Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 2.7 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАВАЊЕТО СОГЛАСНОСТ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО-КРИВИЧНО ДЕЛО
Author Message
alexdgreat
Unregistered

 
#21

Па брат не не сакате, дојдоа некои како боцевски и груевски од страна и они се побитни попаметни, некои сдсовци политички камелеони како Ѕинго Латас поголеми католици и од папата тие кои до некна плукаа сега им се дава се и сешто. Кажи ми дека не сум во право
04-06-2010, 01:29 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#22

(04-06-2010, 01:25 PM)alexdgreat Wrote: Извини за генерализирањето, ама форумов ке да е вмровски. вмро мисли дека секој што не се согласува со нив е предавник. Како италијанска мафија станала партијава може да испаднеш само мртов :D, кога нашите татковци ја формираа не планираа дека ке испадне вака. СМРТ ФАШИЗМУ СЛОБОДА НАРОДУ :D

Абе да ти кажам право, не знам дали форумов е ВМРО-вски по политичка определност. Повеќе е по идеолошка, и за мене има само една ВМРО а другото се се глупости. Па и вие бошковистите сте вмровци бе, а тоа за бившите сдсовци и за Латас си во право. Епа добро сега, ако не можат овие главучиве, зарем не може членството да притисне ако не за обединување, тоа барем за формирање на една цврста десница? Срамота е комуњариве да не с’скаат едни против други бе, го срамиме името на ВМРО.
04-06-2010, 01:52 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#23

На моќниците во вмро не им е гајле кои се членови сега се познати сите сакаат да се зачленат селекција нема, како напалени средношколци се ебат се живо :D, ама кога ке згусти ке избегаат глувците од кај што дојдоа и после ке молат. Малку се тие што сакаат да се обедини вмро, повеќето гледаат да приграбат повеќе и да си го вработат целото семејно стебло. Не се ништо подобри од комуњарите, ама они барем си се лојални и се држат меѓу себе. И јас бев идеалист како некои овде ама, Оnes was lost but now i am find was blind but now i see
04-06-2010, 02:01 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#24

И каде се најде, жити се? Како испостава на СДСМ?
04-06-2010, 02:20 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#25

Сакав да кажам од сдсм излезе нсдп(кауч партија) која влезе во власт со вмро грабна што можеше и сега си е пак со матичната партија, сдсм никогаш не агитираше против нсдп, за разлика од владеачкава партија. Што значи тоа незнам. I REST MY CASE
04-06-2010, 05:08 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#26

(04-06-2010, 01:25 PM)alexdgreat Wrote: Извини за генерализирањето, ама форумов ке да е вмровски. вмро мисли дека секој што не се согласува со нив е предавник. Како италијанска мафија станала партијава може да испаднеш само мртов :D, кога нашите татковци ја формираа не планираа дека ке испадне вака. СМРТ ФАШИЗМУ СЛОБОДА НАРОДУ :D

Како ветеран на Форумов ќе ти кажам дека е ВМРОвски само во смислата на историското ВМРО т.е. дека Форумов е строго Македонски. Уште повеќе, основачите на Форумов се најжестоките критичари и единствените вистински противсници на режимот на Груевски, кој е всушност само продолжена рака на србокомунистичките структури.
05-06-2010, 12:28 AM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#27

Јас искрено не ги разбирам тие Србо-комунистички, Бугарофилски, Зоофилски влијанија, сите тие имаат заедничка допирна точка Ч пари, моќ. Имаше татко ми една монодрама на касета со Петар Темелковски има една реченица за турско ропсто гласи : "Еден вол 100 лири, овој го поткупиле со 10 за да ме предаде. Како може еден македонец да биде поевтин од еден вол?".
05-06-2010, 10:44 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#28

(06-06-2010, 02:59 AM)idealist Wrote: Јавниот обвинител да покрене кривична истрага против сторителот кој со подметнување на зборот “преговори“ во член 5 став 1 од Времената македонско-грчка спогодба сторил национално велепредавство !

НИМИЦ ДА БИДЕ МИНАТО ...


06-06-2010, 03:14 AM
Reply
ABC
Unregistered

 
#29

(04-06-2010, 11:26 AM)alexdgreat Wrote: nema moe resenie ima resenie na amerika i svetot. Da pojasnam vo vojnata 2001 ni dozvolija da go resime problemot taka.puknavme levo desno ubivme nekoj terorist, ne uspeavme da gi iscistime op stop dosta e sega ke pregovarate. KOMPROMIS (kompromis e koga site se zadovolni vo ovoj slucaj ne bese taka neva vrska wather under the bridge) medijatori, olesnuvaci, laksativi, vazelin opa ni vleze. TAKA E I SEGA KE POMINE VREMETO NA PREGOVARANJE AKO NE MOZEME NIE DA RESIME IMA NEKOJ STO KE MOZE. poentata mi e SITE SE JAKI NA MASA PIJANI PATRIOTI MAKEDONIJA KE JA BRANIME IME NE DAVAME KOGA TREBA DA SE BORIME POT KREVET SE KRIME DA NE NE ZEMAT REZERVISTI, ARNO SI ZNAEME AKO ZAGINE NEKOJ SEMEJSTVOTO KOJ KE MU GO GLEDA, PENZIJA IMA SAMO ZA TERORISTI. skrsnav od temava malu. treba da znaeme koga da se povleceme, so glava zid ne se rushi, grankata sto se vitka ne se krshi. Svetot se dvizi kon globalizacija kon obedinuvanje a nie sakame sami posebno, bez nikoj nie mozeme sami, shto ke ni e NATO(pa nato e masina za pari koi nas ocigledno ni trebaat). sakav da kazam NE DOZVOLUVAJTE DA VE LAZAT DEKA KE GO ZACUVAME IMETO ILI BILO STO POLITICARIVE VEKE GO PRODADOA I VMRO I SDSM TREBA DA ISPLANIRAME KAKO PONATAMU.

