Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПУБЛИКА
Author Message
Nikola Jelovac Offline
Member
***

Posts: 56
Joined: Jul 2011
Reputation: 0
#61

(04-09-2011, 03:19 AM)ЈорданПетровски Wrote: Македонец, не е така. Јас сум блокиран кај Васко Ефтов, Гунер Иамаил, Роберто Беличанец, Владимир Милчин кај сите нив влегувам преку профилите на моите домашни. Ма натеравте да направам лажен мој профил. Од тој профил сега сум пријател со горенаведените личности. Но само Ирена Радовановик неможам да ја пронајдам а не пак да станам пријател.
Јас никаде не реков дека цел свет работи против мене. Јас само укажувам дека во Македонија континуирано од 1943 година до денеска се води антимакедонска политика. Оваа недела ке презентирам уште еден сериозен доказ за "мојата параноја" доказ кој го добив пред некој ден.

Кај Ефтов веројатно не си блокиран, туку избришан од членови. Исто и кај другите - избришан си или од членови (ако е група) или од пријатели (ако е личен профил). А, Ирена те блокирала, затоа не можеш да ја видиш воопшто.

Како и да е, да не навлегуваме во техникалии, туку да резимираме она што е битно - дека таа избегнува контакт со тебе.

(This post was last modified: 05-09-2011, 06:28 PM by Nikola Jelovac.)
05-09-2011, 06:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#62


Quote:ДАЛИ Е НАПОВИДОК НОВА ЦЕНЗУРА ВО МПМ МАКЕДОНИЈА ???????

Сабота, 15 Октомври 2011 13:41

„ПУБЛИКА„НЕ ИЗЛЕЗЕ

Денес на киосците ширум Македонија дневниот весник „ДНЕВНИК„ осамна без својот додатен саботен прилог – неделник „ПУБЛИКА„.

Дали има нови цензурирани недоразбирања внатре во МПМ Македонија ,или е нешто друго ? Пред некој месец МПМ Македонија најави намалување на вработените во дневниот весник „Утрински весник„ кој не беше многу мек кон власта . На кого сега му попречи „ПУБЛИКА„ и кој не се сеогласува со уредувачката политика на „Публика„ не се знае , или можеби МПМ поради повторно „штедејне„ ќе ја укине „Публика„ . Се обидовме да стапиме во контакт со Уредникот на публика Г-дин Бобан Нонковиќ но на неговиот мобилен телефон никој не одговори . Која ќе биде судбината на публика останува да видиме
15-10-2011, 11:24 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#63

Јас како што разбрав се работело за тоа Нонковиќ, најновиот и најгласниот режимски новинар, да направи број во кој ќе се плука по Филе и ЕУ. Најверојатно премногу добро ја завршил работата, не знаеме дали и тој пишал некој таков текст, но изгледа дека се установило дека е претерано со плукањето, па е дадена наредба да не се објави Публика. Да не се заоштрува премногу работата со ЕУ. А, можеби и нешто добро имало во тие текстови, кој ќе знае, ЕУ навистина има проблеми. Но, нашите пропагираат евроскептицизам со желба изолација на Македонија, што по правило значи и криминализација. Гајле им е на нив за тоа какви се вистинските проблеми на ЕУ, кои се лошите работи од ЕУ по нас, кои работи што не чинат таму ги правиме и ние во МК и слично.

Цензура??? Само во случај тој број да се родил во редакцијата, но според тоа што гледам како функционира Публика, не ми се верува во такво нешто.

16-10-2011, 02:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#64

Еве што вели Геровски:
Quote:Штетници


Менаџерите и уредниците на изданија на ВАЦ во Македонија, најверојатно без знаење на централата во Германија - а и Германците треба нешто да научат од нас! - навистина воведуваат нови, до сега, барем кај нас, невидени „стандарди“ во журнализмот. Така, ако ме држи сеќавањето, прв пат во историјата на македонското новинарство, поради еден, наводно штетен текст, повлечено е цело печатено издание! Како што веќе е соопштено, главниот уредник на „Дневник“, Зоран Димитровски, го повлекол подлистокот „Публика“. Според неговиот исказ, „поради текст кој ќе му нанесеше огромна штета на Дневник, кој е во сопственост на германска компанија“. Уредник на подлистокот е (или беше?) Бобан Нонковиќ, во јавноста познат како еден од новинарската тројка од Македонија, која во Брисел го предизвика оној срамен скандал во Европскиот парламент.

