Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"СЕ Е ИСТО САМО ШТО БРАНКО НЕ Е ПРЕМИЕР"
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Сè е исто само Бранко го нема

Заврши посетата во Мелбурн на парламентарната делегација од Македонија предводена од претседателот на македонското собрание Трајко Вељановски. Од Мелбурн делегацијата заминува за Камбера.

Македонските медиуми во Австралија кои имаат програми на македонски јазик беа неверојатно целосно игнорирани. Од десетината медиуми, можност да добијат информации за престојот на делегацијата, имаа само два.

Минатите денови Радио „Илинден“ Мелбурн информираше дека ваква информативна блокада од државни делегации кон македонските медиуми во Австралија имало само додека на власт во Македонија бил Бранко Црвенковски. Иако може да разбереме зошто СДСМ ги избегнуваше Македонците во Австралија, но не можеме да разбереме зошто тоа го прави и ВМРО-ДПМНЕ денеска.

Токму поради инфромативното ембарго што ни го постави парламентарната делегација на чело со Трајко Вељановски, немаме информации дали се остварени средбите со австралиските политичари, ниту пак дали се одржа прес-конференција, што беше најавена за македонските медиуми.

Радио Илинден – Мелбурн, сепак успеа да го лоцира местото на одржување на коктел забавата, која се одржа во Шелдон рецепшион, и покрај тоа што не бевме поканети, сепак решивме да присуствуваме на истата. Кога нашата екипа стигна во тој момент генералниот конзул Саво Сибиновски го покануваше Вељановски да ги поздрави 30-тината гости кои беа присутни на коктел забавата.

Велјановски во говорот не штедеше пофални зборови за македонската заедница, но иронијата да биде поголема, тој не дозволи да го видат, иако многумина Македонци имаа желба да присуствуваат. Но тој ја фалеше македонската заедница пред 20 до 30 личности кои беа избрани да присуствуват на коктел забавата која беше од затворен каракетер.

Во продолжение ќе ви опишиме дел од атмосферата во салата. После завршувањето на говорот генералниот конзул Сибиновски го запознаваше Вељановски со присутните гости. Имено, впечатливо беше што конзулот најпрво го запозна Вељановски со Јанко Калинчев, Јанко Георгиевски и многу други присутни.

Додека од другите гости од Македонија ги забележавме само пратеникот Илија Димовски, кој оставаше впечаток на многу нервозен и нерасположен. За потребно сметаме да го истакнеме и тоа што Димовски беше така забраден, односно неизбричен, на што дел од присутните прокоментираа дека можеби тоа се должи на замор и недоволно време поради многуте обврски.

Додека пак пратеникот Милорад Додевски одвај можеше да се забележи дека е присутен, цело време беше повлечен и никој не му обраќаше внимание. Од конзулатот го забележаме присуствотот на Гоце Пеоски, заменик конзул а од амбасадата во Камбера беа присутни Мајк Сибиновски и Костадин Тасевски, двајцата први секретари во амбасадата. Но, тоа што зачудуваше, беше отуството на амбасадорот Перо Стојановски. Истотака, дознаваме дека Стојановски не бил и на пречекот на делегацијата на аеродромот во Сиднеј.

Домаќинот на „Шелдон рецепшион“, сопственичката Лидија, како и секогаш, коктел забавата ја организира професионално и со многу закуски и пијалоци.

Особено забележливо беше тоа што на коктел забавата немаше свештени лица и членови од епархискиот одбор. Од неформални информации дознаваме дека од епархискиот одбор биле повторно понижени а не биле ни контактирани ни известени. А чашата ја прелеало информацијата дека делегацијата од Македонија со спикерот Вељановски во Камбера ќе ја посети црквата која не е во надлежност и контрола на Македоската православна црква - епархија за Австралија и Нов Зеланд. Ваквиот однос од делегацијата најверојатно може да се толкува како уште еден смислен удар врз митроплитот Петар, а на задоволство на отпадниците од Македонската православна црква..

Забележливо беше тоа што на коктел забавата патриотите одвај да можеа да се избројат на една рака, но пак затоа присутвуваа истите личности кои ги пречекуваа делеагциите на СДСМ кога беше на власт. Еден од присутните со право рече: „“.Се е исто, само Бранко Црвенковски што не е премиерМногумина мислат дека Груевски од незнаење ги прибира поранешните кадри на СДСМ.

