Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Poll: Кој имаше поголема заслуга за не одењето на Македонските регрути 1991 на Српко-Хрватското боиште?
This poll is closed.
Политичарите
0%
0 0%
Родителите
100.00%
4 100.00%
Total 4 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3.6 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЧИЈА БЕШЕ ЗАСЛУГАТА ШТО 1991 МАКЕДОНСКИТЕ ВОЈНИЧИЊА НЕ ОТИДОА НА НОВИОТ СРЕМ?
Author Message
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#21

(17-08-2011, 02:23 PM)basilius_2 Wrote: Затоа колку зависиме или не зависиме од Србите укажува палењето на Србската амбасада и нереакцијата на Македонската полиција.

Сум направил грешка во пишувањето наместо Србската Амбасада се мисли на Американската амбасада во Скопје.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
17-08-2011, 03:15 PM
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#22

(17-08-2011, 03:10 PM)barba Wrote:
(17-08-2011, 10:40 AM)Guest Wrote: остана само аморфната маса на Цвиич,


admin ova po tebe ne e navreda taka??? dve chrveni se vulgarnost a ova pogore ne e nisto? bravo.... edno vrhovisticko bravo do komitetot od mene...
neee vie ne ste vrhovisti samo jas sum zabluden od sjajot na liderot i ne gi prepoznavam rabotite...

p.s. sto e amorfna masa, ocigledno adminot ne go znae terminot pa da mu ja prestavam definicijata :

Quote:Ужасно грд човек, недефинирана форма, и како целина, нешто што е подобро да не се има во близина, или веднаш заборави.

da da i znam sega acko ke se ubaci so nekoi dolgi tekstovi i mislenja i od zbor vo zbor ke ja oddalecuva rabotata ke opravduva itn itn ... mislam svakam, ne ve opravduvam (ve pcujam vo momentov site od eden do posleden) no ve svakam... vi go svakam komplekost na niska vrednost sto go imate mrzejki se sebesi pocnuvate da si ja mrzite svojata krv, no dobro toa e vasiot problem jas sum sreken sto ne sum eden od vas!!!

da go podsetam administratorot koj spored najnovite informacii koi gi imam mu se rasipala tastaturata.... admin pominaa 12 casa .... nema reakcija od tebe ili se konsultiras so Sofija???

dodeka cekam da si slusam pesnickataI am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
(This post was last modified: 17-08-2011, 10:50 PM by barba.)
17-08-2011, 10:45 PM
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#23

(17-08-2011, 03:57 AM)Giovanni Wrote: Едно парче железо... доказот за главната улога на Србија во Македонија.

Јас ти зборувам за фактот што кога на Србија најмногу и требаа војници за Српската кауза Македонија отворено се повлече.


Да не заборавиме за КРАДЕЊЕТО на регрутните списоци од ЈНА со кој ефективно се спречи повикување на регрути во ЈНА. Тоа баш не укажува на држава во која Србија го има главниот збор. И сето тоа пред 20 години. А што тек денеска кога од Србија ни С не остана кај нив а камоли кај нас...

