Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СЕКОЈ 30-ТИ МАКЕДОНЕЦ ИМА БУГАРСКИ ПАСОШ
Author Message
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#41

(04-01-2012, 12:26 PM)Stefan Wrote:
(30-12-2011, 03:50 PM)basilius_2 Wrote: ...
Моменталната ситуација во Македонија не е ништо подобра од онаа на Бугарија во времето на Тодор Живков или пак во 90-тите кога "демократите" Сојуз на Демократски Сили беше на власт во Бугарија.
...

Басилиусе, да те питам, какво знаеш за управлението на "демократите" от Сојузот на Демократски Сили.
Интересно ми е да чуя, защо си ги дал точно тях, като един вид пример за лошо управление?

Най-вероятно е имал предвид "демократите" от СДС и колко от тех са демократи Icon_razz

04-01-2012, 02:31 PM
Reply
KRAZISTA
Unregistered

 
#42

Јавете се бре заспани Македончинја..Зошто дозволувате такви ******** као тој бедникот Илијан луков..да јадетрици наовој беден форрум...паво ******* и да нема *******..Уште малку и ке сеспојатсо Турцитеако турција влезе во ЕУ...имаат 4милиони Турци..+Помаци+2 мил.Цигани+1 милион Жоревци тоа вие мешавина помегју Циган и ******...и +Македонците от Пиринска Македонија....отБлагоевград до перник..и од Кјустендил до Петрич...самиот говор и адети говорат дека населението таму се Македонци...Ајдеве молам да говориме со ФАКТИ....а ако толку небранат..па тие 3 пати ја продадоа Македонија како територијајапродадоа..во 1915,1918.1944 па и самиотДимитров призна Македонско-насселение..дури 2000 лица от политичкиот животво ******* имаат Македонско потекло..даго споменам Андреј Лјапчев...премиер отРесен..
04-01-2012, 03:17 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#43

Пич, тука не е психиатрия. Пий си хапчетата редовно и уживай!
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
04-01-2012, 03:41 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#44

(04-01-2012, 03:17 PM)KRAZISTA Wrote: Јавете се бре заспани Македончинја..Зошто дозволувате такви ******** као тој бедникот Илијан луков..да јадетрици наовој беден форрум...паво ******* и да нема *******..Уште малку и ке сеспојатсо Турцитеако турција влезе во ЕУ...имаат 4милиони Турци..+Помаци+2 мил.Цигани+1 милион Жоревци тоа вие мешавина помегју Циган и ******...и +Македонците от Пиринска Македонија....отБлагоевград до перник..и од Кјустендил до Петрич...самиот говор и адети говорат дека населението таму се Македонци...Ајдеве молам да говориме со ФАКТИ....а ако толку небранат..па тие 3 пати ја продадоа Македонија како територијајапродадоа..во 1915,1918.1944 па и самиотДимитров призна Македонско-насселение..дури 2000 лица от политичкиот животво ******* имаат Македонско потекло..даго споменам Андреј Лјапчев...премиер отРесен..
Оваа порака ти е упатена вчера, дали не си ја видел или ја игнорираш.???? Ако не си ја видел очекувам одговор.
Ако ја игнорираш, ке добиеш тридневен бан.


(03-01-2012, 09:00 PM)Администратор Wrote:
(03-01-2012, 01:06 PM)KRAZISTA Wrote: Ало Татар..којТи дозволува данавредувашшш....Авие Тарите што сте..руски копилета....или турски....или помачки...И до-кога во овој форум...ке се толерираат Татариштата..да навредуваат....