Повлекувањето на подлистокот „Публика“, во принцип, е акт на цензура и поради тоа порталот Плусинфо му понуди на Нонковиќ да го објави спорниот текст, за јавноста сама да пресуди дали и колку навистина бил тој штетен. Инаку, јас лично го разбирам, па дури може да се каже и дека го оправдувам потегот на глодурот на „Дневник“. Жоро веројатно бил доведен во непријатна ситуација, да мора да го „повлече“ веќе отпечатениот тираж на подлистокот, со што прв пат е воведена пракса поради еден „штетен“ текст, да биде повлечено цело издание. Апсолутно не се сомневам во проценката на Димитровски, бидејќи подлистокот „Публика“ и до сега објави многу прилози кои му нанесоа огромни штети на „Дневник“. А скандалозното однесување на Нонковиќ во Брисел, пак, ја отвори дилемата дали сопственикот, германската компанија ВАЦ, знае како се однесуваат и што сè прават уредниците на нивните изданија во Македонија. Штом Димитровски, кој е во блиска роднинска релација со Нонковиќ, бил принуден да преземе ваков непопуларен чекор, мора спорниот текст во „Публика“ навистина да бил нешто посебно.
16-10-2011, 04:00 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#65

(16-10-2011, 04:00 AM)ЈорданПетровски Wrote: Еве што вели Геровски:
Quote:Штетници


Менаџерите и уредниците на изданија на ВАЦ во Македонија, најверојатно без знаење на централата во Германија - а и Германците треба нешто да научат од нас! - навистина воведуваат нови, до сега, барем кај нас, невидени „стандарди“ во журнализмот. Така, ако ме држи сеќавањето, прв пат во историјата на македонското новинарство, поради еден, наводно штетен текст, повлечено е цело печатено издание! Како што веќе е соопштено, главниот уредник на „Дневник“, Зоран Димитровски, го повлекол подлистокот „Публика“. Според неговиот исказ, „поради текст кој ќе му нанесеше огромна штета на Дневник, кој е во сопственост на германска компанија“. Уредник на подлистокот е (или беше?) Бобан Нонковиќ, во јавноста познат како еден од новинарската тројка од Македонија, која во Брисел го предизвика оној срамен скандал во Европскиот парламент.

Повлекувањето на подлистокот „Публика“, во принцип, е акт на цензура и поради тоа порталот Плусинфо му понуди на Нонковиќ да го објави спорниот текст, за јавноста сама да пресуди дали и колку навистина бил тој штетен. Инаку, јас лично го разбирам, па дури може да се каже и дека го оправдувам потегот на глодурот на „Дневник“. Жоро веројатно бил доведен во непријатна ситуација, да мора да го „повлече“ веќе отпечатениот тираж на подлистокот, со што прв пат е воведена пракса поради еден „штетен“ текст, да биде повлечено цело издание. Апсолутно не се сомневам во проценката на Димитровски, бидејќи подлистокот „Публика“ и до сега објави многу прилози кои му нанесоа огромни штети на „Дневник“. А скандалозното однесување на Нонковиќ во Брисел, пак, ја отвори дилемата дали сопственикот, германската компанија ВАЦ, знае како се однесуваат и што сè прават уредниците на нивните изданија во Македонија. Штом Димитровски, кој е во блиска роднинска релација со Нонковиќ, бил принуден да преземе ваков непопуларен чекор, мора спорниот текст во „Публика“ навистина да бил нешто посебно.

Јордане, со сета почит кон тебе и твојата посветеност на македонската кауза, ке мора да влезам во полемика со теба. А и станав на лева нога па гледам на кого да ја истурам мојата дневна фрустрираност. Значи, јас Христо по божја препорака станат “ кетман“ ( нели Господ зборува за трпение-спасение), се ужасувам од твојата непринципиелност. Со денови и недели јас спорев со тебе и со другите од Комитетот за А1 и другите весници од таа медијумска империја на Велија Рамковски. Јас бев за став дека медијумите не треба да се затвараат а вие трвдевте дека криминалот треба да се санкционира. Да, но после судска легална и финална одлука. Вие тврдевте дека вработените новинари, по основа на нивниот молк за наводниот криминал на Велија, по дифолт се соучесници на газдата. Па, од таму и излегоа синтагмите за криминализарани новинари, кои го дополнија богатото портфолио на новинарите вработени таму а етикетирани од провладините медијуми како антимакедонисти и предавници. На моето тврдење деке се работи за селективна правда( судската постапка е мотивирана од желба за затварање и замолчување на А1 и весниците ) вие ме обвинивте дека бранам криминал. Епилогот сите го знаеме. Затварање на А1 и трите весника . Е, сега доаѓаме до поентата. Ти, сега, цитираш новинари кои потекнуваат од тие медијуми, поточно Бранко Геровски за кого мислиш се најлошо. Пред некој ден го цитираше и Жарко Трајановски , за кого имаш ист така лошо мислење. Мојот став е дека ако си принципиелен, не можеш нивни тези и размисли да ги земаш кога ти одговара и со тоа да ги поткрепуваш сопствените тези, а кога не ти одговара да ги етикетираш. Бирај. Јас, лично , избрав став дека и двете спротиставени новинарски групации треба да опстојат и од нивно вадење валкан веш, народот да запознава кој ги води, кој им е политичка алтернатива, кој и како ги информира, Вие избравте пат на подршка на елиминација на една новинарска групација, со надеж дека полесно ке се справите со другата. Затоа, мислам, дека е непринципиелно да ги цитираш новинарите за кои имаш негативно мислење. Тоа важи и за весникот ФОКУС и за новинарите вработени таму.

