Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Екс амбасадор во Хрватска бил соработник на службите
02.11.2011Поранешен македонски амбасадор во Хрватска е еден од седумината кои на последната седница на Комисијата за Лустрација беа прогласени за кодоши. Станува збор за дипломат со повеќегодишен стаж во Министерството за надворешни работи.

[Image: 28102006419_G.thumb.jpg]
Станува збор за Махи Несими, дипломат со повеќегодишен стаж во Министерството за надворешни работи.

Претходно работел како новинар во албанската редакција на Македонската радио телевизија и во весниците на албански јазик. Пред неколку години ја доби и наградата за новинарство Мито Хаџивасилев Јасмин.

Ова е прв случај поранешен новинар да заглави на лустрацискиот филтер.

Преку лустраторите не помина ниту кодошкото досие на поранешен советник во МВР. Според информации на Сител станува збор за Албанец кој своевремено работел како потрпетседател на Собранието на општина Гостивар и секретар во неколку министерства.

И двајцата ќе се соочат со кривични за поднесување лажни изјави пред лустраторите.

Во меѓувреме, како што дознава Сител од свои извори, лустраторите ја листаат и прибавената документација за Ѓунер Исмаил, иако тој и јавно објави дека не планира да поднесе изјава дека не бил кодош.

„По случаен избор, известител за досеито на екс министерот во владата на Црвенковски и дел од невалдините на СОРОС е лустраторот Чедомир Дамјановски. Претседателот Аџиев информираше дека тој се сретнувал со Првиот човек на соросовата фондација во земјава во канцелариите на Комисијата“

Сега од Дамјановски зависи, кога досието на Исмаил ќе се најде пред членовите на Комисијата, која по последната седница најверојатно ќе работи без двајца од челновите кои се предложени од СДСМ.
02-11-2011, 09:04 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Уште Македонците новинари фалат, цело е кога има се.
(02-11-2011, 09:04 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Екс амбасадор во Хрватска бил соработник на службите
02.11.2011Поранешен македонски амбасадор во Хрватска е еден од седумината кои на последната седница на Комисијата за Лустрација беа прогласени за кодоши. Станува збор за дипломат со повеќегодишен стаж во Министерството за надворешни работи.

[Image: 28102006419_G.thumb.jpg]
Станува збор за Махи Несими, дипломат со повеќегодишен стаж во Министерството за надворешни работи.

Претходно работел како новинар во албанската редакција на Македонската радио телевизија и во весниците на албански јазик. Пред неколку години ја доби и наградата за новинарство Мито Хаџивасилев Јасмин.

Ова е прв случај поранешен новинар да заглави на лустрацискиот филтер.

Преку лустраторите не помина ниту кодошкото досие на поранешен советник во МВР. Според информации на Сител станува збор за Албанец кој своевремено работел како потрпетседател на Собранието на општина Гостивар и секретар во неколку министерства.

И двајцата ќе се соочат со кривични за поднесување лажни изјави пред лустраторите.

Во меѓувреме, како што дознава Сител од свои извори, лустраторите ја листаат и прибавената документација за Ѓунер Исмаил, иако тој и јавно објави дека не планира да поднесе изјава дека не бил кодош.

„По случаен избор, известител за досеито на екс министерот во владата на Црвенковски и дел од невалдините на СОРОС е лустраторот Чедомир Дамјановски. Претседателот Аџиев информираше дека тој се сретнувал со Првиот човек на соросовата фондација во земјава во канцелариите на Комисијата“

Сега од Дамјановски зависи, кога досието на Исмаил ќе се најде пред членовите на Комисијата, која по последната седница најверојатно ќе работи без двајца од челновите кои се предложени од СДСМ.

An inch today is tomorrow’s mile.
02-11-2011, 10:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
27-11-2011, 03:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
Quote:[Image: 195555_100001039512442_2011182_q.jpg] Македонија во срцето

КОД: Лустрација Новинари 20.11.2011

КОД со Снежана Лупевска канал5 телевизија КОЈ Е КОДОШ А КОН НАКОДОШЕН? КОЈ Е СОРАБОТНИК А КОЈ ЖРТВА? ДАЛИ ЛУСТРАЦИЈАТА Е ОБИД ЗА ДОЗАМОЛЧУВАЊЕ НА НОВИНАРИТЕ?...Quote:Dobrica Velev

SITE NA LUSTRACIJA KODOSITE NA VIDELINA !!!
Sunday at 09:35 · LikeQuote:Jordan Petrovski

Каква ке биде лустрацијата на Груевски е јасно на сите. Да ве потсетам, Силјан Аврамовски е заменик на Сашо Мијалков.
За оние кои незнаат кој е Силјан Аврамовски:

Силјан Аврамовски е еден од четворицата најозлогласени прогонувачи на се што беше и е МАКЕДОНСКО. Човек чинја задача е да го уништи ВМРО.
Па тоа се гледа кој е предавникот. Поголем доказ за вистинката улога на Груевски здравје.

"Огромно е задоволството на Глигоров во тоа време што ВМРО ДПМНЕ е под целосна контрола, а на теренот СДБ има „брилијантни резултати“, со тоа што прави одличен пробив во највисокото раководство на ВМРО-ДПМНЕ во рамките на оперативните акции „Темел“ и „База“, а во чии рамки преку НАДЕЖНИОТ оперативец во тоа време СИЛЈАН АВРАМОВСКИ ќе ги врбува и инсталира во највисокото раководство на ВМРО ДПМНЕ, ОО „Административец“ и ОО „Рон“. Значи, во тоа време СДБ не само што имала големо влијание туку ВМРО ДПМНЕ, како партија, е најголемиот „клиент“ на СДБ."
Sunday at 10:05 · Like · 1


Quote:Igor Cvetkovski

А да, Сашо Мијалков нафта пиеше инаку, нели ?!
Sunday at 10:19 · Like · 1
29-11-2011, 08:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Jordan Petrovski

Ако Мијалков пиел нафта не би го зел Силјана за заменик.
Сите министри на МВР, сите директори и заменици ма СДБ биле и се назначени со амин на Белград.
Sunday at 10:23 · Like · 1Quote:Igor Cvetkovski

...Може нема сиот смрад да излезе во јавност,ама прочистувањето ќе го биде!!..
Вашите "сомнежи" за лустративниот процес се најпосакувани од оние најзаесгнатите од лустрацијата. Со самото тоа ќе се даде негативен призвук на самиот процес а со тоа обидот да се делегитимира лустрацијата би добил на тежина..Така што, размилсете малку за кого тоа Вие "работите"
Sunday at 10:26 · Like · 1Quote:Dobrica Velev

JORDANE !
TI COVECE ILI SI ZABEGAN ILI ZABEGUVAS...
MOZEBI SI ZABORAVIL NO NIE USTE NE SME ZABORAVILE DEKKA TATKO MU NA SASO E UBIEN OD ( SDB ) SO POMOS NA PAJTASITE NASI OD sdsM, B.C. I KIRO G....
PA ZATOA NE TRESKAJ GLUPOSTI, NE SE PRAVI SAM KLOVN !
RAZMISLI MALKU LOGICNO I OTVORI GI OCITE SOGLEDAJ JA OBJEKTIVNATA STRANA DOSTA NE ZAMARASE SO SUBJEKTIVNOSTI...!!!
MAKEDONIJA ZASEKOGAS !!! AMIN !
Sunday at 10:30 · Like · 1Quote:Igor Cvetkovski

Инаку Јордан, сосема се согласувам со Вас, ЈАВНО да се посочуваат имиња, па и да се немаат цврсти докази, само храбро во евентуален судски процес или јавна дебата многу би било можно да се разоткрие цела една мрежа на стаорци-кои да за жал сеуште се присутни во МВР, а за "чудо" некои од нив се добар линк до оној што им остава парче мувлосано(скапо) сирење..;-)
Sunday at 10:34 · Like · 2Quote:Jordan Petrovski