присутвуваа истите личности кои ги пречекуваа делеагциите на СДСМ кога беше на власт. поголем доказ за континуитетот на УДБа здравје.(This post was last modified: 28-02-2012, 12:32 AM by ЈорданПетровски.)
28-02-2012, 12:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2Содржината на СМС пораката на Игор Александров на австралиските политичари кои се домаќини на македонската делегација предводена од Трајко Вељаноски, претседател на македонскиот парламент, која од вчера престојува во Австралија.

Quote:„Ви даваме до знаење дека во делегацијата предводена од претседателот на македонскиот парламент која во моментов е во посета на Австралија е и Џеват Адеми, еден од лидерите на екстремистичкото терористичко движење кое ја нападна Република Македонија и изврши дела против човештвото во 2001, во борба за етнички чиста Голема Албанија.Тој се наоѓа на листата на лица вклучени во американската наредба за блокирање лица или имот кои се закана за маѓународните напори за стабилизација на Западен Балкан и на листата на блокирани лица, специјално посочени националисти, специјално посочени терористи, специјално посочени глобални терористи, странски терористички организации, и специјално посочени шверцери на наркотици. Тој останува на црната листа на САД. Се уште не е јасно како еден таков терористички водач успеал да мине покрај системот за имиграција на Австралија, но она што треба да биде повеќе од јасно е дека не го заслужува нашето гостопримство. Политичарите од кариера во Република Македонија може да им попуштаат на расистичките терористи поради кукавичлук или теснограда себичност, но македонско-австралиската заедница во цела своја историја е речиси едногласна во оградувањето од и осудувањето на попуштањето пред расистичките терористи“.
28-02-2012, 12:50 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#3

(28-02-2012, 12:30 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Сè е исто само Бранко го нема

Заврши посетата во Мелбурн на парламентарната делегација од Македонија предводена од претседателот на македонското собрание Трајко Вељановски. Од Мелбурн делегацијата заминува за Камбера.

Македонските медиуми во Австралија кои имаат програми на македонски јазик беа неверојатно целосно игнорирани. Од десетината медиуми, можност да добијат информации за престојот на делегацијата, имаа само два.

Минатите денови Радио „Илинден“ Мелбурн информираше дека ваква информативна блокада од државни делегации кон македонските медиуми во Австралија имало само додека на власт во Македонија бил Бранко Црвенковски. Иако може да разбереме зошто СДСМ ги избегнуваше Македонците во Австралија, но не можеме да разбереме зошто тоа го прави и ВМРО-ДПМНЕ денеска.

Токму поради инфромативното ембарго што ни го постави парламентарната делегација на чело со Трајко Вељановски, немаме информации дали се остварени средбите со австралиските политичари, ниту пак дали се одржа прес-конференција, што беше најавена за македонските медиуми.

Радио Илинден – Мелбурн, сепак успеа да го лоцира местото на одржување на коктел забавата, која се одржа во Шелдон рецепшион, и покрај тоа што не бевме поканети, сепак решивме да присуствуваме на истата. Кога нашата екипа стигна во тој момент генералниот конзул Саво Сибиновски го покануваше Вељановски да ги поздрави 30-тината гости кои беа присутни на коктел забавата.

Велјановски во говорот не штедеше пофални зборови за македонската заедница, но иронијата да биде поголема, тој не дозволи да го видат, иако многумина Македонци имаа желба да присуствуваат. Но тој ја фалеше македонската заедница пред 20 до 30 личности кои беа избрани да присуствуват на коктел забавата која беше од затворен каракетер.

Во продолжение ќе ви опишиме дел од атмосферата во салата. После завршувањето на говорот генералниот конзул Сибиновски го запознаваше Вељановски со присутните гости. Имено, впечатливо беше што конзулот најпрво го запозна Вељановски со Јанко Калинчев, Јанко Георгиевски и многу други присутни.

Додека од другите гости од Македонија ги забележавме само пратеникот Илија Димовски, кој оставаше впечаток на многу нервозен и нерасположен. За потребно сметаме да го истакнеме и тоа што Димовски беше така забраден, односно неизбричен, на што дел од присутните прокоментираа дека можеби тоа се должи на замор и недоволно време поради многуте обврски.