16-10-2011, 02:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#66

(16-10-2011, 02:31 PM)hristo Wrote:
(16-10-2011, 04:00 AM)ЈорданПетровски Wrote: Еве што вели Геровски:
Quote:Штетници


Менаџерите и уредниците на изданија на ВАЦ во Македонија, најверојатно без знаење на централата во Германија - а и Германците треба нешто да научат од нас! - навистина воведуваат нови, до сега, барем кај нас, невидени „стандарди“ во журнализмот. Така, ако ме држи сеќавањето, прв пат во историјата на македонското новинарство, поради еден, наводно штетен текст, повлечено е цело печатено издание! Како што веќе е соопштено, главниот уредник на „Дневник“, Зоран Димитровски, го повлекол подлистокот „Публика“. Според неговиот исказ, „поради текст кој ќе му нанесеше огромна штета на Дневник, кој е во сопственост на германска компанија“. Уредник на подлистокот е (или беше?) Бобан Нонковиќ, во јавноста познат како еден од новинарската тројка од Македонија, која во Брисел го предизвика оној срамен скандал во Европскиот парламент.

Повлекувањето на подлистокот „Публика“, во принцип, е акт на цензура и поради тоа порталот Плусинфо му понуди на Нонковиќ да го објави спорниот текст, за јавноста сама да пресуди дали и колку навистина бил тој штетен. Инаку, јас лично го разбирам, па дури може да се каже и дека го оправдувам потегот на глодурот на „Дневник“. Жоро веројатно бил доведен во непријатна ситуација, да мора да го „повлече“ веќе отпечатениот тираж на подлистокот, со што прв пат е воведена пракса поради еден „штетен“ текст, да биде повлечено цело издание. Апсолутно не се сомневам во проценката на Димитровски, бидејќи подлистокот „Публика“ и до сега објави многу прилози кои му нанесоа огромни штети на „Дневник“. А скандалозното однесување на Нонковиќ во Брисел, пак, ја отвори дилемата дали сопственикот, германската компанија ВАЦ, знае како се однесуваат и што сè прават уредниците на нивните изданија во Македонија. Штом Димитровски, кој е во блиска роднинска релација со Нонковиќ, бил принуден да преземе ваков непопуларен чекор, мора спорниот текст во „Публика“ навистина да бил нешто посебно.


Јордане, со сета почит кон тебе и твојата посветеност на македонската кауза, ке мора да влезам во полемика со теба. А и станав на лева нога па гледам на кого да ја истурам мојата дневна фрустрираност. Значи, јас Христо по божја препорака станат “ кетман“ ( нели Господ зборува за трпение-спасение), се ужасувам од твојата непринципиелност. Со денови и недели јас спорев со тебе и со другите од Комитетот за А1 и другите весници од таа медијумска империја на Велија Рамковски. Јас бев за став дека медијумите не треба да се затвараат а вие трвдевте дека криминалот треба да се санкционира. Да, но после судска легална и финална одлука. Вие тврдевте дека вработените новинари, по основа на нивниот молк за наводниот криминал на Велија, по дифолт се соучесници на газдата. Па, од таму и излегоа синтагмите за криминализарани новинари, кои го дополнија богатото портфолио на новинарите вработени таму а етикетирани од провладините медијуми како антимакедонисти и предавници. На моето тврдење деке се работи за селективна правда( судската постапка е мотивирана од желба за затварање и замолчување на А1 и весниците ) вие ме обвинивте дека бранам криминал. Епилогот сите го знаеме. Затварање на А1 и трите весника . Е, сега доаѓаме до поентата. Ти, сега, цитираш новинари кои потекнуваат од тие медијуми, поточно Бранко Геровски за кого мислиш се најлошо. Пред некој ден го цитираше и Жарко Трајановски , за кого имаш ист така лошо мислење. Мојот став е дека ако си принципиелен, не можеш нивни тези и размисли да ги земаш кога ти одговара и со тоа да ги поткрепуваш сопствените тези, а кога не ти одговара да ги етикетираш. Бирај. Јас, лично , избрав став дека и двете спротиставени новинарски групации треба да опстојат и од нивно вадење валкан веш, народот да запознава кој ги води, кој им е политичка алтернатива, кој и како ги информира, Вие избравте пат на подршка на елиминација на една новинарска групација, со надеж дека полесно ке се справите со другата. Затоа, мислам, дека е непринципиелно да ги цитираш новинарите за кои имаш негативно мислење. Тоа важи и за весникот ФОКУС и за новинарите вработени таму.Се гледа дека си станал на лева нога. Негледам ништо непринципоиелно во моите постапки. Но да тргнеме по ред:

