Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Музика и политика
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Музика и политика

Од 1990 година наваму се појавија многу луѓе на кој им смета тоа што другите луѓе слушаат музика . Најчесто наоѓаат иговор дека е тоа Српска музика и на другите луѓе им лепат етикети дека се Српски шпиуни , соработници на УДБА на КОС ,комуњари итн .

Всушност станува збор за намќори а овие се многу блиски со злобниците иако и самите може да бидат – да се јават во улога на злобници.
Намќор ДЕФИНИЦИЈА :
Душевно – емоционално пореметена личност која не може да поднесе израз на туѓа среќа –радост Среќните радосни моменти луѓето ги искажуваат со разни извици , гестикулации , со пеење песни или слушање музика итн . а ваквите работи намќорите неможат да ги поднесат .Најчесто своето негодување го изразуаат со протест – вербално или разни гестикулации извици , цинизми итн .
Злобник ДЕФИНИЦИЈА :
Душено-емоционално пореметена личност која активно свесно дејствува со цел на другите луѓе да им нанесе што поголеми физички болки , материјални штети или душевна – емоционална болка – страдање а кога резултатот на нивната злонамерност ќе биде успешен кај нив се јавува – предизвикува , душевна –емоционална среќа- радост .Злобникот е злонамерна пореметена личност која активно работи да предизвика унесреќени луѓе а тоа кај злобникот предизвикува емоционално задоволство – радост .Злобникот е поекстремен случај на пореметена личност од намќорот иако многу често овие се испреплетуваат со нивните особини па преоѓаат од еден во друг вид .

Што се однесува до музиката нејзината основна намена е да ги релаксира луѓето и според вкусовите да им овозможи своевидно задоволство зависи кој во каква музика ужива . Таа е начин да искаже некој момент на радост итн .
Во Македонија не е точно дека се слуша само Српска музика Денес со сите радија , телевизии , кабелски сателитски има се за сечиј вкус . Дури и во Социјализмот имаше луѓе кој несакаа да слушат народна – кантри музика оти им била сељачка Но имаше и такви кој и забавната музика од цела екс СФРЈ ја сметаа за “сељачка” па слушаа исклучиво само странска музика .Во Македонија на голем број радија и телевизии се пушта покрај Македонската и Бугарска , Хрватска , Српска , Босанска итн музика . Голем дел од Македонските песни се пуштаат и во другите соседни земји некој преведени некој не. “Зајди зајди јасно сонце “ е македонска песна која се слуша во сите соседни земји и претставува престиж за тамошните пејачи-чки да ја имаат испеано и во својте албуми .
Но на намќорите не им смета само музиката што ја пуштаат комерцијалните- приватни радија и телевизии туку замерка имаат и зошто на свадби и други свечени пригоди меѓу другото се пушта и понекоја Српска песна . Па на свадба самата музичка група –клапа – оркестар си има свој репертоар но и кога некој од гостите ќе почне да им лепи стотчиња , петстотчиња , илјадарчиња на челенките овие само исполуваат нарачка Свират и Македонска и Српска и странска музика и танго и валцер и чочек и оро итн...зависи каков им е репертоарот но и од нарачките и желбите на тој што ги ангажирал и од гостите . Но тоа се приватни забави и случувања и што има некој да мањачи и да се буни како луѓето се веселат .Ако нив им е убаво и забавно што има на било кого да му смета .Поготово што не се руши јавниот ред и мир оти свадбите се одржуваат во хотели ресторани итн каде никој непоканет неможе да пожали дека бил вознемируван .Ако пак некој од присутните гости сака само Макеодонски песни и ора тоа е лесно решлив проблем Нека разреши кесето нека извади паричникот и во текот на цела свадба – веселба нека им лепи пари на челендрите на музичарите .
Не им смета што сите фабрики цела индустрија цела земја цел народ им ја распродадоа на странци па сега Македонците се гости-странци во Македонија арно ама им сметала музиката .
Е да во Социјализмот не се пушташе бугарска и Грчка музика Тоа беше државна политика а сите радија и телеизии беа во државна сопственост . И тоа не беше случајно . Во тоа време Бугарија и Грција (како и денес) водеа пропагандна војна со Македонија без разлика што бевме составен дел од СФРЈ . Во тоа време ниту Бугарија ниту Грција не дозволуваа пуштање на Македонска музика на нивна територија од причина што негираа постоење на Македонски народ . Во исто време во тој социјализам Македонските музички групи и културно уметнички друштва воздолж и попреку ја хараа цела екс СФРЈ одржуваа концерти каде сакаа ја ширеа Македонската култура и јазик .И не само на просторите на екс СФРЈ туку многу луѓе од тие културно уметнички друштва практично ја прошетаа цела планета .
Вакавата пропаганда против музиката ја шират побугрчени или погрчени изроди кој како испостави на тамошите држави сметаат дека преку музиката или филмовите кај Македонците може да се влијае да се освојат нивните симпатии кон друг народ (Српскиот Бугарскиот или Грчкиот ) а што би претствувало уште еден чекор за побрза асимилација на Македонците .Што е тешка глупост Ако некој гледа Американски филм или слуша музика незначи дека е Американец .
Од друга страна се напаѓа на самиот чин на веселба дека некој се радувал кога на свадба – веселба се слушала Српска музика па тоа биле комунисти – комуњари , удбаши итн . А всушност се атакува на сеќавањата на луѓето дека во Социјализмот навистина и се работело но и се живеело безгрижно , безбедно и во животот на луѓето имало многу повеќе радости и веселби отколку после 1990 година Па така денес е време на намќори и злобници кој ликуваат дека не се живее убаво како во соцојализмот а ете тоа за нив е душевна храна кога голем дел од луѓето страдаат и се несреќни а ете тоа нив им предизвикува душевна емоционална радост – веселба .Всушност овие намќори и злобници биле несреќни во Социјализмот оти другите луѓе биле среќни и весели и радосни .
Дури и одат подалеку па на секој што ќе им ја каже оваа вистина му се нафрлаат дека им е љубоморен искомплексиран итн.
07-03-2012, 01:44 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#2