Значи според тебе се е завршено, само треба уште да се случи?Па што ги спречува ова глаучиве веќе од денес да објават дека се случило, и готово?Работата за миг е завршена.Толку ли им е страв од една рака Македонци кој сакаат да си го зачуваат идентитетот преку вековното име?Зар едно НАТО и ЕУ се уплашија од практично безначајната група на луѓе кој себе се идентификуваат како Македонци од Македонија?
Си размислил можеби дека има нешто друго штом тоа не се случува толку едноставно, и зошто еве досега за овие 20-тина години не се случило?Што практично ги спречува “големите“ да го направат тоа?Јас барем не верувам дека еден АВС, или било кој друг поединец, па макар и поголема група, не може да ги спречи во намерите, ако веќе политичарите од ВМРО-ДПМНЕ или од СДСМ го “продале“ името, а со тоа и нашиот идентитет.Nenene
06-06-2010, 02:07 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#30

Одолговлекуваат незнам зошто, можеби за да ги полнат џебовите подолго додека народот се пали на национализам, рече овој од европа македонија наскоро ке биде тргната од дневен ред. не можат они 100 години да се замараат со нас. така да или ке се предадеме или нема во еу. мене се ми изгледа како ова првово.
07-06-2010, 03:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31

Во најновото писание на гласноговорникот на полициско политичкото подземје во Македонија веке се чувствува степен на попусливост на Грција околу условувањето на примената на новото име.


Quote:КОЛУМНА

Сценарио - Bello

Му испоставиле на нашиов изгубен дилбер тајминг и след од потези: му „гарантирале“ дека основаните стравови ќе се пресретнат, имено новото меѓународно име кое тој ќе го прифати (како попче) ќе биде замена за ФИРОМ (што е добро и добро звучи); неговата примена ќе биде без обврска за сите други земји (без ерга омнес); и дека придавката „македонски“ ќе може да се употребува за нас без сериозни опструкции...

Се приближуваме, драги мои, до точката на расплетот, во кој ќе се видат на „ачик“, ќе се дефинираат ролјите на нашите кловнови и ќе се посака нивната проста сегашност да се измие со избори!

За таа намена за Вас ќе направам едно сценарио. Што да не, кога нема што да работиме и кога идеолошки е нужно - напредно да денгубиме, наспроти нивните 24/7 - со кои не' „акнаа“ од земја!

Имено, Македонија е сепак мала држава во регион кој е дефиниран каде и како ќе оди, за да создаде темелен застој на тој процес на стабилизација (дури и ако нејзиното лидерството е суицидално по себе и државата). Во тој регион ќе се распредат две отворени прашања покомплицирани од „македонскиот спор“: процесот на односите Косово - Србија и секако Босна.

Пред да се разрешува јазолот Србија - Косово во последното продолжение (што и како со делот во кој живеат Срби) - треба да се затвори се' со Македонија и таа да се спакува во НАТО.

За таа цел нашите пријатели зафатиле сериозен притисок и дипломатија на „втор колосек“, па му испоставиле на нашиов изгубен дилбер тајминг и след од потези:

прво му „гарантирале“ дека основаните стравови ќе се пресретнат, имено новото меѓународно име кое тој ќе го прифати (како попче) ќе биде замена за ФИРОМ (што е добро и добро звучи); потоа дека неговата примена ќе биде без обврска за сите други земји (без ерга омнес); и конечно дека придавката „македонски“ ќе може да се употребува за нас без сериозни опструкции во ЕУ и Советот на Европа (ова со давање гаранции, без потпис на документ и без конечна формула како тоа ќе се пишува). Пакетот се чини добар и тешко да не кажеме „не може да се одбие“. Останува проблемот како ќе го голтне нашиов „дилбер“, а таа операција се вика „спасување на образот“! За таа цел го прашале кога му одговара да му го испорачаат овој „пакет“ преку нов предлог на Нимиц? Веројатно после „роденденот на ебеново ДПМНЕ“ тоа ќе се случи! Па потоа го прашале кога ќе распишува референдум, а дали ќе го врзува со предвремени избори, за странициве било сеедно (само да го реши спорот пред изборите)! Ќе му остават да дефинира: победа! Поради неговата цврстина успеал да постигне: со новото име кое е подобро од сегашниот акроним ФИРОМ, да постигне само негова замена и пад на „ерга омнес“, неприфатливиот грчки став! (Бравос). А за идентитетот победил: бидејќи за него не се преговарало! (Бравос)!

Кога предлогот ќе се појави, пријателиве-странци планираат (она што му пропадна на Селмани) да ги соберат сите албански партии за заеднички став за поддршка на предлогот на Нимиц. Опозицијата е веќе построена зад тоа! Ќе остане на чистина само колебливото ДПМНЕ, загледано угоре, очекувајќи ја командата на лидеро!

Истовремено на сцена ќе биде предочен реалистичниот, но страшен пакет (стапот) за тоа што ќе следува, ситуацијата во која Македонија ќе се најде без решение за спорот:

Прво, лош извештај на ЕУ за реформите и симнување од агендата за близок прием; лош извештај и за НАТО-состојбите (лоша мултиетничка демократија и човечки права...) и симнување од агендата за прием; зашрафување на сите финансиски странски извори и основа за темелна, политичка конфронтација во земјата. Тешко, ризично, но во таква ситуација сценарио без алтернатива за мала, мајка Македонија.

Процените се дека лидеро „ќе го папа“! Ќе ги остави на цедило, секако, сите оние ништожници што гуслаа за антиквизацијата, предавништвото, анти-НАТО и слични агенди. Ќе им сврти, нормално, грб и ќе ни ги остави нам, да праиме помија со нив за нашата историска манџа! Сите тие изливи на неконтролирана злоба и глупости (преку кои се конституираа како „важни“) ќе завршат како низ историски пометнувања - во политичката тиња на македонската транзиција.

