Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.23 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РАСКОЛОТ ВО ВМРО ДПМНЕ ВИСТИНСКИ ИЛИ ДЕЛО НА СДБ-УДБе
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(05-04-2010, 11:00 PM)pirinec Wrote:
(05-04-2010, 10:17 PM)hristo Wrote: Преку, вас форумот добива на значај и интерес. Се повеќе луѓе го пратат. Котле станува извор на вистински информации, кои ја менуваат македонската историја, и да се надеваме македонската судбина.

Razmisluva

da ne zabeguvas ? Icon_wink

Koj zabegue kraj ke kaze.ShokShokShok
06-04-2010, 12:21 AM
Reply
Giovanni
Unregistered

 

(05-04-2010, 10:17 PM)hristo Wrote: Да, да пишман Горане-ова е вистинскиот форум. Затоа и службите поработија на форумот. Се плашат од вистината. Затоа и инсистирање да ова тема се затвори. Значи, службата се плаши. И праќа свои службеници, на куп. Нели, заедно сме појаки. Ама, беља работа. Прво, Јордан и да е сам ке си ја каже вистината. Која е опасна за службата, зошто ја открива нејзината инволвираност во уништување ВМРО-ДПМНЕ, која е била единствена шанса на Македонија да се ослободи од српското влијание. Второ, Јордан повеќе не е сам. Неговата вистина наоѓа поткрепа и од други луѓе, чии ставови се логични и рационални...зошто се вистинити. Ставовите на “ службениците“ се нелогични, контрадикторни, неразумни и , на крај, смешни. Вие сте потврда дека Јордан ја говори вистината. Вие, сте доказ дека службите кои работата за српскиот државен интерес, навистина егзистираат и после 20 годишно формално осамостојување на РМ. Но, вие сте голема помош на Македонија. Ама, за тоа не сте свесни. Преку, вас форумот добива на значај и интерес. Се повеќе луѓе го пратат. Котле станува извор на вистински информации, кои ја менуваат македонската историја, и да се надеваме македонската судбина. За на крај да дојдеме до тоа, што е Горанова гола декларација, Македонија на Македонците, Но, не посрбените Македонци, кои цупкаат на орото Чачак, и на веселби пеат српски песни. Туку, вистински Македонци, кои во балансот помеѓу српската и бугарската реалност...ке си најдат мерка за свое национално , духовно и идентитетско опстојување.

Ма какви странски служби бе? Јордан бар ги има сите МК форуми преплавено со истите овие скенови и теми дека Српската служба ја контролира Македонија. Никој не му е избришан бар или ретко му е затоа што и ден денеска може да ги читам. Нема некој што не прати политика на форуми а да нема набасано на Јордановите постови и скенови. Ти исто така со илјадници постови ја величаш Бугарија на сите форуми, и веројатно си забранет од останати форуми затоа што членовите напуштаат форуми каде едно те исто Бугарското се шири. Овој форум ќе си остане, ама никогаш Бугарските или било кој други идеи да се завладее со МК нема да поминат во МК.


Дај еднашка изјасни се , ако е ова форум на вистината, кажи да ли е Македонскиот народ е творба на Србите или коминтерната како што е официјалниот Бугарски став?
06-04-2010, 12:25 AM
Reply
Giovanni
Unregistered

 

(06-04-2010, 12:21 AM)mara-popara Wrote:
(05-04-2010, 11:00 PM)pirinec Wrote:
(05-04-2010, 10:17 PM)hristo Wrote: Преку, вас форумот добива на значај и интерес. Се повеќе луѓе го пратат. Котле станува извор на вистински информации, кои ја менуваат македонската историја, и да се надеваме македонската судбина.

Razmisluva

da ne zabeguvas ? Icon_wink

Koj zabegue kraj ke kaze.ShokShokShok


Едно време dir.bg подфорумот за Македонија беше "единствен форум каде вистината може да се слушне". Се слушаше и се уште таму се слуша идентичната "вистина" која и овде се слуша Доаѓаа и одеа Македонци бајаги во голем број и стално со Бугари се расправаа. Тоа беше пред години. Ене го сега, нека некој го види форумот дир бг , еден Македонец нема таму кој навраќа за разлика од порано. Тој форум дирбг имаше и постигна само една цел, да го зацврсти мислењето кај Македонецот дека Бугаринот му е непријател. Нивниот успех е НУЛА и нивното влијание во МК НУЛА!
06-04-2010, 12:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,559
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Поставив некои "ДИЛЕМИ" па оцхекував дека некој ЛОГИЧАР ке одговори на нив:

(05-04-2010, 02:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Прва дилема: зошто дел од имателите на досиеа не покренаа тужби досега.

Втора дилема: откако уставниот суд на Македонија ја укина можноста за спроведување на лустрација од 1991 година навака, жошто ги нема да реагираат.


Трета дилема: Зошто во "Документиранат Историја" за "Расколот во ВМРО ДПМНЕ", изготвувачот на документот- УДБА не го споменува договорот кој е правен во Бугарија помеѓу Задрганичниот Комитет од Берлин и Бугарските ВМРОА ??????????

ЗАКЛУЧОК БР.1 : СЛУЖБАТА ИМАЛА ДОКАЗ за противуставното делување на Групата. Состанокот во БУГАРИЈА Е ОСТВАРЕН. И БИЛ СПРОТИВЕН НА ПОЛИТИЧКАТА ПЛАТФОРМА И СТАТУТАРНИТЕ ОДРЕДБИ НА ВМРО ДПМНЕ.

(05-04-2010, 03:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Четврта дилема: кариери на одредени луѓе од тесните семејства на некои "прогонувани".

Пета дилема: успешните бизниси на некои "прогонувани" и во време на СДСМ и во време на ВМРО ДПМНЕ.


(05-04-2010, 08:07 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ке можеш ли Горанче да ги приложиш тие "конкретни докази".

a ве има толку многу: Горан, Сведок, Идеалист, Колапс, Итар Пејо, Пиринец, Giovanni .....сигурно ке дојде и некој нов до утре сабајле:
(This post was last modified: 06-04-2010, 12:42 AM by ЈорданПетровски.)
06-04-2010, 12:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,559
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-04-2010, 12:25 AM)Giovanni Wrote: Ма какви странски служби бе? Јордан бар ги има сите МК форуми преплавено со истите овие скенови и теми дека Српската служба ја контролира Македонија. Никој не му е избришан бар или ретко му е затоа што и ден денеска може да ги читам. Нема некој што не прати политика на форуми а да нема набасано на Јордановите постови и скенови.


Јас Giovanni, како Јордан Петровски прв пат учествувам на форум.
Бидејки во старт ја негираш замешаноста на Српската служба да ли ke ми објасниш за чии интереси е вршен прогонот на членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ или попрецизно, сите оние кои беа за независна и самостојна Македонија.
(This post was last modified: 06-04-2010, 02:12 AM by ЈорданПетровски.)
06-04-2010, 02:09 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Во базен(т)от

Не очекувам лидерот на СДСМ да ја предводи и новата влада, очекувам да го детерминира курсот на демократски промени и економско закрепнување. Но не очекувам некои од невестите што се подготвуваат од „непартискиот“, самопромовирачки, самонаградувачки сектор да бидат во опција исто така

Кога ќе се погодите во некој од хотелите со базени, драги мои, има некои што се нарекуваат „базен без крај“ (never ending pool). Имено еден од рабовите на базенот е израмнет со хоризонтот и водата преку него се прелева. Кога сте во базенот и гледате преку тој раб го гледате хоризонтот, водата се спојува со небото или морето во далечината и имате впечаток за пливање во широко море, во бескај. Ефектен проект, првпат го видов на некои далечни фотки на вилата на Пининфарина во Милано.

Е во таков некој базен плива нашата влада! Базенот има близок крај, раб после кој водата се прелева во бездна, а пливачите со гуми околу себе мислат дека пливаат до бескрај, 100 години ДПМНЕ на власт! После работ - водопад удолу, а тие к’о деца се брчкаат со ножињата, се плискаат и пливаат кон работ со намера да испливаат кон вечноста!

На самото споменување на компромис за името „дпмневци“ отвориле (првпат, каква дрскост!) коментари кон нивниот шеф: како тоа... од каде тоа... па нели референдум и сл.

Сите ПП-апарати од две кила, за гасење пожари (што се ослободија по укинување на Правилникот на МВР) ќе им требаат во Извршен деновиве кога ќе се запали со решение за името. А странциве цврсто решиле со овој премиер на ДПМНЕ да го решат спорот за името.

Што е најбитно, го решил или не го решил, Грујо сосе ДПМНЕ оди незапирливо удолу! Неговиот сегашен рејтинг е 25 (ДПМНЕ) спрема 15 (СДСМ). Кога ќе тргне надолу - оди надолу, дпмневци го истрошија своето време!

Веројатно е правилна тезата на некои од странците кои сметаат дека ДПМНЕ не смее да се извлече, со брзо повлекување и ореол на „тврда партија“ која не попуштила?! Таа, сосе начинот на кој владее, деспотски популизам, треба да догори целосно - докрај како свеќа. За да се вреже ова политичко искуство, кое на сите полиња ни донесе неуспех, за да биде запаметено во колективната меморија потребно е да се истроши наполно. Зачудува колку брзо тоа му се случува на ДПМНЕ!

Од тој аспект, премиерот ќе го местат да се договори, ако треба малку дополнително време ќе му дадат, но се' мора да заврши до самитот на НАТО наесен. Во јуни мора да има одговор: дали последниот предлог на Нимиц (од април веројатно) е добра основа за договор - и тоа ќе се означи како клучен пробив кон финално решение.

Но независно од разрешувањето на ова важно прашање, оваа влада паѓа! Она што е битно меѓутоа е - што можеме да очекуваме во постдпмневскиот период на општо расуло и назадување?

Мое мислење е дека ние нема да имаме проста смена на кормилото: од Грујо - Бранко, од ДПМНЕ - СДСМ! Прво затоа што СДСМ нема да може да собере таква поддршка за практично еднопартиско владеење, а второ бидејќи се' во овој посттрауматски период ќе биде ориентирано на поинаков начин на владеење, од оваа пустина што ја оставија дпмневци!

СДСМ треба да собере околу 300.000 гласа, некоја друга десна опција 100.,000 и неколку поситни македонски партии, заедно со можеби две поголеми албански партии - ќе бидат крупната композиција на новата власт. Таа во се' мора да покаже демократски и реформски инстинкт и поведение. Таа ќе мора да НАПРАВИ РАЗЛИКА од празната уништувачка реторика на квазиреформизмот и диктатурата на ДПМНЕ.

Не очекувам лидерот на СДСМ да ја предводи и новата влада, очекувам да го детерминира курсот на демократски промени и економско закрепнување. Но не очекувам некои од невестите што се подготвуваат од „непартискиот“, самопромовирачки, самонаградувачки сектор да бидат во опција исто така.

Клучни столбови на новата власт се реформите и проектот за реституција на пристојна демократија во правда и реформи на политичкиот систем (вистински кон ЕУ). Затоа клучна алка ќе биде враќање на нормален потпретседател за политички систем кој треба да биде исто така и министер за правда!

Втората турбина на реформите е појава на прв вистински реформатор во ЕКОНОМСКИОТ систем.

Ние во Македонија, ни СДСМ, уште помалку ДПМНЕ, не сме имале вистински реформатор на економијата. Не сме имале лице што знае каде сака да ја види и знае да ја води Македонија - кон капитализам со човечко лице!

Во времето денешно, ние го очекуваме тој човек во власта, тој е првата или втората турбина на нормализација и развиток кон демократија во капитализам. Тоа треба да биде потпретседател за економски систем и истовремено министер за финансии или економија или јебига не знам што веќе. Но треба да има две моќни турбини на двете крила на демократската нормализација и економски развиток на Македонија.

Приказната не е нова, но луѓето мора да бидат вистинските. Не е ново ни дека: пада-влада, но забавно е секако!

Љубомир Д. Фрчкоски


Ajde forumggii ostavete go JORDANA kazuvate raboti samo da odvlecete vnimanie za da pobrgu dojdat na videlina igrite za celosno nistenje na VMRO-DPMNE a kolku se sekavam deka LJUBCO zemal BUGARSKI pasos dojdoa tokmu od vasi sefovi koi ne znaeja sto da pravat oti BATLER mu gi stegase jajcata i na BRANKO a i na HARCO da go apsat LJUBCO oti taka e dogovoreno LJUBCO kazali sa oni mnogu kradel OKTA TELEKOM pa NBM-SMILENSKI i se redom ama zaradi dogovor so LJUBCO u 1998 koga vaj ne poveduva istraga za FER privatizacija se paga u KENEF de , i taka za da go spasite od vasi trubi bese kazano deka LJUBCO e BUGARIN sto ne bese do 1996 sega e sve zavrseno . Znaci zalam za GRUJANA ama ete i nemu vrzali mu kanta de , so toa sto NASI GOLEMI prijateli kazuvat da ge padne VMRO-DPMNE ama ne da dojde BRANKO oti narod nejke e sigurno e deka BRANKO si e kupil mir PENZIONERSKI a i FRCKO ama druzite eeeeeeeeeeeeee a i za GRUJANOVI e zaebano nego i tija u DPMNE ostavat za u OBIDINETI za MAKEDONIJA da se izivuvat vrz nih ama toa ke e samo pritvaranje dodeka noviot strucen minister za pravda i praven sistem koj go preporacuva FRCE ke e mnogu asolen i nema da gi mnogu maltretirat oni ke sa tuka podoma nema da idat u HAG , a nema i BRANKO da e premier , i se e dogogoreno eeeeeeeee zal mi e za VMRO-DPMNE i se potoa otide niz kanala dur do GRCIJA

AJDE sluzbenici kazuvajte kade ke ucestvuvate vie u site desavki ke ve snema od foruma ke fakate teren eeeeeee na skudni granki se e se svelo u MAKEDONIJA , a za VMRO ke dumat vrapcinjata
06-04-2010, 05:57 AM
Reply
Горан Н. Арсов Offline
Member
***

Posts: 87
Joined: Mar 2010
Reputation: 0

(06-04-2010, 02:09 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас Giovanni, како Јордан Петровски прв пат учествувам на форум.
Бидејки во старт ја негираш замешаноста на Српската служба да ли ke ми објасниш за чии интереси е вршен прогонот на членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ или попрецизно, сите оние кои беа за независна и самостојна Македонија.