Господине Цветковски моите сомнежи НЕ СЕ САМО СОМНЕЖИ. Се работи за НЕПОБИТНИ ДОКАЗИ дека главниот кочничар на вистинското ПРОЧИСТУВАЊЕ/лустрација е актуелната власт-ГРУЕВСКИ.
Јас нема зошто да размислувам за кого работам. Јас знам ПРОТИВ КОГО РАБОТАМ. Работам против сите кои сакаат да ги сокријат злоделата на ИДЕОЛОШКАТА ПОЛИЦИЈА управувана од Белград.
Sunday at 10:42 · LikeQuote:Dobrica Velev

pupupu, SAMO GOSPOD DA ME CUVA
OD VAKVI BOLESTI STO GO ZAFATILE, KODOSITE, BUGAROFILITE SRBOMANITE I RED DRUGITE OLOSI I KODOSI KAKO JORDAN P. I TAKVITE KAKO NEGO !!!...
PROKLETI DA BIDAT PREDAVNICITE, BLAGOSLOVENI
NEKA SE JUNACITE !!!
MAKEDONIJA ZASEKOGAS !!! AMIN !
Sonja Tarculovska - Predavnici i Junaci
[video=youtube]www.youtube.com[/video]
Sunday at 10:48 · Like · 1
29-11-2011, 08:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Jordan Petrovski

Добрице ај да ми објасниш што е тоа субјективно во моето пишување.
Јас сум поднел КРИВИЧНА ПРИЈАВА, за злоупотреба на СДБ во корист на една ИДЕИЛОГИЈА, против: Фрчковски, Чокревски, СИЛЈАН АВРАМОВСКИ, Слободан Богоевски, Зоран Верушевски и уште четворица службеници на СДБ уште во ноември 2007 година.
Покрај сите мои законски интервенции и ургенции во кои јасно укажував и укажувам на ПРЕКРШУВАЊЕ НА законите со кои се прави опструкција на процесто власта мочи, појасно укажување кој го спречува ПРОЧИСТУВАЊЕТО/лустрацијата, здравје.
Sunday at 10:52 · Like


Quote:Dobrica Velev

JORDANE,
ZA TOA MOZE DA DISKUTIRAME KONKRETNO I OBJEKTIVNO
NO BEZ NAPADI KOJ NEMAAT NIKAKVA LOGICKA ILI TEORETSKA OSNOVA...MOZEBI NASITE SOGLEDUVANJA SE RAZLICNI OD ASPEKT NA RAZVOEN STEPEN ILI RAZLICNI ISKUSTVA, SOGLEDUVANJA UBEDUVANJA ILI STAVOVI NO SEPAK SUM NA MISLENJE DEKA BI MOZELE DA NAJDEME POGODEN JAZIK SO KOJ BI MOZELE NASITE DIFERENCII KAJ ODREDENI TOCKI KONSTRUKTIVNO DA GI DISKUTIRAME I ANALIZIRAME BEZ TIE PRIMITIVNO PROVINCIJALNI NEOSNOVANI NAPADI KON ODREDENI LICNOSTI...
KAKO STO NAVEDOV VO PRVIOT KOMENTAR JAS SUM ZA
LUSTRACIJA NO NE PO SEKOJA CENA !...LUSTRACIJATA E KOMPICIRAN PROCES KAJ KOJ E POTREBNO STRATEGISKI
VISTINSKO VREME !!!...
Sunday at 11:02 · LikeQuote:Igor Cvetkovski

Има едно просто-основно правило, оној кој прв се обидува да ГЕНЕРАЛИЗИРА(сите од одредена група да ги става во ист кош) а да си даде алиби дека ете искритикувал-посочил на натрапникот, НЕ САКА да се расчисти работата--ДА СЕ НАЈДАТ ПОЕДИНЦИТЕ(а преку нив и евентуалната мрежа која ми се чини ќе се согласиш е во разноразни политички и тн граѓански здруженија-НЕ исклучиво и најмногу само во една политичка групација)....Пријателче, можно е и да не те вработиле вмровците па да ти е криво, ако веќе не си ти тој кој треба да се лустрира...Мислам, алооо, се согласувам со тебе и јавна подршка ти давам да изнесеш во јавност СЕ', а ти продолжуваш со мене да се расправаш...Нешто, не ќе да е во ред со тебе...ама не е во ред со многумина откако им се хакнаа кодошките софтвери, па сега веќе незнаат кого да слушаат.....
Инаку пред некој ден син на еден докажан и нескриен удбаш, ми се правдаше колку дедо му се залагал за вмровската идеја,дури и јавно се диференцирал од тогашната власт во минатиот систем ама бил умен, јазадржал јавната функција и не го уапсиле. Пријателот истовремено плукаше и се умилкуваше.....;))Колку и да сака човек да ве гледа како засебни слободни личности-поединци, сепак како од еден калап да сте извајани, Icon_razz))
Sunday at 11:04 · Like · 2Quote:Dobrica Velev

hahahahaha...DOBRO KAZANO !
Инаку пред некој ден син на еден докажан и нескриен удбаш, ми се правдаше колку дедо му се залагал за вмровската идеја,дури и јавно се диференцирал од тогашната власт во минатиот систем ама бил умен, јазадржал јавната функција и не го уапсиле. Пријателот истовремено плукаше и се умилкуваше.....;)...
Sunday at 11:06 · Like


Quote:Deni Manasija

A tie sto sorabotuvaat so CIA nema problem !!
Sunday at 11:18 · Like
29-11-2011, 08:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Igor Cvetkovski

Соработка и со ЦИА и со ФСБ(порано КГБ) или со било чија разузнавачка агенција е пожелна...Што подобро македонско разузнавање(дознавање)при таа соработка тоа подобра позиција на Македонија во времето што следи...Издавањето пак на државни тајни и работење во интерес(двоен агент) на други-туѓи служби се казнува исто како и злоупотребата(наштетување на личноста, лично богатење-кариеризам итн) на податоците од идеолошки или лични причини...Инаку интимно-лично со англо-ционистичките државни служби не би сакал да имаме некоја "пријателска" соработка, особено во периодов што следи
Sunday at 11:39 · Like · 2


Quote:Deni Manasija

dobro kazano,loso se izraziv
Sunday at 11:40 · Like


Quote:Jordan Petrovski

Цветковски, каде гледаш ГЕНЕРАЛИЗИРАЊЕ во онаа што го напишав.
Еве на што мислам:

....Јас сум поднел КРИВИЧНА ПРИЈАВА, за злоупотреба на СДБ во корист на една ИДЕИЛОГИЈА, против: Фрчковски, Чокревски, СИЛЈАН АВРАМОВСКИ, Слободан Богоевски, Зоран Верушевски и уште четворица службеници на СДБ ....

...Покрај сите мои законски интервенции и ургенции во кои јасно укажував и укажувам на ПРЕКРШУВАЊЕ НА законите со кои се прави опструкција на процест власта молчи .....

Сум посочил КОМКРЕТНИ ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА
Сум посочил кој е ВИНОВНИКОТ ЗА опструкција НА ПРОЦЕСОТ.

