Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СКАНДАЛ ВО БРИСЕЛ-КОЈ ТРЕБА ДА СЕ СРАМИ
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#61

(01-10-2011, 07:51 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(01-10-2011, 10:21 AM)hristo Wrote: Еве што вели мудриот и искусниот Стојан Андов во новиот број на “ удбашкиот“ ФОКУС за настапот на трите македонски патриотутки :


Работите што ги расчистивме пред 20 годони, гледам сега кај нас, одново се поматени. За инцидентот во Брисел најголем дел од медијумите пишуваат како да е предизвикан од европратениците, кои го организирале и воделе овој настан. Се прават стории за недостаток на чувство за демократија кај едниот и другиот европратеник( Шацимаркакиси Калцин), за нивна злонамерност кон нашата земја и.т.н. Очигледно, се создава слика за нашата реалност, според која ние овде, а не некои таму европратеници , ќе ги утврдуваме темите на дебатите во ЕП, како наше право , штом се работи за состојби во нашата земја. Во тој контекст, тројцата “ патриотски новинари“имаат право да утврдат кои ќе бидат уводни излагачи во дебатата. Тие тројцата ќе им наложат кого ќе канат за учество во дебата и во какво својство ќе канат!?
Таа слика што се создава сега во Македонија во врска со овој инцидент во Брисел, треба длабоко да не замисли, бидејки е многу морничава. Европјаните со право ќе прашуваат: Ако поединци, без оглед што се новинари, поддржувани од власта, уште сега, пред нивната земја да стане полноправна членка во ЕУ, се обидува да им ги ускрати правата на европратениците од другите земји да организираат дебати, какви што тие мислат дека се потребни , и ако тој нивен упад има широка подршка во јавноста од каде што доаѓаат, што ќе се случува со ЕУ, ако таа земја еден ден стане нејзина полноправна членка? Си го поставуват и другот прашање , што не е помалку важно : Ако ваков политички притисок се врши врз европратеници , кои се избрани од граѓани од други земји,на кои единствено им припаѓа правото на оценки и притисок врз тие парламентарци, на каков притисок се изложени сите оние што поинаку мислат од овие “ борбени новинари“ кои ја подржуваат власта, внатре во нивната земја!? Тројцта новинари што го предизикаа инцидентот во ЕП и нивните подржувачи од овде, всушност, презентираа една многу лоша слика за состојбите во нашата земја и ги влошија нејзините изгледи во евроинтеграциите.Христо, Андов стар и превејан манипулант, брани нешто што неможе да се брани. Трибината не била од ЗАТВОРЕН ТИП. Била отворена. !!!! Шацимаркакис во име на демократијата МОРАШЕ да им дозволи учество во дискусијата. Мораше да покани уште некој новинар од Македонија. Шацимаркакис со постапката свесно прави антиевроско расположение во Македонија.

Дали ке го негираш цитатов подолу:


(01-10-2011, 01:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: Случувањата од минатата недела на панел дискусијата „Silencing the Press“ се последица на погрешната политика на ЕУ кон Македонија. Имено, за изминативе дваесет години, Еворпската Заедница не изврши притисок врз ниедна власт во Македонија да раскине со комунизмот. Истата грешка ја повторивте и вие сега Господин Фуле со вашите изјави за осуда на едната страна во „спорот“ во споменатиот циркуски скандал.

Јордане, не знам да ли го прочита текстот на Андов, или само си “ прелетал “ по него. Во текстот, Андов зборува за начинот како функционира ЕП. За правото на разните европратенички групации да прават дебати со гости кои тие ке ги изберат. Значи, ако некоја евтопратеничка група со десна провиниенција сака да прави дебата за медијуска слобода во МК, таа може да повика гости од таа провиниенција. Немаат обврска да во секоја дебата прават “ баланс“. Од друга страна , се знае дека демократија е процедура, која секој треба да ја почитува, инаку ке стане анархија. Трите патриотутки не ја почитувале таа процедура ( однапред да аплицират за учество). Самата Велиновска кажа дека нивната намера е не да учествуваат, туку да ја растурат ( прекинат) дебатата.На крај, тие биле и прифатени да учествуваат во дебатаа, но под услов тие да го кажат своеото мислење на крај, после официјалните гости ( кои биле повикани, или аплицирале порано).
ЕУ не може да врши директен притисок за состојбите во МК. Таа бара исполнување на услови да се проближиме кон неа. Таа работа ја остава на нас, дома.