Вие сте прогонувани затоа што сте биле членови на партија која заговара иредентизам и отцепување од Југославија колкушто јас разбрав.
Поради истата причина биле прогонувани и Д. Богдановски и Ченто.
Откако Македонија се отцепила, спорд вашите обвиниенија сте биле проговнувани затоа што заговарате иредентизам, затоа што сте соработувале со Бугарските тајни служби или затоа што сте влијателни (ти и Мане сте биле финансиери) членови на партија којаима членови прави активности за собирање оружје за организирање немири во Македонија.

Тоа ви е напишано во налогот за следење, јас еден куп пати ви посочив дека ви е јасно напишани, а вие секој пат се однесувате како прв пат да слушате за тоа што ви е напишано во налогот за следење.


(06-04-2010, 12:38 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Поставив некои "ДИЛЕМИ" па оцхекував дека некој ЛОГИЧАР ке одговори на нив:
(05-04-2010, 02:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Прва дилема: зошто дел од имателите на досиеа не покренаа тужби досега.

Веќе ви објаснив со здрава логика кои се можните причини за тоа што не покренале обвинение.
Вие пак заборавате на нив. Колку пати треба да ви ги повторам? Чисто ме интересира дали од 10-ти пат ќе ги разберете.
По трети пат:
(03-04-2010, 11:16 PM)Горан Н. Арсов Wrote: Тоа што службата не повела судска постапка против вас може да се должи на повеќе причини.
Можеби сте биле шпион неколку пати, а после тоа СДБ покренува постапка за да ве надгледува врз основа на прераскажувања на веродостојни луѓе, но без конкретни докази.
Откако почнале да ве надгледуваат, сте престанале да шпиунирате, па не нашле конкретни докази за да ве обвинат на суд.
Можеби, иако СДБ имале конкретни докази, сте избегале пред да ве фатат и да ве изведат на суд.
Можеби вашите платеници, на пример - Георгиевски - ги уништил сите докази против вас додека беше на власт.

На крај, тоа што не ве фатиле со конкретни докази или не повеле постапка на суд, не значи дека не сте биле некаков информатор за Бугарите, а на штета на Македонија.

Можеби откривањето на вашите информации се должат на вашата наивност дека во Македонија живеат Бугари пред кои вие ќе добиете поени во момент кога Груевски прави тешки киксови, оти сакате да се враќате во Македонија.Quote:Втора дилема: откако уставниот суд на Македонија ја укина можноста за спроведување на лустрација од 1991 година навака, жошто ги нема да реагираат.

Прво, јас ја пдоржувам идејата лустрација да се врши и после 1991-ва година!

Лустрација се врши само на оние кои ќе посакаат да работата на јавна функција. Ако кодошел, т.е. ако зборувал лошо за некого без никакви докази (јас така го разбирам кодошењето), нема да му се дозволи да биде носител на јавна функција. Ако некој кодошел а не посака да биде пратеник, судија, директор, нема да биде лустриран.
Второ, вие имате директни обвинениија во налогот за следење, па тоа значи дека не сте биле кодошени од СДБ, туку сте биле легално обвинети врз основа на аргументи. Од правен аспект, јас уште не видов поткрепа за тие аргумненти, но логички изведов дека биле точни бидејќи вие не ги негирате, а навистина сте биле во средината на настаните во тој период.


Quote:[color]Трета дилема: Зошто во "Документиранат Историја" за "Расколот во ВМРО ДПМНЕ", изготвувачот на документот- УДБА не го споменува договорот кој е правен во Бугарија помеѓу Задрганичниот Комитет од Берлин и Бугарските ВМРОА ??????????

ЗАКЛУЧОК БР.1 : СЛУЖБАТА ИМАЛА ДОКАЗ за противуставното делување на Групата. Состанокот во БУГАРИЈА Е ОСТВАРЕН. И БИЛ СПРОТИВЕН НА ПОЛИТИЧКАТА ПЛАТФОРМА И СТАТУТАРНИТЕ ОДРЕДБИ НА ВМРО ДПМНЕ.

Не знам зошто. Ако службата била сериозна, треба тој договор да го имаат архивирано. Барем да има запис дека постоел во архива, иако некој можби го уништил отпосле.
Дали имаат или немаат, не знам.


(05-04-2010, 03:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Четврта дилема: кариери на одредени луѓе од тесните семејства на некои "прогонувани".

Ова треба да биде расчистено, доколку биле прогонувани без никакви докази.
Според вашите обвиненија и вашиот муабет, некако немам впечаток дека сте биле прогонуван без никакви аргументи.


Quote:Пета дилема: успешните бизниси на некои "прогонувани" и во време на СДСМ и во време на ВМРО ДПМНЕ.

Кои се тие некои?
Ако има такви, пак ќе кажам, правилното нешто би било да бидат рехабилитирани, а тој кој кодошел (значи, зборувал лошо а немал докази) да биде некако казнет.
(This post was last modified: 06-04-2010, 09:16 AM by Горан Н. Арсов.)
06-04-2010, 09:13 AM
Website Reply
Giovanni
Unregistered

 

(06-04-2010, 02:09 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас Giovanni, како Јордан Петровски прв пат учествувам на форум.
Бидејки во старт ја негираш замешаноста на Српската служба да ли ke ми објасниш за чии интереси е вршен прогонот на членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ или попрецизно, сите оние кои беа за независна и самостојна Македонија.

Јордане не е битно под кое име ги поставуваш едните те исти работи за службата, лустрацијата итн. Тој си ти. И нема некаде да си забрануван и бришен. Кој сака ќе чита, ама повеќемината не читаат затоа што не гледаат никаков бенефит од тебе. Едно е Ченто кој загинал за независна Македонија и таа останала во состав на Југославија.Службата успеала (иако и тоа е дискутабилно). Друго се исто така Хрватските емигранти кој исто биле ликвидирани од УДБА , КОС затоа што се бореле за независна Хрватска која останувала во рамките на Југославија. Посебно што народот на Хрватска одсекогаш НЕСКАЛ во Југославија.

Во твојот случај, на Македонија и се случува токму она што народот го сакаше и сака во смисол на независност. Македонија СТАНА независна, и ти ги напишав горе кој се атрибутите на таа независност. На луѓето им е преку таквото од криминал во МК а не тоа што тебе те гонела службата од кој знае кој причини. Поготово кога и од твојот случај се гледа денеска дека службата била донекаде право во смисол на бугарски елементи.

Во Македонија и ден денеска не е можно да станеш богат поштено со сопствен труд. А посебно не е можно да се стане во тоа време во кое си давал десетици илјадници марки за ВМРО. Нема таков чоек кој не прекршил закон и не шурувал. Можеби ти си станал или бил поштен па затоа те уништиле. Не знам. Ама си имал пари, и си бил опкружен со луѓе денеска докажани како отров за МАкедонија. Самото читање на настаните од твое перо веднаш кај секого буди импресија дека не си чист, дека муваш нешто. Таков ти е профилот. Независно од тоа што тебе ти се случувало, Македонија стана и е независна држава, која не е диригувана од Белград. Затоа не те читаат Јордане, затоа. На секого му е јасно дека има корупција и криминал и тоа ги боли иинтересира луѓето. А да ги убидеш дека не се независни и дека се и ден денеска под Србија, тоа , не се фаќа. Тешко е пошто е премногу очигледно. Како што е очигледно и за Ченто.
06-04-2010, 10:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,559
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-04-2010, 10:17 AM)Giovanni Wrote: Јордане не е битно под кое име ги поставуваш едните те исти работи за службата, лустрацијата итн. Тој си ти. И нема некаде да си забрануван и бришен. Кој сака ќе чита, ама повеќемината не читаат затоа што не гледаат никаков бенефит од тебе. Едно е Ченто кој загинал за независна Македонија и таа останала во состав на Југославија.Службата успеала (иако и тоа е дискутабилно). Друго се исто така Хрватските емигранти кој исто биле ликвидирани од УДБА , КОС затоа што се бореле за независна Хрватска која останувала во рамките на Југославија. Посебно што народот на Хрватска одсекогаш НЕСКАЛ во Југославија.

Во твојот случај, на Македонија и се случува токму она што народот го сакаше и сака во смисол на независност. Македонија СТАНА независна, и ти ги напишав горе кој се атрибутите на таа независност. На луѓето им е преку таквото од криминал во МК а не тоа што тебе те гонела службата од кој знае кој причини. Поготово кога и од твојот случај се гледа денеска дека службата била донекаде право во смисол на бугарски елементи.

Во Македонија и ден денеска не е можно да станеш богат поштено со сопствен труд. А посебно не е можно да се стане во тоа време во кое си давал десетици илјадници марки за ВМРО. Нема таков чоек кој не прекршил закон и не шурувал. Можеби ти си станал или бил поштен па затоа те уништиле. Не знам. Ама си имал пари, и си бил опкружен со луѓе денеска докажани како отров за МАкедонија. Самото читање на настаните од твое перо веднаш кај секого буди импресија дека не си чист, дека муваш нешто. Таков ти е профилот. Независно од тоа што тебе ти се случувало, Македонија стана и е независна држава, која не е диригувана од Белград. Затоа не те читаат Јордане, затоа. На секого му е јасно дека има корупција и криминал и тоа ги боли иинтересира луѓето. А да ги убидеш дека не се независни и дека се и ден денеска под Србија, тоа , не се фаќа. Тешко е пошто е премногу очигледно. Како што е очигледно и за Ченто.


Giovanni, на она што е битно не одговараш. Да ти го повторам прашањето:

(06-04-2010, 02:09 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Бидејки во старт ја негираш замешаноста на Српската служба да ли ke ми објасниш за чии интереси е вршен прогонот на членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ или попрецизно, сите оние кои беа за независна и самостојна Македонија.


Одговорот за мојот бизнис, парите и доказите на СДБ го дадов веке еднаш, но ке го повторам:(05-04-2010, 04:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 1. Изворот на парите е најлесен за докажување, посебно во времето до 1992/3 година. Целиот платен промет одеше преку службата за општествено книговотство. Службата 1992 година испрати ПЕТ ИНСПЕКТОРА до го истражат работењето на мојата фирма. Прашај некој од постарите да ти објасни дали некаде оделе пет испектори и ако оделе колкава требала да биде таа фирма.

2.Јас ВМРО ДПМНЕ го финансирам ЗАКЛУЧНО СО ИЗБОРИТЕ 1994 ГОДИНА. Што е причината за преkин на финасирањето и разидувањето со Георгиевски сум напишал уште 1999 година. Кога Георгиевски бил ПРЕМИЕР. "Ја на мртвога германца нож не ваду."Пишувам и зборувам кога човекот е на власт.

3. Што да негирам,? СДБ сама негира. Признава дека индициите не се докажани. Ти веруваш во СДБ кога покренала постапка да ги докаже индициите а не веруваш во истат СДБ кога вели дека не ги потврдила индициите. Ти дадов да го прочиташ планот по кој работела СДБ за да ги докаже индициите. Јас сум бил по 24 часовен аудио и визуелен надзор ЧЕТИРИ ГОДИНИ. ОЗГОРА НА ТОА СЕКОГАШ "ПРИДРУЖУВАН" ОД ЕДЕН ИЛИ ДВАИЦА НИВНИ СОРАБОТНИЦИ. А тоа се ДАЛАВЕРСКИ И ДИМОВСКИ.


Дали размислувате во кои небулози одите кога пишувате. Јас сум ја надмудрил СДБ а ме покривале 24 часа. Јас сум ги надмудрил испекторите на СОК кои го контролирале моето финансиско работење. Па што човек сум јас ??? ГЕНИЕ. Без проблем излегувам на крај со стотици професионалци во СДБ во СОК. Кога сум правел состаноци со Бугарите сум станувал НЕВИДЛИВ па камерманите на СДБ не можеле да снимаат. Тие што биле сомене одеднаш не ме гледале. Од телефонските прислушкувања работите околу Бугарија мојоте телефони по автоматизам ги траскрибирале. Оладете со ГЛУПОСТИ и НЕБУЛОЗИ. Или ве боли друго СЕ ОТКРИВА УЛОГАТА НА ВАШАТА ДРАГА И НЕПРЕЖАЛЕНА СРБИЈА
06-04-2010, 12:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,559
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-04-2010, 09:13 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Вие сте прогонувани затоа што сте биле членови на партија која заговара иредентизам и отцепување од Југославија колкушто јас разбрав.
Поради истата причина биле прогонувани и Д. Богдановски и Ченто.
Откако Македонија се отцепила, спорд вашите обвиниенија сте биле проговнувани затоа што заговарате иредентизам, затоа што сте соработувале со Бугарските тајни служби или затоа што сте влијателни (ти и Мане сте биле финансиери) членови на партија којаима членови прави активности за собирање оружје за организирање немири во Македонија.