Го слушав деновиве, драги мои, триото на Џое Семплер во живо на концерт во Швајцарија, им гостува Ренди Крафорд! Па, па, па каква свирка! Ја отпеаја заедно: One day I will fly away, Еден ден ќе одлетам... и ќе те оставам во своето минато. Така ни доаѓа оваа тема, одвреме навреме, со овие морони!
Љубомир Д. Фрчкоски

Дали попусливоста е вистински Грчка или е на грчките платеници во Македонија кои се исплашија од можноста на враќање на состојбите со името пред нивното замешување односно на период пред јануари 1991 година наскоро ке дознаеме.
08-06-2010, 02:13 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#32

(08-06-2010, 02:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во најновото писание на гласноговорникот на полициско политичкото подземје во Македонија веке се чувствува степен на попусливост на Грција околу условувањето на примената на новото име.


Quote:КОЛУМНА

Сценарио - Bello

Му испоставиле на нашиов изгубен дилбер тајминг и след од потези: му „гарантирале“ дека основаните стравови ќе се пресретнат, имено новото меѓународно име кое тој ќе го прифати (како попче) ќе биде замена за ФИРОМ (што е добро и добро звучи); неговата примена ќе биде без обврска за сите други земји (без ерга омнес); и дека придавката „македонски“ ќе може да се употребува за нас без сериозни опструкции...

Се приближуваме, драги мои, до точката на расплетот, во кој ќе се видат на „ачик“, ќе се дефинираат ролјите на нашите кловнови и ќе се посака нивната проста сегашност да се измие со избори!

За таа намена за Вас ќе направам едно сценарио. Што да не, кога нема што да работиме и кога идеолошки е нужно - напредно да денгубиме, наспроти нивните 24/7 - со кои не' „акнаа“ од земја!

Имено, Македонија е сепак мала држава во регион кој е дефиниран каде и како ќе оди, за да создаде темелен застој на тој процес на стабилизација (дури и ако нејзиното лидерството е суицидално по себе и државата). Во тој регион ќе се распредат две отворени прашања покомплицирани од „македонскиот спор“: процесот на односите Косово - Србија и секако Босна.

Пред да се разрешува јазолот Србија - Косово во последното продолжение (што и како со делот во кој живеат Срби) - треба да се затвори се' со Македонија и таа да се спакува во НАТО.

За таа цел нашите пријатели зафатиле сериозен притисок и дипломатија на „втор колосек“, па му испоставиле на нашиов изгубен дилбер тајминг и след од потези:

прво му „гарантирале“ дека основаните стравови ќе се пресретнат, имено новото меѓународно име кое тој ќе го прифати (како попче) ќе биде замена за ФИРОМ (што е добро и добро звучи); потоа дека неговата примена ќе биде без обврска за сите други земји (без ерга омнес); и конечно дека придавката „македонски“ ќе може да се употребува за нас без сериозни опструкции во ЕУ и Советот на Европа (ова со давање гаранции, без потпис на документ и без конечна формула како тоа ќе се пишува). Пакетот се чини добар и тешко да не кажеме „не може да се одбие“. Останува проблемот како ќе го голтне нашиов „дилбер“, а таа операција се вика „спасување на образот“! За таа цел го прашале кога му одговара да му го испорачаат овој „пакет“ преку нов предлог на Нимиц? Веројатно после „роденденот на ебеново ДПМНЕ“ тоа ќе се случи! Па потоа го прашале кога ќе распишува референдум, а дали ќе го врзува со предвремени избори, за странициве било сеедно (само да го реши спорот пред изборите)! Ќе му остават да дефинира: победа! Поради неговата цврстина успеал да постигне: со новото име кое е подобро од сегашниот акроним ФИРОМ, да постигне само негова замена и пад на „ерга омнес“, неприфатливиот грчки став! (Бравос). А за идентитетот победил: бидејќи за него не се преговарало! (Бравос)!

Кога предлогот ќе се појави, пријателиве-странци планираат (она што му пропадна на Селмани) да ги соберат сите албански партии за заеднички став за поддршка на предлогот на Нимиц. Опозицијата е веќе построена зад тоа! Ќе остане на чистина само колебливото ДПМНЕ, загледано угоре, очекувајќи ја командата на лидеро!

Истовремено на сцена ќе биде предочен реалистичниот, но страшен пакет (стапот) за тоа што ќе следува, ситуацијата во која Македонија ќе се најде без решение за спорот:

Прво, лош извештај на ЕУ за реформите и симнување од агендата за близок прием; лош извештај и за НАТО-состојбите (лоша мултиетничка демократија и човечки права...) и симнување од агендата за прием; зашрафување на сите финансиски странски извори и основа за темелна, политичка конфронтација во земјата. Тешко, ризично, но во таква ситуација сценарио без алтернатива за мала, мајка Македонија.

Процените се дека лидеро „ќе го папа“! Ќе ги остави на цедило, секако, сите оние ништожници што гуслаа за антиквизацијата, предавништвото, анти-НАТО и слични агенди. Ќе им сврти, нормално, грб и ќе ни ги остави нам, да праиме помија со нив за нашата историска манџа! Сите тие изливи на неконтролирана злоба и глупости (преку кои се конституираа како „важни“) ќе завршат како низ историски пометнувања - во политичката тиња на македонската транзиција.