Демантирај ги моете тврдења со аргументи.
Sunday at 12:03 · LikeQuote:Dobrica Velev

A DALI E MOZNO SO TOCKI I PRASANJA !
Sunday at 12:04 · Like


Quote:Dobrica Velev

PA TUZI GI OVIE !
OVA SE TOCKI I PRASANJA ZA TIE STO NAVISTINA ZASLUZUVAAT
DA BIDAT OSUDENI, ( B.C. I NEGOVAT KOMPLETNA BARGA
ZAEDNO SO LJPCO TATAROT I SESTRA LJUBA )...
-Кој креираше новинарски „Фабрики?
-Кој е шефот на македонската транзиција?
-Кој беше против македонската независност?
-Кој го смени името?
-Кој го смени знамето?
-Кој помилуваше криминалци блиски до него?
-Кој водеше тајни досиеја за неистомисленици?
-Кој се откажа од македонското малцинство во соседните држави?
-Кој поттикна серија обвинувања против Егејските Македонци дека се пречка во решавање на спорот со Р. Грција?
-Кој го делеше народот на бугарофили и србомани?
-Кој го делеше народот на добри и лоши?
-Кој организира хајка против бранителите?
-Кој ја фалсификуваше неколкупати изборната волја на граѓаните?
-Koj gi затвори македонските фабрики?
-Кој им овозможи на шака луѓе да поседуваат огромен имот?
- Зошто стотици илјади луѓе ја напуштиjа Република Македонија?
-Кој стои зад десетици неразјаснети убиства?
-Кој е „главата на Октоподот?
-Кој стои зад изнесувањето на над 5 милијарди евра надвор од Македонија?
-Кој ја опустоши македонската економија?
-Кој има сметки во Швајцарија, Кипар, Кина?
-Кој ги тепаше сопствените граѓани?
-Кој е човекот кој го аминуваше шверцот во Македонија?
-Кој нареди до заби вооружени војници да нишанат кон народот на изборите во 1994 при протестот за фалсификат?
-Кој го партизира судството?
-Кој ја партизира јавната администрација?
-Кој го уништи ионака слабиот школски систем?
-Кој го воведе стандардот „наше дете?
-Кој ги поттикнуваше меѓуетничките тензии за сопствен интерес?
-Кој и зошто го направи референдумот за територијална поделба од 2004?
-Кој го делеше народот на антички Македонци и Словени?
-Кој го делеше народот на македоноиди и немакедоноиди?
-Кој ги подели луѓето на антиквизатори и прогресивци?
-Кој секогаш го дели народот на група која нему му одговара и не му одговара?
-Кој иницираше идеолошка, верска и национална нетрпеливост за сопствени цели?
-Koj ja кодошеше Македонија пред меѓународната заедница?
-Кој го прогласи Претседателот Борис Трајковски за мртов уште пред да го најдат исчезнатиот авион?
-Кој застапуваше партиски цели кога ја вршеше функцијата Претседател која е неспоива со партиско делување?
-Кој ја фалсификуваше историјата?
-Кој седеше кога се интонираше македонската химна?

-Кој е тројанскиот коњ на македонските непријатели?

MAKEDONIJA NE ZABORAVA !!!
MAKEDONCITE NE ZABORAVAAT !!!
MAKEDONIJA ZASEKOGAS !!!
Sunday at 12:07 · Like · 1Quote:Jordan Petrovski

Добрица зборуваме за ЛУСТРАИЦА. Јас напишав дека СУМ ГИ ТУЖЕЛ носителите на функциите од тоа време, ЛУЃЕТО кои ОДЛУЧУВАЛЕ ЗА ПРОГОН НА ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ ПРОТИВНИЦИ НА СДСМ.
Пишувам и КОЈ ГО ПОПРЕЧУВА судскиот процес.

Тое е темата, врзана со емисијата на Лупевска.
Sunday at 12:14 · Like
29-11-2011, 08:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Dobrica Velev

KAKO STO NAVEDOV VO PRVIOT KOMENTAR JAS SUM ZA
LUSTRACIJA NO NE PO SEKOJA CENA !...LUSTRACIJATA E KOMPICIRAN PROCES KAJ KOJ E POTREBNO STRATEGISKI
VISTINSKO VREME !!!...
Sunday at 12:16 · Like


Quote:Jordan Petrovski

"LUSTRACIJA NO NE PO SEKOJA CENA !" Ваква "ГНЕИЈАЛНА МИСЛА"-глупост може да искаже само партиско зомби или соработник на УДБа. Човек кој се плаши дека ке иде откриен.
Кој е тој што ке одлучува кого да лустрираме, кој ке биде критериумот ... ти си за жалење ама проблем е што такви како тебе се главните подржувачи на Власта.
Sunday at 12:26 · Like


Quote:Jordan Petrovski

Цветковски, зошто замолчавте? Ме наведувате да помислам дека очекувате СПАМЕРОТ, Добрица да ја уништи дискусијава, па вашите неосновани обвинувања немора да ги аргументирате.
Sunday at 12:29 · Like


Quote:Dobrica Velev

BAS TAKA E !
INAKU KE BIDE NA KOJ KAKO MU TEKNE KAKO
VO YUNANISTAN, ANARHIJA...
NO DALI TI E NA TEBE POZNAT TOJ POEM I TIE DEMOKRATSKI CEKORI ILI USTE SI VO JUGONOSTALGIJA KADE STO KOJ NE BESE PO KEF POD HITNO BESE SKINAT, TOA E DRUGO PRASANJE...cccc...
BRUKA I SRAM SE TIE KAKO VAS ZA SEKOE OPSESTVO...IMASE PRAVO IGOR SO NEGOVAT TEZA :
..Инаку пред некој ден син на еден докажан и нескриен удбаш, ми се правдаше колку дедо му се залагал за вмровската идеја,дури и јавно се диференцирал од тогашната власт во минатиот систем ама бил умен, јазадржал јавната функција и не го уапсиле. Пријателот истовремено плукаше и се умилкуваше.....;)...
Sunday at 12:30 · LikeQuote:Jordan Petrovski

Селективната односно "LUSTRACIJA NO NE PO SEKOJA CENA !" е АНАРХИЈА. Законот во ДЕМОКРАТСКИ ОПШТЕСТВА ВАЖИ ЗА СИТЕ ПОДЕДНАКВО.
Sunday at 12:35 · Like


Quote:Dobrica Velev

TI BAS MNOGU ZNAES I SI KONKRETNO
ZAPOZNAT OKOLU I SO DRUGI OPSESTVA...cccc...!!!
REKOV JAS, pupupupu, BOG DA ME CUVA OD TAKVI BOLESTI KAKO VASITE !!! SAMOPRECENUVANJE E MNOGU LOSA BOLEST ZA COVEKOVATA DUSA !!!
Sunday at 12:40 · LikeQuote:Jordan Petrovski

Јас многу убаво сум запознат како ФУНКЦИОНИРААТ ДЕМОКРАТСКИ ОПШТЕСТА. Во такво живеам.
Sunday at 12:44 · LikeQuote:Dobrica Velev

AH NAVISTINA...?! TOGAS MNOGU PODALEKU
OD DZIDARSTVOTO NE SI STIGNAL !...
Sunday at 12:46 · Like


Quote:Jordan Petrovski

Да го повторам прашањето упатено до Цветковски:

Jordan Petrovski Цветковски, зошто замолчавте? Ме наведувате да помислам дека очекувате СПАМЕРОТ, Добрица да ја уништи дискусијава, па вашите неосновани обвинувања немора да ги аргументирате.
19 minutes ago · Like
Sunday at 12:50 · Like


Quote:Dobrica Velev

hahahahaa....AKO E DOSLO DO TOLKU
TAKA LESNO DISKUSIITE DA SE UNISTUVAAT OD SPAMERI...TOGAS TOA SE TOTALNO EFTINI DISKUSII BEZ NIKAKOV TEMEL...
TAKANARECENI PAPA-LA-PAP DISKUSII...
KATASTROFA ! I NE TI E SRAM JORDAN P. I PONATAMU DA KOMENTIRAS ?!...BRUKA ! TI NEMAS NI OSET NI CUSTVO !
Sunday at 12:57 · Like
29-11-2011, 08:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Jordan Petrovski

Што стана Цветковски ке дадеш ли некој аргумент за онаа што го напиша.

