Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Котле - Бугарски форум?
Author Message
mikisim Offline
Junior Member
**

Posts: 11
Joined: May 2011
Reputation: 3
#1

Неверојатно, овој форум не само што изобилува со бугарски теми (што не е неопходно лоша работа), не само што е полно со Бугари, туку има доста Бугари кои се преправаат дека се Македонци, воглавно со цел да направат некоја провокација од типот Good cop/bad cop или да направат некоја квази дебата, демек внатрешна меѓу-македонска.
Примери:
Кразиста - карикатура на македонски националиста. За да испадне во споредба Бугарските шовинисти изгледаат како космополити. Ало Кразиста, никој во Македонија не става 4 наместо ч - тоа Бугарите го прават. И не се вели во Македонија SRBSKA ZEMJA, како што ти и останатите Бугари пишуваат туку срПска земја. Башка ниту еден македонски националиста не би изговорил таква глупост.
Тодор - мелем за Бугарски уши. За него до Август 1944 немало никакви значајни борби во Југославија. Изгледа распоредот на сите дивизији пред секоја офанзива во Босна било за балет проби. Ало Тодоре, не постојат ‘Југословенските царски војски‘ - царски војски има само во Бугарија. Во Југославија има само кралски војски.
Христо - Овој можеби е Бугарин а можеби е само благонадежен. Се обидува во речиси секоја реченица да ја стави Бугарија. Мисли дека тоа го прави суптилно, ама суптилно колку може да е слон во клозет.
18-02-2012, 08:14 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#2

И кои се следните чекори што ги предлага mikisim во врска со тоа?
Let me hear you make decisions without your television.
18-02-2012, 08:20 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#3

(18-02-2012, 08:20 PM)Gnoj Wrote: И кои се следните чекори што ги предлага mikisim во врска со тоа?


Секој форум е лице и наличје на администрацијата, модераторите и сопствениците на форумот. Па ти сам заклучи си. Или ене, прашај го Христо, кој е најверојатно заслужен што освен нас двајца тројца, а прашање е колку и ние ќе траеме вака, освен членовите на администрацијата и модераторите и Бугари никој друг нема. Тоа што форумот го сака, тоа и си го добива.
19-02-2012, 12:59 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,072
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(18-02-2012, 08:14 PM)mikisim Wrote: Неверојатно, овој форум не само што изобилува со бугарски теми (што не е неопходно лоша работа), не само што е полно со Бугари, туку има доста Бугари кои се преправаат дека се Македонци, воглавно со цел да направат некоја провокација од типот Good cop/bad cop или да направат некоја квази дебата, демек внатрешна меѓу-македонска.
Примери:
Кразиста - карикатура на македонски националиста. За да испадне во споредба Бугарските шовинисти изгледаат како космополити. Ало Кразиста, никој во Македонија не става 4 наместо ч - тоа Бугарите го прават. И не се вели во Македонија SRBSKA ZEMJA, како што ти и останатите Бугари пишуваат туку срПска земја. Башка ниту еден македонски националиста не би изговорил таква глупост.
Тодор - мелем за Бугарски уши. За него до Август 1944 немало никакви значајни борби во Југославија. Изгледа распоредот на сите дивизији пред секоја офанзива во Босна било за балет проби. Ало Тодоре, не постојат ‘Југословенските царски војски‘ - царски војски има само во Бугарија. Во Југославија има само кралски војски.
Христо - Овој можеби е Бугарин а можеби е само благонадежен. Се обидува во речиси секоја реченица да ја стави Бугарија. Мисли дека тоа го прави суптилно, ама суптилно колку може да е слон во клозет.Mikisim, дали гледаш телевизија СИТЕЛ и дали го читаш ВЕЧЕР ?
19-02-2012, 02:21 AM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#5

(18-02-2012, 08:14 PM)mikisim Wrote: Неверојатно, овој форум не само што изобилува со бугарски теми (што не е неопходно лоша работа), не само што е полно со Бугари, туку има доста Бугари кои се преправаат дека се Македонци, воглавно со цел да направат некоја провокација од типот Good cop/bad cop или да направат некоја квази дебата, демек внатрешна меѓу-македонска.
Примери:

Тодор - мелем за Бугарски уши. За него до Август 1944 немало никакви значајни борби во Југославија. Изгледа распоредот на сите дивизији пред секоја офанзива во Босна било за балет проби. Ало Тодоре, не постојат ‘Југословенските царски војски‘ - царски војски има само во Бугарија. Во Југославија има само кралски војски.