Дали можеш да ја посочиш навредата која ти ја упатил ТАТАР.
Во иднина кога ке те навредат тебе лично или за било кое прекршување на правилата на форумот користи ја алатката: [Image: postbit_report.gif] Report this post to a moderator.!! Таа затоа е инсталирана на секој пост.!!
04-01-2012, 05:00 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#45

(04-01-2012, 03:17 PM)KRAZISTA Wrote: Јавете се бре заспани Македончинја..Зошто дозволувате такви ******** као тој бедникот Илијан луков..да јадетрици наовој беден форрум...паво ******* и да нема *******..Уште малку и ке сеспојатсо Турцитеако турција влезе во ЕУ...имаат 4милиони Турци..+Помаци+2 мил.Цигани+1 милион Жоревци тоа вие мешавина помегју Циган и ******...и +Македонците от Пиринска Македонија....отБлагоевград до перник..и од Кјустендил до Петрич...самиот говор и адети говорат дека населението таму се Македонци...Ајдеве молам да говориме со ФАКТИ....а ако толку небранат..па тие 3 пати ја продадоа Македонија како територијајапродадоа..во 1915,1918.1944 па и самиотДимитров призна Македонско-насселение..дури 2000 лица от политичкиот животво ******* имаат Македонско потекло..даго споменам Андреј Лјапчев...премиер отРесен..

Първо се научи да пишеш като разделяш думите една от друга, па тогава давай акъл на другите ...

Второ не знам кой ти е купил компютър, ама като гледам не ти е силна страна - прави както прават сърбите ... гледай тикви и свине Icon_razz

04-01-2012, 05:25 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19
#46

Крациста, викаш-4 милиони турци или половината в България, а? Хехехехе :-) Чудна работа-аз вече 40 години живея в България пък още не съм ги видял тия 4 милиона :-)
Тия да не са наследници на сърбите в чисто сръбските територии в България :-) които са половината от територията на България :-)
Я виж какво казват твоите духовни татковци по въпроса :-)

http://www.promacedonia.org/srbi/index.html

"Ако пък дойде така, че от Сърбия се отнеме и най-малката част от нейнита с кръв придобити земи, ние ще знаем достойно да се отплатим за тази неправда. И, за да можем веднъж за винаги да се гарантираме от страна на България, ще направим това, което трябва да направим и с Албания: окупация на всички сръбски области до Янтра и Марица и присъединяването им към велика Сърбия."

Сръбски вестник "Трибуна", 23 май 1915
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 04-01-2012, 05:40 PM by Il Schismatico.)
04-01-2012, 05:38 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#47

Рекорден брой "нови българи" за последната година. Репортаж по БТВ за това как македонците се редят за български паспорти. Или как антиквизацията налива вода в българската мелница.

http://www.btv.bg/news/bulgaria/story/40...odina.html
04-01-2012, 07:02 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#48

Веритас, кога притискаш "Post reply", се притиска само еднаш.
Let me hear you make decisions without your television.
04-01-2012, 07:07 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#49

Я гледайте кво съм пропуснал на Сител ТВ:

Български Паспорти
04-01-2012, 08:34 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#50

(04-01-2012, 07:07 PM)Gnoj Wrote: Веритас, кога притискаш "Post reply", се притиска само еднаш.

Така и правя, но не знам какво става.

04-01-2012, 10:43 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#51

(04-01-2012, 02:31 PM)Илиян_Луков Wrote: Най-вероятно е имал предвид "демократите" от СДС и колко от тех са демократи Icon_razz

Най-вероятно не питах за това и със сигурност не те питах тебе.
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
05-01-2012, 10:04 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#52

(04-01-2012, 07:02 PM)veritas Wrote: Рекорден брой "нови българи" за последната година. Репортаж по БТВ за това как македонците се редят за български паспорти. Или как антиквизацията налива вода в българската мелница.

http://www.btv.bg/news/bulgaria/story/40...odina.html

да направам муабет!?

од погоре (линк) видеото:


Quote:Рекорден брой "нови българи" за последната година. Близо 20 000 души са получили гражданство за изминалите 12 месеца !

Не е лесно да станеш българин. Навън е минус пет, а на тротоара чакат повече от 100 души. Все пак тези хора не са в лошо настроение, защото чакат, за да получат удостоверенията си за български граждани. Повечето от тях изтъкват българското си потекло.

Статистиката показва, че от близо 20 000 "нови българи", по-голямата част са македонци. Ако през 2009 година сме дали гражданство на 1500 македонци, през 2011 са близо 6 500.

Указите на вицепрезидента също са скочили двойно - от 4 300 през 2009 до близо 10 000 македонци през 2011 година. Увеличават се българите от Молдова, Украйна, Сърбия и Албания.