Додека пак пратеникот Милорад Додевски одвај можеше да се забележи дека е присутен, цело време беше повлечен и никој не му обраќаше внимание. Од конзулатот го забележаме присуствотот на Гоце Пеоски, заменик конзул а од амбасадата во Камбера беа присутни Мајк Сибиновски и Костадин Тасевски, двајцата први секретари во амбасадата. Но, тоа што зачудуваше, беше отуството на амбасадорот Перо Стојановски. Истотака, дознаваме дека Стојановски не бил и на пречекот на делегацијата на аеродромот во Сиднеј.

Домаќинот на „Шелдон рецепшион“, сопственичката Лидија, како и секогаш, коктел забавата ја организира професионално и со многу закуски и пијалоци.

Особено забележливо беше тоа што на коктел забавата немаше свештени лица и членови од епархискиот одбор. Од неформални информации дознаваме дека од епархискиот одбор биле повторно понижени а не биле ни контактирани ни известени. А чашата ја прелеало информацијата дека делегацијата од Македонија со спикерот Вељановски во Камбера ќе ја посети црквата која не е во надлежност и контрола на Македоската православна црква - епархија за Австралија и Нов Зеланд. Ваквиот однос од делегацијата најверојатно може да се толкува како уште еден смислен удар врз митроплитот Петар, а на задоволство на отпадниците од Македонската православна црква..

Забележливо беше тоа што на коктел забавата патриотите одвај да можеа да се избројат на една рака, но пак затоа присутвуваа истите личности кои ги пречекуваа делеагциите на СДСМ кога беше на власт. Еден од присутните со право рече: „“.Се е исто, само Бранко Црвенковски што не е премиерМногумина мислат дека Груевски од незнаење ги прибира поранешните кадри на СДСМ.

присутвуваа истите личности кои ги пречекуваа делеагциите на СДСМ кога беше на власт. поголем доказ за континуитетот на УДБа здравје.


Demek vie od dijaspora doslo vreme da ni otvarate oci , delite pamet ,drapaj si meot , gledame ,slusame ,od vasi pretstavnici sto sega konecno gi ima kako izbranici na dijaspora vo Sobranie na RM
A da vie od dijasporata znajte zasekogas i sekogas nie pamet ovde imame , dal e Gruevski ,Branko ,Ljubce toa e Makedonska rabota.
A vie kurnazi od daleku , oti ve bidnalo tamo , povelete ,otvorete u Makedonija ,ckolija ,fakulteti,biznisi ,sto ljubite , so vasi milioni dolari , evra i donesete ja demokratija u Makedonija.
Pobedete ja UDBa ili zazemete gi celni pozicii vo SDSM, VMRO, i po vasa mera potoa i iselenistvo ke imate, demokratsko.
Ama samo da kazete UDBA UDBA ,i da cekate drugi da stradat a vie na beli konji da pominete niz trijumfalna kapija e ne biva.
Skopsko i se e mozno , sega Bugarski pasos i se e mozno.
28-02-2012, 01:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(28-02-2012, 01:26 AM)fetak Wrote: , gledame ,slusame ,od vasi pretstavnici sto sega konecno gi ima kako izbranici na dijaspora vo Sobranie na RMОколу знаењето. Само неспособен човек или човек кој е во пензија ке прифати да биде пратеник од САД, Канада, Австралија во Македонија. Колкава е пратеничката плата која ја добива во Македонија? Кој вистински способен ке остави овдека биснис или работа од која ја заработува годишната пратеничка плата во еден или два месеци.

28-02-2012, 04:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(28-02-2012, 01:26 AM)fetak Wrote: A vie kurnazi od daleku , oti ve bidnalo tamo , povelete ,otvorete u Makedonija ,ckolija ,fakulteti,biznisi ,sto ljubite , so vasi milioni dolari , evra i donesete ja demokratija u Makedonija.
Pobedete ja UDBa ili zazemete gi celni pozicii vo SDSM, VMRO, i po vasa mera potoa i iselenistvo ke imate, demokratsko.
Ama samo da kazete UDBA UDBA ,i da cekate drugi da stradat a vie na beli konji da pominete niz trijumfalna kapija e ne biva.
Skopsko i se e mozno , sega Bugarski pasos i se e mozno.Демократијата неможе никој да ја донесе. Граѓаните на Македонија треба да се изборат за демократијата. Граѓаните на Македонија треба да ја победат УДБа. Ние само пренесуваме искуста од тоа што го гледаме тука по прашање на демократијата. И пренесуваме искуства за работата на УДБа. Бидјки гледаме дека на многумина таму УДБа не им пречи зошто ние да ви го расипуваме убавиот соживот со УДБа.