Тоа ви е напишано во налогот за следење, јас еден куп пати ви посочив дека ви е јасно напишани, а вие секој пат се однесувате како прв пат да слушате за тоа што ви е напишано во налогот за следење.


Горане сега ке ти одговорам само на ова:

Првите службени белешки во моето досие се од октомври 1992 година. Македонија прогласи самостојност и се ОДВОИ ОД ЈУГОСЛАВИЈА на РЕФЕРЕДУМОТ на 08.09.1991 година. За кој иредентизам зборуваш???

Јас Горане сум го финансирал ВМРО ДПМНЕ исклучиво за време на ИЗБОРИ и сум го финансирал весникот ГЛАС.
06-04-2010, 12:54 PM
Reply
Giovanni
Unregistered

 

(06-04-2010, 12:45 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Giovanni, на она што е битно не одговараш. Да ти го повторам прашањето:

(06-04-2010, 02:09 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Бидејки во старт ја негираш замешаноста на Српската служба да ли ke ми објасниш за чии интереси е вршен прогонот на членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ или попрецизно, сите оние кои беа за независна и самостојна Македонија.


Јас тебе ти одговорив само што ти се праиш наудрен и едно те исто мелеш без никаква поента. Ти реков дека Македонија стана слободна и независна како што сакаше овој народ и како што сака. Сега, ако е тоа така да ти подобјаснам тоа што не сакаш да го разбереш: Пошто Македонија стана независна, тогаш или службата е неспособна и воопшто не е така како што ти ја правиш, моќна и сурова да служи на странски српски интереси, или пак воопшто ни не се бавела со задржување на Македонија во СФРЈ. Одбери си ти кое ти одговара! Нас ни е јасно затоа што не е битно тоа што ти го мелеш на сите форуми туку тоа што нас на сите ни се случува и го гледаме во реалноста.

Сега свртив други форуми, на други форуми доаѓаш под никот ванчевтодор како што и на овој форум го започна твоето дејствување. Тоа е точно типично за тебе. Уште една контроверза која можеш да ја негираш ама реалноста сосема подруго се интерпретира. Ванчевтодор кога некој од МК ќе прочита, одма му е синоним на името и кованицата од Ванчев Михајлов и Тодор Александров, непријателите на Македонскиот народ кој не сака да се изјасни како Бугарин. Кажи да ли е така, тоест одгоовори да ли се сложуваш со делото на Ванчо Михајлов и Тодор Алекасндаров? И да кажеш дека не е Ванчо Михајлов непријател или пак Тодор Александров, и да мрчиш ова она, српски служби или српска пропаганда дека ВМ и ТА се бугарофили, дека не ти е намерата ова или она како секогаш што праиш, она што се важи е тоа што го постигнуваш. Со прекаркот ванчевтодор постигнуваш само една работа кај Македонецот. И сам си ја знаеш. Толку.

А тоа дека нас ни е Србија непрежалена, тоа само за тебе зборува. Јас си знам што и колку Србија ми значи, и знам колку си абсурден со тоа. Може овде да пишувам кратко и долго и само параноици ќе можат да ми препишат србоманство само затоа што не сум за Бугарија. Но само чоек што ништо нема сторено за Македонија и што секогаш на погрешната страна бил може такво нешто да каже , те затоа те разбирам. Тебе единственото достигнување во животот ти е да некого го наречеш Србоман. Ништо повеќе од целата биографија која ја имаш изложено неможе да ти се заклучи.
06-04-2010, 02:06 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Osmanijeva operacija Durres izmijenila kriminalnu arhitekturu Balkana
Apr 05, 2010 at 06:10 AM
Nakon što je redakcija beogradskog Nedeljnog Telegrafa iz ne sasvim poznatih razloga odustala od objave intervjua Domagoja Margetića o temi povezanosti duhanske mafije u Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj, te novoj kriminalnij arhitekturi Balkana, Necenzurirano.com u cijelosti objavljuje razgovor kojeg je za Nedeljni Telegraf vodio novinar Boris Subašić.


Tko je prvi došao na ideju da stvori duvansku mafiju, kada i s kojim kadrovima? Tko su bili prvi šefovi te organizacije s kim su bili povezani i na kojem su području djelovali? Da li su se osim cigareta bavili i krijumačerenjem druge robe?

Duhanska mafija svoje korijene ima u tranzicijskim, političkim strukturama u Hrvatskoj i Srbiji početkom 1990.-ih godina.

Dokumenti koje posjedujem i do kojih sam došao u mojim istraživanjima, primjerice, jasno ukazuju na to da je ratni premijer Hrvatske Franjo Gregurić jedan od najodgovornijih za izgradnju organizacijske infrastrukture duhanske mafije na Balkanu.

Naime, upravo je u vrijeme Gregurićevog mandata u Hrvatskoj, praktički u tajnosti proveden postupak pretvorbe i privatizacije duhanske industrije, prije svega Tvornice duhana Zagreb i Tvornice duhana Rovinj, na nezakonit način, a prema uputama za privatizaciju duhanske industrije, koje je u tajnosti izradila Gregurićeva Vlada.

Bio je to proces reorganizacije duhanske industrije u Hrvatskoj, koja je kasnije postala jedna od glavnih organizacijskih dijagonala balkanske duhanske mafije. Točnije, bez takve reorganizacije duhanske industrije u Hrvatskoj, ne bi bilo niti balkanske duhanske mafije.

Dakle, prvo je uslijedio proces reorganizacije duhanske industrije na Balkanu, prije svega u Hrvatskoj, a potom pod utjecajem iz Hrvatske i dijela duhanske industrije u BiH, da bi se potom spriječilo ulazak stranih duhanskih indusrija na prostor Balkana, kako bi se duhanskoj mafiji postupno osigurao trgovinski monopol nad međunarodnom ilegalnom trgovinom duhanskim proizvodima preko Balkana.

Hrvatska Vlada tada je očito u tom poslu, kao i kasnije crnogorska, vidjela mogućnost vrlo visokih „crnih“ prihoda kojima jeu svakom trenutku mogla kontrolirati financijske i gospodarske tijekove u zemlji.

Dakle, postoje odluke Vlade i nadležnih ministarstava u Hrvatskoj, iz 1990.-ih godina koje jasno dokazuju kako je politička elita u Hrvatskoj formirala kriminalnu infrastrukturu koju danas nazivamo duhanskom mafijom.

U Hrvatskoj su prvi šefovi te organizacije bili Hrvoje Petrač, jedan od notornih šefova hrvatskog kriminalnog podzemlja, te ljudi bliski ratnom premijeru Franji Greguriću, posebno Ante Vlahović i Plinio Cuccurin, te mafijaški bankari poput Franje Lukovića dugogodišnjeg predsjednika Uprave Zagrebačke banke, koja je otvoreno bila umiješana u stvaranje duhanske mafije, sudjelujući u vlasničkoj strukturi duhanske industrije, ali i operacijama pranja novca balkanske duhanske mafije.

S druge strane, ta struktura koju je kontrolirao ratni premijer Franjo Gregurić bila je u Srbiji povezana sa Slobodanom Miloševićem, te su kasnije s jedne strane kao punmoćnik kriminalnih struktura u Hrvatskoj i s druge strane kao punomoćnik Miloševićevih struktura u Srbiji financijskim operacijama pranja novca od međunarodnog krijumčarenja duhana koordinirali Franjo Luković (s hrvatske strane) i Borka Vučić (sa srbijanske strane).

Naravno, tu su i ljudi poput Vlade Brkića u Hrvatskoj i Andrije Draškovića u Srbiji, koji su cijelo to vrijeme bili ključni suradnici kriminalne organizacije pod kontrolom Hrvoja Petrača u Hrvatskoj, pa je tako međunarodno kijumčarenje cigareta preko Srbije organizirano upravo u toj sprezi Andrije Draškovića s kriminalnim organizacijama u Hrvatskoj, koje je kontrolirao njegov prijatelj Petrač.

Dakle, danas mnogi jednostavno krivo smatraju kako je hrvatska duhanska veza nastala od crnogorske duhanske mafije, te kako je srbijanska duhanska mafija uglavnom u cijelom poslu igrala marginalnu ulogu.

Istina je znatno drugačija.

Balkanska duhanska mafija začeta je upravo u Hrvatskoj i preko jednog desetljeća na vrhu te hijerarhije bila je Tvornice duhana Rovinj, sa svojim čelnim ljudima Antom Vlahovićem i Pliniom Cuccurinom, naravno uz podršku političke elite u Zagrebu, crnogorska veza zapravo je nastala kao izdanak te kriminalne infrastrukture sa središtem u Hrvatskoj.

Dijelovi ovih organizacija bavili su se i krijumčarenjem herina, kokaina, te međunarodnih švercom oružja, ili recimo nuklearnih materijala preko Luke Šibenik, što je izravno išlo po odobrenju tadašnjeg premijera Franje Gregurića.

Odakle je dolazio obrtni kapital kojim je mafija pokrenula posao i na koji način su prali novac zarađen na krijumčarenju? Tko je štitio te multinacionalne poslove?

Jedan dio novca dolazio je iz preusmjeravanja dijela prihoda od međunarodnog šverca oruja, heroina i kokaina, dok je drugi dio novca investirala sama duhanska industrija, ulaganjem dijela prihoda od prodaje duhanskih proizvoda u izgradnju organizacijske arhitekture balkanske duhanske mafije, to im se vraćalo kroz prihode od ilegalne trgovine cigaretama.

Dio novca je dolazio i od samih pripadnika političke elite koji su bili pokrovitelji duhanske mafije, i to preko tajnih računa koje je kontrolirala financijska infrastruktura iza duhanske mafije.

Pranje novca išlo je upravo preko te zakulisne, financijske bankarske infrastrukture koja je stajala iza projekta duhanske mafije.

U Hrvatskoj je to bila Zagrebačka banka, dok je u Srbiji, novac od šverca duhana također odlazio, istim kanalima kao i iz Hrvatske, na tajne račune preko Anglo Yugoslav Bank Limited u Londonu i Banque Franco Yugoslav u Parizu.

Suvlasnici tih banaka bili su vlasnici dionica i iz Hrvatske i iz Srbije.

Hrvatske suvlasnike kontrolirao je ratni premijer Franjo Gregurić, preko Zagrebačke banke i Franje Lukovića, obzirom da je Zagrebačka banka suvlasnik tih dviju banaka, dok je srbijanske suvlasnike ove bankarske mreže za pranje novca duhanske mafije kontrolirala pokojna Borka Vučić.

Poslove duhanske mafije štitile su prije svega političke elite u Hrvatskoj i Srbiji, potom u Crnoj Gori, i kasnije na Kosovu i u Makedoniji.

Međutim, jasno je da bez političke podrške na zapadu balkanska duhanska mafija ne bi mogla razgranati svoj biznis u tolikoj mjeri, dakle u određenom trenutku je i dio međunarodne zajednice očito, iako su bili upozoreni na razmjere duhanskog biznisa preko Balkana, jednostavno pokrivao te ilegalne poslove, iz nekih svojih interesa.

Prije svega, treba shvatiti da je 1990.-ih godina, ma koliko god to čudno izgledalo obzirom na ratne okolnosti i sukobe u regiji, na razini političkih elita u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, pa i Makedoniji i BiH, postojao određeni koncenzus oko zaštite ilegalnog duhanskog biznisa.

Dakle, tada nominalno sukobljene političke elite, vrlo su blisko surađivale u međunarodnom krijumčarenju duhana, odnosno cigareta, te su možemo reći takvim koncenzusom štitile duhansku mafiju u zemljama Balkana.

Nesumnjivo danas imamo podatke o tome kako su carinske službe pojedinih država, kao primjerice Hrvatske, Srbije, BiH, bile integrirane u kriminalne tijekove duhana, nafte, ljudi, oružja, kave i nekih drugih roba interesantnih za međunarodno krijumčarenje.

Kojim je sve rutama krijumčaren duhan devedesetih? Koji su političari, tajkuni, banke i službe bili upleteni u posao?

Kada govorimo o hrvatskim rutama, tu su bile rute preko Slavonskog Broda i Stare Gradiške, usmjerene na krijumčarenje prema i iz Republike Srpske.

Jednako tako funkcioniralo je oko 118 ilegalnih graničnih prijelaza između Hrvatske i BiH, koji su služili, između ostalog i švercu cigareta, od kojih je samo dio bio namijenjen tržištu u BiH, i to manji dio, dok je većina tako švercanog duhana krijumčarena dalje za Srbiju.

Jedno je vrijeme Tvornica duhana Rovnj, primjerice, tobože rahodovala stari pogon Tvornice duhana Zagreb i taj tako rashodovan pogon, prevezen je u Čapljinu, pod kontrolom vrha tadašnje Herceg Bosne i HVO-a, gdje je uspostavljena potpuno ilegalna tvornica duhana, isključivo za proizvodnju cigareta namijenjenih švercu preko Crne Gore i Srbije, dalje, za jug Italije i potom za zemlje Europske unije, dok je jedan manji dio završavao preko Srbije na istočnoeuropskim tržištima.