Jordan Petrovski Да го повторам прашањето упатено до Цветковски:

Jordan Petrovski Цветковски, зошто замолчавте? Ме наведувате да помислам дека очекувате СПАМЕРОТ, Добрица да ја уништи дискусијава, па вашите неосновани обвинувања немора да ги аргументирате.
19 minutes ago · Like
about an hour ago · Like
Sunday at 14:15 · Like


Quote:Igor Cvetkovski

Кажано ти е се' и пофалба и критика и мислење и зошто така мислам и се тоа е образложено. Ако знаеш да читаш ќе прочиташ......И не сум на нетов само ради тебе....Уште еднаш, еве ти ја генерализацијта-твои зборови "Се работи за НЕПОБИТНИ ДОКАЗИ дека главниот кочничар на вистинското ПРОЧИСТУВАЊЕ/лустрација е актуелната власт-ГРУЕВСКИ". ....Или незнаеш што тоа си напишал-може или не пишуваш ништо....
Sunday at 15:20 · Like · 1Quote:Jordan Petrovski

Јас знам што сум напишал и зад тоа стојам. Дај аргументи дека тоа не е така.
Sunday at 15:29 · LikeQuote:Igor Cvetkovski

Оф лелееее..Значи вака,аргумент како израз значи логичко образложение со посредство на взаемно веќе однапред уважени-усогласени помеѓу страните претставки(снегот е бел, ноќта е темна и сл) на СОПСТВЕНОТО ТВРДЕЊЕ. Аргументот сам по себе не е доказ. Дури и кога ќе поднесеш докази за да утврдиш нешто, повторно аргументираш-ОБРАЗЛОЖУВАШ зошто,како е тој доказ важен,го сложуваш со други итн, се' за да се утврди вистината...Не очекувам дека ќе сфатиш, дека самата идеја воопшто, темата, лустрацијата во случајов, е мноооогу поважна од тебе
Yesterday at 12:09 · LikeQuote:Jordan Petrovski

Тешко се дискутира со луѓе кои сакаат да употребуваат "големи речи" за да не кажат ништо. Ако мојата тужба, за несреќа, само јас по игра на случј сум ја искористил можноста да ги тужам, не била АРГУМЕНТИРАНА со НЕПОБИТНИ ДОКАЗИ досега ке била отфрлена. Доказите кои сум ги ПРИЛОЖИЛ со тужбата ги ВЕРИФИКУВАЛА СТРАНСКА ПРАВНА ИНСТИТУЦИЈА.
Околу тоа толко. Сега малку да ти подобјаснам зошто велам дека Груевски е виновникот и тоа е непобитен ФАКТ.

Советот на Европа има донесено резолуција 1096 од 2.6.1996 со кој Комунистицките Резими се прогласуваат за Тоталитарни.
Според членот 7 од Истата Резолуција:
„Собранието исто така препорачува, казнивите дејства што биле сторени за време на комунистичкиот тоталитарен режим да се гонат и казнуваат врз основа на општоважечките казнени закони. Доколку тие предвидуваат застарување на одредени злосторства, рокот може да се продолжи, бидејќи се работи за процедурално, а не за содржинско значење. Доколку донесувањето и употребата на ретроактивни казнени закони е забрането, но дозволено е судење и казнување лица за дејства или пропуштања, кои во време на сторувањето не биле казниви според домашното право, казниви се во согласност со општите начела на правото на цивилизираните народи. До толку повеќе; доколку лицето ги прекршувало човековите права, неговиот приговор дека само извршувал наредби не ја исклучува ниту противправноста, ниту неговата индивидуална вина."

Ако Груевски навистина има желба да се спровееде лустрација со сите нишани ке го применеше членот 7 и ке овозможеше на сите кои биле прогонувани да можат да поднесат тужба. Да можат да ги тужат ИЗВРШИТЕЛИТЕ, нив ги знаеме, тие се напишани на првата страна од досието.
Ако се донесеше закон дека нема застареност на делата за ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ ПРОГОН тогаш имаше повеке тужби и Груевски немаше да има можност да манипулира со тоа дека јас ова го правам како единка. Деугите СПОРЕД ЗАКОНОТ КОЈ Е НА СИЛА НЕМОЖАТ ДА ТУЖАТ.
22 hours ago · LikeQuote:Igor Cvetkovski

Си се запрашал дека можеби не го толкуваш законот правилно или/И дека имаш и други инструменти на располагање. Инаку ретко кога дури и правни лица, судии имаат консензус околу некој закон или правосудна одлука. Многу често се надгласуваат-различно толкуваат нели и во тн слободарски свет!?.
Мене ме боли за Груевски или за било која друга личност, мене ме интересира процесот-ИДЕЈАТА кој/а секогаш може да се подобрува...Треба стварно да си нетокму или да не го знаеш значењето на зборовите ПОДРШКА ЗА БИЛО КОЈ И НАЈМАЛ СОМНЕЖ ДА СЕ ОБЈАВИ И Ј-А-В-Н-О...Исто така при немање во моментов друг инструмент за јавно разоткривање на кодошите(лустрацијата е таква каква што е, а медиуми секакви имаме на располагање), да се критикува општиот амбиент е ПРЕТПОСТВАКА ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ОДЛУКИТЕ ОД ТОЈ ПРОЦЕС..Тоа штети на било какво макар и најмало доближување до вистинските кодоши и нивно прифатено-легално разоткривање...Другпат, читај малку повнимателно( има дел и позитива за твоите активности но ти очиглено се палиш само на негативна дразба по тебе, тоа веќе е личен твој проблем).... И сфати, ако воопшто можеш дека има и други луѓе кои со поинаков пристап(некогаш сличен некогаш различен од твојот) се обидуваат да ги разоткријат нештата....Јордане ако постојано го поттикнуваш негативно, негативности ќе ти се случуваат, негативности ќе гледаш...
Верификацијата од домашни или странски правни установи е важна но има случаи кога, барем мене,ништо не ми значат нивните мислења-одлуки( напр. ако правосилната странска пресуда за Јохан за тебе може да е ок, за мене не е)......Инаку јас можам и тебе да те тужам и некој суд(не по твој вкус) да ја прифати тужбата, што не значи дека си навистина кодош па дури и да те осуди тој суд ти не би ја прифатил неговата одлука никогаш, нели ?!..
Ти посакувам успешен лов,па макар и ти или било кој близок на тебе да биде уловен! Секој податок објавувај го--како што забележа (ако можеш) никој во коментарите не ти ги негираше конкретните објавени податоци( незнаеме дали се вистинити но никој не ти ги негираше,нели?!), но начинот на кој ги поврзуваш нештата, твојот општ увид во процесот се различни од мојот( гледам и на други луѓе) пристап кон темава и кажано ти е ЗОШТО(аргументирано)и повторено по неколку пати....
5 hours ago · Like
29-11-2011, 08:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Jordan Petrovski

Цветко, многу ветер и магла во твоeтo мислењe. Дај напишете што Вие ЛИЧНО како Цветко, работите/правите за да се изведат пред СУД : НАЛОГОДАВАЧИТЕ, ИЗВРШИТЕЛИТЕ И СОРАБОТНИЦИТЕ и тој да донесе одлука за тоа дали се или не се виновни.

Додека не се ослободите од тоа дека Македонија е центар на толкување на правдата, знаењето, културата ке бидете се подлабоко во мракот .

пс. јас не го толкувам законот. Законот го толкуват верификувани институции, јас само ги почитувам нивните одлуки. Македонските власти од 2001 до денеска мозеле и мозат да ја оспорат одлука на Канадскиот суд кој ми дал ПОЛИТИЧКИ АЗИЛ. Со тоа да докажат дека мојте аргументи кои сум ги приложил како докази се лажни и дека Македонија е земја каде се почитуваат човековите слободи по прашање на идеолошка и политичка припадност. Зошто не го прават тоа се надевам ке ми одговориш ...
4 hours ago · LikeОвој коментар Цветковски го избришал. Но останал кај мене нае маил, па ке го ставам


Quote:Igor Cvetkovski

also commented on Македонија во срцето's link.
Igor wrote: "Доволно напишав за да се разоткријат лажните душегрижници како тебе...Дали сите кои добиле политички азил се залагаат за доброто на Македонија ?!?..А ако им веруваш толку на канадските установи толку и мислиш дека има некаква правна можност да пред канадските судови се води процесот за МАКЕДОНСКАТА лустрација, повели бркај работа...Е сега што е ветар , а што магла:
---твои зборови:
"Каква ке биде лустрацијата на Груевски е јасно на сите.
Да ве потсетам, Силјан Аврамовски е заменик на Сашо Мијалков.
За оние кои незнаат кој е Силјан Аврамовски:...."