Јас не сум србин – извини како се вели, срБин или срПин – па така ние од Македонија велиме ЦАР, а не Крал, па затоа тие се и Југословенски Царски Војски на чело со Дража Михајловиќ. А иначе јас сум родум од Велес, живеев и се школував во Скопје, ама по род, крв, ген, сум Блгарин. Незнамм дали тоа ме квалификува за Македонец по ЈУС (Југословенски Стандард) Иначе зборувам Македонски (диалект) а со Блгарите од Блгарија се разбирам мноу добро иако не го зборувам нивниот Блгарски, немам учено, а би сакал.

Незнам за тебе што претставува “дивизија“, по мене двајца комунисти и тројаца срби не претставуваат дивизија. Хрватска, Далмација, Босна и Херцеговина сите заедно во тоа време помеѓу април 1941 и средината 1945 ја сочинуваат НДХ – Независна Држава Хрватска. Колку Хрвати ако ги исклучиш комунистите имало во тие “девизии“? Ниту еден. Немало потреба. Усташи – те, Востаници – те на Македонски, уште за времето на Царска Југославија востанале (устали) да основаат нивна самостојна држава, а 1941 тоа само го овозможува да се оствари. Усташите, гледајќи од поглед на Југословен се државни непријатели и нешто гнасно а од Хрватски поглед се родољуби.

А за Македонија поточно, ако го земеш периодот помеѓу 1919 и 1940 и ако го сметаш за Србска, о извини, Српска, Окупација до 1929 а потоа за Југословенска Окупација се до Април 1941, цели 22 години, што би требало да го сметаш за окупаторски, ако си Македонец, што мислиш ти народот, а и македонските комунисти во тоа време, за што ги сметале Германците, за ослободители или окупатори? Така размислувајќи малку логички без некави предрасуди и влијанија. И зошто имало потреба во НДХ и во Македонија од вооружени збитија, првите имаат своја држава а вторите уште и пред да дојдат Блгарските Царски Војски ги имаат истерано Србските, о извини јас па така, Српските Власти, абе човек кога не е Србин, не е, и имаат воспоставено власт од Македонското население, и дали имало потреба да се борат за некава Македонија во некакви Југословенски граници? Тоа е чист абсурд. Ете јас пак така, незнам дали е Абсурд или Апсурд? Тоа нема никаква смисла или логика.

Се разбира, ако ги земеш Југо-Комунистичките односно Србските толкувања, тогаш сето тоа погоре, е лага.

Ако мислиш сега да ме сметаш за Бугарфил или Бугараш, немој не се вјасај, уште сега, предвреме ќе ти кажам. Јас сум чист Блгарин роден во Велес, Македонија, СФРЈ, од дедо прадедо. Само за појаснување дедо ми е роден 1893 во Велес, Македонија, Отоманска Империја.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
19-02-2012, 02:35 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#6

(19-02-2012, 12:59 AM)Cesen Makedonec Wrote:
(18-02-2012, 08:20 PM)Gnoj Wrote: И кои се следните чекори што ги предлага mikisim во врска со тоа?

Секој форум е лице и наличје на администрацијата, модераторите и сопствениците на форумот. Па ти сам заклучи си. Или ене, прашај го Христо, кој е најверојатно заслужен што освен нас двајца тројца, а прашање е колку и ние ќе траеме вака, освен членовите на администрацијата и модераторите и Бугари никој друг нема. Тоа што форумот го сака, тоа и си го добива.

Ма немој? Во кој правилник го прочита тоа бе машко? Ако е така како што велиш ти, тогаш администрацијата/модераторите/сопствениците на овој форум сме одговорни за содржината на секој напишан коментар тука. Епа тогаш би ти предложил да ги погледнеш правилата и да видиш дали е така, па тогаш врати се да разговараме.
Let me hear you make decisions without your television.
19-02-2012, 03:01 AM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#7

А кој е Македонски форум? Тој што ја пее “Друже ТИТО ми ти се кунемо“. За некои “Македонци“ на вистина не сме “Скренале“ се уште и покрај 20 години “самостојност“ си живеме на патот на Заблудата.

Има ли ги во самостојното време некој отворено читанките по историја од основно училиште да види што пишува? Навистина РМ се придржува према “патот“. Поготово таа за четврто одделение каде го прашува ученикот да ја покаже ноговата татковина која е одбележена црвена на картата на Европа.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
19-02-2012, 03:19 AM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#8


Гледам дека некои не го прочитале или разбрале мотото на форумов:

Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи !


За оние кои уште живеат во времето на едноумието, едно потсетување:


Quote:Правото на слобода на говорот е признаено како човеково право според членот 19 од Универзалната декларација за човекови права како и во меѓународните закони за човекови и граѓански права во International Covenant on Civil and Political Rights. Оваа организација го признава правото на слобода на говор како „право да се имаа мислења без мешање“. Секој треба да има право за слобода на изразување." Исто така , слободата на говорот е признаена во европското, американското и африканското законодавство.

19-02-2012, 03:43 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#9

(19-02-2012, 03:01 AM)Gnoj Wrote: Ма немој? Во кој правилник го прочита тоа бе машко? Ако е така како што велиш ти, тогаш администрацијата/модераторите/сопствениците на овој форум сме одговорни за содржината на секој напишан коментар тука. Епа тогаш би ти предложил да ги погледнеш правилата и да видиш дали е така, па тогаш врати се да разговараме.


Ти праша - кој се следните чекори. Јас уште еднашка да повторам, какви се состојбите во некоја земја, предпријатие, форум, или било кој друг социјален систем, зависи само од властта, тоест лидерството. На нетов има мал милиони форуми. Има и доста други Македонски форуми кој се различни од котле. Има добар број кој се посетени многукратно повеќе и на кој никогаш никој нема да праша да ли е ова бугарски форум. Разликата е само таа дека на тие форуми се банираат Бугарите. ОК, котле има политика да не банира. Добро е тоа. Но од овие или оние причини форумов се сведе на администрацијата и бугарите. Фактот што овде има Бугари и администрација само е исклучиво заради одлуките на администрацијата. Администрацијата е единствената разлика меѓу котле и остнататие форуми. Како што е власта во дравите или управата во предпријатијата. Луѓето се насекаде, тоест обичниот народ и членови горе долу исти. Овој приод е дискутиран многупати тука од многу други учесници.
19-02-2012, 04:01 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#10

(19-02-2012, 02:35 AM)Тодор Wrote:
(18-02-2012, 08:14 PM)mikisim Wrote: Неверојатно, овој форум не само што изобилува со бугарски теми (што не е неопходно лоша работа), не само што е полно со Бугари, туку има доста Бугари кои се преправаат дека се Македонци, воглавно со цел да направат некоја провокација од типот Good cop/bad cop или да направат некоја квази дебата, демек внатрешна меѓу-македонска.
Примери:

Тодор - мелем за Бугарски уши.  За него до Август 1944 немало никакви значајни борби во Југославија. Изгледа распоредот на сите дивизији пред секоја офанзива во Босна било за балет проби. Ало Тодоре, не постојат ‘Југословенските царски војски‘ - царски војски има само во Бугарија. Во Југославија има само кралски војски.

Јас не сум србин – извини како се вели, срБин или срПин – па така ние од Македонија велиме ЦАР, а не Крал, па затоа тие се и Југословенски Царски Војски на чело со Дража Михајловиќ. А иначе јас сум родум од Велес, живеев и се школував во Скопје, ама по род, крв, ген, сум Блгарин. Незнамм дали тоа ме квалификува за Македонец по ЈУС (Југословенски Стандард) Иначе зборувам Македонски (диалект) а со Блгарите од Блгарија се разбирам мноу добро иако не го зборувам нивниот Блгарски, немам учено, а би сакал.

Незнам за тебе што претставува “дивизија“, по мене двајца комунисти и тројаца срби не претставуваат дивизија. Хрватска, Далмација, Босна и Херцеговина сите заедно во тоа време помеѓу април 1941 и средината 1945 ја сочинуваат НДХ – Независна Држава Хрватска. Колку Хрвати ако ги исклучиш комунистите имало во тие “девизии“? Ниту еден. Немало потреба. Усташи – те, Востаници – те на Македонски, уште за времето на  Царска Југославија востанале (устали) да основаат нивна самостојна држава, а 1941 тоа само го овозможува да се оствари. Усташите, гледајќи од поглед на Југословен се државни непријатели и нешто гнасно а од Хрватски поглед се родољуби.

А за Македонија поточно, ако го земеш периодот помеѓу 1919 и 1940 и ако го сметаш за Србска, о извини, Српска, Окупација до 1929 а потоа за Југословенска Окупација се до Април 1941, цели 22 години, што би требало да го сметаш за окупаторски, ако си Македонец, што мислиш ти народот, а и македонските комунисти во тоа време, за што ги сметале Германците, за ослободители или окупатори? Така размислувајќи малку логички без некави предрасуди и влијанија. И зошто имало потреба во НДХ и во Македонија од вооружени збитија, првите имаат своја  држава а вторите уште и пред да дојдат Блгарските Царски Војски ги имаат истерано Србските, о извини јас па така, Српските Власти, абе човек кога не е Србин, не е, и имаат воспоставено власт од Македонското население, и дали имало потреба да се борат за некава Македонија во некакви Југословенски граници? Тоа е чист абсурд. Ете јас пак така, незнам дали е Абсурд или Апсурд? Тоа нема никаква смисла или логика.