Едвам издържах да прочета това кое си написал ... и ще ти кажем нещо ....

МОЛИМ ТИ СЕ - НЕ СЛУШАЙ БЪЛГАРСКА МУЗИКА .... НЕ ИСКАМ ДА ПОБЪЛГАРЯВАМ НИТО ТЕБЕ, НИТО КОЙ И ДА Е ОТ РЕЗЕРВАТОТ НА ЮГОЗАПАД ...

07-03-2012, 03:10 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#3

(07-03-2012, 01:44 PM)Flok Wrote: Од 1990 година наваму се појавија многу луѓе на кој им смета тоа што другите луѓе слушаат музика. Најчесто наоѓаат иговор дека е тоа Српска музика и на другите луѓе им лепат етикети дека се Српски шпиуни , соработници на УДБА на КОС ,комуњари итн .

Всушност станува збор за намќори а овие се многу блиски со злобниците иако и самите може да бидат – да се јават во улога на злобници.

Ех, сЪрбоман е моят татко, сЪрбоман ще съм и аз...! Bravo
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
07-03-2012, 04:49 PM
Reply
Kasandar Offline
Member
***

Posts: 118
Joined: Jun 2010
Reputation: 0
#4

Ne e problem vo srbskata muzika, problemot e sto taa dominira mnogu poveke od Makedonskata!
07-03-2012, 05:07 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#5

Флок, в римското право има една максима: Audiatur et altera pars. Или: "Да бъде изслушана и другата страна". Прави го това по-често за в бъдеще, ако искаш да са по-интересни и обективни постовете ти. Според другата страна, докато между 1944 и 1991 г. Югославяните унищожаваха всичко македонско в Македония като го подменяха със сръбско, в Пиринска Македония и в цяла България се пазеше и още се пази истинското македонско минало и настояще, вкл. музиката.
Ако не вярваш-ела в Благоевград или в София и се запознай с хората на място.
Поздрави,
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
07-03-2012, 06:08 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#6

(07-03-2012, 01:44 PM)Flok Wrote: Музика и политика

Од 1990 година наваму се појавија многу луѓе на кој им смета тоа што другите луѓе слушаат музика . Најчесто наоѓаат иговор дека е тоа Српска музика и на другите луѓе им лепат етикети дека се Српски шпиуни , соработници на УДБА на КОС ,комуњари итн .

Всушност станува збор за намќори а овие се многу блиски со злобниците иако и самите може да бидат – да се јават во улога на злобници.
Намќор ДЕФИНИЦИЈА :
Душевно – емоционално пореметена личност која не може да поднесе израз на туѓа среќа –радост Среќните радосни моменти луѓето ги искажуваат со разни извици , гестикулации , со пеење песни или слушање музика итн . а ваквите работи намќорите неможат да ги поднесат .Најчесто своето негодување го изразуаат со протест – вербално или разни гестикулации извици , цинизми итн .
Злобник ДЕФИНИЦИЈА :
Душено-емоционално пореметена личност која активно свесно дејствува со цел на другите луѓе да им нанесе што поголеми физички болки , материјални штети или душевна – емоционална болка – страдање а кога резултатот на нивната злонамерност ќе биде успешен кај нив се јавува – предизвикува , душевна –емоционална среќа- радост .Злобникот е злонамерна пореметена личност која активно работи да предизвика унесреќени луѓе а тоа кај злобникот предизвикува емоционално задоволство – радост .Злобникот е поекстремен случај на пореметена личност од намќорот иако многу често овие се испреплетуваат со нивните особини па преоѓаат од еден во друг вид .