E Џовани, кога се одвиваа најголемите масакри, нашите побегнаа преку Австриската и Унгарската граница(без разлика дали било тоа заслуга на Змејковски).
Србија ја заобиколуваа на широко пред да дојдат во Македонија од Бугарската граница.
А оние што останаа и до ден денес имаат последици.
Знам барем еден што се мрдна од памет.
Значи попаметните увидоа дека ова не е за зачувување на Југославија туку за Голема Србија, а некој уште до ден денес се замлатува дека Куманово ќе било Српско, за недолго време кога ние ќе сме се испотепале со Албанците.
Јас не можам да тврдам дали тогаш Македонскиот врв знаел или не знаел која била ситуацијата во Хрватска или во Словенија, но, треба да си слеп па некои работи да не ги видиш со голи очи, или си заслепен со пропаганда(при тоа кога ти велат: кому ќе му веруваш мене или на своите очи, ти да одлучиш да му веруваш на тој на што ти го поставува прашањето).
Кљусев во едно интервју за МРТВ изјави дека некои наши луѓе на лична штета пренесувале динари од Македонија во Србија и во Босна и таму ги менувале, како еден вид на упад во платниот систем, но неодлучноста на Глигоров е нешто кое не е од незнаење.
45 години да бидеш во сојузна политика а притоа кога си претседател на Македонија да бидеш неодлучен во судбоносни моменти, тоа не е случајно, и тоа не е неодлучност.
Врвот наш, не сакал да бидеме самостојни, народот сакаше самостојност и независност.
Нашите политичари, кои на едно прашање одговараа со : ние ќе ја сочуваме Југославија(Петар Гошев на прашање на Мирка).
Ниту Југославија ја сочуваа, ниту знаеа ниту умееа да ја сочуваат, затоа што тој испрдок на Србите, Хрватите и Словенците кои Србите го киднапираа за сите Срби да бидат на едно место, но, не успеа ни пред првата, ни меѓу првата и втората светска војна и ни после тоа, затоа имаше многу жртви во онаа третата Југославија што по сталинистичка, што по националистичка основа.
Е сега, Душко Радовиќ има еден афоризам кој оди вака:“Ко се за шта борио, види се по томе какво ауто има испред куће“, јас би додал кому пред куќата а кому на банковниот рачун(оф-шор).
Оној договор од пред двасесет години Аџиќ-Еднооки досега требаше да биде јавно достапен.
Симптоматично е дека никој во Македонија не проба да сними документарец баш на тема осамостојување
An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 17-08-2011, 11:02 PM by montehristo.)
17-08-2011, 10:58 PM
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#24

(15-08-2011, 01:48 PM)barba Wrote: kako sto rekov boris zmejkovski... kakvi roditeli kakvi pratenici se se toa prikazniza mali deca

Да те прашам една работа:
Што ти има завршено Змејковски штом вака го воздигнуваш во небото?

An inch today is tomorrow’s mile.
17-08-2011, 11:01 PM
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#25

(17-08-2011, 11:01 PM)montehristo Wrote: Да те прашам една работа:
Што ти има завршено Змејковски штом вака го воздигнуваш во небото?

naprotiv nema nisto napraveno zosto a i JAS GO NOSAM PREZIMETO ZMEJKOVSKI

Aleksandar Zmejkovski !!!!

da bidam iskren jas ne ni pobarav nekoj da mi zavrsi rabota, toa bese moja vojna vo koja prvata bitka jas ja izgubiv i so doaganjeto na gruevski i mijalkov nastapi poluvreme... pa ke vidime kako ke zavrsi
ali sepak JAS SUM REALEN (ne sum dezuren plukac)
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
17-08-2011, 11:12 PM
Guest
Unregistered

 
#26

(17-08-2011, 10:40 AM)Guest Wrote:
(16-08-2011, 11:56 PM)Guest Wrote:
(16-08-2011, 11:53 AM)Guest Wrote:
(16-08-2011, 10:57 AM)Guest Wrote: Makedonija e pod Srbija, kulturno, jazicno, duhovno itn...

Ай Добро утро ...

Da za zal taka e brat samo toa NE znaci deka sme bugari Icon_razz
Така е госте, вие не сте българи. Българите умреха или избегаха от Македония .. остана само аморфната маса на Цвиич, на която и сменяват идентитетот през 20 години - българи, южни сърби, югославски македонци, антични македонци и хунзи. Стадо овци без кучета ....

Ne Bugarite ne izbegaja nie Makedoncite gi izbrkavme 1944 godina po kazna oti 1903
najgolemi picki ispadnavte i ni malku madinja nemavte da dojdite da se tepate na nasa strana (kakvo predavstvo na svoj narod!) A od 1903 do 1944 pak zastanvavme na prvite redoj od vasata kukavicka vojska i vi gi pobeduvavme bitkite!

