Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Комуњари кој се навистина тие ?
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Комуњари кој се навистина тие ?

Веќе 20 години во незвисна Македонија групи на луѓе непријателски настроени кон Македонија и Македоснкиот народ најпрво плукаа по комунистите и целиот минат систем со цел не само нив да ги дискредитираат туку и да ја искажат својата омраза кон Македонскиот народ и воопшто постоењето на Македонија а како наголем грев на комунистите им префрлаа дека повторно ја создале Македонската држава . Но откако се виде дека се петоколонаши квислинзи слуги на странски држави ја сменија тактиката .
Сега зборат за комуњари со што ги поимаат наследниците на комунистите кој ете направија и приватизација . Кога зборат за комуњари зборат во пејоративна смисла не само на наследниците на комунистите но и сите оние што имале некаква полза од тој сиситем и што се блиски или подржувачи на наследниците на бившите комунисти .
Пејоратив- збор со кој се искажува некое грдо, погрдно значење.
Пејоративен - што дава лоша, грда, погрдна смисла, погрден.

И да комуњари навистина постојат нема што да се негира тоа е вистина и реалност .
Тука со оваа тема ќе ги разгледаме кој се комуњарите од минатиот систем
Ова е добро да се разгледа од причина што ваквите луѓе не само што се провлекуваа и убаво си живееја во минатиот систем туку и те како се актуелни и денес .Кој се нависина комуњарите како нус – комунистички продукт преживеале до денес и сеуште можат да се распознаат .Кој се тие што неоправдано имале привелегии во Социјализмот а денес си ги бараат истите .


А тие се овие :

1-Паролаши
Паролашите постоеја и во минатиот сиситем Луѓе научени налесен живот со тоа што ќе научеа 5 – 6 паролки и тие бесконечно ги верглаа .Безпоговорни послушници кој секоја парола со долготрајно вежбање- повторување ја научуваа и верглаа до бесвест . денес истите овие луѓе може да се препознаат во партиите после 1990 год кога и почна повеќепертискиот сиситем .

2- монархисти
Обично монархистите се се луѓе кој се залагаат за едновластие при што цеалата власт би била во рацете на еден човек-царот Па овие се најгрлати најголеми дупеувлакачи на тој еден човек за кој не дозволуват никаква критика го прогласуваат за безгрешен за бог .
Истите луѓе со ваков менталитет кој ги имаше во минатиот сиситем кој го величеа Тито или некој од политичката гарнитура си постојат и денес и јасно се распознаваат со истите карактеристики а тоа е дека величаат и му се упикуваат на лидерот на партија кој го прогласуваат за безгрешен и не дозволуваат никаква критика за него . Или може да одат и понатаму па целата партија да ја величаат да не дозволуваат никаква критика и ги оправдуваат сите нејзини политики па колку и тие да се штетни .

3- жалопојни бегалчиња
Здруженијата на погрчените бегалчиња кој за пензии станови и други материјани погодности се правеа големи борци за Македонија и дека се жртви на грѓанската војна Денес едни од најголемите борци за уривање на Македонија . Ако утре се смени системот и се врати социјализмот веќе задутре првото регистрирано здружение ќе биде .....“здружение на дечиња беалчиња жртви на демократијата “ Нормално дека ќе бараат да им се изгради и “музеј на жртвите на демократијата “оти тие нрмално би се јавиле како најпогодени и најголеми жртви на демократијата

4 – Западно Македонските кланови
Се до 1980 година во Македонската централна државна администрација за раководители можеа да бидат само луѓе од Западна Македонија . Луѓето од Источна Македонија беа сметани за нижа раса и неподобни за раководни места надвор од Источна Македонија . Нели “ за Шиптар и Бугар (како што потценувачки погрдно ги нарекуваа источните Македонци ) само крамп и лопата - физичка работа “ Оваа работа почна да престанува во почетокот на 80-тите години на минатиот век кога излегоа многу учени луѓе најпрво Беровчани а потоа и други далеку посупериорни од ЗападноМакедонските кланови кој мораа да отстапат дел од ракодните позиции . Пред тоа луѓето од Источна Макеоднија не смееја да заземат поважни раководни позиции . Дури и далеку понеспособни од нив да бидат ама битно беше да бидат луѓе од Западна Македонија .

Од 1990-та година СДСМ е параван зад кој се кријат Западно Македонските кланови . Со приватизацијата најголемиот дел од националното богатство го зграбија тие бидејќи Западна Македонија индустриски беше и е многу поразвиена од Источна .Иако најеспонирани се Ѕинго , Стојменов итн но богатството во источна Македонија едвај да е 10-20 проценти од тоа на Западните Македонци .
Денес СДСМ иако тоа вешто го прикрива е во коалиција со ДПМНЕ кое е параван зад кој се прикриваат здруженијата на погрчените бегалчиња .Коалиција “злобних и подмуклих“
Па така кога констатираме реалност дека во Македонија непостои идеолошка пепознатливост меѓу партиите тоа и нее можно да постои бидејќи зад партиите се кријат националните интереси на пооделни национални групации . СДСМ си ги штити интерсите на ЗападноМакедоснкиот народ а ДПНЕ интереисте на здруженијата на дечиња бегалчиња . Другите во овие партии се статисти .
СДСМ и ДПМНЕ и нивните национални врхушки имаат заеднички интереси па затоа СДСМ сите овие години се однесува како “ мртов коњ на тркачка стаза “

5- луѓе кој се фалат дека биле шетани во странство или таму се школувале па бараат специјални привелегии иако не придонеле со ништо за такво нешто .
Точно е дека минатиот систем праќаше многу луѓе во страство на обуки и усовршувања но невидовме баш некое фајде од нив .

6-лажни хуманитарци
Најчесто одбираат некоја целна група за која навдно леат крокодилски солзи со цел тоа да им овозможи лесен удобен живот . Најчесто ги одбираат ромите .Иако ромите си имаат партии и организации а голем дел од Македонците живеат и полошо од Ромите .

7- лажни добротвори наводно широкогради
Овие во Социјализмот кога ќе станеа директори или шефови со себе си го носеа и цело село Но во демократијата кога ги украдоа фирмите ги избркаа сите а денес ниту својте роднини не ги примаат на гости да не случајно овие бараат нешто од нив .

8- наводни борци за демократија и жртви на минатиот сиситем а како единствена заслуга што може да ја наведат за нивната “ борба “ е дека во минатиот систем во алкохолизирана сосотојба на некоја селска или куќна слава збореле нешто против тој систем Неоти некој ги слушал или ги сваќал сериозно .
05-04-2012, 11:06 PM
Reply