03-10-2011, 01:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#62

(03-10-2011, 01:38 PM)hristo Wrote:
(01-10-2011, 07:51 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(01-10-2011, 10:21 AM)hristo Wrote: Еве што вели мудриот и искусниот Стојан Андов во новиот број на “ удбашкиот“ ФОКУС за настапот на трите македонски патриотутки :


Работите што ги расчистивме пред 20 годони, гледам сега кај нас, одново се поматени. За инцидентот во Брисел најголем дел од медијумите пишуваат како да е предизвикан од европратениците, кои го организирале и воделе овој настан. Се прават стории за недостаток на чувство за демократија кај едниот и другиот европратеник( Шацимаркакиси Калцин), за нивна злонамерност кон нашата земја и.т.н. Очигледно, се создава слика за нашата реалност, според која ние овде, а не некои таму европратеници , ќе ги утврдуваме темите на дебатите во ЕП, како наше право , штом се работи за состојби во нашата земја. Во тој контекст, тројцата “ патриотски новинари“имаат право да утврдат кои ќе бидат уводни излагачи во дебатата. Тие тројцата ќе им наложат кого ќе канат за учество во дебата и во какво својство ќе канат!?
Таа слика што се создава сега во Македонија во врска со овој инцидент во Брисел, треба длабоко да не замисли, бидејки е многу морничава. Европјаните со право ќе прашуваат: Ако поединци, без оглед што се новинари, поддржувани од власта, уште сега, пред нивната земја да стане полноправна членка во ЕУ, се обидува да им ги ускрати правата на европратениците од другите земји да организираат дебати, какви што тие мислат дека се потребни , и ако тој нивен упад има широка подршка во јавноста од каде што доаѓаат, што ќе се случува со ЕУ, ако таа земја еден ден стане нејзина полноправна членка? Си го поставуват и другот прашање , што не е помалку важно : Ако ваков политички притисок се врши врз европратеници , кои се избрани од граѓани од други земји,на кои единствено им припаѓа правото на оценки и притисок врз тие парламентарци, на каков притисок се изложени сите оние што поинаку мислат од овие “ борбени новинари“ кои ја подржуваат власта, внатре во нивната земја!? Тројцта новинари што го предизикаа инцидентот во ЕП и нивните подржувачи од овде, всушност, презентираа една многу лоша слика за состојбите во нашата земја и ги влошија нејзините изгледи во евроинтеграциите.Христо, Андов стар и превејан манипулант, брани нешто што неможе да се брани. Трибината не била од ЗАТВОРЕН ТИП. Била отворена. !!!! Шацимаркакис во име на демократијата МОРАШЕ да им дозволи учество во дискусијата. Мораше да покани уште некој новинар од Македонија. Шацимаркакис со постапката свесно прави антиевроско расположение во Македонија.

Дали ке го негираш цитатов подолу:


(01-10-2011, 01:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: Случувањата од минатата недела на панел дискусијата „Silencing the Press“ се последица на погрешната политика на ЕУ кон Македонија. Имено, за изминативе дваесет години, Еворпската Заедница не изврши притисок врз ниедна власт во Македонија да раскине со комунизмот. Истата грешка ја повторивте и вие сега Господин Фуле со вашите изјави за осуда на едната страна во „спорот“ во споменатиот циркуски скандал.

Јордане, не знам да ли го прочита текстот на Андов, или само си “ прелетал “ по него. Во текстот, Андов зборува за начинот како функционира ЕП. За правото на разните европратенички групации да прават дебати со гости кои тие ке ги изберат. Значи, ако некоја евтопратеничка група со десна провиниенција сака да прави дебата за медијуска слобода во МК, таа може да повика гости од таа провиниенција. Немаат обврска да во секоја дебата прават “ баланс“. Од друга страна , се знае дека демократија е процедура, која секој треба да ја почитува, инаку ке стане анархија. Трите патриотутки не ја почитувале таа процедура ( однапред да аплицират за учество). Самата Велиновска кажа дека нивната намера е не да учествуваат, туку да ја растурат ( прекинат) дебатата.На крај, тие биле и прифатени да учествуваат во дебатаа, но под услов тие да го кажат своеото мислење на крај, после официјалните гости ( кои биле повикани, или аплицирале порано).
ЕУ не може да врши директен притисок за состојбите во МК. Таа бара исполнување на услови да се проближиме кон неа. Таа работа ја остава на нас, дома.Христо, текстот го прочитав многу внимателно. По се ти не си го прочитал внимателно мојот коментар:


(01-10-2011, 07:51 PM)ЈорданПетровски Wrote: Трибината не била од ЗАТВОРЕН ТИП. Била отворена. !!!! Шацимаркакис во име на демократијата МОРАШЕ да им дозволи учество во дискусијата.