Се разбира, ако ги земеш Југо-Комунистичките односно Србските толкувања, тогаш сето тоа  погоре, е лага.

Ако мислиш сега да ме сметаш за Бугарфил или Бугараш, немој не се вјасај, уште сега, предвреме ќе ти кажам. Јас сум чист Блгарин роден во Велес, Македонија, СФРЈ, од дедо прадедо. Само за појаснување дедо ми е роден 1893 во Велес, Македонија, Отоманска Империја.


Добро де, Микисим те спомена тебе како Бугарин и доказ дека на форумов само или Бугари или пробугари се вртат. Ти еве, сам си велиш дека си Бугарин. Нема никакво недоразбирање со Микисим. И тој тврди дека ја браниш Бугарската верзија за Македонската историја.
19-02-2012, 04:05 AM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#11(19-02-2012, 04:01 AM)Cesen Makedonec Wrote: Администрацијата е единствената разлика меѓу котле и остнататие форуми.Да ти ја објаснам разликата помеѓу Котле и другите форуми. Овој форум не е на УДБа и не глуми партиска припадност. Односно не е ниту ПРОДПМНЕОВСКИ ниту ПРОСДСМОВСКИ и затоа нема вообичаени препукувања кои служат да го замајуваат народот и да му продаваат лажен повекепартизам.
Форумов дали ти се допаѓало тао на тебе или не е во самиот врв на МАКЕДОНСКИ форуми. Посочими ги тие форуми кои се "посетени многукратно повеќе".

пс. едно лично прашање дали на другите форуми администрацијата ке дозволи тема во која ке се зборува дали тие форуми се ПРОСРПСКИ. Бидејки велиш таму се банираат Бугари.
Моите минуси на репутацијата се од Бугари а нели по твое толкување тие се повластени од администрацијата.

ппс. многу се "интересни" вакви ликови како Mikisim, кои после десетина поста веднаш судат за форумот.
19-02-2012, 04:27 AM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#12

Samo ke kaja ,che toja e edinstvennio MK forum na koj ne me banirat samo zashtoto sum Bulgarin i izkazvam razlichno mnenie ot obshtoprietoto za MK. Ako ne me baniraha samo po IP adres moje bi ke komentirah i na drugi Mk forumi,ama za jal tam sa tejki psihopati... Tuka i da imam nekoj malki zabelejki za nekoj moderatori kato celo sa ok,naj vajno e ostavat da se slusha i razlichno mislene,a tova se vika Demokracija i svoboda. A naj mi e ubavo koga tie koj me banirat na drugite forumi ,idvat tuka i se ljutat na moderatorite na Kotle Icon_razz
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html19-02-2012, 07:06 AM
Website Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#13

Јас не ја бранам Блгарската верзија јас ја напаѓам Србската (Југословенската) верзија за Македонија. А некому тука му смета. Јас убаво напишав дека сум роден во Велес, Македонија, СФРЈ од татко дедо прадедо по род Блгари. Живеев во Скопје (Пинтија) и се школував таму. И тоа ме прави Блгарин од Македонија. Намерно тоа го нагласувам оти вас ако некој ви каже дека е Блгарин од Македонија а вие, сте Југословенски настроени дека такво нешто во Македонија не постои, и на човек очите ќе му ги извадите. Тоа го нагласуввам за такввите како тебе да знаат дека има и такви Македонци. За да се запрашате, зошто баш во РМ има Срби а нема Блгари, има Албанци а нема Блгари, има Грци а нема Блгари тоа само од соседите а сега малце подлабоко, има Шиптари а нема Блгари, има Власи а нема Блгари, има Евреи а нема Блгари, има Цигани а нема Блгари, има Бошњаци а нема Блгари, има Црногорци а нема Блгари. Нели, се пули така некако невистинито, несфатливо, невозможно, невероватно, како што би кажал Микисим, ај извини, тој вели неверојатно.