28-02-2012, 05:17 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#6

(28-02-2012, 04:12 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(28-02-2012, 01:26 AM)fetak Wrote: , gledame ,slusame ,od vasi pretstavnici sto sega konecno gi ima kako izbranici na dijaspora vo Sobranie na RMОколу знаењето. Само неспособен човек или човек кој е во пензија ке прифати да биде пратеник од САД, Канада, Австралија во Македонија. Колкава е пратеничката плата која ја добива во Македонија? Кој вистински способен ке остави овдека биснис или работа од која ја заработува годишната пратеничка плата во еден или два месеци.

Sakazas da kazes reces deka onie sto dojdoa od daleku od tie demokratski drzavi ,ne gi bivalo tamo za nisto pa ste ni gi pratile nas tuka za demokratija da ne ucat ,uf Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidne zaebavate kako sakate , ama toa e poradi ziveacka u toj svet.
Da vidime dali po 500 godini ke se opulli narodot ovde ??????????????
28-02-2012, 09:43 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#7

(28-02-2012, 05:17 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(28-02-2012, 01:26 AM)fetak Wrote: A vie kurnazi od daleku , oti ve bidnalo tamo , povelete ,otvorete u Makedonija ,ckolija ,fakulteti,biznisi ,sto ljubite , so vasi milioni dolari , evra i donesete ja demokratija u Makedonija.
Pobedete ja UDBa ili zazemete gi celni pozicii vo SDSM, VMRO, i po vasa mera potoa i iselenistvo ke imate, demokratsko.
Ama samo da kazete UDBA UDBA ,i da cekate drugi da stradat a vie na beli konji da pominete niz trijumfalna kapija e ne biva.
Skopsko i se e mozno , sega Bugarski pasos i se e mozno.Демократијата неможе никој да ја донесе. Граѓаните на Македонија треба да се изборат за демократијата. Граѓаните на Македонија треба да ја победат УДБа. Ние само пренесуваме искуста од тоа што го гледаме тука по прашање на демократијата. И пренесуваме искуства за работата на УДБа. Бидјки гледаме дека на многумина таму УДБа не им пречи зошто ние да ви го расипуваме убавиот соживот со УДБа.
Se_klanjamSurrenderSurrenderBravo

28-02-2012, 09:45 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(28-02-2012, 09:43 AM)fetak Wrote:
(28-02-2012, 04:12 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(28-02-2012, 01:26 AM)fetak Wrote: , gledame ,slusame ,od vasi pretstavnici sto sega konecno gi ima kako izbranici na dijaspora vo Sobranie na RMОколу знаењето. Само неспособен човек или човек кој е во пензија ке прифати да биде пратеник од САД, Канада, Австралија во Македонија. Колкава е пратеничката плата која ја добива во Македонија? Кој вистински способен ке остави овдека биснис или работа од која ја заработува годишната пратеничка плата во еден или два месеци.

Sakazas da kazes reces deka onie sto dojdoa od daleku od tie demokratski drzavi ,ne gi bivalo tamo za nisto pa ste ni gi pratile nas tuka za demokratija da ne ucat ,uf Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidne zaebavate kako sakate , ama toa e poradi ziveacka u toj svet.
Da vidime dali po 500 godini ke se opulli narodot ovde ??????????????Ние не ви ги пративме. Избор на Грујо и УДБа се. Тука кај нашинциве, има една нова поговорка, која вели од комунистиве полоши не биле антикомунистите туку ДЕЦАТА НА КОМУНИСТИТЕ. Погледнете ги чии деца се тие кој се дојдени како стручнаци кои биле на "обука" во "трулиот капитализам".
28-02-2012, 02:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(28-02-2012, 12:50 AM)ЈорданПетровски Wrote: Содржината на СМС пораката на Игор Александров на австралиските политичари кои се домаќини на македонската делегација предводена од Трајко Вељаноски, претседател на македонскиот парламент, која од вчера престојува во Австралија.