Го слушав деновиве, драги мои, триото на Џое Семплер во живо на концерт во Швајцарија, им гостува Ренди Крафорд! Па, па, па каква свирка! Ја отпеаја заедно: One day I will fly away, Еден ден ќе одлетам... и ќе те оставам во своето минато. Така ни доаѓа оваа тема, одвреме навреме, со овие морони!
Љубомир Д. Фрчкоски

Дали попусливоста е вистински Грчка или е на грчките платеници во Македонија кои се исплашија од можноста на враќање на состојбите со името пред нивното замешување односно на период пред јануари 1991 година наскоро ке дознаеме.
E taka ti e toa,ovoj smrkacov ostana ne osuden blagodarejki na pusenjeto kajLjubco.
A sto trebase da stori Ljubco,dosledno da ja obnovi prijavata za aferite "DUVLO"I "SINA PTICA" podnesena od strena na VMRO-DPMNE vo 1993 godinakoga javen obvinitel bese Stevan Pavlevski,poranesen podsekretar na SDB( sekretar na SVR bese Trpenovski ).
No, vo 1999 godina javen obvinitel bese"VMROVECOT" Stavre Dzikov.
Kako mirudija ke bese i slucajot na Jordan Petrovski-Crni.
Eeee Ljubce,Ljubce,za edno pusenje ja osakati demokratijata vo Makedonija.
08-06-2010, 04:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33

Мислам дека мој коментар е непотребен


(08-06-2010, 07:22 AM)афион Wrote: Битов: Македонија ми е во срцето


Џон Битов е легенда за Македонија и за Македонците во светот. Изминатиов викенд во Торонто, Канада, на Втората глобална конференција на Обединетата македонска дијаспора му беше доделена награда за животно дело

Во хотелот Шератон, во центарот на Торонто, во Канада, викендов што измина се одржа голем настан за Македонија и Македонците надвор од нејзините граници.

Обединетата македонска дијаспора, организација под раководство на претседателот Методија Колоски, овде ја одржа својата втора глобална годишна конференција.

Во извонредно богатата програма уште од првиот ден, организаторите најдоа за потребно да го почестат човекот што остави силен печат во борбата светот да дознае за македонското прашање - Џон Битов. Неговата биографија, добиени признанија и активности во кои учествувал се преобемни и за фактичко набројување, но овде само ќе кажеме дека овој горд Канаѓанец никогаш не го заборавил своето македонско потекло.

Денес себе си се претставува само како – пензионер:

„Пензиониран сум, минувам многу време со сопругата и со внуците, малку голф, седам на неколку бордови на големи корпорации, но имам многу време.“

За наградата, вели, многу е почестен. Особено што доаѓа од оваа организација, која ја нарекува „број еден“ меѓу сите слични во кои бил инволвиран во текот на животот. А тој живот, еве како самиот го сумира:

„Иако сум роден во Канада, доаѓам од семејство,произлегувам од мајка и татко кои беа стопроцентно посветени на Македонија и дома зборувавме само македонски. Братот на мајка ми беше еден од првите основачи на македонска организација.. Доаѓам од семејство кое секогаш било инволвирано во македонското прашање. Дури и покрај тоа што Македонија беше во Југославија, а Југославија беше комунистичка, а јас никогаш не го признав комунизмот бидејќи верувам во капиталистички систем, сепак одев во Македонија, многу, многу пати, помагав и работев со многу претседатели , од кои многумина ми станаа блиски пријатели. Македонија секогаш била во моето срце. И така ќе биде додека умрам.



Quote:ГЛИГОРОВ ПОПУШТАЛ ЗА ИМЕТО

Но многу информации говорат дека Глигоров во тоа време сепак бил актер во дипломатската игра да се попушти во битката за името со Грција, а не да бара прием во ОН под уставното име. Ако се сеќавате, Васил Тупурковски беше тогаш испратен од страна на претседателот како негов специјален претставник во САД да работи на етаблирањето на Македонија. Но таму веднаш дојде до судир со лобито на Џон Битов. Во текстот на новинарот Дејвид Биндер, објавен на 4 јули 1992 г.во `Њујорк Тајмс`,напишан по повод Лисабонската декларација, по која Македонија ја изгуби битката за името, се разоткриваат причините за тоа. Новинарот пишува дека `се до неодамна, САД и најголемиот број на влади на Европската заедница ја прифатија Република Македонија не само како нова независна држава, туку исто така и со своето избрано име. Но она што се променило, според европските дипломати и официјалните лица на американската администрација, била перцепцијата дека претседателот Глигоров бил спремен да направи некаков компромис по прашањето за името. Оваа перцепција била очигледно создадена од забелешките што пролетта истата година македонските лидери им ги кажале на европски официјални лица како и од страна на американски лобисти. Имаше индикации дека ќе има флексибилност,рекол висок член на Стејт департментот. Идејата за флексибилноста на Скопје била раширена минатиот месец од страна на Роберт Мек Фарлеин, поранешен советник за национална безбедност на САД, кој бил ангажиран пред неколку месеци како лобист од страна на македонците. По посетата на Глигоров на Вашингтон во средината на мај, Мек Фарлејн рекол дека ќе има договор, односно Глигоров гледа потреба за таков дил. Мек Фарлејн бил платен за својата работа од Џон Битов...`



(30-04-2010, 12:38 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ОМД лобира против усвојување на Резолуцијата



29.04.2010 20:48
Стејт департментот


Македонската дијаспора лобира против резолуцијата со која американскиот конгрес бара од Македонија да ја запре непријателската пропаганда кон Грција.

Македонско-американски ден во Вашингтон - дијаспората синоќа со настапи во македонската амбасада, Стејт департментот и Конгресот лобираше за спорот околу името. Разговараме со Ведран Андоновски од Гласот на Америка на македонски во Вашингтон.

Ведран, што излобира дијаспората?

- Одејќи буквално од една во друга, Обединетата македонска дијаспора посети 100-тина канцеларии во речиси тричасовната обиколка по Капитол Хил, лобирајќи против усвојување на Резолуцијата 486 што ја обвинува Македонија за непријателска пропаганда кон Грција. ОМД потоа на републиканскиот сенатор од сојузната држава Охајо Џорџ Војновиќ му ја додели својата Меѓународна награда за слобода.

Што вели сенаторот Војновиќ за спорот околу името?