Проблемот лежи во тоа, ако федеративната југословенска држава по војната дозволеше да Блгарите од Македонија се изјаснуваат за тоа што се, Блгари, а комшија на исток од таа држава е Блгарија што ќе ги спречеше Блгарите од Македонија во иднината да се обединат со Блгарија. И затоа беше потребно да се земе Македонизмот за сојузник за Југословенизирање на Блгарите од Македонија и потчинувањето на зборот Блгарин во нешто срамно, гадно, грдо, грозно итн за поединецот да мрази да биде Блгарин. Нешто слично како црнците во Америка. Што мислиш зошто Мајкал Џексон сакаше да биде бел? Оти мразеше да биде црн. Оти знаеше со какви очи белите гледаат на него. Како што гледаат Југословените од Македонија према тие кои се кажуваат за Блгари во Македонија.

Гоце Делчев беше Македонец а и Блгарин на-род, Даме Груев беше Маедонец а и Блгарин на-род, Питу Гули беше Македонец а и Влав на-род, Ѓорче Петров беше Македонец а и Блгарин на-род, итн.

Работата дојде до таму дека вас кога не ви одговара, односно, се распаравате а не можете да докажете па по потреба ќе свртите и со исклучување на говоорителите, ако сте во можност, па затоа ги бодрите модераторите да ги прекршат правилата. Ти ги кажаа и објаснија правилата. Кој дел од сето тоа не го разбираш, правилата или објаснувањето. Ако не ти се бендисува тука и ако не си способен човечки да разговараш, или немаш ука за тоа, ништо друго не ти преостанува туку уџум, сиктер да фатиш.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
19-02-2012, 07:39 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#14

Аз пък не мога да разбера защо трябва да се банират българи по други форуми само защото са българи, че и това да се представя като нещо хубаво? Що за похвала може ад има тук-това е глупост, да банираш не за това което казва и за както го казва, а за това че е какъвто е, и какъвто ти не си.
Що биха рекли македонците, ако на българските форуми ги банираха само щото ИП-адресът им е македонски? Биха рекли-българите са идиоти. И по същия начин, ако българите биват банирани по македонски форуми само защото са българи, българите си мислят не много хубави неща за македонците: това е толкоз просто и логично...
Така че само трябва да се приветства инициативата на Котле да се допускат всякакви мнения /ставови/, и да се банират хората, които говорят глупости и цинизми, а не хората по национален или държавен признак.
Който го е страх от истината-да ходи на други форуми, че и модератор да стане там-ще му дадат право бързо да банира, без много колебания-по-щастлив ли ще да се чувства тогава? Ако да-айде, халал да му е!
А който не го е страх, да си говори с другите хори-може и нещо да научи. Аз например много неща съм научил оттук, от македонските участници, и са ми променили мисленето в посока по-положителна отпреди.
Ако се промени политиката на форума, няма драма-просто нема да пиша тука вече и това е-аз не ходя по други форуми, защото не виждам смисъл да си троша времето напразно со събеседници които са като коне с капаци.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 19-02-2012, 08:41 AM by Il Schismatico.)
19-02-2012, 08:38 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#15

(18-02-2012, 08:14 PM)mikisim Wrote: Неверојатно, овој форум не само што изобилува со бугарски теми (што не е неопходно лоша работа), не само што е полно со Бугари, туку има доста Бугари кои се преправаат дека се Македонци, воглавно со цел да направат некоја провокација од типот Good cop/bad cop или да направат некоја квази дебата, демек внатрешна меѓу-македонска.
Примери:
Кразиста - карикатура на македонски националиста. За да испадне во споредба Бугарските шовинисти изгледаат како космополити. Ало Кразиста, никој во Македонија не става 4 наместо ч - тоа Бугарите го прават. И не се вели во Македонија SRBSKA ZEMJA, како што ти и останатите Бугари пишуваат туку срПска земја. Башка ниту еден македонски националиста не би изговорил таква глупост.
Тодор - мелем за Бугарски уши. За него до Август 1944 немало никакви значајни борби во Југославија. Изгледа распоредот на сите дивизији пред секоја офанзива во Босна било за балет проби. Ало Тодоре, не постојат ‘Југословенските царски војски‘ - царски војски има само во Бугарија. Во Југославија има само кралски војски.
Христо - Овој можеби е Бугарин а можеби е само благонадежен. Се обидува во речиси секоја реченица да ја стави Бугарија. Мисли дека тоа го прави суптилно, ама суптилно колку може да е слон во клозет.