А1 и весниците се затворени по наидот на УЈП, таа пронашла дека тие не платиле данок. Да се блокирааат сметките по налог на УЈП не е закон кој го донела владата на Груевски. Таква е постапката уште од бивша Југославија. Во случајот на Аи и весниците, судот реагира експресно и го започнува судењето. За да ти дам пример. На една од моите фирми по налог на СДК сега УЈП 1992 година ми зедоа околу 40 000 ДМ на име наводно неплатен данок на промет. По тврдењето на инспекторот , купен материјал, чоја, за во производството на конфекција ,наводно сум го употребил да ги обложам зидовите на кафеаната. Иако се работеше за груба лага ми ги зедоа парите. Поднесов тужба. Првото рочиште го закажаа дури 1998 година а за вештак го назначија истиот инспектор. Можев и јас да не платам и фирмата ке отидеше во сте ај и ке беше затворена. Велија можеше да плати и да ја тера правдата.
Велија во бизнисот пред апсењето е стасан дотука благодарејки на СЕЛЕКТИВНАТА правда. Кога Бранко Црвенковски му го жистеше пазарот оф конкуренцијата Велија триеше раце. си ја заборавил онаа : "ѓаволот секогаш доаѓа по своето".


Сега да се вратам на Геровски. Го пренесов делот во кој тој изнесува информации за причината зошто не е излезена ПУБЛИКА.Тука можеш да го видиш целиот текст на Геровски па да заклучиш и самиот дека навистина сум го искористил само тој дел.

Жарко Трајаноски е друга прикзна. Тој во своите колумни се приближува а во некои и поиcтоветува со нашите ставови и заложби.
Да не останам на празни зборови : ЧУДО НАД ЧУДАТА ИЛИ ПОТВРДА НА ИСПРАВНОСТА НА ПАТОТ НА КОМИТЕТОТ

ИЗАЏИ МОМЧЕ ПРАВО НА ТЕРАСУ

За да го поажам тоа приближување под неговата колумна:Скопље – престионица Србомаќедоније


Ја ставив и колумната објавена од нашиот колумнист Bладимир пред една година: „ОФИЦИРСКИ ДОМ“


Се надевам се разбравме. Јас го пренесувам и Буревесник на З. Божиновски.

пс. ме стави на големи маки со твојот текст по повод колумната на Ванковска. Се надевам деновиве ке успеасм да напишам текст кој ке ми биде по кејф.

16-10-2011, 08:16 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#67

(16-10-2011, 02:31 PM)hristo Wrote: јас Христо по божја препорака станат “ кетман“ ( нели Господ зборува за трпение-спасение),

Добар си Христо, има кој да те фали.
Значи самиот себе си, хахаха
An inch today is tomorrow’s mile.
16-10-2011, 08:43 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#68

(16-10-2011, 08:43 PM)montehristo Wrote:
(16-10-2011, 02:31 PM)hristo Wrote: јас Христо по божја препорака станат “ кетман“ ( нели Господ зборува за трпение-спасение),

Добар си Христо, има кој да те фали.
Значи самиот себе си, хахаха

Ех, Монтехристо, ме разочара. Добар играч на нафрлена топка...поентира. Но, така е тоа. Божјата милост, често може да биде селективна.

16-10-2011, 08:57 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#69

(16-10-2011, 08:16 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(16-10-2011, 02:31 PM)hristo Wrote:
(16-10-2011, 04:00 AM)ЈорданПетровски Wrote: Еве што вели Геровски:
Quote:Штетници


Менаџерите и уредниците на изданија на ВАЦ во Македонија, најверојатно без знаење на централата во Германија - а и Германците треба нешто да научат од нас! - навистина воведуваат нови, до сега, барем кај нас, невидени „стандарди“ во журнализмот. Така, ако ме држи сеќавањето, прв пат во историјата на македонското новинарство, поради еден, наводно штетен текст, повлечено е цело печатено издание! Како што веќе е соопштено, главниот уредник на „Дневник“, Зоран Димитровски, го повлекол подлистокот „Публика“. Според неговиот исказ, „поради текст кој ќе му нанесеше огромна штета на Дневник, кој е во сопственост на германска компанија“. Уредник на подлистокот е (или беше?) Бобан Нонковиќ, во јавноста познат како еден од новинарската тројка од Македонија, која во Брисел го предизвика оној срамен скандал во Европскиот парламент.