Не пријателче, не им јасно на сите каква ќе биде лустрацијата. Барем не според твоето јасно, ти неможеш за СИТЕ да тврдиш нешто, ти не ги знаеш СИТЕ ниту имаш увид во СЕТО!!!!
1.Негативниот призвук на лустративниот процес е фрлање магла мои зборови "А да, Сашо Мијалков нафта пиеше инаку, нели ?!""
Quote:Igor Cvetkovski

Доволно напишав за да се разоткријат лажните душегрижници како тебе...Дали сите кои добиле политички азил се залагаат/ле за доброто на Македонија ?!?..А ако им веруваш толку на канадските установи толку и мислиш дека има некаква правна можност да пред канадските судови се води процесот за МАКЕДОНСКАТА лустрација, повели бркај работа..
.Е сега што е ветар , а што магла:
---твои зборови:
"Каква ке биде лустрацијата на Груевски е јасно на сите.
Да ве потсетам, Силјан Аврамовски е заменик на Сашо Мијалков.
За оние кои незнаат кој е Силјан Аврамовски:...."

Не пријателче, не им јасно на сите каква ќе биде лустрацијата. Барем не според твоето јасно, ти неможеш за СИТЕ да тврдиш нешто, ти не ги знаеш СИТЕ ниту имаш увид во СЕТО!!!!

1.Негативниот призвук на лустративниот процес е фрлање магла

---мои зборови
"А да, Сашо Мијалков нафта пиеше инаку, нели ?!"
Жаргонски кажано, а преносно значи, ми се чини Мијалков не e толку глуп за да не знае кој е и зошто му треба Силјан

---твои зборови
"Ако Мијалков пиел нафта не би го зел Силјана за заменик.
Сите министри на МВР, сите директори и заменици ма СДБ биле и се назначени со амин на Белград"

Значи според тебе, ако Мијалков бил глуп(пиел нафта) НЕ би го зел Силјан. Значи бил умен и знаел зошто го зема/уважува Силјан. Е после тоа тврдиш дека сите министри,директори(значи и Мијалков), заменици се со белградски амин.
Значи ти тврдиш за СИТЕ, повторно, а меѓу нив и за Мијалков дека е белградски кодош..?!
Е па пријателче ова тврдење треба да го ДОКАЖЕШ и тоа ЗА СИТЕ, особено за Мијалков, за кој пак заинтересираната јавност се сомнева дека токму српските служби го убија неговиот татко...

2. Поистоветувањето на лица за кои постојат сомневања со лица кои се залагаат за лустративниот процес а при тоа сосема е можно да се искористат сомнителните лица за дополнително разоткривање на нови кодоши, е релативизација на злоделето на едните и добрата намера-работа на другите.....тоа е злонамерен ветар, ставање знак равенство на злосторникот и жртвата и дополнително делегитимирање-не важност-не интерес на јавноста за самиот процес

3.За генерализацијата си знаеш.....

4. За пријавите исто така си знаеш, ете подршка имаш--јас лично не знам кој е виновен и колку ама ја подржувам твојата акција како потег, само се повеќе ми личи дека само формално си поднел пријави-тужби, можно и намерно без суштина, без релевантни докази, само колку да имаш алиби дека ете ти си "чист" ама си ги кажал другите кои па никако не би биле осудени според твоите поднесоци....Ете умен си Icon_razz))

5. Слободно побарај ја Лупевска(код-канал 5), дај ги твоите "докази" на било кој медиум, на било која партија, ако македонските судови ти се недоверливи.

6. Ми се чини дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ беше лустрицијата да важи и 20-на години по осамостојувањето, арно ама уставниот суд(со гласање тесно и тоа), го укина овој амандман на закон, можно е тебе да ти одговара ова

7.Сигурно нема тебе да ти кажам со какви докази располагам, за кои лица или кои ми се омилените сомнителни...А што по лустрацијата, па тоа нема ни да ти го навестам--тебе никако
18 minutes ago · Like


Quote:Igor Cvetkovski

Остани со здравје Петрос
17 minutes ago · Like
(This post was last modified: 29-11-2011, 08:42 PM by ЈорданПетровски.)
29-11-2011, 08:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Jordan Petrovski

Е, Цетковкси, Цветковски , тенки ти се манипулациите. Велиш:
Доволно напишав за да се разоткријат лажните душегрижници како тебе.
Е сега што е ветар , а што магла:
---твои зборови:

"Каква ке биде лустрацијата на Груевски е јасно на сите.
Да ве потсетам, Силјан Аврамовски е заменик на Сашо Мијалков.
За оние кои незнаат кој е Силјан Аврамовски:...."

За да ти успее за момент барем манипулацијата го изоставаш делот кој ОБЈАСНУВА КОЈ Е СИЛЈАН АВРАМОВСКИ. Затоа ке го повторам:

Силјан Аврамовски е еден од четворицата најозлогласени прогонувачи на се што беше и е МАКЕДОНСКО. Човек чинја задача е да го уништи ВМРО.
Па тоа се гледа кој е предавникот. Поголем доказ за вистинката улога на Груевски здравје.

"Огромно е задоволството на Глигоров во тоа време што ВМРО ДПМНЕ е под целосна контрола, а на теренот СДБ има „брилијантни резултати“, со тоа што прави одличен пробив во највисокото раководство на ВМРО-ДПМНЕ во рамките на оперативните акции „Темел“ и „База“, а во чии рамки преку НАДЕЖНИОТ оперативец во тоа време СИЛЈАН АВРАМОВСКИ ќе ги врбува и инсталира во највисокото раководство на ВМРО ДПМНЕ, ОО „Административец“ и ОО „Рон“. Значи, во тоа време СДБ не само што имала големо влијание туку ВМРО ДПМНЕ, како партија, е најголемиот „клиент“ на СДБ."
about an hour ago · LikeQuote:Igor Cvetkovski

Еве и јас ќе го постнам тој дел па три пати нека биде објавено
изворно од Јордан Петровски
"Силјан Аврамовски е еден од четворицата најозлогласени прогонувачи на се што беше и е МАКЕДОНСКО. Човек чинја задача е да го уништи ВМРО.
Па тоа се гледа кој е предавникот. Поголем доказ за вистинката улога на Груевски здравје.

"Огромно е задоволството на Глигоров во тоа време што ВМРО ДПМНЕ е под целосна контрола, а на теренот СДБ има „брилијантни резултати“, со тоа што прави одличен пробив во највисокото раководство на ВМРО-ДПМНЕ во рамките на оперативните акции „Темел“ и „База“, а во чии рамки преку НАДЕЖНИОТ оперативец во тоа време СИЛЈАН АВРАМОВСКИ ќе ги врбува и инсталира во највисокото раководство на ВМРО ДПМНЕ, ОО „Административец“ и ОО „Рон“. Значи, во тоа време СДБ не само што имала големо влијание туку ВМРО ДПМНЕ, како партија, е најголемиот „клиент“ на СДБ."
----- и не се однесува на суштината која ја изнесувам погере, а сепак може да се заклучи дека го двојам Силјан од Мијалков
about an hour ago · Like


Quote:Igor Cvetkovski

Јас, од длабочината на мојата душа посакувам да имаш ДОКАЗИ кои би довеле до разоткривање на СИТЕ МОЖНИ КОДОШИ...Ако не можеш, несакаш ТИ да ги понудиш тие твои докази во еден процес во Македонија, слободно можеш да најдеш личност од доверба ако имаш таква, која би го сторила тоа за тебе...Еве и јас се нафаќам за тебе ( не во твое име ако се плашиш) да ги поднесам тие докази...Пријателче ти понуди ВИДУВАЊЕ на нештата, поврзувања по твое, не и ДОКАЗИ...Ајт сега на лустрирање ;)...прочистување де
about an hour ago · Like
(This post was last modified: 29-11-2011, 10:43 PM by ЈорданПетровски.)
29-11-2011, 10:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Jordan Petrovski

Да продолжиме Цветковски со онаа најбитното и да видиме кој фрла магла. Велиш:

1.Негативниот призвук на лустративниот процес е фрлање магла

---мои зборови
"А да, Сашо Мијалков нафта пиеше инаку, нели ?!"
Жаргонски кажано, а преносно значи, ми се чини Мијалков не е толку глуп за да не знае кој е и зошто му треба Силјан

---твои зборови
"Ако Мијалков пиел нафта не би го зел Силјана за заменик.
Сите министри на МВР, сите директори и заменици ма СДБ биле и се назначени со амин на Белград"

Значи според тебе, ако Мијалков бил глуп(пиел нафта) НЕ би го зел Силјан. Значи бил умен и знаел зошто го зема/уважува Силјан. Е после тоа тврдиш дека сите министри,директори(значи и Мијалков), заменици се со белградски амин.
Значи ти тврдиш за СИТЕ, повторно, а меѓу нив и за Мијалков дека е белградски кодош..?!
Е па пријателче ова тврдење треба да го ДОКАЖЕШ и тоа ЗА СИТЕ, особено за Мијалков, за кој пак заинтересираната јавност се сомнева дека токму српските служби го убија неговиот татко...

