Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ограбена куќата на Вилма Трајковска
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1


Quote:[Image: vilmatrajkovskakuka.jpg&imgSize=600&cropH=400]


Куќата на Вилма Трајковска и на нејзиното семејство на Водно е ограбена. Сопругата на загинатиот претседател Борис Трајковски, кражбата ја пријавила вчера попладне кога се вратила дома од гости. Меѓу саботата точно на пладне и неделата околу 13 часот и 25 минути, куќата била празна и во тој период, според полицијата, била ограбена.

Крадецот прецизно и итро ја провалил куќата од задниот влез кој гледа кон дворот под Водно. Ја прескокнал оградата и ја обил вратата одзади. Прво што направил кога влегол внатре е што ја исклучил струјата со што биле онеспособени безбедносните алармни системи. Ги откорнал и таванските сензорски светла по што ја пребарал куќата.

Разбојникот украл поголемо количество накит и бижутерија. Украл две бурми, неколку чифта златни обетки со драги камења, прстени и 5 златни синџирчиња. Украл и компјутер, обетки Сваровски, колекција на охридски бисери и колекција на часовници.

Според законските одредби, Вилма како сопруга на загинатиот Претседател Борис Трајковски има право на обезбедување, но само на физичко, а не и на обезбедување на куќата која цел ден била празна и ограбена.

Миомир Серафиновиќ
20-03-2012, 01:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2Quote:Branko Trickovski

Tipot sto uspea da ukrade nekoe prstence od kukjata na Vilma ne potsetuva deka Vilma od nas uspeala da ja lapne celata kukja vo koja se naogjalo famoznoto buzu na prvata dama od vremeto na pretsedatelot Trajkovski. Mene taa kukja mi deluva kako najgolema hotelska instalacija na Kempinski vo ovoj del na svetot ili kako luksuzen azilanrski centar za 5.000 nesrekjnici. Mojot prijatel od kafeto ,,Korzo,, go potsetuvala na Stabkvartira na Obedinetite sili na NATO i na Varsavskiot dogovor od slavnoto vreme na Breznev. Ke pravela zenata muuzej. Jas mozam da i ja podaram salvetata so koja mazot i si go brisese mrsnoto od svinskoto pecenje vo Domot na makedonskata falanga i drugi drzavnicki eksponati. Jas mislam deka vo taa zgradurina moze da se sobere celoto minato, skromnata segasnost i slavnata idnina na Makedonija i Grcija zaedno. Dignala zenata kredit, mozebi od paketot na vladata ,,kupi kukja kupi stan, ovaa ne e Avganistan,, i napravila dva studentski doma za svoite studenti. Bravo Vilma. Nie ja spodeluvame tvojata bolka i stradame na kvadrat. Stanbena pivrsina.
20-03-2012, 01:35 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#3

[quote='ЈорданПетровски' pid='50305' dateline='1332246808']

[quote]

[Image: vilmatrajkovskakuka.jpg&imgSize=600&cropH=400]


Куќата на Вилма Трајковска и на нејзиното семејство на Водно е ограбена. Сопругата на загинатиот претседател Борис Трајковски, кражбата ја пријавила вчера попладне кога се вратила дома од гости. Меѓу саботата точно на пладне и неделата околу 13 часот и 25 минути, куќата била празна и во тој период, според полицијата, била ограбена.

Крадецот прецизно и итро ја провалил куќата од задниот влез кој гледа кон дворот под Водно. Ја прескокнал оградата и ја обил вратата одзади. Прво што направил кога влегол внатре е што ја исклучил струјата со што биле онеспособени безбедносните алармни системи. Ги откорнал и таванските сензорски светла по што ја пребарал куќата.

Разбојникот украл поголемо количество накит и бижутерија. Украл две бурми, неколку чифта златни обетки со драги камења, прстени и 5 златни синџирчиња. Украл и компјутер, обетки Сваровски, колекција на охридски бисери и колекција на часовници.

Според законските одредби, Вилма како сопруга на загинатиот Претседател Борис Трајковски има право на обезбедување, но само на физичко, а не и на обезбедување на куќата која цел ден била празна и ограбена.

Миомир Серафиновиќ

[/quote]Najprvo dali navistina e kuca na pokojniot presedatel na RM ,Boris Trajkovski, vprocem dali e toa privatna negova sopstvenost t.e na negovoto semejstvo?


Dali ova kuca ima nekakva vrska so pocinatiot presedatel B.T, bidejki mediumi javuvat deka toa e semejna kuca na semejstvo B.Trajkovski?


Ednostavno dali B.T dodeka bil ziv znael za ova , baral i platil da mu se toa izgradi?

Ili se ova e po negova nesreka vo BiH?

Ima li nekakva vrska minatomesecna mediumska aktivnost deka Vlada bara i otvara nova istraga so smrta na poranesen presedatl na RM gospodin B.T?

Pa se toa razburka mnogu duhovi i vnese nemir tamu , pa so ova montirana krazba se pokazuva kucata do javnosta i se vnesuva ,pomesani emocii ,i e megu son i jave ,vistina i manipulacija?

Se sprema teren za mediumska hajka od eksperti , protesti i sto ne , ako ,nesto trgne vo nesakan pravec?


Kako da se razbere objava na slika od ova Menhetensko-Malibuvsko cudoviste od golemina?

Se praka li poraka skromen svestenik , se prlja slika za B.T kako prozapaden i cesen ,omilen kaj narod vo Makedonija od site?20-03-2012, 07:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4Quote:Шокот од Вилмаленд


Требаше да се случи една бенигна кражба во елитниот кварт на Водно и јавноста да остане шокирана. Не од тежината на престапот на непознатиот крадец кој „оперирал“ ноќе и ги „олеснил“ домаќините за прилично вреден накит, колку од сознанието дека „местото на злосторството“ била семејна куќа на семејството на починатиот претседател Борис Трајковски.

За жал, озборувањето е основа на креирањето на јавното мислење на секој народ и ТВ-прикажувањето на мегаструктурата на падините на Водно иницираше лавина од прашања, вчудовиденост и иронични коментари: на пример, како ли се снашол ноќниот посетител во кражбената мисија во толкава куќа? Некои веќе и ја нарекоа - Вилмаленд!

Јавноста прашува дали семејниот дом со димензии на струшкиот „Еурохотел“ (како што забележа некој) бил вистинскиот избор и реална сатисфакција за трагичната загуба на сопругот и татко во семејството Трајковски. Ништо не е тајно и материјалната компензација што ја доби семејството беше повеќе или помалку позната работа во јавноста, но, сепак, предимензионираниот објект на улицата која го носи името на еден, исто така, прерано загинат политичар „Салвадор Алјенде“ не може, а да не ги спречи прашањата - зошто и за кого толкава куќа?

Градбата од над 500 квадратни метри ги надминува и најекстензивните потреби за комоција на кое било тричлено семејство, а фактот дека никој местото не го користи како редовно живеалиште отвора простор за шпекулации дека објектот можеби ќе добие идна пренамена...

Жално е што кражбата на личните предмети и накит не предизвикаа чувство на елементарно сочувство со ограбените. Тоа беше потиснато од шокот од мегаломанството кое секако не му прилегаше на Борис Трајковски, кој остана запаметен како скромен човек.
21-03-2012, 04:16 AM
Reply