03-10-2011, 02:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#63

(03-10-2011, 01:38 PM)hristo Wrote: Јордане, не знам да ли го прочита текстот на Андов, или само си “ прелетал “ по него. Во текстот, Андов зборува за начинот како функционира ЕП. За правото на разните европратенички групации да прават дебати со гости кои тие ке ги изберат. Значи, ако некоја евтопратеничка група со десна провиниенција сака да прави дебата за медијуска слобода во МК, таа може да повика гости од таа провиниенција. Немаат обврска да во секоја дебата прават “ баланс“. Од друга страна , се знае дека демократија е процедура, која секој треба да ја почитува, инаку ке стане анархија. Трите патриотутки не ја почитувале таа процедура ( однапред да аплицират за учество). Самата Велиновска кажа дека нивната намера е не да учествуваат, туку да ја растурат ( прекинат) дебатата.На крај, тие биле и прифатени да учествуваат во дебатаа, но под услов тие да го кажат своеото мислење на крај, после официјалните гости ( кои биле повикани, или аплицирале порано).
ЕУ не може да врши директен притисок за состојбите во МК. Таа бара исполнување на услови да се проближиме кон неа. Таа работа ја остава на нас, дома.

03-10-2011, 05:15 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#64

(03-10-2011, 05:15 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(03-10-2011, 01:38 PM)hristo Wrote: Јордане, не знам да ли го прочита текстот на Андов, или само си “ прелетал “ по него. Во текстот, Андов зборува за начинот како функционира ЕП. За правото на разните европратенички групации да прават дебати со гости кои тие ке ги изберат. Значи, ако некоја евтопратеничка група со десна провиниенција сака да прави дебата за медијуска слобода во МК, таа може да повика гости од таа провиниенција. Немаат обврска да во секоја дебата прават “ баланс“. Од друга страна , се знае дека демократија е процедура, која секој треба да ја почитува, инаку ке стане анархија. Трите патриотутки не ја почитувале таа процедура ( однапред да аплицират за учество). Самата Велиновска кажа дека нивната намера е не да учествуваат, туку да ја растурат ( прекинат) дебатата.На крај, тие биле и прифатени да учествуваат во дебатаа, но под услов тие да го кажат своеото мислење на крај, после официјалните гости ( кои биле повикани, или аплицирале порано).
ЕУ не може да врши директен притисок за состојбите во МК. Таа бара исполнување на услови да се проближиме кон неа. Таа работа ја остава на нас, дома.


И, што ти се аргументи Јордане? Задоволната фаца на патриотутката Мирка ( дел од секунда ке го го видиш изразот на Мирка), што си ја завршила успешно задачата! И, од каде бе Јордане тв камери на Сител на таа дебата? Изгледа сите биле припремени за шоуто. За македонската јазност, ама не за светот.Тие ке имаат инаква импресија за таа монтировка.

04-10-2011, 10:18 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#65

(04-10-2011, 10:18 AM)hristo Wrote:
(03-10-2011, 05:15 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(03-10-2011, 01:38 PM)hristo Wrote: Јордане, не знам да ли го прочита текстот на Андов, или само си “ прелетал “ по него. Во текстот, Андов зборува за начинот како функционира ЕП. За правото на разните европратенички групации да прават дебати со гости кои тие ке ги изберат. Значи, ако некоја евтопратеничка група со десна провиниенција сака да прави дебата за медијуска слобода во МК, таа може да повика гости од таа провиниенција. Немаат обврска да во секоја дебата прават “ баланс“. Од друга страна , се знае дека демократија е процедура, која секој треба да ја почитува, инаку ке стане анархија. Трите патриотутки не ја почитувале таа процедура ( однапред да аплицират за учество). Самата Велиновска кажа дека нивната намера е не да учествуваат, туку да ја растурат ( прекинат) дебатата.На крај, тие биле и прифатени да учествуваат во дебатаа, но под услов тие да го кажат своеото мислење на крај, после официјалните гости ( кои биле повикани, или аплицирале порано).
ЕУ не може да врши директен притисок за состојбите во МК. Таа бара исполнување на услови да се проближиме кон неа. Таа работа ја остава на нас, дома.


И, што ти се аргументи Јордане? Задоволната фаца на патриотутката Мирка ( дел од секунда ке го го видиш изразот на Мирка), што си ја завршила успешно задачата! И, од каде бе Јордане тв камери на Сител на таа дебата? Изгледа сите биле припремени за шоуто. За македонската јазност, ама не за светот.Тие ке имаат инаква импресија за таа монтировка.Христо ако си го прочитал писмото на Комитетот до Господин Фуле ке ти стане јасно дека ние не ја браниме Мирка и нејните содружници. Однесувањето на Шацимаркакис е многу повеке за осуда, бидејки тој е европратеник. Европратеник кој не ја представува Грција. Малака не е е ГЕРМАНСКИ збор. Со употребата на зборот МАЛАКА тој прејасно даде до знаење за чии интереси го одработува ова. Потсвеста го издаде, тој во тој момент беше закоравен Грк кои се пресметува со Македонци.
Каде во сето тоа се Борјан и друштвото ке ти дам днеска малку повеке документирани податоци.
04-10-2011, 12:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#66

(01-10-2011, 01:57 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:БРИСЕЛСКИТЕ СЛУЧУВАЊАПочируван Господин Фуле,

[Image: turkeys-policies-not-harming-eu-bid-repo...6-14_l.jpg]

Случувањата од минатата недела на панел дискусијата „Silencing the Press“ се последица на погрешната политика на ЕУ кон Македонија. Имено, за изминативе дваесет години, Еворпската Заедница не изврши притисок врз ниедна власт во Македонија да раскине со комунизмот. Истата грешка ја повторивте и вие сега Господин Фуле со вашите изјави за осуда на едната страна во „спорот“ во споменатиот циркуски скандал.