Dakle, tada je Tvornica duhana Rovinj imala punu političku zaštitu vlasti u Zagrebu i na granici transporti TDR-a praktički nisu kontrolirani, odnosno nadležne carinske službe imale su naredbu čije provođenje je kontrolirala policija, da svaki transport TDR-a moraju propustiti bez dodatnih kontrola.

To su carinici radno nazivali „slobodni prolaz“, iako takve carinske postupke zakoni nisu poznavali niti tada 1990.-ih godina, niti poznaju danas.

S druge strane imali ste trasu iz Luke Rijeka u Luku Kopar, potom za Europsku uniju, gdje su krijumčarene lažno deklarirane TDR-ove cigarete s originalnim duhanskim markicama Ministarstva financija Republike Hrvatske, što je samo još jedna potvrda umiješanosti najviših državnih institucija u međunarodno krijumčarenje cigareta.

Dakle, glavne krijumčarske trase išle su iz Hrvatske prema Sloveniji, i to kopnom i morem, dakle preko luka Rijeka i Šibenik, te preko jednog donedavno nepoznatog krijumčarskog koridora u blizini Zaprešića kraj Zagreba, također prema Sloveniji, koji je nadzirala policija korumpirana od strane krijumčarskih kriminalnih organizacija.

Inspektori koji su istraživali krijumčarenje za Sloveniju preko Zaprešića, kažu mi kako su taj prostor kraj Zagreba nazivali „zlatnim trokutom“, a trasa je išla preko sela Dubravica, Vučilčevo i Prosinec, dalje prema Sloveniji.

Promet ovom trasom trajao je u kontinuitetu od 1990. do 2002. godine. o krijumčarenju tom trasom istrage su vodili čak i agenti hrvatske Sigurnosno obavještajne agencije, o čemu su podnosili i službena izvješća, međutim kako se radilo o organiziranom kriminalu pod pokroviteljstvom države, po njihovim se informacijama nije dalje postupalo, a istrage su u pravilu obustavljane.

Potom su od presudnog značenja bile trase prema BiH, Crnoj Gori i Srbiji, a krijumčarenje prema Kosovu i Makedoniji u značajnoj mjeri kreće tek nakon 2000. godine.

Već sam rekao kako su u svemu sudjelovali ratni premijer Hrvatske Franjo Gregurić, čiji je šef kabineta operativno nadzirao ove poslove, a danas je ministar unutarnjih poslova Hrvatske, radi se o Tomislavu Karamarku, zatim predsjednik Uprave Adris grupe iz Rovinja Ante Vlahović, bivši predsjednik Uprave Tvornice duhana Rovinj Plinio Cuccurin, tajkun i jedan od šefova hrvatskog podzemlja Hrvoje Petrač, Srećko Kestner, Andrija Drašković, Ratko Knežević, Stanko Subotić, Milo Đukanović, Tino Bralo (koji je kontrolirao krijumčarenje preko BiH), Vlado Brkić (praktički koordinator krijumčarske mreže preko koje je TDR na crnom tržištu plasirao svoje proizvode), Slobodan Milošević i njegov sin Marko Milošević, Borka Vučić.

Tek nakon 2000. godine ova se mreža počinje u značajnijoj mjeri reorganizirati, pa jednim dijelom i raspadati, a nakon 2001. godine, posebno nakon 2005. godine značajno se mijenjaju i glavne krijumčarske trase.

Kada je došlo do raskola u kriminalnom bratstvu i kada? Tko su bili predvodnici ovih klanova? Tko je čije cigarete krijumčario i gdje?

Zapravo u slučaju duhanske mafije ne dolazi do klasičnog razdora odnosno raskola unutar te kriminalne strukture, nego se prvi put na Balkanu događa doslovno preuzimanje kriminalnog podzemlja od strane jednog od šefova albanske mafije Qazima Osmanija zvanog Felix.

Dakle, Felix je taj koji već krajem 2000. godine, a posebno nakon 2001. godine centar svojih kriminalnih operacija ponovno premješta iz Europe, točnije iz Njemačke iz Hamburga na Balkan, i to s idejom preuzimanja vodeće uloge u balkanskom kriminalnom podzemlju, te preuzimanja potpune kontrole nad međunarodnim krijumčarenjem cigareta, heroina, kokaina, ljudi, oružja, nuklearnog otpada i nuklearnih materijala preko balkanskih zemalja.

Dok Felixova organizacija nesporno financijski i organizacijski na Balkanu postaje sve moćnija i utjecajnija, mnogi drugi klanovi objektivno slabe.

Uhićenjem Slobodana Miloševića, kriminalne strukture koje je on kontrolirao jednim dijelom gube značajnog političkog zaštitnika i prisiljene su na reorganizaciju i sklapanje novih saveza bilo s novim političkim sponzorima bilo s novim kriminalnim entitetima kako bi održali svoju poziciju unutar kriminalne karte Balkana.

Danas znamo i nazivk ojeg je Felix dao cijeloj ovoj strategiji reorganizacije balkanskog kriminalnog podzemlja.

Naime, operativci hrvatske Sigurnosno obavještajne agencije koji su nadzirali neke od sastanaka Qazima Osmanija s partnerima u Hrvatskoj, utvrdili su postojanje plana „Operacije Durres“, nazvane po albanskoj luci Drač.

U Hrvatskoj je u tom trenutku značajan dio kriminalne organizacije koju je kontrolirao Hrvoje Petrač, a s kojom su surađivali i Ratko Knežević i Andrija Drašković, u zatvoru, tzv. „zločinačka organizacija“ iz sudskih procesa s početka 2000.-ih godina, dok se i protiv samog Petrača u tom trenutku pokreće više kaznenih istraga, od kojih jedna i zbog međunarodnog krijumčarenja cigareta, koja se istraga vodila protiv Hrvoja Petrača, Srećka Kestnera i Ratka Kneževića, sve do 2002. godine.

Prijelomni događaj u tim procesima predstavlja, tajni dogovor Qazima Osmanija Felixa i Hrvoja Petrača, u Ankari, u Turskoj, nekoliko puta od 2001. do 2005. godine, uz posredovanje tadašnjeg veleposlanika Republike Hrvatske u Turskoj Amira Muharemija, kasnijeg dugogodišnjeg predstojnika Ureda Predsjednika Republike, tijekom drugog predsjedničkog mandata Stjepana Mesića.

Dakle, ti su se klanovi i kriminalne organizacije jednostavno morali reorganizirati kako ne bi nestali s kriminalne karte Balkana, i taj trenutak njihove slabosti prepoznao je i lukavo iskoristio upravo Qazim Osmani zvani Felix, koji tada sklapa kriminalne saveze sa Petračevom organizacijom, koja uz posredovanje Amira Muharemija, koji je organizirao susret Petrača i Osmanija u Ankari, te je od 2001. do 2005. u vrijeme Petračevog bijega od hrvatskog pravosuđa održano nekoliko takvih sastanka Felixa i Petrača u Ankari.

Upravo su na sastancima u Ankari, uz posredovanje pripadnika klana Osmani Amira Muharemija, Qazim Osmani Felix i Hrvoje Petrač dogovorili kriminalni sporazum o preuzimanju infrastrukture Petračeve kriminalne organizacije za međunarodno krijumčarenje cigareta u Hrvatskoj.

Konačni dogovor Petrača i Osmanija postignut je početkom 2005. godine, nakon čega je Osmani trebao samo definirati dogovor s Antom Vlahovićem i tajnim vlasnicima TDR-a, odnosno Adris grupe.

Prvi sastanak Vlahovića i Osmanija, kako doznajemo dogodio se upravo početkom 2005. godine uz posredovanje Ekrema Lluke, te je upravo na tom sastanku kao prvi dio tajnog prezimanja TDR-a od strane novih vlasnika dogovoreno udruživanje TDR-a i nekadašnje Tvornice duhana Zagreb (TDZ), koje je uslijedilo oko godinu dana kasnije.

Međutim, Vlahović je i tada upozorio Osmanija kako postoji grupacija tajnih vlasnika TDR-a, koji se kriju iza tajnih skrbničkih računa, s čijim će punomoćnicima morati dogovoriti preuzimanje onog dijela TDR-a koji vlasništvom ne kontrolira Vlahović sa svojim ljudima.

Kasnije je posredničku ulogu između Vlahovića i Osmanija preuzeo po Felixovom nalogu Dražen Golemović, koji se danas nalazi u bijegu u susjednoj BiH, a kojeg istraga Pukanićevog ubojstva, iako su to mediji uglavnom prešutjeli, također dovodi u vezu s likvidacijom Ive Pukanića, točnije s navodnim izvršiteljem ubojstva Željkom Milovanovićem.

Dakle, Osmanijeva „Operacija Durres“ u bitnome je od 2000. godine do 2009. godine izmijenila kriminalnu arhitekturu Balkana, a jedan od glavnih dijelova te strategije bilo je i Osmanijevo preuzimanje duhanskog biznisa na Balkanu.

Svi kasniji sukobi zapravo proizlaze iz akcija koje su osmanijevi poduzimali na ostvarivanju svoje kriminalne strategije.

U čijem je interesu Pukanić u Nacionalu pokrenuo svoju kampanju protiv duhanske mafije? Tko štiti Mila Đukanovića, ako su točne Medojevićeve tvrdnje da italijansko tužiteljstvo poseduje kubne metre dokumentacije o njegovoj umiješanosti u šverc?

Danas zapravo postoje i određene indicije da je i sam Pukanićev projekt tjednih novina Nacionala u određenom trenutku poslužio operacijama pranja novca kriminalnog podzemlja, pa se tako spominje i navodni sukob Pukanića i Ratka Kneževića neposredno prije Pukanićeve smrti, radi Pukanićeve namjere da proda tjednim Nacional stranim investitorima, dok se smatra kako je jedan od tajnih suvlasnika Nacionala bio upravo i Ratko Knežević.

Zbog ove su situacije zadnjih par godina Ivo Pukanić i Ratko Knežević, navodno, bili i u svađi, dok postoji trag i o tome kako je Pukanić svojevremeno bio policiji prijavio Kneževića zbog nekakvih prijetnji, ali je naknadno odustao od te prijave.

Nesporno je kako je u početku Pukanićevih novinskih napisa o duhanskoj mafiji u Crnoj Gori, ta medijska kampanja koju su dogovorno pokrenuli Ivo Pukanić, Ratko Knežević i Hrvoje Petrač, uvelike odgovarala planovima kriminalnog klana Osmani za preuzimanje duhanskog biznisa na Balkanu, jer je ta kampanja ugrozila krijumčarske operacije preko Crne Gore, koje su kontrolirali Milo Đukanović i Stanko Subotić, koje je Osmani prije ili kasnije želio eliminirati kao konkurenciju, ali i kao moguće partnere.

S druge strane, Pukanićeva kampanja protiv duhanske mafije, strogo ograničena na Đukanovića i Subotića, skretala je pozornost s aktivnosti kriminalnog klana Osmani na Balkanu, i usmjerila međunarodne sigurnosne i obavještajne agencije na krijumčarenje cigareta u Crnoj Gori, dok je Felix u tišini, i potpuno „ispod radara“ sigurnosnih službi zapadnih zemalja, odrađivao svoj plan redefiniranja balkanskog kriminalnog podzemlja.

Treće, Pukanićeva medijska kampanja donijela je ključan rezultat u odnosu na projekt redefiniranja kriminalnog podzemlja na Balkanu.

Rezultat te kampanje bio je potpuni prekid duhanskog biznisa preko Crne Gore, te istovremena uspostava novih i profitabilnijih krijumčarskih ruta pod kontrolom Osmanijevih, preko Hrvatske, Makedonije, Rumunjske, Bugarske, ali što je ključno, preko Kosova i Albanije.

Iako vjerojatno to nije htio, i svojim iskazom u istrazi Pukanićevog ubojstva, a i kasnije u svjedočenju pred Županijskim sudom u Zagrebu, Ratko Knežević potvrdio je kako je glavni cilj njegove i Pukanićeve medijske kampanje 2001. godine bio zaustaviti krijumčarske tokove preko Crne Gore.

U tome su uspjeli, a najveći profit od toga imali su kasnije upravo Osmani i Drašković, reorganizacijom krijumčarskih ruta.

Tako je 2001. godine očito započeo proces izolacije crnogorske krijumčarske trase, a što je u tom trenutku odgovaralo Osmanijevima i njihovom projektu redefiniranja kriminalne arhitekture na Balkanu.

Međutim, kada je 2007. godine postalo jasno kako se pod istragom talijanskog državnog tužiteljstva u Bariju nalazi i Osmanijev ključni partner Andrija Drašković, Osmanijevi su donijeli konačnu odluku o reaktiviranju tada dvije godine starog plana za Pukanićevo ubojstvo.

Pukanić je svojom kampanjom, očito pretjerao i naveo talijanske istražitelje na trag Andriji Draškoviću, što je za samog Pukanića kako je vrijeme pokazalo, bila fatalna pogrješka koju je platio životom.

