Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(26-03-2011, 02:30 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(26-03-2011, 12:14 PM)Nikola Wrote: Срамота...Дрско и безобразно.Тоа е стилот на Грујо, лага , ништо поразличен од стилот на Бранко.

Не знам зошто воопшто постои меѓународно право кога се е политика. Се се прави и се решава според тоа каков е соодносот на силите и позицијата. По правен пат никогаш ништо не се решавало. Русите никогаш не одговараа за злосторствата во 2 Светска Војна врз Полјаците. Видете го нашиот спор со Грција. Видете што прави Србија со досиејата. Правото е тука на наша страна. Ама џабе. А нели треба да бидат нашите досиеја тука, во Скопје? Не се разбирам баш како оди тоа. Не му замерувајте на Ѓорѓе, човекот е таму за да не се меша во својата работа.
(This post was last modified: 26-03-2011, 04:51 PM by Nikola.)
26-03-2011, 04:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(26-03-2011, 04:50 PM)Nikola Wrote: Не знам зошто воопшто постои меѓународно право кога се е политика. Се се прави и се решава според тоа каков е соодносот на силите и позицијата. По правен пат никогаш ништо не се решавало. Русите никогаш не одговараа за злосторствата во 2 Светска Војна врз Полјаците. Видете го нашиот спор со Грција. Видете што прави Србија со досиејата. Правото е тука на наша страна. Ама џабе. А нели треба да бидат нашите досиеја тука, во Скопје? Не се разбирам баш како оди тоа. Не му замерувајте на Ѓорѓе, човекот е таму за да не се меша во својата работа.Србија не е виновна што досиета се таму. Вината е кај нас, во Македонија, кај МАКЕДОНЦИТЕ!!. Ние уште не сакаме да сфатиме што значи ДОСИЕАТА ДА СЕ ВО БЕЛГРАД. Да разбереме што значи ПО НАЛОГ НА БЕЛГРАД ДА СЕ ОТВОРААТ НОВИ ДОСИЕА ВО МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИ.
27-03-2011, 08:03 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Vcera se odrzha prviot den na sosllushuvanjeto na nazim bllaca pred sudot na eulex.Izjavata na bllaca traeshe 6 casa i se ocekuva i ponatamoshno izjasnuvanje .Za istiot sllucaj se naodjat vo pritvor azem syla eks rakovoditell na kosovskiot shik, faredin gashi, i ushte devet predstavnici na rasformiraniot SH I K na kosovo.
Bideiki izjasnuvanjeto na bllaca traello okollu 6 casa ke se obidam da prevedam eden dell na negovata izjava koj mi stana mnogu interesen.

Posle shto faredin gashi ispali rafall vo gorniot dell na telloto na sali gashi izlegovme so golema brzina nadvor od kuqata i trgnavme sprema selloto davidoc mu kazhav na faruk zashto ne mi kazha deka otidnuvame da go ubieme covekot.Faruk mi odgovori deka ako ti kazhev shto e naredbata se pllashev deka nema da dojdesh.
i shto ke pravime sega koj ke ne spasi faruk mi rece ic ne se pllashi bideiki doktorot ke ne spasi.(pod nikot doktori e fatmir xhelili koj so profesija e doktor a isto i vo vojnata go noseshe istiot nik doktor. sega e aktuellen zamenik minister za vnatreshni raboti na kosovo)
I shto zgreshill zhrtvata shto zaslluzhi takva likvidacija.Faruk mi odgovori deka istiot bill sorabotnik na srpskata udba i znaell mnogu raboti morallo da se likvidira.
Posle nekoe vreme pocnav da se somnevam vo vistinskite motivi na likvidacijata kriticnata vecer i samoi8nicijativno pocnav da istrazhuvam za vistinskite razllozi.Vrz osnova na sobranite informacii dojdov do zaklucok deka ne zhrtvata sali gashi bill sorabotnik na udba tuku faredin gashi-faruk.Sali kako trgovec so drva vo shtime i regionot sekogash bill vo dvizhenje i imall mnogu poznati.Sllucajno dosholl do soznanija deka faredin gashi e visok sorabotnik na srpskite slluzhbi.Pa i faredin-faruk doznall deka sali gashi ima soznanija.I nezgodniot svedok morallo da se likvidira.Vo medju vreme dojdov do soznanija kolkava billa moqta na faredin gashi za vreme koga shtime billo pod kontrolla na srpskata policija.Koga se odrzhuvat demonstracii za podrzhka na uck vo lipjane faredin gashi pred desetici iljadi lludje puka vrz zenel trshana, srpskata policija go hapsi i posle deset minuti e na slloboda.Koga gi doznav ovie raboti pocnav da reagiram vo sebe deka sum pomognall na eden sorabotnik na srpskata udba da likvidira eden cesen allbanec samo shto imall soznanija za srpskiot operativec faredin gashi-faruk.No poznavajki ja strukturata na taja organizacija i deka nema da stane zbor za edna cesna sudska postapka pocnav da javuvam na familijata na zhrtvata za detali za da otvorat sudski proces vo unmik.Sedejki samiot podalec bideiki togashnata policija i sud na kosovo bea policija i sud na kriminallot.So doadjanje na euleks i evropskiot sud koga se zdobiv so sigurnost za eden reallen sudski proces prvo shto napraviv otidnav kaj familijata na zhrtvata i go priznav delloto i posle toa pravo pred vratite na eulex.
Tekstot vo originall e zemen od koha.net
http://www.koha.net/index.php?cid=1,58,54025

So ovoj tekst sakav da se nadovrzam na zborovite na gospodin jordan shto znaci dosijeata da se vo beograd.Vo kosovo zhrtvite stignalle na 25 i toa ne obicni lludje tuku visoki oficeri komandanti na brigadi, intelektuallci doktori na nauki.
01-04-2011, 10:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:А БЕ, ШТО БИДНА СО ЛУСТРАЦИЈАТА?Вака-онака, удбомафијата успеа да се извлече негибната од уште една рунда во битката со македонското општество. Се сеќава ли некој на лустрацијата? Што беше тоа? Не така одамна сите вревевме околу „Законот за дополнителен услов...“, како ли му беше името. Прво го пуштија оној сомнителен кавадаречки лажго да ја води процедурата... и да ја направи тотално неупотреблива. Потоа, истопорија еден кодош (Трендафил кодошот од Уставен суд) да ни ги замачкаат очите. Но ние и натаму вревевме. Потоа, расфрлаа неколку албански досиеја низ дворови, колку да се забошоти вистинската лустрација. Потоа, решија да го изменат и надополнат Законот за да бил поефикасен и да опфати пошироки структури... и да важи и по 1991 година. Добро премачкување, нема што.

[Image: lustracija.jpg]

И? Каде се кодошите? Каде се налогодавците?Каде што биле отсекогаш, господа – се подготвуваат за избори. Како и на претходните, тие ќе бидат единствените вистински победници и на вонредниве избори. За кого и да гласате, против кого и да гласате, ќе гласате и за нив.

Сите молчат

Ујдурмата наречена Закон за лустрација фрла уште едно темно (та најтемно!) петно врз современото македонско општество. Сега гледаме дека уште од старт планот бил преку хиперпродукција на законски, подзаконски и вонзаконски процедури околу за проблемот, тој воопшто да не биде сериозно разрешен. Тоа им одговара на сите: на СДСМ затоа што базичната движечка сила на оваа партија беа и останаа темните лавиринти на кодошкото подземје; на ВМРО-ДПМНЕ затоа што по сѐ изгледа кодошките инсталации во неа се до толку силни и многубројни што едно нивно вистинско обелоденување би го довело во прашање нејзиното владеење; ситната боранија од „јас, тате и бате“ партии, поточно најголемиот број од нив, се директен производ на удбомафијашките обиди за обликување на ова општество според нивен терк. Сите молчат. Не ќе да може така.

Прво, имаше обид неизгласувањето (ургентно) на дополнувањата на Законот за лустрација да се забошоти со оправдување дека СДСМ не била во парламентот, та според тоа владеачката гарнитура не сакала такви суштински прашања да решава без опозицијата. Види богати. Потоа, имаше еден обид за суштинско релативизирање на Законот од страна на претседателот на Комисијата за лустрација лично: Оние политичари, вели, што еднаш дале изјава дека не биле кодоши до 1991 година, не можеле да бидат повторно подложени на проверка за периодот по 1991. Ајде, бе?! На ваквото, очигледно про-кодошко толкување реагираше само професорот Звонимир Јанкуловски, удирајќи му жешка шлаканица на првиот лустратор. И толку. Молк.

Купување време

Видете, оваа работа нема да ја биде така. Македонија или ќе се прочисти од пошаста на кодошлакот, минат и сегашен, или ние нема да можеме да имаме нормална држава. Веќе со години проблемот се тетерави низ институциите кои, демек, ќе го решаваат. Целта на оваа мимикрија е да се создаде привид дека оваа горлива и горчлива болка на македонската држава ќе се реши. Нема да се реши. Не вака. Досега, јавноста требаше глава да не може да дигне од официјално објавени листи на удбашки соработници, налогодавачи, корисници и слично. Ништо од тоа не се случи. Целокупната удбомафијашко-кодошка инсталација се таи прикриена во партиите, државните иснституции, медиуми – во сите клетки на општеството – и ја демне новата голема шанса. Доколку оваа држава не им го зададе последниот удар, таа шанса сигурно ќе се појави. Тоа е според законот на веројатноста.