Миксим, имаш само неколку поста објавено а си дозволуваш политички лекции да делиш. Еве, и да е се така како што велиш, што е лошо или погрешно во тоа? Дали има некој закон во МК да забрани форум кој не е на линија на воспоставеното мислење? А, од друга страна, дали си се прашал дали тоа воспоставеното мислење е точно? Пред да дојдам во КОТЛЕ сум бил на повеќе форуми, и од таму, обично, сум бил баниран. Со Јордан станавме форумски пријатели, зошто се запознавме по ти форуми каде бевме спречувани да јасно ги искажуваме нашите несогласувања. Јордан во еден пост на ова тема јавно праша за ТВ СИТЕЛ и ВЕЧЕР. Тие медијуми, инаку ,многу блиски до власта, се изразито просрпки ориентирани. Сем вестите на ТВ СИТЕЛ, скоро, сета продукција е преземена од Србија. И во двата медијуми, нивните уредници имаат строго просрпска ориентација, и строго антибугарска политика. И тоа јавни медијуми. Па, никој во ова жална Македонија не го крена гласот против тоа. Значи во МК има воспоставеное една идеолошка-политичка матрица, во кој секој кој слободоумно размислува му се лепат такви етикети-пробугарски. Во КОТЛЕ , има една усвоена теза, а то е дека судбината на Македонецот кој јавно се залага за Самостојна и Демократска Македонија заврши репресиран под изговор дека е “ бугараш“. Тоа, па, не знчи дека во Македонија нема и автохтони Бугари, како што со претходнит пост го потврди и Тодор.

19-02-2012, 08:49 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#16

(19-02-2012, 12:59 AM)Cesen Makedonec Wrote:
(18-02-2012, 08:20 PM)Gnoj Wrote: И кои се следните чекори што ги предлага mikisim во врска со тоа?


Секој форум е лице и наличје на администрацијата, модераторите и сопствениците на форумот. Па ти сам заклучи си. Или ене, прашај го Христо, кој е најверојатно заслужен што освен нас двајца тројца, а прашање е колку и ние ќе траеме вака, освен членовите на администрацијата и модераторите и Бугари никој друг нема. Тоа што форумот го сака, тоа и си го добива.

Апсолутно си во право. Само би дополнил: не само “Секој форум е лице и наличје на администрацијата, модераторите и сопствениците на форумот.“ туку и секоја држава е лице и наличје на политичките стуктури кои ја водат. Благодарам на пофалбите за мојата важност. Со жена ми постојано спориме со тоа што сум направил во животот? Во нејзините очи изгледам некако мал, неважен. Сабајле 10-ина пати и го покажував твојот пост за да и докажам колку сум важен за МК. Сега молчи како риба, а гледам некако со почит ми се обраќа. Ке те замолам ако имам потреба ( за да пораснам во нејзините очи) да го преповториш тоа твое мслење за мене. Однапред благодарам.Iconwaveea9


19-02-2012, 09:06 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#17

(19-02-2012, 07:39 AM)Тодор Wrote: Јас не ја бранам Блгарската верзија јас ја напаѓам Србската (Југословенската) верзија за Македонија. А некому тука му смета. Јас убаво напишав дека сум роден во Велес, Македонија, СФРЈ од татко дедо прадедо по род Блгари. Живеев во Скопје (Пинтија) и се школував таму. И тоа ме прави Блгарин од Македонија. Намерно тоа го нагласувам оти вас ако некој ви каже дека е Блгарин од Македонија а вие, сте Југословенски настроени дека такво нешто во Македонија не постои, и на човек очите ќе му ги извадите. Тоа го нагласуввам за такввите како тебе да знаат дека има и такви Македонци. За да се запрашате, зошто баш во РМ има Срби а нема Блгари, има Албанци а нема Блгари, има Грци а нема Блгари тоа само од соседите а сега малце подлабоко, има Шиптари а нема Блгари, има Власи а нема Блгари, има Евреи а нема Блгари, има Цигани а нема Блгари, има Бошњаци а нема Блгари, има Црногорци а нема Блгари. Нели, се пули така некако невистинито, несфатливо, невозможно, невероватно, како што би кажал Микисим, ај извини, тој вели неверојатно.

Проблемот лежи во тоа, ако федеративната југословенска држава по војната дозволеше да Блгарите од Македонија се изјаснуваат за тоа што се, Блгари, а комшија на исток од таа држава е Блгарија што ќе ги спречеше Блгарите од Македонија во иднината да се обединат со Блгарија. И затоа беше потребно да се земе Македонизмот за сојузник за Југословенизирање на Блгарите од Македонија и потчинувањето на зборот Блгарин во нешто срамно, гадно, грдо, грозно итн за поединецот да мрази да биде Блгарин. Нешто слично како црнците во Америка. Што мислиш зошто Мајкал Џексон сакаше да биде бел? Оти мразеше да биде црн. Оти знаеше со какви очи белите гледаат на него. Како што гледаат Југословените од Македонија према тие кои се кажуваат за Блгари во Македонија.