Drašković, naprosto, preko činjenice da se našao kao optuženik pred talijanskim pravosuđem, kao jedan od glavnih optuženika sa optužnice iz Barija, nije želio prijeći, niti oprostiti Pukaniću to što je nesmotrenom medijskom kampanjom, ugrozio njegove kriminalne operacije.

Andrija Drašković je vrlo brzo odluku o likvidaciji Ive Pukanića odlučio pretvoriti u stratešku prednost u ostvarivanju dogovorenog kriminalnog projekta, odnosno u preuzimanju vodeće uloge u srbijanskom kriminalnom podzemlju, eliminacijom Sretena Jocića.

Tako je osim organizacije Pukanićevog ubojstva, ono od početka organizrano tako da bi se moglo smjestiti Jociću, te ga na taj način eliminirati kao moguću konkrenciju Osmanijevim i Draškovićem planovima na Balkanu, a posebno u Srbiji.

Naime i Draškoviću i Felixu bilo je potpuno jasno kako njihov plan s Jocićem živim i na slobodi ne može uspjeti.

Dakle, upravo je eliminacija Jocića, trebala Draškoviću i Osmaniju otvoriti put za potpuno redefiniranje balkanskog kriminalnog podzemlja, te reorganizaciju i preusmjeravanje krijumčarskih ruta heroina, kokaina i cigareta, na novu glavnu trasu preko Kosova za Albaniju.

Upravo to preusmjeravanje krijumčarskih trasa preko Balkana sa dotadašnjih ključnih točaka, na albansku trasu i luku Drač, predstavlja i glavni strateški cilj Osmanijeve „Operacije Durres“.

Ubojstvom Pukanića, i eliminacijom Jocića, odnosno pakiranjem Pukanićevog ubojstva Sretenu Jociću, što je odradio upravo Andrija Drašković, mogla je započeti „Operacija Durres“, odnosno završni dio plana reorganizacije balkanskih krijumčarskih trasa, kojim je planom ulogu luke Bar u ranijim krijumčarskim trasama trebalo zamijeniti novom ulogom luke Drač (Durres), preko koje su od 2001. godine aktivnije preusmjeravane krijumčarske trase heroina i kokaina, a od 2008. godine krenulo je i preusmjeravanje duhanskih krijumčarskih trasa.

Kako je i zbog čega Ratko Knežević promijenio stranu? Otkud uopće vječni opozicionar Nebojša Medojević u priči o duhanu? Tko su sve glasnogovornici klanova?

Knežević je očito pragmatičan čovjek.

U ovom sukobu balkanskih kriminalnih klanova izabrao je jaču stranu, u ovom slučaju stranu koju predstavlja Qazim Osmani zvani Felix.

Naime, nesporno je kako je upravo Ratko Knežević bio jedan od glavnih arhitekata duhanske mafije u Crnoj Gori, za što danas optužuje Mila Đukanovića i Stanka Subotića.

Đukanovićeva i Subotićeva uloga je, dakako, nesporna, nju dokazuju brojni dokumenti i dokazi, ali Knežević je bio jedan od idejnih začetnika duhanske mafije u Crnoj Gori, što je neizravno bio prisiljen priznati i pred Županijskim sudom u Zagrebu, tijekom svjedočenja u postupku protiv optuženih za ubojstvo Ive Pukanića.

Cijela Kneževićeva priča i sve što on sada radi nije u funkciji, kako on to lažno predstavlja, obračuna s duhanskom mafijom, nego u funkciji reorganizacije balkanske duhanske mafije.

U biti, mene sukob Ratka Kneževića i Mila Đukanovića uvelike podsjeća na sukob Ive Sanadera i Ivića Pašalića.

Naime, baš kao što je javnost u sukobu Sanadera i Pašalića imala dojam sukoba demokratskog koncepta sa konceptom tranzicijske ratnoprofiterske političke elite, Ratko Knežević pokušava u svojim teatralnim javnim istupima ostaviti dojam „patriotske“ borbe za demokratsku Crnu Goru, te rušenje korumpiranog Đukanovićevog režima.

U biti, kao i u slučaju Sanadera i Pašalića, radi se tek o ratu kriminalnih klanova, unutarnjoj borbi kriminalne elite za nove pozicije moći, te borbi klanova za tranzicijski financijski plijen, odnosno enormna financijska sredstva na tajnim računima stečena organiziranim kriminalom i vladavinom političke korupcije.

Knežević je sudjelovao od početka u izgradnji projekta balkanske duhanske mafije, i svjestan je o kako se profitabilnoj kriminalnoj djelatnosti radi.

Zapravo, Knežević je izabrao stranu još 2001. godine, kada je sa Petračem i Pukanićem krenuo u medijsku kampanju protiv duhanske mafije u Crnoj Gori, dok su istovremeno prikrivali sve tragove o duhanskoj mafiji u Hrvatskoj, kao i planove kriminalnog klana Osmani za preuzimanje duhanskog biznisa.

Uz to, prvi razlog pokretanja Nacionalove kampanje bio je očito skretanje pozornosti sa istrage zbog međunarodnog šverca cigareta, koja se u tom trenutku u Hrvatskoj i nekoliko drugih država vodila protiv Hrvoja Petrača, kao šefa kriminalne organizacije za krijumčarenje cigareta preko Hrvatske i Ratka Kneževića kao jednog od njegovih ključnih suradnika u tim kriminalnim poslovima.

Dakle, u trenutku kada je međunarodna istraga zbog krijumčarenja cigareta preko Hrvatske ušla u trag organizacijske strukture duhanske mafije u Hrvatskoj, Petrač i Knežević dogovaraju s Pukanićem lansiranje kampanje protiv duhanske mafije u Crnoj Gori, kako bi se prikrila činjenica da se hrvatski krak duhanske mafije hijerarhijski nalazi iznad organizacijske strukture u Crnoj Gori pod kontrolom Mila Đukanovića i Stanka Subotića Caneta. Strateški cilj Nacionalove medijske kampanje protiv duhanske mafije u Crnoj Gori, nije, stoga, kako se to lažno prikazuje bio razotkrivanje međunarodnog kriminalnog lanca za krijumčarenje cigareta preko Balkana, nego prikrivanje postojanja organizacijske strukture duhanske mafije u Hrvatskoj i prikrivanje duhanskih kriminalnih operacija koje je u tom trenutku kontrolirala Petračeva kriminalna organizacija.

Dok je s jedne strane medijskom kampanjom u Nacionalu koju su dogovorili Knežević, Petrač i Pukanić, ostvaren cilj snažnog pritiska na crnogorsku duhansku mafiju, istovremeno se tom istom medijskom kampanjom prikrivala duhanska mafija u Hrvatskoj i njezine aktivnosti, kao i činjenica da toj kriminalnoj organizaciji u Hrvatskoj pripadaju i Hrvoje Petrač i Ratko Knežević.

Upravo te iste 2001. godine, kada je Pukanić prema dogovoru s Petračem i Kneževićem započeo kampanju u Nacionalu razotkrivajući aktivnosti duhanske mafije u Crnoj Gori, istraga koju je vodio Sektor kriminalističke policije Ministarstva unutarnjih poslova Hrvatske dovela je istražitelje na trag Petraču i Kneževiću, a kako pokazuju dokumenti koje posjedujem, istraga protiv njih dvojice trajala je i 2002. godine, kada je pomoć u istrazi, operativnim izvješćem hrvatskog MUP-a od 26. veljače 2002. godine, zatražena i od Interpolovih ureda u Grčkoj, Španjolskoj, Nizozemskoj, Turskoj, Francuskoj, Egiptu, Velikoj Britaniji i Sjevernoj Irskoj, tadašnjoj SR Jugoslaviji, Maleziji, Italiji, Njemačkoj, Bugarskoj, Austriji, Izraelu, Malti, SAD-u i Rusiji.

Dakle, Knežević je u tom trenutku odlučio prijeći u „pobjedničku“ odnosno jaču kriminalnu ekipu. Danas je to potpuno jasno.

Što se tiče Nebojše Medojevića, on vjerojatno misli kako će pričom o duhanskoj mafiji lakše doći na vlast, međutim njega uvelike kompromitira i sama činjenica da mu je u toj njegovoj priči o duhanskoj mafiji Ratko Knežević glavni adut, s kojim navodno ima dogovor o tome da Knežević nakon moguće promjene vlasti preuzme dužnost ministra vanjskih poslova Crne Gore.

Međutim, upravo to podsjeća na situaciju u Hrvatskoj 2003. godine, kada je vlast preuzimao Ivo Sanader kojeg su mnogi smatrali „čistim“ i proeuropskim političarem.

A radilo se o kriminalcu i mafijašu, kako to dokazuju brojni dokazi. Koliko se može vjerovati u Medojevićeve moguće reforme i promjene u Crnoj Gori ako mu put do tih promjena osigurava arhitekt balkanske duhanske mafije Ratko Knežević?

To je pitanje nad kojim se crnogorska javnost mora zapitati. Medojević, naravno, koristi Kneževića kao instrument rušenja Đukanovića i promjene vlasti u Crnoj Gori, međutim, pritom taj oporbeni lider zaboravlja da je iste takve usluge Knežević svojevremeno pružao i Milu Đukanoviću, s kojim je organizirao i jednim dijelom vodio međunarodni šverc cigareta preko Crne Gore.

Dakle, Knežević je taj koji je svojim projektom kriminalizirao vlast u Crnoj Gori, a sada je isti taj Knežević jedna od glavnih Medojevićevih perjanica za rušenje Đukanovića.

Imaju li Šarići veze s duhanskom mafijom? Tko je izvršio pritisak na Beograd da ih počne goniti?

Šarići imaju veze s duhanskom mafijom, samo utoliko što su vezani na hrvatsku vezu međunarodne kokainske mafije, koju su koordinirali neki vodeći hrvatski generali poput Ivana Čermaka i nekih drugih, recimo general Ivan Andabak i Stanko Sopta Baja, a čiji trag vodi prema tzv. „norvalskoj vezi“ međunarodnog organiziranog krijumčarenja kokaina, o čemu sam dosta pisao.

Norvalski put trgovine kokainom je 1980-tih godina uključivao krijumčarenje kokaina iz bolivijskog grada Cochabamba u kanadski Ontario, odnosno u ontarijski grad Halton Hills, odnosno u njegovo predgrađe Norval, gdje su ga pojedinci iz lokalnog hrvatskog kluba preuzimali radi transporta u SAD, i to za "klijente" iz miljea bijelih rasista (white supremacy groups), koji su taj kokain prodavali po malim mjestima provincijalne Amerike (small town America).

Kako je proizvodnja kokaina u Boliviji krajem 1980-tih godina bila privremeno prilično suzbijena, ova "norvalska" organizacija nije u tom trenutku više imala što krijumčariti.

Stoga su centrale jugoslavenskih obavještajnih službi norvalsku grupu preusmjerili na Kolumbiju i Venezuelu, gdje je Medellinski kartel bio pod velikim pritiskom.

Tako je "čovjek iz sela Škabrnja" povezao norvalsku grupu sa "gotovo neograničenom" proizvodnjom kokaina u Kolumbiji, te "kanalima za transport droge koje je otvarala venezuelanska vojska", koja je bila "spremna surađivati sa svakim koji može prokrijumčariti kokain na sjevernoameričko ili zapadnoevropsko tržište.

Među tim pojedincima u Norvalu, koji su se bavili ovim poslom, bio je i budući hrvatski ministar obrane, "kanadski warlord", Gojko Šušak, čija veza u Boliviji je bio njegov navodni rođak Ivo Šušak zvani "Šića".

Obojica Šuškovih, i Gojko i Ivo, bili su na vezi tadašnjeg šefa odjela hrvatske komunističke tajne policije (UDBA) zaduženog za borbu protiv tzv. "ekstremne emigracije", tj. za nadzor nad hrvatskom dijasporom, Josipa Perkovića.

Za Josipa Perkovića se vjeruje da je i danas jedan od "prvih dvadesetak" najmoćnijih ljudi u Hrvatskoj.

Udovicu pokojnog Gojka Šuška, Đurđu Šušak, koja je 1990-tih bila među najutjecajnijima u hrvatskim tajnim službama, smatra se da je i dalje "poslovno povezana" sa Ivom Šuškom "Šićom", za kojeg se vjeruje da je i danas "jedan od značajnijih ljudi u evropskoj trgovini kokainom".

Bez veze s „norvalskom organizacijom“, čiji ogranci danas uglavnom operiraju iz Bolivije, Šarić ne bi mogao voditi svoje operacije, i to je ujedno i glavna poveznica Šarića s duhanskom mafijom u Hrvatskoj, jer isti ljudi kontroliraju cijeli milje.

S druge strane Šarić je usko povezan s klanom Hajradinovića u BiH, koje kontrolira Qazim Osmani, a koji operiraju i nadziru jedan dio trgovine kokainom i heroinom u BiH.

Pritisak za progon Šarića izvršile su prije svega Sjedinjene Američke Države, nakon što je utvrđena Šarićeva uloga u međunarodnom krijumčarenju kokaina, a srbijanske su vlasti barem u odnosu na Šarića očito odradile dobar „posao“, odnosno kvalitetnu istragu.

Kako tumačite poruku koju je Stanko Subotić Cane, koji se nalazi na crvenoj tjeralici Interpola, poslao preko “proameričke” televizije B92 da su Miroslav Mišković i Milan Beko njegovim novcem (50 milijuna dolara) kupili Luku Beograd i Večernje Novosti?