Наместо конечно обелоденување и расчистување со кодошлакот, на врвот од преломниот миг дојде иницијативата за предвремени избори. Видете, јас сум далеку од тоа да бидам параноичен човек, но искуството најдобро учи. А да не би бидна работата токму кодошките инсталации да ја иницираа сета оваа ујдурма со предвремени избори, а? Со која цел? Па со цел, прво, да купат време и да се преструктурираат за новите околности, да избегнат обелоденување и губење на позициите и, следствено, да зафатат нови позиции за изборите, пратенички и инакви, кои би значеле имунитет и слично? Само прашувам, де? Гарантирам дека темата „лустрација“ никој нема да ја отвори во предизборната кампања.

Последна шанса

Немам доверба. ВМРО-ДПМНЕ очигледно ќе ги добие претстојните вонредни избори, но доверба не постои. Груевски ќе нема ни најмало право на грешка по тие избори. Ни најмала. Мнозинството граѓани ќе му даде уште една шанса. Последна. Доколку веднаш по изборите не тргне во тотално расчистување на состојбите, со целосна, транспарентна и недвосмислена пресметка со темните лавиринти на удбомафијата, таа последна шанса брзо ќе згасне и тој, набргу потоа, ќе падне. Кога
гласа, народот гласа повеќедимензионално. Знае дека кодошките инсталации дебело ја проблематизираат иднината на оваа држава, по сите основи.

Не се сомневаме дека значителен број кодоши ќе успеат да влезат на пратеничките листи (што секако беше една од целите на релативизирањето на процесот на лустрација), а потоа и низ сите институции, партиски раководства итн. Македонија сѐ уште ќе биде под владеење на невидливата рака на удбомафијашките отровни инсталации. Ќе дојдат изборите. Ќе поминат. Што потоа? Никој нема илузии дека СДСМ би сакал да се расчисти со нив. Значи, Груевски, или решавај го проблемот или признај дека не можеш... или дека не сакаш! Има такви кои можат и сакаат.

ПС: Новиот Закон за лустрација од неодамна по втор пат е оспорен пред Уставниот суд од страна на Институтот Сорос и Владимир Милчин. Кој друг. Играњето пинг-понг продолжува. Нас тоа не нѐ занима. Ако се имаше воља, ќе се дејствуваше и според стариот закон.
05-04-2011, 03:06 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(01-04-2011, 10:35 PM)sokoli Wrote: Vcera se odrzha prviot den na sosllushuvanjeto na nazim bllaca pred sudot na eulex.Izjavata na bllaca traeshe 6 casa i se ocekuva i ponatamoshno izjasnuvanje .Za istiot sllucaj se naodjat vo pritvor azem syla eks rakovoditell na kosovskiot shik, faredin gashi, i ushte devet predstavnici na rasformiraniot SH I K na kosovo.
Bideiki izjasnuvanjeto na bllaca traello okollu 6 casa ke se obidam da prevedam eden dell na negovata izjava koj mi stana mnogu interesen.

Posle shto faredin gashi ispali rafall vo gorniot dell na telloto na sali gashi izlegovme so golema brzina nadvor od kuqata i trgnavme sprema selloto davidoc mu kazhav na faruk zashto ne mi kazha deka otidnuvame da go ubieme covekot.Faruk mi odgovori deka ako ti kazhev shto e naredbata se pllashev deka nema da dojdesh.
i shto ke pravime sega koj ke ne spasi faruk mi rece ic ne se pllashi bideiki doktorot ke ne spasi.(pod nikot doktori e fatmir xhelili koj so profesija e doktor a isto i vo vojnata go noseshe istiot nik doktor. sega e aktuellen zamenik minister za vnatreshni raboti na kosovo)
I shto zgreshill zhrtvata shto zaslluzhi takva likvidacija.Faruk mi odgovori deka istiot bill sorabotnik na srpskata udba i znaell mnogu raboti morallo da se likvidira.
Posle nekoe vreme pocnav da se somnevam vo vistinskite motivi na likvidacijata kriticnata vecer i samoi8nicijativno pocnav da istrazhuvam za vistinskite razllozi.Vrz osnova na sobranite informacii dojdov do zaklucok deka ne zhrtvata sali gashi bill sorabotnik na udba tuku faredin gashi-faruk.Sali kako trgovec so drva vo shtime i regionot sekogash bill vo dvizhenje i imall mnogu poznati.Sllucajno dosholl do soznanija deka faredin gashi e visok sorabotnik na srpskite slluzhbi.Pa i faredin-faruk doznall deka sali gashi ima soznanija.I nezgodniot svedok morallo da se likvidira.Vo medju vreme dojdov do soznanija kolkava billa moqta na faredin gashi za vreme koga shtime billo pod kontrolla na srpskata policija.Koga se odrzhuvat demonstracii za podrzhka na uck vo lipjane faredin gashi pred desetici iljadi lludje puka vrz zenel trshana, srpskata policija go hapsi i posle deset minuti e na slloboda.Koga gi doznav ovie raboti pocnav da reagiram vo sebe deka sum pomognall na eden sorabotnik na srpskata udba da likvidira eden cesen allbanec samo shto imall soznanija za srpskiot operativec faredin gashi-faruk.No poznavajki ja strukturata na taja organizacija i deka nema da stane zbor za edna cesna sudska postapka pocnav da javuvam na familijata na zhrtvata za detali za da otvorat sudski proces vo unmik.Sedejki samiot podalec bideiki togashnata policija i sud na kosovo bea policija i sud na kriminallot.So doadjanje na euleks i evropskiot sud koga se zdobiv so sigurnost za eden reallen sudski proces prvo shto napraviv otidnav kaj familijata na zhrtvata i go priznav delloto i posle toa pravo pred vratite na eulex.
Tekstot vo originall e zemen od koha.net
http://www.koha.net/index.php?cid=1,58,54025

So ovoj tekst sakav da se nadovrzam na zborovite na gospodin jordan shto znaci dosijeata da se vo beograd.Vo kosovo zhrtvite stignalle na 25 i toa ne obicni lludje tuku visoki oficeri komandanti na brigadi, intelektuallci doktori na nauki.

Quote:Serbs and dissident Albanians kidnapped and murdered

Kosovo’s dirty secrets
People in Kosovo are beginning to talk about the missing Albanians – those who opposed what is now the ruling group in the country, and then disappeared – but not the missing Serbs
by Jean-Arnault Dérens
On 27 October 1999 Budimir Baljosevic, a teacher aged 50, and four friends tried to escape from the ghetto to which the Serbs of the Kosovan town of Orahovac/Rahovec (1) had been confined. Kosovo had been placed under interim United Nations administration in June that year, and a Nato-led peacekeeping force, KFOR, had moved in.

A Roma resident of the town, Agron N, had offered to guide them to Rozaje in Montenegro, for a fee of $840 each. His credentials justified the high price: he worked with the TMK (Kosovo Protection Corps), an organisation supervised by Nato; its mission was the social reintegration of former guerrillas of the Kosovo Liberation Army (KLA); he had already completed four successful “exfiltrations” of Serbs from Orahovac; a bricklayer by trade, he was involved in the construction of a new TMK base in the neighbouring town of Djakovica/Gjakove – where the five Serbs were last seen.

Agron N explained: “I stopped to look for my brother-in-law, who was supposed to come with us, driving in convoy. I left the Serbs in the car. When I came out of my brother-in-law’s house, someone shouted to me to hide and strangers took the Serbs. No one’s heard from them since.” He decided it was better for his own safety to spend a few months in Novi Pazar, in Serbia. Baljosevic’s brother tried many times to get news of the five Serbs, without success: “Some Italian soldiers from KFOR came to see me, and the UN police, too, but I never heard anything.”

Their fate is commonplace. Negovan Mavric keeps a small café at Velika Hoca, a Serb enclave a few kilometres from Orahovac/Rahovec, and runs the local branch of the Association of Families of Kidnapped and Missing Persons in Kosovo and Metohija. He showed me a list of the village’s dead and missing: the remains of 19 Serbs kidnapped in 1998 and 1999 have been found, but 55 Serbs and nine Roma are still missing. The first murder of a Serb civilian was recorded on 12 May 1998, when the Serbian police and the KLA began to fight for control of the district, where many Serbs then lived. The last kidnapping was on 28 July 2000, more than a year after the UN protectorate was established (see Illicit trade in human organs).

The hills around Velika Hoca are covered with vineyards; the mountains high above them mark the border between Kosovo and Albania. In the past, Albanians and Serbs coexisted peacefully in the Orahovac/Rahovec district. Since June 1999 the Serb population has fallen from nearly 10,000 to 700 in Velika Hoca, and 300 in the upper part of the town of Orahovac. The Serbs have been driven out of mixed villages such as Zociste, Opterusa and Retimlije.