Повлекувањето на подлистокот „Публика“, во принцип, е акт на цензура и поради тоа порталот Плусинфо му понуди на Нонковиќ да го објави спорниот текст, за јавноста сама да пресуди дали и колку навистина бил тој штетен. Инаку, јас лично го разбирам, па дури може да се каже и дека го оправдувам потегот на глодурот на „Дневник“. Жоро веројатно бил доведен во непријатна ситуација, да мора да го „повлече“ веќе отпечатениот тираж на подлистокот, со што прв пат е воведена пракса поради еден „штетен“ текст, да биде повлечено цело издание. Апсолутно не се сомневам во проценката на Димитровски, бидејќи подлистокот „Публика“ и до сега објави многу прилози кои му нанесоа огромни штети на „Дневник“. А скандалозното однесување на Нонковиќ во Брисел, пак, ја отвори дилемата дали сопственикот, германската компанија ВАЦ, знае како се однесуваат и што сè прават уредниците на нивните изданија во Македонија. Штом Димитровски, кој е во блиска роднинска релација со Нонковиќ, бил принуден да преземе ваков непопуларен чекор, мора спорниот текст во „Публика“ навистина да бил нешто посебно.


Јордане, со сета почит кон тебе и твојата посветеност на македонската кауза, ке мора да влезам во полемика со теба. А и станав на лева нога па гледам на кого да ја истурам мојата дневна фрустрираност. Значи, јас Христо по божја препорака станат “ кетман“ ( нели Господ зборува за трпение-спасение), се ужасувам од твојата непринципиелност. Со денови и недели јас спорев со тебе и со другите од Комитетот за А1 и другите весници од таа медијумска империја на Велија Рамковски. Јас бев за став дека медијумите не треба да се затвараат а вие трвдевте дека криминалот треба да се санкционира. Да, но после судска легална и финална одлука. Вие тврдевте дека вработените новинари, по основа на нивниот молк за наводниот криминал на Велија, по дифолт се соучесници на газдата. Па, од таму и излегоа синтагмите за криминализарани новинари, кои го дополнија богатото портфолио на новинарите вработени таму а етикетирани од провладините медијуми како антимакедонисти и предавници. На моето тврдење деке се работи за селективна правда( судската постапка е мотивирана од желба за затварање и замолчување на А1 и весниците ) вие ме обвинивте дека бранам криминал. Епилогот сите го знаеме. Затварање на А1 и трите весника . Е, сега доаѓаме до поентата. Ти, сега, цитираш новинари кои потекнуваат од тие медијуми, поточно Бранко Геровски за кого мислиш се најлошо. Пред некој ден го цитираше и Жарко Трајановски , за кого имаш ист така лошо мислење. Мојот став е дека ако си принципиелен, не можеш нивни тези и размисли да ги земаш кога ти одговара и со тоа да ги поткрепуваш сопствените тези, а кога не ти одговара да ги етикетираш. Бирај. Јас, лично , избрав став дека и двете спротиставени новинарски групации треба да опстојат и од нивно вадење валкан веш, народот да запознава кој ги води, кој им е политичка алтернатива, кој и како ги информира, Вие избравте пат на подршка на елиминација на една новинарска групација, со надеж дека полесно ке се справите со другата. Затоа, мислам, дека е непринципиелно да ги цитираш новинарите за кои имаш негативно мислење. Тоа важи и за весникот ФОКУС и за новинарите вработени таму.Се гледа дека си станал на лева нога. Негледам ништо непринципоиелно во моите постапки. Но да тргнеме по ред:

А1 и весниците се затворени по наидот на УЈП, таа пронашла дека тие не платиле данок. Да се блокирааат сметките по налог на УЈП не е закон кој го донела владата на Груевски. Таква е постапката уште од бивша Југославија. Во случајот на Аи и весниците, судот реагира експресно и го започнува судењето. За да ти дам пример. На една од моите фирми по налог на СДК сега УЈП 1992 година ми зедоа околу 40 000 ДМ на име наводно неплатен данок на промет. По тврдењето на инспекторот , купен материјал, чоја, за во производството на конфекција ,наводно сум го употребил да ги обложам зидовите на кафеаната. Иако се работеше за груба лага ми ги зедоа парите. Поднесов тужба. Првото рочиште го закажаа дури 1998 година а за вештак го назначија истиот инспектор. Можев и јас да не платам и фирмата ке отидеше во сте ај и ке беше затворена. Велија можеше да плати и да ја тера правдата.
Велија во бизнисот пред апсењето е стасан дотука благодарејки на СЕЛЕКТИВНАТА правда. Кога Бранко Црвенковски му го жистеше пазарот оф конкуренцијата Велија триеше раце. си ја заборавил онаа : "ѓаволот секогаш доаѓа по своето".


Сега да се вратам на Геровски. Го пренесов делот во кој тој изнесува информации за причината зошто не е излезена ПУБЛИКА.Тука можеш да го видиш целиот текст на Геровски па да заклучиш и самиот дека навистина сум го искористил само тој дел.