На мое големо разочарување, Вие застанавте во одбрана на луѓе кои заедно со нивните ментори се главните виновници поради кои во Македонија нема демократија и нема демократски медиуми. Нивниот однос кон демократијата резултираше со премиер и власт олицетворена во Никола Груевски. Борбата на формално две спротивставени страни е всашност внатрешен судир помеѓу идеолошки исти луѓе. Вие, со Вашето вмешување во спорот суштински браните недемократи од недемократи, комунисти од комунисти. Ако навистина сакате да ѝ помогнете на Република Македонија да тргне по патот на демократијата и владеењето на законот тогаш обидете се да проникнете во суштината на проблемот. Обидете се да разберете дека „демократите“ кои ги штитите се истите лажни дисиденти кои протестираа против Тито и таканаречените цревени буржуи. Тогаш менторите на денешниве квази-новинари не бараа демократија и човекови слободи, туку беа лути на Титовото скршнување од комунистичкиот пат. Значи, тие беа комунистички радикали. Превејаниот манипулант Тито им даде звучно име, нарекувајќи ги „анархо либерали“, а со името им додели и возвишени титули на професори, режисери, писатели, глумци итн. Тие и нивните деца денеска се чувари на комунистичкиот Свет Грал. Така во 1990. год. на Македонија ѝ се случи предвесници на демократијата, и наводни борци против комунизмот да бидат професори по марксизам и „анархо либералите“ на кои Тито им го остави аманетот да го сочуваат комунизмот .

Господине Фуле комунизмот кон своите вистински противници секогаш бил немилосрден казнувајќи ги со ликвидации, прогон, затвори, атентати на кариери, економско уништување и бришење на секаква трага за постоење на такви луѓе. Дали такви луѓе гледате во едната или во другата група? Нема Господине Фуле. Вистинските поборници на демократијата и борци за раскин со идеолошкото едноумие Вие и Евроамбасадорите не можете да ги сретнете во Република Македонија. Тие луѓе денеска се или душевно или буквално умртвени. За нив квази-новинарите кои ги земате за ваши штитеници никогаш не напишале збор. Треба да се запрашате зошто овие „демократи“ кои наводно сега се обесправени не проговорија јавно до ден денеска за прогонот на ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ НЕИСТОМИСЛЕНИЦИ НА РЕЖИМОТ што продолжи со несмалена жештина и по воведувањето на повеќепартизмот во Македонија. Доказ за оваа мое тврдење се преку 4.000-те досијеа кои Тајната полиција ги отворила на ИДЕОЛОШКИТЕ И ПОЛИТЧКИТЕ неистомисленици (на Режимот), единствените вистински поборници за демократија и почитување на човековите права на единката. Тоа за преоблечените комунисти е смртен грев. Кога ќе споредите досие отворено во времето на едноумието со досие отворено во времето на безумието, после 1991. год.—време на лажниот повеќепартизам, ќе видите ист вокабулар и исти причини за прогон. Во тие досијеа и случувањата околу нив е доказот дека ова што го доживуваме денес е ништо друго освен внатревежимска пресметка; односно практично олицетворение на желбата на Груевски да воспостави контрола врз целото комунистчко семејство и да стане нов Тито.

Зошто го велам ова? – Лустрацијата која ја спроведува Груевски е строго контролирана. Овој процес се става исклучиво во функција да послужи како задскривање на вистинското решавање на проблемот со употребата на Тајната полиција во партиски и идеолошки цели. Меѓутоа, внимавајте од ова погоре да да не стекнете погрешен впечаток дека досега лустрираните не биле соработници или пак дека се општо невини. Бидете сигурни дека од нивната невиност нема ни „н“. Дека се работи за дозирана пресметка, најубаво говори фактот што само еден од прогонетите (јас), по игра на случај повел постапка пред Суд, додека сите други не можат да побараат правда пред органите на правната држава. Имено, според македонскиот закон судска постапка е невозможна за прогонуваните бидејќи досиејата кои можат да ги користат како доказен материјал им се доставени предоцна за да можат да поведат постапка. А бидејќи поминал законскиот рок, тогаш според судот делата се сметаат за застарени. Ова беше обработено на сајтот http://www.kotle.ca ; http://www.cd-macedonia.com во случајот на Блажо Стојаноски од Прилеп. Резолуција 1.096 на Советот на Европа од 27.6.1996. год. (член 7) предвидува решение за такви случаи и вели:

„Собранието исто така препорачува, казнивите дејства што биле сторени за време на комунистичкиот тоталитарен режим да се гонат и казнуваат врз основа на општоважечките казнени закони. Доколку тие предвидуваат застарување на одредени злосторства, рокот може да се продолжи, бидејќи се работи за процедурално, а не за содржинско значење. Доколку донесувањето и употребата на ретроактивни казнени закони е забрането, но дозволено е судење и казнување лица за дејства или пропуштања, кои во време на сторувањето не биле казниви според домашното право, казниви се во согласност со општите начела на правото на цивилизираните народи. До толку повеќе; доколку лицето ги прекршувало човековите права, неговиот приговор дека само извршувал наредби не ја исклучува ниту противправноста, ниту неговата индивидуална вина.“

Владата на Груевски оваа препорака не ја испочитува. Причината е многу јасна за нас кои сме биле прогонувани и кои ги гледаме денешните позиции на луѓето кои биле НАЛОГОДАВАЧИ и директни извршители. Ако се дозволи судска постапка, колку судството да е под контрола на власта тоа нема да може да го изджи притисокот на јавното мнение и ќе мора да осуди неколкумина од извршителите; бидејќи за нивната вина постојат непобитни докази во самите досијеа. Една пресуда ќе значи судски прецедент ин а тој начин ќе го сруши ѕидот на молчењето.

Врв на дрскоста која беше резултат на убеденоста дека ЕУ нема ништо против македонското нерасчистување со комунизмот беа кандидатурите за председателските Избори од 2009. год. Според однесувањето на евроамбасадорот Фоуре се стекна убедување дека е пожелно во Македонија комунизмот да остане на власт. Подршката која г. Фоуере ја искажа за председателскиот кандидат на социјалдемократите, г. Фрчкоски—Министерот на полиција во времето кога е обновен прогонот—беше прејасен сигнал за комунистичкото крило предводено од Груевски дека не мора да менува ништо во начинот на владеење и дека е пожелно да продолжи со истите методи.

Сега би сакал да се осврнам конкретно на случката во Европарламентот со г Шацимаркакис, г Фоуре, и двете банди на македонски квази-новинари. Имено, додека ви се познати фашистичко-комунистичките методи на провладините претставници, се чини дека не сте доволно запознаени со минатото на оние кои Шацимаркакис ги згрижува како страдалници. Комитетот кој јас го претставувам во мај 2010. год. пред јавноста изнесе скандал од 2008. год. директно поврзан со г Велија Рамковски, сопственик на медуимскиот картел во кој беа вработени згрижените квази-новинари. Тогаш една ТВ куќа ја превзема снимката од Ѕоу Тубе која ние ја прикачивме неколку месеци порано. На снимката г Рамковски зборува за неговото поимање на слободата на новинарството и за начинот како ги третира новинарите кои не се повинуваат на неговите наредби за кого и што смее да се пишува.

Во снимките Рамковски се заканува на новинарите да не објавуваат ништо во врска со неколкуте високопрофилни случаи на корупција во кои се вмешани високи државни функционери и проминентни олигарси. Една од овие државни функционери, Петра Митева—поранешна директорка на Управата за јавни приходи, беше задолжена да им изврши инспекција на фимите во сопственост на г Рамковски во 2006. год. Нејзината Управа состави смешен извештај во кој тврдеше дека не постоеле никакви неправилности во даночното работење на фирмите на дотичниот. Симптоматично е што две години подоцна, кога г-ѓа Митева се најде себе си под истрага за неповрзана злоупотреба на јавна должност, г Рамковски отворено пред целиот новинарски состав на „Време“ се закани на новинарите да ја заштитат Митева. Оваа епизода е доволна за да може да се заклучи дека медиумски конгломерат кој е длабоко заглавен во тешки долгови на даноци, вмешан во сериозни финансиски проневери и други криминални активности не може да се очекува да ја има улогата на чесен стражар против злоупотребата на државните институции.

Групата на новинари кои беа присутни на тирадата на Рамковски која подоцна беше објавена во опишаната снимка набргу мораше да замине од картелот на Рамковски, бидејќи не им беа исплаќани плати, придонеси за пензиско и социјално осигурување. Тоа беше последната група на навистина независни новинари во Македонија. Тогаш никој не крена глас, па ни нивните колеги кои денеска плачат на вашето рамо.