The majority of the missing Serbs were kidnapped as early as July 1998, when the KLA briefly besieged Orahovac. Then a large number of Serb civilians from Retimlije were taken to a KLA base in the nearby village of Semetiste. The women were freed four days later, after the Red Cross intervened; none of the men (one just 16 years old) were seen alive again. In April 2005 some were identified among the remains of 21 people buried in a mass grave some distance away, in the village of Volujak/Valljake, near Klina.

Held on suspicion
Olgica Bozanic, a Serb from Orahovac who has taken refuge in Belgrade, is a member of the Association of Families of Kidnapped and Missing Persons. She may have lost as many as 10 relatives, including her two brothers, uncles and cousins. She heard news of one from Albanian former neighbours, who were held for several months by the guerrillas on suspicion of collaboration with the Serbian regime. They said that some Serbs from the Orahovac area were initially held near the main KLA base in the area, in the village of Drenovac/Drenovce. After the fighting stopped, they were transferred to Deva, a village in the Has mountains, near the Albanian border. It seems the KLA had occupied a base abandoned by the Yugoslav army when it withdrew in June 1999, and converted it into a detention centre. The Orahovac Serbs were then taken to Kukes, in Albania, and later to Durres, on the Albanian coast, where Bozanic’s former neighbours claimed to have seen them alive, in a KLA prison, in 2001.

Most Serbs kidnapped before the end of the war were probably killed inside Kosovo. The idea that those kidnapped after KFOR drove in were taken to Albania was put forward some time ago, but there has been no trace of them. In autumn 1999 Sefko Alomerovic, president of the district of Novi Pazar’s Helsinki Committee (a local organisation, independent of the Helsinki Committee for Human Rights in Serbia), conducted a long inquiry, but the report has been lost and Alomerovic died in 2003. In interviews in 2000, he claimed to have visited five detention centres in Kosovo. These were small facilities – often converted garages or industrial buildings on the outskirts of towns – housing 10-50 detainees. The centres were under the authority of a Commandant “Mala” (real name Alush Agushi), a close associate of Ramush Haradinaj (2). Some families had tried to ransom detainees, but although large sums of money had been paid to intermediaries, none had ever been freed. Some Serbs had been kept with a view to exchanging them for Albanian prisoners in Serbia, whose numbers were estimated at around 800 in 2000.

There is no evidence that any exchanges ever took place. Some sources claim that many Serb detainees were executed in 2001, when Serbia passed an amnesty law and freed Albanians suspected of having belonged to the KLA. Some detention centres in Kosovo were used as staging camps for both Serb and Albanian prisoners awaiting transfer to Albania. Alomerovic was the first to mention human organ trafficking, suspecting that international criminal networks were buying organs supplied by members of the KLA.

Wall of silence]
His revelations were not followed up and were in fact rejected by international organisations in Kosovo, including the UN interim administration mission, then led by Bernard Kouchner. Alomerovic, well known as a human rights militant and a long-term opponent of the Milosevic regime, talked of a “wall of silence” (3); KFOR denied the existence of any detention centres in Kosovo, in spite of evidence. Carla Del Ponte, former chief prosecutor of the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia, has also described this wall of silence, which she encountered when attempting to investigate the disappearance of Serb civilians and rumours of human organ trafficking (4).

As Dick Marty has emphasised in many interviews since the publication of his report to the Council of Europe (see Illicit trade in human organs), “everybody in Kosovo” knew of the disappearance of Serb civilians, and of the detention during the war of many Albanians suspected of collaborating with the Serbian regime. Since 1999 the Pristina daily Bota Sot has never stopped denouncing the elimination of sympathisers of the Democratic League of Kosovo (LDK, founded by the late Ibrahim Rugova), during and since the war. The paper’s editor Bajrush Morina summed it up: “Three thousand people have been murdered in Kosovo since 1999, and only 600 of those murders have been solved. There’s been a lot of talk of revenge killings by families, but most are political murders.” Two of the paper’s reporters have been killed and Morina had to hire private bodyguards for a time. Yet the stories Bota Sot publishes have always been regarded with suspicion, given its relationship with the LDK.

Bota Sot has regularly reported the existence of detention centres in Kosovo and Albania, where Albanians accused of collaboration were held. In February this year the trial of former KLA commanders Sabit Geci and Riza Alijaj began in Mitrovica. They are accused of committing serious crimes against detainees in a camp at Cahan, in the mountains of northern Albania, a few kilometres from the Kosovo border.

During the war, the secluded village of Cahan was used by the KLA as a logistics centre and a rear base for volunteers going to fight in Kosovo. Local strongman Bedri Cahani admitted that the inhabitants of Cahan smuggled cigarettes into Kosovo and that he was recruited by the KLA in autumn 1997, mainly to smuggle fighters over the mountains at night. The KLA was using an Albanian army barracks, abandoned in 1992, which still stands at the entrance to the village: this also housed a detention centre, mentioned by Marty. Cahan is a secluded spot, nearly 10km by rough mountain tracks from the town of Kruma.

ZZ spent two and a half months in “hell” at Cahan, and will be a key protected witness at the trial of Geci and Alijaj. He remembers systematic abuse and serious torture. Some detainees were forced to have sexual relations with each other; others were subjected to simulated executions. But, he told me, “I was probably the longest-serving prisoner at Cahan, and I only saw Albanians.” He had also seen some of the KLA’s most important commanders in Cahan, especially Hashim Thaci, Kosovo’s current prime minister.

All the detainees there in 1999 were, like ZZ, senior figures in the LDK. Most were arrested in the towns of Kukes and Kruma, which were full of refugees driven out of Kosovo by the Serbian forces. Some were members of the Armed Forces of the Republic of Kosovo (Fark), a guerrilla movement rival to the KLA, started, without much success on the ground, by supporters of Ibrahim Rugova.

The Drenica Group
Marty’s report singles out as responsible an internal faction of the KLA, which it refers to as the “Drenica Group”, listing as members Hashim Thaci, Azem Syla, Xhavit Haliti, Kadri Veseli, Fatmir Limaj, Sabit Geci and Riza Alijaj. These former guerrilla commanders are all from the Drenica area; they were also members of the Popular Movement of Kosovo (LPK), a secret Marxist-Leninist organisation favourable to the Albanian Stalinist regime of Enver Hoxha. The movement emerged among the Albanian diaspora in Switzerland, and had an extensive network of clandestine militants in Kosovo. It was the LPK that created the KLA in 1996, bringing together a number of groups of independent militants already operating in Kosovo, mainly in the Drenica area. The best known, Adem Jashari, a great hero who is virtually worshipped in Kosovo, was killed by the Serbian police on 6 March 1998. His cousin, Gani Geci, survived and narrowly escaped an attempt on his life in 2001. Geci has never joined the Democratic Party of Kosovo (PDK), the direct successor to the LPK. He is from the family of the bajraktar (hereditary village chieftain) of the village of Llausha, in the Drenica area. He remained a member of the LDK and later of a small splinter group, whom he represented during the last Kosovo parliament.

Geci told me: “We were faithful to Ibrahim Rugova, and we had never heard of the LPK, nor of Fark: as far as we were concerned, the KLA badge united all the fighters. When the LPK people arrived from Switzerland, we made them welcome. They had money and promised us weapons, but we quickly realised they were only interested in power. In any case, they never fought the Serbs. They relied on Nato to do that. They only fought other Albanians, to gain absolute power, and, since the end of the war they have systematically bled Kosovo dry.”

His claims are largely confirmed by a recently declassified Nato report from 2003, which identifies Haliti as the “godfather” of Kosovo, controlling most illegal activities, including smuggling, drug trafficking and prostitution. As well as being a senior figure in the LPK, Haliti was notorious as an agent of the Sigurimi, the secret service of Stalinist Albania. He is a top leader of the Drenica Group, which is synonymous with the leadership of the LPK and today’s PDK.

The PDK had a powerful tool in the Sherbimi Informativ i Kosoves (Shik), an intelligence service headed by Veseli and Syla. In 2009 Kosovo was shaken by the revelations of a former Shik agent, Nazim Bllaca, who admitted having murdered an Albanian who had collaborated with the Serbian police. Under house arrest while awaiting trial, Bllaca is once more free to speak to the press. In an interview in Koha Ditore this January, he claimed that Shik had killed “600 people in the first few months after the establishment of the UN protectorate and 1,000 over 12 months”.

People are beginning to talk in Kosovo about the violence by the KLA against Albanians accused of collaboration, or those whose political persuasion differed from the guerrillas. However, nobody yet wants to talk about the fate of the missing Serbs. ZZ explained that, at the end of the war, he was transferred from the camp at Cahan to the town of Prizren, in Kosovo: “For several days, they kept me in the cellar of a house, with seven elderly Serbs and one Roma. There were two of us Albanian prisoners from the camp at Cahan, and our gaolers forced us to hit the old Serbs. In the end, some German soldiers from KFOR freed me, but the Serbs had already been taken away, I don’t know where.”