Pazite to je obrazac po kojem su financirani mnogi tajkuni i mediji i u Hrvatskoj.

Ljudi poput Subotića bi dali novac za određene poslovne operacije, a oni koji su iskoristili takve „posudbe“ to kasnije „zaborave“ i ne žele vratiti novac.

Subotić je na ovaj način očito nekim ljudima u Srbiji plaćao i određene usluge, odnosno vrlo vjerojatno i neki oblik zaštite u smislu dogovora s političkim moćnicima, ili nešto slično.

Tako je to bilo i u Hrvatskoj. Sada stari dugovi dolaze na naplatu, a nekadašnji poslovni partneri, danas su posvađani i odlučili su se javno iznijeti međusobni prljavi veš, što dakako otkriva i njihove međuosbne odnose, međuovisnosti, financijsku povezanost, tranzicijske tijekove novca i slično.

Za očekivati je da će ovakvih situacija biti sve više na ovim prostorima.

Kakva je pozicija Ekrema Luke, Qazima Osmanija i generalno albanskog klana: jesu li oni pravi vladari krijumčarenja duhana?

Qazim Osmani danas je glavni boss balkanskog kriminalnog podzemlja, ali i apsolutni vladari balkanske duhanske mafije.

Oni koji to zanemaruju ili podcjenjuju Felixovu ulogu i poziciju, zapravo su loše informirani.

Osmani danas kontrolira osnovne funkcije organiziranog kriminala na Balkanu: krijumčarenje heroina, krijumčarenje kokaina; cigareta, ljudi, oružja, nuklearnih materijala.

Felixova organizacija kontrolira organizirani kriminal u Hrvatskoj, posebno nakon dogovora s Hrvojem Petračem i Vinkom Žuljevićem Klicom, te drugim organizacijama, kontrolira narko tržište i šverc cigareta u Srbiji preko Andrije Draškovića, kontrolira organizirani kriminal u BiH preko sporazuma sa Hajradinovićima, sa Tinom Bralom, Senadom Šahinpašićem Šajom, a sada je u BiH i njegov blagajnik Dražen Golemović, a na Kosovu Osmani kontrolira operacije preko nekada suprotstavljenih klanova Hašima Tačija, Agima Čekua, i Ekrema Lluke. Lluka je danas glavno čovjek za kontrolu glavne krijumčarske rute preko Kosova za Albaniju i luku Drač.

Ekrem Lluka jedan je od ključnih igrača balkanskog kriminalnog podzemlja na Kosovu, čovjek koji za kriminalni klan Osmani na Kosovu kontrolira krijumčarenje cigareta, heroina, ljudi, oružja, te je jedan od glavnih oficira za vezu s međunarodnim terorističkim organizacijama prisutnima na Kosovu.

Osim toga, Lluka, kao nominalno jedan od najutjecajnijih kosovskih poduzetnika, predstavlja i jednu od linija komunikacije kriminalnog klana Osmani prema institucijama vlasti, a povezan je i sa Agimom Čekuom, te sadašnjim premijerom Hašimom Tačijem.

Lluka je poslovno povezan i sa Behgjetom Pacollijem i njegovom kompanijom Mabatex, a upravo je preko Pacollija i pristupio kriminalnom klanu Osmani, te ga je Behgjet Pacolli i povezao sa šefom klana Qazimom Osmanijem zvanim Felix.

Desna ruka Ekremu Lluki je njegov brat Agim Lluka, koji za Ekrema i klan Osmani kontrolira dio poslova.

U dogovoru sa TDR-om Ekrem Lluka u svojoj ilegalnoj tvornici cigareta u mjestu Gnjilane na Kosovu, ilegalno proizvodi robne marke cigareta koje inače proizvodi TDR, te se tako proizvedene cigarete krijumčare preko Albanije, Bugarske i Makedonije.

Sama činjenica da je Ekrem Lluka kao šef kosovske duhanske mafije i jedan od glavnih ljudi kriminalnog klana Osmani na Kosovu, istovremeno bio i predstavnik Tvornice duhana Rovinj na Kosovu, dovoljno govori sama za sebe.

Naime, upravo ta činjenica da je TDR za svojeg predstavnika na Kosovu izabrao Ekrema Lluku predstavlja glavnu poveznicu Tvornice duhana Rovinj i Adris grupe s balkanskom duhanskom mafijom i kriminalnim klanom Osmani.

Osim što za klan Osmani kontrolira duhanski biznis na Kosovu, Ekrem Lluka je Osmanijev glavni čovjek za kontrolu puteva heroina preko Kosova za Srbiju, BiH, Crnu Goru, Makedoniju, Hrvatsku i zapadnu Europu, što je BND utvrdio svojom istragom i dokumentirao u tajnom izvješću od 22. veljače 2005. godine.

Lluku se, što zbog njegovim „legalnih“ poslova, što zbog njegove ključne uloge u kriminalnom podzemlju na Kosovu i na Balkanu uopće, smatra jednim od financijski najmoćnijih i najutjecajnijih ljudi na Kosovu, a prema zapadnim obavještajnim analizama spada među 156 najmoćnijih kriminalaca na Balkanu.

Lluka je danas glavni kontrolor krijumčarske rute za luku Drač, pod kontrolom Osmanijevih i jedan je od ključnih ljudi Osmanijeve „Operacije Durres“.

Razgovarao:
Boris Subašić/Nedeljni Telegraf


SE obrakam za pomos do Idealist, Goran N Arsov, SVEDOK,Kolaps,Itar Pejo, Pirinec,Giovanni i da so vasi umni razmisluvanja posle procitan gore teks obajsnite kako e tuka GRUJAN BAJRUS LJUBCO BRANKO BUCKO DRDIK i se taja kombinacija doaganje na GRUJO na vlast , i sega pocnuvanje na negovo paganje ima li toj biznis so cigari oti neli i vie pusite , zaklucuvam po vasite kazuvanja na forum i toa od domasen proizvod ne mnogu aromatizirani cibuci , ajde dajte poveke objasnuvanje za se povrzano so sverc cigari droga i linkovi na ovie decki nasi so tie od gore . SE nadevam deka nema da vi treba pomos od nekogas vasi pretpostaveni vie odlicno pusite i uvlecuvate taka da toa e kul , ve molam akalni forumgii, za da nam po vase "bugaromanite" ni stane barem malko jasno za VISTINSKI MAKEDONCIALOOOOOOOOOOOO GOVANIIIIIIIIIIIIIIII i tie drugarite ja pouci postot za DUHANSKA MAFIJA i toa za u KROATIA pa daj mislenje za se toa i VO RM od 1990 pa navamu i koj kako i kaj nas

INACE vidi sem sto blokiras JORDANA da iznesuva svoe gledanje ne viduvam od tebe nekoe tvoe mislenje i nacin na koj RM ti ja gledas

Ete ja ti prifakam deka demek ti ne si od sluzbite i toa ne e tvoja namera kako na SVEDOK, IDALIST i site tie veligdenasi oti cudno e cudo se utepevte pisuvajki na den VELIKDEN u nedela a vamu mrcis MAKEDONEC ova ona daj prouci gore taj tekst i da razvrzeme jas i ti i druzite deka ste bile logisticari ne se ona sto se e pravilo od KRIMINAL u MAKEDONIJa , sega koga doaga vreme da USA gi stava jajcata na mengeme najprvo na LJUBCO a ete kazuva FRCKO i BRANKO ne go biva , ALI e so skrseni jajca od 2001 i zatoa e najgolem MAKEDONEC i e spasil MAKEDONIJA od vojna graganska i od podelba na teritorija , ete i Grujovite gi pribraja nema levo desno i tie se spremni za krsenje , Sluzbite ne go sledat procesot ili vie veruvate vo taja vasa privid deka RM e NEZAVISNA , da ama taka e nezavisna cela bivsa YU so svoi segasni REPUBLIKI , megutoa posto te maci ziveacka i SRBITE daj ajde da tuka objasnime sto poveke ako te biva i si za JORDANA ostaj go ne e on kriv za se ne vi uspea doduse ama spremate go kako finansier da go obvinite za ATENAT na KIRO ama ete preziveja KIRA i sega ke latet jajca nema spas 3,700 ima zapolseno u ambasada u RM a AMBASADA u RM e poliicko razurnuvacki centar so davanje nasoki za operacii fakaj ja navreme SRBIJA ne te spasuva neli gledas tamo i u HRVATSKA e klanica prasanje e koj ke prezivi a ne koj pari ke spase se e u tek skrisi gi jajcata pobrgu i toa site na koi ime im se vrti u NOVINI za KRIMINAL u godini od 1990 pa navamu do pred 3 meseca , popizde GO zatoa bese u BEOGRADU a potoa SUTANOVAC u VASINGTON i imas 200 SRPSKI intelektualci protiv SRBIJA u NATO ama nema taa e veke natamo a jajca se krsat nagolemo , prati HRVATSKA-SRBIJA bratstvo megu kriminal ama vidi cudesa nekako im trga i na BORCI protiv KRIMINALA eeeeeeeee MAKEDONCI deka taka urlate na FORUM a ne znaete SRPSKO isprede vuna u MAKEDONIJA ,USA bara jajca da vi se sokrsat bez milost odma
06-04-2010, 02:28 PM
Reply
Giovanni
Unregistered

 

(06-04-2010, 02:28 PM)razurnuvac Wrote: SE obrakam za pomos do Idealist, Goran N Arsov, SVEDOK,Kolaps,Itar Pejo, Pirinec,Giovanni i da so vasi umni razmisluvanja posle procitan gore teks obajsnite kako e tuka GRUJAN BAJRUS LJUBCO BRANKO BUCKO DRDIK i se taja kombinacija doaganje na GRUJO na vlast , i sega pocnuvanje na negovo paganje ima li toj biznis so cigari oti neli i vie pusite , zaklucuvam po vasite kazuvanja na forum i toa od domasen proizvod ne mnogu aromatizirani cibuci , ajde dajte poveke objasnuvanje za se povrzano so sverc cigari droga i linkovi na ovie decki nasi so tie od gore . SE nadevam deka nema da vi treba pomos od nekogas vasi pretpostaveni vie odlicno pusite i uvlecuvate taka da toa e kul , ve molam akalni forumgii, za da nam po vase "bugaromanite" ni stane barem malko jasno za VISTINSKI MAKEDONCIALOOOOOOOOOOOO GOVANIIIIIIIIIIIIIIII i tie drugarite ja pouci postot za DUHANSKA MAFIJA i toa za u KROATIA pa daj mislenje za se toa i VO RM od 1990 pa navamu i koj kako i kaj nas

INACE vidi sem sto blokiras JORDANA da iznesuva svoe gledanje ne viduvam od tebe nekoe tvoe mislenje i nacin na koj RM ti ja gledas

Ete ja ti prifakam deka demek ti ne si od sluzbite i toa ne e tvoja namera kako na SVEDOK, IDALIST i site tie veligdenasi oti cudno e cudo se utepevte pisuvajki na den VELIKDEN u nedela a vamu mrcis MAKEDONEC ova ona daj prouci gore taj tekst i da razvrzeme jas i ti i druzite deka ste bile logisticari ne se ona sto se e pravilo od KRIMINAL u MAKEDONIJa , sega koga doaga vreme da USA gi stava jajcata na mengeme najprvo na LJUBCO a ete kazuva FRCKO i BRANKO ne go biva , ALI e so skrseni jajca od 2001 i zatoa e najgolem MAKEDONEC i e spasil MAKEDONIJA od vojna graganska i od podelba na teritorija , ete i Grujovite gi pribraja nema levo desno i tie se spremni za krsenje , Sluzbite ne go sledat procesot ili vie veruvate vo taja vasa privid deka RM e NEZAVISNA , da ama taka e nezavisna cela bivsa YU so svoi segasni REPUBLIKI , megutoa posto te maci ziveacka i SRBITE daj ajde da tuka objasnime sto poveke ako te biva i si za JORDANA ostaj go ne e on kriv za se ne vi uspea doduse ama spremate go kako finansier da go obvinite za ATENAT na KIRO ama ete preziveja KIRA i sega ke latet jajca nema spas 3,700 ima zapolseno u ambasada u RM a AMBASADA u RM e poliicko razurnuvacki centar so davanje nasoki za operacii fakaj ja navreme SRBIJA ne te spasuva neli gledas tamo i u HRVATSKA e klanica prasanje e koj ke prezivi a ne koj pari ke spase se e u tek skrisi gi jajcata pobrgu i toa site na koi ime im se vrti u NOVINI za KRIMINAL u godini od 1990 pa navamu do pred 3 meseca , popizde GO zatoa bese u BEOGRADU a potoa SUTANOVAC u VASINGTON i imas 200 SRPSKI intelektualci protiv SRBIJA u NATO ama nema taa e veke natamo a jajca se krsat nagolemo , prati HRVATSKA-SRBIJA bratstvo megu kriminal ama vidi cudesa nekako im trga i na BORCI protiv KRIMINALA eeeeeeeee MAKEDONCI deka taka urlate na FORUM a ne znaete SRPSKO isprede vuna u MAKEDONIJA ,USA bara jajca da vi se sokrsat bez milost odma

Слушај ма кој и да си. Немам намера да спомнувам ниту пак да се мафтам со странски служби. Вие сте тие кој нон стоп за нив зборувате од странство а ретко кој од странство нешто напраил за МК. Уште еднашка да ја повторам народната - Со кој си таков си!

