Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(16-09-2010, 11:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Ivon Velichkovski:

Очигледно оваа тема треба да ја поврзете со лустрацијата.
Па да видиме кои „патриотски“ владини и политички функционери воопшто беа задолжени да овозможат пуч на ЈНА во СРМ на пример? Конечно, многу „политички затвореници“ и „дисиденти“ не...како се покажаа одлични соработници на службата, па дури и се закитија со високи политички функции.
Quote:Групација Дисиденти:

Сугестијата господине Величковски ви е на место и овој дел ке го префрлам на дискусијата врзана за лустрацијата.
Проблемот што нема лустрација после 1991 година е причината што ке се открие целата мречата на соработници на СРПСКИТЕ служби....
Борбата за зачувување на Југославија заврши со паѓањето на Анте Маковиќ и апсењето на генерал Ваиљевиќ и неговите соработници Радојчиќ и др...во Македонија тоа концидира со паѓањето на "експертската влада", која беше создадена по налог на творцитер на "ОПЕРА". Во генералската екипа "представник" на Македонија беше генерал Туманов.
Господин Андов треба да го отвори срцето и да каже, прво за неговите врски со Анте Марковиќ па потоа по чија препорака во владата на Анте Марковиќ влегоа Камбовски, Керим, се шпекулира за Борис Стојменов кој наводно бил заменик министер и кој го препорача Глигоров за советник и изработувач со Андов на програмата за приватизација.
За да ги разјасниме сите нејаснотии ке одиме дел по дел.Во овој дел би требело да дојдеме до конкретни сознанија за формирањето на владата на Анте Марковиќ односно влада која требеше да ја сочува Југославија.


Quote:Aleksandar Lahtov:

Колку што добро се сеќавам, а се сеќавам, член во кој стои дека сите соработници и информатори на тајните служби треба да се објават јавно во Службен весник на РМ беше утврден уште во предлог верзијата на законот. Значи, тој член остана неп...роменет и во конечната верзија на самиот закон, кој помина на собраниска комисија и во парламентот. Меѓутоа, очигледно во дискусијата се заборави да се напомене дека горенаведениот член беше укинат од Уставниот суд на РМ, со штуро образложение дека ќе се наруши достоинството и интегритетот на самите поединци кои кодошеле во минатото. Значи, проблемот треба да се бара во рамките на институциите кои во овој случај претставуваат главен кочничар во имплементацијата на законот. Сепак, мора да се потенцира и фактот дека формираната Комисија за верификација на фактите долго време немаше елементарни материјални и просторни услови за вршење на својата дејност која согласно законот требаше да бидат соодветно обезбедени од државата.


Quote:Stojance Ilievski:

Значи дојдовме до некој заклучок и тоа ми се допаѓа. После многу пати не прописно поставени прашања во различни верзии на шетање од еден до друг крај, ете го одговорот, а јас се уште немам одговор на моите прашања. Значи таков член преку к...ој се објавуваат имиња во Сл. Весник имало, во прва па и во финална верзија. Никој не предложил да се укине додека законот бил во процедура и се донел. По донесувањето на законот тој член бил укинат од уставниот суд. Тоа е. Се извинувам што ме немаше некое време на фејсбук, не ми е тоа приоритет. Уфф да, а да не имаш информација Александар дали стои член каде што се забранува обајување на имињата на тн. кодоши? Член за некое си санкционирање ако се објави кодошот? Ај те молам и на ова прашање да го дадеме точниот одговор.Quote:Aleksandar Lahtov:

Целта со објавувањето на кодошите во јавноста како што стоеше во основната верзија на законот беше да се деполитизираат сите актуелни носители на јавни функции или кандидати за потенцијални носители на јавни функции кои имаат сомнително минато во поглед на нивната соработка со тајните служби. Во законот не се предвидени никакви кривични санкции кон соработниците на тајните служби со кои ќе се наруши нивниот интегритет, туку целта е засекогаш да се повлечат од политичкиот живот и никогаш повеќе да не се занимаваат со политика.


Quote:Групација Дисиденти :

‎"Александар Лахтов: Меѓутоа, очигледно во дискусијата се заборави да се напомене дека горенаведениот член БЕШЕ УКИНАТ ОД УСТАВНИОТ СУД на РМ, со штуро образложение дека ќе се наруши достоинството и интегритетот на самите поединци кои кодо...шеле во минатото."

"Либералот Стојан Андов, кој е иницијаторот на лустрацијата, долгогодишен претседател на Собранието и актуелен пратеник, вели дека ќе предложи ЈАВНО ОБЈАВУВАЊЕ НА ИМИЊАТА на луѓето што соработувале со тајната полиција, и на тој начин граделе политичка кариера. Ова, вели дека е негова идеја која што ја имал на ум уште пред четири години кога го предложил Законот за лустрација"

Уставниот Суд го смета објавувањето на имињата како КРШЕЊЕ НА УСТАВНИТЕ ПРАВА НА ГРАЃАНИТЕ. Затоа инсистирав да напишете кој го УКИНАЛ ТОЈ ЧЛЕН. Бидејки како и да се формулира новит член кој сака га го предложи Андов тој ке биде спротивен на веке ИСКАЖАНОТО МИСЛЕЊЕ НА УСТАВНИОТ СУД. Значи идејата на Андов може да се протолкува единствено како купување на време.

Има две можни решенија кои се во рамките на постоечките закони и уставот на Р. Македонија за спроведеување на лустрацијата. Но НЕМА ЖЕЛБА НИ КАЈ ПОЗИЦИЈАТА НИ КАЈ ОПОЗИЦИЈАТА да се спроведе лустрацијата и да се раскине со ИНСТАЛАЦИИТЕ од СЕВЕР, ПОЛИЦИСКО-ПОЛИТИЧКОТО ПОДЗЕМЈЕ. Причината е многу јасна и позицијата и опзицијата се чеда на ИНСТАЛАЦИИТЕ ОД СЕВЕР, полициско политичкото подземје.
19-09-2010, 03:56 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

POSTOI nacin a toa e GOSPODIN PAVLE TRAJANOV kako covek br. 1 od vremeto koj znae i poseduva soznanija i dokumenti da del preku svoi prijateli od USA NATO EU i site agencii koi se od interes na DEMOKRATSKIOT SVET na celo so USA da priopsti iminjata na NEKOGASNI i SEGASNI funkcioneri od site PROFILI i PROVINENCII, pozadi nego toa bi trebalo da go store JANKO BACEV , pa LJUBE BOSKOVSKI pa GORAN MITEVSKI i se taka redom a mozebi za da se poodbarne ke se sete i STOLE ANDOV a i BRANKO CRVENKOVSKI i ete bi demokratike.

ZNACI NAJPRVIN povik do GOSPODIN PAVLE TRAJANOV koj odamna e zapameten kako BOREC za DEMOKRATIJA i BORBA PROTIV ORGANIZIRAN KRIMINAL

I apel do JANKO BACEV da toa isto go store , postojat nacini INTERNET CUDA PRAVE , a ova e zaradi toa da ne se sluce da toa go STORE ZORAN VERUSEVSKI sto bila zamisla nekade vo 2008 ama bil nekako razubeden , sega veruvajte site precki se rascisteni AJDE NAPRED BRAKA DEMOKRATI od MWR kako sekogas prvi na celo
19-09-2010, 05:10 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(19-09-2010, 05:10 PM)razurnuvac Wrote: I apel do JANKO BACEV da toa isto go store , postojat nacini INTERNET CUDA PRAVE , a ova e zaradi toa da ne se sluce da toa go STORE ZORAN VERUSEVSKI sto bila zamisla nekade vo 2008 ama bil nekako razubeden , sega veruvajte site precki se rascisteni AJDE NAPRED BRAKA DEMOKRATI od MWR kako sekogas prvi na celo

Се сложувам со тебе... Доколку се има желба лесно може да се објават тие информации на интернет,а при тоа никој Македонец да не настрада... Нешто слично направија Словнеците, а и Хрватите со оној регистар за бранителите.

