Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Зошто Македонците престанаа да веруват во Македонија
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#21

(04-04-2012, 09:39 PM)Zoograf Wrote: ...Лошата вест е дека сме на дното одамна, добрата е дека одовде може само подобро. Не може да пропадне нешто што нема...
Не бъди толкова сигурен!Ние сме способни и да копаеме още надолу! Icon_razz

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
05-04-2012, 09:05 AM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

(05-04-2012, 09:05 AM)TATAP Wrote:
(04-04-2012, 09:39 PM)Zoograf Wrote: ...Лошата вест е дека сме на дното одамна, добрата е дека одовде може само подобро. Не може да пропадне нешто што нема...Не бъди толкова сигурен!Ние сме способни и да копаеме още надолу! Icon_razz


BravoBravoBravo

05-04-2012, 01:07 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#23

(05-04-2012, 09:05 AM)TATAP Wrote:
(04-04-2012, 09:39 PM)Zoograf Wrote: ...Лошата вест е дека сме на дното одамна, добрата е дека одовде може само подобро. Не може да пропадне нешто што нема...
Не бъди толкова сигурен!Ние сме способни и да копаеме още надолу! Icon_razz

Татар станал Македонец. [Image: smiley-happy068.gif] Добре дојде, чедо. Скокај внатре, сите сме таму.
Let me hear you make decisions without your television.
05-04-2012, 01:35 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#24

(04-04-2012, 09:39 PM)Zoograf Wrote:
(03-04-2012, 07:40 AM)Gnoj Wrote: Добро, го исклучувам последното параграфче. Пред сѐ, се согласувам за прогнозата за економска пропаст и за Албанците. Можеби нема да има хиперинфлација, но инфлацијата е факт и не ѝ се гледа крајот.


Па ако мислиш дека е во право, тогаш веруваш дека порано (10,20 па и 30 години) било подобро? Дека со Албанците сме живееле во хармонија ама ете се скаравме пред пар години? Па ти си од Битола, јас сум од Охрид, веритас ли на нас ќе ни зборува за Албанци? Тоа е како на нив да им збореме за Турците - и тие внатре во Бугарија на север, и тие надвор, на југ.
Прво прашање е колку ги има. Во Косово имаше скоро попис, и испадна помалку од 1.8 милиони, ова е сосе диаспората. А се зборуваше за 2.5 милиони.
http://setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/...11/blog-03
Што се однесува кај нас, се зависи кои претпоставки ќе земеш. Еве ти една посериозна студија која го анализира тоа прашање.
http://www.persee.fr/articleAsPDF/pop_16..._18451.pdf
Моделот започнува со пописот од 1994 и малку го преценува процентот на Албанци во 2002. Според истиот модел, Албанците ќе се изедначат со Македонците во 2075, каде и двете групи се по 44%. До тогаш, кој знае... Можеби ќе се дојде до подобар modus vivendi, скоро сигурно ќе има војна и тоа на над регионално ниво. Има тука многу непознати над који се нема никаква контрола. Ако погледнеш во историјата, дали знаеш дека Македонија во 17 век била претежно мислиманска земја, ние рисјаните сме биле напикани по селата, и за век-два сме ја пресвртиле ситуацијата.
Што се однесува до економијата. Лошата вест е дека сме на дното одамна, добрата е дека одовде може само подобро. Не може да пропадне нешто што нема. Која тоа индустрија е во опасност а да не е пропадната одамна , освен оние кои зависат од цените на одредени суровини. Македонската економија е на дното со децении а падовите и растови се осцилацији а не вистински трендови. Не може Македонија да бакротира ако има релативно мал долг. Македонија има претежно услужна економија и има хроничен трговски дефицит кој се крпи воглавно од приватни дознаки. Од таму нема некоја опасност од инфлација , барем релативно со евро-зоната. И така до недоглед, ни лук ни вода, во лимбото, нити вистински раст нити вистински пад. Додека не дојде некој асолен.