- Војновиќ гледа можност можност за која смета дека порано не постоела, а може и да не постои во иднина:

Во октомври, неколкумина сенатори се сретнавме со грчкиот премиер Папандреу, кој индицираше дека е заинтересиран да стори нешто. Постои можност која не беше присутна порано. Мислам дека премиерот Груевски знае дека ова можеби е најдобрата можност за Македонија да постигне нешто што би било прифатливо за македонскиот народ и би било мошне важно доколку ја искористи можноста во наредните неколку месеци, бидејќи по тој период, не сум сигурен дека Папандреу ќе остане крај масата, бидејќи има многу други проблеми во моментов.


Што е можноста што ја гледа Војновиќ ????? Онаа што го заговара ментор на ОМД Срѓан Керим а го изговара Фрчковски. ОМД затоа го наградува co својата Меѓународна награда за слобода. Ке паднат сите маски. Неможе да се сокрива предавничката игра.
09-06-2010, 02:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34

Цело е кога се има се. За да имаме се, треба да ги составиме овие два цитата:


Quote:Едно време имавме лобисти од типот на Џон
Битов кој 1992-93 година зема 800 илјади долари
од македонскиот Буџет и божем лобираше во
Канада
за македонското признавање. Овде
заедно со госпоѓата Митрева расправавме, кои
не беа мали пари имајки во предвид дека
девизните резерви на Македонија беа под 100
милијони долари. Говорам за периодот 1991 или
1992 година, мислам дека беше 1992 година. Се
случуваа апсурдни ситуации. Ние буквално се да
даваме, а ќар, користа за државата беше еднаква
на нула. И сега го гледам Претседателот на
државата во Канада повторно со господинот Џон
Битов нешто рпави, божем работи, а ниакде ги
нема резултатите

109-01/1.-
СТЕНОГРАФСКИ БЕЛЕШКИ
од Првото продолжение на Сто и деветтата
седница на Собранието на Република
Македонија, одржана на 7 октомври 2005
година



Quote:ГЛИГОРОВ ПОПУШТАЛ ЗА ИМЕТО

Но многу информации говорат дека Глигоров во тоа време сепак бил актер во дипломатската игра да се попушти во битката за името со Грција, а не да бара прием во ОН под уставното име. Ако се сеќавате, Васил Тупурковски беше тогаш испратен од страна на претседателот како негов специјален претставник во САД да работи на етаблирањето на Македонија. Но таму веднаш дојде до судир со лобито на Џон Битов. Во текстот на новинарот Дејвид Биндер, објавен на 4 јули 1992 г.во `Њујорк Тајмс`,напишан по повод Лисабонската декларација, по која Македонија ја изгуби битката за името, се разоткриваат причините за тоа. Новинарот пишува дека `се до неодамна, САД и најголемиот број на влади на Европската заедница ја прифатија Република Македонија не само како нова независна држава, туку исто така и со своето избрано име. Но она што се променило, според европските дипломати и официјалните лица на американската администрација, била перцепцијата дека претседателот Глигоров бил спремен да направи некаков компромис по прашањето за името. Оваа перцепција била очигледно создадена од забелешките што пролетта истата година македонските лидери им ги кажале на европски официјални лица како и од страна на американски лобисти. Имаше индикации дека ќе има флексибилност,рекол висок член на Стејт департментот. Идејата за флексибилноста на Скопје била раширена минатиот месец од страна на Роберт Мек Фарлеин, поранешен советник за национална безбедност на САД, кој бил ангажиран пред неколку месеци како лобист од страна на македонците. По посетата на Глигоров на Вашингтон во средината на мај, Мек Фарлејн рекол дека ќе има договор, односно Глигоров гледа потреба за таков дил. Мек Фарлејн бил платен за својата работа од Џон Битов...`
09-06-2010, 04:31 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#35

I pak ke kazam mlad sum i nemam vakvi informacii i fakti, ama go znam makedonskiov narod shto gomno e, frli mu nekoj denar ili poarno dolar oci ke iskopa, more ke si ja prodade familijata. toa e site se patrioti dodeka ne zgusti. Nego ako moze da mi pomogne "NEKOJ" da emigriramo vo Kenada :D neka mi pise Icon_razz))
Odnapred blagodaram. :D
09-06-2010, 10:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36

West Supports Athens on Macedonia
By DAVID BINDER,
Published: July 4, 1992
Twitter
Recommend
Sign In to E-Mail

Print

WASHINGTON, July 3— Greece has gained the unanimous backing of the European Community and the United States in refusing to recognize the southernmost former Yugoslav republic as "Macedonia," creating chaos this week in the Macedonian Parliament.

Leaders of the 12-member community decided last week in Lisbon to extend recognition to the republic "under a name which does not include Macedonia." Macedonian legislators issued a declaration today saying they could not accept a name for the republic that did not include "Macedonia."

Assistant Secretary of State Thomas M. Niles wholeheartedly endorsed Greece's historical arguments on the subject of Macedonia at a House Foreign Affairs Committee hearing on June 23. He said that the Bush Administration thought that United States recognition " would require" support for Greece's stance.

Drawing on a late 19th-century revolutionary tradition, the Slavic republic of Macedonia was created in 1946 as a constituent part of the Yugoslav federation. When that federation dissolved last year in ethnic fighting, the republic declared itself independent. Minister Quits in Protest

Since last November, Athens has asserted ever more forcefully that "Macedonia" is a traditionally Greek usage and that it may not be usurped by any other nation. The northern region of Greece is also called Macedonia.

The European Community and American statements stirred sharp reactions in Skopje, the Macedonian capital. On Sunday, Denko Maleski, Macedonia's Foreign Minister, resigned in protest against the Lisbon decision. On Tuesday, the Macedonian Parliament began four days of debate in which 67 deputies rose to speak. The session culminated today with the declaration insisting that the republic's name include "Macedonia."

At the Parliament session, 23 deputies called for a vote of confidence in President Kiro Gligorov, a process that under the Constitution, must be carried out by Monday.

Until recently, the United States and most Governments of the European Community accepted not only the Republic of Macedonia's credentials as a newly independent nation but also its chosen designation.