Во Македонија тешко ке дочекаме тоа институционално да се протурка, па начинот кој го предлагаш изгледа е единствен...

19-09-2010, 05:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-09-2010, 05:10 PM)razurnuvac Wrote: POSTOI nacin a toa e GOSPODIN PAVLE TRAJANOV kako covek br. 1 od vremeto koj znae i poseduva soznanija i dokumenti da del preku svoi prijateli od USA NATO EU i site agencii koi se od interes na DEMOKRATSKIOT SVET na celo so USA da priopsti iminjata na NEKOGASNI i SEGASNI funkcioneri od site PROFILI i PROVINENCII, pozadi nego toa bi trebalo da go store JANKO BACEV , pa LJUBE BOSKOVSKI pa GORAN MITEVSKI i se taka redom a mozebi za da se poodbarne ke se sete i STOLE ANDOV a i BRANKO CRVENKOVSKI i ete bi demokratike.

ZNACI NAJPRVIN povik do GOSPODIN PAVLE TRAJANOV koj odamna e zapameten kako BOREC za DEMOKRATIJA i BORBA PROTIV ORGANIZIRAN KRIMINAL

I apel do JANKO BACEV da toa isto go store , postojat nacini INTERNET CUDA PRAVE , a ova e zaradi toa da ne se sluce da toa go STORE ZORAN VERUSEVSKI sto bila zamisla nekade vo 2008 ama bil nekako razubeden , sega veruvajte site precki se rascisteni AJDE NAPRED BRAKA DEMOKRATI od MWR kako sekogas prvi na celo


Еден сегмент од работата на СДБ, кој е многу важен и кој открива/потврдува дека од првиот до последниот министер на полицијата во "самостојна" Македонија СИТЕ се луѓе поставени од Српските ИНСТАЛАЦИИ. Секој од нив го имал во раце регистерот на соработничката мрежа а никој не обелодени податоци од регисерот. Разурнувач, Јанко Бачев бил премногу ситен во хиерархијата за да има допир со регистерот. Континуитет со увид во регистерот од 1990 година до денеска има само СИЉАН АВРАМОВСКИ, денешниот заменик на Сашо Мијалков.Quote:Zoran Stijović, dugogodišnji operativac RDB:

Da bih vam objasnio slikovito šta to znači, to je, registar saradničke mreže je knjiga u kojoj se, koji kao neki nazovi delovodnik, u kojoj su se vodili registri lica koja su organizovano, sistematski, tajno radila za Službu državne bezbednosti. To je jedna knjiga koja se vodi od ’45. na ovamo i kada se ta knjiga popuni, nastavlja se druga knjiga na tom dokumentu i taj dokumenat se drži u sefu načelnika Centra. Znači, to je najpoverljiviji dokumenat ne samo u Službi državne bezbednosti Srbije, nego u svim dokumentima. Ljudi koji rade tajno za Službu bezbednosti...


После читањето на погорната изјава на Зоран Стијовиќ во која тој објаснува како и каде можеме да се дојде до имињата на кодошите и соработниците, мислам дека на сите ке им е јасно дека работата на комисијата за лустација е ветер и магла и само мамење на народот.
19-09-2010, 06:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Еве уште едено објаснување за работата на службата и еден многу јасен одговор на прашањата околу улогата на: Роли Јакупвиќ, Аце Циганот, Сеад Ибрахимовиќ, Петрит Аме, групата лавови околу "командат" Горан Мујо....
Quote:Sve republike tadašnje SFRJ tokom sedamdesetih i osamdesetih imaju svoje službe, ali i saveznu Udbu, koja je zajednička. Odluke se donose na vrhu, pa je tako i svaka republika preko službe pratila svoju emigraciju u inostranstvu. Dušan Stupar bio je načelnik beogradskog centra tadašnje Udbe krajem osamdesetih. Danas je direktor i vlasnik firme "Univerzal". Ovo je prvi put da neko od bivših pripadnika Udbe u Srbiji govori javno o tome kako su se obračunavali sa emigrantima.

Dušan Stupar, načelnik beogradskog centra Udbe 1984-1987: Svakako da je naš jedan od prioritetnih zadataka bio borba protiv emigracije i njihovih okupljanja, organizovanja i tako dalje.

B92: Šta znači borba?

Dušan Stupar: Borba znači...

B92: Ubiti?

Dušan Stupar: Ne samo ubiti, ubiti je kao poslednja mera... Naš je zadatak bio da neutrališemo njihovo delovanje, njihovo neprijateljsko delovanje u odnosu na Jugoslaviju kao zemlju, kao državu, da neutrališemo. Šta znači neutrališemo? Znači onemogućiti da se bolje organizuju, unositi razdor u njihove redove. Služba je primenjivala i krajnja sredstva. Ona nikada sama, ali uz punu saglasnost političkih faktora...

B92: Šta su krajnja sredstva?

Dušan Stupar: Krajnje sredstvo je ovo o čemu ste me vi sada pitali...

B92: Ubistvo?

Dušan Stupar: Mi to ne nazivamo ubistvom. Mi smo... Služba je u svojoj praksi primenjivala ta sredstva.

B92: Kako se to u službi naziva?

Dušan Stupar: Neutralisanje neprijatelja.

B92: Eliminacija?

Dušan Stupar: Eliminacija neprijatelja... Kao krajnja mera, kada nije postojalo drugog načina...

Dušan Stupar: Jedino je savezna Udba federacij, za izvršenje određenih zadataka u inostranstvu koristila pripadnike podzemlja.

B92: Tada ulazi Arkan?

Dušan Stupar: Između ostalog i Arkan.

B92: Šta to znači, pošto je on osuđen za nešto ili osumnjičen?

Dušan Stupar: I Arkan i drugi su ti koji su bili u vezi sa saveznom službom i koji su izvršavali te zadatke savezne Udbe su bili iz oficirskih porodica. Bez obzira čime su se bavili, ja ne ulazim u to čime su se oni bavili. Bili su iz oficirskih porodica i vrlo patriotski nastrojeni i oni su i mimo službe se borili tamo, u državama gde su bili protiv emigracije. Da li je to bilo u Nemačkoj ili je to bilo u Londonu ili u Americi... Oni su privatno, sami, napadali četnike na njihovim mestima okupljanja i tako dalje, kao patriote... Apsolutno apstrahujem njihovo...

B92: Znači, nije važno da li je kriminalac, važno je da je patriota.

Dušan Stupar: Apsolutno. Znači, oni su kao patriote i kao takvi, njih je savezna Udba angažovala za izvršenje određenih zadataka u inostranstvu, samo u inostranstvu.

B92: Dobro, a kada kažete određenih zadataka, to znači za ubijanje...

Dušan Stupar: Između ostalog i za to.

Još tada ulaskom Željka Ražnjatovića Arkana, kriminalci počinju da rade za DB, kasnije se taj broj samo povećavao, pa se na suđenju ubistva premijera Srbije od svedoka-saradnika saznalo da su se vođe Zemunskog klana hvalile time da imaju odrešene ruke od strane DB-a da ubijaju po Beogradu.
19-09-2010, 06:39 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

И најбитното:

1. Улогата на СДБ останала непроменета и по распадот на Југославија, пресметката со идеолошките противници продолжи со несмалена жестина.

2. За чии потреби на СДБ се формирани надворешно трговските фирми во времето на Југославија- ги приватизираа соработниците на СДБ.