Zograf ne se pllashi ne se boj nema opasnost od allbanci.Vie mozhete edinstveno samite na sebe da napravite grob.vikash nema podollu jas vikam da ima i toa mnogu brgu ke nastapi.Prvo resurs najjak dijaspora poleka se zatvara toj ventill.ke ti objasnam.Proshlloto leto beshe napravena statistika vo sello debreshe gostivarsko bea napraveni 108 svadbi (i zhenidbi i tradicionallen muslimanski sunet)
sekoja takva svadba kaj allbancite koshta izmedju 20 i 100 iljadi evra.Vikam 20 iljadi najskromnata dodeka 100 iljadi najbogatata.Ne gi smetaj zograf skapite neka bidat site naj evtini toa se dva miljona evra samo od sello debreshe.Zograf ako racunash samo 16 procenti ddv za drzhavnata kasa.Nema da vozam ponatamu bideiki ke stane dosadno toj izvor se sushi zograf bideiki ne deka ne sakame ama mie tuka nemame veqe kriza e vo zapad.
zograf pari od italija nema bideiki lludjeto tamu se shetat bez rabota i se vraqat vo makedonija da odgleduvat stoka i da proizveduvat meso i mleko.Pak nema devizi.Zadollzhuvanjeto ke donese kako problem nedavanje na zaemi za makedonija.Bideiki onie shto gi zedovme namsto na avtopatishta kade ke kasiravme pari i ke vratevme dollgovi mie gi napravivme glineni gollubovi po skopje.Drugi nema da ni davat bideiki MMF odmah se faqa za ddv kako izvor na vraqanje na dollgovi.Ako nema od zapad pari se smalluva ddv prinos.zapad ke pobara zgolemuvanje na procent na ddv da stane 19% kako vo germanija ili 22% kako vo belgija.Akcizi od benzin ke nema bideiki ke se ocekuva brzo zgolemuvanje na ceni na derivati pa do 100 denari na litar ili 1.70 evra.Toa ke gi zgolemuva troshocite vo transport i usllugi taka da vlladata ke treba od eden dell od akcizi da se odrekne ako ne saka da ima hiper infllacija.I shto ke ni preostanuva.Zograf shto imavme za prodavanje prodadovme.Germancite bi ni dalle edno 10 miljardi evra za struga i ohrid.I togash hivi i zdravi ke dojdam kako slluzhben prevoduvac da rabotam vo ohrid.Ako pak ne padne dogovor so shvabite i se prodade na jenkite jordan ke ti dojde preveduvac vo ohrid.
Koga zboruvash za demogravska statistika mani gi tie statistiki nishto ne e validno.Znaesh gospodine zashto se zapre popisot na grujo.Pretrpea debakell i grujo i alija.Popisot stignall kaj makedonci do kam 900 iljadi i tocka nema poveqe.Kaj allbancite samo do okollu 390 iljadi.No mnogu mallku ostanalle za popisuvanje i ke ispadnello deka sme prvata drzhava vo svetot koja ima poveqe gllasaci od zhitelli.Da cekame edna godina dve i da kzheme eve za dve godini od makedonia se iselille cell milion allbanci i makedonci pa sega sme ostanalle kutrum komplet edno 1.5 miljoni zhiteli.Ti batka od ohrid ne izleguvash taka li?
pred godini nemashe da sllushash makedonski zbor na baushtelle tuka kaj mene.Deneska ima sve poveqe, a mie allbancite stanuvame 4 narod vo svajcarija so tendencija mnogu brzu da bideme treti po broj.Koga ke igra swajcarska reprezentacija ke se uverish prati gi iminjata.Zatoa zograf analizata ti e bucuk, i gledaj da ja dozhiveeme 2020 a za 2075 zaboravi.KOga doadjam vo makedonija na odmor samo sllusham toj stavi feder na srceto da i toj sklizna i toj e so feder na srce.Znaesh zashto zograf?
nema rabota nema perspektiva gleda covekot nagore visoko dollu tvrdo i od maka se frlat na gllava i gi sobuvat potkovicite.

05-04-2012, 07:00 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#25

(05-04-2012, 07:00 PM)sokoli Wrote:
(04-04-2012, 09:39 PM)Zoograf Wrote:
(03-04-2012, 07:40 AM)Gnoj Wrote: Добро, го исклучувам последното параграфче. Пред сѐ, се согласувам за прогнозата за економска пропаст и за Албанците. Можеби нема да има хиперинфлација, но инфлацијата е факт и не ѝ се гледа крајот.