Жарко Трајаноски е друга прикзна. Тој во своите колумни се приближува а во некои и поиcтоветува со нашите ставови и заложби.
Да не останам на празни зборови : ЧУДО НАД ЧУДАТА ИЛИ ПОТВРДА НА ИСПРАВНОСТА НА ПАТОТ НА КОМИТЕТОТ

ИЗАЏИ МОМЧЕ ПРАВО НА ТЕРАСУ

За да го поажам тоа приближување под неговата колумна:Скопље – престионица Србомаќедоније


Ја ставив и колумната објавена од нашиот колумнист Bладимир пред една година: „ОФИЦИРСКИ ДОМ“


Се надевам се разбравме. Јас го пренесувам и Буревесник на З. Божиновски.

пс. ме стави на големи маки со твојот текст по повод колумната на Ванковска. Се надевам деновиве ке успеасм да напишам текст кој ке ми биде по кејф.

Ај да видиме! Во неколку поста поранешни, те посочив за потенцијален претседател на демократска Македонија. Да видиме дали сум те преценилRazmisluva

16-10-2011, 09:00 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#70

(16-10-2011, 08:57 PM)hristo Wrote:
(16-10-2011, 08:43 PM)montehristo Wrote:
(16-10-2011, 02:31 PM)hristo Wrote: јас Христо по божја препорака станат “ кетман“ ( нели Господ зборува за трпение-спасение),

Добар си Христо, има кој да те фали.
Значи самиот себе си, хахаха

Ех, Монтехристо, ме разочара. Добар играч на нафрлена топка...поентира. Но, така е тоа. Божјата милост, често може да биде селективна.

(16-10-2011, 02:31 PM)hristo Wrote: Јордане, со сета почит кон тебе и твојата посветеност на македонската кауза, ке мора да влезам во полемика со теба. А и станав на лева нога па гледам на кого да ја истурам мојата дневна фрустрираност. Значи, јас Христо по божја препорака станат “ кетман“ ( нели Господ зборува за трпение-спасение), се ужасувам од твојата непринципиелност. Со денови и недели јас спорев со тебе и со другите од Комитетот за А1 и другите весници од таа медијумска империја на Велија Рамковски. Јас бев за став дека медијумите не треба да се затвараат а вие трвдевте дека криминалот треба да се санкционира. Да, но после судска легална и финална одлука. Вие тврдевте дека вработените новинари, по основа на нивниот молк за наводниот криминал на Велија, по дифолт се соучесници на газдата. Па, од таму и излегоа синтагмите за криминализарани новинари, кои го дополнија богатото портфолио на новинарите вработени таму а етикетирани од провладините медијуми како антимакедонисти и предавници. На моето тврдење деке се работи за селективна правда( судската постапка е мотивирана од желба за затварање и замолчување на А1 и весниците ) вие ме обвинивте дека бранам криминал. Епилогот сите го знаеме. Затварање на А1 и трите весника . Е, сега доаѓаме до поентата. Ти, сега, цитираш новинари кои потекнуваат од тие медијуми, поточно Бранко Геровски за кого мислиш се најлошо. Пред некој ден го цитираше и Жарко Трајановски , за кого имаш ист така лошо мислење. Мојот став е дека ако си принципиелен, не можеш нивни тези и размисли да ги земаш кога ти одговара и со тоа да ги поткрепуваш сопствените тези, а кога не ти одговара да ги етикетираш. Бирај. Јас, лично , избрав став дека и двете спротиставени новинарски групации треба да опстојат и од нивно вадење валкан веш, народот да запознава кој ги води, кој им е политичка алтернатива, кој и како ги информира, Вие избравте пат на подршка на елиминација на една новинарска групација, со надеж дека полесно ке се справите со другата. Затоа, мислам, дека е непринципиелно да ги цитираш новинарите за кои имаш негативно мислење. Тоа важи и за весникот ФОКУС и за новинарите вработени таму.

Христо,
ДОбро што се издаваш самиот себе си па велиш дека си и кетман и играч.
Јас не сум тука поради игра.

порталот Плусинфо му понуди на Нонковиќ да го објави спорниот текст, за јавноста сама да пресуди дали и колку навистина бил тој штетен.

Тука е цитирана нова информација која дотичниот новинар ја споделува со јавноста и која фрла светло врз затварање на Публика и е и те како релевантна без разлика од чија уста доаѓа.
Но бидејќи со твојот текст докажуваш дека ти е по битно нечиј статус од самата информација читателот сам ќе заклучи кој е тука луд а кој збунет.

А ти продолжи и понатаму да се замислуваш дека се играш.
Кажи ми само на која адреса да ти доставам песок па да продолжиш да се замислуваш дека си на плажа да си градиш кули од песок.
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 16-10-2011, 09:17 PM by montehristo.)
16-10-2011, 09:16 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#71

Зошто трошите толку време и нерви за вакви работи?