Quote:Zoran Stijović, dugogodišnji operativac RDB-a:

Službe po pravilu, po pravilima igre bi trebale da budu u službi države, ne u službi politike ili partije na vlasti, a što je u našem slučaju u zadnjih pedesetak godina bilo nešto sasvim drugo... Vi znate da je do '90. godine bio jednopartijski sistem, da je to bila produžena ruka Partije, da je nakon toga, bez obzira na uvođenje višepartijskog sistema, da su služba bezbednosti se, pre svega njeni šefovi, vrlo lako prihvatili ulogu instrumentalizacije, stavljanja u položaj produžene ruke partije na vlasti.

Osim sa emigracijom, država se tada preko tajnih službi obračunavala i sa takozvanim unutrašnjim neprijateljima u zemlji.

Dušan Stupar, načelnik beogradskog centra Udbe 1984-1987: Anarholiberali ili liberali, tehnomenadžerske strukture. Ja mogu sada, sa ove pozicije, da priznam da nekad to nama, kao pripadnicima službe, koji smo bili onda zaduženi za borbu protiv tih ljudi koji su označeni kao nosioci tih aktivnosti, da nekada nam nije bilo baš jasno. Na primer, neoliberali, tehnomenadžerska strukture, stradalo je mnogo ljudi. Mi smo imali zadatak da se borimo kao prva kategorija protiv unutrašnjeg neprijatelja. Imate određene zadatke, u smislu neutralisanja njihove neprijateljske aktivnosti.

B92: Što su oni bili neprijatelji?

Dušan Stupar: Pa, tako su označeni. Sada, zašto je od strane poretka doneta takva odluka, tako je napravljena procena. Služba nije mogla da razmišlja o tome da li je to tako, nije tako. Služba mora te ljude da izvede na sud i mora da dokaže da su oni stvarno neprijateljski delovi.

Veliki problem srpske, a i jugoslovenske tajne policije i pre tridesetak godina bila je nestašica novca za rad Udbe. Da bi se ovaj problem nekako rešio, odlučeno je da se deo policijskih i vojnih kadrova ubaci u ekonomsko poslovanje sa inostranstvom.

Dušan Stupar: I onda je pravljen izbor najboljih kadrova koji bi mogli to da rade, pod uslovom da sve to bude apsolutno pod kontrolom države i da bude država apsolutno sigurna da sve što se dešava na tom planu radi, da je u funkciji države, i onda su tadašnji kadrovi iz Udbe, najbolji među najboljima, određivani da idu za direktore firmi koje su osnivane tada rešenjem. Hempro osnovan rešenjem, koje je Tito lično potpisao. Geneks, Ineks, Tehnopromet, isto tako Aca Čizmić, Univerzal, Rapid. To su sve bile firme koje su osnovane i gde su došli kadrovi iz Udbe.


Quote:Ubistva, pljačke, šverc, u kojima su učestvovali pripadnici službi bezbednosti od početka 90-ih, svodi se na opravdanje da je u pitanju bio državni posao, da su samo radili po naređenju i da su jednostavno tako imali ovlašćenja i za pripreme i učešće u ubistvima. Za uzvrat bili su nagrađeni funkcijama, povlasticama i mogućnošću da se obogate.
19-09-2010, 06:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Изгласан првиот кодошСо мнозинство гласови, Комисијата решила судија на Уставниот суд да биде првата жртва на лустрацијата и да ослободи двајца пратеници

Судија на Уставниот суд ќе биде првата жртва на лустрацијата. Наспроти партиските најави и притисоци, двајца пратеници од власта во последен час, со надгласување, се спасиле од лустрациската мрежа, дознаваме од партиски извори.

На последната седница Комисијата за верификација на фактите заклучила да повика на разговор еден функционер. Но, меѓу предметите чие разгледување било во тек имало и други кај кои дадените изјави на функционерите не се совпаѓале со фактите до кои дошле членовите на Комисијата, па тие и дополнително ќе бидат разгледани.

Членовите на Комисијата вчера беа конфузни и поделени во ставовите. Додека претседателот Томе Аџиев зборува за повеќе „сомнителни“ досиеја, членови споменуваат само еден функционер за кого ќе продолжи постапката за лустрација предвидена со Законот.

- Разгледувавме повеќе предмети. Има такви кај кои не се совпаѓаат дадените изјави на функционерите со фактите до кои дојде Комисијата - вели претседателот Аџиев.

Но, тој не прецизира дали постапката се однесува само на еден функционер и за каква функција станува збор. Двајца членови на Комисијата, пак беа децидни:

- Само еден функционер ќе биде повикан на разговор и со него ќе почне постапката. Сите пратениците се чисти. Прегледана е целата документација. Постапката траеше малку подолго, но не требаше да дозволиме да има сомневања и тие ќе добијат уверенија дека не биле соработници на тајните служби.

Двајцата членови на Комисијата одбегнуваат да кажат дали станува збор за пратеничка, судска или за градоначалничка функција. Во јавноста веќе имаше информации дека Комисијата треба да одлучува за три најспорни предмети - за двајца пратеници од власта и за еден судија од Уставниот суд. Еден пратеник, според партиски извори, бил од ДУИ, а еден од коалициските партнери со вмровски предзнак.

Според Законот, сомнителниот функционер во рок од три дена ќе биде повикан на разговор во Комисијата. Ако не се согласи со нејзиниот заклучок, има право на жалба пред Управниот суд каде постапката се води како итна. По одлуката на судот, Комисијата повторно ќе расправа за предметот и ќе донесе дефинитивна одлука. Функционерот ќе ја информира институцијата која го именувала или пак ќе ја почитува одлуката на судот.

ДПА вчера во брифинг за новинари жестоко реагираше на информациите дека е „спасен“ пратеникот од редовите на ДУИ, за кого тврдеа дека имаат документи со кои се потврдува дека бил соработник на тајните служби.

- Тоа што го најавивме дека се' ќе се сведе на политички пазарења се докажа на седницата на Комисијата за лустрација. Се потврдија нашите стравувања, дека Комисијата нема да одлучува според фактите и аргументите, туку според дневнополитички интереси. Според наши информации се гласало коалициски, односно имало надгласување. Двајцата пратеници се спасиле со надгласување 10 спрема три, а за судијата сите биле едногласни. По оваа фарса ДПА ќе поднесе кривични пријави против претседателот и неколку членови на Комисијата, кои подлегнале на партиски притисоци. Ќе ги информираме и меѓународните претставници. В понеделник ќе го соопштиме името на пратеникот од ДУИ и ќе ги обелодениме документите, па јавноста врз основа на нив сама нека суди дали тој бил кодош - велат во ДПА.

Членовите на Комисијата врз основа на фактите и доказите гласаат според сопственото убедување, исто како што одлучуваат судиите.

Агенцијата „Инпресс“ вчера пренесе информација во која тврдеше дека „лустрацијата почна од самиот врв, од највисоката точка на судската пирамида. И додека новинарите и јавноста се занимаваа со пратениците-кодоши, Комисијата за лустрација позитивно обработила еден предмет, кој бил судски, а не пратенички“.

Во информацијата се вели дека „предметот за лустрираниот од највисоката судска власт, дошол од Архивот на Македонија и бил толку уверлив, што во одлучувањето сите биле едногласни - и тие од власта и тие од опозицијата. Лустрираниот ја почнал соработката со тајните служби во својот град, во Југоисточна Македонија, уште како ученик. Во досието имало толку докази, дури и за материјални надоместоци за соработката, што не оставало дилеми ниту кај еден член од комисијата“.

Агенцијата потсетува дека премиерот Никола Груевски пред два дена изразил незадоволство од досегашниот тек на лустрацијата и напоменува дека „премиерот, во еден подолг период, беше во отворена војна токму со таа судска институција“.