Па ако мислиш дека е во право, тогаш веруваш дека порано (10,20 па и 30 години) било подобро? Дека со Албанците сме живееле во хармонија ама ете се скаравме пред пар години? Па ти си од Битола, јас сум од Охрид, веритас ли на нас ќе ни зборува за Албанци? Тоа е како на нив да им збореме за Турците - и тие внатре во Бугарија на север, и тие надвор, на југ.
Прво прашање е колку ги има. Во Косово имаше скоро попис, и испадна помалку од 1.8 милиони, ова е сосе диаспората. А се зборуваше за 2.5 милиони.
http://setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/...11/blog-03
Што се однесува кај нас, се зависи кои претпоставки ќе земеш. Еве ти една посериозна студија која го анализира тоа прашање.
http://www.persee.fr/articleAsPDF/pop_16..._18451.pdf
Моделот започнува со пописот од 1994 и малку го преценува процентот на Албанци во 2002. Според истиот модел, Албанците ќе се изедначат со Македонците во 2075, каде и двете групи се по 44%. До тогаш, кој знае... Можеби ќе се дојде до подобар modus vivendi, скоро сигурно ќе има војна и тоа на над регионално ниво. Има тука многу непознати над који се нема никаква контрола. Ако погледнеш во историјата, дали знаеш дека Македонија во 17 век била претежно мислиманска земја, ние рисјаните сме биле напикани по селата, и за век-два сме ја пресвртиле ситуацијата.
Што се однесува до економијата. Лошата вест е дека сме на дното одамна, добрата е дека одовде може само подобро. Не може да пропадне нешто што нема. Која тоа индустрија е во опасност а да не е пропадната одамна , освен оние кои зависат од цените на одредени суровини. Македонската економија е на дното со децении а падовите и растови се осцилацији а не вистински трендови. Не може Македонија да бакротира ако има релативно мал долг. Македонија има претежно услужна економија и има хроничен трговски дефицит кој се крпи воглавно од приватни дознаки. Од таму нема некоја опасност од инфлација , барем релативно со евро-зоната. И така до недоглед, ни лук ни вода, во лимбото, нити вистински раст нити вистински пад. Додека не дојде некој асолен.

Zograf ne se pllashi ne se boj nema opasnost od allbanci.Vie mozhete edinstveno samite na sebe da napravite grob.vikash nema podollu jas vikam da ima i toa mnogu brgu ke nastapi.Prvo resurs najjak dijaspora poleka se zatvara toj ventill.ke ti objasnam.Proshlloto leto beshe napravena statistika vo sello debreshe gostivarsko bea napraveni 108 svadbi (i zhenidbi i tradicionallen muslimanski sunet)
sekoja takva svadba kaj allbancite koshta izmedju 20 i 100 iljadi evra.Vikam 20 iljadi najskromnata dodeka 100 iljadi najbogatata.Ne gi smetaj zograf skapite neka bidat site naj evtini toa se dva miljona evra samo od sello debreshe.Zograf ako racunash samo 16 procenti ddv za drzhavnata kasa.Nema da vozam ponatamu bideiki ke stane dosadno toj izvor se sushi zograf bideiki ne deka ne sakame ama mie tuka nemame veqe kriza e vo zapad.
zograf pari od italija nema bideiki lludjeto tamu se shetat bez rabota i se vraqat vo makedonija da odgleduvat stoka i da proizveduvat meso i mleko.Pak nema devizi.Zadollzhuvanjeto ke donese kako problem nedavanje na zaemi za makedonija.Bideiki onie shto gi zedovme namsto na avtopatishta kade ke kasiravme pari i ke vratevme dollgovi mie gi napravivme glineni gollubovi po skopje.Drugi nema da ni davat bideiki MMF odmah se faqa za ddv kako izvor na vraqanje na dollgovi.Ako nema od zapad pari se smalluva ddv prinos.zapad ke pobara zgolemuvanje na procent na ddv da stane 19% kako vo germanija ili 22% kako vo belgija.Akcizi od benzin ke nema bideiki ke se ocekuva brzo zgolemuvanje na ceni na derivati pa do 100 denari na litar ili 1.70 evra.Toa ke gi zgolemuva troshocite vo transport i usllugi taka da vlladata ke treba od eden dell od akcizi da se odrekne ako ne saka da ima hiper infllacija.I shto ke ni preostanuva.Zograf shto imavme za prodavanje prodadovme.Germancite bi ni dalle edno 10 miljardi evra za struga i ohrid.I togash hivi i zdravi ke dojdam kako slluzhben prevoduvac da rabotam vo ohrid.Ako pak ne padne dogovor so shvabite i se prodade na jenkite jordan ke ti dojde preveduvac vo ohrid.
Koga zboruvash za demogravska statistika mani gi tie statistiki nishto ne e validno.Znaesh gospodine zashto se zapre popisot na grujo.Pretrpea debakell i grujo i alija.Popisot stignall kaj makedonci do kam 900 iljadi i tocka nema poveqe.Kaj allbancite samo do okollu 390 iljadi.No mnogu mallku ostanalle za popisuvanje i ke ispadnello deka sme prvata drzhava vo svetot koja ima poveqe gllasaci od zhitelli.Da cekame edna godina dve i da kzheme eve za dve godini od makedonia se iselille cell milion allbanci i makedonci pa sega sme ostanalle kutrum komplet edno 1.5 miljoni zhiteli.Ti batka od ohrid ne izleguvash taka li?
pred godini nemashe da sllushash makedonski zbor na baushtelle tuka kaj mene.Deneska ima sve poveqe, a mie allbancite stanuvame 4 narod vo svajcarija so tendencija mnogu brzu da bideme treti po broj.Koga ke igra swajcarska reprezentacija ke se uverish prati gi iminjata.Zatoa zograf analizata ti e bucuk, i gledaj da ja dozhiveeme 2020 a za 2075 zaboravi.KOga doadjam vo makedonija na odmor samo sllusham toj stavi feder na srceto da i toj sklizna i toj e so feder na srce.Znaesh zashto zograf?
nema rabota nema perspektiva gleda covekot nagore visoko dollu tvrdo i od maka se frlat na gllava i gi sobuvat potkovicite.