17-08-2011, 11:19 PM
Guest
Unregistered

 
#27

(17-08-2011, 10:45 PM)barba Wrote:
(17-08-2011, 03:10 PM)barba Wrote:
(17-08-2011, 10:40 AM)Guest Wrote: остана само аморфната маса на Цвиич,


admin ova po tebe ne e navreda taka??? dve chrveni se vulgarnost a ova pogore ne e nisto? bravo.... edno vrhovisticko bravo do komitetot od mene...
neee vie ne ste vrhovisti samo jas sum zabluden od sjajot na liderot i ne gi prepoznavam rabotite...

p.s. sto e amorfna masa, ocigledno adminot ne go znae terminot pa da mu ja prestavam definicijata :

Quote:Ужасно грд човек, недефинирана форма, и како целина, нешто што е подобро да не се има во близина, или веднаш заборави.

da da i znam sega acko ke se ubaci so nekoi dolgi tekstovi i mislenja i od zbor vo zbor ke ja oddalecuva rabotata ke opravduva itn itn ... mislam svakam, ne ve opravduvam (ve pcujam vo momentov site od eden do posleden) no ve svakam... vi go svakam komplekost na niska vrednost sto go imate mrzejki se sebesi pocnuvate da si ja mrzite svojata krv, no dobro toa e vasiot problem jas sum sreken sto ne sum eden od vas!!!

da go podsetam administratorot koj spored najnovite informacii koi gi imam mu se rasipala tastaturata.... admin pominaa 12 casa .... nema reakcija od tebe ili se konsultiras so Sofija???

dodeka cekam da si slusam pesnickataДобре бе барба, с какво съм обидил някого ... това е мнението на ето този Йован Цвиич ([url=http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%99%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%A6%D0%B2%D0%B8%D0%B8%D1%87]) та тоя човек го е казал ... какво общо имам аз с това мнение, освен че се историята го доказа ... аз нищо немога да направа ...

17-08-2011, 11:35 PM
Guest
Unregistered

 
#28

(17-08-2011, 11:19 PM)Guest Wrote:
(17-08-2011, 10:40 AM)Guest Wrote:
(16-08-2011, 11:56 PM)Guest Wrote:
(16-08-2011, 11:53 AM)Guest Wrote:
(16-08-2011, 10:57 AM)Guest Wrote: Makedonija e pod Srbija, kulturno, jazicno, duhovno itn...

Ай Добро утро ...

Da za zal taka e brat samo toa NE znaci deka sme bugari Icon_razz
Така е госте, вие не сте българи. Българите умреха или избегаха от Македония .. остана само аморфната маса на Цвиич, на която и сменяват идентитетот през 20 години - българи, южни сърби, югославски македонци, антични македонци и хунзи. Стадо овци без кучета ....

Ne Bugarite ne izbegaja nie Makedoncite gi izbrkavme 1944 godina po kazna oti 1903
najgolemi picki ispadnavte i ni malku madinja nemavte da dojdite da se tepate na nasa strana (kakvo predavstvo na svoj narod!) A od 1903 do 1944 pak zastanvavme na prvite redoj od vasata kukavicka vojska i vi gi pobeduvavme bitkite!
Напротив ... изгонихте или си избихте интелигенията, която не беше създадена от Белград, та като резултат не се знаете какви сте - югословенски или антички или хунзи ... все пак 50% хора с образование от 8 клас си казва думата. Знаеш ли кое е доброто за нас, българите от тая ситуация ... това че виждаме пред очите си как се унищожава един народ ... не с война,а с образование ... така че да се пазиме ... Icon_razz
Колкото до вашите партизани и героична борба против нас с близо 60-70% сърби и черногорци ... тия приказки може да си ги говориш на тия с 8 клас може и да ти поверват ... ама това ще важи само на ваша територия ... в реалният свет се верва само на факти от времето на събитията не на волни интерпретации ... Icon_razz