Откако беше донесен Законот за лустрација, пред Уставниот суд беа покренати неколку постапки, но индикативно е што една се однесуваше дали претседателот на државата и судиите од Уставниот суд треба да подлежат на лустрација. За Судот, ова не беше спорно, но укина неколку други одредби од Законот меѓу кои и клучните - лустрацијата да важи до 1991 година и да не се објавуваат имиња на соработници на тајните служби.
Предраг Димитровски
Мариела Трајковска
20-09-2010, 01:03 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6

Quote:Комисијата решила судија на Уставниот суд....

Во информацијата се вели дека „предметот за лустрираниот од највисоката судска власт, дошол од Архивот на Македонија и бил толку уверлив, што во одлучувањето сите биле едногласни - и тие од власта и тие од опозицијата. Лустрираниот ја почнал соработката со тајните служби во својот град, во Југоисточна Македонија, уште како ученик. Во досието имало толку докази, дури и за материјални надоместоци за соработката, што не оставало дилеми ниту кај еден член од комисијата“.

Има само еден што ги исполнува критериумите A050
马其顿是属于马其顿人
20-09-2010, 02:20 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Кривични пријави за членовите на Комисијата за лустрација


Катерина Цаневска Арсовска


20.09.2010 16:15


Комисијата за лустрација сокри факти и со политичко пазарење го амнестираше пратеникот, кодош од ДУИ, обвини ДПА. Затоа комплетниот состав се соочи со кривични пријави.

Доказите на 13 страни во кои пратеникот, кој бил политички затвореник самиот признава дека прифаќа да соработува со тајните служби ќе ги достават до надлежните и до меѓународните претставници.

„Комисијата за лустрација на скандалозен начин, гласаше како Влада и со седум гласа против, фактите, со седум гласа против реалноста и со седум гласа се обиде да го спаси пратеникот на ДУИ“, изјави Луан Треси од ДПА.

За жал ДПА го прави токму тоа од што се стравуваше при носењето на законот-политиката о партиите да се мешаат во надлежностите и начинот како комисијата ја врши работата,реагираат од ДУИ.Намерата на лустрацијата,велат, не е и не смее да се користи за политички уцени,како што тоа го прави ДПА.

Од комисијата негираат дека имало надгласување, велат тоа се прави тајно, нема политичко договарање или пазарење, од кривичните пријави не се плашат.

Комисијата работи на неколку случаи. Но претседателот не знае точно за колку.

„Неколку се. Три, четири, пет , не знам точни колку. Има и за пратеници. Од сите структури има“, рече Томе Аџиев, претседател на комисијата.

Аџиев упорно тврди дека за никого немаат утврдено дека е недостоен за да ја врши функцијата. Пратеникот кодошел малку, а не континуитет ,како што бара законот.

„Го немам јас тука пред мене законот во канцеларија, меѓутоа има има неколку точки наброени, за како се смета некој дека бил соработник. Има одредби каде што се прави слика за секој што евентуално соработувал. не може да се рече дека некој требал еднаш или два или континуирано“, додаде Томе Аџиев.


ДПА деновиве,иако знае дека ќе се соочи со казна ,името на пратеникот од ДУИ че го соопшти,ВМРО-народна пак прашува дали се точни информациите дека кодош бил и актуелен пратеник од владејачката коалиција,а порано министер и член на највисокото извршно тело на ВМРО-ДПМНЕ.

Според информациите на А1 најлесно Комисијата ќе постигне согласност дека судија на една од највисоките судски инстанци бил соработник на тајните служби.

Уставниот суд со својата одлука им ги врза рацете на сите и ја направи лустрацијата само на хартија со одредбата законот да не важи за модерните кодоши по 1990 година. И имињата да не смеат да се соопштуваат јавно.Сега треба и ВМРО НАРОДНА да го стори истото. Да и поднесат и тие кривична пријава на комисијата поради прикривањето на пратеникот кодош од редеовите на ВМРО на Грујица.
(This post was last modified: 20-09-2010, 05:05 PM by ЈорданПетровски.)
20-09-2010, 05:00 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

VIDI vaka JORDAN ako sakame nesto da pomerime ke mora da i tie sto se so nas da dadat svoj del vo se ova , znaci TEBE , JANKO BACEV , GRUPACIJATA , ALEKSANDAR DINEVSKI , sebe si , i site koi razmisluvame oti na RM i se potrebni konecno SAMO VISTINI i toa ARGUMENTI i FAKTI , ti garantiram deka ne samo SILAJN AVRAMOVSKI nego i PAVLE TRAJANOV i JANKO BACEV imale uvid vo REGISTAROT nekoi od niv celosno vo kontinuitet neko delimicno koga se na vlast , taka da ne ke e loso JANKO BACEV da kaze barem eden a toj ne e LATAS , garantiam SLOBODAN BOGOEVSKI go ima REGISTER i cela KOMPLET DOKUMENTACIJA i KOPIJA i taka e zastiten a e dobro drugarce so PAVLE TRAJANOV i se srekavat u sred centar u SKOPJE u eden lokal na poznat AGENT SOPSTVENIK na HOTELI.POTOA ako povece JANKO ete go kaj i da e i VERUS , znaci i nekoi koi sega se kako napnata puska koi se ucestvoovali vo sozdavanje na toj registar ke progovorat , sekoj od DB ova zboram od nasa koj e imal ZADACA da vrbuva e vodil evudencija i privatni beleski , ajde za KUMANOVO eden bese i po SASE u MO a e FUDBALER a sega e PROESOR na FON em e DEMOKRAT em UDBAS t.e DB em e PROFESOR na FON , pa dali ova okolu FON gledajki gi kadrove tamo PROFESORSKI eptem ke gi vospitat MLADI na UDBASTVO mozebi. PA dali ne treba da go PRASAME JANKO BACEV , pa ete go GORAN MITEVSKI general od MWR kaj LJUBE kazvat deka e on zasluzen zas go e NARITAL FILIPA so se DALAVERI I ALEKSANDAR SPANKO. ZNACI za DB ke nagrizeme poopasni se onie koi se od KOS a se INFILTRIRANI u DB i po site INSTITUCII niz nasa NEZAVISNA RM


AJDE da pocneme , siguren sum po JANKO BACEV i PAVLE TRAJANOV , svoj maksimum ke dade i ALEKSANDAR DINEVSKI i GORAN MITEVSKI i mnogu od onie sirum RM koi sa bile kako granki od EDNO STEBLO . DA ZIVEE RM i MAKEDONCI kaj i da se podobro e da se toa sluce MILOM negoli kako sto znae sluzbata , a ako nema NEUTRALIZACIJA togas se odi na krajana dozvolena demokratska merka , kako oni taka i ti.
20-09-2010, 05:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(20-09-2010, 05:47 PM)razurnuvac Wrote: VIDI vaka JORDAN ako sakame nesto da pomerime ke mora da i tie sto se so nas da dadat svoj del vo se ova , znaci TEBE , JANKO BACEV , GRUPACIJATA , ALEKSANDAR DINEVSKI , sebe si , i site koi razmisluvame oti na RM i se potrebni konecno SAMO VISTINI i toa ARGUMENTI i FAKTI , ti garantiram deka ne samo SILAJN AVRAMOVSKI nego i PAVLE TRAJANOV i JANKO BACEV imale uvid vo REGISTAROT nekoi od niv celosno vo kontinuitet neko delimicno koga se na vlast , taka da ne ke e loso JANKO BACEV da kaze barem eden a toj ne e LATAS , garantiam SLOBODAN BOGOEVSKI go ima REGISTER i cela KOMPLET DOKUMENTACIJA i KOPIJA i taka e zastiten a e dobro drugarce so PAVLE TRAJANOV i se srekavat u sred centar u SKOPJE u eden lokal na poznat AGENT SOPSTVENIK na HOTELI.POTOA ako povece JANKO ete go kaj i da e i VERUS , znaci i nekoi koi sega se kako napnata puska koi se ucestvoovali vo sozdavanje na toj registar ke progovorat , sekoj od DB ova zboram od nasa koj e imal ZADACA da vrbuva e vodil evudencija i privatni beleski , ajde za KUMANOVO eden bese i po SASE u MO a e FUDBALER a sega e PROESOR na FON em e DEMOKRAT em UDBAS t.e DB em e PROFESOR na FON , pa dali ova okolu FON gledajki gi kadrove tamo PROFESORSKI eptem ke gi vospitat MLADI na UDBASTVO mozebi. PA dali ne treba da go PRASAME JANKO BACEV , pa ete go GORAN MITEVSKI general od MWR kaj LJUBE kazvat deka e on zasluzen zas go e NARITAL FILIPA so se DALAVERI I ALEKSANDAR SPANKO. ZNACI za DB ke nagrizeme poopasni se onie koi se od KOS a se INFILTRIRANI u DB i po site INSTITUCII niz nasa NEZAVISNA RM