Соколи, јас не се плашам од Албанците. Но ме иритира кога некој надвор од Македонија ги користи како константно страшило за Македонците дека Македонија не може да опстане, заради вас. Тоа што зборува веритас, многу ме потсеќа што се зборуваше од Србите, пред распадот на СФРЈ, тоа беше главен аргумент да останеме со нив, демек ‘Шиптари ће вас појести ако сте без нас‘ . Така да ова е рециклирана идеја само со друга host country.
Не коментираше за пописот во Косово. Таму се броеше и диаспората, па испадна како Милошевиќ да ве броел. Крајно е време да вие престанете да се плашете и да се изброете колку сте, а не да се користат цифри од 15% до 40%. А пописот пропадна затоа што ќе излеговте помалку од 25%, тоа е повеќе од јасно.
За економијата, т.е. иселениците. Нема потреба да броиш колку свадби има во ова или она село, нити пак колку се потрошени. Постоји многу полесен метод. Имено, само во првите 11 месеци од 2011 година дознаките достигнаа рекордни 1,7 милијарди долари, или 1.4 милијарди евра за цела година. Тоа е 230 милиона евра повеќе од 2009, 380 милиони повеќе од 2008. Во 1998 тие беа 349 милиони долари, значи упетостручено отогаш. Тие пари го финансираат 80-90% од трговскиот дефицит, директно учествуваат во 20% на ГДП, иако индиректно процентот е многу поголем, веројатно. Таа цифра ќе почне да се намалува кога луѓето почнат да се враќаат, но забележи дека има тука повратна спрега - бидејки иселениците ја држат економијата на позитивна нула, воколку се врати критичен број, тогаш економијата ке падне пониско, што ќе иницира нов бран на иселување, итн. И така се додека не се дојде до равнотежа. А таа равнотежа уште не е дојдена бидејки луѓето се уште се иселуваат. Парите што влегуваат во Македонија не растат бидејки печалбарите заработуваат повеќе или праќаат повеќе пари, туку затоа што ги има повеќе. Тие пари не доаѓаат само за правење свадби по гостиварски села, туку и купување станови во Скопје, викендици во Охрид итн. Во 2011 се градеа околу 7 илјади станови, од нив најмногу во Скопје. Седум илјади станови по 100К евра е 700 милиони евра. Плус тука има купување на постоечки станови/куќи, така да лесно може да се дојде до 1 милиарди евра. Тие пари во најголем дел директно или индиректно доаѓаат од диаспората. Тие пари влегуваат во градежната индустрија прво и од таму се прелива во другите сектори на индустријата.
И да, излезен сум од Охрид. Моите родители се од Охрид, сум живеел на многу места, но најголемата лојалност чуствувам кон Охрид. Веќе ~2 децении не живеам во Македонија, воглавно во САД.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
06-04-2012, 03:32 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#26

(06-04-2012, 03:32 PM)Zoograf Wrote:
(05-04-2012, 07:00 PM)sokoli Wrote:
(04-04-2012, 09:39 PM)Zoograf Wrote:
(03-04-2012, 07:40 AM)Gnoj Wrote: Добро, го исклучувам последното параграфче. Пред сѐ, се согласувам за прогнозата за економска пропаст и за Албанците. Можеби нема да има хиперинфлација, но инфлацијата е факт и не ѝ се гледа крајот.