Голяма част от "новите българи" дори не остават да се порадват на новата си страна, а тръгват директно към Западна Европа.


направив 2 принт-скрина:

1)

[Image: 84088765.jpg]


2)

[Image: 74497483.jpg]


ме интересира како треба да ги разгледувам/сметам бројките???
1+2 ?
2-1 ?


16.338 ли се за 2011год? зошто говорат за „само„ 6.500 ???
0+0+0=60%
10-01-2012, 04:31 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#53

Quote:Над 8 хиляди македонци са взели българско гражданство през 2011
...
През последната година Министерството на правосъдието е издало българско гражданство на 13 607 души от общо 22 241 кандидатури, пишат от в. „Труд“
По данни на Министерството над 95% от кандидатите мотивират желанието си за гражданство с българските си корени.
"За нас Европа е България, не искаме да отиваме в други държави от Европейския съюз" - твърдят млади македонци
Три четвърти от обявените през 2011 българи са македонци – 8291 души.
Други 2373 са молдовци и 989 сърби.
Над 70% от новите българи са именно македонците...
http://pravda.bg/%D0%BD%D0%B0%D0%B4-8-%D...%80%D1%81/

незнам...каде и да гледам - различни бројки!

има ли некој експерт по темава???

стварно незнам што да поверувам? 10к,6к,8к,1к,0к,5к???? 16+к????
0+0+0=60%
(This post was last modified: 10-01-2012, 05:11 AM by toni_a.)
10-01-2012, 05:07 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#54

(10-01-2012, 04:31 AM)toni_a Wrote: ме интересира како треба да ги разгледувам/сметам бројките???
1+2 ?
2-1 ?

Без да съм експерт, мисля, че отговорът е 2
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
10-01-2012, 09:46 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#55

(10-01-2012, 04:31 AM)toni_a Wrote: направив 2 принт-скрина:

1)

[Image: 84088765.jpg]


2)

[Image: 74497483.jpg]


ме интересира како треба да ги разгледувам/сметам бројките???
1+2 ?
2-1 ?


16.338 ли се за 2011год? зошто говорат за „само„ 6.500 ???

На двата скриншота пишува дека вкупно доделени државјанства во 2011 се 19 493. На првиот ако ги собереш, се добива бројка од 10 585. На вториот се 15 408. Очигледно е дека нема теорија да биде 2+1, бидејќи така би се добила бројка од околу 26 000 државјанства. Значи поверојатно е 1 да се содржи во 2. Се поставува друго прашање кое не е толку сврзано со темата, бидејќи 19 493 - 15 408 = 4 085 неразјаснети државјанства, што претставува втора најголема бројка по онаа на доделените државјанства на Македонци. Но не мора да значи. Може дел од двете бројки да прават пресек, т.е. дел од нив да се опфатени во статистиката според двата основа. На пример: 10 000 по основ на бугарско потекло, 5 000 по основ на указ на претседателот, 4 493 побарани по основ на бугарско потекло, но добиени по указ на претседателот, демек по скратена постапка на некој начин. На пример битолчанецот што ги спаси патниците од автобусот претходно имал побарано државјанство по основ на бугарско потекло, но после спасувањето го доби веднаш, без дополнително разгледување, што всушност претставува претседателскиот указ.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 10-01-2012, 12:20 PM by Gnoj.)
10-01-2012, 12:15 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#56

(10-01-2012, 12:15 PM)Gnoj Wrote:
(10-01-2012, 04:31 AM)toni_a Wrote: направив 2 принт-скрина:

1)

[Image: 84088765.jpg]


2)

[Image: 74497483.jpg]


ме интересира како треба да ги разгледувам/сметам бројките???
1+2 ?
2-1 ?


16.338 ли се за 2011год? зошто говорат за „само„ 6.500 ???