What changed, European diplomats and Administration officials said, was a perception that President Gligorov was willing to make some sort of compromise on the name issue. This perception was apparently created by remarks made in the spring by Macedonian leaders to European officials and by an American lobbyist.

"There were indications that there was some flexibility there," a senior State Department official said. 'A Deal to Be Made'

According to State Department officials and Macedonian representatives here, the idea of Skopje's flexibility was spread last month by Robert C. McFarlane, the former national security adviser, who was hired several months ago as a lobbyist by Macedonians.

An Administration official said that after President Gligorov's visit to Washington in mid-May, Mr. McFarlane was quoted by State Department officials as saying: "There's a deal to be made. Gligorov sees a need for it."

In a telephone interview, Mr. McFarlane acknowledged speaking to State Department officials about Macedonia. He said he was being paid "a modest sum" by John Bitove, whom he described as a Toronto businessman of Macedonian origin. In fact, Mr. Bitove is president of the Canadian Macedonian Society, which is closely linked to President Gligorov.

In the category of "lobbyists," the society's May 25 financial summary lists disbursements of $39,021.04 to McFarlane Associates, Mr. McFarlane's Washington-based company. A total of $73,717.61 is listed as "payable" to the firm.

When reports reached Skopje that President Gligorov was being perceived as amenable to compromise, he became frightened of the possible repercussions among the Macedonian public and reasserted insistence on retaining the name Macedonia, a former aide said. 'Playing Games'

The former aide, Vasil Tupurkovski, resigned as President Gligorov's special envoy on May 17 because, he said, he felt that the Skopje leadership had been "playing games" on the name issue. Mr. Tupurkovski, a member of the Yugoslav presidency until its dissolution last year, is returning to Skopje this month to resume his post as a university professor of law.

Since it declared independence last year, Macedonia has been recognized by only a handful of foreign countries, including Bulgaria, Turkey and Slovenia.

Diplomats say Britain, which assumed the presidency of the European Community this week, has suggested simply extending recognition to Macedonia without using its name. Portugal, which held the community presidency before Britain, has proposed that Macedonia have two names, one for external use and one for internal use. France has also suggested using two names.

http://www.nytimes.com/1992/07/04/wo...macedonia.html
11-06-2010, 11:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37

(09-06-2010, 04:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Цело е кога се има се. За да имаме се, треба да ги составиме овие два цитата:


Quote:Едно време имавме лобисти од типот на Џон
Битов кој 1992-93 година зема 800 илјади долари
од македонскиот Буџет и божем лобираше во
Канада
за македонското признавање. Овде
заедно со госпоѓата Митрева расправавме, кои
не беа мали пари имајки во предвид дека
девизните резерви на Македонија беа под 100
милијони долари. Говорам за периодот 1991 или
1992 година, мислам дека беше 1992 година. Се
случуваа апсурдни ситуации. Ние буквално се да
даваме, а ќар, користа за државата беше еднаква
на нула. И сега го гледам Претседателот на
државата во Канада повторно со господинот Џон
Битов нешто рпави, божем работи, а ниакде ги
нема резултатите

109-01/1.-
СТЕНОГРАФСКИ БЕЛЕШКИ
од Првото продолжение на Сто и деветтата
седница на Собранието на Република
Македонија, одржана на 7 октомври 2005
година



Quote:ГЛИГОРОВ ПОПУШТАЛ ЗА ИМЕТО

Но многу информации говорат дека Глигоров во тоа време сепак бил актер во дипломатската игра да се попушти во битката за името со Грција, а не да бара прием во ОН под уставното име. Ако се сеќавате, Васил Тупурковски беше тогаш испратен од страна на претседателот како негов специјален претставник во САД да работи на етаблирањето на Македонија. Но таму веднаш дојде до судир со лобито на Џон Битов. Во текстот на новинарот Дејвид Биндер, објавен на 4 јули 1992 г.во `Њујорк Тајмс`,напишан по повод Лисабонската декларација, по која Македонија ја изгуби битката за името, се разоткриваат причините за тоа. Новинарот пишува дека `се до неодамна, САД и најголемиот број на влади на Европската заедница ја прифатија Република Македонија не само како нова независна држава, туку исто така и со своето избрано име. Но она што се променило, според европските дипломати и официјалните лица на американската администрација, била перцепцијата дека претседателот Глигоров бил спремен да направи некаков компромис по прашањето за името. Оваа перцепција била очигледно создадена од забелешките што пролетта истата година македонските лидери им ги кажале на европски официјални лица како и од страна на американски лобисти. Имаше индикации дека ќе има флексибилност,рекол висок член на Стејт департментот. Идејата за флексибилноста на Скопје била раширена минатиот месец од страна на Роберт Мек Фарлеин, поранешен советник за национална безбедност на САД, кој бил ангажиран пред неколку месеци како лобист од страна на македонците. По посетата на Глигоров на Вашингтон во средината на мај, Мек Фарлејн рекол дека ќе има договор, односно Глигоров гледа потреба за таков дил. Мек Фарлејн бил платен за својата работа од Џон Битов...`



Дали за Мек Фарлејн можело да не се знае во Македонија???

Еве ја изјавата на Тупурковски:

Quote:ФОКУС: Тогаш се шпекулираше и за вашите разидувања со нашата амбасадорка во Вашинготн, Љубица Ачовска, но и со Џон Битов?