17-08-2011, 11:45 PM
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#29

(17-08-2011, 11:45 PM)Guest Wrote: Напротив ... изгонихте или си избихте интелигенията, която не беше създадена от Белград, та като резултат не се знаете какви сте - югословенски или антички или хунзи ... все пак 50% хора с образование от 8 клас си казва думата. Знаеш ли кое е доброто за нас, българите от тая ситуация ... това че виждаме пред очите си как се унищожава един народ ... не с война,а с образование ... така че да се пазиме ... Icon_razz
Колкото до вашите партизани и героична борба против нас с близо 60-70% сърби и черногорци ... тия приказки може да си ги говориш на тия с 8 клас може и да ти поверват ... ама това ще важи само на ваша територия ... в реалният свет се верва само на факти от времето на събитията не на волни интерпретации ... Icon_razz

За жал, ова што го велиш е точно, но уште потрагично е што никој не се грижи за тоа, по падот на Ченто, Македонија ја завладуваат луѓе кои немаат ни осмо одделение завршено, но имаат висока Кумровечка школа.

An inch today is tomorrow’s mile.
17-08-2011, 11:57 PM
Guest
Unregistered

 
#30

(17-08-2011, 11:57 PM)montehristo Wrote:
(17-08-2011, 11:45 PM)Guest Wrote: Напротив ... изгонихте или си избихте интелигенията, която не беше създадена от Белград, та като резултат не се знаете какви сте - югословенски или антички или хунзи ... все пак 50% хора с образование от 8 клас си казва думата. Знаеш ли кое е доброто за нас, българите от тая ситуация ... това че виждаме пред очите си как се унищожава един народ ... не с война,а с образование ... така че да се пазиме ... Icon_razz
Колкото до вашите партизани и героична борба против нас с близо 60-70% сърби и черногорци ... тия приказки може да си ги говориш на тия с 8 клас може и да ти поверват ... ама това ще важи само на ваша територия ... в реалният свет се верва само на факти от времето на събитията не на волни интерпретации ... Icon_razz

За жал, ова што го велиш е точно, но уште потрагично е што никој не се грижи за тоа, по падот на Ченто, Македонија ја завладуваат луѓе кои немаат ни осмо одделение завршено, но имаат висока Кумровечка школа.

Както казах и преди ... истината требва да се казва такава каквато е ... без извъртане и измислици ... сега дали на някой му харесва или не - е без значение ... както си е написал барба "Force shall set me free" или нещо подобно - напротив истината ще те направи свободен и смелостта да я гледаш в очите ... Поздрави ...
18-08-2011, 12:07 AM
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#31

(17-08-2011, 10:45 PM)barba Wrote:
(17-08-2011, 03:10 PM)barba Wrote:
(17-08-2011, 10:40 AM)Guest Wrote: остана само аморфната маса на Цвиич,


admin ova po tebe ne e navreda taka??? dve chrveni se vulgarnost a ova pogore ne e nisto? bravo.... edno vrhovisticko bravo do komitetot od mene...
neee vie ne ste vrhovisti samo jas sum zabluden od sjajot na liderot i ne gi prepoznavam rabotite...

p.s. sto e amorfna masa, ocigledno adminot ne go znae terminot pa da mu ja prestavam definicijata :

Quote:Ужасно грд човек, недефинирана форма, и како целина, нешто што е подобро да не се има во близина, или веднаш заборави.

da da i znam sega acko ke se ubaci so nekoi dolgi tekstovi i mislenja i od zbor vo zbor ke ja oddalecuva rabotata ke opravduva itn itn ... mislam svakam, ne ve opravduvam (ve pcujam vo momentov site od eden do posleden) no ve svakam... vi go svakam komplekost na niska vrednost sto go imate mrzejki se sebesi pocnuvate da si ja mrzite svojata krv, no dobro toa e vasiot problem jas sum sreken sto ne sum eden od vas!!!

da go podsetam administratorot koj spored najnovite informacii koi gi imam mu se rasipala tastaturata.... admin pominaa 12 casa .... nema reakcija od tebe ili se konsultiras so Sofija???

dodeka cekam da si slusam pesnickata

Еве ти уште едно дело на Иван Вазов да го избришеме или забраниме???Quote:
Вазов го опеа Груев

(Повод: Јубилејот 100 години од смртта на Дамјан Груев)


Дамјан Груев е еден од двата столба на македонската револуционерна организација. Долги години беше раководител на револуционерните комитети во битолскиот крај. Во 1903 година претседаваше со Смилевскиот конгрес, каде што беше донесена одлука за кревање на Илинденското востание. Во востанието беше член на Врховниот штаб, при што ја има изговорено следната фраза: „Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај“.