Она што е очигледно е дека МК досега имала само криминалци на власт и се уште криминалот владее во МК. Она што сите ние сакаме на внатрешен план е да Македонија биде нормална држава како и сите западни држави, држава во која владее правото и законот и држава на сите што живеат во нејзе. Законот и стриктно почитување на истиот и гонење на криминал е прв предуслов за напредок.

Она што на надворешен план сакам е да Македонија има одлични односи со сите соседи и да нема неразрешени прашања како што ги има досега. Најдобро е еден ден тие граници да паднат меѓу нас и сите соседи без обзир да ли тоа ќе биде преку ЕУ или не и да ли ЕУ ќе опстане еден ден или не. Тоа е накратко. И немам намера да се бавам со теории на завера ниту пак со теоријата дека се што се случува во МК е резултат на дејствувањето на Србија затоа што е повеќе од очигледно дека тоа не е така. Шизофреничар неможеш да го убедиш дека е здрав. Поздрав до тебе и сите останати.
06-04-2010, 02:50 PM
Reply
kolaps
Unregistered

 

[/color]
(06-04-2010, 12:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-04-2010, 09:13 AM)Горан Н. Арсов Wrote: Вие сте прогонувани затоа што сте биле членови на партија која заговара иредентизам и отцепување од Југославија колкушто јас разбрав.
Поради истата причина биле прогонувани и Д. Богдановски и Ченто.
Откако Македонија се отцепила, спорд вашите обвиниенија сте биле проговнувани затоа што заговарате иредентизам, затоа што сте соработувале со Бугарските тајни служби или затоа што сте влијателни (ти и Мане сте биле финансиери) членови на партија којаима членови прави активности за собирање оружје за организирање немири во Македонија.

Тоа ви е напишано во налогот за следење, јас еден куп пати ви посочив дека ви е јасно напишани, а вие секој пат се однесувате како прв пат да слушате за тоа што ви е напишано во налогот за следење.


Горане сега ке ти одговорам само на ова:

Првите службени белешки во моето досие се од октомври 1992 година. Македонија прогласи самостојност и се ОДВОИ ОД ЈУГОСЛАВИЈА на РЕФЕРЕДУМОТ на 08.09.1991 година. За кој иредентизам зборуваш???

Јас Горане сум го финансирал ВМРО ДПМНЕ исклучиво за време на ИЗБОРИ и сум го финансирал весникот ГЛАС.

Opa, novo priznanie ! Do kraj na tvojov serial ako izdrzime se ke si priznaes !
Znaci SVEDOK bese vo pravo koga ti pisa, deka ti ne si ja finansiral DPMNE, tuku deka si investiral za vreme na izbori, kako sto toa go pravele i drugi, a i sega go pravat, kriminaliziranite “biznismeni” no ne od ideoloski pricini (parite nemaat boja, miris nitu ideologija), tuku profiterski, zakacuvajki se kako krlezi za makedonskata politika.

No tvojot problem e sto kako sitnosemkar, kakov sto ocigledno si, si posakuval so ednokratna investicija da imas biznis benefit kako koncesija ne samo eden izboren mandat, tuku do penzioniranje!
Arno ama, konkurencijata megu vas e nemilosrdna, vprocem kako i sega koga vo ista partija i doaga do frakciii (ne borba na mislenja, tuku borba za biznis privelegija), i koga na naivnata javnost toa i se prikazuva kako “ideolosko profiliranje” vnatre vo partiite.
Znaci Jordane crni Jordane, zatoa si se fatil i na lepakot na bugarskite fasada-firmi, isto kako sto drugi tvoi drugari ( Rad__, Zme__ ...) se fatija na lepakot na srpskite fasada firmi kakva na primer bese GENEX, i si se frlil vo pregratkite na bugarskata sluzba.
Ama iako ne si so nekoj IQ, prirodata te nadarila so selanska itrina, ili poducen od mentorot, gubitnickata pozicija se obiduvas da ja pretvoris vo profit, lazno pretstavuvajki se kako patriot! Iako veke so sekoj post se izvinuvas za svojot patriotizam, istiot moment koga ke bides napadnat za radikalizam!
Pa demantiras deka si ucestvuval vo osamostojuvanjeto, sto e i vistina, vremeto na tvojot “patriotizam” go pomestuvas bezbedno koga nemalo tendencii za “iredentizam” i slicno.
Samo mala digresija, i obajsnuvanje zasto ne mozam ni da te sozalam kako bednik koj ocigledno e sepak i zrtva i na manipulacija. Ne te sozaluvam zatoa sto duri i na eden virtuelen forum ne go izdrza testot na patriotizmot !
Ke bev spremen da te branam iako nikoj ne moze da te odbrani, pred se od samiot sebe si, ako recese DA, JAS JA GLEDAM MAKEDONIJA EDEN DEN CELOVITA VO SVOITE ETNICKI GRANICI !
No, Jordane crni Jordane ti ne si patriot, samo beden profiter, i nemas pravo da zboruvas na ovaa tema na forumov !!! Za kakvi raskoli Jordane zboruvas ??? od pozicija na publika li? zabava li si pravis? pa ti Jordane ne pripagas na VMRO !!!

Malku da imas dostoinstvo ke izlezes od forumov i nikojpat nema da se pojavis poveke !

Za eden predavnik koj sorabotuval so sluzba koja ima 100 godisna strategija za negiranje na makedonskiot nacionalen identitet, a sega i drzaven integritet i suverenitet, nezasluzeno ti posvetiv i premnogu vnimanie i potrosiv i premnogu vreme.
[color=#0000CD]
06-04-2010, 03:21 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

BREEEEEEEEEEEEEEE pa ti gospon KOLAPS sega izleta kako FORMULA , ako ja ti sakas MAKEDONIJA cela u nejzini granici kako del od BUGARIJA PIRIN , del od GRCIJA EGEJ , DEL od ALBANIJA kaj PEKOPEJA i zaedno so denesna RM daj zboruj koj zname smeni od KUKLIS , koj smeni ustav za otkazuvanje od nasi u tija sosedi i kaj i da se , koj smeni ime u PJRM i se taka , vaka izleguva deka vie ste edna licnost so mnogu psevdonimi nik nemovi IDELAIST < SVEDOK i se taka tie i se multiplicirate kako multilevel marketing na KASOGI bre ama UMOVE
06-04-2010, 03:30 PM
Reply
pirinec Offline
Junior Member
**

Posts: 26
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(06-04-2010, 02:06 PM)Giovanni Wrote:
(06-04-2010, 12:45 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Giovanni, на она што е битно не одговараш. Да ти го повторам прашањето:

(06-04-2010, 02:09 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Бидејки во старт ја негираш замешаноста на Српската служба да ли ke ми објасниш за чии интереси е вршен прогонот на членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ или попрецизно, сите оние кои беа за независна и самостојна Македонија.


Јас тебе ти одговорив само што ти се праиш наудрен и едно те исто мелеш без никаква поента. Ти реков дека Македонија стана слободна и независна како што сакаше овој народ и како што сака. Сега, ако е тоа така да ти подобјаснам тоа што не сакаш да го разбереш: Пошто Македонија стана независна, тогаш или службата е неспособна и воопшто не е така како што ти ја правиш, моќна и сурова да служи на странски српски интереси, или пак воопшто ни не се бавела со задржување на Македонија во СФРЈ. Одбери си ти кое ти одговара! Нас ни е јасно затоа што не е битно тоа што ти го мелеш на сите форуми туку тоа што нас на сите ни се случува и го гледаме во реалноста.

Сега свртив други форуми, на други форуми доаѓаш под никот ванчевтодор како што и на овој форум го започна твоето дејствување. Тоа е точно типично за тебе. Уште една контроверза која можеш да ја негираш ама реалноста сосема подруго се интерпретира. Ванчевтодор кога некој од МК ќе прочита, одма му е синоним на името и кованицата од Ванчев Михајлов и Тодор Александров, непријателите на Македонскиот народ кој не сака да се изјасни како Бугарин. Кажи да ли е така, тоест одгоовори да ли се сложуваш со делото на Ванчо Михајлов и Тодор Алекасндаров? И да кажеш дека не е Ванчо Михајлов непријател или пак Тодор Александров, и да мрчиш ова она, српски служби или српска пропаганда дека ВМ и ТА се бугарофили, дека не ти е намерата ова или она како секогаш што праиш, она што се важи е тоа што го постигнуваш. Со прекаркот ванчевтодор постигнуваш само една работа кај Македонецот. И сам си ја знаеш. Толку.

А тоа дека нас ни е Србија непрежалена, тоа само за тебе зборува. Јас си знам што и колку Србија ми значи, и знам колку си абсурден со тоа. Може овде да пишувам кратко и долго и само параноици ќе можат да ми препишат србоманство само затоа што не сум за Бугарија. Но само чоек што ништо нема сторено за Македонија и што секогаш на погрешната страна бил може такво нешто да каже , те затоа те разбирам. Тебе единственото достигнување во животот ти е да некого го наречеш Србоман. Ништо повеќе од целата биографија која ја имаш изложено неможе да ти се заклучи.

Ovoj Jordan e i VancevTodor ??? Sramota, kakov psihopat!!! Sega e jasno i odnesuvanjeto na VancevTodor, koj se prikazuva pomalku probugarski, demek poobjektiven i go interesiraat istoriskite aspekti !
Ovoj Jordan alijas VancevTodor e PSIHO, neznam kako voopsto nekoj go podrzuva na forumov! A mozebi taa dvolicnost i ne e samo psihopatska potreba ! Super Giovanni sto go razotkri !
(This post was last modified: 06-04-2010, 03:40 PM by pirinec.)
06-04-2010, 03:39 PM
Reply
pirinec Offline
Junior Member
**

Posts: 26
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(06-04-2010, 03:39 PM)pirinec Wrote:
(06-04-2010, 02:06 PM)Giovanni Wrote:
(06-04-2010, 12:45 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Giovanni, на она што е битно не одговараш. Да ти го повторам прашањето:

(06-04-2010, 02:09 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Бидејки во старт ја негираш замешаноста на Српската служба да ли ke ми објасниш за чии интереси е вршен прогонот на членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ или попрецизно, сите оние кои беа за независна и самостојна Македонија.


Јас тебе ти одговорив само што ти се праиш наудрен и едно те исто мелеш без никаква поента. Ти реков дека Македонија стана слободна и независна како што сакаше овој народ и како што сака. Сега, ако е тоа така да ти подобјаснам тоа што не сакаш да го разбереш: Пошто Македонија стана независна, тогаш или службата е неспособна и воопшто не е така како што ти ја правиш, моќна и сурова да служи на странски српски интереси, или пак воопшто ни не се бавела со задржување на Македонија во СФРЈ. Одбери си ти кое ти одговара! Нас ни е јасно затоа што не е битно тоа што ти го мелеш на сите форуми туку тоа што нас на сите ни се случува и го гледаме во реалноста.

Сега свртив други форуми, на други форуми доаѓаш под никот ванчевтодор како што и на овој форум го започна твоето дејствување. Тоа е точно типично за тебе. Уште една контроверза која можеш да ја негираш ама реалноста сосема подруго се интерпретира. Ванчевтодор кога некој од МК ќе прочита, одма му е синоним на името и кованицата од Ванчев Михајлов и Тодор Александров, непријателите на Македонскиот народ кој не сака да се изјасни како Бугарин. Кажи да ли е така, тоест одгоовори да ли се сложуваш со делото на Ванчо Михајлов и Тодор Алекасндаров? И да кажеш дека не е Ванчо Михајлов непријател или пак Тодор Александров, и да мрчиш ова она, српски служби или српска пропаганда дека ВМ и ТА се бугарофили, дека не ти е намерата ова или она како секогаш што праиш, она што се важи е тоа што го постигнуваш. Со прекаркот ванчевтодор постигнуваш само една работа кај Македонецот. И сам си ја знаеш. Толку.

А тоа дека нас ни е Србија непрежалена, тоа само за тебе зборува. Јас си знам што и колку Србија ми значи, и знам колку си абсурден со тоа. Може овде да пишувам кратко и долго и само параноици ќе можат да ми препишат србоманство само затоа што не сум за Бугарија. Но само чоек што ништо нема сторено за Македонија и што секогаш на погрешната страна бил може такво нешто да каже , те затоа те разбирам. Тебе единственото достигнување во животот ти е да некого го наречеш Србоман. Ништо повеќе од целата биографија која ја имаш изложено неможе да ти се заклучи.

Ovoj Jordan e i VancevTodor ??? Sramota, kakov psihopat!!! Sega e jasno i odnesuvanjeto na VancevTodor, koj se prikazuva pomalku probugarski, demek poobjektiven i go interesiraat istoriskite aspekti !
Ovoj Jordan alijas VancevTodor e PSIHO, neznam kako voopsto nekoj go podrzuva na forumov! A mozebi taa dvolicnost i ne e samo psihopatska potreba ! Super Giovanni sto go razotkri !