ТУПУРКОВСКИ: Јас во Америка имав проблем со лобито околу Џон Битов. Уште од нашите први контакти во јануари 1992 година кога отидов во САД, лобито беше определено не за признавање на Македонија, туку за економска подршка на РМ. Ние се разидовме, но разликите дојдоа до израз особено на 15, 16 и17-ти мај во Вашингтон кога лобито предложи да се направи една прес турнеја на председателот Глигоров, а јас имав обезбедено прва средба со шефот на Стејт Депарментот, Џејмс Бејкер. За прв пат требаше да се сретне нашиот председател со него. Ја имавме обезбедено политичката елита на САД во Сенатот и во Конгресот и до тие средби и конечно дојде. Но, тоа беше еден огромен судир на трошење на енергија во кое што председателот Глигоров не интервенираше во полза на РМ, туку ги заштити интересите на лобито. Тогаш лобито направи напори да го оневозможи состанокот со Бутрос Гали во Њујорк, бидејќи јас го организирав, мои беа контактите и врските. Сето тоа ми беше соопштено од канцеларијата на генералниот секретар, но јас тоа го оневозможив и средбата се случи.

КРУПНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА НА ГЛИГОРОВ

ФОКУС: Во секој случај, не се валоризираше подршката од Буш сениор во таа 1992 година? Верувам дека на Вашингтон му било јансо на кде дува ветерот од Скопје.

ТУПУРКОВСКИ: Јавноста во Македонија никогаш не дозна дека писмото од Буш го излобирав јас со тогашниот заменик на подсекретарот на САД за Балканот, Ралф Џонсон. Тоа писмо мене ми беше пратено 24 часа пред да биде упатено на Глигоров. Јас му го упатив на председателот. Глигоров, а тој писмото го препрати на лобито. И лобито за да направи конфузија и да стекне некаква заслуга за тоа, писмото ми го испрати мене со покриен број на факс, затоа што оригинално произлезе од кај мене во Вашингтон. Такви детски и инфатилни игри во едни историски мигови, мене не ме импресионираа. Писмото стигна во Македонија и незнам колку тука беше афирмирано, но првичниот сигнал од официјален Вашингтон е дека Македонија има преспектива и дека можеме да вршиме притисок за прием во ООН. На таа основа делував и сигурен сум дека ако беше послушано, во отсуство на единствена надворешна политика на Европа, кога Франција и Велика Британија како постојани членки на Советот за безбедност беа без обврска да ја подржат Грција, а да ја респектираат повелбата на ООН, Македонија ќе беше членка под уставното име. Се уште во Грција немаше идеја на кој начин ќе може да се злоупотреби сувереното право на еден народ и на една земја да ги определи своите државни атрибути. Се уште немаше јасна политичка линија, ниту пак подршка за нејзината нејаснотија.

ФОКУС: Последиците од овие грешки ги чувствуваме и сега?

ТУПУРКОВСКИ: Секако дека историјата тоа ќе го оцени како крупна историска грешка и лично ќе му ја препише на председателот Глигоров. Јас сум сигурен дека на тоа подоцна кумуваше и подршката на Владата, на политичката гарнитура на Бранко Црвенковски.
12-06-2010, 03:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#38

Дали после овие сведоштва не треба да реагира Јавниот Обвинител ????


Quote:Но, да се вратиме на нашите маки. Според вас клучни стратешки грешки се направени меѓу 1992-до 1994 година. Зошто Македонија веднаш не аплицираше во ООН? Имаше ли Глигоров стратегија?

ТУПУРКОВСКИ: Со Глиговор разговаравме и градевме стратегија. Со кого тој понатаму ја пласираше како председател на РМ беше негов избор. Во таа стратегија ние прво во март 1992 г. Издејствуваме писмо од председателот сениор Буш дека ќе ја признае РМ. Претходно, од 15-ти јануари, веќе го имавме позитивниот став на ЕУ преку Бандентеровата комисија која се однесуваше само на Словенија и на РМ . Значи тоа можевме да го ставиме во игра околу нашиот прием во ООН. Дури во јули 1992 г. На самиотот во Лисабон, ЕУ формулираше став како израз на единствена надворешна политика во полза на позициите на Грција.

ФОКУС: Зошто тој период, од јануари до јули 1992 г. Не се искористи за нашиот прием во ОН?

ТУПУРКОВСКИ: Напротив, во мај 1992 г. Обезбедивме работна средба со генералниот секретар на ООН. Таа беше така подготвувана што ќе го дадеше процедуралниот патоказ за влез на РМ под нејзинотот уставно име во ООН.

ФОКУС: Кој е одговорен за овој катастрофален кикс?

ТУПУРКОВСКИ: Никој друг освен Киро Глигоров кој не го покрена прашањето за нашиот прием во ООН на така организираниот состанок на 18- ти мај 1992 г. Никој друг! Јас бев на тој состанок, јас го организирав, а освен мене и Глигоров беше присутен и министерот Малевски и шефот на кабинетот на председателот Глигоров. Никој ништо не спомена бидејќи не можеме ние да зборуваме во присуство на шефот на државата. Според тоа, председателот Глигоров одбра да не го покрене прашањето. Јас можев само да паднам во несвест. Ќе беше апсурдно во негово присуство јас да покренам прашање што е сосема спротивно или поинакво од тоа што владата го третира во тој момент.

ФОКУС: Дали потоа го прашавте: зошто?

ТУПУРКОВСКИ: Не го прашав, туку поднесов оставка истиот ден, на 18-ти мај, на позицијата претставник на претседателот во САД. Мојот став беше јасен, беше политички, но никогаш не се дозволи да се расправа за тоа во Собранието или во РМ .

ФОКУС: Зошто тогаш не ги изнесовте овие детали во јавноста?

ТУПУРКОВСКИ: Не ги изнесов од две причини. На 19-ти бев на средби кај министрите: Мок од Австрија и Јасенски од Унгарија. Само на 20-ти мај бев во Скопје. Тогаш го запознав претседателот Глигоров со тоа што го добив од нив, но веќе како приватен граѓанин и нивен личен пријател. Затоа и ми беа изнесени предлозите на Грција, односно нивните гледања на конфликтот помеѓу РМ и Грција. Утредента се вратив во САД да си го соберам семејството. Истиот ден ме нападнаа за предавство.