Има уште многу да се пишува, но не сакам да ви одземам премногу време. Затоа, ќе ви ја објаснам суштината на работата на идеолошката полиција, која во Република Македонија сè уште постои под името Служба за државна безбедност:

Идеолошката полиција прогонот не го прави за да на Прогонетиот („Предмет на Обработка“) му ги докаже наводните индиции кои формално послужиле како покритие за отворање на досието, и конечно да го уапси и осуди Осомничениот. Да нема недоразбирање, тоа Службата не го прави од неспособност или од незнаење, туку заради тоа што целта на системот на работа е да се здобие со нов кодош—при што од секој „противник “ прави „свој“ човек, бидејќи, целта е, нели, Едноумие! Дали господине Фуле можете да верувате дека од 4.000 досијеа Идеолошката полиција, ако навистина индициите постоеле, не можела да обезбеди докази за ниту еден да биде изведен пред суд?Со почит,

Јордан Петровски

Претседател на Комитет за демократизација на Република Македонија, Сент Катеринс, Онтарио, Канада


Одговорот од Фуле:


[Image: 1iiidy.jpg]
15-10-2011, 01:24 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#67

(15-10-2011, 01:24 AM)ЈорданПетровски Wrote: Одговорот од Фуле:


[Image: 1iiidy.jpg]

Ццццц....Јордане не ми се верува до кое дереџе сте спаднале со комитетот.

Толкаво содржајно писмо со тешки навреди кон дел од политичари(кои денес се авторитет за државата,а вие сте ги направиле подоле од говна)....а од друга страна сте добиле писменце од 2 реда у стил :

"Топ е...немај гајле...види надвор врне"Smajlito
15-10-2011, 03:24 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#68

(15-10-2011, 03:24 AM)Makedonec Wrote: Ццццц....Јордане не ми се верува до кое дереџе сте спаднале со комитетот.

Толкаво содржајно писмо со тешки навреди кон дел од политичари(кои денес се авторитет за државата,а вие сте ги направиле подоле од говна)....а од друга страна сте добиле писменце од 2 реда у стил :

"Топ е...немај гајле...види надвор врне"SmajlitoМе интересира кој ти е еталонот врз кој го категоризираш нивото на комитетот. Сигурно ти си праќал писма до официјални лица на ЕУ, па судиш по содржината и должната на одговорите кои си ги добивал. Aко е така, дај прикачи ја твојата преписка да видиме како изгледа вистински одговор од ЕУ.
15-10-2011, 01:45 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#69

(15-10-2011, 01:45 PM)ЈорданПетровски Wrote: Ме интересира кој ти е еталонот врз кој го категоризираш нивото на комитетот. Сигурно ти си праќал писма до официјални лица на ЕУ, па судиш по содржината и должната на одговорите кои си ги добивал. Aко е така, дај прикачи ја твојата преписка да видиме како изгледа вистински одговор од ЕУ.
Imash nabieno nekoj kompleks, a Jordane? Kje da e taka, te machi tebe nekoj kompleks...
Na koe nivo/etalon mozhe da se kategorizira taa zadgranichna udbashka tvorba...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
15-10-2011, 05:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#70

(15-10-2011, 05:55 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(15-10-2011, 01:45 PM)ЈорданПетровски Wrote: Ме интересира кој ти е еталонот врз кој го категоризираш нивото на комитетот. Сигурно ти си праќал писма до официјални лица на ЕУ, па судиш по содржината и должната на одговорите кои си ги добивал. Aко е така, дај прикачи ја твојата преписка да видиме како изгледа вистински одговор од ЕУ.


Imash nabieno nekoj kompleks, a Jordane? Kje da e taka, te machi tebe nekoj kompleks...
Na koe nivo/etalon mozhe da se kategorizira taa zadgranichna udbashka tvorba...Вакво "стручно" и аргумнтирано мислење не сум прочитал откако замина барба од форумот.
15-10-2011, 06:51 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#71

Concerns Grow About Authoritarianism in Macedonia

By MATTHEW BRUNWASSER

SKOPJE, MACEDONIA — The ambitious retooling of this small nation’s identity — a Balkan brand of hyper-patriotism accompanied by the trumpeting of Macedonia’s ancient roots — is raising concerns internationally about growing authoritarianism, the silencing of dissent and accusations of abuse of power by the governing party here.

.The European Commission released its annual report this week on the country’s progress toward E.U. membership, and found that the country was backtracking on protecting media freedoms and that it was making insufficient progress on protecting the rule of law.

The criticism comes as Macedonia’s quirky national soul-searching has intensified. Visitors entering the country are now told via text messages on their mobile phones: “welcome to Macedonia, the cradle of civilization.” The center of the capital is a bizarre jumble of historically and aesthetically dissonant statuary: on a short walk, visitors will see a 29-meter, or 95-foot, bronze Alexander the Great, along with statues of Justinian, Mother Teresa, the ninth-century Orthodox Christian saints Cyril and Methodius, and a 22-meter-high triumphal arch, among others.