Непосредно по смртта на Дамјан Груев и тоа за кратко време, на 2 јануари 1907 година познатиот поет Иван Вазов ќе напише песна посветена на Дамјан Груев, при што користам прилика, а по повод јубилејот, да цитирам еден стих од песната:

Заспаа под снегот јуначки сили,

угаснаа огнен дух, замолкна моќна реч

О, Македонијо ти го губиш

својот Левски

најверниот си син, најсилниот

си меч

Груевскиот дух свети, одушевено

Разнесуван од Пирин до

Белото Море.
18-08-2011, 01:05 AM
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#32

(18-08-2011, 01:05 AM)Администратор Wrote: Еве ти уште едно дело на Иван Вазов да го избришеме или забраниме???
BravoBravo

klasika ... kako da si skoluvan vo moskva nekade sredinata na 50-te godini od minatiot vek...

bidejki ja prestavuvas administracijata a toa znaci deka oficijalniot stav na site e deka ako nekoj ja vrega Makedonija ili Makedonskiot narod toa e vo red???

a ako gi napise zborovite -> TATARI, AZIJATI, MONGOLI, DVE CHRVENI... togas ke bide odstranet od forumot

dali sum vo pravo???

da znaes (mozda ke zvuci kako zaebancija) no jas utre pisuvam pismo do pretsedatelot Ivanov vo koe baram sajtot kotle.ca i administracijata da dobie priznanie za posebni zaslugi i da bidat primer kako vo 21 vek preku naprdenata tehnologija se borite za makedonskata kauza...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
18-08-2011, 03:07 AM
Giovanni Offline
Member
***

Posts: 51
Joined: Jan 2011
Reputation: 3
#33

(17-08-2011, 02:23 PM)basilius_2 Wrote: Џовани,проблемот на нас Вардарците е што им се лепиме на Србите и Грците па и на Бугарите како мува на лепешка.Еве има полно Бугари,кои се на форумот кои сеуште живеат во ерата на Санстефанска Бугарија и сеуште не можат да го преболат тоа што еве постои независна Македонска држава.колку сме незавсини и слободни тоа е друго прашање.
Мислам дека кај нас Македонците не постои дефиниција на Македонски национален интерес,кој треба прво да го стави доброто на Македонската држава и Македонскиот народ на прво место,и тој треба да ни биде водич.
На Бугарите им бевме и сме им интересни,се додека нашата економска положба не се подобри.Истото се однесува и за Србите и Грците.
И покрај тоа што Македонија е независна сеуште зависиме од Србите, со тоа што увезуваме Србска роба, култура итн.Имено во мемоарите на генерал Весли Кларк, Киро Глигоров кога дошло време да се бара дозвола за копнена инвазија во Косово,рекол за тоа треба Парламентот да одлучи. НАТО цело време додека траеше воената интревенција се обидувала да не ја изгуби Македонија,за да не им се повтори Виетнам тоест да не ја изгубат подршката која толку ја имале во Македонија.Затоа колку зависиме или не зависиме од Србите укажува палењето на Србската амбасада и нереакцијата на Македонската полиција.

Да се држам до темата - пак не ми е јасно од твојов пост каде е нашата зависност од Србија? Спомнуваш увоз на Српска роба, култура итн. Тоа на котле многупати сум го прочитал како доказ за зависност од Србија. Навистина не знам како од тоа се заклучува дека сме зависни од Србија и што тоа значи. Нашиот увоз од ЕУ е некаде 65%. Од Србија увозот ни е некаде 7%. Сега, не сме под ЕУ ама сме под Србија? Впрочем, од Русија увезуваме повеќе одколку од Србија па зар не не прави тоа повеќе зависни од Русија одколку од Србија по таа логика?