ФОКУС: Таа структура на СДСМ е мајстор за манипупалција со јавното мислење. Иако постојано се повторуваше дека Македонија нема да го промени своето име, дека 100-на држави не признале веќе под уставното име ... И сега наеднаш истите политичари, исти експерти, исти новинари наеднаш свртеа од 5-та брзина во рикверц. И народот сега треба да го свари тоа без потрес?! Кога разговарав со вас пред три години на оваа тема, кога тие патриотски се удираа во гради како ќе се сочуваат името, вие рековте дека 'власта само не подготвува за промена на името кое порано или подоцна ќе се одигра, затоа што тие свесно или несвесно веќе го прифатила тоа'. А во претходниот период вие бевте наречен велепредавник, затоа што сте сослушале некаква таква понуда од европски фактори?

ТУПУРКОВСКИ: Прво јас никогаш не сум преговарал за името и никогаш не би си го дозволил тоа. Значи други прифаќајќи ја конкретната содржина на привремената спогодба прифатија дека под покровителство на ОН ќе преговараат на компромисот. Штом се бара некое компромисно решение, јасно било уште тогаш дека еден ден ќе стигне понуда со која што можеби и ние нема да биде среќни. Исто така бидејќи е компромис во прашање и Грција нема да биде среќна, но Грција дипломатски постапи многу помудро и не' надитри. Грција на почетокот екстремно стоеше на позицијата дека не смее да има ништо од зборот Македонија во името на северниот сосед, а ние појдовме од позиција на уставносто име. Движејќи се кон компромис, Грција денеска прифаќа дека ние сме Македонија, но бара некоја географска одредница, а ние стоиме и понатака на позицијата на уставното име. Кога сте прифатиле на тој начин да разговарате со таков мандат, сосема е сигурно дека меѓународната заедница на крајот ќе ве натера да го платиоте цехот на вашите сопствени одлуки.
(This post was last modified: 12-06-2010, 04:10 AM by ЈорданПетровски.)
12-06-2010, 04:07 AM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#39

Quote:Отново студен душ за Македония12.06.2010, 12:13 (обновена 12.06.2010, 12:21)
news.bg
Коментари (48)
"Македония е под силен международен натиск за спешно решаване на проблема с името".

Това признание направи македонският министър на външните работи Антонио Милошоски и хвърли вината за безизходицата върху гръцката страна.

Поради нерешения спор вече е съвсем ясно, че Македония отново няма да получи дата за начало на преговори за присъединяване към Европейския съюз.

"От Македония се очаква с прагматизъм, тоест с разумно отношение, да заплати непрагматичното, неразумното и агресивно отношение на Гърция" заяви Милошоски, цитиран от БНР.

Той отказа да прогнозира какво ще се случи на предстоящите идната седмица срещи на Европейския съюз в края на испанското председателство.

Това беше срокът, определен от Брюксел за решаване на спора, за да може Македония да разчита на дата за преговори.

"Няма даже теоретични шансове да получим дата", обобщава днес Стево Пентаровски - политолог и бивш президентски съветник.

Външният министър Милошоски признава, че международният натиск за постигане на компромис е насочен тъкмо към Македония, но хвърля вината върху Гърция, която според него "агресивно се опитвала да наложи свое, гръцко решение, което не оставяло място за намиране на компромис".

В резултат, Македония може да отпадне изобщо от дневния ред и документите на европейските срещи идната седмица.
http://news.ibox.bg/material/id_84643802...e_1/#clist

Дали не е по добре ващата влада да го ускори процеса на преговори и да намери някакво решение вместо да гради триумфални порти????
Аз не злорадствам дека Македония нема да получи датум за преговори за ЕУ -ама и не мога да го разбера вашите управници -какви им са приоритетите и кое е по важно -иднината на Македония или спомениците??Tuktuk0ni
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D9AED...47E61BDE58
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
12-06-2010, 03:45 PM
Reply
хроничар
Unregistered

 
#40

(12-06-2010, 03:45 PM)vargo Wrote:
Quote:Отново студен душ за Македония12.06.2010, 12:13 (обновена 12.06.2010, 12:21)
news.bg
Коментари (48)
"Македония е под силен международен натиск за спешно решаване на проблема с името".

Това признание направи македонският министър на външните работи Антонио Милошоски и хвърли вината за безизходицата върху гръцката страна.

Поради нерешения спор вече е съвсем ясно, че Македония отново няма да получи дата за начало на преговори за присъединяване към Европейския съюз.

"От Македония се очаква с прагматизъм, тоест с разумно отношение, да заплати непрагматичното, неразумното и агресивно отношение на Гърция" заяви Милошоски, цитиран от БНР.

Той отказа да прогнозира какво ще се случи на предстоящите идната седмица срещи на Европейския съюз в края на испанското председателство.

Това беше срокът, определен от Брюксел за решаване на спора, за да може Македония да разчита на дата за преговори.

"Няма даже теоретични шансове да получим дата", обобщава днес Стево Пентаровски - политолог и бивш президентски съветник.

Външният министър Милошоски признава, че международният натиск за постигане на компромис е насочен тъкмо към Македония, но хвърля вината върху Гърция, която според него "агресивно се опитвала да наложи свое, гръцко решение, което не оставяло място за намиране на компромис".

В резултат, Македония може да отпадне изобщо от дневния ред и документите на европейските срещи идната седмица.
http://news.ibox.bg/material/id_84643802...e_1/#clist

Дали не е по добре ващата влада да го ускори процеса на преговори и да намери някакво решение вместо да гради триумфални порти????
Аз не злорадствам дека Македония нема да получи датум за преговори за ЕУ -ама и не мога да го разбера вашите управници -какви им са приоритетите и кое е по важно -иднината на Македония или спомениците??Tuktuk0ni
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D9AED...47E61BDE58

Icon_wink

Разбираш ти многу убаво !
Само не ти се допаѓа тоа што иднината ни е неделива од идентитетот.
А за ЕУ, раскажи ни колку сега сте побогати, посредени,
посреќни ?
22-06-2010, 11:40 AM
Reply