Па ако мислиш дека е во право, тогаш веруваш дека порано (10,20 па и 30 години) било подобро? Дека со Албанците сме живееле во хармонија ама ете се скаравме пред пар години? Па ти си од Битола, јас сум од Охрид, веритас ли на нас ќе ни зборува за Албанци? Тоа е како на нив да им збореме за Турците - и тие внатре во Бугарија на север, и тие надвор, на југ.
Прво прашање е колку ги има. Во Косово имаше скоро попис, и испадна помалку од 1.8 милиони, ова е сосе диаспората. А се зборуваше за 2.5 милиони.
http://setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/...11/blog-03
Што се однесува кај нас, се зависи кои претпоставки ќе земеш. Еве ти една посериозна студија која го анализира тоа прашање.
http://www.persee.fr/articleAsPDF/pop_16..._18451.pdf
Моделот започнува со пописот од 1994 и малку го преценува процентот на Албанци во 2002. Според истиот модел, Албанците ќе се изедначат со Македонците во 2075, каде и двете групи се по 44%. До тогаш, кој знае... Можеби ќе се дојде до подобар modus vivendi, скоро сигурно ќе има војна и тоа на над регионално ниво. Има тука многу непознати над који се нема никаква контрола. Ако погледнеш во историјата, дали знаеш дека Македонија во 17 век била претежно мислиманска земја, ние рисјаните сме биле напикани по селата, и за век-два сме ја пресвртиле ситуацијата.
Што се однесува до економијата. Лошата вест е дека сме на дното одамна, добрата е дека одовде може само подобро. Не може да пропадне нешто што нема. Која тоа индустрија е во опасност а да не е пропадната одамна , освен оние кои зависат од цените на одредени суровини. Македонската економија е на дното со децении а падовите и растови се осцилацији а не вистински трендови. Не може Македонија да бакротира ако има релативно мал долг. Македонија има претежно услужна економија и има хроничен трговски дефицит кој се крпи воглавно од приватни дознаки. Од таму нема некоја опасност од инфлација , барем релативно со евро-зоната. И така до недоглед, ни лук ни вода, во лимбото, нити вистински раст нити вистински пад. Додека не дојде некој асолен.