16-10-2011, 10:14 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#72

(16-10-2011, 10:14 PM)acko Wrote: Зошто трошите толку време и нерви за вакви работи?

Ацко, дете искрено. Па, нели гледаш дека, повремено, дискусиите на форумот се под влијание на осека. Па, правиме вештачка плимаIcon_evil

17-10-2011, 07:04 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#73

(17-10-2011, 07:04 AM)hristo Wrote:
(16-10-2011, 10:14 PM)acko Wrote: Зошто трошите толку време и нерви за вакви работи?

Ацко, дете искрено. Па, нели гледаш дека, повремено, дискусиите на форумот се под влијание на осека. Па, правиме вештачка плимаIcon_evil
Научија од тебе христо, ти им беше учител сега само следат светол примерIcon_surprised
Не се дискусиите под осека, тие се под сахарска суша. Пуста пустина. И Бугарите фатија да ви бегаат.
Јордан за претседател на демократска Македонија?! Како кандидат на УДБА или на ВМРО-БНД?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
18-10-2011, 04:39 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#74

(18-10-2011, 04:39 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(17-10-2011, 07:04 AM)hristo Wrote:
(16-10-2011, 10:14 PM)acko Wrote: Зошто трошите толку време и нерви за вакви работи?

Ацко, дете искрено. Па, нели гледаш дека, повремено, дискусиите на форумот се под влијание на осека. Па, правиме вештачка плимаIcon_evil
Научија од тебе христо, ти им беше учител сега само следат светол примерIcon_surprised
Не се дискусиите под осека, тие се под сахарска суша. Пуста пустина. И Бугарите фатија да ви бегаат.
Јордан за претседател на демократска Македонија?! Како кандидат на УДБА или на ВМРО-БНД?

Како кандидат на македонски граѓани . Малку логика. Ако Бугарите ни бегаат, тогаш се наметнува логичен заклучок дека разбрале дека форумот не е пробугарски. Второ, по број на присатни форумџии, значи активни и пасивни, КОТЛЕ се наметнува како еден од најпосетените форуми за Македонија. Па, еве, земи се ти за пример. Иаку спориш постојано со Јордана, ти сепак си присатен на КОТЛЕ, што ке каже дека и ти разбираш дека КОТЛЕ е најреспектираниот и најавторитениот политички форум за Македонија. Инаку, одамна би го напуштил.

19-10-2011, 02:53 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#75

(19-10-2011, 02:53 PM)hristo Wrote: Како кандидат на македонски граѓани . Малку логика. Ако Бугарите ни бегаат, тогаш се наметнува логичен заклучок дека разбрале дека форумот не е пробугарски. Второ, по број на присатни форумџии, значи активни и пасивни, КОТЛЕ се наметнува како еден од најпосетените форуми за Македонија. Па, еве, земи се ти за пример. Иаку спориш постојано со Јордана, ти сепак си присатен на КОТЛЕ, што ке каже дека и ти разбираш дека КОТЛЕ е најреспектираниот и најавторитениот политички форум за Македонија. Инаку, одамна би го напуштил.

hristo ова си го треснал сега...и никогаш повеќе....немој не си го руши кредибилитетот....

п.с нека ти даде Јордан статистика да видиш дали и колку адреси од Македонија го посетуваат.....т.е да не речам форумов 90% е читан од бугарски адреси....а тоа кажува доволно.
19-10-2011, 04:22 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#76

Не е точно, сега погледнав на Алекса, Котле е сто места пред Воденица и за Македонија...

19-10-2011, 05:06 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6
#77

Един форум не може да е про или анти каквото и да е ...

Форум - това е место, къде хората говорат и споделят кой какво го интересува ( затова си има теми и раздели, аз поне така го разбирам ).
Как може да се каже,че е про или анти.

Сега ,ако модератора и участниците са боклуци, то и форума е боклук ... тука спор нема ...

P.S. Аз не мислим да бегам от форума, искам да се смеем на глупости ( в кръга на шегата ... абе не изцяло ... тука-тука Icon_razzIcon_razzIcon_razz )
(This post was last modified: 19-10-2011, 06:29 PM by Илиян_Луков.)
19-10-2011, 06:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#78

(19-10-2011, 04:22 PM)Makedonec Wrote:
(19-10-2011, 02:53 PM)hristo Wrote: Како кандидат на македонски граѓани . Малку логика. Ако Бугарите ни бегаат, тогаш се наметнува логичен заклучок дека разбрале дека форумот не е пробугарски. Второ, по број на присатни форумџии, значи активни и пасивни, КОТЛЕ се наметнува како еден од најпосетените форуми за Македонија. Па, еве, земи се ти за пример. Иаку спориш постојано со Јордана, ти сепак си присатен на КОТЛЕ, што ке каже дека и ти разбираш дека КОТЛЕ е најреспектираниот и најавторитениот политички форум за Македонија. Инаку, одамна би го напуштил.

hristo ова си го треснал сега...и никогаш повеќе....немој не си го руши кредибилитетот....