Giovanni, dali si siguren za Jordan=VancevTodor, da ne gresime dusa !
Ima konstantno nekoj porazlicen pristap vo tekstovite na VancevTodor ! Ne te povikuvam ama ako sakas ukazi mi vrz sto go otkri ?Seedno ako izleze deka sme utnale so ova ke se izvinam !!! A ako e tocno sramot e za nego !
06-04-2010, 04:03 PM
Reply
pirinec Offline
Junior Member
**

Posts: 26
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(06-04-2010, 03:21 PM)kolaps Wrote: [/color]
(06-04-2010, 12:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [quote='Горан Н. Арсов' pid='5534' dateline='1270541604']

Вие сте прогонувани затоа што сте биле членови на партија која заговара иредентизам и отцепување од Југославија колкушто јас разбрав.
Поради истата причина биле прогонувани и Д. Богдановски и Ченто.
Откако Македонија се отцепила, спорд вашите обвиниенија сте биле проговнувани затоа што заговарате иредентизам, затоа што сте соработувале со Бугарските тајни служби или затоа што сте влијателни (ти и Мане сте биле финансиери) членови на партија којаима членови прави активности за собирање оружје за организирање немири во Македонија.

Тоа ви е напишано во налогот за следење, јас еден куп пати ви посочив дека ви е јасно напишани, а вие секој пат се однесувате како прв пат да слушате за тоа што ви е напишано во налогот за следење.


Горане сега ке ти одговорам само на ова:

Првите службени белешки во моето досие се од октомври 1992 година. Македонија прогласи самостојност и се ОДВОИ ОД ЈУГОСЛАВИЈА на РЕФЕРЕДУМОТ на 08.09.1991 година. За кој иредентизам зборуваш???

Јас Горане сум го финансирал ВМРО ДПМНЕ исклучиво за време на ИЗБОРИ и сум го финансирал весникот ГЛАС.

Opa, novo priznanie ! Do kraj na tvojov serial ako izdrzime se ke si priznaes !
Znaci SVEDOK bese vo pravo koga ti pisa, deka ti ne si ja finansiral DPMNE, tuku deka si investiral za vreme na izbori, kako sto toa go pravele i drugi, a i sega go pravat, kriminaliziranite “biznismeni” no ne od ideoloski pricini (parite nemaat boja, miris nitu ideologija), tuku profiterski, zakacuvajki se kako krlezi za makedonskata politika.

No tvojot problem e sto kako sitnosemkar, kakov sto ocigledno si, si posakuval so ednokratna investicija da imas biznis benefit kako koncesija ne samo eden izboren mandat, tuku do penzioniranje!
Arno ama, konkurencijata megu vas e nemilosrdna, vprocem kako i sega koga vo ista partija i doaga do frakciii (ne borba na mislenja, tuku borba za biznis privelegija), i koga na naivnata javnost toa i se prikazuva kako “ideolosko profiliranje” vnatre vo partiite.
Znaci Jordane crni Jordane, zatoa si se fatil i na lepakot na bugarskite fasada-firmi, isto kako sto drugi tvoi drugari ( Rad__, Zme__ ...) se fatija na lepakot na srpskite fasada firmi kakva na primer bese GENEX, i si se frlil vo pregratkite na bugarskata sluzba.
Ama iako ne si so nekoj IQ, prirodata te nadarila so selanska itrina, ili poducen od mentorot, gubitnickata pozicija se obiduvas da ja pretvoris vo profit, lazno pretstavuvajki se kako patriot! Iako veke so sekoj post se izvinuvas za svojot patriotizam, istiot moment koga ke bides napadnat za radikalizam!
Pa demantiras deka si ucestvuval vo osamostojuvanjeto, sto e i vistina, vremeto na tvojot “patriotizam” go pomestuvas bezbedno koga nemalo tendencii za “iredentizam” i slicno.
Samo mala digresija, i obajsnuvanje zasto ne mozam ni da te sozalam kako bednik koj ocigledno e sepak i zrtva i na manipulacija. Ne te sozaluvam zatoa sto duri i na eden virtuelen forum ne go izdrza testot na patriotizmot !
Ke bev spremen da te branam iako nikoj ne moze da te odbrani, pred se od samiot sebe si, ako recese DA, JAS JA GLEDAM MAKEDONIJA EDEN DEN CELOVITA VO SVOITE ETNICKI GRANICI !
No, Jordane crni Jordane ti ne si patriot, samo beden profiter, i nemas pravo da zboruvas na ovaa tema na forumov !!! Za kakvi raskoli Jordane zboruvas ??? od pozicija na publika li? zabava li si pravis? pa ti Jordane ne pripagas na VMRO !!!

Malku da imas dostoinstvo ke izlezes od forumov i nikojpat nema da se pojavis poveke !

Za eden predavnik koj sorabotuval so sluzba koja ima 100 godisna strategija za negiranje na makedonskiot nacionalen identitet, a sega i drzaven integritet i suverenitet, nezasluzeno ti posvetiv i premnogu vnimanie i potrosiv i premnogu vreme.


Uh kakva analiza ! Se soglasuvam ! Makedonija
06-04-2010, 04:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,559
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Giovanni, на она што е битно не одговараш. Да ти го повторам прашањето, по трети пат:

(06-04-2010, 02:09 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Бидејки во старт ја негираш замешаноста на Српската служба да ли ke ми објасниш за чии интереси е вршен прогонот на членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ или попрецизно, сите оние кои беа за независна и самостојна Македонија.

Јас ти поставив многу едноставно и што е битно врз база на факти прашање.

Службата водела досиеа на ПОЛИТИЧКИ и ИДЕОЛОЖКИ НЕИСТОМИСЛЕНИЦИ тоа е ФАКТ кој неможе никој да го побие. Врз база на тој факт те прашав за ЧИИ ИНТЕРЕСИ ГО ПРАВЕЛА ТОА СЛУЖБАТА. Ти го нудиш овој одговор:


(06-04-2010, 02:06 PM)Giovanni Wrote: Јас тебе ти одговорив само што ти се праиш наудрен и едно те исто мелеш без никаква поента. Ти реков дека Македонија стана слободна и независна како што сакаше овој народ и како што сака. Сега, ако е тоа така да ти подобјаснам тоа што не сакаш да го разбереш: Пошто Македонија стана независна, тогаш или службата е неспособна и воопшто не е така како што ти ја правиш, моќна и сурова да служи на странски српски интереси, или пак воопшто ни не се бавела со задржување на Македонија во СФРЈ. Одбери си ти кое ти одговара! Нас ни е јасно затоа што не е битно тоа што ти го мелеш на сите форуми туку тоа што нас на сите ни се случува и го гледаме во реалноста.


Мака мачев да разберам што сакаш да кажеш, ама никако не оди. Кажи едноставно за чии интереси е работено тоа.

Ајде јас "мелам", ама еве и Андов почна да "меле":

Quote:Како главен потфат во процесот на создавање на таа Влада, останува одбивањето на тогашниот претседател на државата Киро Глигоров да го даде мандатот на кандидатите за премиер што беа предложени од ВМРО-ДПМНЕ, која имаше најголем број на пратеници. Во недостаток на аргументирани одговори на тоа прашање, го земам за точно кажувањето на еден од нашите најпознати и најспособни разузнавачи во една од емисиите “ Во центарот“, на новинарот Васко Ефтов. Во слободна интерпретација, таа личност рече дека одлуката за таа постапка на Глигоров му била сугерирана од Белград.
По линија на органите на власта никој од Белград немал право да даде таква сугестија, бидејки таа мора да биде јавна и за неа ќе се дознае, а во тој случај ќе биде и неуспешна. Со оглед на искуството на изворот кој го спомнувам овде, останува да претпоставам дека таа сугестија од Белград на Глигоров дошла преку тајните служби. За Глигоров да ја прифати таа сугестија, тој морал да има причини. Морал да знае со каква моќ тука кај нас, во тоа време располагале тајните служби, за да чувствува обврска да се држи до сугестијата, а и за да биде сигурен дека ќе успее потфатот.
06-04-2010, 07:25 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-04-2010, 04:17 PM)pirinec Wrote:
(06-04-2010, 03:21 PM)kolaps Wrote: [/color]
(06-04-2010, 12:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [quote='Горан Н. Арсов' pid='5534' dateline='1270541604']

Вие сте прогонувани затоа што сте биле членови на партија која заговара иредентизам и отцепување од Југославија колкушто јас разбрав.
Поради истата причина биле прогонувани и Д. Богдановски и Ченто.
Откако Македонија се отцепила, спорд вашите обвиниенија сте биле проговнувани затоа што заговарате иредентизам, затоа што сте соработувале со Бугарските тајни служби или затоа што сте влијателни (ти и Мане сте биле финансиери) членови на партија којаима членови прави активности за собирање оружје за организирање немири во Македонија.

Тоа ви е напишано во налогот за следење, јас еден куп пати ви посочив дека ви е јасно напишани, а вие секој пат се однесувате како прв пат да слушате за тоа што ви е напишано во налогот за следење.


Горане сега ке ти одговорам само на ова:

Првите службени белешки во моето досие се од октомври 1992 година. Македонија прогласи самостојност и се ОДВОИ ОД ЈУГОСЛАВИЈА на РЕФЕРЕДУМОТ на 08.09.1991 година. За кој иредентизам зборуваш???

Јас Горане сум го финансирал ВМРО ДПМНЕ исклучиво за време на ИЗБОРИ и сум го финансирал весникот ГЛАС.

Opa, novo priznanie ! Do kraj na tvojov serial ako izdrzime se ke si priznaes !
Znaci SVEDOK bese vo pravo koga ti pisa, deka ti ne si ja finansiral DPMNE, tuku deka si investiral za vreme na izbori, kako sto toa go pravele i drugi, a i sega go pravat, kriminaliziranite “biznismeni” no ne od ideoloski pricini (parite nemaat boja, miris nitu ideologija), tuku profiterski, zakacuvajki se kako krlezi za makedonskata politika.

No tvojot problem e sto kako sitnosemkar, kakov sto ocigledno si, si posakuval so ednokratna investicija da imas biznis benefit kako koncesija ne samo eden izboren mandat, tuku do penzioniranje!
Arno ama, konkurencijata megu vas e nemilosrdna, vprocem kako i sega koga vo ista partija i doaga do frakciii (ne borba na mislenja, tuku borba za biznis privelegija), i koga na naivnata javnost toa i se prikazuva kako “ideolosko profiliranje” vnatre vo partiite.
Znaci Jordane crni Jordane, zatoa si se fatil i na lepakot na bugarskite fasada-firmi, isto kako sto drugi tvoi drugari ( Rad__, Zme__ ...) se fatija na lepakot na srpskite fasada firmi kakva na primer bese GENEX, i si se frlil vo pregratkite na bugarskata sluzba.
Ama iako ne si so nekoj IQ, prirodata te nadarila so selanska itrina, ili poducen od mentorot, gubitnickata pozicija se obiduvas da ja pretvoris vo profit, lazno pretstavuvajki se kako patriot! Iako veke so sekoj post se izvinuvas za svojot patriotizam, istiot moment koga ke bides napadnat za radikalizam!
Pa demantiras deka si ucestvuval vo osamostojuvanjeto, sto e i vistina, vremeto na tvojot “patriotizam” go pomestuvas bezbedno koga nemalo tendencii za “iredentizam” i slicno.
Samo mala digresija, i obajsnuvanje zasto ne mozam ni da te sozalam kako bednik koj ocigledno e sepak i zrtva i na manipulacija. Ne te sozaluvam zatoa sto duri i na eden virtuelen forum ne go izdrza testot na patriotizmot !
Ke bev spremen da te branam iako nikoj ne moze da te odbrani, pred se od samiot sebe si, ako recese DA, JAS JA GLEDAM MAKEDONIJA EDEN DEN CELOVITA VO SVOITE ETNICKI GRANICI !
No, Jordane crni Jordane ti ne si patriot, samo beden profiter, i nemas pravo da zboruvas na ovaa tema na forumov !!! Za kakvi raskoli Jordane zboruvas ??? od pozicija na publika li? zabava li si pravis? pa ti Jordane ne pripagas na VMRO !!!

Malku da imas dostoinstvo ke izlezes od forumov i nikojpat nema da se pojavis poveke !

Za eden predavnik koj sorabotuval so sluzba koja ima 100 godisna strategija za negiranje na makedonskiot nacionalen identitet, a sega i drzaven integritet i suverenitet, nezasluzeno ti posvetiv i premnogu vnimanie i potrosiv i premnogu vreme.


Uh kakva analiza ! Se soglasuvam ! Makedonija

Вие сите, службениците де, да не пишувате од иста канцеларија. Или работите од дома, на принцип -флесибилно работно времеIcon_lol Како тоа во исто време се јавивте и веднаш, после неколку напишани поста, како бесна фурија се нафрливте врз Јордана, па со тоа ме натеравте да удрам една анализа на вашата непрокопсана работа. Од кога тоа Јордан и неговите вистини ви станаа така важни. Нема шанса да е случајност. Има две можности;

1. Јордан ве погодил со некоја своја вистина ( заклучок, информација) !?

2. Приготвувате нешто во Македонија, за што луѓе како Јордан ви пречат. Сакате чист терен за ваши сомнителни акции. Вашата безобрана дрскост и кампањска работа укажува на диригирана акција, позади што стои некоја силна нституција, за која вие сметате дека е непрокосновена. На Балканот, тоа может да бидат само службите или мафијата. Бирајте...каде припаѓате.Costumed2
06-04-2010, 07:35 PM
Reply