Тоа што со Србија како индивидуална држава тргуваме повеќе одколку на пример со Азербејџан е мошне разбирливо. Сите држави впрочем имаат главни трговски партери во соседството. На САД на пример најголем трговски партнер и е Канада. На Германија и е Франција итн. Во секој случај, нас трговијата со Грција, Бугарија, Косово ни е поголема одколку со Србија па пак овде се заклучува дека сме под Србија. Стварно не разбирам.

Да ли сме држава или не се гледа по тоа какви потези во надворешната политика се влечат и да ли тие се во наш или Српски интерес. Јас посочив неколку за Србија критични одлуки кој Македонија ги повлече а се драматично против Србија. Тоа е она што се важи. Палењето на амбасадата е на пример за мене доказ дека не сме просрби. Во Македонија нормално постоеше солидарност со Србија, не заради Србија туку заради истиот наш проблем со Албанците. Впрочем, ако во НАТО самиот Италија, Грција и новите членки на НАТО беа против бомбардирањето, ако на самиот запад се јавија истакнати мислители кој покренаа дури и тужби против НАТО, ако и самите Американски политичари изјавија дека не се бомбардираше Србија заради Косово и народот туку заради тоа што не сакаше реформи од западен тип да направи, тогаш што да се очекува од нас да сториме? Но, и покрај тоа, покрај големото чувство на неправда спрема НАТО и покрај тоа што народот БЕШЕ ПРОТИВ НАТО да се разбереме, нашата власт постапи против вољата на народот и постапи онака како ЗАПАД САКАШЕ а нашиот народ не сакаше! Каква е таа власт под Србија тогаш кога Србија ни вољата на народот не може да ја искористи?
18-08-2011, 07:07 AM
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#34

Barba oti si vo RM i vo Skopje a sakas da si dodelis funkcija za davanje ordeni za posebni zaslugi na nasi gragani od RM koi doprinele so svoi dela vo period 1990-navamu,pobaraj go Florovski,ili ete bese tuka i Alesandro pa produmaj malku na tema B.Z
Da ne e kako S.B
18-08-2011, 07:21 AM
Guest
Unregistered

 
#35

(17-08-2011, 11:57 PM)montehristo Wrote:
(17-08-2011, 11:45 PM)Guest Wrote: Напротив ... изгонихте или си избихте интелигенията, която не беше създадена от Белград, та като резултат не се знаете какви сте - югословенски или антички или хунзи ... все пак 50% хора с образование от 8 клас си казва думата. Знаеш ли кое е доброто за нас, българите от тая ситуация ... това че виждаме пред очите си как се унищожава един народ ... не с война,а с образование ... така че да се пазиме ... Icon_razz
Колкото до вашите партизани и героична борба против нас с близо 60-70% сърби и черногорци ... тия приказки може да си ги говориш на тия с 8 клас може и да ти поверват ... ама това ще важи само на ваша територия ... в реалният свет се верва само на факти от времето на събитията не на волни интерпретации ... Icon_razz
За жал, ова што го велиш е точно, но уште потрагично е што никој не се грижи за тоа, по падот на Ченто, Македонија ја завладуваат луѓе кои немаат ни осмо одделение завршено, но имаат висока Кумровечка школа.

Znaeme deka e taka samo so Gostot zaborava deka tie bea MAKEDONCI!
Nemoj i ti da zaboravis.
Ti se slozuvas