Zograf ne se pllashi ne se boj nema opasnost od allbanci.Vie mozhete edinstveno samite na sebe da napravite grob.vikash nema podollu jas vikam da ima i toa mnogu brgu ke nastapi.Prvo resurs najjak dijaspora poleka se zatvara toj ventill.ke ti objasnam.Proshlloto leto beshe napravena statistika vo sello debreshe gostivarsko bea napraveni 108 svadbi (i zhenidbi i tradicionallen muslimanski sunet)
sekoja takva svadba kaj allbancite koshta izmedju 20 i 100 iljadi evra.Vikam 20 iljadi najskromnata dodeka 100 iljadi najbogatata.Ne gi smetaj zograf skapite neka bidat site naj evtini toa se dva miljona evra samo od sello debreshe.Zograf ako racunash samo 16 procenti ddv za drzhavnata kasa.Nema da vozam ponatamu bideiki ke stane dosadno toj izvor se sushi zograf bideiki ne deka ne sakame ama mie tuka nemame veqe kriza e vo zapad.
zograf pari od italija nema bideiki lludjeto tamu se shetat bez rabota i se vraqat vo makedonija da odgleduvat stoka i da proizveduvat meso i mleko.Pak nema devizi.Zadollzhuvanjeto ke donese kako problem nedavanje na zaemi za makedonija.Bideiki onie shto gi zedovme namsto na avtopatishta kade ke kasiravme pari i ke vratevme dollgovi mie gi napravivme glineni gollubovi po skopje.Drugi nema da ni davat bideiki MMF odmah se faqa za ddv kako izvor na vraqanje na dollgovi.Ako nema od zapad pari se smalluva ddv prinos.zapad ke pobara zgolemuvanje na procent na ddv da stane 19% kako vo germanija ili 22% kako vo belgija.Akcizi od benzin ke nema bideiki ke se ocekuva brzo zgolemuvanje na ceni na derivati pa do 100 denari na litar ili 1.70 evra.Toa ke gi zgolemuva troshocite vo transport i usllugi taka da vlladata ke treba od eden dell od akcizi da se odrekne ako ne saka da ima hiper infllacija.I shto ke ni preostanuva.Zograf shto imavme za prodavanje prodadovme.Germancite bi ni dalle edno 10 miljardi evra za struga i ohrid.I togash hivi i zdravi ke dojdam kako slluzhben prevoduvac da rabotam vo ohrid.Ako pak ne padne dogovor so shvabite i se prodade na jenkite jordan ke ti dojde preveduvac vo ohrid.
Koga zboruvash za demogravska statistika mani gi tie statistiki nishto ne e validno.Znaesh gospodine zashto se zapre popisot na grujo.Pretrpea debakell i grujo i alija.Popisot stignall kaj makedonci do kam 900 iljadi i tocka nema poveqe.Kaj allbancite samo do okollu 390 iljadi.No mnogu mallku ostanalle za popisuvanje i ke ispadnello deka sme prvata drzhava vo svetot koja ima poveqe gllasaci od zhitelli.Da cekame edna godina dve i da kzheme eve za dve godini od makedonia se iselille cell milion allbanci i makedonci pa sega sme ostanalle kutrum komplet edno 1.5 miljoni zhiteli.Ti batka od ohrid ne izleguvash taka li?
pred godini nemashe da sllushash makedonski zbor na baushtelle tuka kaj mene.Deneska ima sve poveqe, a mie allbancite stanuvame 4 narod vo svajcarija so tendencija mnogu brzu da bideme treti po broj.Koga ke igra swajcarska reprezentacija ke se uverish prati gi iminjata.Zatoa zograf analizata ti e bucuk, i gledaj da ja dozhiveeme 2020 a za 2075 zaboravi.KOga doadjam vo makedonija na odmor samo sllusham toj stavi feder na srceto da i toj sklizna i toj e so feder na srce.Znaesh zashto zograf?
nema rabota nema perspektiva gleda covekot nagore visoko dollu tvrdo i od maka se frlat na gllava i gi sobuvat potkovicite.

Соколи, јас не се плашам од Албанците. Но ме иритира кога некој надвор од Македонија ги користи како константно страшило за Македонците дека Македонија не може да опстане, заради вас. Тоа што зборува веритас, многу ме потсеќа што се зборуваше од Србите, пред распадот на СФРЈ, тоа беше главен аргумент да останеме со нив, демек ‘Шиптари ће вас појести ако сте без нас‘ . Така да ова е рециклирана идеја само со друга host country.
Не коментираше за пописот во Косово. Таму се броеше и диаспората, па испадна како Милошевиќ да ве броел. Крајно е време да вие престанете да се плашете и да се изброете колку сте, а не да се користат цифри од 15% до 40%. А пописот пропадна затоа што ќе излеговте помалку од 25%, тоа е повеќе од јасно.
За економијата, т.е. иселениците. Нема потреба да броиш колку свадби има во ова или она село, нити пак колку се потрошени. Постоји многу полесен метод. Имено, само во првите 11 месеци од 2011 година дознаките достигнаа рекордни 1,7 милијарди долари, или 1.4 милијарди евра за цела година. Тоа е 230 милиона евра повеќе од 2009, 380 милиони повеќе од 2008. Во 1998 тие беа 349 милиони долари, значи упетостручено отогаш. Тие пари го финансираат 80-90% од трговскиот дефицит, директно учествуваат во 20% на ГДП, иако индиректно процентот е многу поголем, веројатно. Таа цифра ќе почне да се намалува кога луѓето почнат да се враќаат, но забележи дека има тука повратна спрега - бидејки иселениците ја држат економијата на позитивна нула, воколку се врати критичен број, тогаш економијата ке падне пониско, што ќе иницира нов бран на иселување, итн. И така се додека не се дојде до равнотежа. А таа равнотежа уште не е дојдена бидејки луѓето се уште се иселуваат. Парите што влегуваат во Македонија не растат бидејки печалбарите заработуваат повеќе или праќаат повеќе пари, туку затоа што ги има повеќе. Тие пари не доаѓаат само за правење свадби по гостиварски села, туку и купување станови во Скопје, викендици во Охрид итн. Во 2011 се градеа околу 7 илјади станови, од нив најмногу во Скопје. Седум илјади станови по 100К евра е 700 милиони евра. Плус тука има купување на постоечки станови/куќи, така да лесно може да се дојде до 1 милиарди евра. Тие пари во најголем дел директно или индиректно доаѓаат од диаспората. Тие пари влегуваат во градежната индустрија прво и од таму се прелива во другите сектори на индустријата.
И да, излезен сум од Охрид. Моите родители се од Охрид, сум живеел на многу места, но најголемата лојалност чуствувам кон Охрид. Веќе ~2 децении не живеам во Македонија, воглавно во САД.