На двата скриншота пишува дека вкупно доделени државјанства во 2011 се 19 493. На првиот ако ги собереш, се добива бројка од 10 585. На вториот се 15 408. Очигледно е дека нема теорија да биде 2+1, бидејќи така би се добила бројка од околу 26 000 државјанства. Значи поверојатно е 1 да се содржи во 2. Се поставува друго прашање кое не е толку сврзано со темата, бидејќи 19 493 - 15 408 = 4 085 неразјаснети државјанства, што претставува втора најголема бројка по онаа на доделените државјанства на Македонци. Но не мора да значи. Може дел од двете бројки да прават пресек, т.е. дел од нив да се опфатени во статистиката според двата основа. На пример: 10 000 по основ на бугарско потекло, 5 000 по основ на указ на претседателот, 4 493 побарани по основ на бугарско потекло, но добиени по указ на претседателот, демек по скратена постапка на некој начин. На пример битолчанецот што ги спаси патниците од автобусот претходно имал побарано државјанство по основ на бугарско потекло, но после спасувањето го доби веднаш, без дополнително разгледување, што всушност претставува претседателскиот указ.

Ова година има повеќе решенија ( укази) за бугарско државјанство од решенија за бугарските корени ( произход) од проста причина што е забрзана постапката за добивање бугарско државјанство. Инаку , како што се знае услов за добивање бугарско државјанство е и решение за бугарските корени заверено од страна на нотар.

10-01-2012, 02:04 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#57

Во 2011 има повеќе барања за државјанство од претходните (после визната либерализација), затоа што луѓето видоа дека и понатаму нашиот пасош не им помага за работа во странство.

10-01-2012, 02:26 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#58

(10-01-2012, 02:26 PM)acko Wrote: Во 2011 има повеќе барања за државјанство од претходните (после визната либерализација), затоа што луѓето видоа дека и понатаму нашиот пасош не им помага за работа во странство.

Јас мислам дека повеќе е заради скратувањето на чекањето на само една година. Не е исто да чекаш пет години и една година. Дека немаше да може да се работи во странство после визната либерализација, се знаеше и претходно. Освен тоа, никаде не видов да е објавено дека бројот на барањата е зголемен, очигледно е само дека бројот на добиените државјанства е зголемен. Тоа се должи токму на скратувањето на времето на чекање, што само по себе повлекува и стари апликации кои чекаа години наназад.
Let me hear you make decisions without your television.
10-01-2012, 03:05 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#59

(10-01-2012, 03:05 PM)Gnoj Wrote:
(10-01-2012, 02:26 PM)acko Wrote: Во 2011 има повеќе барања за државјанство од претходните (после визната либерализација), затоа што луѓето видоа дека и понатаму нашиот пасош не им помага за работа во странство.

Јас мислам дека повеќе е заради скратувањето на чекањето на само една година. Не е исто да чекаш пет години и една година. Дека немаше да може да се работи во странство после визната либерализација, се знаеше и претходно. Освен тоа, никаде не видов да е објавено дека бројот на барањата е зголемен, очигледно е само дека бројот на добиените државјанства е зголемен. Тоа се должи токму на скратувањето на времето на чекање, што само по себе повлекува и стари апликации кои чекаа години наназад.

Аха, погрешно сум разбрал...

10-01-2012, 03:23 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#60

(10-01-2012, 03:05 PM)Gnoj Wrote:
(10-01-2012, 02:26 PM)acko Wrote: Во 2011 има повеќе барања за државјанство од претходните (после визната либерализација), затоа што луѓето видоа дека и понатаму нашиот пасош не им помага за работа во странство.

Јас мислам дека повеќе е заради скратувањето на чекањето на само една година. Не е исто да чекаш пет години и една година. Дека немаше да може да се работи во странство после визната либерализација, се знаеше и претходно. Освен тоа, никаде не видов да е објавено дека бројот на барањата е зголемен, очигледно е само дека бројот на добиените државјанства е зголемен. Тоа се должи токму на скратувањето на времето на чекање, што само по себе повлекува и стари апликации кои чекаа години наназад.

Да се надеваме дека ке е така, т.е. дека со побрзата постапка за доделувања бугарски државјанства ке се исцрпе листата на баратели од Македонија. Но, ако трендот продолжи, од било која причина, Македонија ке се соочи со реално голем проблем.

10-01-2012, 06:36 PM
Reply