AJDE da pocneme , siguren sum po JANKO BACEV i PAVLE TRAJANOV , svoj maksimum ke dade i ALEKSANDAR DINEVSKI i GORAN MITEVSKI i mnogu od onie sirum RM koi sa bile kako granki od EDNO STEBLO . DA ZIVEE RM i MAKEDONCI kaj i da se podobro e da se toa sluce MILOM negoli kako sto znae sluzbata , a ako nema NEUTRALIZACIJA togas se odi na krajana dozvolena demokratska merka , kako oni taka i ti.За да промениме нешто треба прво да го утврдиме причинителот на нашата "болест". Во Вардарска Македонија од 1945 година па до денеска се води битка против бугарофилите и бугарашите. Колку што знам во Вардарска Македонија живееле, живеат а се надевам и ке живеат Македоци. Вардарска Македонија е под Српска окупација од 1912/1913 година до ден денешен, освен еден краток период 3/4 години, за време на втората светска војна кога ДЕЛ од Вардарска Македонија е под окупација на фашистичкиот Бугарски режим.
Дали е можно скоро стогодишната српска окупација да не остави никакви траги никакво филство а од друга стана да не можеме да се ослободиме од напливот на бугарофили кои се створени во период на тричетири годишна окупација. Има уште еден податок имено многу голем број на граѓаните на Вардарска Македонија кои биле дел од власта за време на Бугарската фашитичка окупација се стрелани или осудени на долги временски казни веднаш по ослободувањето.
Дали по ослободувањето 1945 година се стрелани и судени граѓаните на Вардарсака Македонија кои соработувале со окупаторскиот Српски режим.
По овој опширен увод оди едно кратко прашање. Лустрацијата ако беше спроведена како што треба, што ке откриеше !!?? За чии интереси работеа соработниците и кодошите , кои беа налогодавачите.

Регистерот на соработниците го имаат многумина. Јас само наведов кој од наводните антикомунисти односно ВМРО вци имале увид и можност да ја објават содржината на регистерот. Најчудно што бугарШката доста димовска не ја обелодени соработничката и кодошката мрежа на Српските Служби истотo не го стори ни Брат Љубе.....
20-09-2010, 10:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Нова македонска борба
вторник, 21 септември 2010 12:26


ДА СЕ УРНАТ „КОЦКИТЕ“ КРАЈ ВАРДАР!


-Уште на почетокот кога Стојан Андов почна да го менаџира законот за лустрација, т.е. за прочистување на општеството од гнилежот од човечки материјал што се согласил од кои било причини да соработува со тајната служба, на упатените им беше јасно дека од тој процес нема да има ништо. Праксата, неколку години подоцна тоа го потврди...

[Image: phphta10.jpg]

-...Новата македонска владеачка елита ќе има уште една задача. Да им изгради споменик на жртвите на кодошеењето. Тоа би бил еден убав споменик кој може да се смести (бидејќи се друго зафатија со глупости), кај „коцките“ на Вардар, некогашното и денешно седиште на Централниот комитет на КПМ.Работата е повеќе од јасна. Немањето политичка волја да се расчисти со комунистичкото во Македонија е темел на се што е денес лошо во државата. Немањето волја да се расчисти со конците што во општеството во целина и во секој негов поединечен сегмент ги држи тесна структура на моќници, која се потпира на широка структура на соработници, се покажа погубна и во внатрешната и надворешната политика и во бизнисот и во т.н. надградба или духовното битисување воопшто.

Немањето политичка волја е првата и последната причина зошто работите се такви какви што се и во расчистувањето со соработниците на тајната полиција од пред транзицијата и со оние идеолошки соработници што денес во друга форма, исто така работата за истата таа тајна полиција.

Тефтерите и книгите се кај нејзе, оперативните и стратешките информации се кај нејзе, моќта е кај нејзе и токму затоа, исто како и во социјализмот, таа останува „ударна тупаница“ на владеачката каста. Која е таа. Без оглед дали се викала ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, лажна, вистинска, исправана, неисправна, таа каста е иста од времете какво што во Македонија го оставија Тито и Лазар Колишевски.

Најдобар доказ за тоа се последните информации околу работата на комисијата за лустрација. Но, најпрво само накратко да потсетиме како дојде до ова денес:

Лустрацијата ја бараше Запад


Под притисок на западните партнери на Македонија, а особено САД, од Македонија беше побарано пред некоја година да го заврши процесот на лустрацијата. Основниот мотив кај странците е јасен – како Македонија се приближуваше до НАТО така тие сакаа да имаат почиста ситуација во земјата, т.е. да знаат со кого си имаат работа.

Имено, нивното искуство од Бугарија и Романија, но и од другите постсоцијалистички земји, им покажа дека не можат никогаш да бидат сигурни во тајноста на плановите или во спроведувањето на оперативните задачи, затоа што бившите социјалистички земји беа пробушени надолжно и попречно со разни мрежи на агентура – што од тајните полициии на тие земји, што од тајните полиции на соседни земји, а во голем дел од нивниот(на Западот) архи-противник Русија.

Знаејќи го тоа, имајќи лошо искуство во операциите во југоисточна Европа, на Блискиот, Средниот и Далечниот Исток, тие решија од сите нови кандидати за НАТО да бараат прво процес на „прочистување“ па потоа да видат колку можат да се потпрат врз нив.

Ете тоа беше основниот мотив кој ги натера властодршците во Македонија да го отворат процесот на прочистување или популарно наречен лустрација. Немојте да мислите дека некакви демократски проблесоци кај СДСМ, ВМРО ДПМНЕ или кај Андов ги натерал на тоа.

Та тие имаа, особено ВМРО ДПМНЕ, такви барања уште од 1991 година, но никој од нив, од тие две водечки партии и нивните сателити, не мрдна ниту со мало прсте да преземат нешто околу расчистувањето со старите политички процеси во земјата.

Кога дојде до првата посериозна власт на ВМРО ДПМНЕ во 1998 и таквите притисоци одново почнаа да растат, старите комунисти изнајдоа лек за испумпување на притисокот со т.н. „отворање на досијеа“ - лимитиран процес, во кој ако оние од „ударната тупаница“(тајната полиција) под некаков изговор или причина ќе оценеа дека вие „немате“ досије, никогаш и нема да си ја видите својата папка.