18-08-2011, 07:43 AM
Guest
Unregistered

 
#36

(18-08-2011, 07:43 AM)Guest Wrote:
(17-08-2011, 11:57 PM)montehristo Wrote:
(17-08-2011, 11:45 PM)Guest Wrote: Напротив ... изгонихте или си избихте интелигенията, която не беше създадена от Белград, та като резултат не се знаете какви сте - югословенски или антички или хунзи ... все пак 50% хора с образование от 8 клас си казва думата. Знаеш ли кое е доброто за нас, българите от тая ситуация ... това че виждаме пред очите си как се унищожава един народ ... не с война,а с образование ... така че да се пазиме ... Icon_razz
Колкото до вашите партизани и героична борба против нас с близо 60-70% сърби и черногорци ... тия приказки може да си ги говориш на тия с 8 клас може и да ти поверват ... ама това ще важи само на ваша територия ... в реалният свет се верва само на факти от времето на събитията не на волни интерпретации ... Icon_razz
За жал, ова што го велиш е точно, но уште потрагично е што никој не се грижи за тоа, по падот на Ченто, Македонија ја завладуваат луѓе кои немаат ни осмо одделение завршено, но имаат висока Кумровечка школа.

Znaeme deka e taka samo so Gostot zaborava deka tie bea MAKEDONCI!
Nemoj i ti da zaboravis.
Ti se slozuvas

Точно ... Македонци по регионален признак, а Българи по етнически ...


18-08-2011, 01:55 PM
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,082
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37

(18-08-2011, 01:55 PM)Guest Wrote:
(18-08-2011, 07:43 AM)Guest Wrote:
(17-08-2011, 11:57 PM)montehristo Wrote:
(17-08-2011, 11:45 PM)Guest Wrote: Напротив ... изгонихте или си избихте интелигенията, която не беше създадена от Белград, та като резултат не се знаете какви сте - югословенски или антички или хунзи ... все пак 50% хора с образование от 8 клас си казва думата. Знаеш ли кое е доброто за нас, българите от тая ситуация ... това че виждаме пред очите си как се унищожава един народ ... не с война,а с образование ... така че да се пазиме ... Icon_razz
Колкото до вашите партизани и героична борба против нас с близо 60-70% сърби и черногорци ... тия приказки може да си ги говориш на тия с 8 клас може и да ти поверват ... ама това ще важи само на ваша територия ... в реалният свет се верва само на факти от времето на събитията не на волни интерпретации ... Icon_razz
За жал, ова што го велиш е точно, но уште потрагично е што никој не се грижи за тоа, по падот на Ченто, Македонија ја завладуваат луѓе кои немаат ни осмо одделение завршено, но имаат висока Кумровечка школа.

Znaeme deka e taka samo so Gostot zaborava deka tie bea MAKEDONCI!
Nemoj i ti da zaboravis.
Ti se slozuvas

Точно ... Македонци по регионален признак, а Българи по етнически ...
Те запрашав еднаш Госту/Вова што ке се случеше ако 1945година се створеше федерација помеѓу Бугарија и Југославија. Колку Бугари ке имаше денеска во Бугарија со Македонски корени??? Биди сигурен ниту еден. Тито за да извлече максимум за Хрватска и Словенија мораше на Србија да и компензира со нешто. Затоа не дојде и до федерацијата со Бугарија. Постоеше опасност Србија да се сведе на Белградски пашалук.
18-08-2011, 02:05 PM
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#38

(18-08-2011, 01:55 PM)Guest Wrote: Точно ... Македонци по регионален признак, а Българи по етнически ...

tochno ..... a vie ste Bugari po regionalen a mongoli po etnicki
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
18-08-2011, 02:05 PM
Guest
Unregistered

 
#39

Setajki denes po carsija sretnav denes eden bugar sto go poznavam i samiot mi rece koga ke go istusiras eden bugar ke ostani cist makedonec! Steta so gostot bugarski ovde ne e tolku iskren kako svojot sograganin!
18-08-2011, 02:21 PM
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#40

(18-08-2011, 02:21 PM)Guest Wrote: Setajki denes po carsija sretnav denes eden bugar sto go poznavam i samiot mi rece koga ke go istusiras eden bugar ke ostani cist makedonec! Steta so gostot bugarski ovde ne e tolku iskren kako svojot sograganin!
KajganaBravoBravoBravoBravo


me nasmea gospod zdravje da ti dade
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
18-08-2011, 02:27 PM