Quote:„Ви даваме до знаење дека во делегацијата предводена од претседателот на македонскиот парламент која во моментов е во посета на Австралија е и Џеват Адеми, еден од лидерите на екстремистичкото терористичко движење кое ја нападна Република Македонија и изврши дела против човештвото во 2001, во борба за етнички чиста Голема Албанија.Тој се наоѓа на листата на лица вклучени во американската наредба за блокирање лица или имот кои се закана за маѓународните напори за стабилизација на Западен Балкан и на листата на блокирани лица, специјално посочени националисти, специјално посочени терористи, специјално посочени глобални терористи, странски терористички организации, и специјално посочени шверцери на наркотици. Тој останува на црната листа на САД. Се уште не е јасно како еден таков терористички водач успеал да мине покрај системот за имиграција на Австралија, но она што треба да биде повеќе од јасно е дека не го заслужува нашето гостопримство. Политичарите од кариера во Република Македонија може да им попуштаат на расистичките терористи поради кукавичлук или теснограда себичност, но македонско-австралиската заедница во цела своја историја е речиси едногласна во оградувањето од и осудувањето на попуштањето пред расистичките терористи“.
Quote:Македонците во Сиднеј бараат Вељановски да го врати Адеми домаПретседателот на македонскиот парламент Трајко Вељановски треба доброволно да го врати во Македонија Џевад Адеми, во спротивно Здружението на македонските заедници во Австралија и официјално ќе протестира до надлежните австралиски власти, кои му дозволиле да влезе во земјата.


Ова е уште едно предупредување од Здружението на македонските заедници, откако денеска нивниот претседател Игор Аврамовски Александров испрати СМС-порака до македонски активисти во Австралија во која ги информира дека Адеми е непожелен на средбите со Македонците.

„Џевад Адеми не е застапник на македонските национални интереси, туку на големоалбанскиот национализам, на сметка на Република Македонија како правна држава, со рамноправност пред законот за сите граѓани, независно од етничко потекло“, вели Александров.

Во пораката што ја испратил до македонските активисти напишал дека Адеми како „лидер на екстремистичко терористичко движење кое ја нападна Република Македонија и изврши дела против човештвото во 2001, во борба за етнички чиста Голема Албанија не заслужува гостопримство“. Македонската делегација се уште не е стасана во Сиднеј, а на нашето прашање дали е можна средба со парламентарците од Македонија Александров вели:

[Image: ALEK-e1330396625216.jpg]
Игор Аврамовски Александров
„Дали ќе се сретнеме со македонската делегација зависи од тоа дали ќе инсистираат и Адеми да биде присутен на средбата. Со него нема што да се среќаваме се додека не се покае и извини за терористичките насилства и додека не се откаже од големоалбанските цели“, категоричен е претседателот на Здружението на македонски заедници.

Во врска со информациите што ги објавивме претходно, дека предупредувачки пораки биле испратени и на мобилните телефони на австралиските политичари што се домаќини на македонската делегација предводена од првиот македонски парламентарец Вељановски, Александров вели дека не е исклучена можноста заедницата да упати протесно писмо до надлежните австралиски власти. Тој негира дека со ваквиот став имале намера да ја минираат посетата на македонската делегација во Австралија или да предизвикуваат скандали, туку дека реакцијата е предизвикана пред сѐ поради непочитување на ставовите на македонската заедница.

„Подобро е Трајко Вељановски доброволно да го врати дома Адеми, со тоа ќе се избегне поголем срам.Нашиот став и беше однапред јасен на владејачката партија, која за Адеми и неговата партија до 2006 велеше “никогаш нема да коалицираме со терористи”. Но, денес на раководството на таа партија очигледно и е поголема потребата од додворување на ДУИ од што и е почитта кон нашата заедница и кон оние кои претрпеа злосторства од бандите на Адеми и оние кои ги изгубија или жртвуваа своите животи за безбедноста и правдата, при злосторничките напади на новите балисти“, вели Александров, родум од Скопје.

Во Австралија заминал уште како дете, на неполни 11 години, а последен пат во родната земја Александров вели дека бил во 2006 година кога се снимал „ Три македонски судбини“, документарец за прекршување на правата на Македонците во Мала Преспа, Пирин и Егеј:

„Бев придружен од тогашен независен пратеник во Законодавниот Совет (горниот дом на Парламентот) на австралиската федерална држава Нов Јужен Велс, Петер Брин, чија главна политичка кауза е заштита на меѓународно кодифицираните човекови права. Во тоа време работев како негов законодавен советник.“
28-02-2012, 07:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10
04-03-2012, 04:25 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11
05-03-2012, 02:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

06-03-2012, 02:54 PM
Reply