Неисе, тоа бидна и заврши, а дури и таков лимитиран и контролиран процес доведе до тектонски поместувања во откривање на вистината, затоа што многу луѓе што беа упорни, успеаја да натераат други да проговорат и така клопчето барем за малку почна да се одмотува. Но, дојде т.н. „војна“ во 2001 и бурата околу тоа заврши.Каков закон - таква комисија


Да се навратиме на основното барање на западните партнери на Македонија – сакате во НАТО, расчистете малку по тоа „тефтерите“, па да видиме кој каде е и за кого е.

И така пред четири години почна одново да се разгорува темата за лустрација. Ветар во едрото и даде силно отпочнатиот ист процес во Бугарија и по некоја вест за одеците на одамна завршените такви процеси во земјите од прват линија на фронтот во времето на „железната завеса“, Источна Германија и Полска. И пазете сега, итрециве, одново смислуваат игра за да божем, ем волкот биде сит, ем овците на број.

Го наоѓаат „либералот“ Стојан Андов, кој на возрасни години „се загрижил“ за демократијата во Македонија, Европа светот и пошироко и решил да помогне со своето искуство, да го „изменаџира“ проблемот.

[Image: andov.jpg]

Човекот на техничко ниво одлично си ја заврши работата. Ценејќи ги сите околности, притоа и главната, дека во политичките елити во Македонија никој не е заинтересиран вистински за да ги отворат книгите од сефовите на полицијата, тој направи неприменлив закон.

Резултатот го видовме деновиве. Од неколку стотици имиња кои Комисијата успеала да ги разгледа за изминативе месеци, барем за тројца некако успеала да добие некакви документи што укажуваат на тоа дека тие лица соработувале со тајната полиција – двајца пратеници и еден судија.

И што се случи. Она што е очекувано. Оние кои најмалку имаат интерес да се отворат тефтерите, политичките партии, преку своите претставници во комисиите (баш своите зашто тие ги бираа), успеаја да ги сокријат барем времено имињата на двајцата пратеници, едниот од ДУИ, другиот од ВМРО ДПМНЕ и да останата и натаму „чисти“. Неее, ние кодоши во нашата партија – НИКАКО!

Но, бидејќи неконтролираното протекување информации до јавноста, меѓу другото и поради невештоста на претседателот на таа комисија, доведе до состојба во која назад информациите веќе не можат да се вратат, решија како жртвено јагне во овој случај да послужи судија на уставниот суд.

Целта е со неговото име, т.е. функција да се даде оддишка на народот и на јавноста и тие да не притискаат за уште. Башка, на власта на Груевски убави и легна како некој вид одмазда до истиот тој суд поради многуте контри што ги ставаше на разни закони и подзаконски акти.

Да биде иронијата уште поголема, самиот тој уставен суд, како инструмент на старите комунисти, се замеша во законото за лустрација, правејќи го дополнително нефункционален со тоа што забрани други субјекти да објавуваат иМиња на кодошите, без оглед дали поседуваат документи или не.

Значи уште еднаш да повториме, што тоа се случи и на што се сведе целата работа. Ништо што не сме го знаеле – волја за лустрација нема и целиот процес се сведе и се сведува на една голема шарена лага.

ВМРО ДПМНЕ е лева зашто кодошите во нејзе се левичари!

Причините се исто така познати – кога старите комунисти ја кроеја транзицијата со помош на полицијата, ги кроеја и партиите, идните главни актери во новата политичка сцена. Тоа значи дека создаваа партии или во веќе создадените партии, уфрлаа нивни соработници, т.н. Кодоши, колку што можат повеќе.

Нормално, најмалку имале потреба да уфрлаат во нивната „матична“ партија СДСМ. Најмногу во новоформираните партии што на почетокот личеа на десница, МААК и ВМРО ДПМНЕ.

Патем, кога денес се прашувате зошто десницата по своите политики личи на класична левица, одговорот веројатно ви е јасен. ВМРО ДПМНЕ е левичарска партија затоа што кодошите што ги уфрлија во највисоките нејзини редови се левичари по идеолошка ориентација.

И сега, откако возовите поминаа, откако и „новите“ партии станаа стари, станаа дел од системот во кој одлично се вклопија, се разбира дека немаат мотив, причина, намера да си го расипуваат комодитетот.

Да се урнат „коцките“ крај Вардар

Што да се прави? Сега откако целиот процес е избламиран и јавно и целосно, остануваат само две нешта.

Едното решение е со кодошите да се справуваме „партизански“. Кој како знае и умее, во рамките на своите можности треба да ги „исцуцули“ на јавна сцена. Со сиот ризик тоа да се претвори во линч, во кој покрај сувото ќе настрада и суровото.

Вториот начин е полегалистички, но е бавен. Да се почека доаѓањето на власт на нова македонска владеачка елита, која поаѓајќи од интересите на државата ќе го спроведе процесот како што треба.

Со вистинска политичка волја да ги отвори архивите и сефовите на полицијата, да направи проценка што е кодошење од идеолошка причина а што е сериозен прикриен агент соработник неопходен на државата поради нејзината внатрешна и надворешна безбедност, да ги даде на јавноста овие првиве и да им забрани бавење со каква било јавна работа.

На крај, таа нова македонска владеачка елита ќе има уште една задача. Да им изгради споменик на жртвите на кодошеењето.

Тоа би бил еден убав споменик кој може да се смести (бидејќи се друго зафатија со глупости), кај „коцките“ на Вардар, некогашното и денешно седиште на Централниот комитет на КПМ.

Тие „коцки“, како зграда без историска вредност треба да се урнат и на нивно место да се изгради споменик на знајните жртви од идеолошкиот терор во Македонија, од кој физички и психички настрадаа повеќе десетици илјади граѓани или попрецизно, најмалку 160 илјади. Како дојдовме до оваа бројка? Лесно. Бројката од прогонуваните и следените по најмалку четири члена од нивните семејства кои исто така го трпеле и ги трпат можеби и денеска последиците од тој терор, ја дават оваа вкупна бројка од околу 160 илјади луѓе.

Тие жртви секако заслужуваат многу повеќе да имаат споменик (и сатисфакција во процесот на лустрација), отколку што тоа го „заслужила“ српската кралската војска на која ќе и го реобноват Офицерскиот дом на плоштадот Македонија.

Владимир Костовски

ИЗВОР
21-09-2010, 02:17 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Што ќе каже мињонот на Андов за ова?
21-09-2010, 04:23 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

POZDRAV do GOSPODIN VLADIMIR KOSTOVSKI , neka razmisli nem li e KOMBINIRANIOT MODEL za otpocnuvanje na LUSTRACIJA najaren , pvin da se otocne so JAVNO OBJAVUVANJE NA KODOSI preku INTERNET i koristejki go PAMETNIOT TELEFON BLACK BERY kako od AFGANISTAN sto se objavija poveke od 12.000 stranici . POTOA legalniot i toa so nova vlast ama priot nacin e davanje na znaenje do KODOSITE deka gi znaeme i deka NAROD MAKEDONSKI ne gi STRAVUVA poveke nego ...

FTORA rabota e na link od novini STARS and STRIPES od SUNDAY,SEPTEMBER 19,2010 na strana 10 da proverite sto e toa zasto ja spomnuvat MAKEDONIJA,SRBIJA,BUGARIJA < SANGAK,KOSOVO,HRVATSKA ,BIH i se taka .ZDRAVI i zivi da ste MAKEDONCI kaj i da ste.
21-09-2010, 05:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Георгиевски: Груевски ги штити кодошите од ВМРО ДПМНЕ

ВМРО ДПМНЕ е најголем кочничар на лустрацијата во Македонија да биде спроведена доследно и принципиелно, вели почесниот претседател на ВМРО – Народна партија и поранешен лидер на ВМРО ДПМНЕ Љубчо Георгиевски во отвореното писмо до премиерот Никола Груевски во кое го обвинува дека штити соработник на странски тајни служби.