Што се однесува до музиката нејзината основна намена е да ги релаксира луѓето и според вкусовите да им овозможи своевидно задоволство зависи кој во каква музика ужива . Таа е начин да искаже некој момент на радост итн .
Во Македонија не е точно дека се слуша само Српска музика Денес со сите радија , телевизии , кабелски сателитски има се за сечиј вкус . Дури и во Социјализмот имаше луѓе кој несакаа да слушат народна – кантри музика оти им била сељачка Но имаше и такви кој и забавната музика од цела екс СФРЈ ја сметаа за “сељачка” па слушаа исклучиво само странска музика .Во Македонија на голем број радија и телевизии се пушта покрај Македонската и Бугарска , Хрватска , Српска , Босанска итн музика . Голем дел од Македонските песни се пуштаат и во другите соседни земји некој преведени некој не. “Зајди зајди јасно сонце “ е македонска песна која се слуша во сите соседни земји и претставува престиж за тамошните пејачи-чки да ја имаат испеано и во својте албуми .
Но на намќорите не им смета само музиката што ја пуштаат комерцијалните- приватни радија и телевизии туку замерка имаат и зошто на свадби и други свечени пригоди меѓу другото се пушта и понекоја Српска песна . Па на свадба самата музичка група –клапа – оркестар си има свој репертоар но и кога некој од гостите ќе почне да им лепи стотчиња , петстотчиња , илјадарчиња на челенките овие само исполуваат нарачка Свират и Македонска и Српска и странска музика и танго и валцер и чочек и оро итн...зависи каков им е репертоарот но и од нарачките и желбите на тој што ги ангажирал и од гостите . Но тоа се приватни забави и случувања и што има некој да мањачи и да се буни како луѓето се веселат .Ако нив им е убаво и забавно што има на било кого да му смета .Поготово што не се руши јавниот ред и мир оти свадбите се одржуваат во хотели ресторани итн каде никој непоканет неможе да пожали дека бил вознемируван .Ако пак некој од присутните гости сака само Макеодонски песни и ора тоа е лесно решлив проблем Нека разреши кесето нека извади паричникот и во текот на цела свадба – веселба нека им лепи пари на челендрите на музичарите .
Не им смета што сите фабрики цела индустрија цела земја цел народ им ја распродадоа на странци па сега Македонците се гости-странци во Македонија арно ама им сметала музиката .
Е да во Социјализмот не се пушташе бугарска и Грчка музика Тоа беше државна политика а сите радија и телеизии беа во државна сопственост . И тоа не беше случајно . Во тоа време Бугарија и Грција (како и денес) водеа пропагандна војна со Македонија без разлика што бевме составен дел од СФРЈ . Во тоа време ниту Бугарија ниту Грција не дозволуваа пуштање на Македонска музика на нивна територија од причина што негираа постоење на Македонски народ . Во исто време во тој социјализам Македонските музички групи и културно уметнички друштва воздолж и попреку ја хараа цела екс СФРЈ одржуваа концерти каде сакаа ја ширеа Македонската култура и јазик .И не само на просторите на екс СФРЈ туку многу луѓе од тие културно уметнички друштва практично ја прошетаа цела планета .
Вакавата пропаганда против музиката ја шират побугрчени или погрчени изроди кој како испостави на тамошите држави сметаат дека преку музиката или филмовите кај Македонците може да се влијае да се освојат нивните симпатии кон друг народ (Српскиот Бугарскиот или Грчкиот ) а што би претствувало уште еден чекор за побрза асимилација на Македонците .Што е тешка глупост Ако некој гледа Американски филм или слуша музика незначи дека е Американец .
Од друга страна се напаѓа на самиот чин на веселба дека некој се радувал кога на свадба – веселба се слушала Српска музика па тоа биле комунисти – комуњари , удбаши итн . А всушност се атакува на сеќавањата на луѓето дека во Социјализмот навистина и се работело но и се живеело безгрижно , безбедно и во животот на луѓето имало многу повеќе радости и веселби отколку после 1990 година Па така денес е време на намќори и злобници кој ликуваат дека не се живее убаво како во соцојализмот а ете тоа за нив е душевна храна кога голем дел од луѓето страдаат и се несреќни а ете тоа нив им предизвикува душевна емоционална радост – веселба .Всушност овие намќори и злобници биле несреќни во Социјализмот оти другите луѓе биле среќни и весели и радосни .
Дури и одат подалеку па на секој што ќе им ја каже оваа вистина му се нафрлаат дека им е љубоморен искомплексиран итн.

Е, Фолк, а така ветуваше!

07-03-2012, 07:33 PM
Reply