадоа пустош во свеста на двата народа кои не се подготвени ниту да ја прифатат историската вистина ниту денешната реалност. За да се постават вакви споменици, во Македонија, но и некои други во Бугарија, прво треба и политичарите и научниците да одработат голема работа. Тоа е речиси невозможно ако овие два балкански народа, кои имаат многу испреплетена историја, заедничка и спротивставена, конечно, не се европеизираат. Не е можно како гулаби да долетуваат споменици, восочни фигури, нови истории ако тоа конечно не се одработи непристрасно и научно, ако тоа не повлијае на промената на свеста и ако конечно тоа не значи дека е прифатена денешната реалност за Македонија и Македонците, македонскиот национален идентитет како посебен етницитет. Ни бугарски, ни српски, ни грчки. Можно ли е да се слават големи бугарски дејци, па нека се и Македонци, ако тие влегле во колективната свест како јаничари кои не го признаваат македонскиот национален идентитет и јазикот. Или ако се врежани во таа иста свест како злосторници и македоноубијци, на цветот на првата македонска и интелегенција школувана на Запад. И пазете сега каков кошмар создава во главата на денешниот Македонец фактографијата дека ресенецот Симеон Радев е најголем бугарски дипломат и амбасадор во најмоќните држави во светот. Радев бил во составот на бугарската делегација која во 1913 година во Букурешт го потпишала договорот за поделба на територијата на географската област Македонија на четири соседни држави, што во свеста на Македонецот е запишана како сечење живо ткиво без анестезија. Притоа, малку може да помогне што Симеон Радев е силно поврзан со македонското движење, или дека го спасил од смртна казна Павел Шатев, или затоа што ја пропагирал македонската револуционерна борба и што бил главен уредник на весникот „Македонско движење“ кој излегувал 1902-1903 година во Париз. На зградата каде што излегувал весникот „Македонско движење“ нашиот амбасадор Јордан Плевнеш пред неколку години постави спомен-плоча. Но, тоа тогаш помина тивко без многу таламбаси.

Додека не се напише објективната историја на испреплетените односи меѓу двата народа, нивното заедништво, но и нивната спротивставеност и посебност и додека тоа не стане темел на добри меѓусоседски односи, гулабите ќе слетуваат и ќе одлетуваат од ќерамидите кога сакаат од што ќе се срамиме сите. Тоа е резултат на рејтинг-политика од денес до утре.
18-04-2012, 03:25 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#37

Gnoj Wrote:Имаш поважни работи од чувството на љубузнатеуност? Ми евауа, кво да ти кажа.

Верно ли ти това го написа ... Icon_question

18-04-2012, 08:42 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#38

(17-04-2012, 09:14 PM)Илиян_Луков Wrote:
(17-04-2012, 06:42 PM)jingiby Wrote:
(17-04-2012, 03:43 PM)Илиян_Луков Wrote: Частично съм съгласен с тезата,че некои неща трябва да изчистят от нашата история - особено руските небивалици и фалшификати за 10 000 българи и славянското море .... ама това всеки българин с развито чувство на любознателност би разбрал лесно недостоверността на подобни твърдения. Ние ( поне за мене съм сигурен ) сме учени сами да си търсим и намираме отговорите на въпросите, които ни интересуват...

Е те тука изтрепа рибата....Surrender

хахахах ... добро е Icon_razz

Да, но доста несериозно!

18-04-2012, 12:05 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#39

(18-04-2012, 12:05 PM)jingiby Wrote:
(17-04-2012, 09:14 PM)Илиян_Луков Wrote:
(17-04-2012, 06:42 PM)jingiby Wrote:
(17-04-2012, 03:43 PM)Илиян_Луков Wrote: Частично съм съгласен с тезата,че некои неща трябва да изчистят от нашата история - особено руските небивалици и фалшификати за 10 000 българи и славянското море .... ама това всеки българин с развито чувство на любознателност би разбрал лесно недостоверността на подобни твърдения. Ние ( поне за мене съм сигурен ) сме учени сами да си търсим и намираме отговорите на въпросите, които ни интересуват...

Е те тука изтрепа рибата....Surrender

хахахах ... добро е Icon_razz

Да, но доста несериозно!

За мнозинството - да ... аз затова сложих скоби, че визирам предимно себе си ...

В интерес на истината - точно така станах програмист ...

Иначе съм завършил приложна математика във Факултета по математика и информатика към Софииския Университет !!!!


18-04-2012, 12:30 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#40

(18-04-2012, 12:30 PM)Илиян_Луков Wrote:
(18-04-2012, 12:05 PM)jingiby Wrote:
(17-04-2012, 09:14 PM)Илиян_Луков Wrote:
(17-04-2012, 06:42 PM)jingiby Wrote:
(17-04-2012, 03:43 PM)Илиян_Луков Wrote: Частично съм съгласен с тезата,че некои неща трябва да изчистят от нашата история - особено руските небивалици и фалшификати за 10 000 българи и славянското море .... ама това всеки българин с развито чувство на любознателност би разбрал лесно недостоверността на подобни твърдения. Ние ( поне за мене съм сигурен ) сме учени сами да си търсим и намираме отговорите на въпросите, които ни интересуват...

Е те тука изтрепа рибата....Surrender

хахахах ... добро е Icon_razz

Да, но доста несериозно!

За мнозинството - да ... аз затова сложих скоби, че визирам предимно себе си ...

В интерес на истината - точно така станах програмист ...

Иначе съм завършил приложна математика във Факултета по математика и информатика към Софииския Университет !!!!

Само да ти кажа, че единственият източник за броя на Аспаруховите българи е византийски. Той ги определя като 10 хиляди човека. Чрез тълкуване се приема, че толкова е бил броят на въоръжените мъже. А иначе има много други доказателствата, че тези хора са били малобройни (до около 50,000 души) и те не са съветски. Но не е тука мястото за тази дискусия.

18-04-2012, 03:05 PM
Reply