п.с нека ти даде Јордан статистика да видиш дали и колку адреси од Македонија го посетуваат.....т.е да не речам форумов 90% е читан од бугарски адреси....а тоа кажува доволно.Македонецу зошто јас да давам податоци. Влези на Аlexa и ке ги добиеш податоците.
На форумот се проретчија и Бугарите, грото што останаа се демократи и коректни во дискусиите, дискутираат со аргументи.
Ме чуди Македонецу упорноста да докажете дека форумот не е читан во Македонија па одите и во такви глупости да манипулирате и со Аlexa.


Оваа се денешни податоци:

Quote:Site Information for kotle.ca Get Details .
Alexa Traffic Rank: 929,834 Traffic Rank in MK: 567 .


Site Information for macedonians.tv Get Details .
Alexa Traffic Rank: 1,641,709 Traffic Rank in MK: 676 .


Македонецу оваа е чудно:

посетеноста на Котел е подју 500 и 700 посетители дневно:
551 users active today

Воденица има дневна посетеност помеѓу 800 и 1000
Моментално активни корисници: 924


Аlexa дава сосема друго рангирање
(This post was last modified: 19-10-2011, 06:47 PM by ЈорданПетровски.)
19-10-2011, 06:42 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#79

(19-10-2011, 02:53 PM)hristo Wrote: Како кандидат на македонски граѓани . Малку логика. Ако Бугарите ни бегаат, тогаш се наметнува логичен заклучок дека разбрале дека форумот не е пробугарски. Второ, по број на присатни форумџии, значи активни и пасивни, КОТЛЕ се наметнува како еден од најпосетените форуми за Македонија. Па, еве, земи се ти за пример. Иаку спориш постојано со Јордана, ти сепак си присатен на КОТЛЕ, што ке каже дека и ти разбираш дека КОТЛЕ е најреспектираниот и најавторитениот политички форум за Македонија. Инаку, одамна би го напуштил.
Како кандидат на македонските граѓани... ?! Јордан удбашот?! Кахм, а само што ручав...
Една буква менува се`. Реков “ И Бугарите ви бегаат“. Па уште малку логика: тоа значи дека откако ви испобегале сите не- Бугари и останале само тие, сега комедијата продолжува до толку што И бугарите бегаат. Е ете сега е логично. Мислам, кога ти си запнал да ми објасниш мене што тоа ЈАС сум напишал...
Па еве бидејќи продолжуваш да ми објаснуваш што ЈАС сум напишал, за спорењето со Јордан и моето присуство на Котле, се надевам забележа откаде почна сето тоа, после која пласирана дојавка и потоа жолчно бранета од негова страна. Во поглед на одбраната на таа дојавка тој се зафркна што и` даде рок, ама во поглед на моето останување тука не- преку давањето на тој рок ми го оправда моето присуство тука зашто одамна како и многу други дискутанти ќе го пуштев никот да згасне, Многумина ве прочитаа и видоа какви се` гнасни бугарашки лаги се толерираат овде. Нема ни јас долго да се задржам.
Да е форумот авторитетен и респектиран како што ти христо се занесуваш, ќе имаш нови членови секој ден а не одлив на членство.
За Алекса и бројот на најавени членови, обете работи изгледа се фризираат доста лесно. Една јаваскрипт скрипта со список на линкови од форумот е се` што треба да ја натера Алекса да ви го качи рејтингот. Понатаму логирате членови сами, без тие членови сами да се логираат. Неколкупати (последниот пат токму денес) ве читав како гост, значи не се логирав, и го видов мојот ник во списокот логирани членови. Дури и од компјутери на кои никогаш не сум се логирал на Котле (значи не е до cookies).
Но не е се` така црно, интересни сте на пример како freak show, како што човек оди да види борба на џуџиња така некогаш се интересни меѓусебните плукања меѓу удбашите што Јордан ги пренесува од ФБ чет. Или како изгледа кога бугараш се пењави.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
19-10-2011, 07:07 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#80

(19-10-2011, 06:42 PM)ЈорданПетровски Wrote: посетеноста на Котел е подју 500 и 700 посетители дневно:
551 users active today

Воденица има дневна посетеност помеѓу 800 и 1000
Моментално активни корисници: 924


Аlexa дава сосема друго рангирање
Хахаа види го Јордан накаде ги с`ска своите бугарски загари...
Дневната посетеност на Котле е фризирана бројка, како и ранкот на Алекса.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
19-10-2011, 07:12 PM
Reply