I was unable to find any evidence that, after the war was over, the camp at Cahan had also housed Serbs intended to supply the trade in human organs. However, when Cahan housed a torture centre for “dissident” members of the KLA, in spring 1999, it was visited regularly by members of US special forces (5).
Jean-Arnault Dérens is editor of Le Courrier des Balkan (balkans.courriers.info); his latest book, co-authored with Laurent Geslin, is Voyage au pays des Gorani: Balkans, début du XXIe siècle (Journey to the Land of the Gorani: the Balkans at the Start of the 21st Century), Cartouche, Paris, 2010.

(1) The first is the Serbian name of the town, the second its Albanian name.

(2) Haradinaj, a former commander in the KLA in western Kosovo, was prime minister of Kosovo from December 2004 to March 2005. He still leads his party, the Alliance for the Future of Kosovo, but is currently in prison at Scheveningen in the Netherlands, awaiting an appeal hearing before the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia. He was initially acquitted after several witnesses for the prosecution were murdered or retracted their statements during the hearings.

(3) See Vanja Mekterovic and Vladimir Radomirovic, “Kosovo: l’archipel des camps de l’UCK”, 17 April 2000; Le Courrier des Balkans (English translation).

(4) Carla Del Ponte with Chuck Sudetic, Madame Prosecutor: Confrontations with Humanity’s Worst Criminals and the Culture of Impunity, Other Press, London, 2009.

(5) As confirmed by the testimony of the Australian surgeon Craig Jurisevic in Blood on My Hands: a Surgeon at War, Wild Dingo Press, Melbourne, 2010.
Le Monde Diplomatique
An inch today is tomorrow’s mile.
05-04-2011, 07:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Се „лустрираа“ Глигоров и Црвенковски

Само од поранешните функционери, нотарите може да се офајдат со околу 750.000 евра!

Експретседателот Киро Глигоров завчера попладнето во Комисијата за лустрација депонирал изјава дека не бил соработник на тајните безбедносни служби. Изјавата на Глигоров, кој е во длабока старост (на 3 мај ќе наполни 94 години), во седиштето на Лустраторската комисија на 17 кат во зградата на МРТ, ја доставил службеник од неговиот кабинет. Вчера изјава до Комисијата испратил и поранешниот претседател и премиер, Бранко Црвенковски.

Според последните измени на Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, лустрацискиот филтер ги опфаќа и сите живи поранешни функционери, почнувајќи од 2 август 1944 година (АСНОМ) до денес. Ниту една институција во државата не располага со податоци за колку вкупно луѓе станува збор, бидејќи никој не водел таква евиденција. Се претпоставува дека станува збор за огромен број лица, најмалку 300.000!


Глигоров сам признава дека бил кодош. !!! Станува збор за цитат од неговата книгата МАКЕДОНИЈА Е СЕ ШТО ИМАМЕ каде што првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров признава дека во 1944 г. дал мислење и писмена изјава за ликвидација на Чкатров, Ѓузелов и Китинчев пред тие да бидат осудени.

Бранко Црвенковки е потписник значи налогодавач на фамозната уредба 10/92 со која е овозможен прогон на политички и идеолошки противници.

Сега на потег е Комисијата за Проверка на Факти.

06-04-2011, 01:17 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(06-04-2011, 01:17 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Се „лустрираа“ Глигоров и Црвенковски

Само од поранешните функционери, нотарите може да се офајдат со околу 750.000 евра!

Експретседателот Киро Глигоров завчера попладнето во Комисијата за лустрација депонирал изјава дека не бил соработник на тајните безбедносни служби. Изјавата на Глигоров, кој е во длабока старост (на 3 мај ќе наполни 94 години), во седиштето на Лустраторската комисија на 17 кат во зградата на МРТ, ја доставил службеник од неговиот кабинет. Вчера изјава до Комисијата испратил и поранешниот претседател и премиер, Бранко Црвенковски.

Според последните измени на Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, лустрацискиот филтер ги опфаќа и сите живи поранешни функционери, почнувајќи од 2 август 1944 година (АСНОМ) до денес. Ниту една институција во државата не располага со податоци за колку вкупно луѓе станува збор, бидејќи никој не водел таква евиденција. Се претпоставува дека станува збор за огромен број лица, најмалку 300.000!


Глигоров сам признава дека бил кодош. !!! Станува збор за цитат од неговата книгата МАКЕДОНИЈА Е СЕ ШТО ИМАМЕ каде што првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров признава дека во 1944 г. дал мислење и писмена изјава за ликвидација на Чкатров, Ѓузелов и Китинчев пред тие да бидат осудени.

Бранко Црвенковки е потписник значи налогодавач на фамозната уредба 10/92 со која е овозможен прогон на политички и идеолошки противници.

Сега на потег е Комисијата за Проверка на Факти.

Знам дека моево прашање е нема практична употреба, но:

Која е предвидената казна за лажно сведочење пред Комисијата за лутсрација?
06-04-2011, 03:32 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3

[Image: 2gt5l05.jpg]
Od gorniot tekst na izjavata koja treba da se podnese do komisijata,ocigledno e deka LUSTRACIJATA se odnesuva i na kodosite i na naredbodavacite, sto znaci deka i Frckovski i Bogoevski i Babanot site ke treba da se lustriraat,a potoa da dobijat krivicni prijavi za zloupotreba na funkcijata.Da go socekame denot koga ova ke se sluci.
(This post was last modified: 06-04-2011, 03:35 PM by braniteli.)
06-04-2011, 03:33 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

БАСНИ ЕЗОП Icon_razz
06-04-2011, 07:21 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Quote:Пишуваат Шакале и Душан Петровски


Created on Friday, 08 April 2011 16:41


Македонска демократија (1)

Вовед во досието ПО “ДЕСТРУКТИВЕЦ”

Во 1990. година тогашна Социјалистичка Република Македонија, како членка на Социјалистичка Федеративна Република Југославија прогласи менување на системот на државно уредување: од еднопартиски социјалистички режим, речено беше дека ќе се отвори пазарот, како политичкиот, така и стопанствениот. Општото граѓанство немаше причина зошто да не поверува дека постојниот политичко-економски систем навистина нема да се промени, оти, додека во одредени држави од Комунистичкиот блок постоеше притисок за напуштање на таквиот поредок, Југославија не беше една од нив. Односно, постоечката владеачка структура не беше изложена на притисок, како што тоа денес е случај со државите на северна Африка, на пример, за промена на режимот. Напротив, со не-така-големи исклучоци, може да се рече дека, додека населението можеби не беше пресреќно да живее во тој систем, сепак, не изразуваше ниту големо незадоволтво. Затоа, кога “плурализмот” стапи на сила, граѓанството испушти колективен здив, и отпочна потрага по својата капиталистичка среќа. За жал, вистината била дека Комунистичкиот режим воопшто не бил променет, туку едноставно само се преименувал себе си во нешто што не е.

[Image: opt1302280867m.jpg]

На читателите на нашиот портал им е познат случајот на еден од основачите на Комитетот за демократизација, Јордан Петровски, како и на грст други, кои биле цел на гонење од страна на тајните служби на Република Македонија по прогласувањето на плурализам во државата. За жал, иако се претпоставува дека постојат најмалку 3.000-5.000 такви случаи, во јавноста се има дискутирано за само неколкумина од нив. Причината за ваквата реалност, се надеваме, ќе ви стане појасна откако ќе се запознаете со случајот на Блажо Стојаноски од Прилеп, кој ќе биде предмет на наша обработка во идните неколку недели. Овој случај дава солидна слика за како работела Службата за државна безбедност, подоцна преименувана до Дирекција за безбедност и конраразузнавање при Министерството за внатрешни работи, инаку народно позната како УДБа, во годините кои следеа на македонската незавнисност.

Засега, само ќе ве запознаеме со освновните податици, кои понатаму ќе бидат детално обработени во низа текстови. Имено, на 30.01.2001. година по пат на “барање за увид во лично досие”, Стојаноски бил известен дека за него “Е ЕВИДЕНТИРАНО ПОСТОЕЊЕ на лично досие од политички и идеолошки причини.” Досието, кое било “ДРЖАВНА ТАЈНА--СТРОГО ДОВЕРЛИВО” е водено по “линија на работа: Македонски екстремизам.” Конкретно, “врз основа на член 47 и 48 од Правилникот за работа на ДБК (‘Службен весник на Р. Македонија’ – посебен Службен весник број 10 од 31.10.1995 година)” донесено е “Р Е Ш Е Н И Е за заведување во ПРЕТХОДНА ОБРАБОТКА (ПО) на лицето СТОЈАНОСКИ Пано БЛАЖО... работник, стечаен работник на текстилната ф-ка ‘Билјана’. Лицето ќе се води под псевдоним ‘ДЕСТРУКТИВЕЦ’.” Според даденото образложение “се констатира постоење индиции дека лицето СТОЈАНОСКИ БЛАЖО спроведува активности насочени кон насилно загрозување или рушење на Уставниот поредок и безбедност на Република Македонија.” Досието на г. Стојаноски започнува со оваа белешка од 6.5.1996. година, а завршува на 21.01.2000. година со “П Р Е Д Л О Г За ДЕРЕГИСТРИРАЊЕ ОД ОПЕРАТИВНА ОБРАБОТКА (ОО) за лицето Стојаноски Пано Блажо… занимање невработен…” со “образложение: Лицето Стојаноски Пано Блажо се водеше под псевдоним ‘Деструктивец’. ПО беше заведена со цел следење, документирање, откривање и попречување на екстремни и противуставни активности на лицето Стојаноски Блажо. Во текот на водењето на ПО со превземените мерки и активности не се потврдија претходно добиените сознанија, бидејки лицето Блажо Стојаноски, во поново време, во поголем дел ги пасивизира своите активности, особено после неговиот ангажман во независниот синдикат. Од тие причини ценам дека треба да престане водењето на ПО врз лицето Блажо Стојаноски.”