Да разјасниме едно по едно. Првин ке се задржам на тврдењето дека сите министри, директори, заменици се со белградски амин. Изјавите кои ке ги ситирам никој деосега не ги ДЕМАНТИРАЛ!!!

Оваа изјава на Слободан Богоевски:

Имаше ли Мијалков какви било врски со Контраобавештајната служба на ЈНА (КОС)?

- Што се однесува до Мијалков, од сопствени принципи, не би сакал ништо повеќе да зборувам за еден починат човек. Но, би сакал да кажам нешто за поширокиот контекст на ваквата шпекулација, нешто што сега првпат ќе го кажам отворено. ЕКСПЕРТСКАТА ВЛАДА БЕШЕ СОСТАВЕНА ПОД ГОЛЕМО ВЛИАНИЕ НА ТИЕ СИЛИ ОД НАСВОР, кои не извираа од автентичните македонски интереси, кои, за жал, дури и денеска го злоупотребуваат симболот ВМРО, за да ги контролираат процесите во Македонија. Конкретно, четворица од министрите беа со подолга историја на ембрионална и институционална врска со службите надвор од Македонија.

Оваа е изјава на Андов:

„Како главен потфат во процесот на создавање на таа влада, останува одбивањето на тогашниот претседател Киро Глигоров да му го даде мандатот на кандидатите за премиер што беа предложени од ВМРО-ДПМНЕ, која имаше најголем број пратеници. Во недостиг на аргументирани одговори, го земам за точно кажувањето на еден од нашите најпознати и најспособни разузнавачи во емисијата на Васко Ефтов. Во слободна интерпретација, таа личност рече дека таа постапка на Глигоров му била сугерирана од Белград. Од органите на власта никој од Белград немал право да даде таква сугестија, бидејќи таа мора да биде јавна и во тој случај ќе биде и неуспешна. Со оглед на искуството на изворот кој го спомнувам, претпоставам дека таа сугестија од Белград до Глигоров дошла преку тајните служби. За да ја прифати, Глигоров морал да знае со каква моќ тука кај нас во тоа време располагале тајните служби, за да чувствува обврска да се држи до сугестијата, а и за да биде сигурен дека ќе успее потфатот. Меѓутоа, тој најверојатно добил и друга сугестија - на кого да го даде мандатот“.
about an hour ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

На линков ке видиш слушнеш како се однеуваат правосудните органи кон мојата пријава. А имаат многу едноставно решение. Ако е НЕОСНОВАНА, без докази можат и МОРААТ да ја отфрлат

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=1701

ФАКТИТЕ, УДБа ГИ ТОЛКУВА КАКО ПАРАНОЈА
http://www.forum.kotle.ca
about an hour ago · Like ·
Jordan Petrovski Пријавата со сета документација е поднесена. Следи го постот 111
Твојата понуда да се ангажираш во процесот ке ја прифатам. Јас не одбивам ничија помош.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...92#pid4792

Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
forum.kotle.ca
38 minutes ago · Like ·Quote:Jordan Petrovski

Оваа е известување од кое може да се види дека МАКЕДОНСКИТЕ ДОСИЕА СЕ ВО БЕЛГРАД.
Дали ке можете да објасните како може досиеата до 2006 година, да се во Белград. Значи за периодот 1991-2006 година, 16 години по "осамостојувањето" досиеата се во Белград.

"From: arhivyu@eunet.rs
To: jordanpetrovski@hotmail.com
Subject: Re: dosije
Date: Tue, 1 Dec 2009 15:08:24 +0100

U vezi sa Vašim pismom od 30. novembra 2009. godine, obaveštavamo Vas da je potrebno da nam dostavite dopunu podataka koje tražite, gde ste bili zaposleni, zanimanje i dr, kako bi smo nastavili sa istraživanjem i dostavili Vam informaciju o traženom dosijeu ukoliko se nalazi u našim fondovima. Takođe Vas obaveštavamo da Arhiv Jugoslavije poseduje arhivsku građu od 1918. godine do 2006. godine i to uglavnom građu centralnih državnih organa.
V.D. DIREKTORA
Miladin Milošević
"
6 minutes ago · Like
29-11-2011, 10:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Igor Cvetkovski

И....маглаааа?..Повторно немаш никакви докази дека Груевски лично или цело раководство на владеачката партија го кочи ПРОЦЕСОТ ЛУСТРАЦИЈА....
Немаш ниту посочување на доказ против Сашо Мијалков-Изјави од сенилни старци(па и функционери згора на се во два система, па,па, па...), многу често меѓусебно противречни или садење крастајци со Ефтов(ааахахаха разузнавач-тој би сакал ама...аааахахаха), НЕ ВЕРУВАМ дека ќе те/не донесат до правдата...
За овие во кривичната пријава поима немам дали имаш доказ(изјавите од обработуваните-МАЛТРЕТИРАНИТЕ, јас лично би ги зел во предвид како почеток на истрагата), но би сакал еден ЈАВЕН процес, и не само за нив ;)..На твое место, пријавите(ако имам докази), јас би ги поднел, за секого ПОСЕБНО, па кога ќе започне судски процес против еден, ќе поднесам пријава против друг и така по ред.Секако дека би очекувал сопки од било која установа, но кога си насочен кон еден, многу можно е, останатите да не ги искористат своите пулени, па да дојдеш до судење многу полесно, а од еден извор откриваш друг и така по ред...Вака наеднаш, колку и да имаат меѓусебна нетрпеливост, само ги здружуваш...
Посредно пак, колку и да не сакам да е така, испаѓа дека ти си иницијаторот на тоа нивно здружување(си ги пријавил сите наеднаш)-а они командање на своите структури-неможност за слободен судски процес-критика кон Македонија(зависно судство,установи а тука е владата као најодговорна)-притисок во јавноста кон влдата-опозицијата ликува-обвинетите не се осудени значи ќе испаднат чисти-ти си си се согласил да бидеш жртва, (платен)плукач, башка политички азилант(+ алиби за да збориш секакви лудории)и да не одговараш--- И ???? Исто така можно е и доказите да ти се нерелавантни па да има судење со ослободителна пресуда за нив-целата шема е иста само што би имало судење.....Можам и така да мислам, за тебе.
А за тоа колку Грујо е моќен кај судиите доволен пример ти е укинувањето од Уставниот Суд, на амандманот од неговата партија за лустрација и по 1991 година...досадно е повторувањево
Дали бараш градење на независно судство под влијание на еден човек-премиер на пример ?!? Ако веќе однапред не веруваш на судството зошто поднесуваш тужби?!? тест, ма ајде, за чија оцена-кој го нарачал?!?
Си помислил ли дека токму преку и ваквиот процес на лустрација некој си ги разоткрил "пријателчињата" и очекува допрва наплив на нови?!....А ти тој процес, го минимизираш, а бре Орце...
4 hours ago · Like
01-12-2011, 02:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Jordan Petrovski

Ангажманот на Силјан Аврамовски од страна на Груевски и Сашо Мијалков можете вие Цветковски да го толкувате како саката. Неговите НЕДЕЛА, неговата улогата која ја имал и ја има можете денеска да ја сокривате но бидете сигурни дека на се има...
See more

» ПОЛИЦИСКИ МЕ ОБРАБОТУВАЛЕ И СИЉАН АВРАМОВСКИ И СЛОБОДАН БОГОЕВСКИ МАКЕДОНИ"УМ"
makedonium.blog.mk
Седумнаесет годишниот гимназијалец Александар Рунтев лежел во Идризово од 1948 до 1951 година поради идетите на ВМРО за самостојна и обединета Македонија, а пред тоа, и потоа за време од над 50 години, неговите блиски роднини и пријатели систематски го кодошеле, составувајќи му илустрирано поллициск...
2 hours ago · Like ·Quote:Jordan Petrovski

За да не подметнуваѕе вакви лаги:

-па кога ќе започне судски процес против еден, ќе поднесам пријава против друг и така по ред.