“Изминатите десет дена од Комисијата за лустрација, македонската јавност беше запознаена дека располага со евиденција на три личности носители на јавни функции кои што најверојатно биле соработници на тајните служби: еден судија, еден пратеник на ДУИ, и еден пратеник од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Со непријатна изненаденост ја примив информацијата оти сте направиле договор со ДУИ за двајцата пратеници да биде запрена понатамошната процедура“, пишува Георгиевски во писмото.

Георгиевски вели дека не му се јасни мотивите за прикривањето, но смета дека тоа е лична морална одговорност на Груевски.
22-09-2010, 01:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Отворено писмо до Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

Георгиевски: Груевски ги штити кодошите од ВМРО ДПМНЕ


Почитуван претседателе, неодамна помпезно ја прославивте дваесетгодишнината од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ во изветвен комунистички стил, прекројувајќи ја историјата на партијата од илјададеветстотини и деведесеттата до денес. Не ми е намерата да се задржувам врз обидите за фалсификат протнати на таа прослава, туку само повод да ве потсетам дека од позиција на власт имате извонредна можност да расчистите некои контроверзи што ја придружуваа партијата од самиот почеток, предимно со соработниците на УДБА и ДБК инфилтрирани во ВМРО-ДПМНЕ.Кога, пред неколку години господинот Стојан Андов ја промовираше идејата за лустрација во Република Македонија, мислев оти ВМРО-ДПМНЕ ќе ја приграби шансата да ги раскринка тие структури и во СДСМ, ама и во сопствените редови. Но, за жал изгледа оти околу ова прашање вашите и ставовите на СДСМ не се во колизија, та функционирате како беспрекорна коалиција. Додека СДСМ декларативно и громогласно и се противставуваше на лустрацијата, вие и вашето парламентарно мнозинство во практика направивте сè за законот максимално да го пролонгирате, за потоа максимално да го опструирате. Кои се вашите мотиви за неспроведувањето на овој Закон за мене останува нејасно, но факт е оти ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата во Република Македонија да биде спроведена доследно и принципиелно. Случајот со заштита од ваша страна на новинарот Драган Павловиќ-Латас беше гротеска, но најновата ваша опструкција на Законот за лустрација станува трагична и претставува сериозен удар врз демократијата во Република Македонија,Изминатите десет дена од Комисијата за лустрација, македонската јавност беше запознаена дека располага со евиденција на три личности носители на јавни функции кои што најверојатно биле соработници на тајните служби: еден судија, еден пратеник на ДУИ, и еден пратеник од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Со непријатна изненаденост ја примив информацијата оти сте направиле договор со ДУИ за двајцата пратеници да биде запрена понатамошната процедура.Почитуван претседателе на ВМРО-ДПМНЕ, не знам на кое ниво го кршите законот со блокадата врз работата на Комисијата за лустрација, но сакам да ви напоменам оти таквиот чин е наполно ваша лична морална и политичка одговорност, предимно спрема дваесетгодишната историја на ВМРО-ДПМНЕ. Дотолку повеќе, што бездруго вам ви е познат идентитетот на доушникот од вашата парламентарна група; вие бевте многу млад за да се сеќавате оти истиот човек долги години беше во највисоките структури во ВМРО-ДПМНЕ, а во одреден период дури и нејзин потпретседател; луѓето пак, се сеќаваат на неговата акцентирана припадност на т.н бугарско крило на ВМРО-ДПМНЕ, а јас се сеќавам оти тој човек стана и министер; и конечно најважното, откако беше сменет од министерската позиција, исто така добро се сеќавам оти беше главниот организатор при купувањето шест пратеници од властана ВМРО-ДПМНЕ двеилјадитата, што значи оти тогаш сме имале неуспешен обид на своевиден државен удар организиран од страна на службите за државна безбедност!Ете, токму затоа, почитуван претседателе на ВМРО-ДПМНЕ непријатно сум изненаден од постапката на вашата партија континуирано да ги заштитувате луѓето коишто биле соработници на тајните служби, и уште еднаш ќе подвлечам, до ден-денес не ми се јасни вашите мотиви за патронство на подземни сили од ваков сој.

Поранешен Претседател на ВМРО-ДПМНЕ,
Љубчо Георгиевски
22-09-2010, 02:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(22-09-2010, 01:35 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Георгиевски: Груевски ги штити кодошите од ВМРО ДПМНЕ

ВМРО ДПМНЕ е најголем кочничар на лустрацијата во Македонија да биде спроведена доследно и принципиелно, вели почесниот претседател на ВМРО – Народна партија и поранешен лидер на ВМРО ДПМНЕ Љубчо Георгиевски во отвореното писмо до премиерот Никола Груевски во кое го обвинува дека штити соработник на странски тајни служби.

“Изминатите десет дена од Комисијата за лустрација, македонската јавност беше запознаена дека располага со евиденција на три личности носители на јавни функции кои што најверојатно биле соработници на тајните служби: еден судија, еден пратеник на ДУИ, и еден пратеник од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Со непријатна изненаденост ја примив информацијата оти сте направиле договор со ДУИ за двајцата пратеници да биде запрена понатамошната процедура“, пишува Георгиевски во писмото.

Георгиевски вели дека не му се јасни мотивите за прикривањето, но смета дека тоа е лична морална одговорност на Груевски.


Дел од мој текст кој ке излезе во неделникот ФОКУС иднит петок.

Quote:Спречувањето од страна Груевски да се дојде до врвот на полициско-политичката пирамида премногу јасно зборува за неговото соучесништво. Зошто ли бега Груевски од ваквиот расплет? Ако на "дното" на пирамидата се Верушевски, Богоевски и Аврамовски при врвот Фрчковски и Чокревски, тогаш на самиот "врв" е Бранко Црвенковски - човекот кого Груевски го обвинува секојдневно како кочничар на "Грујовиот пат" кон благосостојбата во Македонија. Како Црвенковски да му ги украл клучевите од славините на медот и млекото кое требаше да потече по македонските улици со Грујовото доаѓање на власт. Додуша, млекото потече по улиците па можеби затоа и Греувски го амнестира Бранко. За нетечење на медот, нормално, се виновни Американците.
22-09-2010, 05:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(22-09-2010, 02:07 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Отворено писмо до Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