Веднаш ќе ви обрнеме внимание на една техничка работа. Додека “дерегистрацијата” е заверена на образец за “Оперативна обработка”, содржината зборува за “Претходна обработка”. Овие два термини имаат различни примени, и наше мислење, основано на целиот материја кој го поседуваме, е дека Стојаноски останал во “претходна обработка”. Имено, терминот “претходна обработка” се однесува на лице кое е цел на обработка на Службата за државна безбедност. Инаку речено, “ПО” е шифра за жртва. “Оперативна обработка”, од друга страна, е шифра за соработник на СДБ. Според принципот на делување на СДБ, конечната цел е од секоја “ПО” да се здобијат со “ОО”.

Блажо Стојаноски, како што може да се забележи од претходниот текст е некогашен синдикален актвист, своевремено сектретар на УНАСМ (Унија на независни автономни синдикати на Македонија), од времето на приватизацијата. Оние кои се доволно при ум паметат дека во периодот на доцните 1990-ти години македонското стопанство беше опустошено од страна на некогашните социјалистички управители—денешни милионери, медуимски тајкуни и политички влијателни лица. Како резултат од крајно тендециозната приватизација останаа празните фабрики и најновиот слој граѓани—неброените “стечајни работници”.

http://picturespk.pk/images/arx1302280666z.jpg

Македонскиот Устав ја гарантира слободата на мирен собир на граѓните, а тоа значи дека синдикалните здруженија се законски одобрени. Понатаму Уставот гарантира слобода на приватноста, како и слобода на говорот. Истовремено, како и сите живи луѓе, така и “стечајците” ги имаат истите основни животни потреби: храна, облека, засолниште; па поради тоа мораат од некаде да заработат плата. Од тука, активностите на Стојаноски, кој се обидувал да издејстувва враќање на “стечајците” во работен однос, воопшто немале причина да побудат “индиции” кај СДБ. За жал, никој тоа не им го соопштил на службениците при Дирекцијата. Затоа, тие минале три и пол години следејќи го, документирајќи, откривајќи и попречувајќи ги “екстремните и противуставни активности на лицето Стојаноски Блажо.” При разлгедувањето на материјалот кој ни е достапен, читателот нема да најде ниту едно дело кое објективно може да се оквалификува како “екстремно”, “насилно” или “противуставно”. Впрочем, иронијата е во фактот што додека СДБ работела на попречувањето и откривањето на противуставните активности на Стојаноски, самата Служба постојано и при здрава свест го кршела Уставот во чие име работела.

Од досието “Деструктивец” произлегуваат три големи теми:

• Активностите на СДБ во сузбивање на било какво независно движење;

• Неријателската наклонетост на СДБ кон Стојаноски; и

• Неможноста на Стојаноски да дојде до правда.

Иако Стојаноски е во посед на своето досие повеќе од десет години, неговиот случај останал вон страниците на македонските весници, од причина што ниту еден медиум не пројавил волја да го обработи истиот. Случајот на Блажо Стојаноски претставува кристално чиста слика за менталитетот кој владее во Службата за државна безбедност, и дава одговор на прашањето зошто во Република Македонија е невозможно успешно да се организира граѓанско движење кое е слободно од прангите на државните институции; односно зошто Македонија лета во место. Ќе забележите уште една сличност, која е постојана со сите други јавно познати досиеа, а тоа е дека Министерството за внатершни работи не поднело обвинение против Стојаноски и покрај тоа што е следен подолго од законски одредениот рок од една (1) година во која авторитетите треба да поднесат оптужение за да може да продолжи одбработката врз осомниченото лице. Истовремено, се поттикнува и прашањето: Што е тоа “македонски ектремизам”? Додека досието на Јордан Петровски ПО “ЦРНИ” е загрижено во однос на прашањето дали Петровски работи за буграските тајни служби, “Деструктивец” воопшто не наговестува ангажман на Стојаноски за било чија туѓа служба. Впрочем, како што ќе можете и самите да заклучите, најблиската претпоставка за тоа што претставува “македонски екстремизам” е желбата за достоинствен живот и промена на власта, по пат на избори.

(Продолжува)

Во име на Групацијата на Ветерани Дисиденти при Комитетот за демократизација на Република Македонија
08-04-2011, 08:26 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(05-04-2011, 07:31 AM)montehristo Wrote:
(01-04-2011, 10:35 PM)sokoli Wrote: Vcera se odrzha prviot den na sosllushuvanjeto na nazim bllaca pred sudot na eulex.Izjavata na bllaca traeshe 6 casa i se ocekuva i ponatamoshno izjasnuvanje .Za istiot sllucaj se naodjat vo pritvor azem syla eks rakovoditell na kosovskiot shik, faredin gashi, i ushte devet predstavnici na rasformiraniot SH I K na kosovo.
Bideiki izjasnuvanjeto na bllaca traello okollu 6 casa ke se obidam da prevedam eden dell na negovata izjava koj mi stana mnogu interesen.

Posle shto faredin gashi ispali rafall vo gorniot dell na telloto na sali gashi izlegovme so golema brzina nadvor od kuqata i trgnavme sprema selloto davidoc mu kazhav na faruk zashto ne mi kazha deka otidnuvame da go ubieme covekot.Faruk mi odgovori deka ako ti kazhev shto e naredbata se pllashev deka nema da dojdesh.
i shto ke pravime sega koj ke ne spasi faruk mi rece ic ne se pllashi bideiki doktorot ke ne spasi.(pod nikot doktori e fatmir xhelili koj so profesija e doktor a isto i vo vojnata go noseshe istiot nik doktor. sega e aktuellen zamenik minister za vnatreshni raboti na kosovo)
I shto zgreshill zhrtvata shto zaslluzhi takva likvidacija.Faruk mi odgovori deka istiot bill sorabotnik na srpskata udba i znaell mnogu raboti morallo da se likvidira.
Posle nekoe vreme pocnav da se somnevam vo vistinskite motivi na likvidacijata kriticnata vecer i samoi8nicijativno pocnav da istrazhuvam za vistinskite razllozi.Vrz osnova na sobranite informacii dojdov do zaklucok deka ne zhrtvata sali gashi bill sorabotnik na udba tuku faredin gashi-faruk.Sali kako trgovec so drva vo shtime i regionot sekogash bill vo dvizhenje i imall mnogu poznati.Sllucajno dosholl do soznanija deka faredin gashi e visok sorabotnik na srpskite slluzhbi.Pa i faredin-faruk doznall deka sali gashi ima soznanija.I nezgodniot svedok morallo da se likvidira.Vo medju vreme dojdov do soznanija kolkava billa moqta na faredin gashi za vreme koga shtime billo pod kontrolla na srpskata policija.Koga se odrzhuvat demonstracii za podrzhka na uck vo lipjane faredin gashi pred desetici iljadi lludje puka vrz zenel trshana, srpskata policija go hapsi i posle deset minuti e na slloboda.Koga gi doznav ovie raboti pocnav da reagiram vo sebe deka sum pomognall na eden sorabotnik na srpskata udba da likvidira eden cesen allbanec samo shto imall soznanija za srpskiot operativec faredin gashi-faruk.No poznavajki ja strukturata na taja organizacija i deka nema da stane zbor za edna cesna sudska postapka pocnav da javuvam na familijata na zhrtvata za detali za da otvorat sudski proces vo unmik.Sedejki samiot podalec bideiki togashnata policija i sud na kosovo bea policija i sud na kriminallot.So doadjanje na euleks i evropskiot sud koga se zdobiv so sigurnost za eden reallen sudski proces prvo shto napraviv otidnav kaj familijata na zhrtvata i go priznav delloto i posle toa pravo pred vratite na eulex.
Tekstot vo originall e zemen od koha.net
http://www.koha.net/index.php?cid=1,58,54025

So ovoj tekst sakav da se nadovrzam na zborovite na gospodin jordan shto znaci dosijeata da se vo beograd.Vo kosovo zhrtvite stignalle na 25 i toa ne obicni lludje tuku visoki oficeri komandanti na brigadi, intelektuallci doktori na nauki.