Zograf ne mi zameraj mozhda ke se oseqash uvreden no prosto koga te citam misllam deka citam gllasogovornik na vlladata na gruevski.fakt e deka cella evropa e vo kriza i deka pari ne stignuvat od nadvor.Jas sum toj shto od pred pet godini rabotam dupllo poveqe a zarabotuvam pomallku iako sum vo svajcarija kako najmallku pogodena od kriza.
Znaci pari nema franakot gubi vrednosta casot se pllaqa kako pred pet godini a nekade i pomallku.Znaci od pred pet godini imam 20% pomallku pllata.Ako smetame pokacuvanje na osiguruvanja za 10-15% za ovie pet godini smetaj kade sum jas.I kolku pari nosam godishno pomallku vo makedonija.Novo izlezenite nadvor zograf prvo edno 4-5 godini da se sedimentirat tamu kade shto otishle pa posle da pocnat da zarabotat da ostavat na strana za doma.A pogolemiot dell nema da ti dojdat doma ke odat na odmor vo havai bideiki tunisia ne e mirno.Za vlezenite milioni i miliardi evra koi evra gi spomnuvash?
mislish na dollgovite shto gi zede grujo za skopje 2014.da ama toa bea dollgovi zograf a ne gotovi vlezeni pari.Istiot problem go ima i berisha imashe najvisok ekonomski rast vo cella evropa od 7% pa vo najteshkite momenti na kriza kaj nego beshe porast od 3.8% e ova godina padna zograf na 2.4% so tendencija ushte da padne.No tie se iskreni ne se kako grujo i priznavat deka razllogot e vo toa shto ne stignuvat pari od celliot miljon emigranti vo grcija i italija.
Koga zboruvash za natalitetot vo kosovo iako ne me interesuvallo znam deka pred vojnata tamu zhiveelle dva miljoni zhitelli od koi 90% bille allbanci znaci okollu 1.8 miljoni zhitelli.Deset procenti bea srbi crnogorci romi turci goranci vllasi i sekakvi.Za ovie 20 godini tie porasnalle za edno 200 iljadi tolku se isellille od kosovo mozhno gi ima iseleni edno 250 iljadi znaci vo kosovo vo moment bi treballo da ima 1.75-1.8 miljoni allbanci i teshko mnogu teshko da ostanalle 100 iljadi site drugi.Kosovo reallno bi treballo da ima okollu 1.9 miljoni zhitelli.Vo svajcarija znam deka kosovari ima 193 iljadi.
deka se zapishani site vo kosovo toa e najmallku tocno.Zograf jas so niv sum sekoj den.Kosovarite ne se zapishani i tie shto bille doma site.Prosto nema nikakva tezhina za niv popisot.Za niv e cista statistika koja ne dava ni leb ni voda.
Vo makedonija zograf mie mnogu dobro znaeme kolku sme mie imame tocni podatoci od cia.
mie ne sme ni 35% kako shto vikat allbanskite partii nitu sme 25 procenti kolku shto vikate vie.Mie sme 28.4%.I vo makedonija poprazno se trudish zograf nemash poveqe od 1.6 miljoni zhitelli.
Da beshe do nas zograf ti ke terashe tvoj popis i ic na nikoj nemashe da mu puka.Shto ne sakat allbanci da se popishat nitu eden neka ne se popisuva.Problemot vi se rodi zograf ne mozhevte da gi najdete 1.8 miljoni gllasaci.Nikako ne vi izleguvashe matematikata.ke se otkrieshe llazhiranjeto i kopileto ke izlezeshe na videlina e toa e problemot.Zograf statistika na razni instituti pokazhuva za zgolemena smrtnost vo makedonija.Makedonija beshe objavena kako najdepresivna nacija vo evropa i koja najmallku zhivee.Znaesh li zashto zograf?STRES i nemoq e gllavniot faktor shto infrakt ti stanall moda vo makedonija.Pogledaj ja statistikata so samoubistvata kako ti stojat rabotite i popsle so vlladata ke diskutirame.