Гоце Делчев беше Македонец а и Блгарин на-род, Даме Груев беше Маедонец а и Блгарин на-род, Питу Гули беше Македонец а и Влав на-род, Ѓорче Петров беше Македонец а и Блгарин на-род, итн.

Работата дојде до таму дека вас кога не ви одговара, односно, се распаравате а не можете да докажете па по потреба ќе свртите и со исклучување на говоорителите, ако сте во можност, па затоа ги бодрите модераторите да ги прекршат правилата. Ти ги кажаа и објаснија правилата. Кој дел од сето тоа не го разбираш, правилата или објаснувањето. Ако не ти се бендисува тука и ако не си способен човечки да разговараш, или немаш ука за тоа, ништо друго не ти преостанува туку уџум, сиктер да фатиш.

BravoBravoBravo Постот ми се допаѓа. Не за да ги секирам Чесниот и Миксим, туку да се скине уште една табу тема во Македонија. А, тоа е да кој сака да се декларира како Бугарин, тоа може да го каже слободно и без санкции. За овој негов пост, најверојатно, во омилените форуми на Чесниот и Миксим, Тодор би окркал траен бан. Овдека, во име на демкоратијата и основните човекови права, тоа нема да го доживее.

19-02-2012, 10:18 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#18

Най-големият грях в очите на българомразците на Котле е НЕ че се изказват мнения и мисления от българи за македонци и обратно, а ЧЕ се създава СРЕДА за изказване на мнения от българи за македонци и от македонци за българи, т.е. че се осъществява КОНТАКТ!
Защото действието е преди мисленето, а контактът е вид действие-което противоречи на официалната югославска митология, че "разрешените" отношения на македонци към българи могат да са само три безспорно санкционирани вида:
1. Страх
2. Омраза
3. Отвращение.

Обърнете внимание, микисим протестира не против това че пишат българи на Котле, не страда от това че някой българин го е навредил конкретно, а страда от това, че на Котле не е прието како официална линия на поведение да се навредуват българите, така, "абстрактно" погледнато...
Той/или тя/ е против това, че македонските администратори НЕ ГИ банират българските учесници по дифолт!
Това е една уникална и редко срещана, бих казал-клоняща към фашизоидната граница, претенция, издигната на форум-необичайна дори за нашите географски ширини!

Като не ги банират, българите може да почнат да се разговорят с македонците, и македонците да открият че българите са нито ангели, нито дяволи, а човешки същества като самите македонци-че има измежду тях умни, глупави, мързеливи, нервни и пр.-нормални човешки типове, а не сатанизирани и идеологизирани карикатури на хора.

Така ще се разрушат митовете, вкл. най-големият мит, че в Македония едни хора /управляващата върхушка/ има право да казва на други хора /управляваното простолюдие/ вече десетици години какъв е светът и какво трябва да мислят за него...подобно на Северна Корея и вярванията й за Южна...но никой не бяга от Южна в Северна Корея, както на времето никой на бягаше от Западна Германия в Източна, ами обратното.
Човешки трагедии по балкански маниер са тези изолации, мисля че бях доста ясен.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 19-02-2012, 10:36 AM by Il Schismatico.)
19-02-2012, 10:32 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#19

(19-02-2012, 10:32 AM)Il Schismatico Wrote: Най-големият грях в очите на българомразците на Котле е НЕ че се изказват мнения и мисления от българи за македонци и обратно, а ЧЕ се създава СРЕДА за изказване на мнения от българи за македонци и от македонци за българи, т.е. че се осъществява КОНТАКТ!
Защото действието е преди мисленето, а контактът е вид действие-което противоречи на официалната югославска митология, че "разрешените" отношения на македонци към българи могат да са само три безспорно санкционирани вида:
1. Страх
2. Омраза
3. Отвращение.

Обърнете внимание, микисим протестира не против това че пишат българи на Котле, не страда от това че някой българин го е навредил конкретно, а страда от това, че на Котле не е прието како официална линия на поведение да се навредуват българите, така, "абстрактно" погледнато...
Той/или тя/ е против това, че македонските администратори НЕ ГИ банират българските учесници по дифолт!
Това е една уникална и редко срещана, бих казал-клоняща към фашизоидната граница, претенция, издигната на форум-необичайна дори за нашите географски ширини!