Quote:Serbs and dissident Albanians kidnapped and murdered

Kosovo’s dirty secrets
People in Kosovo are beginning to talk about the missing Albanians – those who opposed what is now the ruling group in the country, and then disappeared – but not the missing Serbs
by Jean-Arnault Dérens
On 27 October 1999 Budimir Baljosevic, a teacher aged 50, and four friends tried to escape from the ghetto to which the Serbs of the Kosovan town of Orahovac/Rahovec (1) had been confined. Kosovo had been placed under interim United Nations administration in June that year, and a Nato-led peacekeeping force, KFOR, had moved in.

A Roma resident of the town, Agron N, had offered to guide them to Rozaje in Montenegro, for a fee of $840 each. His credentials justified the high price: he worked with the TMK (Kosovo Protection Corps), an organisation supervised by Nato; its mission was the social reintegration of former guerrillas of the Kosovo Liberation Army (KLA); he had already completed four successful “exfiltrations” of Serbs from Orahovac; a bricklayer by trade, he was involved in the construction of a new TMK base in the neighbouring town of Djakovica/Gjakove – where the five Serbs were last seen.

Agron N explained: “I stopped to look for my brother-in-law, who was supposed to come with us, driving in convoy. I left the Serbs in the car. When I came out of my brother-in-law’s house, someone shouted to me to hide and strangers took the Serbs. No one’s heard from them since.” He decided it was better for his own safety to spend a few months in Novi Pazar, in Serbia. Baljosevic’s brother tried many times to get news of the five Serbs, without success: “Some Italian soldiers from KFOR came to see me, and the UN police, too, but I never heard anything.”

Their fate is commonplace. Negovan Mavric keeps a small café at Velika Hoca, a Serb enclave a few kilometres from Orahovac/Rahovec, and runs the local branch of the Association of Families of Kidnapped and Missing Persons in Kosovo and Metohija. He showed me a list of the village’s dead and missing: the remains of 19 Serbs kidnapped in 1998 and 1999 have been found, but 55 Serbs and nine Roma are still missing. The first murder of a Serb civilian was recorded on 12 May 1998, when the Serbian police and the KLA began to fight for control of the district, where many Serbs then lived. The last kidnapping was on 28 July 2000, more than a year after the UN protectorate was established (see Illicit trade in human organs).

The hills around Velika Hoca are covered with vineyards; the mountains high above them mark the border between Kosovo and Albania. In the past, Albanians and Serbs coexisted peacefully in the Orahovac/Rahovec district. Since June 1999 the Serb population has fallen from nearly 10,000 to 700 in Velika Hoca, and 300 in the upper part of the town of Orahovac. The Serbs have been driven out of mixed villages such as Zociste, Opterusa and Retimlije.

The majority of the missing Serbs were kidnapped as early as July 1998, when the KLA briefly besieged Orahovac. Then a large number of Serb civilians from Retimlije were taken to a KLA base in the nearby village of Semetiste. The women were freed four days later, after the Red Cross intervened; none of the men (one just 16 years old) were seen alive again. In April 2005 some were identified among the remains of 21 people buried in a mass grave some distance away, in the village of Volujak/Valljake, near Klina.

Held on suspicion
Olgica Bozanic, a Serb from Orahovac who has taken refuge in Belgrade, is a member of the Association of Families of Kidnapped and Missing Persons. She may have lost as many as 10 relatives, including her two brothers, uncles and cousins. She heard news of one from Albanian former neighbours, who were held for several months by the guerrillas on suspicion of collaboration with the Serbian regime. They said that some Serbs from the Orahovac area were initially held near the main KLA base in the area, in the village of Drenovac/Drenovce. After the fighting stopped, they were transferred to Deva, a village in the Has mountains, near the Albanian border. It seems the KLA had occupied a base abandoned by the Yugoslav army when it withdrew in June 1999, and converted it into a detention centre. The Orahovac Serbs were then taken to Kukes, in Albania, and later to Durres, on the Albanian coast, where Bozanic’s former neighbours claimed to have seen them alive, in a KLA prison, in 2001.

Most Serbs kidnapped before the end of the war were probably killed inside Kosovo. The idea that those kidnapped after KFOR drove in were taken to Albania was put forward some time ago, but there has been no trace of them. In autumn 1999 Sefko Alomerovic, president of the district of Novi Pazar’s Helsinki Committee (a local organisation, independent of the Helsinki Committee for Human Rights in Serbia), conducted a long inquiry, but the report has been lost and Alomerovic died in 2003. In interviews in 2000, he claimed to have visited five detention centres in Kosovo. These were small facilities – often converted garages or industrial buildings on the outskirts of towns – housing 10-50 detainees. The centres were under the authority of a Commandant “Mala” (real name Alush Agushi), a close associate of Ramush Haradinaj (2). Some families had tried to ransom detainees, but although large sums of money had been paid to intermediaries, none had ever been freed. Some Serbs had been kept with a view to exchanging them for Albanian prisoners in Serbia, whose numbers were estimated at around 800 in 2000.

There is no evidence that any exchanges ever took place. Some sources claim that many Serb detainees were executed in 2001, when Serbia passed an amnesty law and freed Albanians suspected of having belonged to the KLA. Some detention centres in Kosovo were used as staging camps for both Serb and Albanian prisoners awaiting transfer to Albania. Alomerovic was the first to mention human organ trafficking, suspecting that international criminal networks were buying organs supplied by members of the KLA.

Wall of silence]
His revelations were not followed up and were in fact rejected by international organisations in Kosovo, including the UN interim administration mission, then led by Bernard Kouchner. Alomerovic, well known as a human rights militant and a long-term opponent of the Milosevic regime, talked of a “wall of silence” (3); KFOR denied the existence of any detention centres in Kosovo, in spite of evidence. Carla Del Ponte, former chief prosecutor of the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia, has also described this wall of silence, which she encountered when attempting to investigate the disappearance of Serb civilians and rumours of human organ trafficking (4).

As Dick Marty has emphasised in many interviews since the publication of his report to the Council of Europe (see Illicit trade in human organs), “everybody in Kosovo” knew of the disappearance of Serb civilians, and of the detention during the war of many Albanians suspected of collaborating with the Serbian regime. Since 1999 the Pristina daily Bota Sot has never stopped denouncing the elimination of sympathisers of the Democratic League of Kosovo (LDK, founded by the late Ibrahim Rugova), during and since the war. The paper’s editor Bajrush Morina summed it up: “Three thousand people have been murdered in Kosovo since 1999, and only 600 of those murders have been solved. There’s been a lot of talk of revenge killings by families, but most are political murders.” Two of the paper’s reporters have been killed and Morina had to hire private bodyguards for a time. Yet the stories Bota Sot publishes have always been regarded with suspicion, given its relationship with the LDK.

Bota Sot has regularly reported the existence of detention centres in Kosovo and Albania, where Albanians accused of collaboration were held. In February this year the trial of former KLA commanders Sabit Geci and Riza Alijaj began in Mitrovica. They are accused of committing serious crimes against detainees in a camp at Cahan, in the mountains of northern Albania, a few kilometres from the Kosovo border.

During the war, the secluded village of Cahan was used by the KLA as a logistics centre and a rear base for volunteers going to fight in Kosovo. Local strongman Bedri Cahani admitted that the inhabitants of Cahan smuggled cigarettes into Kosovo and that he was recruited by the KLA in autumn 1997, mainly to smuggle fighters over the mountains at night. The KLA was using an Albanian army barracks, abandoned in 1992, which still stands at the entrance to the village: this also housed a detention centre, mentioned by Marty. Cahan is a secluded spot, nearly 10km by rough mountain tracks from the town of Kruma.

ZZ spent two and a half months in “hell” at Cahan, and will be a key protected witness at the trial of Geci and Alijaj. He remembers systematic abuse and serious torture. Some detainees were forced to have sexual relations with each other; others were subjected to simulated executions. But, he told me, “I was probably the longest-serving prisoner at Cahan, and I only saw Albanians.” He had also seen some of the KLA’s most important commanders in Cahan, especially Hashim Thaci, Kosovo’s current prime minister.

All the detainees there in 1999 were, like ZZ, senior figures in the LDK. Most were arrested in the towns of Kukes and Kruma, which were full of refugees driven out of Kosovo by the Serbian forces. Some were members of the Armed Forces of the Republic of Kosovo (Fark), a guerrilla movement rival to the KLA, started, without much success on the ground, by supporters of Ibrahim Rugova.

The Drenica Group
Marty’s report singles out as responsible an internal faction of the KLA, which it refers to as the “Drenica Group”, listing as members Hashim Thaci, Azem Syla, Xhavit Haliti, Kadri Veseli, Fatmir Limaj, Sabit Geci and Riza Alijaj. These former guerrilla commanders are all from the Drenica area; they were also members of the Popular Movement of Kosovo (LPK), a secret Marxist-Leninist organisation favourable to the Albanian Stalinist regime of Enver Hoxha. The movement emerged among the Albanian diaspora in Switzerland, and had an extensive network of clandestine militants in Kosovo. It was the LPK that created the KLA in 1996, bringing together a number of groups of independent militants already operating in Kosovo, mainly in the Drenica area. The best known, Adem Jashari, a great hero who is virtually worshipped in Kosovo, was killed by the Serbian police on 6 March 1998. His cousin, Gani Geci, survived and narrowly escaped an attempt on his life in 2001. Geci has never joined the Democratic Party of Kosovo (PDK), the direct successor to the LPK. He is from the family of the bajraktar (hereditary village chieftain) of the village of Llausha, in the Drenica area. He remained a member of the LDK and later of a small splinter group, whom he represented during the last Kosovo parliament.