But the renaissance of Macedonian pride masks a more sinister anti-democratic current, according to domestic critics and international observers.

Prime Minister Nikola Gruevski, a 41-year-old economist, led his populist center-right political party, the Internal Macedonian Revolutionary Organization, or I.M.R.O., to its third consecutive mandate in June elections — the most of any Macedonian government since the former Yugoslav republic declared independence in 1991.

The International Crisis Group, a nongovernmental conflict-resolution organization, said in its report on Macedonia this August: “Rising ethnic Macedonian nationalism, state capture by the prime minister and his party, decline in media and judicial independence, increased segregation in schools and slow decentralization risk undermining the multi-ethnic civil state Macedonia can become.”

The patriotic politics of I.M.R.O. have generated a public debate about “real Macedonians” and “traitors,” said Vasiliki Neofotistos, an anthropologist from the State University of New York at Buffalo studying identity politics in Macedonia. “People are afraid, and they are very divided.”

Growing concerns about a decline in press freedoms climaxed when the government revoked the license of A-1 television on July 30, perhaps the most openly critical media voice. While the government defended the closing on the basis of violations of tax laws, critics argued that pro-government media have never been audited.

Three newspapers owned by the same media group stopped printing earlier the same month after facing a similar investigation.

The government is one of the biggest advertisers in Macedonia, and its weight in the advertising market is also used to control the media, analysts say.

“Editors and journalists are faced with increasing undue political pressure and intimidation” according to the 2011 report of the European Commission released Wednesday.

In one bizarre incident last month, three pro-government Macedonian journalists attended a European Parliament hearing on media freedom in Macedonia called “Silencing the Press” and heckled the hearing members, according to media reports. They called the members “Taliban” and “one-sided Euro-Bolsheviks” before being ejected from the room.

The E.U. report also states: “The media continue to be subject to interference from political and business interests. Intimidation of journalists and selective enforcement of legislation against media companies are increasing causes for concern.”

Aside from the issue of media control. the E.U. report found that “some limited progress can be reported on the independence and efficiency of the judiciary.”

http://http://www.nytimes.com/2011/10/14...gewanted=1
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
16-10-2011, 02:21 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9
#72

(16-10-2011, 02:21 PM)jingiby Wrote: Concerns Grow About Authoritarianism in Macedonia

By MATTHEW BRUNWASSER

SKOPJE, MACEDONIA — The ambitious retooling of this small nation’s identity — a Balkan brand of hyper-patriotism accompanied by the trumpeting of Macedonia’s ancient roots — is raising concerns internationally about growing authoritarianism, the silencing of dissent and accusations of abuse of power by the governing party here.


The criticism comes as Macedonia’s quirky national soul-searching has intensified. Visitors entering the country are now told via text messages on their mobile phones: “welcome to Macedonia, the cradle of civilization.” The center of the capital is a bizarre jumble of historically and aesthetically dissonant statuary: on a short walk, visitors will see a 29-meter, or 95-foot, bronze Alexander the Great, along with statues of Justinian, Mother Teresa, the ninth-century Orthodox Christian saints Cyril and Methodius, and a 22-meter-high triumphal arch, among others.

But the renaissance of Macedonian pride masks a more sinister anti-democratic current, according to domestic critics and international observers.

Prime Minister Nikola Gruevski, a 41-year-old economist, led his populist center-right political party, the Internal Macedonian Revolutionary Organization, or I.M.R.O., to its third consecutive mandate in June elections — the most of any Macedonian government since the former Yugoslav republic declared independence in 1991.http://http://www.nytimes.com/2011/10/14...gewanted=1

Мммдааа...
Този "Македонски идентитет" се оказва една вечна ябълка на раздора между Гърция и малкия и новпоизлюпен северен съсед.
Ако направим една аналогия с притчата за Соломон и двете жени които сеи оспорвали правото на едно бебе като всяка от тях претендирала , че е само нейно, така и Р.Гърция и Р. Македония си оспорват бебето "Македонски идентитет". Соломон е роля, която би трябвало да се изиграе от Европейския Съюз и ООН. Та Соломон както знаете им рекъл на жените: "ами най справедливо е да разсека бебето на две и на всяка от вас да дам половината за да е най справедливо", както знаете едната жена, веднага най силно възразила и предложила сама детето да бъде дадено на другата само и само да не го режат на две, тогава Соломон разбрал разгеле това ще да е истинската майка на детето -това в случая с аналогията с Гърция и Р.Македония за мен е именно Р.Гърция защото все пак тя се отказа от правото си и все пак се съгласи в името на новия й съсед да го има името "Македония" макар и с представка -"Северна Македония" или "Република Вардарска Македония" или "Македония-Скопие". Тук само не разбирам защо Управляващите кръгове на Р. М не се съгласиха а безсмислено продължиха и спора и прението?Razmisluva
16-10-2011, 03:38 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#73