Като не ги банират, българите може да почнат да се разговорят с македонците, и македонците да открият че българите са нито ангели, нито дяволи, а човешки същества като самите македонци-че има измежду тях умни, глупави, мързеливи, нервни и пр.-нормални човешки типове, а не сатанизирани и идеологизирани карикатури на хора.

Така ще се разрушат митовете, вкл. най-големият мит, че в Македония едни хора /управляващата върхушка/ има право да казва на други хора /управляваното простолюдие/ вече десетици години какъв е светът и какво трябва да мислят за него...подобно на Северна Корея и вярванията й за Южна...но никой не бяга от Южна в Северна Корея, както на времето никой на бягаше от Западна Германия в Източна, ами обратното.
Човешки трагедии по балкански маниер са тези изолации, мисля че бях доста ясен.

Многу јасенBravoBravo

19-02-2012, 10:43 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#20

Па кој рече дека форумов не е слободен или не знам што? И никој нема ништо против Бугарите како човек, народ и нација. Патем, во Македонија има и Бугари кој така може да се изјаснат на попис. Поентата е да е Бугарското инсистирање дека сме потекнале од нив, и дека сме створени со едно перо на коминтерната и нивното убедување дека нашите татковци и дедовци биле Бугари нешто што е екстремно непопуларно кај Македонецот. На страна што има мал милион на докази дека настанокот на Македонската нација и свест, иако можеби пар децении подоцна е мошне сличен на настанокот на сите останати нации.

Таа Бугарска идеја на таков приод кон Македонија одсекогаш била непопуларна. И не знам зошто Бугарите се уште ја натураат. Нема никаква промена на Бугарскиот став од времето на втората светска војна до денеска.

И сега поентата за форумите. Пошто Бугарското инсистирање ко луд на едно те исто кое има само негативен ефект кај Македонецот, тогаш на форуми каде Бугарите се оставаат ко рој на нечастиви да се вртат и спамираат се и сешто со нивните ирационални прстапи логично е дека Македонецот ќе се тргне. Едноставно, одвратно е нон стоп да се расправа околу иста работа. Обратно, форуми кој сакаат поголемо учество на Македонеци ги лимитираат Бугарите со цел Македонците да не избегаат. Затоа реков, секој форум е лице и наличје на управата.

Нема тоа никаква врска со демократија или не знам што. Не е ова Кампучија од времето на Пол Пот па сега ајде, се зборува за рушење на власт и саботажа против власта па да треба нешто да се санкционира. Овде се работи за национално чувство, кое не се определува врз "бугарски факти" на пример дека на некоја камена плоча од пред 10 века пишувало Бугарин. Тие теми се страшно чувствителни за секој човек, националното негово чувство и нон стоп инсистирањето од Бугарите за нивните факти не само што нема да има никаква позитивна разврска, него ќе допринесе до негативни чувства. За тоа не треба дискусии, има форуми и форуми и од Бугарска и Македонска страна каде тоа ден през ден се случува. И на овој форум истото е случено. Нема никаква разлика. Одприлике, не можам да најдам соодветен пример, но на пример одиш на улица и стално ти излегува лудак кој во лице ти се внесува и ти вели, вонземјаните доаѓаат, бегај, бегај. Тој лудакот си верува во тоа, тоа е негово лично убедување и нема факти кој ќе го натераат спротивно да мисли, но и ти си убеден во твојата вистина. ОК, ќе поминеш еден, два, три дена но четвртиот ќе ја смениш улицата иако ти е најдобар пат. Реално гледано, барем лично за мене, Бугарите се екстремно иритирачки соговорници, без толеранција и без факти. Поарно не обрнував внимание на Бугарија и немав некое мислење позитивно и негативно, но сега имам генерално негативно мнение, само заради нивните сами. Не треба Срби за тоа, тие самите се најголемите непријатели на самите себе си.

Ех, сега, за Микисим. Чекај, ако е ова демократија, зошто му се забележува дека нема право да поставува вакво прашање затоа што има само десетина постови? Ако е до број на постовите мерило, ќе се види дека освен управата и Бугарите овде дали десетина има воопшто. Втората поента, како јас микисим го разбирам, ако таа Бугарска идеја е екстремно непопуларна, не вродува со никој плод и нон стоп се повторува, јас на пример не верувам дека има нешто на Котле напишано од Бугарите кое е толку драстично од тоа што на сите други можни форуми се има пишувано по илјадници пати, а сето тоа се има докажано дека не води кон ништо позитивно, туку негативно, тогаш зошто Колте ја промовира таа политика? Политика која Македонецот го прави да бега од форумов? И не само од форумов, туку од Бугарија генерално.
19-02-2012, 02:09 PM
Reply