Geci told me: “We were faithful to Ibrahim Rugova, and we had never heard of the LPK, nor of Fark: as far as we were concerned, the KLA badge united all the fighters. When the LPK people arrived from Switzerland, we made them welcome. They had money and promised us weapons, but we quickly realised they were only interested in power. In any case, they never fought the Serbs. They relied on Nato to do that. They only fought other Albanians, to gain absolute power, and, since the end of the war they have systematically bled Kosovo dry.”

His claims are largely confirmed by a recently declassified Nato report from 2003, which identifies Haliti as the “godfather” of Kosovo, controlling most illegal activities, including smuggling, drug trafficking and prostitution. As well as being a senior figure in the LPK, Haliti was notorious as an agent of the Sigurimi, the secret service of Stalinist Albania. He is a top leader of the Drenica Group, which is synonymous with the leadership of the LPK and today’s PDK.

The PDK had a powerful tool in the Sherbimi Informativ i Kosoves (Shik), an intelligence service headed by Veseli and Syla. In 2009 Kosovo was shaken by the revelations of a former Shik agent, Nazim Bllaca, who admitted having murdered an Albanian who had collaborated with the Serbian police. Under house arrest while awaiting trial, Bllaca is once more free to speak to the press. In an interview in Koha Ditore this January, he claimed that Shik had killed “600 people in the first few months after the establishment of the UN protectorate and 1,000 over 12 months”.

People are beginning to talk in Kosovo about the violence by the KLA against Albanians accused of collaboration, or those whose political persuasion differed from the guerrillas. However, nobody yet wants to talk about the fate of the missing Serbs. ZZ explained that, at the end of the war, he was transferred from the camp at Cahan to the town of Prizren, in Kosovo: “For several days, they kept me in the cellar of a house, with seven elderly Serbs and one Roma. There were two of us Albanian prisoners from the camp at Cahan, and our gaolers forced us to hit the old Serbs. In the end, some German soldiers from KFOR freed me, but the Serbs had already been taken away, I don’t know where.”

I was unable to find any evidence that, after the war was over, the camp at Cahan had also housed Serbs intended to supply the trade in human organs. However, when Cahan housed a torture centre for “dissident” members of the KLA, in spring 1999, it was visited regularly by members of US special forces (5).
Jean-Arnault Dérens is editor of Le Courrier des Balkan (balkans.courriers.info); his latest book, co-authored with Laurent Geslin, is Voyage au pays des Gorani: Balkans, début du XXIe siècle (Journey to the Land of the Gorani: the Balkans at the Start of the 21st Century), Cartouche, Paris, 2010.

(1) The first is the Serbian name of the town, the second its Albanian name.

(2) Haradinaj, a former commander in the KLA in western Kosovo, was prime minister of Kosovo from December 2004 to March 2005. He still leads his party, the Alliance for the Future of Kosovo, but is currently in prison at Scheveningen in the Netherlands, awaiting an appeal hearing before the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia. He was initially acquitted after several witnesses for the prosecution were murdered or retracted their statements during the hearings.

(3) See Vanja Mekterovic and Vladimir Radomirovic, “Kosovo: l’archipel des camps de l’UCK”, 17 April 2000; Le Courrier des Balkans (English translation).

(4) Carla Del Ponte with Chuck Sudetic, Madame Prosecutor: Confrontations with Humanity’s Worst Criminals and the Culture of Impunity, Other Press, London, 2009.

(5) As confirmed by the testimony of the Australian surgeon Craig Jurisevic in Blood on My Hands: a Surgeon at War, Wild Dingo Press, Melbourne, 2010.
Le Monde Diplomatique

Iako ne go razbiram angliskiot jazik montehristo ot nekolku zborovi shto se spomnuvat sve razbrav.Toa e zhollta srpska shtampa.Prvo dik marti ima zet srbin toa e jasno.Vtoro cello vreme optuzhbi nitu eden dokaz ili somnevanje.Pishuvanje na zapadno evropski novini toa e stil na mareti da gi dogura svoite tezi vo javnost da se insistira da se goni sllucajot.No vo ovj sllucaj qe ja izgubat bitkata bideiki insunuaciite se mnogu gllupi.Transplantacija na organi allbanija se ushte ne vrshi vo svoite bollnici nema nitu kadar nitu sredstva.Istite raboti se transverirat so helikopteri vo bari vo italija.Isceznati srbi ima 200-300 dodeka allbanci ima se ushte 4000.Golemo mnogu golemo prashanje zashto tie srbi znaejki za opasnosta ne otidna so drugite srbi za srbija.Mnogu llogicno prashanje neli.da ne bille mozhda dobri so allbancite i ne se pllashille od istite i nivnoto iduvanje.da ne im precello toa na militantnite srbi i gi egzekutiralle da ne peat kaj allbancite isto kako uckite gi likvidira sorabotnicite na srbite po kratka postapka.Sve ke izleze na videlina pa i mnogu raboti za marti bideiki mie ne spieme rabotime den i noq i istiot e cello vreme pod llupa.No prvo neka da se pocistat marksistite leninistite i rusofilite koi imat jaki strukturi vo kosovo.Ramush mojot poraneshen komandant posle poginuvanjeto na agim ramadani i golemiot prijatell na makedonija isto pocna da gazi po minirano pole.Jenkite go osllobodija toj pocna da igra so shvabite zaedno so brat lube kogo ke go najde ista sudbina kako ramusha.Sega neka lezhi pod suho.

No tie se druga pesna.Pesnata na nazim bllaca se medju allbanski likvidacii po diktat na udba.Nazim bllaca toa direktno gopotvrduva a pod istraga e i azem syla poraneshniot direktor na shik.Shto znaci toa deka kosovskiot shik bill pod direktna komanda na srpskata udba celloto vreme.Od drugata strana posle mnogu igri crca vrca pod pritisok na jenkite se bira edna zhena za predsedatell na kosovo koja ne e na nikoja partija koja e so cin generall vo kosovskata policija.HMMMMMMM mnogu raboti se sllucuvat vo edno vreme vo edna institucija.Edni od istata pred sud drugite ja prezemat vllastta bez da bidat seriozni kandidati

08-04-2011, 09:31 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Сoколи,
мојата намера при вметнувањето на овој текст тука ми беше само како поткрепа на она што ти го пишуваш околу Назим Блаца.
А околу тоа за Марксистите-Ленинисти во УЧК каде Геци вели:
“Ние бевме верни на Ибрахим Ругова, никогаш не бевме слушнале за ЛПК, нити за ФАРК, она што не интересираше е дека Беџот на УЧК ги обединуваше сите борци. Кога луѓето од ЛПК дојдоа од Швајцарија ние им посакавме добредојде. Тие имаа пари и ни ветија оружје, но брзо увидовме дека тие се заинтересирани само за Моќ. Во секој случај тие никогаш не се бореа со Србите. Се ослонуваа на НАТО за тоа. Се бореа само против други Албанци, за да добијат апсолутна моќ, и , од крајот на конфликтот Косово го исцедија суво.“
Англиски:“ Geci told me: “We were faithful to Ibrahim Rugova, and we had never heard of the LPK, nor of Fark: as far as we were concerned, the KLA badge united all the fighters. When the LPK people arrived from Switzerland, we made them welcome. They had money and promised us weapons, but we quickly realised they were only interested in power. In any case, they never fought the Serbs. They relied on Nato to do that. They only fought other Albanians, to gain absolute power, and, since the end of the war they have systematically bled Kosovo dry.”

An inch today is tomorrow’s mile.
08-04-2011, 10:40 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(08-04-2011, 10:40 PM)montehristo Wrote: Сoколи,
мојата намера при вметнувањето на овој текст тука ми беше само како поткрепа на она што ти го пишуваш околу Назим Блаца.
А околу тоа за Марксистите-Ленинисти во УЧК каде Геци вели:
“Ние бевме верни на Ибрахим Ругова, никогаш не бевме слушнале за ЛПК, нити за ФАРК, она што не интересираше е дека Беџот на УЧК ги обединуваше сите борци. Кога луѓето од ЛПК дојдоа од Швајцарија ние им посакавме добредојде. Тие имаа пари и ни ветија оружје, но брзо увидовме дека тие се заинтересирани само за Моќ. Во секој случај тие никогаш не се бореа со Србите. Се ослонуваа на НАТО за тоа. Се бореа само против други Албанци, за да добијат апсолутна моќ, и , од крајот на конфликтот Косово го исцедија суво.“
Англиски:“ Geci told me: “We were faithful to Ibrahim Rugova, and we had never heard of the LPK, nor of Fark: as far as we were concerned, the KLA badge united all the fighters. When the LPK people arrived from Switzerland, we made them welcome. They had money and promised us weapons, but we quickly realised they were only interested in power. In any case, they never fought the Serbs. They relied on Nato to do that. They only fought other Albanians, to gain absolute power, and, since the end of the war they have systematically bled Kosovo dry.”