08-04-2012, 10:43 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#27

1) Соколи, се надевам дека ќе ти тргне подобро во таа Швајцарија. Но не можеш од сопственото лично искуство да екстраполираш за цели држави и континенти. Постојат пообјективни мерила. Јас зборував за приватни дознаки (трансфери) а не долгови. Нема тоа врска со Груевски и слична банда. Еве малку повеќе:
http://www.kapital.mk/mk/dneven_vesnik.a...x?iId=2641
Ако не веруваш во тие цифри, веројатно и не веруваш дека и девизни резерви се на или близу рекордни нивоа, но не можеш а да не приметиш дека денарот не се променил во однос на еврото, веќе десет години. Тоа е невозможно да го држиш со декрет, тука нема алхемија, некако мора да се покријат неконкуретноста на мак. економија, т.е. дефицитот, а тоа се трансферите. За долгот, односно кредит ризик на Македонија, еве ти за колку се тргува македонски бондови кој се исплаќа за 3 години:
http://www.onvista.de/anleihen/snapshot....T=13291569
тешко да може да се каже дека маркетот предвидува огромен ризик за банкротство или колапс. Иако е присутен.

2) За бројот на Албанци, последниот попис кој Албанците од Косово не го бојкотираа пред овој последниов во 2011, беше во 1981, 30 години пред тоа. Тогаш цело Косово имаше 1.6 милиони. Сега има помалку од 1.8 милиони, поточно 1,733,872 (ова е без северно Косово каде има 60-70 илјада луѓе). Ова е според државата Косово. Значи за 30 години се зголеми населението сума сумарум за околу 10%. Не е лошо, но не и претерано. Етничките Албанци се зголомени тука од 1.25 м на околу 1.6 м, или +28%. Импресивно. Во соседна Албанија, во 1981 имало 2,724 милиони, во 1989 3.2 милиони а до 2011 паднало на 2,831 милиони.
За споредба, во цел свет пред 30 години имало 4.5 милиарди луѓе а сега 7 милиарди, или +55%. Во цела Европа во 1980 имаш 692 милиони (25 милиони од нив се муслимани) а во 2010 има 732 милиони (42 милиони од нив се муслимани). Значи европското население се зголемило повеќе од населението во Албанија, додека немуслиманското население е малку полошо 3.45% споредено со 3.9% во Албанија.
Не верувам дека Албанците од Македонија се многу различниод Албанците од Албанија а посебно од Косово. Во 1981 во Македонија имало 377 илјади. со сите следни пописи има проблеми со Албанците да се избројат, постојано некои условување и манипулации. Нека имаат порастено 30% од тогаш, значи повеќе и од Косово и Албанија, тоа ве прави максимум 490,000, што е пак помалку од цифрата од 2002.

Се предвидува во Косово да почне да се намалува населението слично како во Албанија. Да се разбереме, во Македонија исто се предвидува намалување на бројот на етничките Македонци. Па сега препрочитај ја повторно анализата која зборува за изедначување дури во 2075 па кажи пак дека е нереална. А колку ве има во Швајцарија и другде е благо интересно, но во крајна мера небитно - македонската диаспора се проценува на еден милион луѓе и што со тоа? Факт е дека со урбанизација на Албанците, со зголеменото образование, леснотијата на иселување, со денешната лесна комуникација насекаде по светот, доаѓа до намалување на разлките помеѓу приоритетите а и културните вредности кај Албанците и Македонците и конвергирање на демографските трендови. Тоа сеуште не значи дека ние ќе се зближиме, туку исти работи ќе ни бидат важни. Барем ќе има поголемо разбирање, во најлош случај.

3) За другото што напиша околу стрес и несреќа, мислам дека сме близу на дното, но нема врска за ова што јас и ти зборуваме. Можеби има повеќе врска генерално со целата тема, тогаш тоа е друга приказна.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
(This post was last modified: 10-04-2012, 11:10 PM by Zoograf.)
10-04-2012, 11:04 PM
Reply