Ке го повторам ова:

1. Јавната Обвинителка, Драгица Михајковска ја отфрла кривичната пријава поради застареност. Застареност не ПОСТОИ. Свесно прави ФАЛСИФИКАТ. Законот е многу јасен застареноста ке настапи за десет годино од последната СЛУЖБЕНА белеШка. Кривичнаѕа пријава е поденесена ма 30.11.2007 година. Последната службена белешка е од 03.06.1998 година.

Bи укажам дека по сегашните закони постои застареност на овие дела. Вие го игнорирате тој факт и ме советувате "добронамерно" како сум требал да постапам а со тоа да им пратите порака на луѓево: ГРEШКАТА Е ВО ЈОРДАНА, НЕЗНАЕЛ КАКО ДА ГО ВОДИ ПРОЦЕСОТ.
Веке напишав за ова, но ке мора да повторам а ке го повторувам се додека вие се обидувате да манипулирате и да на тој начин да ја СОКРИВАТЕ ВИНАТА НА ГРУЕВСКИ.

Jordan Petrovski Сега малку да ти подобјаснам зошто велам дека Груевски е виновникот и тоа е непобитен ФАКТ.

Советот на Европа има донесено резолуција 1096 од 2.6.1996 со кој Комунистицките Резими се прогласуваат за Тоталитарни.
Според членот 7 од Истата Резолуција:
„Собранието исто така препорачува, казнивите дејства што биле сторени за време на комунистичкиот тоталитарен режим да се гонат и казнуваат врз основа на општоважечките казнени закони. Доколку тие предвидуваат застарување на одредени злосторства, рокот може да се продолжи, бидејќи се работи за процедурално, а не за содржинско значење. Доколку донесувањето и употребата на ретроактивни казнени закони е забрането, но дозволено е судење и казнување лица за дејства или пропуштања, кои во време на сторувањето не биле казниви според домашното право, казниви се во согласност со општите начела на правото на цивилизираните народи. До толку повеќе; доколку лицето ги прекршувало човековите права, неговиот приговор дека само извршувал наредби не ја исклучува ниту противправноста, ниту неговата индивидуална вина."

Ако Груевски навистина има желба да се спровееде лустрација со сите нишани ке го применеше членот 7 и ке овозможеше на сите кои биле прогонувани да можат да поднесат тужба. Да можат да ги тужат ИЗВРШИТЕЛИТЕ, нив ги знаеме, тие се напишани на првата страна од досието.
Ако се донесеше закон дека нема застареност на делата за ИДЕОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКИ ПРОГОН тогаш имаше повеке тужби и Груевски немаше да има можност да манипулира со тоа дека јас ова го правам како единка. Деугите СПОРЕД ЗАКОНОТ КОЈ Е НА СИЛА НЕМОЖАТ ДА ТУЖАТ.
2 hours ago · Like01-12-2011, 02:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Jordan Petrovski

Вашиот перфиден обид за манипулација и за внесување на црв на сомнеж "со добра намера", прејасно укажува со кого имам работа:

-За овие во кривичната пријава поима немам дали имаш доказ(изјавите од обработуваните-МАЛТРЕТИРАНИТЕ, јас лично би ги зел во предвид како почеток на истрагата), но би сакал еден ЈАВЕН процес, и не само за нив ;)..

- "ПОИМА НЕМАМ ДАЛИ ИМАШ ДОКАЗ"

- (изјавите од обработуваните-МАЛТРЕТИРАНИТЕ ....

Јас како поединец сум подносител на кривична пријава.
ОД КОИ ОБРАБОТУВАБИ И МАЛТРЕТИРАНИ ДА ОБЕЗБЕДАН ИЗЈАВИ.

Ако не сум приложил докази немаше да се глупира ниту: Јавната Обвинителка Д. Михајловска, ниту преседателата Кацарска, ниту истражниот судија Туфегџиќ, ниту истражната судика Басотова, ниту Републичкиот Судски Совет ниту Државната Советничк, Виолета Арнаудова, па ни вие да браните нешто што неможе да се одбрани ке ја отфрлеа кривичната пријава КАКО НЕОСНОВА И КРАЈ.

Вие можете да продолжите и понатака да изигрувате "добронамерен советодавец и загрижен граѓанин да се спроведе лустрацијата", но премногу дилетантски го правите тоа.

Службата секогаш напаѓала, никогаш не била во ситуација да биде приморана да се брани и зато тоа сега го прави на толку дилетантски и лесно препознатлив начин.
about an hour ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

На ваква неболоза треба да верува некој. Цветко много ви елита работа:

-Дали бараш градење на независно судство под влијание на еден човек-премиер на пример ?!?

Па од кого да барам и не само јас, ако не од ПРЕМИЕР. Негова задача е да обебеди да ФУНКЦИОНИРА ПРАВНАТА ДРЖАВА. Ако не е кадарен секаде во ДЕМОКРАТСКИОТ свет има два избора или да си поднесе оставка или да ги изгуби изборите.
about an hour ago · Like
(This post was last modified: 01-12-2011, 02:23 AM by ЈорданПетровски.)
01-12-2011, 02:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Jordan Petrovski

Е Цветко во оваа што го велиш е кваката:

-Ако веќе однапред не веруваш на судството зошто поднесуваш тужби?!? тест, ма ајде, за чија оцена-кој го нарачал?!?

Однесувањето на власта, Груевски е премиерот, преку оваа кривична пријава многу јасно покажува каква е. Споменав погоре, оваа се документи по кои историјата ке го вреднува Груевски и неговите соработници.

Јас мојата лична сатисфакција сум ја добил. Канадскиот суд донел одлука со која ги потврдил моите наводи: дека власта на чие чело бил Бранко Црвенковски во период 1991 -1998 година, ТАЈНАТА ПОЛИЦИЈА ЈА УПОТРЕБУВАЛА ВО ПАРТИСКИ И ИДЕОЛОШКИ ЦЕЛИ а со тоа ги кршел човековите права на граѓаните на Македонија.
2 seconds ago · Like
01-12-2011, 03:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Igor Cvetkovski

Бравооооо, успеа и мене да ме обвиниш дека некого сокривам, ааахахаха....Icon_razz))) Е сега ги разочара оние кои навистина ме познаваат а навиваа малку и за тебе ;)..Ако не забалежа и јас навивав за тебе ама играта ти е контрапродуктивна..
И ти бараш да ти се верува, не јас, ама ете мене не си ми убедлив, и сега одма непријател?????--тоа е тешка дисфункција во нормална комуникација кога особено и неколку пати едната страна(јас) те подржува во мал дел од активностите и дури и дава предлози за евентуално разјасновање по сеопфатно-ПО ЈАВНО, на различни места....
Со обвинување се и сешто, што во некој дел има поинаков пристап од тебе, со судски процес кој сам го бараш а не им веруваш на спроведувачите, со друг лустративен процес кој го негираш, ти си едноставно противречен...
За некој, може навистина да се знае дека е педофил на пример, ама треба да се докаже тоа, вака (судки, лустрација) или така(јавно-слики, видео, аудио записи некакви "документи").....Однапред расфрлање со зборови на сите им е јасно( само Господ Бог може да знае на СИТЕ колку и што им е јасно), судовите се никакви, цела влада е поданичка, а истовремено да се бара согласност од сите(меѓу нив и јас),судска одлука и државно уважување на заложбите од обвинувачот(ти), е најмалку што можам да кажам шизофрено!!!!
6 hours ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Цветковски ептен ви се лити шемите.!!