Monte hristo predi 3 ili 4 godini sum napishall na drug forum makedonski i vo forumi shqipetare deka fazli veliu primill na voen brod vo crna gora 128 iljadi togashni marki za vooruzhuvanje na uck.Daj zaedno da povrzeme mozaik.Rugova poseduvashe vllada vo egzil na cello so bukoshi.Sredstvata bea 3% od bruto pllata na sekoj allbanec.Prethodno vo zapad delluva grupacii koi vodeni od ideollogijata na marksisti leninisti ili podobro enver hoxhisti koi sllobodata na kosovo go gleda vo personifikacijata na enver hoxha.Vo 1981 godina koga se sllucuvat demonstraciite vo kosovo broj na intelektuallci allbanci begat na zapad najmnogu vo germanija i svajcarija.No ovie pomlladite ne se oslepeni so ideollogijata na hoxha kako demaci i imat moderni razmislluvanja za reshavanje na allbanskoto prashanje.Ovie svaqanja ne odgovaralle na drzhava allbanija i nivnite ambasadi so nivnite mrezhi na agitatori vo zapad.Ne odgovarashe ni na srpskata udba.Toa vo mnogu sllucai ovie dve slluzhbi gi donesllo na ista strana na barikada protiv vistinskite allbanski demokrati i intelektuallci.Najgolemi zhrtvi na ovie hijeni se braqata grvalla i kadri zeka i hadri likvidiran vo brisell.Imeto gecaj ili familija gecaj ima vo drenica ima vo prekaz i se golema familija.Dale mnogu zhrtvi i gi ima na dvete strani.I na taci i na rugova.Familija gecaj dadoa prvite zhrtvi vo drenica.Selman vojvoda i profesorot sabit gecaj mislam se vikashe bea prvite zhrtvi na srpskiot teror.Gecaj ne spomnuva ushte edna rabota deka osim fark i uck bea i bataljonite mrgimi koi bea pretezhno so dobrovolci od zapadnite zemji koi ne d...... mnogu ni ednite ni drugite.Jas sum bill vo takva edinica mrgimi komandant ni bill legendarniot agim ramadani.Jas licno se somnevam deka Agim ramadani i sali ceku ne se ubieni od srpski kurshum.ne se samo tie gi ima ushte mnogu.Krasnici e likvidiran vo allbanija, azem hajdari, tahir zemaj, komandant drini bratot na ramush haradinaj i mnogu mnogu drugi.Znaci cella edna slluzhba koja ne ubilla nitu eden srbin posle oslloboduvanjeto nego ubiva samo allbanci i toa vrvni licnosti.Ako azem syla e na optuzhenicka kllupa togash na ista kllupa treba da se negovite dobri prijatelli sulejman selimi i rexhep selimi.ako pa tie se vo optuzhenicka kllupa togash do niv treba da bide i hashim taci.DALI CELLO KOSOVO I DEN DENES SE RAKOVODI OD SRPSKITE STRUKTURI.dali makedonija e vo podobra pozicija.Jordan kazha koja e tezhinata shto dosieata na sorabotnicite na udba se vo beograd.Mnogu juasno so uceni sekoj operativec ke se prifati da raboti za starata slluzhba.Koj poseduva tie dokumenti poseduva kontrolla na ovoj region

10-04-2011, 01:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Актуелен политичар е следен за лустрирање


Сомневањата биле поттикнати откако една од безбедносните служби од кои комисијата за лустрација добива документи потврдила дека неговото име се спомнува во досиејата

[Image: lustracija2%5B1%5D.jpg]

Комисијата за лустрација почнува да ги проверува фактите за уште едно лице за кое постојат сомневања дека во минатото можеби бил соработник на тајните служби, дознава „Нова Македонија“.

Неговиот идентитет не се открива. Според нашите информации, станува збор за актуелен политичар. Тој не е од редовите на пратениците, како што претходно се шпекулираше.

Комисијата за лустрација, дознаваме, го разгледува предметот. Сомневањата биле поттикнати откако се утврдило дека неговото име е евидентирано во соработничките досиеја на службите, кои на комисијата и доставуваат документи за функционерите. Тоа се Управата за безбедност при МВР, секторот за безбедност во Министерството за одбрана, Агенцијата за разузнавање и Државниот архив. Откако една од овие институции на комисијата за лустрација и доставила документи за политичарот, лустраторите почнале да ги проверуваат доказите. Проверките уште траат.

Комисијата за лустрација вчера одржа редовна седница. Оттаму не кажуваат ништо за предметите на кои работат. Велат дека ниту еден случај нема да се обелодени пред да се проверат фактите. Лустраторите се повикуваат на ограничувањето во Законот за лустрација, кое им налага „да го почитуваат достоинството на лицето за кое се води постапка“. Комисијата смее јавно да објави имиња само по правосилна судска пресуда.

„Тој што ќе изврши прикривање, замена, бришење, додавање, уништување или неовластено објавување податоци поврзани со соработка на лицата со органите на државната безбедност ќе се казни со парична казна или со затвор до една година. Ако ова дело го стори службено лице, ќе се казни со затвор од најмалку четири години“, стои во казнените одредби на Законот за лустрација.

Поранешниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, е единствениот функционер што досега бил лустриран. Комисијата за лустрација утврди, а Врховниот суд потврди дека Ивановски бил соработник на службите. Собранието го разреши од функцијата и на негово место во Уставниот суд вчера избра друг судија.

Лустраторите сега ги проверуваат изјавите на поранешните функционери, за кои рокот истече минатата недела. Откако ќе ја заврши оваа обврска, комисијата за лустрација ќе објави нов рок од еден месец за следната категорија граѓани што подлежат на Законот за лустрација и кои ќе треба да достават изјави за несоработка со службите.

Автор: С.С.З.Кој од овие е:

[Image: images?q=tbn:ANd9GcTz4ECgI72-Wad2Y30XnIe...PYeGAR5YvU] [Image: a38341863393_1318102_4937.jpg] [Image: images?q=tbn:ANd9GcR0XvLTTL4xxjKmWVaTnbD...aBX9nsqPLv]

(This post was last modified: 15-04-2011, 02:56 PM by ЈорданПетровски.)
15-04-2011, 02:54 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Мислам дека е некој четврти.
15-04-2011, 03:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-04-2011, 03:04 PM)Nikola Wrote: Мислам дека е некој четврти.KOJ.???
15-04-2011, 03:05 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(15-04-2011, 02:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кој од овие е:

[Image: images?q=tbn:ANd9GcTz4ECgI72-Wad2Y30XnIe...PYeGAR5YvU] [Image: a38341863393_1318102_4937.jpg] [Image: images?q=tbn:ANd9GcR0XvLTTL4xxjKmWVaTnbD...aBX9nsqPLv]

Јордане те молам не кажувај вицови.....зар мислиш дека некој е толку будала да се чепка со овие тројца Da_ne_si_lud...

Се знае дека ќе биде некој потрчко ...што ќе го жртвуваат за ритуалот Smajlito
(This post was last modified: 15-04-2011, 04:00 PM by Makedonec.)
15-04-2011, 03:59 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Па не сакам да го кршам законот, нели...Ама мислам дека ќе биде некој од она што се нарекува десница во политиката.
15-04-2011, 04:06 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(15-04-2011, 04:06 PM)Nikola Wrote: Па не сакам да го кршам законот, нели...Ама мислам дека ќе биде некој од она што се нарекува десница во политиката.

Сметаш дека Грујица ќе отстрани некој од "десницата" надевајќи се да сочува некој глас?
15-04-2011, 06:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-04-2011, 03:59 PM)Makedonec Wrote:
(15-04-2011, 02:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кој од овие е:

[Image: images?q=tbn:ANd9GcTz4ECgI72-Wad2Y30XnIe...PYeGAR5YvU] [Image: a38341863393_1318102_4937.jpg] [Image: images?q=tbn:ANd9GcR0XvLTTL4xxjKmWVaTnbD...aBX9nsqPLv]

Јордане те молам не кажувај вицови.....зар мислиш дека некој е толку будала да се чепка со овие тројца Da_ne_si_lud...

Се знае дека ќе биде некој потрчко ...што ќе го жртвуваат за ритуалот Smajlito


Николчо е секогаш добро информиран кога се работи кои се кодошите.
Слушнете го Николчо на почетокот.


Quote:Ордановски: Неопределеното гласачко тело чека понуда

[15.04.2011] Гости во вестите на А1 Телевизија се Никола Младенов од „Фокус“, политичкиот аналитичар Сашо Ордановски и Зоран Димитровски од „Дневник“, кои дискутираа за предвремените парламентарни избори.

http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=136800
(This post was last modified: 15-04-2011, 08:45 PM by ЈорданПетровски.)
15-04-2011, 08:45 PM
Reply