Георгиевски: Груевски ги штити кодошите од ВМРО ДПМНЕ


Почитуван претседателе, неодамна помпезно ја прославивте дваесетгодишнината од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ во изветвен комунистички стил, прекројувајќи ја историјата на партијата од илјададеветстотини и деведесеттата до денес. Не ми е намерата да се задржувам врз обидите за фалсификат протнати на таа прослава, туку само повод да ве потсетам дека од позиција на власт имате извонредна можност да расчистите некои контроверзи што ја придружуваа партијата од самиот почеток, предимно со соработниците на УДБА и ДБК инфилтрирани во ВМРО-ДПМНЕ.Кога, пред неколку години господинот Стојан Андов ја промовираше идејата за лустрација во Република Македонија, мислев оти ВМРО-ДПМНЕ ќе ја приграби шансата да ги раскринка тие структури и во СДСМ, ама и во сопствените редови. Но, за жал изгледа оти околу ова прашање вашите и ставовите на СДСМ не се во колизија, та функционирате како беспрекорна коалиција. Додека СДСМ декларативно и громогласно и се противставуваше на лустрацијата, вие и вашето парламентарно мнозинство во практика направивте сè за законот максимално да го пролонгирате, за потоа максимално да го опструирате. Кои се вашите мотиви за неспроведувањето на овој Закон за мене останува нејасно, но факт е оти ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата во Република Македонија да биде спроведена доследно и принципиелно. Случајот со заштита од ваша страна на новинарот Драган Павловиќ-Латас беше гротеска, но најновата ваша опструкција на Законот за лустрација станува трагична и претставува сериозен удар врз демократијата во Република Македонија,Изминатите десет дена од Комисијата за лустрација, македонската јавност беше запознаена дека располага со евиденција на три личности носители на јавни функции кои што најверојатно биле соработници на тајните служби: еден судија, еден пратеник на ДУИ, и еден пратеник од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Со непријатна изненаденост ја примив информацијата оти сте направиле договор со ДУИ за двајцата пратеници да биде запрена понатамошната процедура.Почитуван претседателе на ВМРО-ДПМНЕ, не знам на кое ниво го кршите законот со блокадата врз работата на Комисијата за лустрација, но сакам да ви напоменам оти таквиот чин е наполно ваша лична морална и политичка одговорност, предимно спрема дваесетгодишната историја на ВМРО-ДПМНЕ. Дотолку повеќе, што бездруго вам ви е познат идентитетот на доушникот од вашата парламентарна група; вие бевте многу млад за да се сеќавате оти истиот човек долги години беше во највисоките структури во ВМРО-ДПМНЕ, а во одреден период дури и нејзин потпретседател; луѓето пак, се сеќаваат на неговата акцентирана припадност на т.н бугарско крило на ВМРО-ДПМНЕ, а јас се сеќавам оти тој човек стана и министер; и конечно најважното, откако беше сменет од министерската позиција, исто така добро се сеќавам оти беше главниот организатор при купувањето шест пратеници од властана ВМРО-ДПМНЕ двеилјадитата, што значи оти тогаш сме имале неуспешен обид на своевиден државен удар организиран од страна на службите за државна безбедност!Ете, токму затоа, почитуван претседателе на ВМРО-ДПМНЕ непријатно сум изненаден од постапката на вашата партија континуирано да ги заштитувате луѓето коишто биле соработници на тајните служби, и уште еднаш ќе подвлечам, до ден-денес не ми се јасни вашите мотиви за патронство на подземни сили од ваков сој.

Поранешен Претседател на ВМРО-ДПМНЕ,
Љубчо Георгиевски


Sамо еден човек, човек кој беше во иницијативниот одбор на УДСМ , беше цврсто решен да купува пратеници. Со тој човек се разидовме од две причини. Едната беше дека ке ги купи пратениците, јас со тоа не се согласував, бидејки чинот на купување укажуваше на сомнителна позадина и сомнителни мотиви, бидејки не се работеше за мала сума на пари. Втората причина, нескав да му послужам на Бранко Црвенковски да се врати на власт.
Еве дел од текстот кој зборува за тоа, објавен 2003 година
Целиот текст тука

Quote:БРАНКО СЕ ОТКАЖА ОТКАКО ГО
ПРАШАВ ЗА ДРАГАН


За време на тие мои интензивни патувања во
Скопје, преку еден мој роднина, на негово барање
имав неколку пати видувања со таткото на
Бранко Црвенковски. Тој се понуди да посредува
во разговорите со син му, кои одеа во насока,
Бранко, во случај да новоформираната партија
преземе дел од пратениците и ако се формира
нова влада, премиерското место да му го отстапи
на Борис Стојменов.
Но, откако го замолив да го
праша својот син Бранко, кој го штител Драган
Далаверски во судскиот процес против Народна
Банка на Македонија и кој му овозможил да е
дел од државниот шверц на цигари од почетокот
на 1995-1998 год. човекот повеќе не ми се јави!
Во меѓувреме на групата и се приклучи и
Борис Змејковски. Се искристализира идеја за
формирање нова партија. Името го даде Љубиша Георгиевски ( ВМРО - Вистинска македонска
реформска опција), а тој ги подготви и основните
документи и платформата за новата партија.
Се беше готово... повторно да не се успее!
22-09-2010, 05:28 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

E voa e LJUBCE iako ne sum smenil sto si e zasluzil ama sepak LJUBCE e porazlicen od DRUZITE , ete ja pak LJUBCE e pred JANKO BACEV ,LJUBE BOSKOSKI,gen.GORAN MITEVSKI,SLOBODAN BOGOEVSKI,ZORAN VERUSEVSKI, i sega SOSO MIJALKOV i SILJAN AVRAMOVSKI , edino mislam deka LJUBCE trebase da kaze deka po smena na toj doticen togasen minister koj bil i potpresedatel na VMRO_DPMNE dolgi godini za svoja smetka , koj kupuval podocna i pratenici protiv VMRO-DPMNE e tokmu na negovo mesto potoa doaga NIKOLA GRUEVSKI za minister i se katapultira u VMRO-DPMNE , definitivno ne slucajno SLUZBITE na toa ministerstvo postavuvat sve FILJAN LJUGE nivni LJUGE , e toa ti e ednas potpresedatel ednas presedatel a sekogas INSTALACII VLADEJAT u i so DPMNE i so MAKEDONIJA . DA STE ZIVI i zdravi ndevajki se deka vaka moze da gi poopisete i drugite poznati KODOSI u site VLADI i PARLAMENTI od site partii , i site funkcioneri u VLADA , SUDOVI ,OBVINITELSTVA AKADEMIJA UNIVERZITET i aferim nadevajki se deka mnogu brgu uste utre doaga odgovor za GALENICINJA na LJUBCE sestri i braka , topli ili ladni site koi RSUM PRAVEA u DPMNE , tone DPMNE propadnat e kako politicar LJUBCE ama znae kade im e mesto na site koi so nego se poigravaa i go frlija kako upotreben prezervativ a tie mislea deka po perenje na prezeravtivot toj pak ke si funkcionira i pak bam u vlast i koalicionen PARTNER te na SDSM te na DPMNE a bese i na DA(SLUZBINA)
22-09-2010, 05:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Груевски: Не ја закочувам лустрацијата

Автор: Редакција ФОРУМ 16:44 | 22 септември 2010


Премиерот Никола Груевски ги отрфли обвинувањата за закочување на процесто на лустрацијата на пратеници од мнозинството, што до него во отврорено писмо ги упати неговиот поранешен сопартиец и бивш премеир Љубчо Георгиевски

„Обвинувањата се без аргументи и докази. Во повеќе наврати ја повикував и сега ќе ја повикам Камисијата за лустрација да работи на изнаоѓање на сите случаи. Не ми паднало на памет да ги закочам лустрациите. Ако учествувал некој во таква работа, треба да одговара, независно од која политичка партија е“, изјави премиерот Никола Груевски во Штоп во врска со отвореното писмо што до него го упати Љубчо Георгиевски.
„ Пред вас стои еден од најголемите поддржувачи на процесот. Го поддржувам со сите сили овој закон. Тие што го коментираа законот во нивно владеење имаа можност да донесат и спроведат закон, но ниту донесоа ниту спроведоа. Оние што го спроведуваат сега се обвинети за тоа“, додаде премиерот Груевски по промоцијата на новите издание од проектот „Превод на 500 стручни, научни книги и учебници“ на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.
Тој ја повика комисијата за лустрација да работи на откривање на сите случаи.
Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски преку отворено писмо до актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски обвинува дека владејачката партија е главен кочничар на доследното и принципиелно спроведување на лустрацијата во Македонија.
Екс-лидерот Георгиевски пишува дека со партиски договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е запрена понатамошната процедура за двајца пратеници од овие партии, за кои комисијата за лустрација поседувала докази за нивна наводна соработка со тајните служби.


Не да лаже Грујица, туку суши. Оваа е мое писмо до министерот за правда Михајло Маневски. Министерството го примило на 22 јули 2010 година, до ден денешен нема никаков одговор.

[Image: 4g6blw.jpg]
(This post was last modified: 22-09-2010, 07:45 PM by ЈорданПетровски.)
22-09-2010, 07:44 PM
Reply