-Бравооооо, успеа и мене да ме обвиниш дека некого сокривам ...

Невидов никаде досега твое образложение зошто Груевски не ја искористи сугеријата на Советот на Европа за законсо анулирање на застареноста за прогон виновниците кои полицијата ја употребувале во идеолошки и партиски цели, Членот 7.
Го пресконуваш најбитното прашање, бидејки одговорот е неповолен за Груевски ....
Еви ти по кој знае кој пат можност, да одговори и да го демантираш моето обвинување за Груевски а и за тебе.
2 hours ago · Like
02-12-2011, 02:58 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Igor Cvetkovski

Што ако и што да демантирам и што ако и што да не демантирам????, Тоа не значи дека Груевски или цело раководство на партијата се сите кодоши, како што ти тврдиш или спротивно дека никој не бил замешан, како што јас НЕ тврдам, едноставно незнам за сите, се сомневам во некои(немам докази) многу повеќе во другите табори-дејности, не сакам да се излетувам-контрапродуктивно и сакам јавен процес и подржувам ЛУСТРАЦИЈА!!!!!...Твите тврдења за сите, НЕ МИ СЕ ВЕРНИ, засега не си ми убедлив,НЕ ЗНАМ дали се можни судски процеси во линија на таа сугестија, мене ми е битно што сега постои како процес ЛУСТРАЦИЈА. Твојот пристап ми е нелогичен, контрапродуктивен и НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ така да терам правда

Но,Ок... и да е така-да е се' по твое,повели ПО КОЈ ЗНАЕ КОЈ ПАТ, предлози ти давам, алооооо.....на било кој медиум( што погледан-почитан-послушан тоа подобро), НА БИЛО КОЈ СУД, ТИ треба да докажеш некакво твое тврдење за вака сериозна тема која зафаќа илјадници, па сето тоа да има правна разврска, а и на народот ќе му биде многу ПОЈАСНО, сега не му е...
А потоа Јас сигурно ќе се радувам,вака или така, за тебе незнам Icon_razz)
Ако те интересира мојот начин, тој ти е кажан и во неколку-многу наврати ПОВТОРЕН....ај сега пак да препрочиташ се

OVER AND OUT
30 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Цветковски, не обиколувај како "киша око Крагуевца", прашањето е многу јасно и прецизно. Одговори на него, дај еден валиден аргумент зошто Груевски не ја ИСКОРИСТИ оваа можност.

"Невидов никаде досега твое образложение зошто Груевски не ја искористи сугеријата на Советот на Европа за законско анулирање на застареноста за прогон виновниците кои полицијата ја употребувале во идеолошки и партиски цели, Членот 7."
2 minutes ago · Like
02-12-2011, 02:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Igor Cvetkovski

Ти си луд , ПРЕПРОЧИТАЈ
6 hours ago · LikeQuote:Igor Cvetkovski

А бидејќи се време на пости, прашањава што следат ќе бидат со обратен редослед!
6 hours ago · LikeQuote:Igor Cvetkovski

Дали политичкиот азил, ти дава имунитет при евентуални судски процеси против тебе, засновани на клевета и лажно тврдење, кон политичари, државни административци и лица од Република Македонија, а за теми врзани со политиката и некој-актуелен политички процес ?
6 hours ago · Like


Quote:Igor Cvetkovski

Во зависност од одговорот следат уште најмалку три прашања,еве помош, како евентуални твои потврди на гореспоменатите твои обвинувања кон мене и кон други лица.
6 hours ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Цветковски јас одговор на оваа невидов:

"Невидов никаде досега твое образложение зошто Груевски не ја искористи сугеријата на Советот на Европа за законско анулирање на застареноста за прогон виновниците кои полицијата ја употребувале во идеолошки и партиски цели, Членот 7."

Дај направи copi/paste на одговорот.
A few seconds ago · Like
02-12-2011, 10:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Igor Cvetkovski

Ова е само еден дел од одговорот, а ставот провејува низ сите мои коментари
"...НЕ ЗНАМ дали се можни судски процеси во линија на таа сугестија, мене ми е битно што сега постои како процес ЛУСТРАЦИЈА..."
Ако не забележа еве пак, МЕНЕ НЕ МИ Е ВАЖНА ТАА СУГЕСТИЈА...Постои процес на лустрација во Македонија, доволна СЕГА-ЗАСЕГА, а претпоставувам постојат и судови(и во светов), на кои може да се докажува нечија одговорност....
Ова според мојот увид, знаење, памет,тактика, насоченост, ....едноставно таков е мојот пристап, за оваа тема !!!
Ако те интересира Груевски и неговите ставови, прашај го лично, а ако пак мислиш дека тој, јас или бло кој се огрешил на било каков начин од било каков закон, слободно, по судски пат на било кој суд, слободно тужи било кого...И бидејќи со мене си се зафатил па и ме повикуваш, кај е,е кај е, еехехе,..... продолжиш ли со истиот стил, начин, едноставно нема да те есапам за нормален човек !!!
8 hours ago · LikeQuote:Igor Cvetkovski

Ај сега, нешто те прашав, претходно ;))
8 hours ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Цветковски, ВО ОВАА твоево copy/paste НЕГЛЕДАМ ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО.
Да ти појаснам малку, процес на ПРОЧИСТУВАЊЕ од системот на едноумие, систем на УПOРЕБА на тајната полиција за идеолошки и партиски цели да го препуштиш да го решава и да носи одлуки комисија составена по избор на партии кои се производ на УДБа е повторување на веке видените пресмеки на овие простори: 1943, 1945, 1948, 1949, 1990, 1996, 1998, 2003 ...

Моето прашање Цветковски е многу конкретно, затоа батали приказни како оваа твојава, дај одговор зошто Груевски не им овозможува на ПРОГОНУВАНИТЕ да имаат МОЖНОСТ ДА ТУЖАТ. Таква можност им нуди " клета ЕУ", она ЕУ која го "штити Б.Ц" а патриотот Груевски не го прифакја таа. Кој ли е луд, кој ли е збунет или пак УДБа се уште мисли дека од гласилата постојат само КОМУНИСТ И БОРБА па и народецов лесно ке го лажат.

Цветковски, ако можеш пренеси му на Грујо и на Сашко дека само прогонуваните, оние кои не прифатиа да станат соработници на УДБА, треба и можат да тукажат и да докажат кој е виниовникот.
Да ти укажам, во 90% од тужбите Силјан Аврамовски, зменикот на Сашо Мијалов кеибиде меѓу првите пет од тужените.
6 minutes ago · LikeQuote:Jordan Petrovski

Да те укажам по втор пат Цветковски, за да разбереш, премногу аматерски го покриваш Грујовиот закон за лустрација. Грујовиот закон ги опфаќа само оние кои се на некоја функција, другите на пример:
Бранко Црвенковски, премиер на влада која донесе правилници и уредби за прогон по основ на МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ И ВРХОВИЗАМ, ВО "САМОСТОЈНА" МАКЕДОНИЈА ке остабне НЕКАЗНЕТ.

пс. околу мојата подготвеност да сносам одговорност за моите обвинувања, јас затоа пишувам под вистиско име и презиме, за да ви дам шанса на вас кои ве споменувам да ме тужите. Во овие 13 години молев Бога некој да ме тужи. Да ме тужи некој за клевета или лага ама глеј чудо 13 години пишувам и споменувам имиња и презимиња никој не се осмели да ме тужи. Ке сум ти многу благодарен на тебе или на Сашо Мијалков или пак на Груевски да ме тужите за клевета. Има само ена квака тужбата ке биде процесуирана во Канада не поради азилот има нешто друго зошто е тоа така .... полоитич киот азил не штити од лаги и клевети.
3 minutes ago · Like
04-12-2011, 02:28 AM
Reply