(16-10-2011, 03:38 PM)IvoPaunov Wrote: Мммдааа...
Този "Македонски идентитет" се оказва една вечна ябълка на раздора между Гърция и малкия и новпоизлюпен северен съсед.
Ако направим една аналогия с притчата за Соломон и двете жени които сеи оспорвали правото на едно бебе като всяка от тях претендирала , че е само нейно, така и Р.Гърция и Р. Македония си оспорват бебето "Македонски идентитет". Соломон е роля, която би трябвало да се изиграе от Европейския Съюз и ООН. Та Соломон както знаете им рекъл на жените: "ами най справедливо е да разсека бебето на две и на всяка от вас да дам половината за да е най справедливо", както знаете едната жена, веднага най силно възразила и предложила сама детето да бъде дадено на другата само и само да не го режат на две, тогава Соломон разбрал разгеле това ще да е истинската майка на детето -това в случая с аналогията с Гърция и Р.Македония за мен е именно Р.Гърция защото все пак тя се отказа от правото си и все пак се съгласи в името на новия й съсед да го има името "Македония" макар и с представка -"Северна Македония" или "Република Вардарска Македония" или "Македония-Скопие". Тук само не разбирам защо Управляващите кръгове на Р. М не се съгласиха а безсмислено продължиха и спора и прението?Razmisluva

[Image: 400px-Necker_cube.svg.png]


[Image: 402px-Necker_cube_and_impossible_cube.svg.png]

[Image: 487px-Impossible-cube.svg.png]

Иво Паунов,

Quote:„Никој, на пример, не може да се откаже од способноста за расудување: со какви награди, или закани е можно да го натерате човек да верува дека целото не е поголемо од еден негов поединечен дел, дека не постои Бог, дека телото, кое се гледа дека е конечно, дека е нешто бесконечно, или воопштено, да верува што било што е во спротивност со она што чувствува, мисли, верува? (Спиноза, ‘Политичка расправа’).“

„Доколку и покрај тоа, сакаме да кажеме дека државата има право, односно моќ, да нареди такви работи, тоа можеме да си го претставиме само во таа смисла, како кога некој би рекол дека човек има право да биде луд, или душевно болен: бидејќи, што друго би можело да биде право, кое не може да обврзува никого, доколку не е душевна болест (Спиноза, ‘Политичка расправа’)?“

Значи, тие што тврдат дека Македонија има право да го смени името, тврдат дека Македонија има право да биде луда
На твојот софизам еве ти одговор:
Quote:Во една прилика, американскиот претседател Линколн ги прашал своите пријатели колку нозе има овцата, доколку опашката ја наречеме нога. -Пет – одговориле сите. – Погрешно – рекол Линколн. Ако опашката ја наречеме нога, таа не станува нога.

An inch today is tomorrow’s mile.
16-10-2011, 08:41 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#74

(15-10-2011, 06:51 PM)ЈорданПетровски Wrote: Вакво "стручно" и аргумнтирано мислење не сум прочитал откако замина барба од форумот.
А ти недостасува барба па сега го спомна? Е за тоа не можам да ти помогнам...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
18-10-2011, 04:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#75

(15-10-2011, 03:24 AM)Makedonec Wrote: Ццццц....Јордане не ми се верува до кое дереџе сте спаднале со комитетот.

Толкаво содржајно писмо со тешки навреди кон дел од политичари(кои денес се авторитет за државата,а вие сте ги направиле подоле од говна)....а од друга страна сте добиле писменце од 2 реда у стил :

"Топ е...немај гајле...види надвор врне"Smajlito
Quote:Филе ги игнорира реакциите од Македонија

Од соопштението се гледа јасно дека еврокомесарот ги игнорира многуте писма и реакции што стигнаа на негова адреса изминатите денови и дека на целиот настан не му придава првостепено значење како што тоа се прави во Македонија.
27-10-2011, 12:24 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#76


Quote:File: Crna Gora u junu počinje pregovore


"Proširenje Evrope je njen DNK - to je njena transformacijska snaga koja donosi reforme i promjene potrebne...", rekao je File
File: Crna Gora u junu počinje pregovore Uvecaj!


[Image: file-crna-gora-junu-pocinje-pregovore-slika-45808.jpg]
"Evropa nastavlja da se širi - Hrvatska će nam se uskoro pridružiti, Srbija je dobila status kandidata, a Crna Gora idućeg mjeseca započinje pregovore", rekao je komesar za proširenje Evropske unije Štefan File u specijalnoj video poruci povodom Dana Evrope, koji se slavi 9. maja.

"Proširenje Evrope je njen DNK - to je njena transformacijska snaga koja donosi reforme i promjene potrebne da se postignu standardi u svim aspektima života", rekao je Štefan File.
09-05-2012, 01:53 AM
Reply